Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#751) Mela Kehes válasza vacs (#750) üzenetére


Mela Kehes
addikt

Szerintem az útkereszteződés, mert a település vége csak akkor oldja ha a település kezedete táblával egyszerre rakták ki a sebességkorlátozást.

"Ha lehet menni akkor menjünk, ha meg tökölni kell akkor meg tököljünk."

(#752) #21346560 válasza Mela Kehes (#751) üzenetére


#21346560
törölt tag

Egyetértek!

(#749) Surda- Szabály szerint a behajtani tilos tábla kiegészítő táblával van ellátva ilyen esetben.
Persze az, hogy az egyirányú út tábla nem látszik, már a közútkezelő hibája...

[ Szerkesztve ]

(#754) #21346560 válasza #45553408 (#753) üzenetére


#21346560
törölt tag

Miért is?

14. § (1) d) „Sebességkorlátozás” (30. ábra); a tábla azt jelzi, hogy az úton a táblán megjelöltnél nagyobb sebességgel haladni tilos....

(6) Az (1) bekezdés c)-g) pontjában említett jelzőtábla hatálya a táblánál kezdődik és a következő útkereszteződés kezdetéig tart, kivéve, ha a jelzőtábla alatt elhelyezett kiegészítő tábla ennél rövidebb távolságot jelöl meg, vagy a (7) bekezdésben említett jelzőtábla a tilalmat előbb feloldja.

26. § (2) Ha a „Sebességkorlátozás” jelzőtábla lakott területen 50 km/óránál, lakott területen kívül 90 km/óránál nagyobb sebességet jelez, személygépkocsival, motorkerékpárral és a 3500 kg megengedett legnagyobb össztömeget meg nem haladó gépkocsival legfeljebb a jelzőtáblán megjelölt sebességgel szabad közlekedni.

Tehát a sebességkorlátozás tábla hatályát a lakott település tábla nem oldja fel, és ha valahol a sebességkorlátozó tábla nagyobb sebességet engedélyez, mint amit az adott területen általában lehetséges, akkor szabad gyorsabban menni.

[ Szerkesztve ]

(#757) Lassú Víz


Lassú Víz
őstag

No, a mai napi "öröm" is megvolt. Megb*szott a közteres, mert senkit nem zavarva ott parkoltam, ahol a kék autó. :O 5 m-en belül voltam a kereszteződéstől. Ezek után a kérdésem az, hogy ha kiállok az útra betartva az 5 m-t, akkor a KRESZ 41.§ (2) bek e) pontja: "Tilos várakozni az úttesten ott, ahol a járdán a megállás megengedett." szerint fognak megbírságolni?

A mérnökkel már egy órája vitatkozol valamin, mire rájössz, hogy ő ezt élvezi.

(#758) samu2062


samu2062
aktív tag

Mivel a jogsim megszerzése óta többször módosították a kreszt,mindig próbálom az újításokat elsajátítani.Nem tudom most mi a helyzet egy dologban:A mostani kresz szerint is tilos katonai járművekből álló konvojt megelőzni,és a járművek közé besorolni?

(#759) st6969


st6969
őstag

Sziasztok,
elnézést kérek, ha volt már. Városon belül (vidéki kisváros) be lehet-e hajtani kerékpárral a körforgalomba? A körforgalom a város főútja és egy mellékutca kereszteződésében van (több helyen is egyébként). Pl. a mellékutcán szeretnék haladni, átkelvén a főúton. Bemehetek a körforgalomba, vagy leszáll, biciklit járdára feltol, át a főút zebráján, és újra ki a mellékutcára?
Köszönöm.

(#760) Mela Kehes válasza st6969 (#759) üzenetére


Mela Kehes
addikt

Lakott területen belül lehet.

"Ha lehet menni akkor menjünk, ha meg tökölni kell akkor meg tököljünk."

(#761) samu2062 válasza samu2062 (#758) üzenetére


samu2062
aktív tag

Jól "leült" ez a topic,pedig jó ez a kresz téma.Na mindegy ha betéved valaki,tudna erre nekem válaszolni?

