Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#14351) zizidor válasza FLATRONW (#14350) üzenetére


zizidor
senior tag

Mindenre érvényes amit beállítasz neki és sudo-val indítasz.
A menüszerkesztőben be tudod írni a Szoftverkezelőhőz is a parancs elé a sudo-t.

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#14352) gregory91 válasza zizidor (#14351) üzenetére


gregory91
senior tag

Nem terminálos programokat lehetőleg ne sudo-val indítsunk(van ami el se indul).
Alternatívák:
pkgexec

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#14353) FLATRONW válasza zizidor (#14351) üzenetére


FLATRONW
őstag

Ezt a menüszerkesztőt hol találom?

gregory91:
Esetemben ezt lépésről lépésre hogy kell használni?

(#14354) FLATRONW válasza FLATRONW (#14353) üzenetére


FLATRONW
őstag

Megtaláltam. Ha a parancs mezőben a mintinstall helyett sudo vagy sudo minstinstall-t írok, akkor tényleg nem indul el.

[ Szerkesztve ]

(#14355) zizidor válasza gregory91 (#14352) üzenetére


zizidor
senior tag

Eddig nem jelentett problémát, bármit el lehet indítani sudo-val.
Most sem ez a hiba, hanem az, hogy a Szoftverkezelő nem hajlandó root-ként működni.
"The software manager should not be run as root. Please run it in user mode."

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#14356) zizidor


zizidor
senior tag

Na, vajon én szúrtam el valamit? Minden különösebb előzmény nélkül fél percig áll és csak vár a gép rendszerindításkor. Hiba nincs.

[ 3.885338] xor: automatically using best checksumming function avx
[ 3.928499] Btrfs loaded, crc32c=crc32c-intel, zoned=yes, fsverity=yes
[ 3.954959] BTRFS: device label Data devid 1 transid 7 /dev/nvme0n1p3 scanned by btrfs (329)
[ 35.117051] EXT4-fs (nvme0n1p2): mounted filesystem with ordered data mode. Opts: (null). Quota mode: none.
[ 35.300692] systemd[1]: RTC configured in localtime, applying delta of 120 minutes to system time.
[ 35.314417] systemd[1]: Inserted module 'autofs4'
[ 35.376122] systemd[1]: systemd 249.11-0ubuntu3.9 running in system mode
[ 35.396514] systemd[1]: Detected architecture x86-64.

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#14357) growler válasza zizidor (#14356) üzenetére


growler
őstag

Elozoleg nem tavolitottal el olyan eszkozt a gepbol amelyiknek
bejegyzese van az fstab-ban?

(#14358) zizidor válasza growler (#14357) üzenetére


zizidor
senior tag

Olyan nagy varázslatok nincsenek. A laptopban csak 1 SSD modulnak van hely, az van 3 partícióra osztva. Van egy EFI (fat32), egy Linux rendszer (ext4) meg egy adat (ext4). Ez utóbbi van csatolva /home-ként.

Megnéztem, a partíciók UUID azonosítója nem változott, ugyanazok vannak az fstab-ban.
Rájuk küldtem egy ellenőrzést, hiba nincs.

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#14359) zizidor válasza FLATRONW (#14354) üzenetére


zizidor
senior tag

Még az jutott eszembe, telepítéskor meg lehet adni, hogy ne legyen jelszó, kb. úgy mint a live oprendszereknél szokott lenni. Üres jelszót utólag is be lehet állítani, de ahhoz előbb módosítani kell a policy-t, minimum hány karakter kell legyen a jelszó. Ezt valahol a /etc/pam.d/common-password fájlban lehet (minlen).

A jelszó nélküliség miatt még a kulcstároló szokott panaszkodni, de elvileg annak is lehet adni üres jelszót (ha a biztonság tényleg nem szempont), utána jelszó-mentesen működik.

