Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#151) axioma válasza Speeedfire (#150) üzenetére


axioma
veterán

A megosztast szerintem felreerted. Ha megosztod, akkor kell uj adoszam.
Most vagy azt csinalod, hogy nem kotsz ujat, hanem az oveket megosztja az, akinek a neven van, es azon te leszel a kedvezmenyezett meg a plusz egy embered - ennek az a nehezsege, hogy a mostani szerzodohoz kell kozeli hozzatartozok legyetek, vagy tobb modositas kell, plusz az baromi jo hogy 2 ev mulva is lejar(hat), de attol is fugg, hogy ott ahol kotve van, milyen feltetelek vannak erre. Es neked ugyse kell (ill. hat nem eleg) 2 ev mulva.
En forditva gondolkodnek! Megkotod a 2-t, es mikor az oveke lejar, akkor ezt a kettot megosztod a szuleid nevere (mar nem lesz alltam atfedes), es onnantol fizetsz 4-et. Az elejen befizetett forintok ugyis kevesebbet hoznak, mint a kesobbiek, az a mondjuk netto 9% amit irtal, az az atlag, de "farnehez". [Persze csak akkor jo neked igy, ha nem koltod el a +2x20e-et, be tudod tenni olyan helyre hol nem nyulsz hozza - altalaban ez nem gond, de van akinek igen.]

A franc tudja, hogy hol lesznek a kamatok, es azt se felejtsd el, hogy az ltp lakaskolcson fix a teljes futamidore, ami viszont nem tul hosszu, es raadasul pont ezert ha mondjuk 2M-t igy veszel fel a 20 eves lakashitel miatt, akkor magasabb lesz a havi fizetendo (me'g ha rovidebb ideig is). En _most_ azt tippelem, hogy nem ez a nyero kombinacio, hanem az, hogy ha ez a novekedes belefer, akkor a hitel mellett is futtass (akar a mostaniakbol megosztott) ltp-ket es oda menjen a penz.
A befizetesre jar a 30%. Egyetlen veszely, hogy a penzmosas miatt belekerult, hogy nem lehet itt "irrealisan" parkoltatni meg ki tudja ki altal befizetni, ezert visszautasitHATja az ltp a tulfizetest. De velhetoen a sima maxos szerzodesig nem nagyon erdeke (es ha megis: akkor 2e ft es a most meguszott nyitasi dijert megis felemeled, na bumm, a kockazat nem sok). Ja persze azt fontos tudni, hogy ha a lakaskolcsonere is szamolsz, akkor meg muszaj lesz annak megfelelo SZO, azaz emeltetni (majd ha mar biztos kell, talan ezt a modositast az igenylessel egyutt is le tudjak zavarni).

(#152) Speeedfire válasza axioma (#151) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

Köszi a kimerítő választ, nagyon sokat segítettél. :R
Akkor marad az, hogy felkeresem a fundamentát. Nyitok 2db 5e-rest, egyik saját néven, másik tesóéra. Aztán elkezdem majd fizetni a havi 20e-ret. Ha megy a hiszti akkor 2*2e és módosíttatom a szerződést. A saját nevemen lévőre igényeltetek majd hitelt is, meglátom, hogy mi lesz a vége. Hitel mindenképp kelleni fog majd.
2 év múlva mikor lejár a szüleim szerződése a jelenlegieket megosztom, és kötök a nevükre.
Félre tudom tenni (legalábbis a jelenlegi anyagi helyzetemet elnézve), addig megy majd a maradék állampapírokba.

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#153) axioma válasza Speeedfire (#152) üzenetére


axioma
veterán

A 2x2e-en felul a most megsporolt nyitasit is fizetned kell.
Igazabol, ha ugyis meg lesz osztva, akkor mar most kotheted 10e-re, mert minden szerzodes minimalisan a futamidejenek megfelelo 5e-es kell legyen, megosztas utan is. Akkor eccerubb dolgod lesz 2 ev mulva (pl. elkerulheted az uzletkoto rabeszelokejet... A4-es lapon leirod, bekuldod, annyi. Mig ha emiatt akkor kell emelned, az mar vagy tobb lepes vagy uzletkoto).
Nem az anyagi helyzetrol szolt a kerdes, hanem hogy ki mennyire tudatosan nem kolti el azt, amit megtakaritani akar, de technikailag hozza tudna ferni...

(#154) Speeedfire válasza axioma (#153) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

Aha, értem. Oké, akkor 10e lesz. :K
2 év múlva meg módosítás.
Próbálok utóbbi időkben tudatos lenni és is. Inkább most megtervezek mindent, később minél kevesebb buktató legyen.