(#762) st6969 válasza Mela Kehes (#760) üzenetére


st6969
őstag

Érdekes, nálunk mindenki "felmenekül" a járdára, senki nem mer behajtani, tegnap direkt figyeltem. Vagy nem ismerik (magamat is beleértve) az ezzel kapcsolatos szabályozást, vagy bizonytalanok, vagy esetleg büntettek már meg valakit emiatt és ez gyorsan elterjed egy kisvárosban. :)

(#763) pakriksz


pakriksz
őstag

Éjszakai busz megállójában (természetesen azon az időn kívül amikor jár) lehet parkolni? Láttam pár példát rá, hogy nappal gyak parkolónak használják, igaz hogy prémiumautóval :D

Troll (nemhivatalos definíció): az akinek véleménye nem tetszik nekünk/nem értünk vele egyet. (10-ből 9 fanboy ezt ajánlja) || Fanboy 8 in 1 (Intel, AMD, Nvidia, konzol, PC,+minden politikai oldal) hiszen "ahol nem mi vagyunk, ott az ellenség"

(#764) Lassú Víz válasza pakriksz (#763) üzenetére


Lassú Víz
őstag

Természetesen nem. Még azért is megbüntethetnek, ha csak valaki kiszáll az autódból. Megállási tilalom védi.

40.§ Megállás

(5) Tilos megállni:
...
h) más járművel a villamos, autóbusz vagy trolibusz megállóhelyet, illetőleg taxiállomást jelző tábla előtt 15 méter, utána 5 méter távolságon belül, kivéve, ha útburkolati jelből más következik;

i) autóbuszöbölben és autóbusz forgalmi sávban, kivéve a kijelölt megállóhelyen megálló autóbuszt (trolibuszt), villamost, a személytaxit, a betegszállító gépjárművet, továbbá 20 és 6 óra között a kommunális szemét szállítására szolgáló járművet;

Látsz te ebben menetrendet?

41. § Várakozás

(1) A 40. § rendelkezéseit értelemszerűen alkalmazni kell a várakozásra is.

[ Szerkesztve ]

A mérnökkel már egy órája vitatkozol valamin, mire rájössz, hogy ő ezt élvezi.

(#765) Bozso68


Bozso68
senior tag

Sziasztok!

Öskün nemég alakítottak ki egy új kereszteződést. Minden reggel arra közlekedem, és rájöttem, egyáltalán nem vagyok biztos benne, mikor vagyok jogszabálykövető.
Kanyarodó főútra kell felhajtanom egyenesen (nekem balról kanyarodik be nekem szembe). Nekem elsőbbségadás kötelező táblám van, a jobbra tőlem érkezőnek stop tábla.
Dilemmáim:
1. az alárendeltek közül kinek van elsőbbsége, nekem, vagy a stoptáblás, de tőlem jobbról érkezőnek? (tippem: nekem)
2. kell indexelnem? Nem szoktam. (de tippem: jobbra kell, mivel főútra hajtok rá, csak így megtéveszthetem a tőlem jobbról érkezőt, de neki meg kell várni az én manőveremet)

Kérem, segítsetek!
Köszönettel: Zsolt

(#766) Mela Kehes válasza Bozso68 (#765) üzenetére


Mela Kehes
addikt

A jobbról érkezőnek van elsőbbsége és jobbra kell irányjelezned. A kreszben benne van, hogy ezzel megtévesztheted a jobbról érkezőt, de ezt neki is tudnia kellene.

[ Szerkesztve ]

"Ha lehet menni akkor menjünk, ha meg tökölni kell akkor meg tököljünk."

(#767) Bozso68 válasza Mela Kehes (#766) üzenetére


Bozso68
senior tag

Köszönöm a gyors választ.

