Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#401) CsodaPOK


CsodaPOK
senior tag

Sziasztok!

Most jár le néhány LTP-m, aminek a felhasználási célja a meglévő lakáshitelem lesz. A kérdésem, hogy törvényileg pontosan mi az előírás, milyen ütemben kell én az LTP-s pénzből a hitelt "előtörlesszem"?

Arra gondolok, hogy ha most lejár X millió forint az LTP-ben, akkor nekem kötelező-e azt az X millió forintot egyszerre egyben előtörlesztenem a hitelembe? Vagy dönthetek-e úgy, hogy én az LTP-s X millióból nem törlesztek elő a szó szoros értelmében egy összegben, hanem abból a havi törlesztőrészleteket fizetem?

Köszi a segítséget!

(#402) axioma válasza CsodaPOK (#401) üzenetére


axioma
veterán

A lakascel az elo/vegtorlesztes, a 'majd istibizi arra hasznalom' az nem [tkp. elkoltened ugyanugy szabfel es befolyo jovedelembol fizetned a torlesztot]. Nincs is ertelme mashogy, mert beteti kamatot [kockazat nelkul] kevesebbet kapsz, mint amennyit a hitelre fizetsz.
Van ahol ltp-bol elotorlesztesre nincs is kulon dij, de ha van akkor is jobban megeri betorleszteni ha ertelmes mennyiseg.
B terv, szamlaval bizonyitod h rakoltotted a lakasra, a hitelt meg fizeted tovabb.

(#403) CsodaPOK válasza axioma (#402) üzenetére


CsodaPOK
senior tag

Köszi a választ! :R

A lakascel az elo/vegtorlesztes, a 'majd istibizi arra hasznalom' az nem [tkp. elkoltened ugyanugy szabfel es befolyo jovedelembol fizetned a torlesztot].

Ezért érdekel, hogy pontosan ez a feltétel miként szól. Ha ott van igazoltan a lakáshitel, akkor azt így is, úgy is ki kell fizetni. Illetve már egy ideje fizetem is, azaz "istibizi már arra használtam". De arról nem találok infót, hogy milyen konstrukcióban kell felhasználni.

Nincs is ertelme mashogy, mert beteti kamatot [kockazat nelkul] kevesebbet kapsz, mint amennyit a hitelre fizetsz.
Van ahol ltp-bol elotorlesztesre nincs is kulon dij, de ha van akkor is jobban megeri betorleszteni ha ertelmes mennyiseg.

Értelme lenne. Pl. jelenleg PMÁP-ba rakni jobban megérné nekem, mint egy összegben betörleszteni a hitelbe.
Valószínűleg lesz előtörlesztési díjam, ezt még nyomozom. Az ÁSZF-eket bújva nagyon a határán vagyok annak a változásnak, hogy van-e előtörlesztési díj LTP-re vagy sem és még nem tudom, hogy mely dátumot kell nézzem. De erről majd max a lakáshiteles topikban kérdezek.

A B terv sajna nem játszik :(

(#404) axioma válasza CsodaPOK (#403) üzenetére


axioma
veterán

A lakascelok kozott a torvenyben ([link]) a 8. paragrafus (1)-ben ez az eset igy van nevesitve [ez van beemelve a sajat ltp-d aszf-ebe]:

d) az a)-c) pontban meghatározott célok finanszírozására pénzügyi intézménytől vagy biztosítóintézettől felvett kölcsön, pénzügyi intézménytől igénybe vett pénzügyi lízing, vagy ilyen kölcsönhöz vagy lízinghez kapcsolódó, külön törvényben meghatározott gyűjtőszámlahitel, valamint a hitelintézet által folyósított és igazolt célra felhasznált munkáltatói, illetve települési önkormányzat által nyújtott kölcsön teljes vagy részleges kiváltása,

Szoval amit akarsz az - nem veletlenul, mar igy is visszaelesre ad lehetoseget - nagyon helyesen nem lehetseges.
Termeszetesen C megoldas, kiveszed alltam nelkul, es nem igazolsz semmit az barmikor rendelkezesre all.

(#405) CsodaPOK válasza axioma (#404) üzenetére


CsodaPOK
senior tag

Nagyon köszönöm :R :R
Így teljesen egyértelmű. Akkor megy be egyben a hitelbe, ahogy az eredetileg is tervezve volt.
Köszi mégegyszer!

