- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- gban: Ingyen kellene, de tegnapra
- TheLázs: Mi várható el a betegtől...?
- Sub-ZeRo: Euro Truck Simulator 2 & American Truck Simulator 1 (esetleg 2 majd, ha lesz) :)
- bobalazs: Alulfeszelt GPU profilok FPS teljesítményének összehasonlítása 10 játéknál
- Graphics: Hello Moto! - Kipróbáltam a Motorola Moto G55 5G-t. (videó is)
- GoodSpeed: POCO X6 PRO 5G 12/512 GB vs Samsung Galaxy S24 FE 8/256GB
- MasterDeeJay: Kínai DDR5 második felvonás - Puskill PSK-D5M4800BH-16G
- Magga: PLEX: multimédia az egész lakásban
Új hozzászólás Aktív témák
-
thyeby
őstag
válasz
Speciali #11492 üzenetére
Potom 160-ért láttam ezt a Mafell DD 40G-t. Ez áfa nélküli ár. Ha belegondolunk, hogy a Festo Domino-t 215-ért vettem két kofferral, fullosan, ég és föld a különbség. Túl azon, hogy a domino tipli erősebb kötést ad, mint a párostipli, egy csomó olyat is lehet a Festo masinával bravúrozni, amit a Mafell DD 40G el sem tud képzelni. Legyen az mondjuk csak egy hokedli 40x40es lábába egy 2x30-as merevítőléc beültetése középre igazítva.
-
thyeby
őstag
válasz
thomgrande #11489 üzenetére
Ötezer alatt adnak hozzá CMT fúrót. (darabonként persze) Az a világ végéig elmegy, ott visszafordul, és jön visszafele is.
-
Márton111
aktív tag
válasz
Armahun #11494 üzenetére
Akár csinálhatsz egy fúrósablont, 2x2-es bükklécből (vagy pont olyan szélesből mint az anyagod ,a végén ,egy ütköző csappal ami egytipli ); oszloposon pontosan kifúrod előre ,és utána 2db 40-es, v. 50-es szeggel rászegezed a bütüre, és úgy megfúrod, a tiplilyukakat . (És megelőzted a kínai tiplizőgépmásoló gyártókat
)
-
Armahun
addikt
válasz
Márton111 #11490 üzenetére
Szerintem rajz alapján kifúrom a bütüket hegyes fúróval kézi géppel, a többi részt meg állványossal.
Csináltam már ilyet nem lesz újdonság, csak dominóval egyszerűbb lenne. ( most nem telik rá, viszont valami kínai lemásolhatná)
Ilyen nagykapuból volt kettő, és 4 darab kerítésbetét. Lécenként 4 10-es tipli van benne.
Egy nap alatt kifúrkáltam. -
thomgrande
tag
válasz
Márton111 #11491 üzenetére
"(nem tudom milyen szárkiképzésű fúró megy bele)"
Ebben akkor is biztos voltam ha nem írtad volna le. 8-as lapolt szárú fúró megy bele. Ezek inkább sorozatfúróba valók és sajnos 10-es szárral. A nyolcas szár elég ritka. Jó minőségű 8-as fúróval lehet operálni mert annak 8-as a szára de a többi méret már kicsit macerás. A 32-es furattáv miatt lehet használni kivetőpánt alaplap fúrásához is. Nyolcas és ötös keményfém lapkás fúrókat vettem hozzá így már jól muzsikál. Még egy vezetőt kéne csinálni hozzá hogy ne kelljen mindig méricskélni. Még így is tizedébe kerül mint az erdeti
MAFELL DD 40. Azért azt remélem hogy a minősége nem a tizede. -
Speciali
tag
válasz
Armahun #11488 üzenetére
Igen, a lyukközép 32 mm.
Tavaly én is gondolkodtam egy ilyesmi gépen, ami ipari kategória, de aztán Festo Domino lett belőle.
Kíváncsi lennék a 15 ezres gépre, lehet hogy egész jól használható, de az is lehet hogy nem. Ennek tényleg nagyon pontosnak kell lennie. -
Márton111
aktív tag
válasz
thomgrande #11489 üzenetére
Jó gondolat a keményfém fúró, még úgy se drága az egész együttesen.
