Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#14401) K0zm0 válasza Petya XT (#14400) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Ezt találtam a hibáról: [link]
Ha jól értem a Chromiumból örökölte a hibát. Az egyik postban említik is, igaz ott Archon van a gond:

"I have the same problem, apparently it started to happen after the 1.52 update of brave where they added vertical tabs
Arch Linux 6.3.5-arch1-1
Brave Version 1.52.117 Chromium: 114.0.5735.90 (Official Build) (64-bit)"

[ Szerkesztve ]

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#14402) K0zm0 válasza K0zm0 (#14401) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Megvan!

gsettings set org.gnome.desktop.interface color-scheme prefer-dark

Nekem megoldotta a gondot! :DD

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#14403) zizidor válasza K0zm0 (#14402) üzenetére


zizidor
senior tag

Bingo! :R :R :R Köszi, tényleg jó!

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#14404) Petya XT válasza K0zm0 (#14402) üzenetére


Petya XT
aktív tag

Érdekes. Elraktam a linket :R

(#14405) ubyegon2 válasza Petya XT (#14400) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Egyébként se értem ezt a QT/GTK dolgot, érzékelhetően sok programban hibákat okoz.

Hibákat önmagában nem okozna, de az alkalmazásoknak a megjelenítéséért felelnek, egyes DE-ek jól kezelik a másik felület programjait, más DE-k nem minden esetben és ez az adott programtól is függ nyilván.

Egy rövid ismertető a QT vs GTK-ról: What's the Difference Between GTK+ and Qt?

ArchWiki: Uniform look for Qt and GTK applications

Ezek a külsős programok sokszor régebbi verzióban érhetőek el a tárolókban, érdemesebb a program saját honlapjáról letölteni és telepíteni a megfelelő verziót. [link]

(#14406) K0zm0 válasza ubyegon2 (#14405) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Köszi az olvasnivalót! :D

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#14407) Petya XT válasza K0zm0 (#14402) üzenetére


Petya XT
aktív tag

A 21.2-ben újabb Cinammon verzió kerül: 5.8 Hátha véglegesen megoldja a Brave problémáját is.

(#14408) Petya XT válasza ubyegon2 (#14405) üzenetére


Petya XT
aktív tag

Köszönöm én is az olvasnivalót, ezt látom én is. :R
Arra gondoltam, hogy jó dolog e ez a "mixelés" ha az adott program esetében ismert hibák vannak.
Bár hozzáteszem, a helyzet a LM esetében nem vészes, inkább csak apróbb dolgok, bár ez a Braves hiba relatíve nagy.

(#14409) ubyegon2 válasza Petya XT (#14408) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Arra gondoltam, hogy jó dolog e ez a "mixelés" ha az adott program esetében ismert hibák vannak.

Persze, többnyire jó, de mint látod akadhatnak hibák, amiketaz adott disztró, DE fejlesztő csapata nem mindig tud elég gyorsan lekövetni. Ezért is van az, hogy a KDE/Plasma oldalon jobban meg van oldva a GTK-s programok QT alapon történő implementálása.

& K0zm0

Azért örülök, hogy örültök az olvasnivalónak! ;]

[ Szerkesztve ]

(#14410) K0zm0 válasza ubyegon2 (#14409) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Azért örülök, hogy örültök az olvasnivalónak! ;]

Olvasni valóból soha nem elég! :P

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#14411) Petya XT


Petya XT
aktív tag

Önkritikát kell gyakorolnom. Örömmel konstatáltam, hogy végre működik a videólejátszás a Viberben. LM 19 óta nem láttam ilyet. . deb verzió, hivatalos oldalról.

(#14412) zizidor


zizidor
senior tag

Újabb furcsa eset. Van két laptop, nem egyformák, de mindkettő nVidia grafikás. Mindkettő feldobta, hogy frissítené az nVidia drivert, csak frissítés közben feketére váltott a kép, de az SSD LED villogott, hogy valami azért megy a háttérben, közben a proci hűtő pörgött maximumon. Aztán egyik szépen lefagyott ebben az állapotban, a másikon még elő tudtam csalni a grafikus felületet, csak utána fagyott le. Mindkettőn csak a kényszerített kikapcsolás segített, újraindításnál meg semmi probléma. :F :(((
Nem történt tragédia, csak eléggé bosszantó.

