Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-03-11 00:46:52

LOGOUT.hu

Arduino hardverrel és szoftverrel foglakozó téma. Minden mikrovezérlő ami arduinoval programozható, és minden arduino program, board, és hardverrel kapcsolatos kérdések helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#8901) _q válasza Teasüti (#8900) üzenetére


_q
addikt

Sajnos nem sok rálátásom van a követelményekre, előírásokra amit elvártak, elektronika rész nem hozzám tartozik, én a mérés - kiértékeléssel foglalkoztam. Gyorsulás érzékelővel álló helyzetben tiltás körül 50-80 g körülieket mértünk Z irányban, de X és Y-ban is voltak azért nagy kimozdulások. A mértékére nem emlékszek mekkora volt, csak hogy van csavarodása a NYÁK-nak. Nem mondom hogy mm-es, de pont elég volt ami az elég érzékeny gyorsulás szenzort egy olyan frekvencián rázta, ahol érzékeny az érzékeny volt és ez a mérés miatt nem volt szerencsés. de csavarodása volt a panelnek ez biztos. Az se volt mindegy hogy a gyorsulás érzékelő hol helyezkedik el a panelen, milyen ragasztóval van beragasztva a NYÁK, mert nem csavarozva volt. Tehát minden apróság amit nem is gondolnánk számít. Egyébként ez céges projekt, szóval túl sok mindent nem is tudok mondani hivatalosan, lehet ez is több mint amit szabadna :D

ESP32 nem sokkal nagyobb mint egy ESP-01. ESP32-vel van tapasztalatom, illetve abból van is modul/development board, ezért ebben az irányban indultam el. Ez az egész projekt a tiédhez képest jóval egyszerűbb, maga az analóg óra részét nem is akartam túlbonyolítani, így ott egyszerűbb a helyzet. Lehet kapni kész mechanikát: [link]. Lesz egy fa lap abba bele lesz marva a mechanikának és a kijelzőnek + elektronikának a helye. ESP32 órában és egy kinti egységben, mind a kettő méri a hőmérsékletet, páratartalmat, Real time clock modul kiírja a dátumot. A két ESP32 kommunikál egymással, az órában lévő pedig még pluszban küldi egy honlapra az adatokat, ahol látszódna grafikonon az adat. Múltkor szóba került a kívülről való belső hálózat elérése, na most emiatt még nem tudom hogy belső hálózaton legyen az egész vagy külsőn. Esetleg thingspeak-re menjen az adat. De valami ilyen lenne az elképzelés.
Az se hülyeség amit írtál, léptetőmotor óra szerkezet, de oda akkor kellene áttétel a kismutató-nagymutató miatt, nem tudom a pontos mechanikai megvalósítás mennyire lenne komplikált, így ezt a részét inkább a profi "kínai mechanikára" bíznám :D

[ Szerkesztve ]

(#8902) AcCEsS válasza vargalex (#8882) üzenetére


AcCEsS
senior tag

Az általad készített "energiatakarékos" hőmérő kapcsolási rajzát legyél szíves elküldeni nekem! Írtam privát üzit is, csak valszeg nem vetted észre... Ilyen RTC User memóriába történő tárolást még sosem csináltam, és nagyon érdekel! :)

Előre is köszönöm! :R

AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)

(#8903) vargalex válasza AcCEsS (#8902) üzenetére


vargalex
félisten

Szia!

Olvastam a privátot. Amint időm engedi, összerakok egy kapcsolási rajzot, de egyáltalán nem bonyolult. Lehet, hogy csak leírom. :)

Alex

(#8904) Teasüti válasza _q (#8901) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Na várj csak, ez nem is vezérelt mechanika! Legalábbis semmi jelét nem látom, hogy bármihez kapcsolódna egy elemen kívül. :C
Azt hittem motoros mutatókat tervezel, amit természetesen az mcu vezérelne. :B
Akkor ez egy időjárás állomás lesz, kínai analóg órába építve? :))

Ami a hálózatot illeti, kifelé egyszerűbb a helyzet, mert a router ezt megoldja alapból.
Külső kérés a belső hálózatra nem működik publikus IP cím nélkül.
De nem látom semmi okát mi értelme volna közvetlenül az órára kapcsolódni, ha egyszer amúgy is az már tölti fel az adatokat vhova. Szóval ez a része szvsz tárgytalan. Én tuti szerverre küldeném ki, ahhoz nincs szükség közvetlen hálózati kapcsolatra az óra és a felhasználó között.