(#406) Keef_Lee


Keef_Lee
senior tag

Lehet, hogy itt off, de nem találok céltopicot...
Nyugdíjpénztárat váltanék. Melyikbe érdemes most átmenni és milyen költséggel jár a váltás?
Köszönöm.

(#407) axioma válasza Keef_Lee (#406) üzenetére


axioma
veterán

Tok mas, a befektetesi topikban kerdezd, ott tudja majd valaki ha szaktopik is van.
[Nekem mindig a munkaltato mondta, h o hova utal, 1x volt 2 kozul valaszthatsz variacio].
[link]

(#408) mauimagic


mauimagic
aktív tag

Utólagos lakáscél igazolásnál elfogadják ha pl. szaunát magamnak építek, az anyagokat tételesen elszámolom, viszont nincs munkadíj, vagy az mindenképp kell?

(#409) axioma válasza mauimagic (#408) üzenetére


axioma
veterán

Munkadij nelkul is jo ugy altalaban, mivel itt nem kell hogy teljes felujitas legyen finanszirozva, lehet reszleges is.
A szaunara nem merek semmit mondani, erzesre benne kene legyen (epitett medence peldaul benne van), de lehet hogy van valami belso lista amin nincs, es/vagy mozdithatonak veszik (ez kivul lesz egy epitmeny vagy csak a lakoterben egy par db-bol osszerakhato doboz?), akkor meg valoszinuleg nem.

(#410) mauimagic válasza axioma (#409) üzenetére


mauimagic
aktív tag

Szauna fel van sorolva, egyedi építés, így nem vehetik mozdíthatónak szerintem. Lehet inkább megkérdezem őket...

(#411) nimfas


nimfas
addikt

Sziasztok, A következőt találtam:

"Mit kínál a Fundamenta áthidaló kölcsöne?
Alapvetően tehát minden lakástakarék megtakarítás kínál fix kamatozású lakáskölcsönt a megtakarítási időszak végén. A Fundamenta annyival tud többet, hogy mind a lakáskölcsönt, mind az állami támogatást, a még be nem fizetett megtakarítással együtt előre, akár a lakástakarék szerződés megkötését követően fel lehet venni és lakáscélra fordítani.
Hogyan működik pontosan?
A Fundamenta áthidaló kölcsönével a felhasználásra már az első időpillanatban lehetőség nyílik, azaz akár rögtön, a lakástakarék szerződés megkötését követően megkaphatjuk a teljes megtakarításból, állami támogatásból, betéti kamatból, és lakáskölcsönből álló összeget (ez a szerződéses összeg).
A felvett összeg után kamatot kell fizetni a rendszeres havi megtakarítással együtt addig, amíg a megtakarítási időszak tart. A megtakarítási időszak végétől a havi betétbefizetés megszűnik, az összegyűjtött betéttel csökken a fennálló tőketartozás, változik a törlesztőrészlet (módozattól függ, hogy emelkedik vagy csökken), és a továbbiakban a lakáskölcsön törlesztőrészlete fizetendő a hiteltörlesztési futamidő végéig."

Így viszont nem értem, hogy miért mondta akinél kötöttem a szerződéseket, hogy nem tudok hamarabb a pénzhez jutni mint a lejárat+2 hónap?!?!?

Napelemet tervezek venni belőle, de félek hogy decemberig elszállnak az árak. :W
Októberben jár le a 3 lakástakarék.....

[ Szerkesztve ]

(#412) axioma válasza nimfas (#411) üzenetére


axioma
veterán

Egyreszt az athidalo nem a konstrukcio resze, pl. az otp ltp jopar evig benne tartotta aszf-ben ugy, hogy kondilistaban meg az volt h nem kotnek ilyen szerzodest. Masreszt ez nem a lakaskolcson, hanem piaci [bar mar talan fix] kamatokon megy, es a klasszikus [lakasvasarlo] fundas jobban jart a lakashitelben felveszi majd a lakashiteltorlesztesre felhasznalja modon. Vagy csak nincs tisztaban a lehetosegekkel... 411-81-81, vagy nezd meg a kondklistat. Viszont mivel hitel, rendes hitelbiralat jar hozza [erre irtam a masikban, h volt regen x honappal lejarat elott konnyites], ha csak a leendo megtak. erejeig kered, akkor is kellhet mindenfele papir, es ami a legfontosabb lenne, h kell-e jelzalog, mert akkor tobbe van a leves mint a hus. Menj utana a reszleteknek, ebben a topikban aktiv fundas sztem nem szokott jarni, esetleg index/eletmod/hazepites-lakasugyek alatti funda topukban nezd meg me'g, ott par eve tobb is volt, de nem kovetem mar.