De úgy gondolom, ha nem ipari méretben fúrsz vele ,nem égeted el, hanem hűtöd ha meleg ,illetve megköszörülöd ha életlen,hogy ne melegedjen, a sima HSS fúró is kibír 1-2 ezer lyukat. Vagy egy kobaltos fúróval megtiszteled ,az árban mégse a vídia , de minőségi (nem tudom milyen szárkiképzésű fúró megy bele) -
Márton111
aktív tag
válasz
Armahun #11488 üzenetére
Ütközteted az anyagot (a bütübe fúráshoz a gépre felszerelsz ütközőt a másik oldalra meg feljelölöd és a jelöléshez tartod, vagy oda is ütköző(ket) fogatsz fel,de mivel én nem dolgoztam ilyennel, ez csak találgatás ,más gépek alapján,de biztos hogy jól használható ez a rendszerű masina ,remélhetőleg a kivitele is pontos)és akkor 1-esével befúrva a tipliket te határozod meg milyen távol legyen a anyag szélétől,( nagyon pontosan kell dogozni, mert a tiplit nem lehet oldalt eltolni) Viszont erős,és az anyagot sem gyengíti ki.
Én is gondolkozom egy ilyen gépen,ha már ilyen szépen rátaláltam, de még csak gondolat. -
topaz45
tag
Köszi az információkat,valószínű veszek másik lábanyagot,és abból csinálom meg.
A Thonet bútorok nekem is nagyon tetszenek,habár bennem egy időben a gyenge könnyen széteső valaminek az érzetét keltette.De rájöttem,hogy ez nem az hanem inkább a bútor könnyedsége,ami erős is. -
Soká
senior tag
válasz
topaz45 #11484 üzenetére
Várd meg a többiek véleményét, több a gyakorlati tapasztalatuk, mint nekem. Ahhoz a bizonyos ágyvasalathoz például nem értek.
Azt talán Te is látod, hogy a lefotózott kész lábbal két gond van:
- túl alacsony lesz vele az ágy (persze lehet alacsony is, egyedül időseknek zavaró a használata)
- illetve ebben a formában csak kívülről tudod a keretlécekhez passzítani és formailag talán esetlenebb így. Legalábbis érzésre jobban veszi ki magát, ha a lábak a sarkokon vannak. Persze lehet a konvenciók ellen tervezni valamit, de akkor arra érdemes rájátszani és mondjuk a lábakat a sarkoktól annyira eltávolítani, amennyire csak lehetséges.--------------------------------------------
A csavarkötésekről még annyit - ez független az ágyadtól - hogy mondjuk egy Thonet bútor kimondottam a csavarkötésekre épít. Én egy ehhez hasonlatos széken ülök most is, amit a Debreceni Hajlított Bútorgyár és Fakereskedelmi Rt. gyártott a harmincas években - dédnagyapámék vették - és most is vidáman üzemel. Nem mondom, hogy nem igyekszem vigyázni rá kicsit, és "nyöszög" is valamelyest, de néhány generációt már kiszolgált. Az is az igazsághoz tartozik, hogy az első két láb határeset, az én székeimen például ott van belülről egy kiegészítő támasztást szolgáló külön felcsavarozott elem, a linkelt Thonet széken nincs.
Ezek egyébként facsavarok, én, ha tehetem, metrikus csavarokat használok, tönkanya, tessauer anya vagy körmös anya használatával. -
topaz45
tag
Szia
Köszönöm az értékes tanácsaidat,meg a rajzot is.
Nekem nagyon tetszik ahogy a lábhoz rögzítetted az oldalakat.
Így szeretném én is megcsinálni,de sajnos azzal a lábbal ami nekem van nem lehet.
Egyrészt mert én azokat a méreteket írtam le neked amit nekem is mondtak(nem mértem utána) De már pótoltam,megmértem minden anyagot amit kaptam stimmel minden kivéve a lábakat ami nem 10x10x30-as hanem 7,5x7,5 30 cm ,és le is van vágva az egyik oldalából annyi amekkora az ágyoldal mérete ezért nem tudom úgy megcsinálni ahogy rajzoltad ill.szeretném.
De azt hiszem ezeket elteszem majd valami máshoz jó lesz,és veszek 10x10x40-est,és abból megcsinálom az általad lerajzolt módon.A marások díszítések amiket írtál nekem is tetszene,de ezeket itthon nem tudom megcsinálni,meg aztán nincs is mivel. Ezért gondoltam a rátétdíszekre. Nem hiszem hogy találnék olyan asztalost aki ezeket a marási munkákat háznál megcsinálná.A szállítás meg oda-vissza elég sokba kerülne.
Ez a lába amit három kapupánt csavarral akartam a hosszabb oldalhoz csavarozni a rövidebb oldal meg ágyvasalattal a hosszúhoz ,de még átgondolom,mert a te megoldásod amit rajzoltál jobban tetszik -
Speciali
tag
válasz
kökény6 #11475 üzenetére
Jo lesz a fenyő fejelő léc is.
Van itthon egy régi konyha asztalból megmentett gyurodeszka teljesen fenyő az egész. A közepén van hosszában egy par mm-es rés ,de ami téged érdekelhet,a fenyő fejelő lécnek semmi baja,szépen egyenesben tartotta a deszkát,immár fél évszázada.