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#14360) growler


growler
őstag

Sziasztok!
A tegnapi(mai) frissitesi csomag telepitese utan, a Google Chrome
hasznalhato / mukodik? (Mint 21.1)

(#14361) FLATRONW válasza zizidor (#14359) üzenetére


FLATRONW
őstag

Kösz.
Inkább úgy mondanám, hogy a túltolt biztonság nem szempont.
Gondolom ilyenkor a bejelentkezésnél sem kér jelszót, az probléma lenne.
Pl. a windowson sem zavar az UAC, egy olyan megoldás is jobb, mint a semmi.

(#14362) zizidor válasza zizidor (#14358) üzenetére


zizidor
senior tag

Na, megoldottam a problémát. Pontosabban megkerültem: újratelepítettem a rendszert.
Az adat partícióhoz nem nyúltam, azok megmaradtak. Most jó.

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#14364) growler válasza zizidor (#14362) üzenetére


growler
őstag

" újratelepítettem a rendszert."
En inkabb a konnyebb/gyorsabb utat valasztom ha valami gubanc adodik
a rendszerrel.
Visszaallitom egy meg jol mukodo allapotra (Timeshift, Systemback)

(#14365) zizidor válasza growler (#14364) üzenetére


zizidor
senior tag

Igen, ez jó módszer, ha be van állítva a mentés. :D (Most már be van...)

Offtopik, de gondoltam (homo kíváncsikusz) kipróbálom milyen az új Ubuntu és az Ubuntu Cinnamon. Egyelőre csak az Ubuntura volt idő, de rögtön el is bizonytalanodtam.

Csináltam helyet a gépen és telepítettem. Kicsit trükközni kellett, hogy még véletlenül se írja felül a GRUBot, de megoldható. Első meglepetés, hogy a secure bootot nem tudta kezelni, ami meglepő, mert a Mint simán. A második meglepetés, hogy kb. 1 perccel a belépés után, mielőtt még érdemben ki tudtam volna próbálni, elkezdett crash reportokkal bombázni, egyre gyakrabban, majd 5 perc görcsölés után Windowsnak képzelte magát, befordult és lefagyott, csak a power off segített.

Azért majd az Ubuntu Cinnamonnak is adok egy esélyt, az még a 22.04-es.

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#14366) growler válasza zizidor (#14365) üzenetére


growler
őstag

Kevesebb mint 6 hónap múlva kiadjak a 24.04 LTS-t.
Mindjárt 2 verzióban is. [link]

(#14367) cappa72 válasza growler (#14366) üzenetére


cappa72
nagyúr

Nem úgy szokott lenni, hogy 04, azaz áprilisi lesz az a 24-es kiadás?

Selenia 5w-40 motorolaj eladó! Na meg 4db Ford Kuga TPMS szenzor, 12k-ért

(#14368) amdni


amdni
aktív tag

Üdvözlet!
Vásároltam egy Adata hd650-2t külső HDD-t (használt).

Linux Mint 21.1 Cinnamon alatt nem tudom használni a gépemen, mikor másolok pl. egy 20 Gb-os fájlt rá (NTFS, vagy ext4), 11 Gb-nál leáll a másolás, és pirosan villog a led rajta ami eddig kéken villogott.
Mi lehet a gond? Rossz a HDD?
chkdsk.exe lefutott kb. 6 óra alatt, nem talált hibát.
Windows alatt illetve egy másik pc-n szintén ugyanezen Linux op. rendszer alatt működik, nincs gond, nem villog pirosan a hdd.

Köszönöm szépen!

(#14369) gregory91 válasza amdni (#14368) üzenetére


gregory91
senior tag

HardDIsk sentinel mit mond?

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#14370) amdni válasza gregory91 (#14369) üzenetére


amdni
aktív tag

The hard disk status is PERFECT. Problematic or weak sectors were not found and there are no spin up or data transfer errors.
No actions needed.

