Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#901) bezzegz


bezzegz
csendes tag

Sziasztok!

Egy motoros ismerősöm azt mondta ,hogy mostanában változott a KRESZ és motorkerékpárral is lehet kerékpársávon közlekedni? Igaz ez? Én úgy tudtam eddig,hogy nem hajthatok rá(kivéve bekanyarodás) MAX. segédmotorral lakott területen kívül..a buszsáv az ok, de kerékpársáv-ról nem hallottam...

köszi

(#902) gyáliSanyi


gyáliSanyi
őstag

Sziasztok!

OFF lenne egy láma kérdésem.

Olyan kereszteződésbe ha zöldet kapok és keresztezem a villamos pályáját akkor ebben a szituációba nincs elsőbségadási kötelezettségem a villamos felé? Gondolom nincs.
Ha velem párhuzamosan haladó szembe jövő villamosnál kapok teli zöldet akkor a balra kanyarodásnak megfelelően elsőbsége van a villamosnak úgy mint más járműveknek, de ha balra nyíl zöld van akkor már egyiknek se kell elsőbséget adnom. Ez így van ugye?

Bocs, ritkán járok pesten, már rég nem találkoztam villamossal, majd még frissítem a kressz tudásom-e téren.

Live poor, die ritch.

(#903) Lassú Víz válasza gyáliSanyi (#902) üzenetére


Lassú Víz
őstag

Szerintem épeszű ember nem tervez olyan lámparendszert, ahol autó és villamos ilyen helyzetbe kerülne. Vagy az egyik kap szabad jelzést vagy a másik. Telizöldnél figyelj a kötelező haladási irány és a kanyarodni tilos táblákra. Az általad vázolt helyzetben többnyire a balra kanyarodás meg van tiltva.

https://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=97500001.KPM Keress rá a villamosra, nem nagy ördöngösség. Ami különleges kb: egyenrangú kereszteződésben elsőbbsége van, körforgalmat keresztezve elsőbbsége van, a megállóhely előtt meg kell állni, ha ott a villamos és az utasok az úttesre szállnak le vagy arról fel. (Egyre ritkább, inkább rendes járdasziget van.) Még egy szitu van, amikor a villamos ráhajt az úttestre. Ha irányt változtatsz, neki van elsőbbsége.

A mérnökkel már egy órája vitatkozol valamin, mire rájössz, hogy ő ezt élvezi.

(#904) Lauda válasza gyáliSanyi (#902) üzenetére


Lauda
félisten

Szia!

Ugyan az a helyzet, mint ha bármi másnak az útját kereszteznéd bekanyarodáskor. Annyit emel ki a villamosnál, hogy akkor is elsőbbsége van a villamosnak, ha veled azonos irányban halad.

Amikor nyíl alakú zöldet kapsz, akkor nem fogja villamos keresztezni az utadat, ilyen esetben a gyalogosok felé még lehet elsőbbségadási kötelezettséged.

(#905) máyköl


máyköl
veterán

Sziasztok
Segédmotoros kerékpárral, amelyen rendszám nincs, mehetek kerékpárúton?

(#906) Lassú Víz válasza máyköl (#905) üzenetére


Lassú Víz
őstag

13§ (1) e)
„Kerékpárút” (26. ábra); a tábla a kétkerekű kerékpárok közlekedésére kijelölt utat jelez; a segédmotoros rokkantkocsi, a gépi meghajtású kerekes szék és a kétkerekű segédmotoros kerékpár lakott területen kívül a kerékpárutat igénybe veheti, ha ezt jelzőtábla nem tiltja. A kerékpárúton más jármű közlekedése tilos;

A mérnökkel már egy órája vitatkozol valamin, mire rájössz, hogy ő ezt élvezi.

(#907) Remington


Remington
őstag

Sziasztok!

Tegnapi napon édesanyám a képen látható parkolóból kanyarodott ki balra: [link]
A jobbra lévő lámpáig állt a kocsisor. Egy illető kiengedte édesanyámat aki óvatosan elkezdett kikanyarodni. Amikor is egy autó aki már 50-70m óta a szembesávba haladt (kielőzte a kocsisort hogy a lámpánál lévő balra kanyarodó sávba beálljon) nekiment.
A rendőrök szerint édesanyám a felelős a kresz szerint.
Kérdezném hogy ez melyik szabály szerint van?
Az aki kielőzi a kocsisort (kb.70-el) hogy szabálytalanul beálljon a kanyarodó sávba kicsit sem felelős?

