Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:03:10

LOGOUT.hu

Amit a Coffee Lake-ről tudni érdemes!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#19401) ImpersonatoR

Mikor jár le a hírzárlat mikortól kerülhetnek ki a 10th generaciós tesztek ?

(#19402) Laraxior válasza Shkiz0 (#19394) üzenetére


Laraxior
titán

Nálunk van mindkettő, alaplapokból elég nagy a választék is :K
Mondjuk csúcslapért 1300EUR-t kérnek :W

"Mi a hazugság ára? A legnagyobb veszély nem az, hogy elhisszük, hanem az, hogy ha rendszeresen hazugságokat hallunk, akkor már egyáltalán fel sem ismerjük az igazságot. S akkor mit tehetünk? Mi mást tehetnénk, hogy lemondunk még a valóságnak a reményéről is és egyszerűen beérjük történetekkel."

(#19403) snecy20 válasza Laraxior (#19402) üzenetére


snecy20
veterán

Z390-ből 100K alatt már van olyan lap ami gyakorlatilag tud mindent, nagyon bika VRM-mel felszerelve. Ez a kategória most hova tolódott el? 160-180K? :)
Ha csak a saját, X570 variáns MSI Ace-ből indulok ki, ami már eleve drágább volt X570-en mint a Z390-es társa, na az még ehhez képest drágult egy további 40%-ot Z390-re.

[ Szerkesztve ]

Az Oroszországnak küldött iráni drónszállítmányok csak elnyújtják a háborút.

(#19404) totig válasza MPowerPH (#19400) üzenetére


totig
tag

Non-K-nál nem megy a MCE.

(#19405) Laraxior válasza snecy20 (#19403) üzenetére


Laraxior
titán

Ezért is rendeltem meg a delidelőt, meg a rézkupakot. Nekem biztosan marad a 9900KS egy darabig. :K
Giga Waterforce: 1400EUR
ASUS RoG XII Extreme: 1000EUR

:DDD

"Mi a hazugság ára? A legnagyobb veszély nem az, hogy elhisszük, hanem az, hogy ha rendszeresen hazugságokat hallunk, akkor már egyáltalán fel sem ismerjük az igazságot. S akkor mit tehetünk? Mi mást tehetnénk, hogy lemondunk még a valóságnak a reményéről is és egyszerűen beérjük történetekkel."

(#19406) Devid_81 válasza Laraxior (#19405) üzenetére


Devid_81
nagyúr

€1400 bol lehet gepet osszerakni, nem csak egy szutyok alaplap bakker :W
Elmebeteg az egesz :O

Kivancsi vagyok ra mikor jonnek ki a tesztek, gondolom otthoni ido szerint 3kor, vagy mi is a "megszokott"

...

(#19407) MPowerPH válasza ImpersonatoR (#19401) üzenetére


MPowerPH
félisten

Milyen tesztekre varsz? Melyikre vagy kivancsi? Tesztek nelkul is meglehet mondani mi varhato. A 8 magos ugyanazt hozza, amit a lekoszono 8 magos. A 10 magos pedig pont annyival lesz erosebb multi thread muveletekben, mint ahogy a lekoszono 8 magos erosebb volt a levaltott 6 magosnal.
Egyeduli kerdes csupan az orajelek, foleg a 10 magosnal.

[ Szerkesztve ]

Don't Tread On Me

(#19408) pendre54 válasza totig (#19404) üzenetére


pendre54
addikt

Nálam egy sima 9700-es procinál, Asus Prime Z390-A-s lapban engedélyezhető, és engedélyeztem is a Multi Core Enhancement:

A gyakorlatban azt jelenti, hogy a 65 W-os TDP korlátot túllépi, és tapasztalatom szerint pl. 2-3 órás folyamatos multis játékoknál ( BF 5, Cod Warzone), a HWinfo szerint, az átlag fogyasztás olyan 80-82 W-ra nő. Az órajel teljes terhelés alatt továbbra is 4,4- 4,5 GHz, viszont ezzel opcióval ahogy látom, stabilabban tartja ezeket az órajeleket, kevésbé ugrál, mint a 65 W-os TDP fogyasztási limit beállításnál, az Auto opciónál.