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#14413) Petya XT válasza zizidor (#14412) üzenetére


Petya XT
aktív tag

Ez sajnos nem is olyan furcsa. Bár én nem laptopon használom a hibrid módot, hanem asztali gépen, IGP kimeneten, igény szerint oda játszik egy 1060. Nálam is volt már ilyen, de mást nem okozott, gondolom letérdelt a driver. Olyan is volt, csökkentett módba ugrott a Cinnamon..... Nem mindig szeretik egymást, de olyan sokszor nincs is frissítés. Most valami biztonsági frissítés volt a linuxos meghajtókra.

(#14414) zizidor válasza Petya XT (#14413) üzenetére


zizidor
senior tag

Köszi, jó tudni. Azóta szerencsére rendesen működik.

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#14415) zizidor


zizidor
senior tag

A Pix-nek meg lehet mondani valahol, hogy alapból teljes képernyőn nyissa meg a képeket? Ez a középső gombos dupla kattintás nagyon nem áll kézre. Főleg ha épp nincs is nálam az egér (eldugott F11).

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#14416) Lars


Lars
őstag

Sziasztok. Következő problémával találkoztam a minap.
A laptopomról akartam elérni smb megosztást ami a NAS-omon van, de a nemo-ban egyszerűen nem jelennek meg a mappák. NAS-t kizártam mint hibaforrást, mert másik disztroval működik másik gépen, asztali gépemen is működik ugyanazzal a 21.1 Mint-el ( meg windows-al is ) . Teljesen üres, egy " Windows hálózat " van csak, de az nem megnyitható. Ping-re látja a nas-t, szóval ilyen nagyon alap probléma nincs :)

(#14417) zizidor válasza Lars (#14416) üzenetére


zizidor
senior tag

Így nekem sem működik, de van rá több megoldás is.
1. Csinálsz neki egy indító ikont (nemo //nas/home)
2. Telepíted és bekonfigurálod a samba-t (munkacsoport, protokoll, stb.)
3. Ha a NAS tud NFS-t, akkor engedélyezed és akkor látszik a Nemo-ban a hálózatnál.
Én ez utóbbit csináltam.

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#14418) Stealth válasza Lars (#14416) üzenetére


Stealth
aktív tag

szia,

Gigolo progit telepíted, ott beállítod a szükséges samba megosztást, majd automatikusan indítod a gigolo-t a rendszer induláskor és felcsatolja a megosztásokat, látható lesz a nemo-ban minden, amit beállítasz.

Itt vannak képek a gigolo-ról.

-= Stealth =-

(#14419) zizidor válasza zizidor (#14415) üzenetére


zizidor
senior tag

Nem fontos. Lecseréltem gThumb-ra, abban be lehet állítani.

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#14420) Lars


Lars
őstag

Sziasztok !

Hát mára megjavult az SMB tallózás dolog, újra látom a NAS megosztásait, és tudom is őket mountolni szépen. Van egy tippem, de nem világos még. Telepítettem a Portmaster-t, de nem konfiguráltam rajta semmit még, és ha lelövöm kompletten az egészet, akkor működik. Viszont nem biztos hogy ez a baj, mert ha újra elindítom, akkor már működik minden mint a karikacsapás :D Lehet hogy valami frissítés is volt, és az javította, bár smb-frissítést nem láttam az utóbbi napokban. Na mindegy, lényeg, hogy most működik, köszi a tippeket. A portmaster sztorit meg megpróbálom felgöngyölíteni, lehet hogy csak beállítási probléma, vagy semmi összefüggés :U

(#14421) batyuska100


batyuska100
senior tag

Hali!
Miféle mod érhetem el hogy betöltsenek a magyar csatornák is Hypnotixben? A Skynews English bejön például, de az RTL vagy a TV2 nem. Lehet hogy ez sem szereti az analóg VGA kábelt mint a Vodafone TV anno?

(#14422) szotadi válasza batyuska100 (#14421) üzenetére


szotadi
tag

Szia!

Nálam sem működik, illetve néha működik! :F

Már régóta itt nézek tv-t illetve hallgatok rádiót:
[link]

(#14423) batyuska100 válasza szotadi (#14422) üzenetére


batyuska100
senior tag

Köszi, ezt én is ismerem. Ezt szeretném lecserélni.

(#14424) Petya XT válasza szotadi (#14422) üzenetére


Petya XT
aktív tag

Én sem boldogultam vele soha, különböző listák elérhetőek hozzá, de én ráhagytam. Ugyanaz, mint nálad.

(#14425) v.attis


v.attis
őstag

Sziasztok!