(#768) Lassú Víz válasza Mela Kehes (#766) üzenetére


Lassú Víz
őstag

És mivel a jobbról jövőnek van elsőbbsége, lényegében tök mindegy mit hisz az irányjelzés kapcsán.
Nincs olyan szabály, hogy egy stop tábla alárendeltebbé tenne egy utat mint az elsőbbségadás kötelező. Lehet, hogy az egyik irányból rosszabbul látható be a kereszteződés, és az indokolja a stop táblát. (Vagy csak épp az volt raktáron, mint az útépítéseknél random kitett 30-40-60 korlátozó táblák esetén.)

A mérnökkel már egy órája vitatkozol valamin, mire rájössz, hogy ő ezt élvezi.

(#769) Bozso68 válasza Lassú Víz (#768) üzenetére


Bozso68
senior tag

Így oké. Csak egyet nem értek ezzel a kereszteződéssel kapcsolatban. A nekem balról érkező forgalom megy ki gyakorlatilag a faluból a 8-as főútra kétfelé. A védett úton később aluljárón át Székesfehérvárra, ami rendben. Balról jobbra viszont Veszprém irányába. És itt a bibi. Nekem balra kb 50 fokos hegyesszög van, eléggé előre kell engednem a kocsit, hogy belássam a kereszteződést, és a nyakam is tekernem kell rendesen. Addigra meg az esetleg akkor balról, védetten érkező, Veszprém irányába egyenesen továbbhaladó kocsi útjába kerülhetek, mivel a védett út íve miatt az út széléig kell előrearaszolnom. Meglátásom szerint ide is stop tábla kellene, pláne, hogy a vastag A-oszlopom a nekem jobbról érkezőket pl eléggé takarja, ott kb 100 fokos a szög. Mondjuk itt csak pár ház van, ahonnét ritka a kihajtás.

A google térképen még a régi állapotok vannak, de a nyomvonalak jól kivehetők. Ebből hegesztették össze az általam vázolt forgalmi rendet. Én délnyugat felől közelítek és északkelet felé megyek át egyenesen.

[ Szerkesztve ]

(#770) macmelon


macmelon
csendes tag

Csak érdekességként merült föl benne a kérdés, de hátha másnak is érdekes: Vonatkozik bármilyen speciális szabály az olyan utcákra, amelyek sétálóutca "szerűek", be lehet hajtani autóval, de a járda nincs elkülönítve szintben, gyalogosok mennek minden irányba. Budapestről pl. a Ráday u. jut eszembe. Van itt valami extra védelem a gyalogosoknak? Ha konkrétan a Rádayra gondolok, akkor feltűnő, hogy nincs egyetlenegy zebra sem az ilyen részen.

Köszi minden választ, gondolatot, vagy ide vonatkozó szabályt.

[ Szerkesztve ]

(#771) Mela Kehes válasza macmelon (#770) üzenetére


Mela Kehes
addikt

Az utca elején van gyalogút tábla?

"Ha lehet menni akkor menjünk, ha meg tökölni kell akkor meg tököljünk."

(#772) macmelon válasza Mela Kehes (#771) üzenetére


macmelon
csendes tag

Köszi a felvetést: nincs.

(#773) Mela Kehes válasza macmelon (#772) üzenetére


Mela Kehes
addikt

Akkor az nem sétáló utca

"Ha lehet menni akkor menjünk, ha meg tökölni kell akkor meg tököljünk."

(#774) macmelon válasza Mela Kehes (#773) üzenetére


macmelon
csendes tag

Értem, de ez (számomra) nem is volt kérdés. Ezért írtam, hogy szerű.

Bár nem fejtetted ki, de arra utalsz, hogy attól, hogy nincsen zebra, nincsen a járda emelve, ettől ez még egy sima utca, és így mindenhol (nyilván kanyarodás stbt kivéve) az autósnak van elsőbbsége, ahogy egy normál utcában?

(#775) Mela Kehes válasza macmelon (#774) üzenetére


Mela Kehes
addikt

Igen úgy gondolom, de jó lenne róla élőben képet látni.

"Ha lehet menni akkor menjünk, ha meg tökölni kell akkor meg tököljünk."