"Nem azért felejtünk el játszani, mert megöregszünk, hanem attól öregszünk meg, hogy elfelejtünk játszani." G.B. Shaw

(#19409) pendre54 válasza korcsi (#19392) üzenetére


pendre54
addikt

Nálam pedig mennek 4,7 GHz-en, de lehet, hogy az előbbi hozzászólásomban emlegetett Multi Core Enhancement opciónak köszönhetően.

"Nem azért felejtünk el játszani, mert megöregszünk, hanem attól öregszünk meg, hogy elfelejtünk játszani." G.B. Shaw

(#19410) MPowerPH válasza pendre54 (#19409) üzenetére


MPowerPH
félisten

Gondoltam. Ezt BIOS szinten lehetne csak letiltani, ahogy a Z -s lapokon kivul mindenhol meg is tettek.
Lehet megis van ertelme non K procihoz Z -s lapot parositani.

[ Szerkesztve ]

Don't Tread On Me

(#19411) totig válasza pendre54 (#19409) üzenetére


totig
tag

Nem tudom, nekem ezen a képen annyi látszik, hogy mindegyik mag valamikor ment a max órajelen, nem az, hogy minden mag együttes terhelésekor ment azon..
Engedélyezve van nálam most a MCE, IBT alatt ugyanúgy 4,3GHz-en mennek a magok, mint auto-n hagyva. Persze a Maximum oszlopban nálam is ott a 4,6GHz, csak az semmit nem jelent.

Szeretnék látni egy olyan képet valakitől, amikor non-K proci MCE engedélyezése mellett a single core max órajelen hajtja az összes magot (Current oszlop).

[ Szerkesztve ]

(#19412) keIdor válasza MPowerPH (#19410) üzenetére


keIdor
titán

Van, én is Apex-ben hagynám a simát és pont ezért.
Azzal is számoltam a múltkori százalékokat, hogy i9-9900 allcore 4.6 GHz.

¡GLORIA A LAS PLAGAS!

(#19413) MPowerPH válasza keIdor (#19412) üzenetére


MPowerPH
félisten

Mondjuk az Apex mar kicsit overkill ehhez. :DDD

Don't Tread On Me

(#19414) keIdor válasza MPowerPH (#19413) üzenetére


keIdor
titán

Nem is használom ki, most sem.
Olcsó volt, meg jól néz ki. :D

¡GLORIA A LAS PLAGAS!

(#19415) kicsipapucs válasza pendre54 (#19409) üzenetére


kicsipapucs
őstag

A képről nem derül ki, hogy egyszerre is mennek-e 4700-on, vagy csak felváltva, de bármelyik mag egyenként. Meg tudod nézni valami progival, amelyik minden magot terheli? Köszi, ha csekkolod és töltesz fel eredményt. A non-k 9700 bitang procinak tűnik számomra jelenleg. 4500 allcore, 4700 single, de nyitva hagyom, hogy talán MCE-vel allcore 4700 (tippre nem fog menni, de meglátjuk).

[ Szerkesztve ]

Nyugodj békében, drága Maffia cicám. :(

(#19416) HSM válasza pendre54 (#19408) üzenetére


HSM
félisten

A szorzókat nyilván itt nem tudja megemelni, de a TDP limiteket igen. :)

(#19417) pendre54 válasza kicsipapucs (#19415) üzenetére


pendre54
addikt

Nem kell ide semmilyen teszt, mert értelemszerűen, egyszerre a 8 mag soha nem fog 4,7 GHz-en járni. Mint írtam is, ha 2-3 óra folyamatos multis játékokkal van terhelve, akkor végig 4,4 - 4,5 GHz-en jár, azaz 8 mag esetén 4,4, 6-8 magnál 4,5.

"Nem azért felejtünk el játszani, mert megöregszünk, hanem attól öregszünk meg, hogy elfelejtünk játszani." G.B. Shaw

(#19418) totig válasza pendre54 (#19417) üzenetére


totig
tag

Ez így oké.
Szóval maradhatunk abban, hogy engedélyezhető az MCE non-K procinál is Z-s alaplapban, csak a lényeget (pl. 9700-nél allcore 4,7GHz) nem érjük el vele.