(#413) Kobe


Kobe
veterán

Felhasznalnek 2db regebbota parlagon hevero fundamentat, a sajat nevemen levot illetve asszony neven levot

A sajat nevemen levobol egy olyan ingatlanban lenne felujitas, amiben en resztulajdonos vagyok, anyam haszonelvezo.
A fundanak az utolagos teriteshez leadando szamlakon kinek a neve kell szerepeljen ilyen esetben? Az enyem, vagy lehet anyame is (o bonyolitja a felujitast a helyszinen)

A masik szerzodes asszony neven van, ott olyan felujitas lenne amiben neki nincs resztulajdona, igy csaladon belul atadna testvetenek a felhasznalast (ugy tudom ez lehetseges fundanal).
Ugyanaz a kerdes, ilyenkor a szamlara kinek a neve keruljon, asszony vagy testvere neve?
Illetve szukseges-e elobb atadni a felhasznalast, es csak utana elkezdeni gyujtogetni a szamlakat (szamla datuma miatt kerdes, lehet e elobbi mint az atadas, vagy csak kesobbi) , vagy lehet az is hogy testver mostantol ler szamlat es amikor osszejon az 1.3M ertek, akkor attestaljuk es leadjuk a szamlakat?

[ Szerkesztve ]

(#414) axioma válasza Kobe (#413) üzenetére


axioma
veterán

En ugy emlekszem (de mint mindig: 411-81-81) hogy aki a felhasznaloja lesz az osszegnek, az kell sajat nevere szamlat kerjen.
Ha az edesanyad tulajdonos is abban az ingatlanban, nem csak haszonelvezo, akkor ott is erdemes lehet ot megjelolni felhasznalonak (mint a kedvezmenyezett, annak hianyaban a szerzodo kozeli hozzatartozoja - tehat NEM kedvezmenyezett-modositasrol beszelunk!). Ha o ott nem tulajdonos, akkor a szamlak a te nevedre kell szoljanak, hiszen akkor te hasznal(hat)od fel.
A parod testverenel mindenkepp kell az, hogy o legyen a felhasznalo.
DE!!!
Szamla csak a kiutalas megkezdese utani datumu lehet. Tehat ha most nincs kiutalas alatt (vagy mert me'g megtak idoben van, vagy mert nem fogadtatok el a kiutalast es most "var", gondolom ez a parlagon hever ertelmezese), akkor el kell inditani most: vagy felmondas alltam fenntartassal, vagy ha mar kiutalas-kepes, akkor a kiutalas elinditasaval. Utobbi _lehet_ hogy csak a honap vegehez kapcsolodhat, a felmondas az a naluk torteno erkeztetes napjatol ervenyes (en me'g papiron inteztem, ha neten fel tudod mondani, akkor az nyilvan azonnal erkeztetett), de azert kerdezd meg oket, hogy mi lehet akkor a szamla elso napja. A kiutalasi idoszak (3 v. ujabban 2 ho) ill. felmondasi ido (90 nap) vegen utalnak, onnan +90 nap az elszamolas hatarideje. Kelleni fog tullap lekerdezes dijat fizetni vagy benyujtani, nem tudom biztosan az eljarast, hogy a tulajdonos a felujitandoban az igazolva legyen.
En nem adminisztraltam kedvezmenyezettol eltero felhasznalos esetet, de emlekeim szerint a kiutalas/felmondas folyaman kell ezt a szemelyt megadni. A kiutalasrol me'g a kedvezmenyezett (hianyaban a szerzodo) kell nyilatkozzon, de utana a felhasznalo ugyintez (tudtommal).