[ Szerkesztve ]

(#8905) _q válasza Teasüti (#8904) üzenetére


_q
addikt

Igen, így van ez egy sokkal egyszerűbb megoldás amit én szeretnék. Órát nem akartam újra feltalálni még akkor se ha érdekes feladat lenne :K. Mindenképpen kellene egy fali óra, ezért gondoltam, hogy vigyünk bele valami pluszt amitől kicsit egyedibb lesz. Igen ez inkább egy időjárás állomás lesz ESP oldalról, csak a körítés másabb.
Egyelőre még nagyon az elején vagyok az egésznek. Hobbinak és érdekességnek jó ilyennel foglalkozni ezért kezdtem ezt. Kicsit bele kevertem a külső hálózatról történő belső hálózat elérését. Tényleg jóval egyszerűbb kiküldeni szerverre. Ezt a részét még átgondolom, ha oda érek. Most minden funkciót beletenné legszívesebben, de annak meg nem sok értelme van :D

[ Szerkesztve ]

(#8906) Teasüti válasza _q (#8905) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Most minden funkciót beletenné legszívesebben, de annak meg nem sok értelme van :D

Már hogyne lenne értelme?! Nálam ez úgy nézne ki, hogy ma még kínai mutatós óra kicsi képernyővel, holnap már smart mirror digitális órával a felső sarokban. :C
Így vagyok a saját projektemmel is. Amit lefényképeztem nyákot már megterveztem egy jó ideje, de a múlt héten láttam mit lehetne még belepaszírozni és azóta 3x újraterveztem már. GPS tracker se volt betervezve eredetileg, de aztán megláttam mennyibe kerülnek a kész termékek, aztán megnéztem mennyibe lenne csak a modul. Ekkor már nem volt visszaút. :DDD

(#8907) AcCEsS válasza vargalex (#8903) üzenetére


AcCEsS
senior tag

Nagyon köszönöm, nekem bőven elég lenne, ha le tudnád írni! :)

AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)

(#8908) _q válasza Teasüti (#8906) üzenetére


_q
addikt

Nekem is ilyen gondolatok jöttek elő :D mi mindennel lehet még bővíteni, pedig még az alapja sincs kész. Na majd szépen sorjában :D

(#8909) Aryes válasza Teasüti (#8898) üzenetére


Aryes
nagyúr

Hogyan fogod használni a DMP-t? Van hozzá library-d? Ugye a gyro szenzorban lévő DMP-ről van szó?

(#8910) Teasüti válasza Aryes (#8909) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Igen, az MPU-6050 library példaprogramja ami a Process-nek küldi ki merre áll az 3 poligonból álló repülő, az éppen DMP-t használ.

ESP32-re való portolás jelenleg itt tart.

[ Szerkesztve ]

(#8911) Aryes válasza Teasüti (#8910) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ez jó, én is ezzel csinálom a légegér projektemet. :K
Egy baja van csak: inicializálás után vagy másfél perc kell neki, hogy abbahagyja a pörgést (yaw/z tengely körül) és beálljon egy fix irányba, addig igazából használhatatlan. Ezzel vannak tapasztalataid? X/Y tengely mentén elég stabil az elejétől kezdve, de ott igazából az acc. szenzor adatait használja.
Ha ezt egy motoron fogod használni, az azt jelenti, hogy gyújtás után másfél percig elég véletlenszerű adatokat fogsz kapni.
Ehhez hozzájön, hogy kis hőmérséklet változásokra is vadul elkezd kúszni a Z tengely, ami motoron a motor hője/napsütés hatására is előfordulhat.

[ Szerkesztve ]

(#8912) Teasüti válasza Aryes (#8911) üzenetére


Teasüti
nagyúr

A Z tengely körüli kúszás/forgás engem nem érdekel (Amúgy miért nem használsz 9 tengelyes szenzort? Az iránytűvel szerintem a yaw is korrigálható.). Az X és Y tengely kell csak a dőléshez és az egykerekezéshez.
Nekem ehhez elég a Teapot demo program, négy értéket használok csak amiből kettő nyers adat (X gforce, temp), kettőt pedig a DMP számol (roll, pitch). Alvó üzemmódban meg bármilyen tengelyen bármilyen gyorsulás felébreszti a vezérlőt.

Amúgy nem, nem igazán van vele tapasztalatom. Úgy 2 éve szórakoztam ezzel utoljára. Azóta várja jobb sorsát. Amúgy fura, hogy még mindig nincs "hivatalos" library a DMP-hez, amikor már 2012-ben kiadták hozzá a dokumentációt.