Rétegelt lemezből is meg lehet csinálni,par évet biztos kibír majd az is.Régebben vittem anyámeknak műhelyben megmaradt hulladékfát,amiben volt par darab rétegelt lemez is.Sajnáltak eltüzelni,pár darabot megmentettek belőle vágódeszkanak.Egész jól bírjak,nem mentek szét,persze napi használatban nincsenek.
-
Soká
senior tag
topaz,
Skicceltem valamit de figyelmetlenül olvastam el, amit írtál, illetve nem is nagyon értem pontosan, amit a lábak megmunkálásáról írtál, bár az sem kizárt, hogy ugyanarra gondoltam, mint aki a darabokat előkészítette Neked.
Az a helyzet, hogy a 30cm-es láb kissé rövid, pontosabban csak akkor elég, ha a teteje nem éri el az a keretlécek tetejének magasságát, vagyis a keretező deszkák nem a lábba futnak bele, mint például a mi boltban vett ágyunknál, ahol egyébként sokkal karcsúbb minden alkatrész:
(itt ugyebár az ágyvég deszkája tiplikkel ragasztva rögzül a lábhoz és a másik deszka mindössze egyetlen csavar és tönkanya segítségével rögzül.)Szerintem, ahhoz, hogy átlagos magasságú legyen az ágy, ahhoz a keretléc teteje magasságának illik 37-38cm körül lennie. Ez természetesen még nem az ágybetét síkjának magassága, az valahol 46-48cm magasan javasolt. (idősebbeknek magasabban).
Arról talán nem írtál, hogy milyen ágybetét kerül a vázba? Figyelj arra, hogy a betét legyen annyival magasabban, hogy amikor ráülsz az ágy szélére, akkor ne nyomja a sejhajod, combod a keretléc. Nagyon kényelmetlen tud lenni. Egy rugós matrac min. 15 cm, ebből kb. 6-7 centinek kell a keret síkja alatt lenni.A rajz nem arányos, de erre gondoltam:
Hogy a keretléceket hogyan illeszted, csapolással vagy azzal a vasalattal, amit ajánlottak a többiek, nem jelöltem, én csak annyit szerettem volna elmagyarázni, hogy a láb anyagában alakíts ki egy olyan vállat, amire ráülhetnek a keretek, az a kis 6×5×5-ös "kocka" meg elég ahhoz, hogy közvetlenül csavarokkal vagy megfelelő méretű sarokvasakkal rögzítsd hozzá a keretet.
Én magamnak "nyilván" túlbonyolítanám a dolgot, és rafináltabb megoldást választanék, de a meglévő kész anyagokból és korlátozott technikával nem lehet akármit...
Egyébként visszavonom, amit a látható csavarkötésekről írtam, mert kiderült, hogy nem igazán "modern" bútort szeretnél, ha pedig különféle gépi faragványokkal szeretnéd feldobni az ágyat (ebben végképp nem vagyok otthon), ahhoz tényleg nem illik a látható csavarkötés.Amúgy igen méretes faanyagokból készül ez az ágy, hallod-e! Nekem tetszik, hogy ennyire túlméretezett, de azért jól át kell gondolni, hogy ne legyen úgymond "drabális" az összehatás. Én biztosan nem rátennék, hanem elvennék az anyagból, olyan keresztmetszetekről van szó, amiből nyugodtan lehet szobrászkodni kicsit. nagyméretű lekerekítések, áttörések, felületek megmarása, stb. vagy ha közelebb áll hozzád: a faragás.
Majd az asztalos urak helyreigazítanak, ha hülyeséget írtam.
A gyerekeknek csináltam tavaly emeletes ágyat, ahol annyi volt a trükk, hogy mindent 60×20mm-es keresztmetszetű tölgy lécből készítettem, ott csavarkötésekkel szerelhetőre csináltam az ágyat, igaz keményfából, és bár a tessauer csavarokkal sokat szenvedtem, meg a méretek miatt kicsi volt a mozgásterem, de végül egészen stabil darab lett.
Az biztos, hogy csavarkötés csak annak való, aki ért annyit a tárgyak lelkivilágához, hogy érezze, mikor kell utánahúzni. Ha ez elmarad, akkor a fém alkatrészek eldarálják a faanyagot és megölik a kötéspontokat.
Ez persze nem a látható helyekre rakott csavarokra példa. Olyat most nem találtam, ahol sok apró csavarfej szép mintázatot hozna létre. Ami - legalábbis nekem - tetszik. -
Márton111
aktív tag
válasz
shaft72 #11478 üzenetére
Mert a régi ablakokat jó anyagból készítették,a külső szárnyakat vörösfenyőből,ami 150 évig ablak marad,ha rendszeresen befestik,mikor már pereg.
