Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#501) axioma válasza Solymi81 (#500) üzenetére


axioma
veterán

Varj, lakaskolcsonod 4% alatti, annyi h modozatot kell valtani es nem a teljes szerz.osszeg jar hanem a mostani hossz szerinti [talan csak rovidebbre lehet mint amikor felveszed - de ezt csinaljak instant a felhasznalaskor].
Ennel jobb nincs - igaz, a hogy nem mind1, hogyan lehet a tobb termekbol minel tobbet kihozni, beszelj egy szemelyi bankarral, de elsore ne irj ala semmit, nezd meg az alternativ lehetosegeket [aka'r fele fundat csak v ilyesmi]. Annyira nem trivialis igy...
De evekkel kesobbre megtartani tuti nem eri meg.

(#502) Solymi81 válasza axioma (#501) üzenetére


Solymi81
aktív tag

Igen, ez jogos, csak amikor módosítod a 4 évet 10 évre, akkor ugyanúgy ki kell fizetni a szerződéskötési különbözetet és ha visszamódosítod (már ha lehet), akkor az az összeg nem jár vissza.
Igazából maga a konstrukció szerintem nem rossz, mert 24 millió hitelre kell kb. 4-5 évig fizetni 220-at és aztán az csökken 180-ra, majd egy múlva 163-ra, aztán '36-ban meg feleződik és egy év múlva ki is fut.
Szal kb. 14-15 év a futamidő és akkor ebbe még lehet belelapátolni pénzt, hogy rövdítsem vagy csökkentsem.

(#503) axioma válasza Solymi81 (#502) üzenetére


axioma
veterán

A te dontesed. En nem latom benne a potencialt. Ha most kitolod a 3.5% kamatot 4 evvel kesobbre, akkor lehet hogy mar pont nem lesz versenyelonye a normal bankihoz kepest. Most nincs elonye a 4% alatti EBKM-en tartani a penzt, es fizetni ra 8+% kamatot.
De ezek nagyon high level megfigyelesek nyilvan, en biztos most kapnam fel a 3.5-est es banki 8-9%-ost.

(#504) Solymi81 válasza axioma (#503) üzenetére


Solymi81
aktív tag

Ne haragudj, de nem értem amit írsz :)

Jelenleg a Funda valami 11%-os kamatra tud áthidaló kölcsönt adni alapesetben.
Ha a Funda Ingatlanon keresztül veszek lakást, akkor ez 6,9% lenne, addig amíg a megtakarítási rész össze nem jön (2028-29), utána már a 3,5%-os vagy melyik kamattal kellene csak számolnom, ami olyan 160-as törlesztő lenne.

Tehát van ez a szcenárió vagy van az, hogy kiveszem a Fundából a pénzem (bukom az álltámot meg a szerződéskötésért befizetett pénzt) és azt hozzáteszem a meglévőhöz és veszek fel banktól lakáshitelt.

Ott meg amit találtam végig fix kamatozásút (15-20 év), a THM 9.5-10% körül van, ahol meg csak a 10 év fix, ott már 5% a THM.

(#505) axioma válasza Solymi81 (#504) üzenetére


axioma
veterán

Nem, nem csak ezek vannak. Amit en ajanlok:
- szerz. mod. rovidebbre (igen, nyitasi dijat nem kapsz vissza), de felveszed most a lakaskolcsont mindenre, amire lehet, 3.5% ill. 3.9% kamattal(!) [nagysagrendileg a jelenlegi betetnek 1.5x-eset]
- es veszel fel mas banki hitelt a funda igy adodo szerz.o. feletti reszre 8-9%-ert (ha van ra opcio, akkor toketorlesztes-halasztassal)
Semmit nem er az, hogy "csak" 6.9% a kamat, ha kozben a toke meg devalvalodik, mert 4% alatt hoz (nem csak az ujonnan berakott, hanem a mar meglevo is). Raadasul az a cel, hogy majd x ev mulva egyszer "csak" 3.5% legyen a hiteled, nem biztos hogy az akkor csak a fundanal lesz elerheto (vagy legalabbis valami kozeli kondicio).
Szamold ki ezt a variaciot, szerintem sokkal jobban jon ki, mint a "nagykonyv" szerinti (vegig tartani a szerzodest) valtozat.
Ami me'g opcio, ha nem akarsz szenvedni a ketfele hitellel:
- kiveszed most a fundakat normal felmondassal alltam fenntartassal (ekkor JAR az alltam, mivel mar tobb mint 4 evesek, ezt peldaul rosszul tudod)
- felveszel 8-9%-ert hitelt banktol, egyben (funda betet+alltamnyival kevesebbet)
Erzesre ez is jobb, mint a vegigcsinalt fundak. Persze nem mind1, milyen varhato kamatpalyat illesztesz hozza.