(#19419) HSM válasza totig (#19418) üzenetére


HSM
félisten

Én fordítva látom. A lényeg, a TDP limit emelhető. :U

(#19420) totig válasza HSM (#19419) üzenetére


totig
tag

A limit elengedés oké, de alapvetően az MCE (nekem) ez:
"Enabling multi-core enhancement means that the CPU ignores the Intel spec, instead locking all-core Turbo to the single-core Turbo speeds".
És amikor én is nézelődtem korábban fórumokon, meg itt is feljebb felmerült, akkor erről az oldalról érdeklődött jellemzően mindenki, hogy pl. a 8700 MCE Enabled mellett tudja-e az all-core 4,6GHz-et. Erre a válasz pedig az, hogy nem. Az, hogy non-K procin emelhető a TDP limit az (nálam) nem volt kérdés (105W fölé benyal IBT alatt).
De ezen nem veszünk össze.

[ Szerkesztve ]

(#19421) korcsi


korcsi
veterán

Nem látom az összefüggést a TDP limit és az MCE között.

Idővel nálam is így néz ki a hwinfo64:
alt="alt="" title=""" title="alt="" title="""

Teljesen autó beállítással:

A TDP limitet (PL1, PL2, Tau) pedig itt tudom állítani:

Ha valaki a TDP és MCE összefüggésére mutatna bizonyítékot (tesztet) azt megköszönném.

[ Szerkesztve ]

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#19422) Laraxior


Laraxior
titán

;]

"Mi a hazugság ára? A legnagyobb veszély nem az, hogy elhisszük, hanem az, hogy ha rendszeresen hazugságokat hallunk, akkor már egyáltalán fel sem ismerjük az igazságot. S akkor mit tehetünk? Mi mást tehetnénk, hogy lemondunk még a valóságnak a reményéről is és egyszerűen beérjük történetekkel."

(#19423) laychi válasza MPowerPH (#19407) üzenetére


laychi
veterán

Rosszul számolsz 6+2 mag =+33%--> 8+2 =+25% clock to clock

(#19424) laychi válasza korcsi (#19421) üzenetére


laychi
veterán

Na ja, itt kellene lennie a Misc Settingsnél Enhanced turbo-ként

(#19425) korcsi válasza laychi (#19424) üzenetére


korcsi
veterán

Igen, és K-s proci nélkül ott nincs. :)

Ez alapján véleményes, hogy non-K procinál nincs MCE.

[ Szerkesztve ]

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#19426) Devid_81


Devid_81
nagyúr

5.2GHz 10/20 360W ;)

Szerk egesz PC-re ertve.

Ami erdekes,

Leghutes vs vizhutes

223W AIDA-val terhelve, ehhez meg lehet adni ha Prime-olsz.
Sejtettem, hogy bajok lesznek itt mar, nem baj 5.3GHz van es puszi ;]

[ Szerkesztve ]

...

(#19427) MPowerPH válasza laychi (#19423) üzenetére


MPowerPH
félisten

Mar magra lebontva gondoltam, nem a teljes CPU -ra. :)

korcsi: Pedig van. MCE ha be van love, biztosan atlepi a gyari TDP beallitasokat, es downclock -ol x masodperc utan. Az mas kerdes, hogy Asusnal az auton hagyott TDP -t az MCE unlimitesse teszi.

[ Szerkesztve ]

Don't Tread On Me

(#19428) Devid_81 válasza Devid_81 (#19426) üzenetére


Devid_81
nagyúr

TomsHardwarerol:

To find the power limit associated with our chip paired with the Gigabyte Aorus Z490 Master motherboard, we ran a few Prime95 tests with AVX enabled (small FFT). During those tests, we recorded up to 332W of power consumption when paired with either the Corsair H115i 280mm AIO watercooler or a Noctua NH-D15S air cooler. Yes, that's with the processor configured at stock settings. For perspective, our 18-core Core i9-10980XE drew 'only' 256W during an identical Prime95 test.