(Ha óhajtod )pászítás,és a vasalatok,zár rendbetétele,vagy csak átnézése után, le is lehet légszigetelni,ettől fogva egy új ablak ,ehhez képest ,semmi lényeges pluszt nem nyújt. -
Armahun
addikt
Urak, nem tudtok helyet Pesten és attól északra ahol lehet dominózót bérelni?
-
shaft72
tag
válasz
Speciali #11473 üzenetére
Igen, most nagy tapaszolásba vagyok én is
Habár nekem nem a trinátos mestertapasz jött be, hanem az obiban kapható kisebb társa (fakitt) - sokkal jobban csiszolható. A hulladék kinézetű ablakból tényleg szinte újszerűt lehet csinálni.
Égetésnél nem szabad az üvegre irányítani a hőléget (próbáltam melegíteni a gittet) mert pár másodperc és már pattan is. Viszont a fára irányítva semmi probléma. Mindazonáltal nem szórakoztam az ablakok hőlégezésével, csak a keretről égettem le a festéket, ahol szükséges volt.
-
kökény6
csendes tag
A 2 lap nem egymásra lesz ragasztva, hanem 90x70 méretű táblához a 2 fél. A 80cm éleknél szeretném összeragasztani, méretre vágni (70cm mélység) és hozzátoldani az oldalsó merevítőléceket (80+ 2x5=90cm).
A rétegelt lappal nekem is hasonló sejtésem volt, köszi, hogy megerősítetted. -
Bubi
csendes tag
válasz
kökény6 #11475 üzenetére
Tizenöt éve használom a deszkámat amin a merevítőléc is fenyő, és semmi baja nincs. Amit nálunk kapni lehet, az is mind ilyen. Ha a rétegelt lemezt lemossák vízzel, szerintem felhólyagosodik, a felső réteg nagyon vékony furnér (0,3mm körül), nem erre van kitalálva.
Ha meg eleve két rétegből lesz a tábla, a merevítőléc felesleges. Úgy ragaszd össze, hogy az évgyűrűk ellentétesen álljanak. -
kökény6
csendes tag
Sziasztok, gyúródeszka témában kérdeznék még.
Vettem 2 előreragasztott fenyőlapot (80x40x1,8 cm), amiket összeragasztva megkapom a közel kész méretet. A szélső merevítőlécnek gondoltam bükklécet tenni, de egyelőre nem találok, emiatt meg nem fogok venni egy teljes deszkát. Tudom, hogy miért kell a keményebb, merevebb fa, de azért megkérdezném, hogy ki lehet váltani szintén fenyőléccel, illetve mit várhatok ettől?
Másik kérdésem: szabad-e, érdemes-e megcsinálni rétegelt lemezből. Van itt nálunk 8-10 réteges tábla, ha jól emléxem bükk felülettel.Nem láttam még sehol ilyet, de felmerült ez is mint ötlet.
Kösz előre is a segítséget. -
Speciali
tag
Ellentétben a többiekkel, én nem vagyok eleve ellene a látható módon alkalmazott csavarkötéseknek. Az IKEA és sok egyéb bútor is alkalmazza ezt, a szerelhetőségnek logikus módja, legfeljebb nem az a hagyományos asztalos megközelítés, amely irtózik a fémtől.
Az Ikea szerintem azért alkalmazza ezt a megoldást, mert a lapraszerelt bútorait úgy kellett megtervezni, hogy az összeszerelést viszonylag egyszerűen "bárki" elvégezhesse egy két alap kéziszerszámmal. És erre kézenfekvő megoldás a csavarozás.
Számomra semmilyen esztétikai élményt nem jelent egy ágy lábában, a fényes, imbusz fejű csavar, ami az áruházi bútorokban van általában.
Részemről nincs irtózás a fémtől, vasas szakmával ez hülyén is jönne ki, csupán szakmailag nem tartom követendőnek egy áruházi sorozattermék, sorozat megoldását, ha képesek vagyunk ennél jobb megoldásra.
A csavar a fában, főleg a fenyőben, ki fog lazulni, egy olyan bútorban, mint az ágy vagy a szék.Ez ellen csak a ragasztó segít, de az meg nem pálya egy ágynál.
Jól példázza ezt, a 3 éve vásárolt fenyő székeim. (olcsó volt nagyon).
Darabokban voltak a székek is, fatiplivel és csavarral kellett összerakni.