Köszi!

https://hardverapro.hu/tag/remington#aprohirdetesei

(#908) Lauda válasza Remington (#907) üzenetére


Lauda
félisten

Szia!

A balesetért anyukád a felelős, mivel nem adta meg az elsőbbséget, amire az elsőbbségadás kötelező tábla kötelezi. Azért, hogy esetlegesen szabálytalanul előzött (pl útkereszteződésben, mert korábban is van egy), azért majd a hatóság külön megbünteti a másik autóst.

(#909) KrAt


KrAt
veterán

Sziasztok,

reggel egy b.zi taxis rettentő mód felqrta az agyam, és akárhogy olvasom az ide vonatkozó dolgokat, nem jövök rá, ki volt a hülyébb.

2 sávos út, mellette buszsáv, ahol a taxis közlekedik mondjuk 50-nel, én kb. 40-nel mentem a forgalommal a belső sávban.
Nyílt egy lyuk a külsőben, és mivel amúgy is nemsokára jobbra kellett volna fordulnom, index, tükör, és elkezdtem az átsorolást.
Igenám, de amikor már a felénél tartottam, a periférikus látásomban megjelent egy sárga valami, ami a buszsávban álló pénzszállítót akarta kikerülni. Én fék, húztam vissza balra, amennyire tudtam, ő fék nélkül csak jön tovább a sávba. Dudálásra sem fékez, ha nem húzom vissza, akkor összemegyünk.

Ilyenkor mi van? Elvileg egy idejű sávváltásnál annak van elsőbbsége, aki jobbról van, viszont jóval előrébb voltam (az alacsonyabb sebesség miatt) és (meglátásom szerint, bár nem tudom, mikor tette ki az indexet, lehet, már 10 mp-e azzal jött), én kezdtem meg hamarabb a sávváltást.

Utána nekiállt még a vén fsz ugatni nekem (én se épp kulturáltan szóltam hozzá), hogy szívesen adhattam volna neki betétlapot, mivel én voltam a hibás...

Üdv,
Attila

(#910) Lauda válasza KrAt (#909) üzenetére


Lauda
félisten

Szia!

Egyformán kötelesek vagytok elsőbbséget adni a másiknak. Ha te húzódsz oda, akkor te vagy köteles elsőbbséget adni a másik sávban haladónak és ugyan ez vonatkozik a taxisra is. Ha egyszerre elkezdtek sávot váltani és összeütköztök, akkor mindketten hibásak lesztek. Az a jobbról lévőnek van elsőbbsége arra vonatkozik, amikor sáv/sávok szűnik/szűnnek meg és mindkét járműnek irányt kell változtatni, ekkor van az, hogy a jobbra eső sávban haladónak lesz elsőbbsége.

(#911) sutszi


sutszi
veterán

Adott az alábbi tesztfeladat. Szeretnék indoklást kérni, hogy miért az a jó válasz ami. De tényleg a helyes indoklás érdekelne, ezért kérem, hogy az írjon aki biztos a dolgában.

Mondja, Mr. Babbage, ha rossz adatokat ad meg a gépnek, akkor is jó válasz fog kijönni belőle?" Képtelen vagyok felfogni azt az értelmi zavart, ami valakit egy ilyen kérdés feltevésére késztethet. - by Charles Babbage

(#912) Lauda válasza sutszi (#911) üzenetére


Lauda
félisten

Azért nem kell nekik elsőbbséget adni, mert nem írja elő semmi. Csak akkor kellene elsőbbséget adni neki, ha azon az úttesten haladnának át, ahova érkezik a jármű.

21/(7) A kijelölt gyalogosátkelőhelyen áthaladó gyalogosnak a járművekkel szemben elsőbbsége van. Ugyancsak elsőbbsége van - kijelölt gyalogosátkelőhely hiányában is - az útkereszteződésnél áthaladó gyalogosnak azokkal a járművekkel szemben, amelyek arra az útra kanyarodnak be, amelyen a gyalogos áthalad.