(#506) Veron


Veron
őstag

LTP segítséget kérnék.
Szerintetek betonba lefúrt, lerögzített, kerti mászókát el lehet számolni? Kerti faházat el lehet, ezért gondoltam talán a mászókát is.

Jeleznem kell a kitutalási szándékot és csak utána gyűjthetek számlákat, vagy a sorrend egy bizonyos időintervallumon belül mindegy?

Részletekben fel lehet használni a támogatást 1-2 évre nyújtva?

Köszönöm.

"Hisztéria... Csak nők kaphatják meg, és csak férfiak halnak bele."

(#507) axioma válasza Veron (#506) üzenetére


axioma
veterán

Felujitas eseten kiutalas +6 ho van jelenleg (3 volt, de azert nezd meg az adott ltp aszf-et hogy igy van-e), a kiutalasi idoszak meg (velhetoen neked is) 2 ho. A szamlak a kiutalas elkezdese utani datummal gyujthetoek, ennel jobban nem lehet szethuzni. Tehat elobb szolnod kell es biztos menjen is at, ez ketfele lehet: felmondas alltam fenntartassal, vagy kiutalas kerese. Utobbi esetben a kiutalas a honap vege lesz, elobbi esetben a belso rendszerben rogzites (level iktatasa, online eseten elvben azonnal).
Maszoka elvben lehetne (koltozeskor nem viszed magaddal kategoria), hogy gyakorlatban elfogadjak-e azt az adott ltp tudja megmondani.
kieg. jelen gazdasagi helyzetben kapd fel mindet, amit tudsz fedd le, amit nem abbol alltam vissza, tobbi pmap-ba, 2 ev mulva annyi szabadon hasznalhato penzed lesz belole amennyi bent tartva lenne ugyanakkor lakascel-igazolassal...

[ Szerkesztve ]

(#508) leslieke válasza leslieke (#496) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Gyorsan voltak, pénteken megérkezett az elfogadó dokumentum. :))

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#509) timelord1987 válasza axioma (#474) üzenetére


timelord1987
őstag

Szia!

2014-ben lett kötve.
Egy ismerős azt mondta, hogy nem vehetem fel, csak lakáscéllal lehet felhasználni.
Valóban így van? Ha lakáscélra nem tudom felhasználni, akkor elveszett a befizetett összeg?

(#510) axioma válasza timelord1987 (#509) üzenetére


axioma
veterán

Nekem is vissza kellett keresnem, 2009. juni 30 elott kototteknel volt a 8 ev utan semmit nem kell igazolni.
Amugy a "nem veheted fel"-t a kovetkezokeppen finomitanam:
- felveszed alltam nelkul: az osszes befizetesed az egetrengeto netto 1 v. 3% eves kamatokkal minusz a nyitasi dij minusz a havi 150Ft-ok, a tobbi a tied, alltam reszt (ami a befizetes 30%-a es jelenleg hozza van irva az egyenlegedhez) szinten nem kapod meg csak a sajat penzed, es nem kell lakascel
- felveszed alltammal, es lakascelt mutatsz fel
(vagy reszben feded lakascellal es akkor arra jar az alltam, a tobbire eso reszt levonjak)

(#511) timelord1987 válasza axioma (#510) üzenetére


timelord1987
őstag

Köszönöm szépen :R
A felvett összeget költhetem például mosógépre és laptopra is?