(#14371) Vladi


Vladi
nagyúr

Mikor lesz következő mint ami eltées és meddig lesz támogatva? Vajon megy majd egy amd k10-en, vagy ott kis kbsznak velem? :F

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#14372) growler válasza Vladi (#14371) üzenetére


growler
őstag

A Mint-nek mindegyik verzioja LTS. (A pont kiadasok is ... pl. 21.1,2,3)
Kb. 2027 aprilis vegeig lesz tamogatva a 21.x)
Nincs fix kiadasi idopont (Ha a mit csapata ugy gondolja hogy "kesz" van,
akkor adjak ki.)
amd k10 ...??

(#14373) Vladi válasza growler (#14372) üzenetére


Vladi
nagyúr

jah, amd k10, vagyis 905e. Ezen kéne futni. MÉg vagy 10 évig. :D

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#14374) zizidor válasza Vladi (#14373) üzenetére


zizidor
senior tag

A szükséges hardver:
64 bit, 2 GHz CPU, 2 GB of RAM, 20 GB drive space, 1024 x 768 resolution

Valószínűleg nem lesz gond. Azt kell megválasztani, melyik DE legyen. XFCE, például.

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#14375) zizidor


zizidor
senior tag

Telepítettem egy laptopra Mintet. A gazdi kérése az volt, hogy a meglévő Windows mellé menjen (SSD megfelezve, 232/232 GB), és legyen egy indító menü, ahol választani lehet a kettő között. Max 10 másodperc után induljon el a legutóbb használt. Eddig sima ügy lenne, mégsem ezt teszi. Annyit sikerült kideríteni, hogy valami "recordfail" feltétel miatt.

"With GRUB2, there is a recordfail feature. If there is a failed boot attempt, GRUB2 will automatically stop at the boot menu during the next boot."

Sikerült megkerülni a problémát a GRUB_RECORDFAIL_TIMEOUT beállításával, de azért nem megnyugtató az a bizonyos "failed boot attempt". De nem látok semmi hibára utaló dolgot, a rendszer gond nélkül elindul, onnantól meg már nincs semmi naplózott hiba. :F

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#14376) Vladi válasza zizidor (#14374) üzenetére


Vladi
nagyúr

Már amíg a 64 bit elég neki. Mondjuk debian vonalon nem jellemző, hogy kidobálnak régebbi technológiákat.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#14377) Mobulla válasza Vladi (#14373) üzenetére


Mobulla
csendes tag

Én tettem már fel Intel Core2 Duo E8400-ra 2GB rammal, teljesen jól működött (némi türelmet igényelt, míg mindent betöltött, de onnan sima liba)

(#14378) zizidor válasza Vladi (#14376) üzenetére


zizidor
senior tag

Egyelőre a 32 bitet dobja mindenki. Egyelőre. :D

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#14379) Vladi válasza zizidor (#14378) üzenetére


Vladi
nagyúr

Azért mindenki nem, mert például debian és netbsd meg freebsd nem dobja.

Jó kérdés amúgy, hogy meddig kell egy ilyet támogatni. Pár éve ránéztem még az r128 kapott pachet. Az a rege, az kb 25 éve jelent meg. De ha még használják? :F

Mondjuk a 2010-es 64 bites prockók még jó sokáig mehetnének. Én nem látom okát, hogy kidobjam a gépem és vegyek újat. Nade meddig? :F

mod: megőrülök! tavaly még kapott patchet. :DDD

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#14380) growler válasza zizidor (#14378) üzenetére


growler
őstag

A Debian alapu Sparky stable-nak van meg 32bit-es non-pae kiadasa is.
[link] (A MinimalGUI-s szerintem eleg hasznalhatonak tunik.)

(#14381) zizidor


zizidor
senior tag

Bocs, nem azt írtam, hogy már mindenki eldobta, és nem is a jövő hónapra fog bekövetkezni, de nagyon ez a trend, még hardver fronton is. A 64 bitnek meg még van ideje bőven, nehezen tudnék felsorolni olyan platformokat, ahol ez kevés.