Én minden kötést be is ragasztottam, már 3 éve használjuk intenzíven, még semmi nyekkenés, lazulás. Ellenben nővérem is vett ugyan ilyen székeket, ők nem ragasztottak, csak tipli+csavar. Kb egy év alatt széthullottaak a székek.Ahogy mozog fa a használat közben, a fém elkezd magának egyre nagyobb helyet csinálni, és utána kell húzni. Ez általában nem történik meg időben, vagy ha igen, akkor egy idő után hiába húzzuk a csavart. Gondolom sokaknak ismerős ez a probléma.
Persze az ágy összehúzó vasalatot is csavarozzuk, de ott sokkal több csavart használunk, ezért az egy csavarra eső terhelés sokkal kisebb, és a csavarok nem a gyengébben csavarozható bütübe mennek bele. Másrészt ha jól szereljük össze a vasalatot, akkor egy folyamatos összehúzó erő fog képződni a két összehúzandó felület között az ék alakú körmöknek, és a gravitációnak köszönhetően akkor is, ha a fa mozgása miatt egy csavarkötés már lazulásnak indulna.
-
Speciali
tag
válasz
shaft72 #11442 üzenetére
Üveges gittet, ha folyamatos a hiánya, sziloval, vagy akrillal szoktam pótolni. A kisebb hiányokhoz jó a Mestertapasz. Autós kittet a fa részekhez is, csak nagyon ritkán használok, mert egyrészt drága, másrészt túl gyorsan köt.
Ha nincs elrohadva, (csavarhúzót nem lehet beledugni) , akkor érdemes helyrehozni rendesen , akár a cseréje is elmaradhat. Ha belejössz, élvezni fogod, hogy egy tüzifa kinézetű hulladékból, szép és hasznos tárgy lett újból.
Égetéssel még nem próbálkoztam, én mindig csiszolok.
Üvegek hogy bírták a meleget? Én főleg a törés veszélye miatt nem égetek. Másrészt mert nincs hőlégfúvóm. -
zolees
tag
Sziasztok!
A segítségetek szeretném kérni.
2 hete költöztem "új" házba (1995-ös) és néhány módosítást szeretnék eszközölni a tetőtérben. Fehér fóliás lambéria burkolat van abban a szobában, ahol én ezt a lambériát gipszkartonra szeretném cserélni. Elkezdtem lebontani és a lambéria alatt megtaláltam a keresztgerendákat. Két gerendán bevágást találtam és azt szeretném tőletek megkérdezni, hogy ez nagy gond-e? Befolyásolja-e a szerkezetet?Az első a gerenda metszetén keresztül mutatja a bevágást, a második képen így van ténylegesen a gerenda. Két különböző bevágásról van szó, tehát nem ugyanazt mutatja a két kép. Főleg az első érdekelne.
Segítségeteket előre is köszönöm.
Üdv. Zoli
-
topaz45
tag
Bocsi a fejrész elemei mégis csak kimaradtak.
Ez 2 db 50cm hosszú 10cm széles 2cm vastag deszka
1 db 200 cm hosszú 10 cm széles 2cm vastag deszka
1 db 150 cm hosszú 10cm széles 2 cm vastag deszka
mindegyik körbe van marva.
Úgy gondoltam a 2db 50 centist függőlegesen rácsavarozom a rövidebb oldal fejrészéhez
a két hosszabbat meg keresztbe hozzá csavarozom a két ötven centishez
Most már tényleg nem hagytam ki semmit -
topaz45
tag
Elnézést,hogy megint rosszul adtam meg a méreteket.
Tehát van 4 db 2méter hosszú,15 cm széles,5cm vastag egyik oldalon fózolt anyag(a 2-2 oldal)
1 darab 2 méter hosszú 15 cm széles 5cm vastag anyag,ez nem fózolt(középre az ágydeszkák tartásához)
2db 1,90 méter hosszú 5cm széles 5cm vastag ágydeszka tartó léc
20 db 1méter hosszú 10cm széles 2cm vastag ágy deszka.
4db 30cm hosszú 10x10 cm ágyláb. amiből hosszába is keresztbe is annyi van kivágva mint
mint az oldalak mérete(15x5cm) tehát az oldal ráül erre a lábra nem lóg ki az ágy keretdeszkáinak síkjából,hanem pont egy szintbe van vele sőt szerintem le kéne vágni belőle 3-5 cm ,hogy a matrac valamennyire belekerüljön az ágykeretbe,és ne rá.Vagy amit Te javasoltál a "bástyszerü" kilógást,de az nem tudom milyen
A felsorolt anyagokból szeretnék egy 160x200 cm ágyat csinálni.
Igen,jól látod díszíteni szeretném,és egy markáns rusztikus külsőt szeretnék.