(#512) axioma válasza timelord1987 (#511) üzenetére


axioma
veterán

Alltam nelkul barmire... es ha nem akarod most elkolteni hanem tobb mint 1 honappal kesobb mint megkapod (mert az is asszem 60 de lehet hogy 90 nap - jelen korulmenyek kozott az 1-2% dij eseten is meggondolando a gyorsitott kikeres), akkor se a felbontast tologasd, hanem kiker, PMAP vesz... igazabol mar fel eve meg kellett volna tenned, azota veszit sajnos az ertekebol :(

(#513) timelord1987 válasza axioma (#512) üzenetére


timelord1987
őstag

Köszönöm szépen :R

(#514) timelord1987


timelord1987
őstag

Sziasztok!

A július 1-től életbe lépő törvény vonatkozik a lakástakarékra is?

(#515) axioma válasza timelord1987 (#514) üzenetére


axioma
veterán

Jo a felvetes, de tippem szerint nem, mert a kamatra szja-ja sincs, es most kb. arra vezetnek be szochot, ahol a kamatot mar vonjak.
Mondjuk tekintettel arra hogy igen keves elo 1% feletti kamatozasu ltp lehet elo ugyhogy az osszeg eleve elhanyagolhato, valamint arra hogy az allam altal adott resz is kamatozik amit fura lenne szocho-ztatni aztan visszaadja az allam ha nem lesz jogosult? ketlem hogy belemennenek ebbe a bonyolitasba, szoval szerintem senkinek eszebe se jut. (Raadasul az ingatlanos befektetesek nevesitve vannak mint kedvezmenyezettek, de valoban, az ltp-t nem lattam - igaz kozlonyt nem csak a hireket olvastam.)

[ Szerkesztve ]

(#516) garga01


garga01
senior tag

Sziasztok!
Van egy Fundamenta a saját nevem, egy anyumén ahol én vagyok a kedvezményezett.
Már tavaly kiutalási fázisba ért, de most jutottam el a lakás vásárlásra. Megkötöttük a szerződést tegnap, önerő a nagyrész, maradék a Funda, amit az ügyvéd frankón bele is írt a szerződésbe.
Viszont ez a 2 hónapos kiutlás qrva sok, nem akarom megvárni. 3% fejében van gyorsított eljárás is, de persze az a Funda számláról húzzák le, viszont a szerződése a teljes összeg lett beleírva.
Azon agyatlam, hogy a Funda számlára átutlnék/befizetném a különbözetet, hogy a 3%-os díjat fedezve pont kiadja amit a szerződésbe írtunk, hogy ennyi lesz a funda rész. Ez járható út így? Vagy várható a Funda részéről még vmi sarc?

Az áram alatt lévő alkatrész ugyan úgy néz ki, mint amelyik nincs áram alatt..... csak más a fogása!

(#517) axioma válasza garga01 (#516) üzenetére


axioma
veterán

411-8181
velhetoen mukodik a rafizetes amugy, de ez annyira technikai es annyira nem tipikus, hogy mondjak meg ok, akik csinalni fogjak
(az kizart hogy egy sajat szerzodesed van es egyen kedvezmenyezett vagy ugyanarra az idoszakra, szerintem azt akartad irni hogy te leszel mindketton az osszeg felhasznaloja)
Olyan nalunk volt, hogy kesobb ert az utolso alltam a szamlara amit megszuntettunk mar addigra, es - persze mellerakva hogy amugy joval tobb onerot is tettunk be, az ott hiteltorlesztes volt - kiutaltak a maradek osszeget is jogosultkent. De kerdezz ra, hogy forintra pontosan kell-e (ld. 150-bol mikor terhelnek utoljara), de tudtommal a szerzodesben szereplo osszeget kuldik pontosan a vevo fele, nem az osszeset.

(#518) garga01 válasza axioma (#517) üzenetére


garga01
senior tag

Kösz a választ. Felhívtam őket, műxik ez a megoldás is, illetve az is lehet hogy nem az eladó számájára utalnak közvetlen, hanem az enyémre és én tovább neki.
De maradok annál, h befizetem a plusz összeget és utlaják csak ők egyből, ne kelljen nekem még fizetnem utána :D Utalással, meg kártyás befizetéssel is lehet elvileg a fundára pénzt rakni.