[ Szerkesztve ]

(#8913) Aryes válasza Teasüti (#8912) üzenetére


Aryes
nagyúr

9 tengelyest használok, de a dmp nem használja az iránytű adatait a számoláshoz. Próbáltam már az említett lib 6axis és 9axis .h fájljával is, és ugyanúgy kúszik az elején. A 9axis talán előbb megáll és később pontosabb is, de teszteltem mágnessel és egyáltalán nincs hatással a dmp-re.
Csak gondoltam hátha mára fejlődött a tudomány, kb. egy éve játszottam vele utoljára. :)

(#8914) Tankblock válasza Teasüti (#8890) üzenetére


Tankblock
aktív tag

Biztos hogy meghalt?

Van rajta egy szép Dióda pont ezért. Nem lehet hogy max csaak azt kellene cserélni? Nekem a töltésvezérlő szállt el fordított polarítás végett, de cseréltem, és működik mint előtte.

Ha még nem dobtad ki küld el nekem :-P

Release the Beast....

(#8915) dangerzone válasza Aryes (#8856) üzenetére


dangerzone
addikt

Egy ismerősömnek van elfekvőben egy arduino robotautós szettje, amit még sosem használt és kölcsön tudja adni, kedvcsinálónak jó lehet. Van távolság mérő szenzor, motor shield, 2 kis motor, meg kerekek, enkóder, váz stb, de vezetékek se tápkábel nincsenek.

A kérdésem az,hogy ha usb-re kötöm az arduino-t, akkor úgy is mindent működésre lehet bírni, vagy mindenképpen szükségem volna egy külön tápellátásra is?

(#8916) Aryes válasza dangerzone (#8915) üzenetére


Aryes
nagyúr

És rohansz utána a laptoppal? :DDD
Működésre lehet bírni természetesen, de a motoroknak kevés lesz az 500mA, amit az usb-ről tud szívni. Illetve az usb-nek lesz sok a motor áramfelvétele, le fog oldani a polyfuse, ami a portot védi. Az ultrahang szenzort fogod tudni tesztelni. A motoroknak szerezz egy 4 ceruzaelemes elemtartót, vagy egy 2S lipo akksit.

[ Szerkesztve ]

(#8917) Teasüti válasza Tankblock (#8914) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Nem tudom, vmelyik melegszik a három közül (dióda, ch340g, ldo), nem érzem melyik. Gépre kötve a Windows meg nem reagál rá.
Lehet javítható, ha csak a dióda vagy az LDO. Ha az usb vezérlő ment ki, azt az isten nem cseréli ki ezzel a QFN tokozással.
Esetleg az LDO-t még bevállalom, lehet ki is próbálom 3v3-ról betáplálni hátha úgy még megy.
Ruggedunio-ból kiindulva mind az LDO, mint a mikrovezérlő megdöglik, ha GND felől jön a ménykű.

[ Szerkesztve ]

(#8918) Teasüti válasza Tankblock (#8914) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Nem, ez megdöglött. Piros Led folyamatosan villog rajta, kivéve USB-re kötve.
Se 3V3-ról, se 5V-ról nem megy. Az UART0 nem válaszol se boot-oláskor a Serial monitoron, se a program feltöltésnél nem kapcsolódik (EN és IO0 vagyis a Reset és Boot gombok lenyomva előtte). Jah és melegszik az ESP modul maga is USB-ről. Ez kuka.

Amúgy nem értem miért, a DevkitC tervrajzán rajta van a védődióda a Vbus-on ( D3 1N5819), így elvileg nem kellett volna tönkremennie. Hacsak a kínai nem spórolta le róla. Nem igazán tudom visszakövetni a vezetősávokat a panelen. NYÁK tervet meg nem találok róla.

[ Szerkesztve ]

(#8919) Teasüti


Teasüti
nagyúr

Ti hallottatok már erről a Propeller-ről?