Latszik, hogy ha elengedik a gyartok, akkor kieszi az utolso electront is a konnektorbol a cucc.
Nah mindegy, nem spamelek tovabb, ilyen 10magos sem lesz a gepemben az is biztos.

...

(#19429) MPowerPH válasza Devid_81 (#19426) üzenetére


MPowerPH
félisten

1.465v, lol... Nem kimelik. Mi meg feltjuk az epitett vizzel.

Melos hasznalat mellett koze nincs a 3900X -hez sem, nemhogy a 16 magoshoz.

[ Szerkesztve ]

Don't Tread On Me

(#19430) kicsipapucs


kicsipapucs
őstag

10900K Cinebench R15 és Geekbench3 nitróval:

Másik topikot szvsz modik lassan nyithatják vissza.

Nyugodj békében, drága Maffia cicám. :(

(#19431) snecy20 válasza MPowerPH (#19429) üzenetére


snecy20
veterán

Hét kicsit másképp bánik vele az, aki a kis kuporgatott pénzén kell megvegye. :))

Az Oroszországnak küldött iráni drónszállítmányok csak elnyújtják a háborút.

(#19432) Devid_81 válasza MPowerPH (#19429) üzenetére


Devid_81
nagyúr

Had szoljon, resze volt a test kit-nek, egyik se fizetett erte ;] :D

...

(#19433) keIdor válasza Devid_81 (#19428) üzenetére


keIdor
titán

El kell engedjék az 5.1 GHz és társaihoz, egyébként valakinél azt sem tartja, mert túlmelegszik.
Még így se elég a 3900X ellen. Megközelíti, de nem éri utól a 9 hónapos procit.

[ Szerkesztve ]

¡GLORIA A LAS PLAGAS!

(#19434) MPowerPH válasza snecy20 (#19431) üzenetére


MPowerPH
félisten

Enyem is garis, megnezem akkor 1.5V -on mit bir. ;]

Btw, szerintem hatalmas bukta... Mar a megjeleneskor lassabb, mint a hasonlo arcedulaval erkezo competitor termeke. Ami ala eleg egy olcsobb lap is. Ez meg rosszabb lett, mint amit vartam, tok oszinten. A lapok arazasa a legnagyobb negativum, erthetetlen.

Na meg, dobjatok ki a francba a leghuteseket. :DDD Epitett vizet a nepnek. Intelnek kellett volna szerzodnie az EK -val, hogy gyari hutes gyanant elore csomagolt, epitett vizhutest adhassanak a kazanjukhoz.

[ Szerkesztve ]

Don't Tread On Me

(#19435) Laraxior válasza keIdor (#19433) üzenetére


Laraxior
titán

Nem is az ellen lett kitalálva. Most csak fallabdáznak az Inteléknél... egymagukban.
Még kell egy kis idő mire találnak ellenfelet :DDD

"Mi a hazugság ára? A legnagyobb veszély nem az, hogy elhisszük, hanem az, hogy ha rendszeresen hazugságokat hallunk, akkor már egyáltalán fel sem ismerjük az igazságot. S akkor mit tehetünk? Mi mást tehetnénk, hogy lemondunk még a valóságnak a reményéről is és egyszerűen beérjük történetekkel."

(#19436) keIdor válasza MPowerPH (#19434) üzenetére


keIdor
titán

Engem nagyon a Prescott-ra emlékeztet. Recept ugyanaz.

¡GLORIA A LAS PLAGAS!

(#19437) totig válasza MPowerPH (#19427) üzenetére


totig
tag

Kedvedért megnéztem és semmit nem befolyásol non-k 8700-nél a MCE. A TDP limit és minden más állítható Z-s lapon külön is, nálam auto-n van hagyva. IBT alatt Ugyanúgy 105W fölött eszik a proci disabled MCE mellett, mint auto-n, vagy enabled állapotban, CB R15-nél ez rendre 85-90W.
Semmit nem csinál önmagában ebben a lapban a bekapcsolt MCE, mert nem TDP limit beállítást módosít, hanem a proci alap szorzó korlátait oldja fel. Az, hogy ha auto-n vannak hagyva dolgok, akkor MCE mellett több feszültséget adna K-s procinál, és nagyobb a fogyasztás, az más. Akárhány helyen olvastam ez volt a konklúzió, és most teszteltem is mindhárom módszerrel.

