Hirdetés

2024. május 11., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) #32577792 válasza tildy (#49) üzenetére


#32577792
törölt tag

fundánál soha nem találsz olyat, nincs ilyen konstrukciójuk

(#52) #32577792 válasza KolbiQ (#50) üzenetére


#32577792
törölt tag

szia

aki felhasználja, annak tulajdonosnak is kell lennie abban az ingatlanban

(#53) KolbiQ válasza #32577792 (#52) üzenetére


KolbiQ
újonc

Hello,

Ez jó hír :C , köszi a gyors választ!!! :R

(#54) Gyuresz


Gyuresz
tag

Sziasztok!
Lenne 1 kérdésem akkor most jelenleg melyik LAKÁS-ELŐTAKARÉKOSSÁGOT érdemes választani min. 4 évre ?
Köszönöm a segítségeteket!

[ Szerkesztve ]

A főnök tekintete mindig nyílt és őszinte.Vagyis egyik szeméből a nyílt gonoszság a másikból az őszinte rosszindulat sugárzik.

(#55) Ariadne válasza Gyuresz (#54) üzenetére


Ariadne
őstag

A kettő ugyanolyan, mivel a részletes jogszabályi feltételek mindkettőre érvényesek. OTP talán kicsit többet hoz mégis, viszont a kifizetésnél nekem nem volt túl jó tapasztalatom velük. Bár a Fundamentáról sem hallottam sokkal jobbakat.

"In mountain biking, there is no destination - just a bike, a rider, and a place to ride" (The Collective:Roam)

(#56) joysefke válasza Gyuresz (#54) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Ember!

SEMELYIKET.
rendkívül szánalmas rugalmatlan befektetés.

üdv
János

(#57) Ariadne válasza joysefke (#56) üzenetére


Ariadne
őstag

Ember, ilyen informatív hozzászólást... :(

Tudod aminek nagyobb a hozama, az több kockázattal is jár. Mindig. És vagyunk páran ebben az országban, akik a lakásra való pénzünket nem vagyunk hajlandóak kockáztatni. Ezt illene tiszteletben tartani. :U

No meg ennél megvan az is, hogy a havi kötelező befizetéssel ösztönöz arra, hogy tényleg mindig félretegyél lakásra. 4 éves konstrukcióban azért nem olyan rossz a hozama sem, persze megint mondom, a hasonló kockázatú (=kockázat nélküli) befektetésekkel összehasonlítva.

"In mountain biking, there is no destination - just a bike, a rider, and a place to ride" (The Collective:Roam)

(#58) joysefke válasza Ariadne (#57) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Nos, van bank amelyik a jelenlegi piac helyzetben látra 11%-os kamatot ad.
Az összes bankban 10% körül, vagy fölött vannak a normál, nem akciós betéti kamatok.

Természetesen amikor újra kiderül a pénzügyi világ és leginkább országunk fölött az égbolt, akkor csökkenii fognak a betéti kamatok. (szinte biztos, hogy négy éven belül,
ez az őrült 11,5% alapkamat nem tarthat sokáig, mert megfojtja az ipart illetve az adózókat)

1,
addig amig ilyen magasok a betáti kamatok, addig semmi értelme beleugrani egy LTP-be

2,
Ha hiszel abban, hogy nem lessz államcsőd belátható időn belül, és van KP-d és tudod, hogy nem használod fel egy bizonyos időn belül, akkor érdemes lehet
a, rövid távra Diszkont Kincstárjegyet (a versenyképes akciós kamatok miatt ezt egyenlőre mégsem ajánlom)
b, hosszú távra Magyar Államkötvényt venni, természetesen FIX kamatozásút. Ha a pénzre
szükséged van, lejáraton belül, akkor sincs gond, mivel az állampapirok minegyike részt vesz a tözsdei kereskedésben, az esetleges kamatcsökkenések, pedig FELÉRTÉKELIK a korábban vett jó kamatozású állampapirokat.

3,
Kicsi az esélye, de benne van a pakliban egy államcsőd/inflációnövekedés az ősszes frissen szerződött LTP konstrukció szerződési idején belül. Magyarul szerintem 4 éves időtávon belül megtörténhet hogy elszabadul az infláció IMF ide vagy oda. Ez lenullázná a nagy tehetetlenségű és merev LTP számlád értékét, mivel az LTP bruttó hozamok nem követik az inflációt. (államcsőd esetén persze nem csak az infláció, hanem az állam fizetésképtelensége is problémát okozna)

4,
ha látod, hogy lefele mennek a betéti kamatok ÉS pontosan tudod, hogy mikor szeretnél lakáscélra költeni ÉS ezt össze tudod egyeztetni az LTP futamidejével és kondícióival AKKOR érdemes lehet egy LTP-be beleugrani, (én úgy gondolom, hogy akkor is csak rövid futamidővel)

5,
Javítsatok, ki ha tévedek, de úgy tudom, hogy az állam általi egyszeri max 30% ill 73E Ft jóváírás jövedelemhez kötött (úgy tudom max 3,6M évi bruttó) nos ez nem sok, ha a futamidő közepén ebből véletlenül kiesel, akkor veszted az állami támogatást és emiatt rendkívül alacsony lessz a hozamod.

6,
Személy szerint úgy érzem, hogy ez az egész LTP dolog a kasszákat működtető cégek nyerészkedése az állami büdzsé és a mi idegeink terhére:
A fundamenta 1% kamatot ad a tőkére, úgy hogy minden befizetésed a futamidő végéig lekötve marad, ergó INGYEN használják a pénzt. A hozamot az állami jóváírásai adják.

Nos ezután úgy hiszem, hogy az LTP téma legértelmesebb hozzászólását produkáltam.

J

(#59) joysefke válasza Chesterfield (#36) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Igen,

jó a számításod, ezzel a tied volt a második legértelmesebb hozzászólás LTP ügyben
azt azonban hozzá kell tenni,
hogy nem számoltál a :

-Számlanyitással (LTP nél ez komoly összeg)
-az 1% kamatot elhanyagoltad (ez komoly összeg lehet a végén (10E fölött))
-Az LTP hozam sehogyan sem követi az inflációt, míg a bankbetétek az MNB irányadó
kamatlábán keresztül igen (+biztosítás)
-Nem számoltál azzal, hogy az LTP hozam kamatadómentes, a bankhozamot kamatadó terheli (20%),
-Nem követtél el tévedést azzal, hogy nem havi kamatokat kamatoskamatosítottál, hanem egyből éves kamattal számoltál. (a törtévre hirdetett kamatok is mind évesített kamatok)

üdv
J.

(#60) Ariadne válasza joysefke (#58) üzenetére


Ariadne
őstag

Nos, még átolvasom részletesebben is, most így elsőre gyorsan:
- a teljes biztonságot megint figyelmen kívül hagytad. Nekem pl. kizárt, hogy bármennyi kockázatot is vállaljak a fejem felett lévő/tervezett egyetlen lakásra szánt pénzemmel. Kincstárjegy meg nem hoz ennyit, és sokkal kevésbé mobilis. És hitelt sem lehet rá felvenni, ha nagyon muszáj.
- a legtöbb embernél, így nálam is nem arról van szó, hogy lenne meglévő pénzem és abból fizetnék lakáskasszát - arról van szó, hogy nincs, és így gyűjtöm össze.
- valaki kiszámolta itt korábban, 4 évre nem rossz a kamat a fentieket is figyelembe véve
- a jóváírás nem jövedelmhez kötött, és évente a havi 20k-hoz 72k-t tesz hozzá, minden évben (tudom, itt nincs kamatos kamat)
- ez az egész állami részről indult, kialakították a szabályozást és szándékosan csak 1% a kamat, jogszabályi kötelezettség alapján - éppen azért, hogy ne kifejezetten pénzbefektetésre használják az emberek, hanem azok vegyék igénybe, akik előre gondolkodnak és így akarnak rendszeresen félretenni lakásra.

Azt eddig sem mondtam, hogy 4 évnél hosszabbat megérné kötni, mert nem, nem éri meg. De 4 éveset igen. Én legalábbis még nem találtam konkrét alternatívát, ami minden igényemnek megfelelne, és többet hozna.

[ Szerkesztve ]

"In mountain biking, there is no destination - just a bike, a rider, and a place to ride" (The Collective:Roam)

(#61) joysefke


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Nem akarlak megsérteni, de látszik, hogy még az alapokkal sem vagy
tisztában, ennek ellenére nagy hangal adsz másoknak tanácsot.

1,
Azt állítod, hogy holmi fundamentás vagy OTP-s LTP biztosabb kozkázatentesebb befektetés mint az állampapír?????
a, Nos a fiz kamatozású állampapír egyetlen ellenfele az államcsőd illetve a hiperinfláció
b. az LTP ben ezeken felül a további kockázatok vannak: törvényi háttér megváltozása menet közben, közvetítő csődje, saját célok megváltozása időközben.

2,
Azt állítod, hogy az állampapír rugalmatlan?????
a, minden nyilvános állampapír sorozatot a kibocsátás után bevezetnek a tőzsdére és a lejáratig ott kereskedhető lessz. Minden másodlagos állampapírforgalmazó megállapít minden általa forgalmazott szériára kétoldali (vételi/eladási) árfolyamot, amelyen tőled visszavásárolja lejárat előtt, vagy amelyért eladja.
b,ehhez képest ha egyszer beleugrottál LTP-be akkor futamidő végéig beleragadtál, csak nagy veszteségek árán tudsz belőle kijönni. (állami támogatás visszafizetése, negatív hozam)

3,
Ha valakinek nincs KP-ja akkor valóban nem játszik az állampapír, de amíg 12-13%-s akciós kamatokat adnak a bankok (10-11 akció nélkül) addig fölösleges LTP-be rakni a pénzedet, még akkor is, ha történetesen lakást szeretnél venni, mínt mondtam LTP-vel ráérsz akkor folgalkozni, ha leesnek a kamatadóval korrigált banki kamatok az LTP szintje alá. (lényegesen, mivel az LTP rugalmatlanságára is mint egy felárra kell tekinteni)

4,
Ha nincs pénzed, akkor spórolás mellett a legjobb megoldás törtetni a magasabb fizetésért, ki tudja, lehet, hogy pár év múlva többet fogsz keresni mint az LTP-s jóváíráshoz megengedett felső határ. (azt hiszem ez évi 3,6M bruttó) Nos ekkor azt fogod mondani a főnöködnek, hogy bocs nem kérek több fizetést, LTP-m van és emiatt nem szabad???

J.

(#62) joysefke válasza Ariadne (#60) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Törvényileg szabályozott vagy sem, a lényeg az, hogy a fundamenta vagy az OTP, amelyiknél LTP-d van, 1% kamatért használhatja akár 8 éven keresztül a Te pénzedet, illetve azt amit az állam mellérak. Gyakorlatilag ingyen használhatja a pénzt ráadásul nagyon hosszú futamidővel.
A (korábban tényleg) versenyképes hozamot pedig az állam adja a 30%-os jóváírásoknak köszönhetően. A fundi avgy OTP szinte csak élősködik az államon.

Konstruktív ötlet:
az LTP 1% helyett Alapkamat - 3% kamatot adjon a tőkére az állam pedig továbbra is adja meg a 30% jóváírást. Nos ekkor már nem lehetne az LTP-t azzal vádolni, hogy élősködik. a hozamok is jók lennének, énis rohannék nyitni LTP-t.

J.

[ Szerkesztve ]

(#63) Ariadne válasza joysefke (#61) üzenetére


Ariadne
őstag

Értem, amit írsz, de azt is látom, hogy nem értjük egymást.

Egészen pontosan milyen más, kedvezőbb hozamú és biztos (=kockázatmentes, biztos hozamú) lehetőséget tudsz mondani arra, hogy havi 20k-t félretegyen az ember? Mert eddig egyik sem volt erre alkalmas.

Akinek van pénze, nem szorul rá erre a konstrukcióra. Sajnos rosszul tudod, nem függ az LTP befizető fizetésétől a támogatás, mivel ez nem adókedvezmény, tehát mindegy, mennyit keresek. :P De ettől még gyűjtésről van szó, tehát havonta félretenni, erre nem tudott eddig senki jó alternatív megoldást mondani. Most vásároljon az ember havonta kincstárjegyet? :U

Az LTP biztonságáról: a jogszabályi környezet hiába változik, ha megkötött LTP szerződésem van, a 30% már mindenképp jár. Ezen már visszamenőleges hatállyal nem változtathatnak. Plusz sem állam bácsiról, sem az OTPről nem hiszem, hogy inkább becsődölhetne, mint bármelyik befeketetőcég, ezt nem gondolhatod komolyan...

Az meg egyszerűen nem érdekel, hogy az OTP mennyit nyer ezen, mivel sokkal fontosabb dolgok is vannak az életemben, mint hogy azon bosszankodjak, egyes milliomosok hogy szereznek pénzt.

[ Szerkesztve ]

"In mountain biking, there is no destination - just a bike, a rider, and a place to ride" (The Collective:Roam)

(#64) joysefke válasza Ariadne (#63) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

1,
Elismerem, 4 éves futamidővel jó a konstrukció hozama, föleg, ha beleszámolod, hogy garantáltan jó kamattal kapsz hozzá hitelt..

2,
De kérdem én, 4 év alatt havi 20E forintot félretéve és a felhalmozott tőke mellé még ugyanannyi hitelt felvéve milyen lakást lehet vanni? Itt BP-en biztosan semmilyet, és
vidéken sem hiszem, hogy forgalomképes lenne egy 6M forintos lakás...

3,
Hidd el, hogy az állampapír mindig és mindenhol a legboztosabban fizető papíralapú vefektetés. Ezen kár vitatkozni. Az állam összeghatártól függetlenül garanciát vállal a névérték és a kamatok megfizetésére.
Az LTP is egy biztosnságos befektetés, már csak azért is, mert az OBA vállal garanciát a fizetésre. Egy dologban tévedsz, az OTP csődje nagyon is megfogható és valóságos eshetőség. (ennek ellenére nem valószínű, hogy megtörténne)

4,
Nem szívesen ajánlgatok én semmit főleg nem pénzügyi befektetést, de íme.:
a,
Az újonnan keletkezett pénzeidet, igen azt a havi 20E forintot kösd le a bankodnál akciós 12-13%-os kamattal, ezzel párhuzamosan nyiss az AXA-nál kamathozó számlát, ez 2800Ft ba fáj, és az alapkamat-0,5% -t adnak nem akciós jelleggel. Ezzel párhuzamosan nyiss a kincstárnál számlát, ez ingyen van.
b,
Amig le tudsz kötni jó kamattal addig lekötsz a saját bankodnál, amikor jön 1-2 hét akció nélkül, akkor az AXA-hoz utalsz, ott látra adnak 11%-t (a napi kamat miatt picit többet) Amikor megon jön egy 13%-os akció a bankodnál, akkor odautalsz az AXA-tól.
c,
Amikor összegyült egy kis pénzed, akkor utalsz a kincstári számládra és vásárolsz tőlük
Magyar államkötvényt 3 évre 13% kamattal.
d,
Nekem nincs a kincstárnál számlám, ennek ellenére úgy tudom foglalkoznak magánszemélyekkel is (mármint vásárolhatsz államkötvényt, jegyszni persze nem fogsz tudni, ahhoz nem 20E forint kell).
e,
2 éven bell le fog esni az alapkamat és újra versenyképtelen lessz a bankbetét,
(ez a részemről spekuláció, természetesen az is megeshet addig, hogy államcsőd lessz)
de addig szerintem megéri kihasználni az időt és a bankban fialtatni a pénzedet.
f,
a kamatok csökkenésével párhuzamosan a korábban megvett államkötvényeid FELÉRTÉKELŐDNEK, tehát a kamatkörnyezet csökkenése nem hogy rontaná a hozamodat, hanem egyenesen növeli a jelenértékét. (a korábban megvett állampapirok FIX hozama nem esik le)

5,
Természetesen ha biztos vagy benne, hogy 4 év múlva és pontosan akkor lakást akarsz venni akkor jó dolog az LTP.

Államkötvényt sem úgy érdemes venni, hogy az összes megtakarított pénzed 200E Ft.

6,
egszerűen szerettem volna rávilágítani, hogy más, rugalmasann alternatívák is vannak...

üdv
J.

(#65) Ariadne válasza joysefke (#64) üzenetére


Ariadne
őstag

Oké, ezt most elfogadom. :)
Nem kötekedésképp írtam a korábbiakat sem, egyszerűen amikor kerestem, nem találtam jobbat megfelelő feltételekkel, és érdekel, hogy mi a helyzet azóta.

Részemről inkább elvi volt a kérdés, mert a lakás már megvan, önerő is volt persze, de hosszú keresgélés után LTP-vel kombináltat kötöttünk. Két LTP-t fizetünk 4 évig, plusz addig kamatot, kezelési költséget az egész kölcsönösszeg után. Ez akkor éri meg ugye, ha a négy év alatt a két LTPre rájövő állami pénz több, mint amennyivel több a kamat és kezelési költség a csökkenő helyett a teljes kölcsönösszegre - nem emlékszem most a pontos számokra, de nálunk azt hiszem, megéri. Főleg, hogy most a nagy árfolyammozgások minket nem érintettek annyira, hiszen az LTP fix összeg, a kamat meg kezelési költség pedig önmagában havonta nem egy hatalmas pénz, így az ingadozás sem volt sok. Négy év múlvára meg hátha lenyugszik már ez a dolog...

A 4. év végén betörlesztik automatikusan a kölcsönösszegbe az LTPket - de fontos, hogy az LTP csak tőketörlesztésre használható fel, ezért az a talán 3 milliós összeg a tőkét fogja csökkenteni, ez is sokat számít. Utána meg rendes annuitásossá alakul az egész, amit hamar előtörleszt az ember, és kész. :C

Szerintem a magamfajta no kockázat szemlélettel ez egészen talpraesett megoldás. :)

[ Szerkesztve ]

"In mountain biking, there is no destination - just a bike, a rider, and a place to ride" (The Collective:Roam)

(#66) vojteat


vojteat
újonc

Érdekes a téma, sokat tanultam belőle.

A bankbetéteket kamatadó (20%!)teheli. Az állampapírokat is?
A lakástakaréknál ez megúszható, ha jól tudom. Ezt is figyelembe kell venni...

(#67) hanee válasza Ariadne (#65) üzenetére


hanee
senior tag

Szia!

Nekünk is ilyen kombi hitelünk van, csak nekünk 8 éves LTP-kkel. Mondjuk nekünk a hitel összege is magas, de így is bőven megéri. Ha letellik az első 8 év (abből már csak 4,5 van hátra), akkor jelentősen csökkenni fog a hitel havi törlesztőrészlete, mondjuk a felére.
Valamennyire követtem a meghirdetett hitelkonstrukciókat az utóbbi két évben és még mindig nem láttam sehol ennél jobbat, figyelembe véve azt is, hogy a THM 6,65% a hitelünkön.

hanee

(#68) Ariadne válasza hanee (#67) üzenetére


Ariadne
őstag

Sajnos én is utólag jöttem rá, hogy annyira mégsem fényes LTP-vel együtt kötni. Nem mondom, hogy veszteség, mert 4 évessel azért jobban jön ki valamivel, mint sima annuitásossal, de nem sokkal. 8 évesnél pedig lehet már el is vész ez az előny, a 8 éves LTP önmagában sem éri meg, a kamatos kamat miatt többet kap az ember akkor is, ha folyamatosan leköti... Persze külön fizetve mellé jó.

"In mountain biking, there is no destination - just a bike, a rider, and a place to ride" (The Collective:Roam)

(#69) hanee válasza Ariadne (#68) üzenetére


hanee
senior tag

Szia!

De azért azt ne felejtsd el, hogy ezután évi 72.000 Ft + nekünk a második szerződésre 36.000 Ft jár, tehát évi 108.000 Ft, az 8 évre 864 ezer Ft "ajándékba". Ez a tőkerészt növeli, tehát ennyivel is kevesebbet kell + visszafizetnünk. És hát nem utolsó az sem, hogy most nem havi 500, hanem csak 320 körüli CHF után fizetjük a hitel részét, főleg most hogy emelkedett az árfolyam. Ez azért egy fokkal viselhetőbb így hosszú távon, a mi hitelünk 20 éves futamindejű. Viszont ha lejárnak az LTP szerződések, utána már TÉNYLEG érdemes lesz előtörlesztenünk és lerövidíthetjük akár a felére is futamidőt.

hanee

(#70) tildy


tildy
nagyúr

Ha nincs itthoni keresetem, tehát pl. külföldön adózom , és lakástakarékot kötök, akkor is jár az állami támogatás?

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#71) Ariadne válasza tildy (#70) üzenetére


Ariadne
őstag

Csak a befizetéstől függ, azt nem nézik, mennyit keresel és hol. Szóval ha mindig időben fizetsz nekik, akkor jár a támogatás, fizetési késedelemmel viszont el lehet bukni egy részét.

[ Szerkesztve ]

"In mountain biking, there is no destination - just a bike, a rider, and a place to ride" (The Collective:Roam)

(#72) tildy válasza Ariadne (#71) üzenetére


tildy
nagyúr

Lehet félreértjük egymást: nem lesz magyarországi adóköteles jövedelmem.
Erre kérdeztem :jár-e a támogatás és hogy?

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#73) Ariadne válasza tildy (#72) üzenetére


Ariadne
őstag

Teljesen független az LTP attól, hogy van-e adóköteles jövedelmed egyáltalán vagy nincs. Ha befizeted a szerződésben szereplő összeget havonta, akkor megkapod a 30%-os, de maximum évi 72 000 Ft összegű vissza nem térítendő állami támogatást. Ez nem adókedvezmény, hanem állami támogatás.

mod: A módját illetően pedig ténylegesen akkor írja jóvá az államkincstár a teljes LTP-re vonatkozó támogatási összeget, amikor te éppen annak a 3 hónapnak az elteltét várod, ami az egész dolog végén az összeg igénylésétől a tényleges kiutalásig eltelik, ezért is van, hogy nem lehet azonnal hozzáférni a futamidő végén.

[ Szerkesztve ]

"In mountain biking, there is no destination - just a bike, a rider, and a place to ride" (The Collective:Roam)

(#74) tildy válasza Ariadne (#73) üzenetére


tildy
nagyúr

Kulfoldon is igenybe lehet venni? Marmint ha befizetem mindig, akkor a szerzodes lejartakor kotelezo-e magyarorszagi ingatlanra kolteni?

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#75) stangli válasza tildy (#74) üzenetére


stangli
senior tag

legtisztább választ akkor kapnád, ha a pénztárnak tennéd fel a kérdést.

(#76) #47053824 válasza tildy (#74) üzenetére


#47053824
törölt tag

jol is neznenk ki, ha a magyar allampolgarok befizetett adojabol egy kulfoldon dolgozo/elo ember kulfoldon venne lakást allami tamogatassal. ezt ugye te sem gondoltad komolyan?

tudom, hazadolgozol, stb...

(#77) tildy válasza #47053824 (#76) üzenetére


tildy
nagyúr

nem csak erre gondoltam. Hanem adott egy magyarorszagon elo es dolgozo ember, aki elkezd gyujteni lakastakarekban a gyerekenek . A gyerek felno, es idovel ugy gondolja, kulfoldre koltozik , o visszakapja-e valaha a befizetett osszeget? (akar allami tamogatas nelkul)
Kitetelt pedig nem talaltam a szerzodesben, ezert kerdem .

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#78) philoxenia válasza tildy (#77) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Attól is függ, mikor kötötte az illető: [link]

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#79) amargo


amargo
addikt

Sziasztok!

Január- február környékén lejár a 4 éves OTP LTP-am, amire 20e fizetek havonta. Jelenleg - így utólag, nagyon mázlistán - úgy alakult, hogy lakást nem vettem, hitelre, hanem bérelek. Tehát abba, nem igazán tudom tolni. 1,3M lehet gazdálkodni + kedvezményes hitel?

Segítséget szeretnék kérni, hogy mire tudom fordítani ezt az összeget. Bent nem szeretném hagyni, mert akkor már nem éri meg..

Van egy panel lakás, ami félig a nevemen van. Ahol arra gondoltam, hogy nyílászárót lehetne cserélni. De az összegnek max ez egy része lenne - nem igazán érzem úgy, hogy csúcs dolgokat kellene belepakolnom, továbbá ahogy a helyzet áll csak ablakon kidobott pénz lesz így is.

Vagy esetleg még gondolkoztam telek vásárlásán.
De egészen pontosan nem tudom, hogy mibe tudok még gondolkodni, mert jelenleg is több jogszabály módosult és nem tudom, hogy az érvényes-e rám. Továbbá ténylegesen mire tudom felhasználni.

Köszönettel
amargo

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#80) gordonfreemN válasza Ariadne (#68) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Fején találtad a szöget!
A lehető legésszerűbb megoldás (akkor, ha nincs tőkéd), ha külön nyitsz lakáshitelt és külön lakástakarékot.
Gondolom, nem kell ecsetelni, hogy miért.
Abban viszont teljesen egyetértek, hogy 4 évest szabad kötni, hosszabb nem éri meg.
Nekem ezekre magamtól kellett rájönnöm. Addig bújtam a szerződéseket... meghülyültem már a szakzsargontól.
Mondjuk át is akartak hajítani egy 6 éves szerződéssel (6 évig fizetni 39ezer kamatot, ehh).
De voltam én az AXA-nál is. Mindent latba vetettek, hogy meggyőzzenek, náluk miért éri meg (én meg elmondtam, miért nem). Kiakasztottam a csajt, azt hitte egy falusi paraszt lehetek, aki két almáig nem tud elszámolni. Szóval mindig résen kell lenni.
És jó lenne látni itt sok új lakás/telek-vásárlót!
Még mielőtt külföldiek teszik ki a táblákat egyre-másra, hogy magánterület stb.

[ Szerkesztve ]

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#82) Blackmate


Blackmate
senior tag

Ez nem valami pörgős topik. Sajnos :((

Régóta játszok a gondolattal, hogy érdemes lenne lakástakarék pénztárt nyitni, mert rengeteg helyen hallani, olvasni, hogy mennyire megéri. Egyetlen kérdésre nem találtam választ: mi van ha meglévő LTP mellett lakáshitelt szeretne felvenni az ember?

Például holnap belépek egy lakástakarékba szigorúan 4 éves futamidőre. Viszont úgy hozza az élet, hogy 1 év elteltével lakást szeretnék venni, amihez szükségem van hitelre. Ekkor kapok-e valamilyen kedvezményt, vagy az addigi befizetett LTP-et felhasználhatom-e a hitel törlesztésére? Vagy egyszerre köhöghetem az LTP havidíját+hitel törlesztőjét és majd 3 év elteltével engedhetem ki csak a nadrágszíjat?

(#83) Cheesy válasza Blackmate (#82) üzenetére


Cheesy
őstag

Hát ha a Fundamentából indulunk ki, akkor sávosan van meghatározva a visszatörlesztendő maradák hitelállomány kamata. Ha nem várod meg pl. a 2 évet, akkor nem 7,5%-ot, hanem 9% kamatot fizetsz, de ha megvárod a 4 évet akkor mondjuk 6% lesz. Ha azt mondod, hogy vásárolni szeretnél és megállsz az előtakarékossággal, akkor átválasz törlesztőbe. De onnantól "csak" a törlesztőt kell fizetned.

www.vakbelmutet.hu

(#84) axioma


axioma
veterán

Kicsit regi a topik, csak most talaltam ra, de annyi marhasag van benne, amit regen lattam egyhelyen ebben a temaban...
LTP: most eppen megint megtakaritasra jo (amikor magasabb a kamatszint, akkor a fix lakaskolcsone jo, persze van aki pont megszivja mert pont ellentetesen valtozik a kornyezet, mire kolcson lenne, addigra nem er a fix kolcsone semmi elonyt...).
Nem kotunk az otp-nel gyerekre, mert halalra szivatnak a gyamhatosaggal. Nem kotunk semmilyen hitel melle 8 evest, mert kodolt bukta (6% evesitett hozam van rajta, barmilyen nagy szamokkal dobalozik az alltam). Nem veszunk fel funda azonnali athidalot, sima athidalot is csak akkor, ha komoly ok van ra (de akkor mar inkabb kombi). Lejaratkor ugyeskedunk es mielott 4 evre felvennenk az ltp-t, megosztjuk, es evente kicsorgatjuk a 30% alltammal (ha van folyamatos lakascel, pl. hitel, vagy felujitas).
Szeretjuk a 4 eves megtakaritast, mert szabalyosan fizetve is 13% az evesitett netto hozam. Ugyesen kotve me'g jobb. Ma mar nem 2 hanem 3 ceg van, az Erste is beszallt a versenybe. Nincs mar 8 eves szabfel. Figyelni a 3. es 4. negyedeves szabalyra -- az elobb(!) fizetes is lehet alltam-kieses oka!
Nem tudom, mi van me'g, de amig a hiteligenyles reszletein kivuli dolgok vannak, addig tudok infot adni. Ja es nem vagyok uzletkoto (voltam egyszer, de ott is sok hulyeseget mondtak:) ).

(#85) -=MrLF=-


-=MrLF=-
senior tag

Sziasztok!

Nekem is fut egy 4 év, 4 hó-s számla.

[Fundamenta - Mire használható fel?]
Esetleg valami infótok van érdemes újrakötni/hosszabbítani?
Vagy valahogy mindenképpen érdemesebb majd felhasználni?

Mi kell a felújítás igazolásához?
pl.: számla a festőtől, klímaszerelőtől, hőszigetelőtől, új konyhabútorról vagy fotók kellenek-e?

Köszi: MrLF

protonmail.com Secure Email Based in Switzerland . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . startpage.com The world's most private search engine from Netherland

(#86) axioma válasza -=MrLF=- (#85) üzenetére


axioma
veterán

1. Ha van lejaros, akkor a legnagyobb buli felvetel elott megosztani, majd ugy felvenni, es evente meg tovabbi 4 evig ki lehet csorgatni a 240-re 310-et...
2. ha felujitasra kered, akkor afa-s szamla (lehet 0%-os, ha olyan a kiallitoja), es persze egyertelmuen olyan megnevezes a szamlan, ami jogosit.
Felujitasnal kb. az a szablay, hogy amit koltozesnel ott hagysz, azt lehet (pl. kerites is akar, napkoli, epitett medence, de lakason belul csaptelep, beepitett - de csak ha igy van rairva! - konyhabutor, burkolatok, stb.)
Tipikus pelda hogy a szonyeg nem jo mert felcsavarod es viszed magaddal, de a szonyegpadlo az igen.
Anyag- es munkadij is lehet, es nem kell osszhangban lennie a kettonek, lehet csak az egyiket vagy csak a masikat igazolni. Szerszamokbol az elkopo szerszam (ecset, csiszolopapir) jo, de furogep nem mert az megmarad (furohegy viszont talan).
Ezen kivul lehet komfortnovelesre (pl. bekotteted a netet es amit arra kell dijat fizetni), kozmuvek tarsulasi dija (csatorna szokott elofordulni).
Ja es persze a szamla nelkuli megoldasok, a lakascelu hitel elotorlesztese, lakoingatlan vasarlasa, idosotthoni hely megvaltasa, ilyesmi. A szerzodes felhasznaloja a kedvezmenyezett, annak hianyaban a szerzodo maga; de a jogosult nyilatkozhat ugy, hogy barmely kozeli hozzatartozoja javara lemond rola (azaz szerzodo -> kozeli ht. kedv. -> kozeli ht. felhaszn. az mar nem feltetlen kozeli ht. a szerzodohoz.

Foto nem kell.

Van elvileg egy jogszabalyresz, hogy ha ellenorizni akarjak akkor turnod sot fizetned kell, de 10+ ev alatt nem tudok rola hogy lett volna ra precedens.
Van viszont egy jelenseg, ugyis bele fogsz futni, de JOGTALAN, ezt kiemelem. Az otp mar evek ota csinalta, most mar a funda is ugy hallom, hogy a fentit kiforgatja: kimegy valaki felmeri (ez akkor 20-30e Ft nem tudom), es ezzel kivaltjak az afas szamlakat, mondvan fel van ujitva, ennyi. Hat ez total ellenkezik mindenfele szabalynak es jozan esznek (az allam azert adja az alltamot, mert a megtakaritasbol az afa-t visszakapja...), de tenyleg ilyen barom modon mukodik - amig valakinek eszebe nem jut buntizni meg visszafizettetni... nem mondom, hogy lesz, de volt mar mas "trukknel", ott akik elotte lezartak jol jartak, de a tobbek akik a trukkre szamitottak, megszivtak. Szoval en ezt nem ajanlom...

(#87) -=MrLF=- válasza axioma (#86) üzenetére


-=MrLF=-
senior tag

Köszönöm a hasznos infókat.
Ez a megosztás miben más mintha kezdenék egy ujjat fizetni?

protonmail.com Secure Email Based in Switzerland . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . startpage.com The world's most private search engine from Netherland

(#88) axioma válasza -=MrLF=- (#87) üzenetére


axioma
veterán

A megosztott szerzodes kezdeti datuma megegyezik az eredeti kezdetevel. Tehat ha 4 evesen megosztod, akkor barmikor ki lehet venni a penzt, nem csak tovabbi 4 ev mulva. Ez a nagyon buli benne...
(igazabol mar 3 ev utan lehet csinalni - akar 3 evig nyitasi es szamlavez. dijon kivul nulla befizetes, mert azok huzzak le a hozamot -, es - ugyan ne'mi SZO-kulonbozet elleneben - eleve lehet tobb fele osztani; na most azt nem tudom hogy a mar osztottat engedik-e tovabb osztani, en anno nem lattam ASZF-ben anno tiltast ra, de nemreg egy fundas szinten nem biztosra, de azt mondta; szoval lehet hogy jobb egybol sokfele osztani es utana evente egyet kiporgetni - csak a szamlavez.dijra legyen eleg mindig mindegyiken, fel ne mondjak negativ egyenleg miatt).
Ujraosztast egyebkent elvileg meg kell hogy mondjak a 411-81-81-en, hogy mukodik-e (termeszetesen ugy kell kezdeni, hogy van egy szerzodes ami megosztassal keletkezett, csak beazonositani nem tudod magad mert mittudomen szulo neven van csak o nem ert hozza, azert te kerdezel, meg tudnad-e osztani mert 2-t is tudnal mostantol fizetni).

(#89) DeFranco válasza axioma (#88) üzenetére


DeFranco
nagyúr

hihetetlen, hogy miket tudsz amúgy, jó hogy itt vagy, és ezeket megosztod velünk. komolyan. nagyon nagy segítség. :R

(#90) axioma válasza DeFranco (#89) üzenetére


axioma
veterán

Voltam egy ideig mellekallasban fundas (mikor mi magunk epitkeztunk utananeztem, indexes forumban valaszolgattam, es akkor kerdeztek meg hogy ugyan nem szeretnek-e ezzel akkor mar penzt is keresni; bar a vegen - leven a szakmam azert programozo, masreszt meg kikoltoztunk Bp-rol igy mar nem erte meg talalkozasokra utazgatni - nem-kotes miatt kiszalltam, de kb. tanfolyamokkal egyutt nullszaldoval, erdekes volt mint tapasztalat egyebkent). De mar eleg regen volt, ugyhogy muszaj mindenre ujra rakerdezni amit mondok, vagy venni a faradsagot es az aktualis ASZF-ben elolvasni.

(#91) Pikkolo^^


Pikkolo^^
addikt

Van egy tavaly kötött 10 éves OTP ltp-m. Hitelt szeretnék felvenni lakáscsere miatt. Az OTP engedi, hogy a már futó ltp-t bevigyem a hitelbe így ne kelljen az ltp-t és a törlesztőt külön fizetni?

(#92) axioma válasza Pikkolo^^ (#91) üzenetére


axioma
veterán

Elvileg igen. Sot, otp volt hogy olyat csinalt, hogy mar futo hitelbe (plane ha epp kifutott alola egy ltp, de anelkul is) hajlando volt szerzodesmodositassal bevinni.
Mas kerdes, hogy ma eppen ez mukodik-e. Ismeros vett fel most kombi hitelt, de szerintem o most kototte az ltp-t is, legalabbis nem remlik hogy meglevot emlitett volna, amikor beszeltunk.
Amugy ha nem engedi, meg egyszeruen nem fizeted, de - hacsak nincs nagyon szukseg a benne levo tokere - _nem_ mondod fel. A havi 150 Ft-okra mar gondolom eleg lesz a benne levo toke, es kesobb me'g nagyon jol tud jonni, hogy van egy futo ltp-d. Persze ha maxos es tobbszazezer van benne, akkor meggondolando, hogy hogyan van a legkisebb bukta, de erre terjunk vissza akkor, ha nem akarja bekombizni.
(Megjegyzem mintha tamogatott hitelbe nem lehetne ltp-t beletenni hivatalosan. De me'g mindig ott a lehetoseg, hogy megkerdezd, adjak-e toketorlesztes-halasztassal; ha nem (regen volt de most passz), akkor meg a tervezett helyett maximalis futamidore szerzodj, es akkor minimalis az elso par evben a toke a havi torlesztoben. Ja es a 10 eves az 10 ev megtakaritas, vayg a hitelresszel egyutt 10 ev? Be ne kombizd ha az elobbi igy, mindenkepp megosztas, majd a bekombizando azonos SZO-vel rovidebb modozatra kell atvinni...)

(#93) Pikkolo^^ válasza axioma (#92) üzenetére


Pikkolo^^
addikt

Ja es a 10 eves az 10 ev megtakaritas, vayg a hitelresszel egyutt 10 ev? Be ne kombizd ha az elobbi igy, mindenkepp megosztas, majd a bekombizando azonos SZO-vel rovidebb modozatra kell atvinni...)

10 éves futamidő melyből 9 van még hátra. A hitelösszeg még nem eldöntött.

(#94) Pikkolo^^


Pikkolo^^
addikt

Voltam bent az OTP-nél és nem lehet már futót bevinni új lakáshitel alá függetlenül attól mennyi van hátra.

(#95) Möhe


Möhe
addikt

Sziasztok.

Futva kérdezem , hogy fundamenta 4 éves 20k/hó megtakarításnál van jobb? Felújításra kell)
Hitel ha meg kellene amit mellé ajánlottak nem rossz, de nem fontos , csak ha megvan a lakás és nem elég rá a meglévő pénzünk akkor kellene, max 2M lenne a hitel.

(#96) skristof


skristof
tag

ERSTE LTP küld éves elszámolást, vagy bármit?

2014. októbere óta semmit nem kaptam, csak a szerződések vannak meg, meg szépen vonják le csop. beszedéssel a lovettát :))

(#97) Szevam


Szevam
aktív tag
LOGOUT blog

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni Tőletek azzal kapcsolatban, hogy melyik lakásmegtakarítást válasszam? :) Eddig a Fundamenta illetve az OTP ajánlatait néztem. 4,5 évnél tovább nem kötném le havi 20-as megtakarítással.

Érdemes-e máshol is körülnéznem? Mi az amire oda kell figyelnem, mielőtt belekezdenék egy megtakarításba? Kinek milyen tapasztalata (jó/rossz) van ezzel kapcsolatban?

Válaszotokat, segítségeteket előre is köszönöm :R

[ Szerkesztve ]

Képeim: https://www.flickr.com/photos/106029883@N02/ A természettől nem félni kell, hanem megismerni azt. A megismerés pedig nem csak arról szól, hogy ránézek valamire és hiszek valamit az által, hanem arról, hogy foglalkozom vele hagyom, hogy megmutassa önmagát.

(#98) Croft-21


Croft-21
őstag

Sziasztok!

Már egy ideje ltp nyitásán gondolkozok, nagyjából tisztában is vagyok a jelenlegi lehetőségekkel. Felhívtam az egyik bankot és felhívták rá a figyelmem, hogy ha a munkáltatómnak van szerződése a bankkal, akkor díjmentesen tudok nyitni ltp-t. Csak annyi a teendőm, hogy a meglévő lakossági számlacsomagot át kell váltani munkáltatói csomagba. Magyarán nem kell várnom arra, hogy mikor lesz 0 Ft-os számlanyitási díj akció, hanem bármikor megköthetném munkáltatói csomagban. Ennyire egyszerű lenne? Más is tud erről? Nincs ebben valami buktató? :U

(#99) axioma válasza Croft-21 (#98) üzenetére


axioma
veterán

Egyreszt miert ne.
Masreszt elhallgattad a bank nevet:) OTP ujabban a 0.1% kamatu termekevel akciozik jobbra-balra, ami azert alltam-os ebkm-ben is eleg gyengebb, mint a tobbi. Persze ugyeskednek, olyan futamidovel viszik, hogy veletlen se legyen konnyu osszehasonlitani. Erste szokott mondjuk inkabb munkaltatoi szamlazni, de naluk nem tudom fejbol a kondilistat. Igaz, a 3%-osrol mar lekestel, most mar csak gyengebbek vannak (ami azert ilyen kamatkornyezetben nem olyan nagyon csoda).
Azt meg barmelyik ltp-nel megteheted, ha nem a lakaskolcson resze erdekel, hogy havi 5e-re kotod (ettol a nyitasi is az 1/4-e lesz), es 20-szal fizeted.

(#100) Ádám16


Ádám16
addikt

Amennyiben LTP-t kötök (OTP), akkor kapok egy új, az adott banknál lévő számlaszámot, melyre csoportos beszedés esetén a bank leszedi a szerződésben foglalt havi összeget?
Ennek a számlavezetési lenne a kb 150Ft? Ezt a számlát csak a LTP-megtakarításra használhatom?
Kezdésnél erre a számlaszámra kellene utalnom az adott havi összeget, majd onnantól él a csoportos beszedés?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.