(#8920) Teasüti válasza _q (#8897) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Elültetted a bogarat a fülembe:
Azt nézem, hogy a wroom32-höz tényleg nem kell semmi külső hardver a működéshez. A gombok is csak a programfeltöltéshez max.
A devkit-en lévő rakás kondi és ellenállás is mind a táphoz van és az usb-ttl chip-hez.
Hmmm, készítek egy barebone nyáktervet is, úgy is tervben van egy levegős forrasztóállomás, azzal szépen be lehet ültetni mindenféle IC-t. :K
Mondjuk a modul alján lévő hűtőpadot nem tudom hogy lehetne reflow kemence nélkül, te azt hogy fogod megoldani? Lehet egy bazi nagy via-t kéne odarakni és "felforrasztani" a lyukat. :D

[ Szerkesztve ]

(#8921) _q válasza Teasüti (#8920) üzenetére


_q
addikt

Jó lesz az :D én mondjuk a DOIT development board alapján csinálom, ott van egy 100 nF-os kondi a wroom32 mellett, amúgy tényleg csak max a gomb és hozzá ellenállás, kondi kell. Ez meg kiváltható esetleg tüskével, amit GND-re húzol programozásnál. Valószínű én maradok a gomb megoldása mellett az első panelnél.

Még egyelőre adatlapozok, nem gondolkoztam még beültetésen. Illetve nem is figyeltem a hűtőpadot. :D Nem tudom ezeknél a kínai paneleknél vajon be van forrasztva? :D

Esetleg valami hasonlóan?

[ Szerkesztve ]

(#8922) Teasüti válasza _q (#8921) üzenetére


Teasüti
nagyúr

100u lesz az inkább, 0,1u-ból a modulon belül is van egy maréknyi. ;)
Én ezen a programozón gondolkozom még, ehhez elég csak kivezetni tüskére azt a 6 lábat, nem kell se gomb, se semmi. Egyedül az EN-re a felhúzó és egy bypass kondi az üzemszerű működéshez. :K
Mondjuk sebességben csak 115200-at tud, ami elég karcsú: a devkit-en lévő chip 8x ekkora sebességet biztosít.
Ha generic FTDI csatolót használok, ahhoz meg kellenek a gombok is. Bár lehet ez a programozó meg jó lenne más 3,3V-os chipekhez is, mint pl a 8266.

A második részében azért elég vicces miket bénázik. Nem egy idegbeteg állat. Én már kivágtam volna az ablakon. :DDD Erre lesz jó a forró levegős forrasztás, ez az egész megvan vele 2 perc alatt sokkal szebben.
Én már próbáltam pákával alulról beforrasztani hűtőpadot, nekem nem működött a dolog. Az a fránya ón sehogy se akart felszívódni a másik oldalra. Mondjuk nálam 0,7 mm-es via-k voltak, nem tudom amúgy mekkora átmérőnél életképes a dolog. Én mondjuk tuti ezzel kezdtem volna a többi láb előtt, ha sikerül akkor erősen megtartja a chip-et, ha meg nem sikerül akkor könnyen le lehet szedni. A kontinuitás vizsgálat nem elég, ahhoz néha még forrasztani sem kell.

[ Szerkesztve ]

(#8923) Aryes válasza Teasüti (#8922) üzenetére


Aryes
nagyúr

"Én már próbáltam pákával alulról beforrasztani hűtőpadot, nekem nem működött a dolog."
Neki se sikerült, a végén írja, hogy megsütötte a cpu-t. ;]

" Én mondjuk tuti ezzel kezdtem volna a többi láb előtt, ha sikerül akkor erősen megtartja a chip-et, ha meg nem sikerül akkor könnyen le lehet szedni."
Teljesen igaz, nem is értem miért nem így csinálta. Elég lett volna csak addig melegíteni, amíg látja, hogy megtartja a kötés, így nem sült volna oda a cucc.

(#8924) _q válasza Teasüti (#8922) üzenetére


_q
addikt

Ja igazad van a gombokhoz ajánlott a 100nF, kicsit belekeveredtem már :D. Nem tudom ez a programozó mennyivel jobb mint egy FTDI vagy CP2102-es USB-TTL konverter. Én az utóbbival tervezem használni. Ha jól tudom 8266-nál is soros vonalon lehet programozni. Így oda ez is szintén használható. RESET gombot érdemes használni, akkor már csak max a boot gomb-ellenállás-kondi 3-as a plusz alkatrész.
Sőt egy FTDI vagy CP2102 esetén csak RX, TX, VCC és GND kell. Bár ahogy nézem amit linkeltél is ugyan az lenne, csak kicsit drágább eszköz.
Egyébként arra a hűtőfelületre nem tudom tényleg mennyire lehet szükség. Persze ha melegszik akkor jó dolog, de egyébként nem vagyok biztos benne, hogy azt tovább muszáj forrasztani még, már mint az hűti alapból az ESP32-es IC-t. Az hogy ezt még egy további panel részhez forrasztod olyannak tűnik nekem, mint ha egy CPU-n lévő hűtőbordára még egy másik hűtőbordát tennénk, esetleg ventilátort. Az alap hűtőbordával is jó a többi már csak plusz lenne ami ha kivitelezhető jó, de nem biztos hogy kell is használni.