[ Szerkesztve ]

(#19438) Devid_81 válasza MPowerPH (#19434) üzenetére


Devid_81
nagyúr

Enyem is garis, megnezem akkor 1.5V -on mit bir.

Nyuszi vagy Mc'Fly ;]

...

(#19439) snecy20 válasza MPowerPH (#19434) üzenetére


snecy20
veterán

Egyébként ha csak simán a nyers erőt nézzük, nem számítva a fogyasztást, akkor annyira nem rossz hogy koppig húzva ott van a 3900X multithread szintjének közelében.
Ennél többet várni nem lehetett. Egyszálasban meg maradtak az élen, hozták a kötelezőt. :)
Ha viszont idevesszük az árát, fogyasztását és a hőtermelését, akkor már nem egy nagy vétel.

Az Oroszországnak küldött iráni drónszállítmányok csak elnyújtják a háborút.

(#19440) HSM válasza korcsi (#19421) üzenetére


HSM
félisten

Többmagos javítás az opció neve. És két dolgot lehet automatikusan csinálni, ami javítja a többmagos teljesítményt "egy gombnyomásra", az egyik a szorzó minden magon maxra állítása (amihez K-s CPU kell), a másik a TDP és kapcsolódó limitek megemelése.

Ezeknél a 8. és 9. generációs i7/i9 processzoroknál a gyári többmagos szorzó alapból igen magas, így azok további emelésével sokat nem nagyon lehetne nyerni, viszont pl. a nyolcmagosok 65W-os limitje komoly féket tud szabni a teljesítménynek, nem véletlen csak 3Ghz körüli a Base clock [link] .

Azért írtam, hogy szvsz a lényeg a TDP emelés, mert pl. egy 9700-nál ha szabad kezet kap, vidáman mehet minden magját terhelve 4,4-4,5Ghz-en, ami komoly emelés a gyári 65W-os kb. 3-3,5Ghz-hez képest. Ha a szorzót is megemelnéd, az már szinte semmi, 4,7Ghz-re emelné csak a magok órajelét, 2-300Mhz már csak.

Igazából nem kell linkelni tesztet, beállítod a gyári 9700 specet (65W long power limit, 8s, 81W short power limit ), megméred pl. Cinebench R15/R20-al, majd megméred újra a limitek nélkül (pl. ami a képeden van, 255W tuti elég). De ha egy Linx tesztet nézel, ott még nagyobb eltérés lesz a mért Gflops-okban, mivel az adott órajelen még nagyobb terhelés a magoknak.

[ Szerkesztve ]

(#19441) MPowerPH válasza totig (#19437) üzenetére


MPowerPH
félisten

MCE kitolja a TDP -t, ha az auton van hagyva... Asusnal 3 beallitas van.
Auto - Bios Optimalization (ekkor az alaplap donti el, mennyit enged, TDP -vel is)
Disabled - Enforce all limits(az Intel spec, TDP 95W lesz X masodperc terheles utan, es a gyari szorzo konfig sem lesz atirva)
Enabled - Remove all limits (ilyenkor nincsen TDP korlat, hozza sem kell nyulni, ha elkezdesz tuningolni)

snecy20: single thread eddig is elen voltak. Es en a tobbmagos teljesitmenyt nezve, melos probramokban nem vagyok elajulva.

[ Szerkesztve ]

Don't Tread On Me

(#19442) totig válasza MPowerPH (#19441) üzenetére


totig
tag

Elhiszem neked. De én tényleg 15 perce futtattam 8700-on disabled MCE mellett IBT-t (very high), és hiába a 65W TDP, ugyanúgy 108W-ot elérte CPU Package Power futás közben. Tényleg el tudom képzelni, hogy ASUS, GIGA, MSI lapoknál (és azon belül is típusonként) nem ugyanaz történik, és más lapnál alapból szigorúbb limitek vannak és ha bekapcsolod az MCE-t az enged dolgokon, de nálam a leírt beállítások mellett ez történt.
Kb. minden auto-n van, annyit babráltam, hogy fix feszültség a procinál, fix fesz. a RAM-nak, plusz LLC beállítás és azon kívül kb. semmihez nem nyúltam, minden más (TDP limitek is) auto-n hagyva.