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#14382) Vladi válasza zizidor (#14381) üzenetére


Vladi
nagyúr

2 napja még én se tudtam, de a x86-64 nem egységes platform. A Microarchitecture levels-t nézd.
v1: kb 2009-ig a procik, utána már v2. A v1-et egyszerűen dobta a redhat és a suse is. Ergó előbb utóbb majdnem minden disztróba átcsorog. Pl az alma linux kernele csak úgy simán elpánikor a gépemen. :(

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#14383) zizidor válasza zizidor (#14375) üzenetére


zizidor
senior tag

Kiderült a hiba is. A rendszer nem ext4, hanem btrfs fájlrendszeren volt. Nem kéne hogy ez problémát jelentsen, el is indult simán, úgy látszik csak a GRUB nem szereti ezt. Újraraktam ext4-re, egyből jó.

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#14384) growler


growler
őstag

Mint 21.2-beta [link]

(#14385) zizidor


zizidor
senior tag

Használ közületek valaki Brave böngészőt? Újabban mintha fordítva működne benne a világos/sötét mód. Maga az alkalmazás követi a rendszer beállítását, de a weboldalaknál ez pont fordítva van. :F

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#14386) K0zm0 válasza zizidor (#14385) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Pont ezt a kérdést tettem fel a Brave topicban! Nekem is ugyan ezt csinálja már vagy két hete. Azóta jött frissítés, de nem oldotta meg az sem.
Minden indítás után kézzel kell visszaállítanom, elég bosszantó. Már gondoltam rá, hogy beletúrok a configjába, de az istenért sem találom...

[ Szerkesztve ]

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#14387) zizidor válasza K0zm0 (#14386) üzenetére


zizidor
senior tag

Köszi, ezek szerint még nincs rá megoldás.
Én is kerestem a brave://flags lapon, de nem mentem vele sokra.

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#14388) K0zm0 válasza zizidor (#14387) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Én a .conf fájlra gondoltam, mert magában a Brave-ben már átnyálaztam minden megoldást. Ha sikerül kikalapálnom, akkor jelzek!

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#14389) Petya XT válasza K0zm0 (#14386) üzenetére


Petya XT
aktív tag

Nem tudom, hogy segítség e nektek, de Manjaro KDE-n rendben van a Brave.

(#14390) K0zm0 válasza Petya XT (#14389) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Gyanítom a Cinimini-vel nincs kibékülve. Az sem segít, ha a Theme-ben megadom neki, hogy használja a GTK-t.
Érdemes lenne átmazsolázni a changelogokat, de azóta már frissítettem a Brave-t meg az OS-t is. Úgyhogy kb. nem tudom mit lehet vele kezdeni... :F

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#14391) Petya XT válasza K0zm0 (#14390) üzenetére


Petya XT
aktív tag

Nem tudom, mostanában az Android verzió borzolja a kedélyeimet. Az random fagyogat, holott régen nem volt baja, sőt. Ez Mint 21, amin jelentkezik a hiba? Én azt dobtam, mentem vissza a másik gépemen 20.3-ra, mert néhány alkalmazás olyan tré, már ami grafikát illeti, hogy nem tudtam elviselni. Holnap feldobom 20.3-ra, megnézzük ott mit mutat.

(#14392) K0zm0 válasza Petya XT (#14391) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Aha, 21.1. Alkalmazásokkal nem volt eddig gondom. Régebben voltak problémák LineageOS alatt telefonon, ott nekem megoldotta a gondot egy régebbi Brave verzió.

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#14393) Petya XT válasza K0zm0 (#14392) üzenetére


Petya XT
aktív tag

Ilyenekre gondolok:
Beállítottam egy egérmutató sémát, mindegy melyiket nem az alap, az a lényeg. Qbittorrent ablakba beviszed visszavált az alapra, kihúzod az ablakból, jön a beállított. Ez már milyen dolog :) Viber, Telegram, ezekről inkább nem is ejtenék szót. És nem trollkodás, de ez régen nem volt probléma. Mi történt? Nyilván változott sokminden, de ez el lett kapkodva kicsit, úgy érzem.