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#155) Directors


Directors
senior tag

Sziasztok!

Kötöttem a Fundamentánál lakástakarékot. Fizetésnek azt jelöltem be hogy átutalással fizetek minden hónapban. Azt honnan tudhatom meg hogy mikor kell átutalnom az összeget ? Kapok erről e-mailt vagy bármilyen értesítést ?
A szerződésen nem szerepel,

A hamis barátok olyanok, mint az árnyékunk: miközben sétálunk a napsütésben, szorosan velünk tartanak, de azonnal elhagynak, amikor árnyékba érünk.

(#156) axioma válasza Directors (#155) üzenetére


axioma
veterán

1. a tablazatok minden honap 10-eig beerkezessel vannak szamolva (bar a kamat merteke nem olyan, hogy sokat valtoztatna)
2. ami adott honapban elkonyvelodik (ne csak beerkezzen, 2-3 munkanapot hagyj ra!), az me'g arra a honapra szamit
3. igazabol a 3. es 4. negyedeves szabalyon kivul (na meg az ugyfelev szamit persze) mindegy, hogy mikor erkezik be (en pl. mivel me'g netto 3%-osom van, betoltam ev elejen a 240e-et)

(#157) pvt.peter


pvt.peter
őstag

Sziasztok,

OTP LTP esetében minden tárgyhó 12. napjáig kell a betét befizetést + számlavezetési díjat befizetni.
"A számlavezetési díj egy hónapra
eső összegét, azaz havi 150 Ft-ot (százötven forintot) a választott módozat szerint vállalt
rendszeres betétbefizetéssel együtt havonta, legkésőbb a tárgyhó 12. napjáig beérkezően kell a
lakás-előtakarékoskodónak befizetnie."

Ha én OTP direkt bankon keresztül beállítok rendszeres átutalást aminek minden hónap 10. napján kell megtörténnie, akkor ebből származhat-e esetleges csúszás?
Gondolok most arra, hogy ha pl. egy adott hónap 10. napja szombatra esik és tegyük fel, hogy hétfő-kedd munkaszüneti/ünnepnap, akkor a befizetés 14 -én fog megtörténni, jól gondolom?
Vagy rosszul gondolom és munkaszüneti/ünnepnaptól függetlenül az így beállított rendszeres átutalás azonnal megtörténik? (bár ez már inkább az OTP -s topikba tartozik)

[ Szerkesztve ]

Ez egy .50-es rombolópuska, elég szép visszarúgással.

(#158) Directors válasza axioma (#156) üzenetére


Directors
senior tag

Nagyon szépen köszönöm a segítségedet! :R

Még olyan kérdésem lenne hogy Május 2-án kötöttem meg a szerződést és befizettem a számlanyitási díjat, plusz azt az összeget amit minden hónapban fizetni fogok. A kérdésem az lenne hogy ebben a hónapban akkor már nem kell fizetnem ugye? Majd Júniusban.
Ezt valahol nyomon tudom követni hogy eddig mekkora összeget fizettem ?

A hamis barátok olyanok, mint az árnyékunk: miközben sétálunk a napsütésben, szorosan velünk tartanak, de azonnal elhagynak, amikor árnyékba érünk.

(#159) axioma válasza Directors (#158) üzenetére


axioma
veterán

Igen, juniusban fizeted eloszor utalva. Az ugyfeleved majus 1 - apr. 30.
Van a funda weboldalon bejelentkezesi lehetoseg, ott kartyas vasarlassal is befizethetsz.

(#160) Directors válasza axioma (#159) üzenetére


Directors
senior tag

Rendben, köszi! :)

A hamis barátok olyanok, mint az árnyékunk: miközben sétálunk a napsütésben, szorosan velünk tartanak, de azonnal elhagynak, amikor árnyékba érünk.

(#161) Brave_86


Brave_86
aktív tag

Sziasztok !

Csatolt [kép] szerint pontosan miket kellene jelölnöm a bal 1-es képen? (részben kitöltöttem, ami elsőre egyértelműnek tűnt, sárga jelölések az A bekezdésben) Mit kellene még jelölnöm?