[ Szerkesztve ]

(#913) sutszi válasza Lauda (#912) üzenetére


sutszi
veterán

Értem. Köszi. :R

Mondja, Mr. Babbage, ha rossz adatokat ad meg a gépnek, akkor is jó válasz fog kijönni belőle?" Képtelen vagyok felfogni azt az értelmi zavart, ami valakit egy ilyen kérdés feltevésére késztethet. - by Charles Babbage

(#914) PETEE78


PETEE78
senior tag

Sziasztok!
Albérletbe költözök, nem tudok beparkolni az udvarra, mert szűk a hely, nem fér el az autó. A buszmegálló mögötti részen van egy szűk kapu, beállásra nem alkalmas.
Kérdésem, szerintetek hol parkolhatnék éjszakánként? A képen a buszmegállótól balra eső részen a sövényhez felállva? (5 méter után van). Az szabályos volna nem?

[ Szerkesztve ]

You are being revived

(#915) Lauda válasza PETEE78 (#914) üzenetére


Lauda
félisten

A képen látható szakaszon nem tudsz szabályosan parkolni.

(#916) PETEE78 válasza Lauda (#915) üzenetére


PETEE78
senior tag

:O Akkor marad valamelyik kis utca...
köszönöm!

You are being revived

(#917) Lauda válasza PETEE78 (#916) üzenetére


Lauda
félisten

Amit helyet említettél, ott nincs jelentősége a táblától való távolságnak amúgy, mert autóbuszöbölben tilos a megállás is. Akkor parkolhatnál ott, ha az úttestre nem lógna ki a jármű, de a kép alapján oda nem fog felférni. De még akkor is a közterületesek piszkálhatnának miatta.

Szívesen.

(#919) Lassú Víz válasza #45553408 (#918) üzenetére


Lassú Víz
őstag

Ha én ültem volna abban az autóban, ezt a szituációt én is megszívom. Itt már többször előjött, hogy az elsőbbségadás kötelező tábla esetén nem csak a szabályosan közlekedőnek, hanem mindenkinek elsőbbséget kell adni. Nincs ez másként az egyenrangú útkereszteződésben sem.

[ Szerkesztve ]

A mérnökkel már egy órája vitatkozol valamin, mire rájössz, hogy ő ezt élvezi.

(#920) Dr. Gonzο válasza Lassú Víz (#919) üzenetére


Dr. Gonzο
senior tag

Neki nem lehet magyarázni... ;]

(#922) Phobion


Phobion
őstag

Sziasztok!
A segítségeteket szeretnèm kérni a következőhöz:
Kereszteződéshez értem a személyautómmal. Nekem "mackósajt" van.
(Így elsőbbséget kell adnom annak aki jobbról és balról jön + ha balra akarok kanyarodni nagy ívben(ez esetben még annak is aki egyenesen jön)) Jobbra kanyarodnék kis ívben. Balra sorompó van, ami éppen pirosan jelez, torlódás alakult ki. Miutan körbe néztem konstatáltam, hogy mehetek jobbra kis ívben. Bekanyarodtam, majd jönnek velem szemben jobbra indexelve. Nem volt hely lehúzódni.(jobbra nagy padka, balra ugye a torlódás)
Ilyen esetben nekem kell visszatolatni és elengedni azt aki az én sávba jön velem szembe?

Sci-fi, fantasy könyvek eladók: https://hardverapro.hu/apro/elado_sci-fi_fantasy_konyvek_4/hsz_1-50.html

(#923) #21346560 válasza Phobion (#922) üzenetére


#21346560
törölt tag

Miért kellene?
Pont leírtad a lényeget a végén!
A te sávodban jön szembe!

(#924) Lauda válasza Phobion (#922) üzenetére


Lauda
félisten

Igen neked kell. Valószínű csak így tudott befordulni jobbra, nagyobb ívben. Az elsőbbségadási kötelezettséged az úttest teljes felületére vonatkozik, tehát ki sem kanyarodhattál volna.

(#925) Phobion válasza Lauda (#924) üzenetére


Phobion
őstag

Igen csak ugye már rá kanyarodtam az úttestre mikor jött velem szembe, de jogos, köszi.

Runo - igen, én is ezert voltam "paprikas" mikor nem volt hajlando visszatolatni, de aztan elgondolkodtam...

[ Szerkesztve ]

Sci-fi, fantasy könyvek eladók: https://hardverapro.hu/apro/elado_sci-fi_fantasy_konyvek_4/hsz_1-50.html

(#926) Lauda válasza Phobion (#925) üzenetére


Lauda
félisten

Rá sem kanyarodhattál volna, ha benézel és látod, hogy jön.

(#927) Phobion válasza Lauda (#926) üzenetére


Phobion
őstag

Ez volt a csavar, hogy mikor körül néztem nem jött senki, mikor már az úton voltam, akkor fordult ki a sorból.