Mint gondolom oly sokan mások, én is ismerkedem a Mint rendszerrel, tetszik, hosszú távon valószínűleg váltani fogok Wondowsról.
Samsung RV511 laptop, 6 giga ram, P6100 proci, ssd, alaplapi Intel videókártya. Jó kis öreg gép, de hibátlanul működik.
Felraktam egy Cinnamont, majd utólag hozzá az XFCE felületet.

Két problémám van:

1. Videó lejátszás azonnal akadozik, ha megnyitok akár egy fájlkezelőt is. Az illesztő programkereső nem talál hiányzó drivert. A hiba mindkét felületen fennáll, Proci igénybevétel 60-90%, ram használat 25-40%.
2. XFCE felületen az alkalmazás listából eltűnt a jobb klikk, máshol rendben működik. Emiatt nem tudok kitenni semmit a panelre, mert jobb klikkre is megnyílnak az alkalmazások.

Összességében most úgy tűnik, hogy gyengébben teljesít a MINT rendszer a gépemen, mint a Win10. Pedig pont az ellenkezője kellene történjen, ha lehet hinni a cikkeknek. Gyanítom valami hiányzik. De mi és hogyan javíthatnám?

(#14426) batyuska100 válasza v.attis (#14425) üzenetére


batyuska100
senior tag

Az a proci nagyon gyenge, 2 mag 2GHz nem sokra elég már.
Miért nem az XFCE rendszert raktad fel alapból?

(#14427) growler válasza batyuska100 (#14426) üzenetére


growler
őstag

Kb. 12 eves Acer laptop P6100 CPU, + IGP, 4GB RAM Mint 21.1 Cinna.
Siman viszi a full HD-s tartalmakat. [link]

(#14428) v.attis válasza batyuska100 (#14426) üzenetére


v.attis
őstag

Akkor viszont ez azt jelentené, hogy a Linuxnak nagyobb az erőforrás igénye, mint a Win10-nek! Ami elvileg nem így van.

Lehet felteszem direktben is az XFCE mintet. De alapjában véve a Cinna jobban tetszik.

(#14429) Petya XT válasza v.attis (#14428) üzenetére


Petya XT
aktív tag

Szia,

Szerintem ne mixeld össze, vagy az egyik, vagy a másik. Az IGP problémára azért nézz rá a következő csomaggal: Intel-gpu-tools. Telepíted, ezután terminálban:

sudo intel_gpu_top

Pontosan látni fogod, hol fogy el az IGP, ha egyáltalán az a baj.

Érdemes lenne még a Htop csomagot is felpakolni, kicsit átláthatóbb lesz a történet.

A FF-hoz azonban lehet gyenge lesz az a proci, asztali környezetől függetlenül.

(#14430) v.attis válasza growler (#14427) üzenetére


v.attis
őstag

Nekem is viszi, helyi, helyi hálózati és internetes lejátszás is megy. Csak ne csináljak közben semmi mást...

(#14431) v.attis válasza Petya XT (#14429) üzenetére


v.attis
őstag

Köszönöm, végig játszom a javaslatokat! :R

(#14432) I02S3F válasza v.attis (#14425) üzenetére


I02S3F
őstag

Szerintem - ezen a gépen különösen - érdemes vagy csak a Cinnamon vagy csak az xfce változatot felrakni. Keverésük okozhat váratlan furcsaságokat!

A Cinnamon változatot is vinnie kéne!

(#14433) v.attis válasza I02S3F (#14432) üzenetére


v.attis
őstag

Ja, itt valami félre csúszott, lehet én nem fogalmaztam megfelelően!
Először csak fahéj volt fenn, tegnap dobtam rá egy XFCE-t. 2 hónapja csak Cinna van, új telepítésként.
Xfce előtt is akadozott a videó lejátszás!
A hardvernek bírnia kell! Win10 alatt meg se kottyan neki. Szoftveres gond lesz ez...

(#14434) gregory91 válasza v.attis (#14433) üzenetére


gregory91
senior tag

Akkor kezdd azzal hogy először csak a XFCE legyen fent.....

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#14435) zizidor válasza v.attis (#14433) üzenetére


zizidor
senior tag

Milyen lejátszót használsz? VLC-nél a beállításokban meg tudod adni, hogy milyen hardveres gyorsítást használjon, ami eléggé befolyásolja a CPU/GPU terhelést.
Nekem VA-API módban jóval kisebb, majdnem fele akkora, de ez nyilván hardverfüggő, ki kell próbálni.

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#14436) Vladi válasza v.attis (#14433) üzenetére


Vladi
nagyúr

Jah, meg kéne nézni, az a gpu milyen hardveres gyorsítást tud és rávenni a lejátszót, hogy azt használja.
Nem baj a régi gép, de akkor szoftveres oldalon kell nagyon lesoványítani.

az intel gpu szerintem nem sokat tesz hozzá neked. Az én asztalim is 2010-es, de amdradeon kártya van, ami uvd-vel megeszi reggelire még ma is a videók zömét. Ergó a proc használatom igaz, hogy magonként 20-30%-de 800 mhz-re visszavett állapoban ennyi!

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#14437) Sz_Imre


Sz_Imre
senior tag

Hivatalosan is megjelent a Linux Mint 21.2 "Victoria". :C
(egyelőre csak innét a Mint blogból tudjátok tölteni, ugyanis a hivatalos letöltő oldalon még az előző verzió van kint)

(#14438) I02S3F válasza Sz_Imre (#14437) üzenetére


I02S3F
őstag

Köszi!

(#14439) v.attis


v.attis
őstag

Tiszta telepítéssel feltettem az XFCE-t, úgy néz ki megjavult. Vlc-ben le kellett tiltani a hardveres gyorsítást és tökéletes!

:R :R :R

(#14440) zizidor válasza v.attis (#14439) üzenetére


zizidor
senior tag

A hardveres gyorsítás lassította a gépet? :D

Más: Elvileg már lehet frissíteni a szokott módon.

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#14441) v.attis válasza zizidor (#14440) üzenetére


v.attis
őstag

A hardveres gyorsítás lassította a gépet?

Gondolom valami folyamatot rá erőltetett a harmat gyenge videókártyára, az meg bele fulladt a munkába...

(#14442) zizidor válasza K0zm0 (#14402) üzenetére


zizidor
senior tag

"gsettings set org.gnome.desktop.interface color-scheme prefer-dark"

Hát, ez a 12.2-nél már nem működik :(((

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#14443) zizidor válasza zizidor (#14442) üzenetére


zizidor
senior tag

Stornó. Sikerült, csak újra be kell állítani az összes vizuális témát.

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#14444) K0zm0 válasza zizidor (#14442) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Én nem frissítettem. A 19.3-ról is csak idén váltottam, "End of lifecycle" miatt. Úgyhogy maradok a 21.1-en.
Viszont a másik gépen meghülyült teljesen a Brave. Nem hozza be teljesen az oldalakat és ha be is adja akkor pl. olyan mintha nem lenne szöveg, viszont ki lehet jelölni szövegrészeket. A poén, hogy a Settings-nél is csinálja. Most ráengedtem egy LibreWolf-ot, amíg meg nem oldódik a probléma, vagy nem jön frissítés. :F

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#14445) zizidor válasza K0zm0 (#14444) üzenetére


zizidor
senior tag

Nem kötelező a frissítés, éppen ezért a Mint minden verziója LTS, illetve amúgy is a főverzió határozza meg meddig támogatott.

A Brave hibája viszont egyedi eset lehet, próbáld meg újratelepíteni, vagy létrehozni egy új profilt, abban is ugyanezt csinálja?

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#14446) KAMI911 válasza v.attis (#14439) üzenetére


KAMI911
aktív tag

(#14447) KAMI911


KAMI911
aktív tag

Magyar nyelvű írás:

Linux Mint 21.2 „Victoria”

(#14448) fecus


fecus
őstag

A Linux Mint 21.2 „Victoria”-ra fel lehet tenni biztonságosan a 6.1-es kernelt? Valaki használja így? Ha igen, hogyan?

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#14449) growler válasza fecus (#14448) üzenetére


growler
őstag

Kiserleti jelleggel mint 21.1-re feltettem egy 6.3.x-es kernelt a
PPA felvetelevel telepitett "mainline" (Mainline Kernels) telepitovel.
[link] [link]
De szamomra semmivel nem nyujtott tobbet mint az 5.15-os LTS
kernel - ehhez legalabb rendszeresen kapok frissitest.

(#14450) K0zm0 válasza zizidor (#14445) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Igen, megvolt. A beállításait is leradíroztam a rendszerről, de reinstall után is megmaradt a hiba. Én arra gyanakszom, hogy a DE frissítése után valami nem passzol neki, vagy valamilyen grafikus driver okozza a gondot. A másik gépen egy Intel IGP-vel ugyanolyan rendszer alatt tökéletesen megy.

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.