Már a faragott díszeket is kinéztem az interneten amit a fejrészre fogok ragasztani
Nagyon szeretném,és áldoznék is olyan csavarra amit írtál vagy akár antikolt csavarfejre,csak nem tudom hol vegyek,az interneten még nem találtam.És hasonló hatást szeretnék elérni a festéssel is.Remélem nem hagytam ki semmit.
Köszi a linket nagyon szép ágyak vannak ott.
Örülnék a skiccednek.
Köszi -
Soká
senior tag
válasz
topaz45 #11468 üzenetére
Rendesek a fiúk és fognak neked segíteni, de azért annyi "fejmosást" megérdemelsz, hogy nagyon rossz a sorrend, azt tudod, ugye?
Először tervezünk és csak utána jön a kész méretekre leszabott, felületkezelt anyagok házhoz szállítása. Jó, tudom, ez most így alakult, tehát elsoroltad a kész méreteket, ebből kellene valamit kiokoskodni, hogy jó legyen.
Későre jár, én most csak annyit javaslok, hogy szerelésben gondolkodj, ne ragasztásban. Ha összeragasztasz egy ekkora franciaágyat, azt nem fogod tudni kivinni a szobából, ha kell.
Bár figyelmetlenül olvastam, de a legutóbbi hozzászólásodból sem derült ki az a bizonyos harmadik méret.
"2 méter hosszú 15 cm széles"
Igen, és valamilyen vastag, ezt is megírhattad volna, feltételezhetően min. 2cm vastag.
Ellentétben a többiekkel, én nem vagyok eleve ellene a látható módon alkalmazott csavarkötéseknek. Az IKEA és sok egyéb bútor is alkalmazza ezt, a szerelhetőségnek logikus módja, legfeljebb nem az a hagyományos asztalos megközelítés, amely irtózik a fémtől. Én mondjuk még azzal is tetézném a dolgot, hogy ha lúd, akkor legyen kövér, sok sőt, feleslegesnek is nevezhető mértékben sok csavar használatával, főleg ha azok például szép fejű rozsdamentes csavarok, egyfajta díszítést és markáns jelleget is adhatsz velük a bútoroknak. Persze, ha erre nem akarsz áldozni, akkor marad a meglévő kapupánt.A 10×10-es lábak igen vastagok, jól át kell gondolnod, hogyan akarod felhasználni, hogy vagy ne lógjon nagyon ki az ágy keretdeszkáinak síkjából (persze bástyaszerűen ki is lóghat, ha van elegendő helyed, vagy ne legyen bent a kereten belül úgy, hogy akadályozza az ágybetét elhelyezését.
Lenne egy köztes tanácsom, de ahhoz skiccelnem kellene.
Talán holnap.Addig is, érdemes nézelődnöd...
-
topaz45
tag
válasz
Márton111 #11467 üzenetére
Köszi a felvilágosításodat valóban van amit nem ebben a sorrendbe írtam le,de 200x15 én úgy értem ,hogy 2 méter hosszú 15 cm széles. De hát nem vagyok asztalos csak barkácsolós. Azért nem tudom a fogalmakat,hogy mitől léc vagy deszka vagy gerenda.
És azért írtam centibe,mert úgy tudom,hogy az asztalosok ácsok,illetve a faiparban centit használnak mértékegységként,nem millimétert.
De köszi a legközelebb ebben a formában adom meg a méretet. -
Márton111
aktív tag
A deszka az 20mm vastagság körül mozog, a gerenda az meg 80mm vastagságtól kezdődik.Egy anyagnak 3 mérete van (hacsak nem papír,mert akkor a típusából tudod a vastagságát.)Méretet úgy adjuk meg 1.szálirány,hossz2.szélesség(keresztbe)3.vastagság.Ha észnélkül darálsz ,a kutya nem fog rajtad kiigazodni...
-
topaz45
tag
..még azt elfelejtettem,hogy az egész anyag be van eresztve fenyő lazurral,és ebben is szeretném a segítségeteket kérni,hogy milyen lakkal fessem le,hogy természetes fa színe megmaradjon,és hogy a lakkozást most még így darabokba,vagy már az elkészült ágyat lakkozzam? Tudom,hogy egyszerűbb lenne egy műhelybe,de az anyagokat a lakásomra hozták egyrészt,másrészt én szeretném megcsinálni,meg az oda-vissza szállítás a műhelyig sokba kerülne.
Köszi. -
topaz45
tag
Sziasztok
Köszönöm a részletekbe menő segítségeteket a tanácsaitokkal könnyebben fog menni.
Képet megpróbálok küldeni,de még nem látszana semmi rajta.