Szerk.: tudom ugy irtam h kanyarodas kozben, de pont azert kanyarodtam mert nem jottek jobbrol sem, es en kis ivben jobbra kanyarodtam

[ Szerkesztve ]

Sci-fi, fantasy könyvek eladók: https://hardverapro.hu/apro/elado_sci-fi_fantasy_konyvek_4/hsz_1-50.html

(#928) Lauda válasza Phobion (#927) üzenetére


Lauda
félisten

Akkor nem neked kellett volna visszatolatni.

(#929) PETEE78


PETEE78
senior tag

sziasztok!

Kérhetnék erre a táblára (a kettőre együtt) egy pontos meghatározást? Amennyiben megkapom, akkor jön majd a fő kérdésem.. :)

You are being revived

(#930) PETEE78 válasza PETEE78 (#929) üzenetére


PETEE78
senior tag

valaki? :U

You are being revived

(#931) Lassú Víz válasza PETEE78 (#930) üzenetére


Lassú Víz
őstag

„Súlykorlátozás” (38. ábra); a tábla azt jelzi, hogy az úton a táblán megjelöltnél nagyobb össztömegű járművel (járműszerelvénnyel) közlekedni tilos;

„Útszűkület” (70-71. ábra), a tábla azt jelzi, hogy az úttest szélessége a megelőző útszakaszhoz képest számottevően csökken;

https://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=97500001.KPM

A két tábla jelentése nem függ össze.

A mérnökkel már egy órája vitatkozol valamin, mire rájössz, hogy ő ezt élvezi.

(#932) PETEE78 válasza Lassú Víz (#931) üzenetére


PETEE78
senior tag

Tökéletes, én is így gondoltam. Após meg akart győzni, hogy az a tábla azt jelenti hogy 3,5T nél nagyobb tömegű járműnél engedélyköteles a behajtás (e- tábla szerint).

Viszont még egy kérdés. Az az autó ott szabályosan parkol az útszűkület előtt? :U

You are being revived

(#933) Mela Kehes válasza PETEE78 (#932) üzenetére


Mela Kehes
addikt

Amennyiben az autó és az út széle között van legalább 3 méter, akkor igen.

"Ha lehet menni akkor menjünk, ha meg tökölni kell akkor meg tököljünk."

(#934) PETEE78 válasza Mela Kehes (#933) üzenetére


PETEE78
senior tag

Köszönöm a válaszaitok!

You are being revived

(#935) Lassú Víz válasza Mela Kehes (#933) üzenetére


Lassú Víz
őstag

Hát én nem látok olyan táblát ami a várakozást a járdán megengedné. De sacc/kb nem is elég széles a járda hozzá. Tehát szabálytalanul állt meg vagy várakozik. Ha nem áll fel a járdára, akkor is maradnia kell 3 méternek ahogy írtad.

A mérnökkel már egy órája vitatkozol valamin, mire rájössz, hogy ő ezt élvezi.

(#936) Lauda válasza Lassú Víz (#935) üzenetére


Lauda
félisten

Hol látsz ott járdát?

(#937) Mela Kehes válasza Lassú Víz (#935) üzenetére


Mela Kehes
addikt

Véleményes, hogy van-e ott járda. Innen nehéz megmondani, de abban igazad van, hogy a járdán nem állhat. Mondjuk én ott az ő helyében nem parkoltam volna.

"Ha lehet menni akkor menjünk, ha meg tökölni kell akkor meg tököljünk."

(#938) Lassú Víz válasza Lauda (#936) üzenetére


Lassú Víz
őstag

a) Út: a gyalogosok és a közúti járművek közlekedésére szolgáló közterület (közút), illetőleg magánterület (közforgalom elől el nem zárt magánút).

b) Járda: az útnak a gyalogosok közlekedésére szolgáló - az úttesttől szintkülönbséggel, kiemelt szegéllyel, vagy más látható módon elhatárolt - része; a gyalogút azonban nem járda.

Hát pl. a piros ház mellett. Elég szar állapotban van, de szerintem az. Egyébként roppant jó ez a megfogalmazás: vagy más látható módon elhatárolt.

A mérnökkel már egy órája vitatkozol valamin, mire rájössz, hogy ő ezt élvezi.

(#939) Lauda válasza Lassú Víz (#938) üzenetére


Lauda
félisten

Ismerem a kresz-t, ezért kérdeztem.