(#776) macmelon válasza Mela Kehes (#775) üzenetére


macmelon
csendes tag

De nem a járdán jön át az az autó? Mert a járda def. szerint mintha az járda lenne, vagy lehetne. (Nem vitatkozom egyébként, hanem magam sem értem : )

[ Szerkesztve ]

(#777) Lassú Víz válasza macmelon (#776) üzenetére


Lassú Víz
őstag

Az autó nem a járdán megy át, mert:

2. § Fogalmak

I. Az úttal kapcsolatos fogalmak

a) Út: a gyalogosok és a közúti járművek közlekedésére szolgáló közterület (közút), illetőleg magánterület (közforgalom elől el nem zárt magánút).

b) Járda: az útnak a gyalogosok közlekedésére szolgáló - az úttesttől szintkülönbséggel, kiemelt szegéllyel, vagy más látható módon elhatárolt - része; a gyalogút azonban nem járda.

c) Úttest: az útnak a közúti járművek közlekedésére szolgáló része.

Nézd még meg a 21§ és a 39/A§ is! [link]

A mérnökkel már egy órája vitatkozol valamin, mire rájössz, hogy ő ezt élvezi.

(#778) macmelon válasza Lassú Víz (#777) üzenetére


macmelon
csendes tag

Pont ezt a paragrafust találtam én is: b) Járda: az útnak a gyalogosok közlekedésére szolgáló - az úttesttől szintkülönbséggel, kiemelt szegéllyel, vagy más látható módon elhatárolt - része; a gyalogút azonban nem járda.

Akkor itt egyáltalán nincs járda? Vagy hogyan értelmezed?

(#779) macmelon válasza macmelon (#778) üzenetére


macmelon
csendes tag

Bocsánat! Kimaradt a link, amit azt hittem, egy korábbi hsz-embe beleírtam! Így érthetetlen kicsit, miről beszélek: https://goo.gl/maps/vGqeCeA2DqG2

Elnézést!

[ Szerkesztve ]

(#780) Lassú Víz válasza macmelon (#778) üzenetére


Lassú Víz
őstag

Úgy értelmezem, hogy a karókkal elhatárolt rész járda. Mivel nem főút, a gyalogosok bárhol átmehetnek, de elsőbbségük nincs. Emlékeim szerint nem lakó-pihenő övezet, csak 30-as forgalomcsillapított, ezért az úttesten nem kolbászolhatnak hosszában.

A mérnökkel már egy órája vitatkozol valamin, mire rájössz, hogy ő ezt élvezi.

(#781) macmelon válasza Lassú Víz (#780) üzenetére


macmelon
csendes tag

Értelek. Viszont én meg a burkolati jelölést/színt gondoltam esetleg a járdának. De a karó jó gondolat, igaz néhol meg van szakítva: szórakozó helyek, kapukiállók vagy pl. mellékutca :) Hmm. Ezek szerint az első két megszakítás nem szünteti meg a járdaságot, a harmadik igen.

A gyakorlatban egyébként itt az autósok elsőbbséget szoktak adni a gyalogoknak. Ami persze más kérdés.

(#782) Bozso68


Bozso68
senior tag

Négysávos, csak szaggatott vonalakkal elválasztott, városban levő út, aminek két szélső sávjában gyakorlatilag kocsik parkolnak, de nem kijelölt parkolóhelyeken. A kocsimmal padkától padkáig, tehát mind a négy sávot igénybe véve épp, hogy meg tudok egy ívben fordulni. Ez szabályos? Se tábla, se záróvonal.

Köszi előre is a választ.

[ Szerkesztve ]

(#783) Mela Kehes válasza Bozso68 (#782) üzenetére


Mela Kehes
addikt

Szerintem szabályos, bár azzal, hogy balra jelzel azzal megzavarhatod a másikat mert azt gondolhatja hogy csak elindulsz. Mondjuk te úgyis megvárod míg elmegy.

"Ha lehet menni akkor menjünk, ha meg tökölni kell akkor meg tököljünk."