Ami biztos, egy kiutalast szet lehet bontani ket lakascelra is, amit nem tudok, hogy lehet-e ket felhasznalora szetbontani. Tehat nalunk volt csaladban hogy ket lakastulajdon kozul az egyikben ablakcsere a masiknal hitelkivaltas tortent, de ott ugyanaz volt a felhasznalo mindkettonel. Ha lehet ket felhasznalo, es edesanyad is tulaj, akkor vszinu megoldhato vegyes nevre szamlazva is, nem kell azok osszefuggoek legyenek, se az hogy kiadjanak egy komplett munkat (elvben ellenorizhetnek a felujitas megtortentet), de ez megint egy megkerdezendo dolog.

(#415) Kobe válasza axioma (#414) üzenetére


Kobe
veterán

Az enyem tiszta sor, anyam is tulajdonos, en is, eleg ha az en nevemre ker szamlat

Asszonye egy A20as modozatu szerzodes, 2018 maj 1el indult es 2022.08.31 van mint legkorabbi kiutalasi datum megadva.
Ha jol ertem, az o eseteben ugy nezne ki, hogy valamikor juniusban, az utolso befizetes utan/kornyeken megkapja postan a szerzodes lezarasrol/kiutalasrol a paksametat, megadja kire ruhazza at a felhasznalast, beadja a pakkot, majd 2022.08.31-ig utal a Funda.
Utana a 08.31 kiutalasi datumot koveto 6 honapon belul be kell mutatni a szamlakat
Vagy rosszul ertettem?

(#416) axioma válasza Kobe (#415) üzenetére


axioma
veterán

A penz megerkezese plusz 90 nap a hatarido az elszamolasra.
A szamlak gyujthetoek a kiutalasi idoszak megkezdesetol (ami - ha nem volt erdemi elmaradas [incl. havi 150] es igy meglesz maj.31 a celertekszam), vagyis elvben junius 1-tol.
A kiutalasi idoszak az amikor betetet mar nem fizetsz, csak csinalod az ugyintezest es varsz a penzre. Ne kerdezd minek erre 3 honap, plane hogy vissza kene menned idoben az 1996-os allapotokra amikor ezt a rendszert kitalaltak. Nyilvan ekkor csak sajat zsebbol megelolegezessel lehet megoldani. Benyujtas (tudtommal) csak a penz megerkezte utan, ha mind elkoltodott elotte akkor is.
Bocs, a konkret modozatot nem neztem meg, de nagysagrendileg igy jon ki (49 ho megtak 3 ho kiut. idoszak az egy sokaig futo best choice valtozat volt, idonkent ezt-azt rangattak rajta es akkor mindig uj nevet kapott).

(#417) Kobe válasza axioma (#416) üzenetére


Kobe
veterán

Felhivtam kozben a fundast, o azt mondta, a kiutalast koveto 6 honapban (nem 3?) mennek ki ellenorizni / ekkor kell a szamlakat benyujtani

(#418) axioma válasza Kobe (#417) üzenetére


axioma
veterán

Nezd, en sok evvel ezelott voltam aktiv ltp-s "ugynok". Meg olvastam parszor a torvenyt (ami arrol szol mi kell legyen az aszf-ben). Elvileg lehet hogy valtozott valami, este ha nem felejtem el ranezek, de eleg valoszinutlennek tunik igy elsore, a salatatorveny elott nem nyultak bele csak 2006-ban tudtommal az 1:1 helyett 1:1.5 hitelaranynal, meg a 8 ev szabfel kivezetes/felhasznalo bevezetes miatt egyszer utana (+havi 150Ft talan az elsonel).
Ismerve az ugyintezok kikepzesenek hibaaranyat, ha ezt egy mobilszamrol a te szemelyi bankarodnak bejelentkezo uzletkoto mondta, en inkabb arra tippelek, hogy arra gondolt a kolto, hogy 6 honapig gyujtheted, ami ki is jon mert penz erkezese elott 3 utana 3 honap. De siman lehet hogy tevedek! Ami biztos, amit vagy kiolvasol a szerzodesedbol, vagy (elvben biztos) amit a 411-81-81 mond.

(#419) timelord1987


timelord1987
őstag

Sziasztok!

Jövőre jár le az OTP lakástakarékom.
Sajnos úgy alakult, hogy pár hónapnál nem tudom tovább fizetni. Van lehetőség felmondani?
Sajnos kellene a pénz nem lakáscélú felhasználásra. Fel lehet venni? Ha fel lehet venni más célra is körülbelül mennyit veszítek?