[ Szerkesztve ]

(#940) PETEE78 válasza Mela Kehes (#937) üzenetére


PETEE78
senior tag

Igen gyakran bosszankodok miatta.Innen nem tűnik vészesnek, de másik irányból megközelítve is elég kellemetlen, állandóan azt lesni, hogy le ne vigye az ember a tükrét... Elég meredek lejtő alja után kanyarodik ez a rész.
Szóval értem én, hogy ott a háza, de pl télen csúszós úton ne kelljen már az embernek még ezen is +1 lvl
nehézségi szintet lépni.. Kb olyannak érzem ezt a parkolást, mint amikor a nagy áruházakban szándékosan az út közepére bezsúfolnak mindenféle turkálós konténereket, hogy csak megkerülve tudj áthaladni.

Egyébként meg útszűkület előtt nem tartom etikusnak az állandó parkolást. Főleg, hogy mindkét irányból van forgalom.

[ Szerkesztve ]

You are being revived

(#941) #21346560 válasza PETEE78 (#940) üzenetére


#21346560
törölt tag

Etika... Magyarországon... :C

(#942) Lauda válasza PETEE78 (#940) üzenetére


Lauda
félisten

Önkormányzat felé kellene jelezni és indokolni.

(#943) PETEE78 válasza #21346560 (#941) üzenetére


PETEE78
senior tag

:P próbáltam finoman fogalmazni :D

You are being revived

(#944) Soulfly842


Soulfly842
addikt

Budán - a biciklisekre nézve - az egyik legveszélyesebb átkelő...
[link]

Évekig télen-nyáron biciklivel közlekedtem a munkahelyem közelsége és a könnyebb parkolás miatt és napi szinten keltem át ilyesmi kereszteződésben vidéki nagyvárosban... Elkeserítő, hogy az autósok nagy része nem ismeri az erre vonatkozó KRESZ szabályokat. Volt olyan ezerszer, hogy rámdudáltak, h. a bicikliről le kellene szállni.... WTF?

Az ilyen átkelőknél figyelhető meg a legjobban, hogy a hölgy (még nagyobb számban az idősebb hölgy) vezezetők azt nézik - saját logikájukból fakadóan, hogy elférnek még a biciklis előtt, s a férfi vezetőknél van nagyobb számban, akik megállnak és várnak néhány mp-t, hogy a biciklis elmenjen... ahogy az logikus lenne... (az is általános, h. a biciklis már a kerékpár úton van és a másik sávban még lazán cikáznak át előtte az autók)

[ Szerkesztve ]

(#945) Lassú Víz válasza Soulfly842 (#944) üzenetére


Lassú Víz
őstag

A cikk felvezetője is elég borzongató. A rendőr megmagyarázza az elgázolt kerékpárosnak, hogy ő volt a hibás.

A mérnökkel már egy órája vitatkozol valamin, mire rájössz, hogy ő ezt élvezi.

(#946) Lauda válasza Lassú Víz (#945) üzenetére


Lauda
félisten

Azért gázolták el, mert nem adott elsőbbséget, amire a kresz kötelezi ott.

(#947) Soulfly842 válasza Lauda (#946) üzenetére


Soulfly842
addikt

Nem. Amikor a kerékpáros/gyalogosnak zöld a lámpa, akkor piros lámpa van a kocsiknak. Csak az oldalról kanyarodóknak zöld, de velük szemben elsőbbségük van a kresz szerint.

(#948) Lauda válasza Soulfly842 (#947) üzenetére


Lauda
félisten

Mivel elsőbbséget szabályozó tábláról volt szó, a lámpák nem működtek. Tehát nem értem hogy jön ide a zöld és a piros lámpa.

(#949) Soulfly842 válasza Lauda (#948) üzenetére


Soulfly842
addikt

Nem, arról nem esett szó, hogy nem működtek volna, hanem csak arról, hogy ha nem működne, akkor lenne csak funkciója a táblának. S az oldalról kanyarodóval szemben akkor is elsőbbsége van a bicikli útnak. :)

(#950) Lauda válasza Soulfly842 (#949) üzenetére


Lauda
félisten

A rendőr megmagyarázza az elgázolt kerékpárosnak, hogy ő volt a hibás.

Azt mondta a rendőr, hogy nem vette figyelembe a táblát a kerékpáros. Ha azt kellett volna figyelembe vennie, akkor nem működtek a lámpák. Olvasd már el miről van szó.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.