(#784) Bozso68 válasza Mela Kehes (#783) üzenetére


Bozso68
senior tag

Persze, csakis tiszta szituban indulok. Belső sávból ypszilonozgatva még nagyobb tortúra lenne a manőver.

Köszi a választ.

(#785) #21346560 válasza Bozso68 (#782) üzenetére


#21346560
törölt tag

Teljesen szabályos!
Első lépés jobbra index, lehúzódsz, megállsz, második lépés balra index, tiszta szituáció kivárása, nagy gázzal egy ívben megfordul...

(#786) Surda-


Surda-
őstag

"Ha kicsi a tét, a kedvem sötét!"

(#787) Surda- válasza Surda- (#786) üzenetére


Surda-
őstag

A kérdés pedig az hogy itt hétvégén!!! Megallhatok -e.???
Nem tudom mennyire látszik, a szombat -vasárnap szürke a tablan.

[ Szerkesztve ]

"Ha kicsi a tét, a kedvem sötét!"

(#788) Lassú Víz válasza Surda- (#787) üzenetére


Lassú Víz
őstag

Bármikor megállhatsz, de a várakozás már más kérdés. ;)
Szerintem a kiegészítő táblák önállóan módosítják a várakozni tilos táblát, tehát nem vonatkozik az adott járművekre, csak a megadott időszakban tiltja a várakozást, és 12 m hosszan van érvényben.

Aztán majd valaki kijavít, ha egybe kellene olvasni az egészet, mert akkor ugye a következő kereszteződésig lenne tilos, kivéve a megadott járművek számára a megadott időszakban és távolságban. Ilyet is lehet, de valami azt súgja, hogy akkor egy táblára kellene feltenni. Mindenesetre egyértelműbb lenne, ha a kivéve felirat lenne legalul.

A mérnökkel már egy órája vitatkozol valamin, mire rájössz, hogy ő ezt élvezi.

(#789) Mela Kehes válasza Surda- (#786) üzenetére


Mela Kehes
addikt

Szerintem a megadott időben és távolságon belül hétvégén sem várakozhatsz.

"Ha lehet menni akkor menjünk, ha meg tökölni kell akkor meg tököljünk."

(#790) Surda- válasza Mela Kehes (#789) üzenetére


Surda-
őstag

Miért nem?
Nem is parkolhatok?

"Ha kicsi a tét, a kedvem sötét!"

(#791) Mela Kehes válasza Surda- (#790) üzenetére


Mela Kehes
addikt

Mert csak EÜ szolgálat a kivétel.

"Ha lehet menni akkor menjünk, ha meg tökölni kell akkor meg tököljünk."

(#792) Surda- válasza Mela Kehes (#791) üzenetére


Surda-
őstag

Én úgy értelmeztem, hogy az egész tábla csak hetkoznapra vonatkozik.
Az úton felfestett parkoló volt, egy kórház mellett.
Úgy Gondoltam az az értelme, hogy hétközben csak EÜ autó állhat meg, hétvégén barki.
Ha csak Eü autókra vonatkozna a tábla, akkor szerintem egyben lenne a : kivéve Eü 8-20ig.

[ Szerkesztve ]

"Ha kicsi a tét, a kedvem sötét!"

(#793) st6969


st6969
őstag

Van ez a vakító led-es "nappali menetfény". Egyre több újabb autóban széria. Úgy működik (legalábbis az enyémben gyárilag), hogy alaphelyzetben, tehát semmilyen világítást nem bekapcsolva világít, de csak előre. Ilyenkor hátra semmi nem világít. Gondolom városban, nem este, ebből nem lehet gond. De mi a helyzet országúton? Szabályos, ha ezt használva közlekedek? Ilyenkor ugye hátra nem világít semmi.

(#794) Lassú Víz válasza st6969 (#793) üzenetére


Lassú Víz
őstag

Szabályos.
44§ (8) bek:
Lakott területen kívüli úton a forgalomban részt vevő gépkocsit nappali menetjelző lámpával vagy tompított fényszóróval, mezőgazdasági vontatót és tompított fényszóróval felszerelt lassú járművet - tompított fényszóróval - nappal és jó látási viszonyok között is ki kell világítani.