Info
Van egy jelenleg futó hitelszerződésem.
A másik szerződésem -ez- most érte el (mellékelt képek) a kiutalási feltételeket (állami támogatásra jogosult ennél: nagyszülő)

Ennek a teljes összegét betörleszteném a jelenleg futó hitelszerződésbe.
Ebben az esetbenl:
- Ezt a 3 lapot kellene kitöltenem és leadnom/visszapostáznom ha jól gondolom. (a csomagban voltak még más oldalak is)
1.)
Nyilatkozat a xxxxxxxx számú lakás előtakarékossági szerződés felhasználásáról. (2/a jelöléssel)
2.)
Nyilatkozat a lakás-előtakarékossági szerződés közeli hozzátartozó javára történő lakáscélú felhasználásról
3.) opcionális
Nyilatkozat a.......... szerződés törtévi állami támogatásának kifizetéséről.

A kifizetést a jelenlegi hitelszerződésem számlaszámára kérem. (szintén fundamentás)
Többi adat értelemszerűen töltendő.

Jól gondolom?
:R

(#162) Brave_86 válasza Brave_86 (#161) üzenetére


Brave_86
aktív tag

senki? :F

(#163) adalbert1


adalbert1
veterán

Sziasztok,

lakástakarékot szeretnék nyitni, az OTP termékét néztem ki, mivel most 0.25%-os szerződési díjért lehet akciósan nyitni náluk.
20000 Ft-os havi befizetéssel tervezek, és a 46 havi konstrukció érdekelne.
Ami érdekes, hogy előállhat olyan eset, hogy nem pont 4 év múlva használjuk fel, lehet, hogy 2-3 év múlva találunk egy megfelelő lakást, ebben az esetben megvárjuk a futamidő végét, és betörlesszük majd a hitelbe az árát. Viszont, ha nem használjuk fel, akkor lehet azt csinálni, hogy tovább fizetem, és azután is megkapom az állami támogatást? Vagy csak nem fizetem tovább, de mondjuk csak 1-2 év múlva utaltatom ki az állami támogatással együtt?

Beszéltem egy OTP-s ügyintézővel, viszont ő mindenképpen a hosszabb időtartamú konstrukciók felé terelt volna, viszont nekem nem igazán volt egyértelmű, hogy ezen én mit nyerek - 10 évre nem szeretném elkötelezni magam, azért ekkora időtávon elég sok minden történhet, valahogy a 4 éveset komfortosabbnak érzem.
Szerintetek van bármi előnye annak, ha 4 évnél hosszabbat köt az ember?
Én úgy látom, hogy az állami támogatást ugyanúgy megkaphatom több rövidebb futamidejű szerződésre, viszont ezen felül a kamatozása kb. a vicc kategória, de ha esetleg az elkövetkezendő pár évben jobb kamatkörnyezet alakul ki az országban, akkor gondolom egy 10 éves szerződéssel továbbra is hozzá vagyok kötve ehhez a kamatozáshoz, még egyéb esetben kereshetek jobb befektetési lehetőséget is.

(#164) Brave_86 válasza adalbert1 (#163) üzenetére


Brave_86
aktív tag

Itt sok kérdésedre választ kapsz, sőt még több infót is.

(#165) axioma válasza Brave_86 (#164) üzenetére


axioma
veterán

pont ott??? hat, akkor inkabb az aszf...

(#166) axioma válasza adalbert1 (#163) üzenetére


axioma
veterán

Ha tuti nem kered a kolcsonreszt, akkor 4 ev 5e Ft/ho-ra nyitni es 20-szal fizetni, es a nyitasi kulonbseg helyett nezd a kamatot, azert nem mindegy (otp-nel nem csak a 0.1%-ost akciozzak most is?)
Ha kellhet a kolcson, akkor 4 ev 0.25%, ha 6 eves szerzodes teljes osszege kene, kesobb mar csak a kulonbozet 1%-at kell kifizetni (meg 2e Ft-ot).

(#167) Fr3eWar válasza adalbert1 (#163) üzenetére


Fr3eWar
őstag

Nézd meg a bankráció oldalát is. Ott adnak erzsébet utalványt, mi is úgy kötöttünk fél éve 3-mat.

Telefonon a mi ügyintézőnk végtelenül korrekt volt, elmondta azt is, hogy ha nem biztos hogy hova meg mikor akarod felhasználni, akkor inkább a 6-évest kösd, és az is nyugodtan fel tudod használni 4 év után, csak párezer forintot számolnak csak fel a szerződés módosításért, de ha rövidebbet kötsz akkor azt fel kell használnod. Mi fix 4-est kötöttünk mert fixen tudjuk a CSOK-os hitelbe törleszteni, és minél korábban szeretnénk, így mi kevesebb erzsit kaptunk, de pl kollégám 6 évesre kötötte, és ott is 20K a számlanyitás, de kapsz 24K erzsébet utalványt, szóval mondhatni fizetnek neked 4ezret ha nyitsz.