(#420) axioma válasza timelord1987 (#419) üzenetére


axioma
veterán

Kezdjuk a legfontosabbal: mikor lett nyitva? (A nyitasi dijon felul az elso havi megtakaritas beerkeztenek honapjanak elso napja, jellemzoen a nyitas honapja vagy a kovetkezo.)

(#421) timelord1987 válasza axioma (#420) üzenetére


timelord1987
őstag

2013 júliusában lett nyitva, majd 2018 augusztusában lett meghosszabbítva 5 évre.

(#422) axioma válasza timelord1987 (#421) üzenetére


axioma
veterán

Egyreszt reg felveheto... lakascelra alltammal is. Nem is erdemes fizetni, kimondottan alacsony mar ebben a szakaszban a hozama [ill. annak az a'ra hogy benne all a korabbi to"ke].
A matek a kovetkezo:
1. felveszed lakascel igazolassal, megkapod a teljes befiz + alltam - minusz nyitasi minusz havi 150Ft-ok plusz az egyenlegre kapott kamatok [alltam is neked kamatozott] -- azaz praktikusan az aktualis egyenleged, ha van hozzaferesed
2. felveszed lakascel nelkul: megkapod a teljes befiz minusz nyitasi minusz havi 150Ft-ok plusz az igy nezett osszegekre a beteti kamatot [alltamot vonjak le kamatostul] - erosen minuszos
+1. Ha le tudsz igazolni akar csak 100e Ft-ot mar megerheti alltammal kikerni, egy tullap a'ra van pluszban es 3 ho vegen megmondjak mennyit kell visszafizetned [nem az alltambol kapsz annyit, amennyit igazoltal, hanem - kamatot elhanyagolva - az igazoltnak a 30%/130% resze, azaz kb. 23%-nyi alltam a tied [nem visszafizetendo csak a tobbi]. Ha van erre realis esely, ezt csinald. Talan lehet a felmondasnal jelezni hogy x Ft lakascel tobbi nem, akkor ugy kapod.

Gyorsitva kikerest nem szeretnel [asszem teljes osszeg 3%-a].

(#423) timelord1987 válasza axioma (#422) üzenetére


timelord1987
őstag

Nagyon szépen köszönöm :R
Ha a második opciót választom, akkor kb. a befizetett összeg hány %-át vehetem fel? A felvételt követően nem kell majd semmit visszafizetni?

(#424) axioma válasza timelord1987 (#423) üzenetére


axioma
veterán

A befizetett osszeget ha ugy nezed hogy csak a megtakaritasokat, a nyitasi/hosszabbitasi dijakat nem, akkor csak a havi 150Ft-okat vonjak le azt ossze tudod szorozni, es valami minimalis kamatot kapsz (modozatfuggo, 2013-at nem tudom de joregota van 0,1%-on a frissen nyithato). Ahhoz kepest akkor 18000 Ft-tal kevesebbet mint amit megtakaritasnak befizettel.
Ha latsz eyg jelenlegi egyenleget, annak kb. 77%-at (amennyiben benne van az alltam, otp feluletet sose hasznaltam).
Termeszetesen ahhoz hogy felvedd a sajat befizetesed (persze a koltsegek levonasa mellett) ahhoz nyilvan nem kell semmit visszafizetni. Arra koltod amire akarod.
Az erosen minuszos nyilvan nominalisan nem olyan sok, csak ahhoz kepest hogy ha ez egy normalis inflaciokoveto valamiben lett volna (THM minusz nagyonsok), meg ugye akkor hozzaszamoljak hogy buktad a nyitasi-hosszabbitasi dijakat is. Pszichologiailag a max. 20e bukta a betetbol (az se hirtelen hanem folyamatosan csokkentettek) nem olyan nagy minusz.

[ Szerkesztve ]

(#425) timelord1987 válasza axioma (#424) üzenetére


timelord1987
őstag

Nagyon szépen köszönöm :R

(#426) nimfas


nimfas
addikt

Van 3 Fundamenta lakáskassza (Erste lakástakarék) ebből egyet szeretnék megszüntetni, kell a lóvé. Nem bánom ha bukom a kamatot, a befizetett összeget kapjam meg. Idén október körül jár le a 4 év, gyanítom máshogy nem tudom felvenni.... Ha nem fizetem a 20150 Ft-ot automatán megszűnik a szerződés vajon?