A mérnökkel már egy órája vitatkozol valamin, mire rájössz, hogy ő ezt élvezi.

(#795) barnam_


barnam_
nagyúr

Sziasztok,

Próbálom értelmezni a buszsáv használatát:
Innen érkezve besorolhatok a buszsávba, ha bekanyarodásra venném igénybe? A híd másik végén a rakpartra való lehajtásnál keresztezném a buszsávot. Ez jóval gyorsabb lenne, mint lépésben végigmenni a hídon... :((

Én úgy tanultam, hogy a sávot keresztezve (mondjuk kihajtásnál) maradhatok a buszsávban, ha azt a sávot fogom használni kanyarodásra.

(#796) Lassú Víz válasza barnam_ (#795) üzenetére


Lassú Víz
őstag

Elvileg bekanyarodásra való felkészüléskor rá szabad hajtani, csakhogy ott a záróvonal, ami épphogy a kereszteződés előtt engedi ezt meg. Valahol logikus, mert ha azon az úton dugó van ahová be akarsz kanyarodni akkor az egyenesen haladó buszt is megakasztanád.
Szar ügy, de úgy tudom végig kell szívni a hidat a többiek között. Egyébként a 36§ rendelkezik róla.

A mérnökkel már egy órája vitatkozol valamin, mire rájössz, hogy ő ezt élvezi.

(#797) (Bundás)


(Bundás)
addikt

Sziasztok!

4 sávos autóút (2-2). Két sávból a belső balra kanyarodó és egyenesen haladó, szélső csak egyenesen haladó. Mindkettő egyszerre kap zöldet, a szembe sávnak ilyenkor piros.
A belső sáv első autója lerobban. Hogyan kanyarodjunk balra szabályosan?

A belső sávban lerobbant képkocsit balról, a szembe sávba érkezve bekanyarodni szabályos-e?
Az elakadást előre látva a szélső sávba helyezkedve balra kanyarodni szabályos-e?

(#798) Lassú Víz válasza (Bundás) (#797) üzenetére


Lassú Víz
őstag

36§:
(6) A párhuzamos közlekedésre alkalmas úttesten tilos
a) járművel az úttest felezővonalát - a balra bekanyarodás, illetőleg a megfordulás esetét kivéve - átlépni;

A kikerülés még nem balra kanyarodás, hiába van közvetlenül előtte. Természetesen akadály hatására a másik sávba helyezkedni szabályos.

A mérnökkel már egy órája vitatkozol valamin, mire rájössz, hogy ő ezt élvezi.

(#799) Revolit


Revolit
senior tag

Sziasztok!

A szitu a következő: itt haladok kerékpárommal egyenesen a kerékpársávban. Dugó van, már méterek óta álló sor. Messziről látom, hogy egyik ürge index-el jobbra, de mivel áll a sor, úgy sem tud befordulni. Mindenesetre lassítok, mert valahogy éreztem, hogy amint van anny ihelye, befordul mint egy birka. Ez meg is történt, gyakorlatilag kifordult elém, nekem meg fékeznem kellett hogy ne pakoljam be magam a csomagtartójába. A kérdésem, hogy kinek van elsőbbsége? Neki, mert már jelezte szándékát, vagy nekem, egyenesen közlekedőnek? (Tudom, az más kérdés, hogy ez engem úgy se vigasztal, és kerékpárral ne ugráljak. Nem is szoktam, csak érdekel :) )

(#800) #21346560 válasza Revolit (#799) üzenetére


#21346560
törölt tag

"A legvédettebb helyzetben az a jármû közlekedik, aki egy útszakaszon egyenesen halad. Amíg nem ér útkeresztezõdéshez, addig valamennyi jármûvel szemben, amelyik az útját - nyilvánvalóan irányváltoztatás formájában - keresztezi elsõbbséggel rendelkezik. Ilyenkor még a kanyarodó villamossal szemben is védettséget élvez."

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.