(#168) axioma válasza Fr3eWar (#167) üzenetére


axioma
veterán

Basszus, most mondtam elotted, hogy hosszabbitani lehet! Erre reklamozod azt az oldalt, ahol konkretan belehazudtak a szemedbe? Komolyan nem ertem az embereket...

(#169) Fr3eWar válasza axioma (#168) üzenetére


Fr3eWar
őstag

Ha a 166-os hsz-edre gondolsz, ember legyen a talpán aki értelmezni tudja.

(#170) adalbert1 válasza axioma (#166) üzenetére


adalbert1
veterán

Köszi az információkat.
Hát, a kölcsönrészen gondolkoztam, de 4 éves futamidőnél kb. a vicc kategória a felvehető összeg (a jelenlegi ingatlanárak mellett), hosszabb futamidőre meg nem szívesen köteleződöm el (persze annyiból érdekes lenne, ha időközben változik a kamatkörnyezet, és itt a kölcsönt megkapom a kötésnél lévő kamatra, akkor akár jól is ki lehetne jönni belőle).
Hitelt amúgy vennénk fel, de egyelőre elég homályos, hogy merre fog menni az ingatlanpiac, illetve milyen kamatkörnyezet lesz mondjuk 2-5 év múlva.
Az mondjuk érdekes, hogy a 0.1%-os kamatozású Start 4 U termékcsaládon kívül a többiről említést sem találok sehol, semmilyen kalkulátorban sincsenek benne, egyedül az ASZF-ben találhatóak meg, ezek egyáltalán még élő termékek (mondjuk az vicces, hogy az EBKM szinte majdnem mindnél negatív, ha 1%-os szerződéskötési díjjal számol az ember, ez alapján nem igazán éri meg a jelenlegi kamatok mellett a kamatra játszani, túl sokat nem lehet nyerni rajta)?

Brave_86: köszi, szoktam olvasni az oldalt, illetve a kommenteket is, de most inkább több kérdés merült fel a kommentekben, mint megoldás, ezért is gondoltam arra, hogy itt a PH!-n is érdeklődjek.

Fr3eWar: axioma-nak igaza van, az OTP ÁSZF-éből kiderül, hogy lehetőség van szerződés módozatának a módosítására, illetve a hirdetményből az is kiderül, hogy ez 2000 Ft-ba kerül.

(#171) axioma válasza Fr3eWar (#169) üzenetére


axioma
veterán

OK, bocs, nem kotelezo olvasni, vagy kerdezni ha nem erted... de bocs, en meg szolni fogok, ha felreinformacio maradt benne (a laktakpt. mukodeset szabalyozo torveny-rendeletek laikusi mivoltomnal erosebb ismerete mellett, aszf-bol is a ket regiet elegge ismerem).
Ahol egyszer hazudnak, ott maskor se fog gondot okozni alapon en nem kezdenek veluk. Viszont nepszeruseggel kiutottek a nyeregbol a korrekt infokat osztokat... ez van, a piac torvenye.

(#172) axioma válasza adalbert1 (#170) üzenetére


axioma
veterán

Ha nincs benne hogy xy idoponttol nem ertekesitett, akkor elvileg kerheted. Mas kerdes, hogy ez olyan mint a biztositas, ajanlat, es ok elfogadjak. Fundanal tutira volt olyan amikor lehetett 3-ast kotni technikailag, de egyes vezetok kiadtak ukazba, hogy tagadjak le, mindenkinek 4-est kell eladni... (tok mind1, mi ez, amugy ugyanugy csalad volt a 32x modozatok es a 42x modozatok).
Tudom, hogy otp nagyon nyomja a 0.1%-ost, de nem csak ok vannak. Nyitasit meg lehet az 5e/ho-ra szerzodessel is csokkenteni.

(#173) Miertvansote


Miertvansote
tag

Sziasztok!

Azt meg lehet tenni, hogy mondjuk az OTP-nél illetve a Fundamentánál is kötök lakástakarék szerződést. A rokonaimat is belevéve kedvezményezettként, mind kettő helyen 5-5 ltp.
Úgy egész jó lenne, ha fizethetnék 4-5 évig 10*20000- et.
Vagy hogyan lehet a legtöbb szerződést kötni ? Köszi előre is.