(#427) axioma válasza nimfas (#426) üzenetére


axioma
veterán

Nem, a fizetest vallaltad de az elmaradasa nem felmondasi ok, neked fel kell mondani. A funda az egy penzintezet, az erste laktak masik, a lakaskassza egy reg megszunt [beolvadt a fundaba], a termeknev a lakastakarek.

[ Szerkesztve ]

(#428) Ereshkigal


Ereshkigal
őstag

Üdv!
Valaki tudna "közvetlen" telefonszámot adni Erste LTP-hez? Októberben lejár, és szeretnék velük beszélni, hogy képben legyek. Telebank számot találtam csak, de azzal nem tudok mit kezdeni.

(#429) axioma válasza Ereshkigal (#428) üzenetére


axioma
veterán

Szerzodesen vagy kivonaton szerintem kotelezo elem kene legyen - de az se elkepzelhetetlen, hogy a telebank (akar kod nelkul, szemelyes adatokkal beazonositva) tud veled ltp-s is foglalkozni, vagy adott temaban visszahivas is volt regebben, ha nem sima ugyfelesnek tudnia kell esetrol van szo. Ketlem hogy allando dedikalt ember lenne a feladatra, olyan tul sokaig nem voltak ok a piacon hogy annyi ugyfeluk legyen...

(#430) Ereshkigal válasza axioma (#429) üzenetére


Ereshkigal
őstag

Köszi. Most nincs előttem a szerződés, de úgy rémlik, hogy vagy nem volt rajta szám, vagy a telebanké szerepelt rajta, és elakadtam a beazonosításnál. De majd próbálkozok valami random ügyintézőnél.

(#431) Imy


Imy
veterán

Nekem a lakástakarékon juliusban fog lejárni. Meddig lehet felhasználni az összeget lakáscélra? ha nem lakás célra használom fel, azt meddig kell lenyilatkozni? OTP.

(#432) axioma válasza Imy (#431) üzenetére


axioma
veterán

Mit ertesz lejaras alatt, utolso befizetes junius? Es biztos jo az ertekszam [havi 150 Ft plusz ment]?
Ha ezek sytimmelnek, akkor kiutalasi idoszak kezdete juli 1, ha ez 2 ho kiut.-sos mar akkor szept elejen van penz, szamla stb. igazolas juli 1 -nov 30 kozotti kell legyen.

(#433) Blackmate


Blackmate
senior tag

Az utolsó hajrában, még 2018 őszén (mielőtt megszűntették) kötöttem még egy "hagyományos" LTP-t az OTP-nél. Ekkor már csak 10 éves futamidőre lehetett szerződni.

A kérdésem az, hogy ki hozzáférhetek-e a futamidő lejárta előtt a pénz egy részéhez mondjuk idén ősszel? Nem sürgős, meg tudom várni, hogy leteljen a 4 év.

Megszűntetni nem akarom teljesen, csak most lenne egy kis lakásfelújítási projekt, amihez jól jönne pár százezer az eddig összegyűlt pénzből.

(#434) axioma válasza Blackmate (#433) üzenetére


axioma
veterán

kerdezd meg a kozponti szamukon is, de:
[rossz a bullet point mukodes... sorry, ujra]
+ felmondas allami tamogatas fenntartassal a kulcsszo
+ elvileg eleg ha a felmondas lejartakor 4 eves [otp-nel ha jol remlik volt is 45+3 ho modozat!]
viszont ezt ellenoriztesd, plusz hogy vajh az ajanlat alairasa datumtol v megtak kezdetetol [az elorebb is lehet!] szamoljak
+ reszkivet egy szerzodesbol nincs
+ minden szamla datuma a felmondas befogadasa [beerk+iktatas, fundanal neten kb. azonnal] utani datumu kell legyen!!

A felm kezdetetol [2 v 3 ho, amennyi a szerzodeseden a kiutalasi] + 3 ho gyujtheto szamla, a penz a ketto kozott erkezik
[bonusz: oft-vel kombinalhato, 1 szla 2 helyre!]
(amugy lehet h az uzletkoto agilis volt de nem remlik h kivontak volna az osszes rovid modozatot, talan a 3%-osbol igen [vagy abbol mindet], de a 0,1-esnel nem remlik ilyen, viszont tevedhetek, nem szakmam)

[ Szerkesztve ]

(#435) Directors


Directors
senior tag

Sziasztok!