Az áram alatt lévő alkatrész ugyan úgy néz ki, mint amelyik nincs áram alatt..... csak más a fogása!

(#519) Attis7


Attis7
tag

Lejár az 5 éve utolsó pillanatban nyitott fundi, felhasználni a következő hónapokban nem fogom, ilyenkor van teendő, nyilatkoznom kell bármiről?!

(#520) axioma válasza Attis7 (#519) üzenetére


axioma
veterán

megy tovabb, de folyamatosan vasarloertekben bukik a penzed - szamold ki, mikor fogy el az alltam elonye (mennyit kapnal meg most ha lemondasz a lakasceltol - amugy nezd meg, mi minden lakascel...), es mikor eri el pmap-ban buntivel egyutt azt, amennyit lakascelra kapnal
szar dontes, de ez van... ha 2 evig elore tuti semmire nem tudod elhasznalni, akkor vedd ki mielobb lakascel nelkul (vagy ha valamennyi reszet akar csak toredeket le tudod fedni, arra egy tullap araert megkapod az alltamot, a tobbit nem)

[ Szerkesztve ]

(#521) kenwood


kenwood
veterán

Olyan kerdesem lenne,hogy ezt : [kép] lehet duplazni? Tehat 2x2,vagyis havi 2x100k megy bele, es a vegen a kettot ugyanarra a lakasra kolteni?
Illetve ezek a konstrukciok csak kedvcsinalok,vagy kobe vannak vesve?
Arra gondolok, hogy picit testreszabni. Peldaul a hitel nem 3 ev 180k, hanem mondjuk 6-7 ev es 100k. A legjobb egy konfigurator lenne.

[ Szerkesztve ]

Mi kell az alaplapba? Procibol egy, Rambo 2. <> Egyetlen vizmolekulaban tobb hidrogen atom van,mint ahany csillag az egesz naprendszerben

(#522) axioma válasza kenwood (#521) üzenetére


axioma
veterán

El nem tuodm kepzelni, ki miert kotne akar 1 ilyet.
A beteti hozam - az extraval egyutt - 4.88%, ami a legszarabb allampapir-konstrukciot (MAP+) se mulja felul, ott 5 ev atlaga 4.92% ha jol emlekszem.
A kolcsonresz a 8.99%-kal mar eleve az ajanlas folott van, ma korberohogi a sima banki lakashitel, es 4 ev mulva meg mindenki azt varja, hogy jobb lesz, nem rosszabb.
Amugy mivel nincs benne ma'r semmi allami tamogatas, csak a penzintezeti forma miatt kell betartsanak 1-2 szabalyt, velhetoen ha megkeresed ezzel oket, fognak megoldast ismerni...
A 180K vs. 100K-ra meg azt mondom, addigra el fog annyira inflalodni a penz (ergo a fizudhoz alacsonyabb lesz), hogy az fogja jelenteni a mai korulmenyek kozott altalad hihetonek tartott 100e-et.

(#523) nobodyy


nobodyy
csendes tag

Sziasztok!

Most fog lejárni 2 Fundamenta 5 éves szerződésem. Szeretném valahogy kihozni belőle a maximumot de lakást vásárolni egyelőre nem tervezek. Amin gondolkoztam:
1. Felújítás: festést stb megcsinálnám én. Ha jól tudom ezt is el lehet számolni, csak egy hivatalos felmérés kell róla. Ezt csinálta valaki már?

2. Lakás tulajdonrész vásárlás: szüleim lakásában vásárolnék 1-2%ot. A probléma az hogy már van benne tulajdonrészem így nem tudom hogy ez működhet e (illetve plusz csavar hogy az ő nevükre lett kötve a Fundamenta).

3. Garázs vásárlás: társasházban ahol van lakásunk lehetséges hogy vehetnénk garázst. De mintha ez nem annyira járható.

4. Jöhet egyéb tipp is.

Bocs ha már voltak ezek a kérdések.

(#524) axioma válasza nobodyy (#523) üzenetére


axioma
veterán

Felujitas szamlakkal, otp-nek volt egy felreertelmezese a szemle kapcsan, de sztem mar nem jatszik. Felujitas nem kell kompletten szamlakkal fedett legyen [eleg az anyagrol pl.]
Kiszamolod, h amikor hasznalnad, akkorra jobb-e pmap-ozni es szabadfelhasznalni [most 23% minusz].

(#525) _NCT


_NCT
őstag

Sziasztok!

Fundamenta fiókot érdemes fenntartani a kiutalás és szerződésfelmondás után? Mármint webbankár fiókra gondolok.

(#526) d.beni


d.beni
aktív tag

Sziasztok!

A kiutalásos dolog, hogy működik? Én lakáshitelbe szeretném bele tenni.
Nem szeretnék sürgősségi díjat fizetni mert 3 db LTP van a családban amit teljes egészében a hitelbe raknék.
A lejárat után csak ki kell várni azt a bizonyos időt és megkapom az összeget extra költségek nélkül? Vagy be kell mennem a bankba és jelezni, hogy mire fogom felhasználni és onnan indul a kiutalási idő?

Köszönöm!

(#527) axioma válasza d.beni (#526) üzenetére


axioma
veterán

Melyik ltp-d van? Me'g all.tam-os?
Alapbol az utolso befiz honapjaban kell kapj kiutalasi ertesitot, azt bekuldod a lakascelt megjelolve, az utolso honap utolso napja +2 ho [mar csak olyan lehet asszem] utalja'k. Vszinu kernek tartozas-igazolast, az 5ezer koruli ktsg es a hitelezo bank allitja ki [1x eleg 3 szerzodeshez]. De vard meg, h kerjek.
A hitelezo bankban neked kell bejelentened az elotorlesztest.
[Ha esetleg kombi hitel akkor sztem eleve ezek automatikusak, elore alairatjak, de azert nem art kerdezni.]
Funda eseten 411-8181, tobbit alt. fiokban, vagy a sima banki telefonon kulon menu alatt.

(#528) d.beni válasza axioma (#527) üzenetére


d.beni
aktív tag

Szia!

Először is köszönöm a választ!
Régi állami támogatásos ltp-k. A hitel sima lakáshitel, de más banknál van a hitel és az OTP-nél az LTP-k.
Már a hitel felvételekor jeleztem, hogy majd lesznek LTP-k amit a hitelbe szeretnék felhasználni amikor lejárnak. Mondták, hogy lehetséges.

Tehát 2 hónap a kiutalási idő, ami nem sürgősségi

A kiutalásnak van díja? Nekem nincs ott számlám,(csak az LTP) nem OTP-s vagyok. Tehát gondolom rögtön a másik bank hitel számlára utalják majd?

[ Szerkesztve ]

(#529) axioma válasza d.beni (#528) üzenetére


axioma
veterán

Az mind1, hogy egy bank vagy sem. Elotorlesztest a hitelt ado banktol kell megkerdezni, annak egeszen biztosan van valami adminisztracios igenye (a hitel hossza marad, a torleszto csokken annyi %-kal, amennyi % az elotorl. az aktualis toketartozashoz, elteres az elotorl. dij miatt meg a honapon beluli kamatok ilyenkor szokasos ketteszedese miatt lehet valamennyi). LTP-t ugy emlekszem pontosan utaljak ki (nem vonnak dijat), de azert eskudni nem mernek ra.
Amugy ha kiutalasban vagy mar, akkor pontos datumot is tudnak mondani, kerdezd meg oket, es arra a datumra (vagy +1 nap, megmondjak melyik a jobb) jelentsd be az elotorlesztest.
A 150 Ft-okat amugy utaltad? Mert ha nem, akkor lehet hogy nem erted el az ertekszamot, erre akkor kerdezz ra. [B valtozat, felmondod, de az 90 napra fizet, bar lehet hogy mar az is 60, a frissebb spec.eseteket nem tudom.]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.