(#174) axioma válasza Miertvansote (#173) üzenetére


axioma
veterán

Egy adoszamra _osszesen_ egy ltp-be kaphatsz alltam-ot. A MAK a kozos pont, aki az adoszam alapjan utalja ki, szoval ellenorizve is van. (A koteskor nem fogjak tudni megmondani, hogy mashol levo ltp miatt nem kaphatsz ra, ilyen lekerdezesuk nincs, csak a sajat allomanyukkal vetik ossze - majd csak amikor nem jon alltam akkor venned eszre.)

(#175) Miertvansote


Miertvansote
tag

// OFF!

Sziasztok, bocs ha kicsit eltér a téma.

Egyik ismerősöm, szeretne felvenni 4,5 Milliót 10 évre. A bankban (nem tudom melyikben) azt mondták neki, hogy havonta 52000 vagy 54000 lenne a törlesztője, pontosan nem emlékszem már. Elvileg, fix lenne ez az összeg. De mégis aggódik, azért, hogy mi van ha ez változik ? Elméletben tud változni, akkor is ha fix kamatozású vagy mitől változhat ? Sajnos, egyikünk sem ért nagyon a pénzügyekhez, hát itt kapunk egy kis támpontot, segítséget. Az is jó lenne ha valaki ezzel kapcsolatban tudni küldeni vmi linket, amit el tudnánk olvasni. Köszönöm.

(#176) davidlazar


davidlazar
újonc

Sziasztok!

Igyekeztem visszaolvasni,de kicsit összefolytak a dolgok.

Az lenne a kérdésem,hogy a megosztást azt mikortól lehet kérelmezni? Én úgy tudtam,hogy 10 éves számlánál csak a 4. évtől. Így az új számlát még 6 évig lehet fizetni. Rosszul tudtam? Nem találtam erről tényleges információt.

Másik kérdésem,hogy azt tudjátok-e,hogy lehet-e olyat, hogy én kötök egy 10 éves szerződést,de én 4. évnél fel szeretném használni a pénzt, lehetséges-e az,hogy én a 4 éves szerződésre vonatkozó feltételekkel felhasználjam a saját megtakarítást, plus a 4 évesre vonatkozó kedvezményes lakáskölcsönt vegyem fel(mintha egy 4 éves 20ezrest kötöttem volna alapból). Vagy ebben az esetben kizárólag a 10 éves szerződés áthidaló kölcsön kamatára kapnám meg a lakáskölcsönt? Ha jól gondolom egy szerződésmódosítással kisebbre lehet tenni a szerződéses összeget, így akkor a kedvezményesebb lakáskölcsönre lennék jogosult,és a számlanyitási különbséget buknám el. Így van?

Plus a triplázó bónusz járhat-e , ha megosztom a szerződést? Megosztásnál,hogyan működne a bónusz?
Remélem érthető ,amire kíváncsi vagyok. :) Köszi előre is!

(#177) axioma válasza davidlazar (#176) üzenetére


axioma
veterán

A megosztas nincs a 4 evhez kotve, barmikor kerheto.
A 10 evest szerzodesmodosithatod 4 evre, de a nyitasi kulonbozetet nem kapod vissza. [Sot, ha volt kedvezmenyed a nyitasra, aminek feltetele hogy nem valtoztatsz rajta, akkor a 4 evre visszavetel miatt radvaghatjak az akkor ki nem fizetett 10 eves nyitasit is akar...]
Triplazo bonusz az valami specko (otp-s?) kedvezmeny, valoszinuleg csak a legrosszabb konstrukciojukra jar. Olvasd el a sajat hirdetmenyuket errol, ez nem ltp kerdes.

(#178) stickermajom


stickermajom
addikt

Hello!

Tavaly tavasszal hirtelen felindulásból és tájékozatlanul kötöttem két 10 éves LTP-t Ersténél, hátha bele kell ugrani egy ilyen áthidaló hiteles stb. lakásvásárlásba. Akciósan nyitottam, így ugye a 2x76000 Ft-ot elengedték, de az egyik feltétel az Ersténél vezetett folyószámla volt (mint utóbb kiderült :D). Fizettem eddig szorgalmasan és úgy voltam vele, hogy majd 4-5 év után, ha kell valami felújítás stb., akkor szerződést módosítok és befizetem akkor számlanyitási díjakat (innen kaptam a tanácsot). Na most mivel figyelmetlen voltam és nincs már folyószámlám az Ersténél most le akarják vonni az összeget. Konkrét lakáscél nélkül érdemes szerintetek továbbra is fenntartani a két LTP-t, és hagyjam továbbra is, aztán ha valami felmerül majd módosítok?