Van nekem 2 fundamenta megtakarításom még állami támogatással. Több mint 3 éve fizetem. Szeretném napelemre felhasználni. Azt nekem kifogják utalni, vagy meg kell előlegeznem, vagy hogy működik az hogy megkapjam a pénzem és az állami támogatást ?

A hamis barátok olyanok, mint az árnyékunk: miközben sétálunk a napsütésben, szorosan velünk tartanak, de azonnal elhagynak, amikor árnyékba érünk.

(#436) axioma válasza Directors (#435) üzenetére


axioma
veterán

Lehet szamlat gyujteni a kiutalas kezdetetol a penz megkapasaig is, de alapvetoen az az elgondolas, hogy megkapod es (ilyen celra) 90 napon belul elkoltod/igazolod.
Amivel szamolj hogy vagy 3 vagy 2 (a korabol itelve 2) honap a felmondasi vagy kiutalasi ido, utana jon a penz, es utana kezdodik a 90 nap.
Mondjuk jelen helyzetben ha nem vagy szerzodve akkor ugyse a 2 honap a sok hanem a felmondastol 5 honap a kerdeses... sakkozz a hataridokkel jol!

(#437) Directors válasza axioma (#436) üzenetére


Directors
senior tag

Köszi!

A hamis barátok olyanok, mint az árnyékunk: miközben sétálunk a napsütésben, szorosan velünk tartanak, de azonnal elhagynak, amikor árnyékba érünk.

(#438) Directors


Directors
senior tag

Sziasztok!

Fundamenta megtakarítást, amely állami támogatással van, bármilyen napelemes céggel (aki számlaképes) telepíthetek, vagy csak a Fundamenta által szerződött cégekkel ?

A hamis barátok olyanok, mint az árnyékunk: miközben sétálunk a napsütésben, szorosan velünk tartanak, de azonnal elhagynak, amikor árnyékba érünk.

(#439) axioma válasza Directors (#438) üzenetére


axioma
veterán

Nincs ilyen hogy funda szerzodott ceg. Barkivel telepithetsz, csak legyen a vegen szamla, azt kell feltolteni. (Es AM szamla is jo, bar olyat nem kapsz napelemestol, csak ugy altalaban.)
Datumokra figyelj, mert ha elolegszamla is van, akkor annak is benne kene lennie meg a vegszamlanak a gyujtogetesre alkalmas idotartamban, ami ma napelemnel nem biztos hogy menni fog. Elore egyeztess, hoyg ha kifutnak az idobol, akkor a regit stornozzak es ujat allitanak ki vagy mittudomen, oldjak meg hogy neked jo legyen.

(#440) Directors válasza axioma (#439) üzenetére


Directors
senior tag

Értem. Köszi! :)

Még egy kérdés. Mikor vissza küldöm a kiutalásròl a levelet a Fundának, akkor ajánlottként küldjem, vagy van bármi más extra amit kérjek a levélre ?

A hamis barátok olyanok, mint az árnyékunk: miközben sétálunk a napsütésben, szorosan velünk tartanak, de azonnal elhagynak, amikor árnyékba érünk.

(#441) axioma válasza Directors (#440) üzenetére


axioma
veterán

webbankaron nem lehet intezni? felmondast ott csinaltam, alltamos az is, kevesebb papir meg csigaposta-kesedelem
Amugy ha nem irja h ajanlottan add fel, akkor nem kell.

(#442) Directors válasza axioma (#441) üzenetére


Directors
senior tag

Sajna nem engedi webbankon. Egyiket sem.

A hamis barátok olyanok, mint az árnyékunk: miközben sétálunk a napsütésben, szorosan velünk tartanak, de azonnal elhagynak, amikor árnyékba érünk.

(#443) nimfas


nimfas
addikt

Sziasztok, jól beszoptam ezt a Fundamenta dolgot.
Egy szóval nem mondta a kedves üzletkötő akinél kötöttük a 3 darab szerződést, hogy arra az ingatlanra amiben lakunk nem fogjuk tudni felhasználni. (Napelemre gyűjtöttem)
Apám nevén van az ingatlan termelésből kivett terület, full összkomfort víz+csatorna, áram, gáz, internet satöbbi...
De mivel hivatalosan nem lakó épület így nem használható fel a megtakarítás. (De legalább nem kell rá ingatlanadót fizetni, hogy legyen is valami jó a dologban.)
Ez persze most, hogy lejárt a négy év derült ki.
Most apámék nál kell valami felújítást elvégeztetni arra fel lehet használni majd ők "kpban" rendezik felém.
Ha jól gondolom közeli családtag nem számlázhat a munkával kapcsolatban.
Jó buzi egy szabályzás!