Ami van,ill amiből megszeretném csinálni: 5 db 15x200 deszka(de lehet,hogy ez már félgerenda) 4 db 10x10x30 -as hasáb a feljebb már leírt kivágással ,2 db 5x5x200-as ágyrács tartó,20 db 10x100-as ágydeszka. A fejrész külön lenne megcsinálva 2 db 200x10,2db 50x10 ,és kapupánt csavarral fogatnám a fejrészhez ezek ,és az oldalak látszó oldala fózolt.
A rövidebb oldalakat szeretnék,mert a kocka ágy nem tetszik(200x200),és nem is férne be ahova szeretném,de ilyenre vágták az anyagot amit kaptam 160x200-ast szeretnék,ezért kérdeztem mivel tudnám levágni a fát,és matracot.mert az is 2db 100x200.
Remélem nem írtam túl zavarosan. Ja,és egy rakás kapupánt csavar van még az összeszereléshez 6x80 - 6x120-ig. Ha ragasztást is javasoltok írjátok meg légyszives,hogy milyen ragasztóval.
Köszi -
Márton111
aktív tag
Az hogy mi felesleges ,ez bonyolult filozófiai kérdés.Abszolút értelemben véve az ember minden cselekedetével együtt, tökéletesen felesleges az univerzumban. Tehát te is ember vagy...
Az hogy a te szemszögedből mi felesleges, az meg teljesen szubjektív dolog.Másnak egész más a felesleges.Sőt ,már ezzel se fog mindenki egyetérteni.
Ezt úgy tudod 100% -ig szabályozni ha nyitsz egy monológ -blogot ahova csak te írsz senki más. -
Márton111
aktív tag
Amit Speciali betett ágykép az nem rossz:
150-es kapupántcsavar a csavaranyát 10 cm-el beljebb beinstallálva a hosszanti darabba ugyanígy vannak elkészítve a gyalupad nagy erőhatásnak kitett alkatrészei (spindli tartó rész meg a padkocsinál) csak ott hatlapfejű , nem kapupántcsavar a dizájn miatt
És gondolom az (ágynál) még 3 tipli szárazon oldalanként (lábanként 6 )
A rövidebb 2 oldal meg össze van tiplizve-ragasztva ,illetve a fejvég (itt esetleg) csapolva.
Vagy - amit Topáz nem szeret be van csapolva nem túl mélyen a lábba (de itt sztem nincs, az míves megoldás) -
Márton111
aktív tag
Nem bízol Topazban
Akkor venni kell készen
De azt is össze kell rakni, de te nem bízol...
Ezért szokták az Ikeás barkácsbútort száraz tiplikkel ellátni a hitvány (pici csavarokból álló) csavarozáson felül, hogy valami azért tartson ,(úgyahogy mert ragasztó nélkül vannak)
-
Speciali
tag
Nem tudom milyen ágyat csinál, csak a láb miatt raktam be a képet, nem azért, mert ilyet kellene csinálni. Amúgy az ilyen csavarozott ágy nekem sem szimpatikus.
Ragasztani az ágyat, nem tartom túl jó ötletnek, mert általában az ember még ebben az életben szét szeretné szedni majd az ágyat, láncfűrész nélkül.
De ha ragasztja, akkor minek csavarozni?
Én egyszer csináltam fixre egy 4 személyes ágyat, de vagy ötször rákérdezetm, biztos e, hogy ezt akarják. Mondjuk nem is nyekereg, az biztos.(Dominoval raktam össze.) Nemrég volt szerencsém ki is próbálni az ágyat, rendeltetés szerűen is.Ha a matrac tartó léceket lecsavarozzuk, akkor sokat teszünk az ágy még stabilabbá tételéért.
-
mdk01
addikt
válasz
Márton111 #11457 üzenetére
Attól még hogy csavarozza meg ragasztja még meglehet úgy csinálni hogy szétessen.
Úgy kell megoldani hogy ne a csavarozás meg a ragasztás vigye el a 150kg-ot meg a dinamikus terheléseket.Speciali:
Sztem a linkelt ágy közel sem hasonlít ahhoz amilyen Topaznak van. Abból kell építkezni ami van.
Arra viszont szuper a példa hogy hogyan kell egy ágyat úgy megcsinálni hogy olcsó legyen és nyikorogjon. -
Speciali
tag
válasz
topaz45 #11455 üzenetére
Erre én pontosan csak akkor tudnék válaszolni, ha tudnám, milyen lesz a fej- és lábvég. Én a fej/lábvéget össze szoktam ragasztani a lábakkal, tehát ezek oldhatatlanul egy egységet képeznek.
Belülre meg felcsavarozom a matrac tartó léceket. Ja még a kérdezted azt is, mekkora legyen az ágy mérete a matrachoz képest. Pontosan akkora legyen a belső méret, mint a matrac, egy centivel se legyen nagyobb! Persze kisebb se.De tényleg jó lenne egy kép, vagy rajz, hogy többet tudjunk mondani.