[ Szerkesztve ]

(#19443) keIdor válasza snecy20 (#19439) üzenetére


keIdor
titán

A hőtermeléssel is annyi a gond, hogy zajjal és gonddal jár. Jön a nyár, számítani kell arra, hogy nő a szobahőmérséklet. Ez a gond a koppra kitolt termékekkel.

Tesztek:

Sorry Intel...Its Too Late 😢 i9-10900K & i5-10600K Review & Benchmarks - Hardware Canucks

Intel Core i9-10900K Review, Gaming & Application Benchmarks - Hardware Unboxed

Intel Core i9-10900K CPU Review & Benchmarks: Gaming, Overclocking vs. AMD Ryzen 3900X & More - Gamers Nexus

¡GLORIA A LAS PLAGAS!

(#19444) MPowerPH válasza totig (#19442) üzenetére


MPowerPH
félisten

Valszeg lapja valogatja. :) En ha kiakpcsolom, akkor elfogy a power, de nem is melegszik.

Don't Tread On Me

(#19445) MPowerPH válasza MPowerPH (#19444) üzenetére


MPowerPH
félisten

Btw, en most a memoriakkal vivok. Ugy fest, hogy az IMC -nek kell a plusz kakao, ha 4500MHz korul akarja az ember jaratni a ramokat.
Ket leirt limitet talaltam, de a tobbseg szerint 1.35V a max. safe 24/7. Egy helyen volt leirva, hogy 1.3V a max SA, de azt keveslem.
4500 -hoz nalam biztosan kell a 1.3V/1.35V IO-SA.

Ezt talaltam:
•DDR4 frequency range: DDR4-2133 - DDR4-2800 Required CPU VCCIO Voltage range: 1.05V - 1.15V Required CPU System Agent Voltage range: 1.05V - 1.15V
DDR4 frequency range: DDR4-2800 - DDR4-3600 Required CPU VCCIO Voltage range: 1.10V - 1.25V Required CPU System Agent Voltage range: 1.10V - 1.30V
DDR4 frequency range: DDR4-3600 - DDR4-4266 Required CPU VCCIO Voltage range: 1.15V - 1.30V Required CPU System Agent Voltage range: 1.20V - 1.35V

kicsipapucs, velemeny?

Kozben az S1200 topik megnyilt.

[ Szerkesztve ]

Don't Tread On Me

(#19446) korcsi válasza MPowerPH (#19427) üzenetére


korcsi
veterán

Ha nincs akkor is, futtatott alkalmazástól függ. Asusnál akkor nem lehet kézzel beállítani a TDP limiteket, csak MCE ON-OFF van?

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#19447) MPowerPH válasza MPowerPH (#19445) üzenetére


MPowerPH
félisten

Meg valami, Intel 9th gen. datasheet szerint:

Tehat SA szerintuk mehet 1.51V -ig maximum. IO -ra nincs, es igazabol az a memory controller -re vonatkozo feszultseg.

korcsi: De, kulon tudsz TDP limitet is allitani. Viszont ha belovod ezt a funkciot, az torli az osszes limitet, ez a lenyege. De csak akkor, ha ezeket az ertekeket auton hagyod.

[ Szerkesztve ]

Don't Tread On Me

(#19448) laychi válasza Devid_81 (#19426) üzenetére


laychi
veterán

Azért közel 200W 4,4Ghz.... durva.(legalábbis a képen 100%-os terhelést ír.)
Ahhoz a fogyasztáshoz viszont a 75 fok igen jó.
[link]

(#19449) keIdor


keIdor
titán

Azért ez nagyon durva: [link] :DDD
Alaplapgyártók szépen elengedik a pórázt.

¡GLORIA A LAS PLAGAS!

(#19450) ScomComputer


ScomComputer
veterán
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.