(#444) axioma válasza nimfas (#443) üzenetére


axioma
veterán

Az ASZF nem tul olvasmanyos de megkaptad. Azt tuti mondta, h LAKAScelra hasznalhato. Az nem az o sara, hogy te nem tudod, hogy az a konkret lakaskent hasznalt ingatlan az nem lakoingatlan... sorry, hogy egyenes vagyok.
Ki lehet venni lakascel nelkul, alltam nelkul, beteti kamattal.
Szamlazasra sztem itt nincs kitetel [de nem vallalok felelosseget erte, nezz/kerdezz 411-81-81 utana], de 99% hogy nem jon ki jobban...

[ Szerkesztve ]

(#445) nimfas válasza axioma (#444) üzenetére


nimfas
addikt

Van rá "alternatív" megoldásom, nem akartam szürke megoldáshoz nyúlni, de más lehetőséget nem nagyon hagynak.
Ha jól gondolom közeli hozzátartozó nem számlázhat munkára. Vagy IGEN? (Ha nem akkor erre vannak az ismerősök...)

Én elmondtam annak akinél kötöttek annó, hogy igaz hogy ott lakunk, de hivatalosan nem lakóház, pert a kedves önkormányzat valamiért nem akarja átminősíteni. Én értem, hogy az üzletkötő jutalékot kap, de azért átbaszni az embert. :(

(#446) axioma válasza nimfas (#445) üzenetére


axioma
veterán

Ja akkor valoban szarul vegezte a munkajat... [nem kell bemutatni az atlag ugynok - bocs uzletkotonek kell hivni vagy szemelyi bankarnak - szinvonalat, vegigcsinaltam egy oktatast naluk, volt hogy az oktato nem ertette mit kerdezek]. Vannak ennel kevesbe kardinalis reszletek amik a tobbsegnel biztos nem maradnak meg, de konkretan a lakoingatlan es hogy mi lehet benne az tuti soxor el kellett hangozzon (nyaralo, kulon ingatlankent garazs stb. miatt). Ettol me'g lehet hoyg szandekosan vagy az alapossag hianya miatt nem is szandekosan, de kihagyta a szamitasbol.
Szamlat kerdezd meg a 411-81-81-en akkor. Vagy igazabol a MAK-nal kene mert ok ellenorzik az ltp-t ok a szabalyzas szempontjabol a source of truth.

(#447) Kobe


Kobe
veterán

hi

egy már lejárt de még nem felhasznált fundát szeretnék kiutaltatni, állami támogatás nélkül, csak a megtakarítás részt.
Viszont online a kiutalási nyilatkozatnál mindenképp csak az állami támogatással növelt összegről enged nyilatkozni, és lakáscélt kéri - itt nyilván új lakáscél nem lenne

hogyan kell ezt benyújtani feléjük, vagy mit kell választani a felületen ?

(#448) axioma válasza Kobe (#447) üzenetére


axioma
veterán

411-81-81 en legalabbis nem tudom
amugy meg van altalanos temaju uzenet is, es azt is teljesen egyenertekunek tekintik, oda irnek felmondast alltam nelkul, ha tul akarnek lenni rajta [egy szamlaszamot irj bele h hova kered]

(#449) leslieke


leslieke
Jómunkásember

Üdv!

Szerintetek elektromos fűtőpanel (falra rögzítve) elszámolható OTP LTP-ben?

Köszi.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#450) axioma válasza leslieke (#449) üzenetére


axioma
veterán

En ugy gondolom hogy a torveny szellemebe belefer, de erre nyilvan nem hivatkozhatsz
(ha nem konnektorba dughato hanem villszer dobozba kotendo, akkor meg 100%, de sztem a konnektoros is, a hasonlo feltetelu oft-be szamoltak el ilyet emberek).
Alapelv, amit otthagysz koltozeskor az jo, es itt szokott jonni a szonyeg vs. szonyegpadlo pelda. Bar a split klima vs. mobilklima erre a peldara jobb lenne.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.