Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-06-17 15:47:31

LOGOUT.hu

Ebben a topikban a a Kriptovalutákhoz tartozó adózásokkal, pénzfelvét/utalással kapcsolatban lehet olvasni.
Mielőtt kérdezel olvasd el az összefoglalót!!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#911) Spec válasza Dare2Live (#910) üzenetére


Spec
őstag

Most kicsit vonatkoztassunk el a filozófiai szintű eszmecserétől a jogállamiságról, és az adózási rendszerünkről, és kezeljük tényként a helyzetet. Elemezzük kicsit, hogy hogyan jövünk ki legjobban, úgy hogy még meg is felelünk a szabályoknak.

Vegyünk pár konkrét példát. Nem valós értékekkel, számokkal fogom leírni, az egész csak szimbolikus.
A eset:
Teszem azt vettem 2020. évben 5 Millió Ft-ért 1 BTC-t az egyik nevesebb exchangen. Majd elkezdtem vele kereskedni, mondjuk BTC-ETH kriptó párral.
Tételezzük fel, hogy a nyitó árfolyam 0,02 volt, ezen az árfolyamon eladtam a BTC-m, és kaptam érte 50 ETH-t (most a fee-k miatti csökkenést hanyagoljuk el, az egyszerűség kedvéért).
Majd amikor erősödött az ETH a BTC-hez képest, és az árfolyam felment 0,025-re, visszavettem a BTC-met. Kaptam érte 1,25 BTC-t. Aztán ezt szépen eladtam fiat valutáért.
Ha a BTC-USD árfolyam időközben nem változott, vagy csak minimálisan, akkor kb. 6,25 M Ft-ot kapok vissza. Ez esetben a jövedelmem 1,25 M Ft? Így van ez?
Hiszen nem az eredetileg megvásárolt 1 BTC-met adtam el, hanem a közben szaporított 1,25 BTC-met. Ha csak 1 BTC-t adnék el, akkor jövedelmem nem keletkezne, ha a közel vételi árfolyamon adom is el. Akkor ugyanúgy 5 M Ft-ot kapok vissza, sőt még a valóságban kicsit kevesebbet is a fee-k levonása miatt. A maradék 0,25 BTC-met meg benthagyom az exchangen, és forgatom tovább, de az nem jövedelem még, hiszen nem realizáltam fiat valutában.

B eset:
Maradjunk az eredeti "A eset" szerinti koncepciónál, azzal a különbséggel, hogy idő közben emelkedett a BTC-USD árfolyam. Eredetileg 5 M Ft-ért vettem meg az 1 BTC-m, de mire feljöttem vele 1,25 BTC-re, már az árfolyam is javult, és 1 BTC már 6 M Ft-ot ér.
Ha eladnám az egész 1,25 BTC-met, akkor 7,5 M Ft-ot kapnék érte, vagyis 2,5 M Ft a nyereségem, tehát a jövedelmem? Vagy ha csak 1 BTC-t adok el belőle, akkor 6 M Ft-ot kapok érte, és akkor 1 M a jövedelmem? Akkor mi van az exchangen bent maradt 0,25 BTC-vel?

Vagy ha csak 5 M Ft-nyit adok el belőle, akkor effektíve plusz jövedelmem nem keletkezik, viszont az csak 0,83 BTC eladását teszi szükségessé a magasabb árfolyamon. Ez esetben az eredetileg megvásárolt 1 BTC-mből 0,17 BTC + még a hozzá szaporított 0,25 BTC is bent maradna az exchangen. Anélkül, hogy fiat valutában kifejezett nyereségem, kvázi jövedelmem keletkezne, hiszen a befizetésemet vettem csak vissza. Az exchangen marad 0,42 BTC-m, amit tudok forgatni tovább. Na ezt hívom én tőke kivételnek. Ez után keletkezik adófizetési kötelezettség? Az én értelmezésemben nem.

C eset:
Még mindig maradjunk az eredeti koncepciónál, vagyis veszek 1 BTC-t 5 M Ft-ért. De ez esetben időközben csökken a BTC-USD árfolyam. Viszont én felszaporítottam a BTC-met a kriptó párokkal történő kereskedéssel 1,25 BTC-re.
Sajnos anyagilag megszorulok, ezért rákényszerülök, hogy alacsonyabb árfolyamon eladjam a BTC-met, mint ahogyan megvettem. Eladom 1 BTC = 4,5 M Ft árfolyamon az egészet. Az 1,25 BTC-mért kapok 5,625 M Ft-ot.
Elviekben többet kapok vissza 625e Ft-tal, mivel hiába csökken a BTC árfolyama, de én a BTC db számát időközben növeltem. Na de kérem szépen, ha a megvásárolt eredeti db számok alapján kell adózni, akkor így keletkezik effektív jövedelmem?
Hiszen árfolyam csökkenésnél realizáltam, az 1 BTC-re vetített eladási áram kevesebb, mint amennyiért én megvettem.
Ha csak az eredeti 1 BTC-met venném vissza, akkor a vételi árnál kevesebbet kapnék vissza, viszont bent maradna az exchangen a 0,25 BTC. Na ilyenkor mi van adózásilag?

"They were the only species to offer true resistance to the Borg." – Seven of Nine

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.