Terminából indítva a Bravet, azért KDE-n is van egy pár hiba itt is. Terminálból indítva sem látszik valami rendellenes? Tényleg kíváncsi vagyok, ki fogom próbálni.

LineageOS alatt telefonon, ott nekem megoldotta a gondot egy régebbi Brave verzió. Nekem meg Huawei van, átmenetes rendszerrel, érezhetően nem egy kapura játszik a Google Play és az AppGallery. Kínomban felraktam a FF-ot.

(#14394) K0zm0 válasza Petya XT (#14393) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Qbittorrent ablakba beviszed visszavált az alapra, kihúzod az ablakból, jön a beállított

Anyám... :DDD Nálam azért nem ennyire súlyos a helyzet!

Terminálból indítva sem látszik valami rendellenes?

Ha hazaérek és lesz kedvem este, nekiülök és megnézem!

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#14395) K0zm0 válasza Petya XT (#14393) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Ezt dobta vissza amikor a Theme-ben a sötét móddal szórakoztam:

[1888:1888:0630/195437.829203:ERROR:CONSOLE(2115)] "[Brave Settings Overrides] Appearance Page cannot find use default theme button template", source: chrome://settings/settings.js (2115)

Nem tudom ebből mit lehetne kihámozni... :F A setting-re hiába mutat, mert ott a megnyitott JS-ben is mindenhol ez szerepel:

(prefers-color-scheme:dark)

Okosabb nem lettem. Ha KDE-nél jó akkor mégis csak a Cinimini-re gyanakszom. Mert ugye a Brave indításakor, ha a Theme-be megyek akkor a Dark szerepel, mint beállítás, viszont Light módban indul. Ám ha kiválasztom, hogy Light aztán Dark újra, akkor át is vált. Ötletem sincs, hol lehet a hiba pontos oka...

[ Szerkesztve ]

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#14396) ubyegon2 válasza K0zm0 (#14395) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Okosabb nem lettem. Ha KDE-nél jó akkor....

Pedig tökéletesen rátapintottál a lényegre! :D

A KDE QT alapú DE, míg a Cinnamon GTK alapú....No és milyen alapú a Qbittorrent kliens? ;)

Nekem eddig fel sem tűnt, sötét háttér, sötét egérmutatóval, a Qbittorent ablakba húzva(ablakkereten belül) valóban átvált a mutató formája. Egyébként semmi zavaró ezen kívül, mármint ez sem zavart nyilván...

(#14397) Petya XT válasza K0zm0 (#14395) üzenetére


Petya XT
aktív tag

Tekerjünk egy kicsit a történeten. Ubuntu Cinnamon alatt is jó, a hibát pedig KDE alatt is dobja, ez nem releváns. 20.3 alatt is oké. 21.1 alatt nem oké, én is látom már.

És itt érdekességképpen: Ubuntu Cinnamon 22.04 LTS, a Cinnamon verzió viszont régebbi.

Ez lehet a baj, valóban. Jó volt a sejtésed. De legalább a megoldást sem tudom. :D

(#14398) K0zm0 válasza ubyegon2 (#14396) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Bakker és tényleg! :D Eddig fel sem tűnt!
Minden esetre, ez még nem oldotta meg a gondot. A CininminiDE-re milyen gyakran jön ki update? Vagy esélytelen, hogy ráakadjak a probléma okozójára?

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#14399) K0zm0 válasza Petya XT (#14397) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Akkor kb. tűt a szénakazalban... :(

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#14400) Petya XT válasza ubyegon2 (#14396) üzenetére


Petya XT
aktív tag

Egyébként semmi zavaró ezen kívül, mármint ez sem zavart nyilván...

Ezzel még én is, de a Telegram felületével, és, hogy főverziók óta kifagynak a Viber videók, ezzel már nem. Egyébként se értem ezt a QT/GTK dolgot, érzékelhetően sok programban hibákat okoz. :F

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.