Üdv

(#179) axioma válasza stickermajom (#178) üzenetére


axioma
veterán

Nezd, ha jol szamolom kb. 15 honap van bent, 300e Ft, es 90e az alltam. Ha most nem csinalsz semmit, akkor havi 150 Ft-tal fog csokkenni mind a ketto. azert a 14e Ft ami az alltamod es buknad, az evekig nem fogy le rola.
Az egy mas kerdes, hogy esetleg ha nem akarsz megtakaritani a lakascel hianya miatt, akkor a befizetest nem muszaj folytatni. De felmondani nem mondanam fel, ha nem kell konkretan a benne levo penz, persze nem mind1, milyen kamatu a modozatod, de ha ugyis tartalek ez a penz, jo esely lehet hogy legalabb a benne levot fel tudod majd hasznalni lakascelra (es akkor a felhasznalas elotti penzekre is johet a 30% ha idoben rajossz, hogy kelleni fog es rafizetsz).

[ Szerkesztve ]

(#180) stickermajom válasza axioma (#179) üzenetére


stickermajom
addikt

A kamat gyakorlatilag nulla rajta, nem életem legjobb szerződése ez. Azon gondolkoztam az elmúlt napokban, hogy mivel a pénz valóban nem kell róla, ezért megfogadom a tanácsod és hagyom úgy ahogy van, viszont folytatom a befizetést rá, mert az a havi 40k sem létszükséglet. Ha a 4. év után lesz lakáscél, akkor tudok szerződést módosítani és felhasználom állami támogatással együtt (ekkor úgyis ki kellett volna adni a 2x76-ot), ha nem, akkor pedig kiszállok mínuszosan.

(#181) Blackmate


Blackmate
senior tag

Van olyan jogszabály, amely szabályozza azt, hogyha LTP-t jelzáloghitel előtörlesztésre/végtörlesztésre akarom felhasználni, akkor a hitelt nyújtó bank nem számolhat fel ezért díjat?

(#182) axioma válasza Blackmate (#181) üzenetére


axioma
veterán

Nem tudok rola. Sot, otp-nel egy idoben volt olyan, hogy a sajatjabol ingyen volt, az okos magyarok nyitottak egyet, betoltak a penzt, es felmondtak - igy olyan 10e ala szoritva a dijat. Azota tudtommal csak a szerzodeses osszeg erejeig, sot lehet hogy csak a szerzodesszeru megtakaritas erejeig ingyenes naluk is.
Aki eleve kombinalt szerzodest kot, az mas kerdes, ott a szerzodes resze az a tranzakcio, ott nemigen mondhatjak hogy elotorl. dij.

(#183) Brave_86


Brave_86
aktív tag

Fundamentánál, hogyan zajlik a végtörlesztés?
Kérnem kellene 'zárást' az aktuális tartozásról? (egy másik ltp-vel (otp) történne a végtörlesztés.
Csak szükség lenne hozzá egy igazolásra is.

(#184) vnorbi


vnorbi
aktív tag

Sziasztok!

Van valakinek tapasztalata túlfuttatással OTP-nél? 2010-ben nyitottam 4-éves szerződést, amire maximum 8 évig jár az állami támogatás. Most szeptemberben lesz az utolsó befizetésem, amire még megkapom a 30%-ot, de egyelőre nincs olyan lakáscélom, ami miatt kérném a kiutalást.

Az ÁSZF-et böngészve arra jutottam, hogy ilyen esetben a szerződés tovább él, és a betéti kamatot továbbra is adja a bank lényegében határozatlan ideig. Mivel ez a régi szerződés miatt évi 3%-ot jelent, és elvileg kamatadó sincs rajta, azon gondolkodom, hogy a befizetéssel leállok, és kivárok, amíg fel tudom használni lakásra. Vajon működik ez? Érdemes azért a havi 150 forintokat befizetni a számlavezetésre, hogy ennek hiányára az OTP ne tudjon hivatkozni, és felmondani a szerződést?

(#185) axioma válasza vnorbi (#184) üzenetére


axioma
veterán

Sztem minden szerzodesen 10 ev mar az alltam max. hossza, szoval akar fizethetned is. De kerdezz ra.
Felmondani nem fogjak, ha nem minuszba megy a 150-ek miatt mert van mibol (gondolom 8 ev utan boven) levonni. Igen, netto 3%, de azt azert tudod hogy a 8 eved atlaga mar most 6-7% eves hozam az alltammal egyutt, es ez folyamatosan csokken minel tovabb varsz. Persze adott szituban siman megtartanam, sot ha lehet folytatnam, ha kiveszed lakascel nelkul az me'g kevesebb lenne, mashol meg nem kapsz ra netto 3%-ot.

(#186) vnorbi válasza axioma (#185) üzenetére


vnorbi
aktív tag

Köszi! Rákérdezek, tervben van, csak velük már jártam úgy más miatt, hogy sokat várakoztattak, aztán annyit voltak hajlandóak írni, hogy hívjam fel a pénztárat. Amikor hangsúlyoztam, hogy írásban szeretnék választ kapni, akkor hajlandóak voltak érdemben is válaszolni. Ezért gondoltam jó ötletnek itt érdeklődni először, hátha valakinek van is tapasztalata vele.

A 2011-től kötött szerződésekre érvényes a 10 év, az enyémre maximum 8 évnyi betétre jár állami támogatás, ezt tudtommal nem lehet tovább növelni szerződésmódosítással sem.

Eredetileg én is maximalizálni akartam az EBKM-et (10+ százalék), azért volt 4 évre kötve, de idő közben kialakult alacsony kamatkörnyezet úgy hozta, hogy 8 évig fizetve is versenyképes maradt, és most még ha új állami támogatást nem is kapok rá, akkor is magasabb a betéti kamat, mint mondjuk az egyéves állampapírnak.

(Nincs esély mínuszba futásra, a napi kamat több, mint a havi számlavezetési díj, igaz, tőkésítés csak évente van).

(#187) axioma válasza vnorbi (#186) üzenetére


axioma
veterán

Jogos, bocs ez mar kiment a fejembol (nem ezzel foglalkozok meloilag). Akkor marad a netto 3%.

(#188) vnorbi válasza axioma (#187) üzenetére


vnorbi
aktív tag

Megkérdeztem, pár órán belül válaszoltak, bár sok köszönet nem volt benne. Terjedelmét tekintve egy A4-es oldalnyi levelet küldtek sablon hárító panelekkel meg felhasználási lehetőségekkel. A levél közepén összesen egyetlen egy mondatnak volt köze a feltett kérdéshez:

"Lehetősége van a számlán tartani az összeget,amíg nem használja fel, de a havi számlavezetési díjat továbbra is fizetnie kell."

Az ÁSZF alapján nem érzem ezt indokoltnak, de azt hiszem, elengedem, nekem is könnyebb úgy követni a kamatozást, hogy a már benn lévő pénzt nem csökkentik a számlavezetéssel, hanem továbbra is havonta befizetem azt a 150 forintot. Azt nem cáfolták, hogy valóban jár a betéti kamat a kivételig, úgyhogy remélhetőleg jól értem az ÁSZF-et és jár. Legkésőbb egy év múlva esedékes egyenlegértesítőben kiderül, de nem bántam volna, ha ez most tisztázódik. Csak megint az van, hogy leírni nem merik, fiókban meg hiába kérdezem meg, arra később nem hivatkozhatok, ha ott esetleg félretájékoztatnak.

(#189) axioma válasza vnorbi (#188) üzenetére


axioma
veterán

Hat sztem ez nem egyertelmu, hogy a fizetned kell = beutalni. Az is fizetes (mint minden mas banki dijnal), hogy levonjak.
A kamat egeszen biztosan jar, ott nincs ketseg.
Igen, sajnos eleg nehez konkretumot kiszedni olyan kerdesben, ami nem szokasos eljaras, ez minden szolgaltatasnal igy van (1x visszahivott(!) egy lakashitelekhez erto ember az erste-bol es a kerdest se ertette meg, pedig csak a sajat termekismertetoben talalhato fogalmakat hasznaltam es akartam volna pontositani).

(#190) vnorbi válasza axioma (#189) üzenetére


vnorbi
aktív tag

A kérdést így fogalmaztam meg:

"...a havi 150 forint számlavezetési díjakat ezen túl is szükséges-e befizetni, vagy a "Beszámítás" szabálya szerint ezt automatikusan levonja a Bank a már benn lévő betétből egyéb retorzió nélkül (nemfizetés miatti bármilyen következmény nélkül)"

Ezért értelmezem úgy a választ, hogy további befizetést várnak.

A "Beszámítás" meg az ÁSZF szerint ez:

Az OTP Lakástakarék jogosult valamennyi esedékes követelését (pl. a készpénzátutalás díját, számlavezetési díjat, felmondási díjat, SMS szolgáltatás igénylésének díját, Hűség feloldásának díját stb.) az ügyfél megtakarított betétjével és kamataival szemben beszámítani.