Találtam egy képet a neten, ez talán segít, hogy én hogy gondolom ezt a fejvég lábvég dolgot.Itt csavarozva van az oldal, nem összehúzó vasalattal, mert ez egy bolti cucc lehet. -
Márton111
aktív tag
válasz
topaz45 #11455 üzenetére
Akkor most az én verziómat hallgasd meg
Ha igazán stabilra akarod az ágyat és a lábat akkor mindkét oldalhoz rögzíted(hosszú -rövid egyaránt tehát a sarokba ) , így térbeli rögzítést kap ami stabilabb mint a 2 dimenzió
Nem utolsósorban, az oldalakhoz csavarozva évén ,tehermentesíti az összehúzó vasalataidat. (egy vasalat mindig gyenge , mert az erős az vastag lemezből kéne legyen, a vastagot meg túldrágán adják)
Meg is kenheted ragazzóval összecsavarozás előtt, ha már nem akarod széjjelszedni !erősebb lesz. 5-ös csavart használj, de erősebbet is lehet.Legerősebb a kapupántcsavar ,csak annak látszik a feje kívülről. -
mdk01
addikt
válasz
topaz45 #11455 üzenetére
Az hogy hova szereled az határozz meg hogy hova lehet. Az első és legfontosabb szabály hogy a súlyt ami az ágyra nehezedik a legegyszerűbb módon átvidd a padlóra.
Ez esetben ha az ágyrácsod, az oldalkeretre szerelt lécre támaszkodik akkor ne az ágy végére rakd a lábat mert akkor ezzel megterheled azt az ágy összehúzó vasalatot amit fentebb a kollégák ajánlottak.
Ilyen esetbe a legjobb megoldás ha közvetlen az ágyrácsot tartó léc alá rögzíted a lábat hogy az rögtön vigye át a súlyt a padlóra.
A lényeg a súly átvitel, aztán a stzabilitás és ez után jön az esztétika. Vhogy ezeket kell a legjobban összehoznod.
A keresztbe vágás függ a lap fogaitól, de sztem semmi akadálya nem lesz a vágásnak rókafarkú fűrész esetében.Ha képeket mellékelnél jobban lehetne segíteni mert lehet hülyeséget írtam fentebb. Gondolok itt arra hogy lehet az ágyvégnél is van léc amire felfekszik az ágyrács.
-
topaz45
tag
Üdvözletem.
Azt szeretném tőletek megkérdezni,hogy egy franciaágynak a lábát hova kell szerelni?
A rövidebb,vagy a hosszabb oldalra? Ez egy 10x10-es 30 cs magas hasáb amiből leven vágva keresztbe 5 hosszába 15 centi,hogy a 5x15- ös deszkát rálehessen ültetni amit majd kapupánt csavarral oda erősítek a lábhoz ill összecsavarozom a kettőt,csak nem tudom,hogy melyik oldalhoz tegyem.Hogyan lesz erősebb az ágy.. És még azt szeretném megkérdezni,hogy 5x15 deszka vágható-e keresztbe rókafarkú fűrésszel?
Köszi -
mdk01
addikt
2K-val lehet szépen/szakszerűen alapozva-fedőzve dolgozni.
Az a baj ezzel a rendszerrel, hogy látod felírtam 4 anyagot és még a szűrőtölcsérről és keverőbödönről még nem is beszéltünk. Sztem nem éri meg két ajtóért azt a procedúrát.Szeszpácból van szórópác is amihez nem elég egy 20-30k-s pisztoly, hogy szépen fel lehessen fújni. Ezért kérdeztem csak.
Ha nitrót felfújod 4x akkor sztem lesz majdnem olyan jó, mint egy alapozott, fedőzött 2k-s lakk és sokkal olcsóbban kijössz.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Apple iPhone 16 Pro - rutinvizsga
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- Vicces képek
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Azonnali VGA-s kérdések órája
- Azonnali informatikai kérdések órája
- SDQHD felbontású monitor jött a JapanNext műhelyéből
- Programozás topic
- Eredeti játékok OFF topik
- További aktív témák...
- Csere-Beszámítás! Lenovo Ideapad 3! R3 7320U / 16GB DDR5 / 512GB SSD
- Apple iPhone 12 Pro 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- AKCIÓ! Gigabyte AORUS 16X (2024) Gamer notebook - i7 14650HX 16GB RAM 1TB SSD RTX 4070 8GBWin11
- REFURBISHED - HP USB-C Dock G4 (L13899-001)
- Csere-Beszámítás! Asus Tuf FX 505G Gamer laptop. I7 8750H / GTX 1050Ti / 16GB DDR4 / 512GB SSD
Állásajánlatok
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest