Hirdetés

2024. június 2., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:02:15

LOGOUT.hu

Külső merevlemezek - USB, eSATA, FireWire HDD
Kérdezés előtt kérjük olvasd el az összefoglalót!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#24115) stargatelost


stargatelost
csendes tag

Sziasztok!

Szeretnék venni egy 2 TB-os külső merevlemezt. (A Maxtor M3 Portable-t már bevált, de látom, hogy már nem lehet kapni itthon. Ennek vajon mi az oka? :F )

Mit ajánlanátok? :) Nézegettem az Adata HD710-t, meg a WD My Passport-ot is.
Meg bocsi, ha hülyeséget mondok, de olyat nem szeretnék, ami a gép leállítása után is tovább megy. (vagy ez kikapcsolható? Maxtor nem csinál ilyet :) )

Köszi előre is!

(#24116) alpihun


alpihun
senior tag

Sziasztok!

Építem egy miniPC-n az első budget otthoni szerverem. Ehhez szeretnék egy 4-5 TB-os külső HDD-t csatolni. Még az alap (NUC/prodesk mini/valami) sincs meg, viszont azért döntök külső melett, mert
- nincs sok esélye, hogy legyen benne belső (akár 2.5") HDD-nek hely
- random külső HDD-kre mindenhol látok akciókat, a 4TB 75 euróért simán összejönne, míg belsővel olyan 100 euró inkább, amihez még lehet kell majd tray+kábelek vagy enclosure
- USB 3.0 amúgysem lesz bottleneck

Nem kell semmi feature, beüzemelés után remélhetőleg kb félévente egyszer kellene hozzáérnem, tárolni olyant fogok rajta ami vagy mindegy, vagy 2 másik helyen is backupolva van. De a teljesség igénye végett:
1. Méret mindegy, tárhely 4-5TB.
2. Gondolom egybeépített, ár miatt.
3. Nem hiszem hogy kellenének szoftverek, kiegészítők (pl. tokok), vagy egyéb extrák (pl. fémház, extra dizájn, ütésállóság).
4. Home server, folyton futna, de elérve nem lesz épp olyan gyakran.
5. Minél olcsóbb, 100 euró alatt.
6. 2-3 év garancia jól esne, de az 1 sem kizáró ok.

- Ilyeneket látok, mint Seagate Expansion és One Touch, Toshiba Canvio Basics és Canvio Flex, WD Elements és Black P10 és My Passport. Ezek közül van ami valamiért jobb lenne nekem, mint a többi?
- 3.5-ös külső HDD-nek lenne valami előnye 2.5-el szemben? Csak bonyodalomnak látom, hogy külön áram kell nekik (Seagate Expansion és WD Elements).
- Azon kívül, hogy évek múlva egy nagyobb NAS-ra tudom upgradelni, lenne más indok, hogy egy WD Red + ilyent nyeljek most le?

Bagoly mondja verébnek, hogy nagy a feje, búsuljon a ló.

(#24117) King Unique válasza stargatelost (#24115) üzenetére


King Unique
titán

Ahhoz értelemszerűen fixen el kellene dönteni, hogy pontosan milyen jellemzőknek megfelelő külső merevlemez kell, lásd nemrég más esetét.
Ahol az ADATA HD710 sorozat modelljei ütésálló és vízálló 2,5"-os külső merevlemezek, míg a My Passport sorozat modelljei nem, meg az utóbbiak integrált USB-sek.

"olyat nem szeretnék, ami a gép leállítása után is tovább meg"

Egy 2,5"-os, USB-s tápellátású külső merevlemez eleve kikapcsol, ha a PC is ki van kapcsolva és nincsenek áram alatt az USB-portok. Max. akkor működik, pörög tovább a benne lévő HDD, ha BIOS / UEFI szinten engedélyezve van a töltési funkció az USB-portoknál, vagyis nem kapcsolnak ki a portok a PC kikapcsolása után, amely beállítás ErP Ready néven is futhat.

[ Szerkesztve ]

(#24133) stigma


stigma
addikt

Sziasztok.

Segítséget/ötletet szeretnék kérni tőletek, mert munkatársam szüksége lenne külső merevlemezre csak backup/adattárolás miatt.
Életévét tekintve 60+-os :D , tehát bármilyen új dolog pl.: NAS vagy 2-3 lemezes adattároló nem jöhet szóba ezt kérte tőlem.

Eddig van 2-3 db kisebb 1-2 TB-os HDD-je melyre a fontosabb képeket(jpeg/raw/stb) mentette + eszköze adatait, mindegyik kisebb külső HDD-ből dupla, hogy ne legyen adatvesztés.
Most szeretne egy nagyobbat venni kb: 10-12TB-ost, melyből 2db-ot venne, és szinkronban másolna rá a fontos cuccokat + a mostani kisebb adatokat ami kb 4-5 TB lenne össz vissz, amivel a mostanit már meg is telítené.

Archiválás asztali gépen végezné vagy laptopján, ahol USB 3.0 vagy talán van Thunderbolt csatlakozója is majd megnézem.
Elements szériát azért néztem mert ezen van fizikai ki/bekapcsoló gomb.

Szóval én nekiálltam és kigyüjtöttem neki, ár/érték arányban ezek érnék meg neki:
- Western Digital Elements Desktop 3.5 10TB USB 3.0 (WDBWLG0100HBK-EESN)
(9 vélemény) : Link
- Western Digital Elements 12TB 7200rpm 32MB USB 3.0 (WDBWLG0120HBK-EESN): Link
Itt egy normálisabb Aqua/iPon/pcx/alza/oaziscomputer jöhet szóba ahol általában 2-3 év a garira márha adnak annyit.

Kérdéseim:
- Van más ötletetek Külső HDD-re ami még szóbajöhet? max 10-12TB-os és max 120k-ig bezárólag.
- Ezekben lévő HDD-k mennyire strapabíróak, mert gondoltam azon is picit drágább de egy jobb WD Gold vagy Seagate IronWolf +külső házzal nem járnék jobban?

Én ha tenném mindenképp NAS-ban gondolkodnék amúgy, igaz nekem van itthon 2db épített NAS is, viszont én nem vagyok 60+-os korban így könnyebben tanulok.
Ötletem még WD Purple HDD-k lettek volna ami olcsóbb, mint a Gold viszont ár/érték arányban megérné egy jobb külső házzal. Én ilyeneket használok a NAS-ba nagy megelégedéssel. Erre ugya azért gondoltam mert elég strapabíróak, mivel kamerarendszerekhez használják ha jól tudom.

Segítséget előre is köszönöm. :R

....iPhone 13 / iPad 9th Gen. Wifi 64GB...

(#24136) King Unique válasza stigma (#24133) üzenetére


King Unique
titán

Ha gyárilag készre szerelt kivitelben kell 3,5"-os külső merevlemez, akkor lásd a téma összefoglaló "Ár, vásárlási szempontok" fejezetében, valamint az alábbi kérdésre adott válaszban leírt, linkelt példákat.
Az általad leírt WD Elements Desktop is megfelelhet a célra, aminél egyébként a "7200 RPM" és "32 MB cache" nem feltétlen reálisak, előfordulhat a különféle árukereső weboldalaknál pontatlanság a termék jellemzőinél.

Ha külön vásárolt 3,5"-os belső merevlemez + külső ház = külső merevlemez (példa) megoldás kell, akkor az a linkelt társtopikok témája, az ügyben szükség esetén ott kellene érdeklődni az ottani téma összefoglalók elolvasása és a linkelt példák átnézése után. + Fixen el kellene dönteni, hogy biztosan 2 db egylemezes külső ház kell-e a HDD-khez, mert lehet akár kétlemezes külső házat (példák) / kétlemezes dokkolót (példák) is venni, amiben 2 db HDD is elfér egyszerre. Bár ha az adatbiztonság a téma, akkor előnyösebbek lehetnek az egymástól fizikailag is elkülönülő offline tárolóeszközök.

Az említett megoldásokat összehasonlítva mindegyiknél lehetnek bizonyos előnyök és hátrányok, amiket értelemszerűen először mérlegelni kellene, majd utána annak megfelelően választani egyiket, vagy másikat.
Ha a kedvezőbb ár a legfőbb szempont, akkor pláne nagyobb tárolókapacitásnál előnyösebb illetve olcsóbb lehet egy gyárilag készre szerelt külső merevlemez.
Ha az átlagosnál minőségibb / tartósabb, valamint SMR helyett biztosan CMR HDD (akár pl. a WD Purple) kiválasztásának lehetősége a fő szempont, akkor viszont a külön megvásárolt belső merevlemez + külső ház = külső merevlemez megoldás lehet a jobb választás.
Ha szempont a fizikai tápkapcsoló megléte, akkor olyan téren a külön vásárolt külső házak előnyösebbek lehetnek, mivel azokon gyakrabban szokott lenni (példa), ellenben a gyárilag készre szerelt 3,5"-os külső merevlemezeken nem minden esetben (példa).
Ha 2 db külső merevlemez kell, akkor lehet akár kombinálni is az említett 2 két megoldást, nem feltétlen muszáj 2 db gyárilag készre szerelt külső merevlemezt, vagy 2 db belső merevlemez + külső ház = külső merevlemez megoldást vásárolni.

[ Szerkesztve ]

(#24137) stigma válasza King Unique (#24136) üzenetére


stigma
addikt

Hi, köszi az infókat.

Mérlegeltem és elmondtam a dolgokat munkatársamnak, és végül WD Elements Desktop 14TB-os HDD-k lettek.

köszi a segítséget. :R

....iPhone 13 / iPad 9th Gen. Wifi 64GB...

(#24138) f4cg80


f4cg80
tag

Sziasztok! Külső merevlemezt keresek 2,5" 4-5TB-os méretben,a legfőbb szempont hogy csendes legyen. WD Elements túl kattogott/kerregett induláskor és működés közben is (több darabom is volt,nem voltak hibásak). Seagate nálam off, SSD túl drága sajnos ekkora méretben. Esetleg My Passport,Toshiba,Adata? Előre is köszönöm!

(#24142) Steve1207


Steve1207
veterán

Sziasztok, 12 TB és fölötte nézegetem a WD Elementseket épp. Ezek közül úgy tűnik mind cmr-es, de mintha már csak héliumosak lennének. Kb ezt találni redditen, amazon hozzászólásokban és tesztekben, erről van egyéb információja még valakinek? EDAZ (HC520), EMFZ és EMAZ szokott bennük lenni többnyire (kb ilyesmi sorrendben, ha arányosítani lehet a beszámolókat).
Sima hdd-ket körbenéztem, Toshiba MG széria és WD-k (és HGST-k) jönnének be, mást nem nagyon vennék. Jelenleg a mondhatni olcsó a 12-es PURZ, ezért vaccillálok a kettő között (ha nem esik be valami akció a napokban).

Lényegében egy belső meghajtóra lenne szükségem, ellenben azért vetődött fel ez, mert így a régi PURZ merevlemezeket tudnám használni akár egy hdd cserével a rack-ben, az meg menne a gépezetbe (idővel egy szintén 12-es társaságában és tükrözésbe lenne fogva). 0-24-es használat és viszonylag csendesség a lényeg, az Elements hangja szerintem a rack-ből adódik jobban (mmint hozzátesz az is külsőként sokat).

Vélemények? Vagy annyit nem ér a rack és lutri a belső hdd, aztán maradjak a standard vonalnál, amelyik olcsóbban lesz? És igen, középső furat sincs rajtuk, láttam (sajnos :D ) Köszi a segítséget :R

[ Szerkesztve ]

.

(#24144) King Unique válasza Steve1207 (#24142) üzenetére


King Unique
titán

Ha gyárilag készre szerelt 3,5"-os külső HDD kell, akkor lásd az itteni téma összefoglalóban és egy másik esetnél leírt, linkelt példákat.
Ha 3,5"-os belső HDD kell, akkor az ügyben a "Milyen belső merevlemezt vegyek?" topikban kellene érdeklődni, illetve elolvasni előtte az ottani téma összefoglalót, az ott lévő példákat.
Ha meglévő vagy újonnan vásárolt 3,5"-os belső HDD-hez kellene külső ház / dokkoló, akkor az a "Külső 3,5'' mobil rack-ek topikja" témája, az ügyben ott kellene érdeklődni, illetve elolvasni előtte az ottani téma összefoglalót + egy másik esetnél leírtakat, az ott linkelt példákat.

Az gyakran lutri, hogy a gyárilag készre szerelt külső merevlemezekben pontosan milyen HDD van. Az meg hogy a WD-nél az EDAZ, EMFZ és EMAZ sorozatú pontosan miféle, passz, bár pl. a The HDD Platter Capacity Database weboldalon a modellszám alapján lehet találni információkat.
A gyárilag készre szerelt külső HDD-knél alapesetben ugye nem igazán opció a HDD cseréje, ami külsérelmi nyomok esetén eleve garanciavesztéssel járhat, valamint pl. a WD-knél a "3,3 V pin reset" is szükséges lehet, stb.
Ha fontos, hogy ne lutri HDD-s megoldás legyen, hanem olyan, aminél a belső HDD típusa pontosan ismert, biztosan CMR, nem héliumos, akár az átlagosnál jobb sorozatból való, valamint lehessen csereberélni a HDD-ket, stb., akkor adott a külön vásárolt belső HDD + külső ház / dokkoló = külső HDD (példa) megoldás.
Ha az előbbi nem / kevésbé szempont, hanem elsődlegesen inkább az olcsóság, akkor meg adott a 3,5"-os gyárilag készre szerelt külső HDD megvásárlásának lehetősége, ahol ugye pl. egy 12 TB-os WD Elements Desktop külső HDD alig drágább vagy majdnem kb. ugyanannyiba kerül, mint önmagában egy 12 TB-os WD Purple belső HDD, a szintén CMR-es 12 TB-os WD Red Plus belső HDD-nél meg eleve olcsóbb.

[ Szerkesztve ]

(#24147) forum_user válasza King Unique (#24146) üzenetére


forum_user
tag

Western Digital Elements 2.5 4TB USB 3.0 Windows 10 Pro 64 bit, nem használtam a biztonságos eltávolítást. Charger funkciót nem találtam a BIOS-ban (ASUS PRIME H310M-R R2.0) és ErP Ready Disabled és így villog még. Kikapcsolás után várok még majd hátha kialszik a led magától ha nem akkor nem tudom hogy kell.

(#24162) Dr. Akula


Dr. Akula
félisten

Ha valakit érdekel, az ADATA külső 2.5"-es vinyóiban rendes SATA-s merevlemez van belül. Ez nem magától értetődő, a WD pl. a Passportokba szeret eleve USB csatolósat rakni. Volt egy HD830-asom, amiben megpusztult a vinyó (bad sector), és mivel nem nagyon lehet már ilyet kapni, vettem helyette egy HD710-est. Csak annak ugye sokkal karcsúbb a burkolata. Felmerült bennem az ötlet, hogy nem lehetne-e átpakolni az üresen álló házba. Mint kiderült, de. Videó a HD710 szétkapásáról (a 830-asról nincs, de még annál is egyszerűbb, csak a leragasztózott gumicsíkokat kell felfeszegetni, meg 4 csavart kicsavarni). Így lett egy házibarkács HD830-am. :)

Azt viszont nem értem miért pont ezt a csúcsmodellt szűnteti meg az ADATA. Ennek ellenére most szarásig van tömve a kínálat belőle, pedig amíg még fent volt a gyártói oldalon (már halott a link), addig összesen 1 db helyen lehetett kapni, de ott is csak elméletben.

(#24194) Lauda válasza eihwaz (#24192) üzenetére


Lauda
félisten

Szia!

Wd my passportot ajánlanám.

(#24196) muzoffru


muzoffru
csendes tag

Sziasztok!
Egy Raspberry Pi 3 B+ mellé lenne szükségem egy 2,5-ös, 2 TB-os HDD-re. Az RPi-n Open Media Vault fog futni, kvázi mini-NAS-ként fog üzemelni. 30-40 ezret szánnék rá. Kompakt, vagy rackes megoldás, mindegy.
A WD My Passportot néztem ki, de ha van jobb javaslat, szívesen elfogadom.

[ Szerkesztve ]

(#24198) King Unique válasza smallmer (#24195) üzenetére


King Unique
titán

1. OK!

2. Vagy egyik, vagy másik, fixen el kellene dönteni, ahol az utóbbi megoldásnál a belső merevlemezek és a 2,5"-os külső házak eleve másik topikok témája. De akkor legyen az itteni témához jobban igazodóan és az egyszerűség kedvéért gyárilag készre szerelt külső merevlemez.

3. Az ütésálló (és vízálló) 2,5"-os külső merevlemezeknél eleve összetett, többrétegű burkolat és védelem van, aminek köszönhetően adott magasságból pár-néhány véletlenszerű leejtést kibírhat egy ilyen eszköz, ellenben egy hagyományos típusú nem feltétlen (bővebben). Vagyis ha ez szempont, akkor lehet értelme ilyen 2,5"-os külső merevlemezt vásárolni.

4. OK!
Bár itt esetleg meg lehetett volna még említeni, hogy milyen típusú USB-portok vannak a PC-n, csak USB-A (Type-A), vagy USB-C (Type-C), szükség van-e az utóbbi csatlakozásra, stb.

6. OK!
25 ezerbe egy 1 TB-os 2,5"-os külső merevlemez beleférhet gyárilag készre szerelt kivitelben.

6. Az 1 év gyártói garancia a minimum, általánosan a 2-3 év jellemző gyártótól és adott sorozattól függően.

Ha nem ütésálló külső merevlemez kell, akkor az előzőleg linkelt válaszokban (példa) és blogbejegyzésben említett típusok a jelen esetnél is szóba jöhetnek, lásd az olcsóbbak közül pl. Seagate Basic, Toshiba Canvio Basics, WD Elements Portable, WD My Passport, stb.
Ha (részlegesen) ütésálló (és vízálló) külső merevlemez kell, akkor lásd pl. az ebben a válaszban felsoroltakat, vagyis az olcsóbbak közül pl. az ADATA HD650, ADATA HD710 Pro, Silicon Power Armor A60. Silicon Power Armor A66, stb.
Ha esetleg USB-C (Type-C) csatlakozós külső merevlemez kell, akkor lásd egy másik válaszban leírtakat, ahol maga az USB-C (Type-C) csatlakozás külön adapterrel és kábellel is megoldható.

[ Szerkesztve ]

(#24199) King Unique válasza muzoffru (#24196) üzenetére


King Unique
titán

Általánosan akár az említett WD My Passport is megfelelhet a célra. Egyéb javaslatok felől pedig lásd az iménti válaszokban leírt. linkelt modelleket attól függően, hogy pontosan milyen 2.5"-os* külső merevlemez kell.

* Ha a Raspberry Pi esetében USB-n a megfelelő tápellátás is biztosított egy 2,5"-os külső merevlemez számára, akkor javasolt olyat vásárolni és használni. Ellenkező esetben viszont megfontolandó egy külső tápadapteres 3,5"-os külső merevlemez (példák) használata.

(#24200) muzoffru válasza King Unique (#24199) üzenetére


muzoffru
csendes tag

Köszi, átolvastam a linkeket.
Azt hiszem, átgondolom a dolgot és lehet, hogy inkább 3,5-ös házat veszek. 2 TB WD Purple + egy ház kijön a My Passport árából.

(#24207) Hooper


Hooper
őstag

Sziasztok!

WD ELEMENTS DESKTOP-nál miért vannak fura ár ugrások?
pl a 8TB és 16TB /GB áron sokkal olcsóbb mint a többi.
8TB 80k / 10TB 160K
16TB olcsóbb mint a 14TB.. :U

Illetve ez szerintetek megbízható?
https://www.alza.hu/seagate-expansion-desktop-12tb-2021-d6630634.htm

Filmes nyersanyagok tárolása a cél. Munkára nincs használva.

Köszönöm!

(#24208) King Unique válasza Hooper (#24207) üzenetére


King Unique
titán

Nem újdonság 3,5"-os külső merevlemezeknél sem, hogy a tárolókapacitás növekedésével az ár-érték illetve Ft / GB arány is kedvezőbb lehet.
A WD Elements Desktop sorozatnál a 16 TB-os modell az árukereső találatai alapján a legtöbb helyen azért nem olcsóbb, mint a 14 TB-os modell. Amelyik webáruháznál igen, annak miértje felől értelemszerűen ott kellene érdeklődni, meg hogy honnan szerzik be a terméket, stb.

A megbízhatóság, tartósság, hosszú idejű adattárolás témában meg többször volt szó itt arról, hogy eleve összetett dolog és több tényező függvénye lehet, lásd egy másik esetnél bővebben kifejtve.

(#24209) TigerDzsó


TigerDzsó
tag

Sziasztok!

Külső merevlemezt keresek a biztonsági mentéseim tárolásához.
A tervem 2 db 4-5 TB-os külső merevlemez vásárlása a már meglévő 1 TB-os (WD Elements Portable) mellé, ezen felül még rendelkezem online tárhellyel is.
A cél a megbízhatóság és a hosszú garancia idő.

- fizikai méret (2,5" / 3,5") mindegy
- 4-5 TB
- kompakt verziónak jobban örülnék
- extra igényeim nincsenek
- Windows-os PC és laptopról lesz használva

Úgy néztem olyan 110-120€ körül már lehet kapni a fenti feltételekkel 5TB-os darabokat is (WD Elements Portable, WD My Passport, Seagate Expansion), így körülbelül ebben az árkategóriában keresek.

A 3 db külső merevlemez + online tárhely úgy általánosságban jó megoldás lehet a biztonsági mentésekhez?

Előre is köszi! :R

(#24211) mobilemaster


mobilemaster
csendes tag

Sziasztok!
Egy kis segítséget szeretnék kérni, hátha van valamilyen tanácsotok. Próbáltam visszaolvasni a fórumot, úgy láttam hogy valószínűleg megoldható a probléma, ami a következő lenne:
Windows XP Professional SP3 32bit az alany, aminek USB3 kártyán keresztül kéne látnia nagyobb meghajtókat. 2TB-vel működik minden probléma nélkül, de jó lenne ha 4TB diszkeket is látna. A meglévő két külső ház mellé szeretnék venni még kettőt, amivel megoldható lenne a dolog.

Úgy tudom fontos, hogy támogassa a 4K szektor méretet, és a diszk így legyen formázva. A következő kérdés merült fel bennem: Ha az USB házban lesz formázva, és látja is az XP véletlen, akkor ha azt a diszket egy másik gépbe (Pl Win 7, vagy 10/11) SATA-n keresztül csatlakoztatom, ott is fogja látni a partíciót, vagy csak abban a rack-ben fog menni, amivel készítve lett? (Adatmentés egyáltalán lehetséges ha gubanc törénne?)

Szintén úgy tudom, hogy ASMedia vezérlővel szerelt házakon ilyesmi kivitelezhető, ha alapból nem is, akkor firmware frissítéssel/moddolt fw telepítésével. Ilyenkor csak a 2TB+ esetén lesz használva a 4k-512 szektor emuláció? Működhet egyáltalán? Valaki próbálta, vagy van tapasztalat? A topikban WD My Passport 6TB/8TB meghajtóra találtam példát, hogy a saját programjával formázás után látta az XP.

Ha minden sikerülne, és látná is a gép, akkor muszáj lenne NTFS-t használni, vagy exFAT mellett is működne? Az eddigi lemezeken ahol csak lehet exFAT van, jó lenne a többin is azt használni.

Ha a házban lévő vezérlő támogatja az UASP protokollt, az okozhat bármilyen kompatibilitási problémát az XP-vel?

Eddig a következő házakat néztem ki, az ajánló táblázat és árukereső alapján:
AXAGON Aline Box 3.5 USB 3.0 (EE35-XA3)
LC-Power LC-35U3-Hydra
ORICO 3588US3 3.5

És végül mint talán legolcsóbb (valószínűleg max 2TB-ig támogató) rack:
nBase N-Drive EH35ND3

Összefogalalva, szerintetek valahogy kivitelezhető lenne XP-n a 4TB, esetleg ezek közül valamelyik ház támogatná-e? Ha nem, akkor XP mellé 2TB-ig melyiket házat lenne érdemes választani?

Köszönöm a segítséget, bárkinek bármilyen ötlete van, ne tartsa magában! :)

(#24212) King Unique válasza mobilemaster (#24211) üzenetére


King Unique
titán

Igen, 4Kn illetve 4Ke logikai-fizikai szektormérettel megoldható, hogy MBR alapon a GPT-t nem támogató 32 bites Windows XP is kezelni tudjon 2 TB-nál nagyobb tárolókapacitású USB-s meghajtókat egészen 16 TB-ig (pontosabban TiB). Az 5 TB-os tárolókapacitásig elérhető 2,5"-os WD My Passport külső merevlemezekhez pedig biztosít a gyártó olyan programot, amivel átállítható "XP kompatibilisre" a szektorméret, lásd más példáját. Ahol a példában ugyan NTFS fájlrendszerű volt a külső meghajtó, de pl. egy fájlkezelős formázás után vélhető exFAT esetén is működne. Az viszont egy más dolog, hogy az exFAT fájlrendszer támogatása kissé problémás a 32 bites Windows XP-nél, mivel alapértelmezetten nem kezeli és egy frissítés telepítése szükséges hozzá.

Ez a topik elsődlegesen a gyárilag készre szerelt külső merevlemezekkel és az általános kérdésekkel foglalkozik, a külső házaknak vannak külön társtopikjai mind a 2,5"-os, mind 3,5"-os formátumnál, ami az itteni téma összefoglaló elején is le van írva.

Külső 2,5'' mobil rack-ek topikja
Külső 3,5'' mobil rack-ek topikja

Viszont manapság már egyre kevésbé találni 4Kn (4Ke) logikai-fizikai szektorméretet használó külső házakat / dokkolókat, aminek oka a Windows XP támogatásának megszűnése és elterjedtségének jelentős csökkenése is, nem igazán aktuális már a gyártóknál a GPT partíciós sémát nem támogató őskövület rendszerek kiszolgálása, amiről a társtopikban is már volt szó. Ahol ha dokkoló is megfelel, akkor más ott említett 4Kn (4Ke) példákat. Viszont mivel a gyártók időnként cserélni, módosítani szokták a dokkolóknál, külső házaknál a chipet és firmware-t, ezért nem 100%-osan biztos, hogy azoknál a dokkolóknál a majd 3 évvel korábbi információk most is helytállóak a szektorméretre vonatkozóan. Na meg van amelyik már kifutott termék és nem is kapható.

Másik lehetőség értelemszerűen a már rég nem támogatott Windows XP használatának - ami ilyen formában online eleve nem javasolt és komoly biztonsági kockázat lehet - a mellőzése és helyette modern, GPT partíciós sémát eleve kezelő Windows / egyéb operációs rendszer használata lenne.

[ Szerkesztve ]

(#24214) King Unique válasza mobilemaster (#24213) üzenetére


King Unique
titán

"És a 4Ke alkalmazásával mennyire fogja más gép is kezelni a diszket, kiszedve abból házból, az megint más kérdés persze."

Ha 4Kn (4Ke) szektorméretet használó USB-s külső házban / dokkolóban lett a 2+ TB-os HDD inicializálva és particionálva, akkor az értelemszerűen egy szintén 4Kn (4Ke) szektorméretet használó USB-s külső házban / dokkolóban fog ugyanúgy működni, lesz ugyanúgy hozzáférhető a lemez tartalma.
Ellenben ha 512e szektorméretet használó külső házba / dokkolóba kerül az előbbi környezetből a HDD, valamint szintén 512e alapon a PC-be téve SATA-n lesz csatlakoztatva, akkor ott nyilván nem lehet a szokásos módon hozzáférni a tartalmához, Windowson ilyen / ilyen / ilyen formában GPT-védőpartícióként fog megjelenni a rajta lévő kötet, erről is volt már szó az egyik társtopikban.

Ha nagyon gyenge a hardverkonfiguráció és nincs az újabb Windowsokhoz driveres támogatás, attól még esetleg egy könnyűsúlyú modern Linux opció lehet, amik nyilván eleve kezelik a GPT partíciós sémát, egyes windowsos alkalmazások futtathatók pl. Wine / Play on Linux megoldással, stb. Legalábbis otthoni környezetben megpróbálható, ellenben céges, ipari környezetben már más a helyzet, ha kötöttek a használati lehetőségek.

Egyébként említve lett az előbb MBR alapon és ezáltal 32 bites Windows XP alatt is működő példa a 4 TB-ra, lásd WD My Passport.

[ Szerkesztve ]

(#24215) TigerDzsó válasza King Unique (#24210) üzenetére


TigerDzsó
tag

Köszönöm a választ és a linkeket is! :R
Végül a készre szerelt 2,5"-os megoldás mellett döntöttem, WD My Passport 4TB-osat sikerült elcsípnem szerintem jó áron (66,55€). Későbbiekben veszek majd még egyet mellé.

(#24224) King Unique válasza Dtamas82 (#24222) üzenetére


King Unique
titán

Az "esetenként vinném magammal, pl. nyaralásra" és "Néha vinném magammal", valamint "Ütésállóság (rázkódásvédelem)" kívánalmak alapján eleve adja magát a 2,5"-os fizikai méretformátum, olyan külső merevlemez vásárlása. Egy 3,5"-os külső merevlemezt eleve macerásabb hordozni már csak a nagyobb fizikai mérete és tömege miatt is, + ahhoz külső (hálózati) tápadapter is szükséges, azoknál ütésálló (és vízálló) sorozatok nem nagyon vannak, stb.
Az SMR-re vonatkozóan le van írva a már linkelt válaszban, hogy nem feltétlen minden esetben gond, mármint ha pl. inkább csak olvasás történik a külső merevlemezről és nem rendszeresen nagyobb adatmennyiség írása, írásnál a belassulás van hogy csak később jelentkezik és nem feltétlen azonnal, valamint lehet csak átmeneti és nem feltétlen tartós állapot, stb.

Ha gyárilag készre szerelt 3,5"-os külső merevlemez kell, akkor adottak a szokásos sorozatok, lásd pl. ADATA HM800, Seagate Expansion Desktop, Seagate Backup Plus Hub, Toshiba Canvio for Desktop, WD Elements Desktop, WD My Book, stb.
Ha olyan 3,5"-os külső merevlemez kell, amelyiknél eleve ismert a külső házban lévő merevlemez pontos típusa és az biztosan CMR modell, akkor a külön vásárolt 3,5"-os belső merevlemez + külső ház = külső merevlemez (példa) megoldás a nyerő, de az már a linkelt társtopikok témája.
Ha olyan 3,5"-os külső merevlemez kell, amihez gyárilag mellékelnek backup (és egyéb) programot, akkor olyanokat gyárilag készre szerelt kivitelben lehet leginkább találni, lásd pl. ADATA HM800, Seagate Back Plus Hub és WD My Book sorozatok. De megoldható akár máshogyan is a backup program illetve az automatikus mentés, Windowsokhoz számos ingyenes 3rd party program érhető el fájlszinkronizálási célra (példák), sőt ott van a beépített biztonsági mentés illetve fájlelőzmények (File History) szolgáltatás is.

[ Szerkesztve ]

(#24226) King Unique válasza belgast (#24225) üzenetére


King Unique
titán

Az értelemszerűen attól is függ, hogy milyen jellemzők, szempontok számítanak a felhasználónak a kiválasztásnál.
A Toshiba Canvio Basics és a WD Elements Portable eleve extrák nélküli fapados alapmodellek 2 év gyártói garanciával, meg ráadásul integrált USB-sek. Ellenben az ADATA HD710 Pro egy részlegesen ütés- és vízálló külső merevlemez bónusz szoftverekkel és 3 éves gyártói garanciával, normál csatolófelületű SATA HDD van benne, valamint a linkelt képen még az ára is kedvezőbb a másik kettőnél.
Tehát ha számít esetedben az egyes külső hatásokkal szembeni nagyobb ellenállás, a bónusz szoftverek, + 1 év gyártói garancia, a nem integrált USB-s kivitel, valamint egyes webáruházakban akár a valamivel kedvezőbb ár, akkor abból a háromból nyilván az ADATA HD710 Pro lehet a jobb ("legjobb") választás.

[ Szerkesztve ]

(#24230) Zsiráfnyál


Zsiráfnyál
aktív tag

Üdv,

Van egy kb 3 éves [Western Digital My Passport 2TB] USB külső merevlemezem.

Így használom :
- Heti 1-2 alkalommal használom, az idő 90%-ában ki van húzva, teljesen inaktív. Néha bedugom, rámásolok 1-1 file-t, aztán lekapcsolom, és kihúzom.
- Fizikailag szinte soha nem mozgatom (az asztalon van 3 éve, onnan el nem mozdítom, 1-2 alkalommal hordoztam kb 2 évvel ezelőtt).
- Adat ellenben elég sok van rajta, gyakorlatilag tele van a lemez (backupra használom). Jellemzően jó nagy file-okkal, virtuális gépekkel.

A problémám :
- A lemez időről időre kiad magából egy magas, kattanó / súrlódó hangot, mint ha valami egy pillanatra megszorulna benne.
- Régen ez ritka volt, az idő haladtával egyre gyakoribb. Most már van, hogy 5-10 másodpercenként rendszeresen "kattan" / "csippan" egyet.
- Adat írás/olvasás hibát egyetlen alkalommal tapasztaltam, de ott a komplett windowst térdre küldte (le sem tudtam állítani a gépet, folyamatosan próbálta olvasni a külső lemezt, a világ minden kincséért se hagyta abba, a külső lemez pedig hallhatóan aktívan dolgozott, hangosan forgott). Azon kívül a lemez teljes tartalma egészségesnek tűnik (sőt, később még azt a konkrét file-t is gond nélkül használni tudtam, aminek az olvasása ezt a fenti esetet kiváltotta).

A kérdésem :
- A fenti jelenség a közelgő elkerülhetetlen halál jele, vagy orvosolható valamilyen szoftveres úton ?
- Van esetleg értelme leformázni / karbantartani, vagy itt mindenképpen valami hardveres probléma léphetett fel ?
- Amennyiben ez hardver probléma, javítható az ilyesmi, vagy ha egy vinyó egyszer ezt elkezdi, annak ott kb vége van ?

Köszi előre is ! :R

[ Szerkesztve ]

(#24233) King Unique válasza Zsiráfnyál (#24230) üzenetére


King Unique
titán

Egy ilyen 2,5"-os külső merevlemez rendszerint az alábbiak miatt szokott kattogni:

1. Elégtelen USB-s tápellátás. —► A megoldás USB 2.0 helyett USB 3.X porthoz csatlakoztatni a 2,5"-os külső merevlemezt és lehetőleg rövid USB-kábellel, ne túl hosszúval.
2. A HDD olvasófejének túlzott parkolása. —► A megoldás az olvasófej parkolásának mérséklése külső programmal, lásd pl. HDS programban a lemezek leállásának akadályozása funkciót, + a regisztrált változatban az APM átállítását. Vagy a gyártó saját szoftverével, ha van olyan, de pl. az előbb linkelt topikban a wdidile3 program csak egyes régebbi WD merevlemezekkel működik és ott is SATA-s csatlakozásnál, ellenben USB-snél nem. A WD My Passport sorozat modelljeinél meg ugye integrált USB-s megoldás van, vagyis az azokban lévő merevlemezt nem lehet hagyományos módon SATA-n csatlakoztatni.
3. A külső házban lévő merevlemez hibája miatt. —► Iyenkor érdemes a külső házban lévő merevlemez állapotát megnézni + akár tesztelni pl. a HDS (+ tesztelés) programmal, vagy a gyártó szoftverével (WD Drive Utilities / WD Data Lifeguard Diagnostic).

Adatkapcsolati probléma pedig lehet pl. az USB-kábel hibája miatt is, ahol szükség esetén érdemes másik USB-kábellel is kipróbálni a külső merevlemezt. Viszont ha a külső merevlemeznél lett kontakthibás / levált a PCB-ről az integrált csatlakozóaljzat - mint az előbb linkelt példában - , akkor az szívás.

+ Ha SMR HDD van a külső házban, akkor annál előfordulhat írásnál (átmeneti) belassulás, bár amiatt normál esetben még nem feltétlen kellene kattognia.

Ha az 1. vagy 2. eset áll fenn, akkor azok nem vészesek és ott könnyen megoldható a probléma.
Ha a 3. eset áll fenn, vagyis a külső házban lévő HDD készül megadni magát, vagy az integrált USB-aljzat lett kontakhibás, akkor az viszont nyilván problémásabb. Ahol ilyenkor adott a garanciális csere lehetősége, ha még érvényes a 3 éves gyártói garancia. Ha már pont lejárt, akkor viszont szívás.

[ Szerkesztve ]

(#24235) Hooper válasza King Unique (#24232) üzenetére


Hooper
őstag

Köszönöm szépen a profi és kimerítő választ! :)
Meg is vettem végül. Külsőre rendben van..az rgb szép akinek számít, több szellőző valóban lehetne rakta. meg egy on/off kapcsoló....
majd meglátjuk mennyire melegszik. R/W teszt közben nem nagyon hallottam hangját. Sebessége elég jó, 250MB/s mindkét irányba (talán gyorsabb mint a WD elements 16tb ami helyett választottam). Illetve nyersanyagok tárolásra eddig kis 4-5tb wd elementsket használtunk, azok csigák.
Az előlapján van usb + usbC hub. Kár h oda bedugott SDkártyáról nem dobja fel a programja a backup funkciót.. nem is látja a source fül alatt. A win gond nélkül kezeli az oda csatlakoztatott eszközöket. Azokat a sebességeket nem teszteltem h ott mit tud. MicroB-t én se értem miért választották ha már előre tudtak C-t tenni :D

Seagate FireCuda Gaming Hub

(#24237) King Unique válasza RedHarlow (#24236) üzenetére


King Unique
titán

Lásd a téma összefoglaló "Ár, vásárlási szempontok" fejezetét és azon belül az F. pontnál leírtakat, ha 2,5"-os gyárilag készre szerelt külső merevlemez kell.
Egyébként igen, akár a WD Elements Portable is megfelelhet ilyen célra. Ahol korábban ezzel kapcsolatban más hasonló kérdésére adott válaszban már le lett írva itt, hogy mikre (pl. USB-s tápellátás, MBR / GPT partíciós séma) javasolt odafigyelni a tévéhez USB-n csatlakoztatva történő használatnál.

[ Szerkesztve ]

(#24240) King Unique válasza flash- (#24238) üzenetére


King Unique
titán

Nem minden gyárilag készre szerelt külső merevlemeznél lehet a firmware-t frissíteni, mármint a gyártók pár kivételével - pl. WD My Passport és My Book - a legtöbbhöz általában nem biztosítanak ilyen célra való programot (firmware update tool) és firmware-t. A Maxtor M3 Portable sorozatnál elvileg szintén ez lehet a helyzet, ha a sorozatszám megadása után nem listáz ki a termék weboldala elérhető firmware-t az eszközhöz.

Inkább a külön vásárolt külső házaknál szokott opció lenni a firmware frissítése - lásd a 2,5"-os és 3,5"-os külső házak topikjainak téma összefoglalójában - , illetve ott is csak bizonyos chipek (pl. ASMedia, JMicron) esetén, valamint nem feltétlen a külső ház gyártójától, hanem inkább külső forrásból beszerezve a programot (firmware update tool) és a firmware-t.
Na meg eleve csak saját felelősségre alkalmazva - pláne külső forrásból származó firmware esetén - , mivel a firmware frissítése nem teljesen veszélytelen művelet.

Egyébként miért merült fel a firmware frissítése, milyen probléma megoldása lenne azzal a cél? :F

[ Szerkesztve ]

(#24243) King Unique válasza dzsampi (#24242) üzenetére


King Unique
titán

Létezik, vagy legalábbis korábban létezett számos ilyen hordozható külső merevlemez, lásd a téma összefoglaló "Ár, vásárlási szempontok" fejezetén belül a J. pontnál leírtakat, valamint itt a topikban is többször volt ez téma. Mára viszont érdekes módon a legtöbb ilyen külső merevlemez kifutott termék lett, pl. jelenleg még a WD My Passport Wireless Pro sem kapható az árukereső találatai alapján a hazai webáruházakban.

Másik lehetőség Amazon, eBay és társaik online piacterek, webáruházak kínálatában megpróbálni keresni olyan külső meghajtót, ami támogat vezeték nélküli adatátvitelt (példa).

Vagy egy következő a lehetőség a NAS, de az ügyben viszont értelemszerűen pl. a "Milyen NAS-t vegyek?" topikban kellene érdeklődni.

Vagy ha van router és azon USB-port, akkor egy másik lehetőség ahhoz egy normál (nem WI-Fi-s) külső merevlemezt csatlakoztatni és hálózaton megosztani a tartalmat a kívánt eszközök felé (példa). Ami pontos megvalósítása felől a linkelt példában leírtakon túl viszont vagy az adott router, vagy az "Otthoni hálózat és internet megosztás" topikban kellene érdeklődni.

[ Szerkesztve ]

(#24265) King Unique válasza Itachi82 (#24263) üzenetére


King Unique
titán

Az előző válaszban végül is már le lett írva, hogy ha nem kell semmilyen extra és elég egy fapados alapmodell, valamint nem gond az integrált USB-s kivitel, akkor megfelelhet a célra a 2 TB-os Toshiba Canvio Basics, ami a megadott 35 ezer forintos keretbe is belefér. Ahogyan ilyen alapon pl. a Seagate Basic és a WD Elements Portable szintén.

Ha tévéhez csatlakoztatva lesz használva a 2,5"-os külső merevlemez, akkor pedig lásd egy másik válaszban leírtakat, valamint szükség esetén a TV & Audió témakategória megfelelő topikjaiban is javasolt érdeklődni a tapasztalatok felől.

[ Szerkesztve ]

(#24269) King Unique válasza eihwaz (#24267) üzenetére


King Unique
titán

Ha gyárilag készre szerelt 3,5"-os külső merevlemez kell, akkor adottak a szokásos gyártók és sorozatok, lásd pl. ADATA HM800, Seagate Expansion Desktop, Seagate Backup Plus Hub, Toshiba Canvio for Desktop, WD Elements Desktop, WD My Book, stb. Ahol a megadott 40-50+ ezer forintos keretbe a többség 4 TB-os modellje úgy-ahogy beleférhet: [link], [link], [link], [link].
2 TB-os modell eleve nincs is a legtöbb sorozatnál, valamint 3-4 TB-os tárolókapacitás alatt amúgy sem érdemes manapság 3,5"-os gyárilag készre szerelt külső merevlemezt venni, sőt egyre több gyártónál már nem is lehet.
Az előbb felsoroltak közül melyiket pedig értelemszerűen attól is függ, hogy pontosan milyen jellemzőknek megfelelő 3,5"-os külső merevlemez kell, lásd korábbi eseteknél kifejtve: [link], [link].
Igen, nyilván a WD Elements Desktop is megfelelhet a célra, ha nem kell semmi extra. Bár alapesetben inkább újan javasolt megvásárolni egy ilyen eszközt és akkor a garanciaidő is 2 év ennél a sorozatnál, ellenben hogy a linkelt használt termék mennyire oké, az passz.
integrált USB-s megoldás a 2,5"-os Toshiba és WD gyárilag készre szerelt külső merevlemezeknél szokott lenni, ellenben a 3,5"-os típusoknál nem jellemző.

[ Szerkesztve ]

(#24278) King Unique válasza neo81 (#24276) üzenetére


King Unique
titán

Lásd az alábbi blogbejegyzésben lévő példákat 5 TB-os 2,5"-os külső merevlemezekre attól függően, hogy pontosan milyen kell.
Manapság (pár régebbi modell kivételével) már kb. mindegyik 2,5"-os belső és külső merevlemez SMR adatrögzítési technológiát használ, ami miatt (átmenetileg) belassulhat az írási sebesség. Bár pl. az 5 TB-os WD My Passport esetében kevésbé tapasztalta ezt egy itteni fórumtag a beszámoló alapján.
A 2,5"-os külső merevlemezek megfelelő USB-s tápellátásáról pont nemrég volt szó egy másik válaszban, ahol ha csak 1 db 0,5 A-es USB-port van a tévén, akkor az vagy működik / vagy nem működik rendesen kategória (ki kell próbálni és kiderül). De szükség esetén megoldható akár a külső tápellátás is egy megfelelő adapterrel, amely téma egy másik topikban korábban ki lett tárgyalva elektronikai szempontból is: [link], [link].
A tévével történő használatra vonatkozóan lásd egy másik válaszban leírtakat, ahol 5 TB-os tárolókapacitás esetén eleve kérdés, hogy kezel-e egyáltalán 2 TB-nál nagyobb tárolókapacitású, illetve GPT partíciós séma szerinti USB-s meghajtókat az adott tévé (ki kellene próbálni). Ha nem és csak az MBR sémát ismeri, akkor max. 2 TB-os / 2 TB-ig particionált külső merevlemezt fog tudni kezelni. Bár lehet kivétel az utóbbi esetben, mivel pl. a már említett WD My Passport sorozatnál a gyártó saját szoftverével történő újraformázás (újrakonfigurálás) után 4Kn (4Ke) szektorméretnél már megoldható MBR alapon a 2 TB feletti lemezterület használata, particionálása (példa).

[ Szerkesztve ]

(#24280) King Unique válasza neo81 (#24279) üzenetére


King Unique
titán

Az nem teljesen világos a leírtakból, hogy az "ilyen" alatt most 1 TB-os / 2 TB-os / 4 TB-os / 5 TB-os My Passport értendő-e. Ha 5 TB-os és GPT séma szerint van inicializálva, amit gond nélkül kezel a tévé, akkor az a része oké.
Az, hogy a filmek lejátszás közben kockásodnak, akadoznak, lehet akár több ok is - pl. adatkapcsolat hibája, filmfájl hibája, külső meghajtó (HDD) hibája, tévé lejátszójának hibája - , nem kizárólag csak az elégtelen USB-s tápellátás. Na meg ilyenkor kérdés az is, hogy pl. a PC USB 3.X portjához csatlakoztatva Windows / egyéb operációs rendszer alatt is jelentkezik-e a probléma, vagy csak az adott tévénél.
A (jobb) tévéken normál esetben fel van tüntetve, hogy milyen célra való(k) és milyen áramerősséget tud(nak) az adott USB-port(ok), lásd "HDD 5V 1A" és USB (5V 0,5), USB IN 1 (1.2A) / USB IN 2 (1A) / USB IN 3 (1A), stb.
Egy 2,5"-os külső merevlemez megfelelő USB-s tápellátása szempontbából USB-elosztó (hub) használatánál az a lényeg, hogy aktív legyen. Vagyis az, hogy külső tápellátású legyen legalább 1-2 A-es tápadapterrel, aminek nyilván a linkelt USB-elosztó is megfelel.

[ Szerkesztve ]

(#24291) King Unique válasza Marcus88 (#24290) üzenetére


King Unique
titán

Ha nem kell semmilyen extra és elég egy fapados alapmodell, akkor igen, a megadott jellemzőkkel megfelelhet a célra a WD Elements Portable is, ahogyan pl. a Seagate Basic és a Toshiba Canvio Basics szintén.

A megbízhatóság, tartósság, hosszú idejű adattárolás témában többször volt szó itt arról, hogy eleve összetett dolog és több tényező függvénye lehet, lásd egy másik esetnél bővebben kifejtve.

[ Szerkesztve ]

(#24298) King Unique válasza Marcus88 (#24297) üzenetére


King Unique
titán

Nem derült ki a leírtakból, hogy pontosan mi értendő a "2db install file" alatt. De egyébként nem, alapesetben nem feltétlen kell telepíteni a gyártó által mellékelt programokat, azok használata általában csak opcionális, meg a komolyabb szoftvercsomag eleve a WD My Passport sorozathoz jár, míg a WD Elements Portable rendszerint fapados szokott lenni ilyen szempontból.

A WD Elements Portable egy gyárilag készre szerelt külső merevlemez, amelynél beletartozik a gyártási folyamatba a külső meghajtó particionálása és formázása is, a termék weboldalán is le van írva, hogy gyárilag NTFS fájlrendszerre van formázva. Vagyis egy ilyen külső merevlemezt alapesetben nem szükséges újraformázni, meg ha a gyárilag beállított fájlrendszert eleve megfelelően kezeli az adott operációs rendszer (a Windowsok az NTFS-t eleve natívan olvassák és írják).
Ha annyira az újraformázás a cél, akkor Windowson alapesetben az alapértelmezett lemezfoglalási egységet célszerű választani, azon a beállításon hagyni, ami pl. NTFS fájlrendszer esetén 16 TB-os kötetméretig 4 KB.

[ Szerkesztve ]

(#24302) King Unique válasza eLit-MiLan (#24301) üzenetére


King Unique
titán

Ez kb. ugyanaz, mint az egyik előző eset, ahol itt is megfelelhet a célra pl. a 2,5"-os Seagate Basic, Toshiba Canvio Basics, WD Elements Portable, stb.

A 3,5"-os gyárilag készre szerelt külső merevlemezeknél pedig ugye jelenleg 3-4 TB a minimum tárolókapacitás (példa), abban a méretkategóriában 2 TB-osat külön vásárolt belső merevlemez + külső ház = külső merevlemez (példa) megoldással lehetne összerakni.

[ Szerkesztve ]

(#24334) Treff


Treff
aktív tag

Sziasztok!

Tanácsot kérnék tőletek, milyen gyártó melyik külső 2,5"-os merevlemezét vegyem.
Van/volt most egy WD Elements SE 500 GB, ami külső mentésként szolgált eddig családi képeket illetően, valamint 1-2 film ment rá, hogy a tv-n meg lehessen nézni, de gyakorlatilag archív tárhelyként szolgált. A napokban összeomlott az asztali gép, amire rá van dugva és gyakori ki-be kapcsolás - lefagyás volt, stb. Nagy nehezen sikerült azt helyreállítani, de későn kapcsoltam, hogy a WD rá van dugva az USB-re. Na ennek meg is lett az eredménye, megsérült és padlót fogott a WD SE, adatmentőnél van, aki küzd vele szerény sikerrel. :W :(

Így most ott tartok, hogy kellene egy másik külső vinyó erre a célra. Eddig bíztam a WD-ben, de most fosok tőle ezek után.

Max 1 TB méretben melyik gyártó melyik modellje lenne ajánlott? :F

[ Szerkesztve ]

(#24345) Dyraxx


Dyraxx
tag

Sziasztok!

Az alábbi összehasonlítás 4 külső compact HDD-jéből melyiket ajánlanátok HD filmek tárolására, illetve okostévére dugva lejátszására, és esetenként (nagyon ritkán) Windows rendszerek klónozására:

https://kulso-merevlemez.arukereso.hu/fn:termekek-osszehasonlitasa:western-digital-elements-portable-2-5-2tb-usb-3-0-wdbu6y0020bbk-wesn-p167262626,toshiba-canvio-basics-2-5-2tb-usb-3-0-hdtb420ek3aa-p471691491,seagate-2-5-2tb-usb-3-0-stjl2000400-p516968868,seagate-2tb-usb-3-0-stkm2000400-p692352696/

1.) Western Digital Elements Portable 2.5 2TB USB 3.0 (WDBU6Y0020BBK-WESN)
2.) Toshiba Canvio Basics 2.5 2TB USB 3.0 (HDTB420EK3AA)
3.) Seagate 2.5 2TB USB 3.0 (STJL2000400)
4.) Seagate 2TB USB 3.0 (STKM2000400)

Melyik ezek közül a legjobb a fenti célra? Illetve, ha esetleg jobb ötletetek van hasonló árban, azt is szívesen fogadnám.

A segítséget előre is köszönöm! :R

(#24382) King Unique válasza Zοltta (#24381) üzenetére


King Unique
titán

Azt értelemszerűen fixen el kellene dönteni, hogy most 2,5"-os vagy 3,5"-os külső merevlemez kell, valamint gyárilag készre szerelt vagy külön vásárolt külső ház + belső merevlemez = külső merevlemez megoldás, ahol a 2,5"-osok jelenleg 5 TB-ig opciók.
Ha WD külső merevlemez kell, akkor 2,5"-os fizikai méretformátumban 5 TB-os tárolókapacitásig adottak az Elements Portable és My Passport sorozatok, 3,5"-osban 22 TB-os tárolókapacitásig pedig az Elements Desktop és a My Book sorozatok. Ahol az Elements Portable és Elements Desktop sorozatoknál 2 év, míg a My Passport és My Book sorozatoknál 3 év a gyártói garancia.
Ha fontos az egyenletes írási sebesség, akkor a CMR (PMR) is szempont lehet a kiválasztásnál, mivel az SMR belső és külső merevlemezek írásnál (átmeneti) belassulásra hajlamosak, bár lehet olyan is ami kevésbé (példa). Ahol mivel a manapság kapható 2,5"-os belső és külső merevlemezek pár régebbi és kisebb tárolókapacitású modell kivételével mind SMR technológiát használnak, ezért CMR kivitelben eleve a 3,5"-os méretformátum jöhet szóba és az is leginkább külön vásárolt belső merevlemez + külső ház = külső merevlemez (példa) megoldással, ami a linkelt társtopikok témája.
Ha tévéhez csatlakoztatva is használva lesz a külső merevlemez, akkor ott lényeges, hogy kezelje a tévé a 2+ TB | GPT séma szerinti külső HDD-ket, máskülönben nem lesz használható egy 4-5 TB-os modell, vagy alapesetben max. csak MBR alapon 2 TB-ig.
+ Ha 2,5"-os külső HDD vásárlása és használata a cél, akkor az is lényeges, hogy legyen a tévén megfelelő tápellátást biztosító USB-port (példa), máskülönben tápellátási gondok (pl. felpörgési probléma, akadozó működés) lehetnek.

[ Szerkesztve ]

(#24384) King Unique válasza Zοltta (#24383) üzenetére


King Unique
titán

A külső ház + belső merevlemez megoldás is külső merevlemez (példa), csak külön vannak megvásárolva és utólag összeszerelve az elemek, ellenben a gyárilag készre szerelt külső merevlemezekkel (példa).
Ha kifejezetten olyan külső HDD kell, amiben CMR merevlemez van, mivel egyáltalán nem felel meg az SMR a linkelt példa ellenére sem, akkor marad a 3,5"-os fizikai méretformátum, mivel manapság a 2,5"-osok mind SMR, mint már le lett írva az előző válaszban.
Az előző válaszban már le lettek írva példaként 3,5"-os gyárilag készre szerelt WD külső merevlemezekre az Elements Desktop és a My Book sorozatok. Ahol ha a megadott feltételek alapján legalább 3 év gyártói garancia kell, akkor 2 év gyártói garanciával az Elements Desktop eleve kiesik és marad a My Book 3 év gyártói garanciával.

[ Szerkesztve ]

(#24386) King Unique válasza Zοltta (#24385) üzenetére


King Unique
titán

Ha kisebb alatt a tárolókapacitásra célzol, akkor pl. az említett WD My Book sorozatnál nyilván nem szimplán csak 22 TB-os modell van, hanem 4 / 6 / 8 / 12 / 14 / 16 / 18 / 22 TB-osak, ami egyértelműen fel van tüntetve a termék már többször linkelt weboldalán több helyütt is.

Ha kisebb alatt a fizikai méretformátumra célzol, akkor az előző válaszokban már említve lettek a 2,5"-os WD Elements Portable és WD My Passport sorozatok, de azok akkor az SMR miatt kiesnek, mivel azt írtad, hogy mindenképpen CMR kell.

[ Szerkesztve ]

(#24388) Zοltta válasza Zοltta (#24387) üzenetére


Zοltta
senior tag

Ha jól látom a Passport jobban megéri mint az Elements ?

Csak egy srác vagyok a nagy világból.

(#24391) Lauda válasza Lauda (#23904) üzenetére


Lauda
félisten

Vásároltam egy második my passport 5Tb vinyót, a téma iránt érdeklődőknek:

A 2021-ben vásárolt példány:


Az új vinyó:


A típusszámon kívül a fordulatszám is különbözik, időközben 4800 rpm lett az 5400-ból. Utánaolvasva a dolognak, a my passport és a P10 game drive esetében is változtatott a wd (lehet a többinél is, csak erről találtam bejegyzéseket), szóval ez egyszerűen ilyen. Egyébként hibátlanul üzemel a vinyó, képeket/zenéket is 100mb/s felett ír, nagyobb fájlokat 105-110mb/s-al. A hőmérséklete nagyjából ugyanaz, mint az előző példánynak.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.