Ez alapján nekem nyilvánvaló volt, hogy nem kell már befizetnem, inkább az érdekelt, hogy ha nem fizetek, azért jár-e valami büntetés.

[ Szerkesztve ]

(#191) axioma válasza vnorbi (#190) üzenetére


axioma
veterán

Nezd, rendelet es aszf szintjen nincs erre vonatkozoan semmi retorzio. Es hat a banki alkalmazottak ritkan matematikai logikai tanulmanyok utan kepzodnek... szoval siman benne van hogy ebbol a szempontbol gondatlanul fogalmazott. Ettol fuggetlenul megertem, hogy egyszerubb befizetni. Megjegyzem most ha neked a netto 3% kamat jo, kb. barmennyit erdemes befizetni - hiszen az egyetlen retorzio arra a reszre, amit nem igazolsz lakascelra az az, hogy vissza kell fizetni az alltamot, ami jelen esetben nulla. Szoval illikvid, de jo kamatu befektetes a tobbi megtakaritashoz kepest (nyilvan csak a fix kamatu betetbiztositottak kozott).

(#192) vnorbi válasza axioma (#191) üzenetére


vnorbi
aktív tag

Köszi a tippet! Bennem is átfutott, hogy akár lehetne további betéteket is elhelyezni, de egyelőre elvetettem. Ha forintot teszek félre, az megy PMÁP-ba a kincstárhoz. Ugyan hosszú a futamidő, és rövid távon bukó is, ha fel kell törni, de vállalom.

(#193) Fandango válasza Ádám16 (#100) üzenetére


Fandango
veterán

Ez félre ment :B

[ Szerkesztve ]

(#194) RexpecT


RexpecT
addikt

Üdv!

Október végén lejár az egyik fundamentám, a felmondó nyilatkozatot 3 hete elküldtem a cég részére, de azóta semmi visszajelzést nem kaptam(E-bankos felületen sem látszik semmi). Ez a megszokott?

:R

(#195) skristof


skristof
tag

október 4-én lejár 3 ERSTE-s LTP-m, de nem tudom most felhasználni.
ilyenkor elég, ha bemegyek és hosszabbítok 1 évet (módosítok), vagy mivel közeli a kiutalási időszak, ezért majd el is kell utasítanom a kifizetést?

köszi

(#196) Brave_86 válasza skristof (#195) üzenetére


Brave_86
aktív tag

(#197) axioma válasza skristof (#195) üzenetére


axioma
veterán

A kiutalasi (aviso) levelre nem valaszolsz, akkor automatikusan tovabb megy a szerzodes (es - amig a 8 ill. 10 evet el nem ered - jar ra az alltam is).
Hosszabbitani raersz akkor, amikor kiderul, hogy nem csak a toket venned ki hanem a kolcson is kene, es ezert kell a magasabb szerz.o.-re modositani. Minden mas esetben tok felesleges.

(#198) vnorbi válasza axioma (#197) üzenetére


vnorbi
aktív tag

Van még egy eset, amikor megéri szerződést hosszabbítani. Amikor lakáshitelt törlesztünk LTP-ből, akkor egyes hiteleknél van olyan kikötés, hogy csak akkor kedvezményes az ilyen előtörlesztés, ha az szerződésszerű megtakarításból keletkezett. Nekem mondott olyat ügyintéző, hogy ha 4 éves szerződésem volt, és abból 8 éves betétet fizetnék a hitelbe, akkor előbb módosítsak az LTP szerződésen, mert egyébként drága lesz az előtörlesztés.

(#199) axioma válasza vnorbi (#198) üzenetére


axioma
veterán

Hat ha dragabb, mint az 1%, akkor valoban. De ezt a kikotest otp sajat ltp-jenel lattam, es az volt a tenyleges ertelme, hogy ne az legyen hogy elotorl. betol ltp-be, alltam felmarkol (na jo, ha egyben tolta be es egybol felmond akkor csak 36e-re jon ki de mar ingyen volt megkotni), es akar milliokat ingyen lehetett a szabaly szerint buntetlenul elotorleszteni. Azota van hogy csak a varhato megtak. mertekeig.

(#200) n_stolz válasza axioma (#199) üzenetére


n_stolz
tag

Igaz lehet , hogy átalakítják az ltp után járó állami támogatást?

bankmonitor cikk

n_stolz

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.