(#8925) tvamos válasza Teasüti (#8919) üzenetére


tvamos
nagyúr

Igen, de nekem nem jött be. Nem is emlékszem, hogy miért.

Azt hittem, meghalt már a projekt.

Valahol még van egy 10 év körüli darab otthon.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#8926) Teasüti válasza _q (#8924) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Nem tudom ez a programozó mennyivel jobb mint egy FTDI
Ha megfigyeled az ESP32 programozót, akkor azon rajta van az auto letöltéshez szükséges két tranyó is, ami lehúzza az EN és IO0 lábakat. Gyakorlatilag a Devkit áramköre egy az egyben CH340g-vel. Így mint írtam volt megspórolható még a két gomb is a NYÁK-ról.
Ezzel konkrétan nem kell semmi kiegészítő a modul mellé az EN felhúzó ellenállásán kívül. Kivezeted 6 tüskére a Vcc, GND, RX, TX, EN, OI0 lábakat, rá erre a programozóra és uccu neki! :K
Mondjuk a CP2102-es programozó szimpatikusabb lenne, ilyen van a devkit-en is, de az mellé kell egy auto-program áramkör még pluszban vagy a NYÁK-ra, vagy vhova (vagy hát különben nyomogatod a gombokat).
Talán az volna a legideálisabb, ha gyorsan összeraknék magamnak egy ilyen programozót a fenti mintájára CP2102-vel. :K

szerk: hmm ami azt illeti nem is kell saját, találtam hozzá "eredeti" devkit programozót! :))

(#8925) tvamos
Nem lehet, hogy a fura program nyelv miatt?
Állítólag nem rég jött hozzá ki egy C fordító.
8 független mag azért elgondolkodtató.
De tényleg nincs elterjedve egyáltalán. Teljesen véletlenül találtam rá.

[ Szerkesztve ]

(#8927) DopeBob


DopeBob
addikt

Sziasztok,

tudja esetleg valaki ESP8266 létezik LAN csatis kivitelben? Vagy bármilyen hasonló kis méretű dev board amin van ethernet és Arduino kompatibilis?

MZ/X

(#8928) tvamos válasza Teasüti (#8926) üzenetére


tvamos
nagyúr

Ilyen ESP-k, feg Cortex M4-ek, feg Raspberry Pi-ok melett, elég speciális igények mellett lehet létjogosultsága.

Amúgy C2000-re váltottam, mert az éppen jobban érdekelt. (Meg kaptam boardot.)

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#8929) _q válasza Teasüti (#8926) üzenetére


_q
addikt

Tényleg már látom. A reset gomb mindig jól jöhet mondjuk a panelen szerintem, ha nem akarsz aksit/elemet vagy hálózati resetet.

Ezen a devkit panelen ahogy nézem ki van hagyva a forrasztási helye az ESP32 wroom modulnak. Ha nem akarod ráforrasztani akkor nem látom még hogyan lehetne programozni.

(#8927) DopeBob
ESP32 Gateway. Ezen van ethernet.

[ Szerkesztve ]

(#8930) _q válasza Teasüti (#8922) üzenetére


_q
addikt

ESP32 WROOM32 adatlap 14. oldal 7-es fejezet, oldal közepe:
"Note:
Soldering Pad 39 to the Ground of the base board is not necessary for a satisfactory thermal performance. If users do want to solder it, they need to ensure that the correct quantity of soldering paste is applied"

Solder pad alatt szerintem arra gondol, amiről mi is beszéltünk. Ha megnézed az adatlap 14. oldalán a schematic-ot, akkor látszik hogy jobb oldalon a GND3 fölött van a P_GND. Ha ezt összehasonlítod a PCB-vel, akkor látszik, hogy a P_GND nincs a GND3 fölött. Tehát ezek szerint a P_GND, ami a 39-es láb, illetve a megjegyzés az adatlapban engedményt ad arra, hogy nem muszáj beforrasztani, habár a schematic úgy mutatja még is. Tehát a felhasználótól függ be akarja-e forrasztani. Én szerintem hagyni fogom.

[ Szerkesztve ]

(#8931) _q válasza _q (#8930) üzenetére


_q
addikt

Adatlap 3. oldal 2.1-es fejezet, valóban a 39-es láb a Soldering pad.

(#8932) Teasüti válasza _q (#8929) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Nálam nem gond, egy egyszerű áramtalanítás megteszi reset-nek.
A devkit panellel meg a NYÁK-ra ültetett modult gondoltam programozni.
Nem kell a devkit-re beültetni semmit, csak a megfelelő tüskéit rákötni a NYÁK-on lévő modulra és voilá: éppen úgy programozod, mintha devkit-re lenne beültetve. Talán még eddig ez a legideálisabb megoldás - automatikus letöltés és nagy sebesség -, ha nem is a legpraktikusabb.

[ Szerkesztve ]

(#8933) _q válasza Teasüti (#8932) üzenetére


_q
addikt

Nem biztos, de ennek a programozó panelnek nem ugyan az a kiosztása mint a development panaleknek, amire rá van forrasztva az ESP32? Mert akkor lehetne azt is használni.

(#8934) Janos250 válasza Teasüti (#8922) üzenetére


Janos250
őstag

"Ha generic FTDI csatolót használok, ahhoz meg kellenek a gombok is."
Elvileg nem, mert azon is ott van a DTR és RTS láb.
A "ck" programozási mód éppen azért olyan népszerű, mert kiküldi a DTR és RTS lábakon a boot módba állításhoz szükséges jeleket. Ha beköti az ember. Ha nem, akkor kézzel kell boot módba állítani kapcsolóval. Tehát, ha a converteren van DTR, RTS, akkor bekötve nem kell gomb, ha nincs rajta, vagy nem kötöd be, akkor kell gomb. Mellesleg én kézzel szoktam boot módba állítani.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#8935) Teasüti válasza _q (#8933) üzenetére


Teasüti
nagyúr

De, ugyanaz a kiosztás. Csak nyilván olyan panelt nem használhatsz külső modulhoz, amin már rajta van egy.
Az UART busz hülyét kap, ha két modult kötsz rá. :C

(#8934) Janos250
A linkelt programozón nincs rajta az a két tranyó, ami kell az invertált logikához. Így az auto letöltés bukta.
Valamint ránézésre a 3,3 voltot valszeg feszültségosztóval állítja elő egyéb hijján, ami meg hááát... :W
Azok a 0603-as ellenállások nem úgy néznek ki, amire szívesen rákötnék akár csak 100 mA-t. :N
Az 1/10W-os korlátjukba legfeljebb 68 mA fér bele 1,7V-os drop-nál, ezzel meg nem biztos, hogy meg lehet hajtani egy ESP32-t. (Nem jártam utána.)
Szóval az UART kommunikáción kívül konkrétan semmire nem jó.
A devkit panelje meg semmivel nem kerül többe, vagy talán még olcsóbb is mint egy tisztességes FTDI programozó. És szerintem bekötni is ugyanannyi, mint egy FTDI programozót: usb az egyik végén, dupoint a másik végén.

[ Szerkesztve ]

(#8936) Tankblock válasza Teasüti (#8926) üzenetére


Tankblock
aktív tag

[link]

Nekem ilyenem van eddig flawless.

Release the Beast....

(#8937) Teasüti válasza Tankblock (#8936) üzenetére


Teasüti
nagyúr

WOW, ez tök jó!!
Gondolom ugyanúgy ki van vezetve rajta minden tüskére is mint a devkit-en, szóval a beültetett modulhoz is jó kettő az egyben. :K
Annyi, hogy ezen sincs rajta az auto program áramkör. Vagy nem látom sehol. Nyomni kell a gombot feltöltéshez?
Köszönöm a tippet! :R

[ Szerkesztve ]

(#8938) Tankblock válasza Teasüti (#8937) üzenetére


Tankblock
aktív tag

Nem kell nyomni semmit.

Ezen csinálom a IR Remote projectemet egy ideje (már ha lenne rá időm...)

Igaz nem pogo pin de jó. Kivenni betenni nagyon okés, 100-as batchet nem ezzel csinálnám....

10-20 még ok, fejleszteni tökéletes.

Most nézem h a képhez képest az enyémen van még 1 6 lábas SMD ic. Nem tudom leolvasni, lehet h dual package MOSFET és akkor itt van a kutya elásva. pedig a linket a rendelésemből vettem ki.

[ Szerkesztve ]

Release the Beast....

(#8939) Tankblock válasza Teasüti (#8937) üzenetére


Tankblock
aktív tag

kifutottam a szerkesztési időből....

ha a comment részben ránézel a boardra akkor láthatod a bal oldalán a plus 6 lábas ic-t

Release the Beast....

(#8940) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

Sziasztok!

[link] Tudtok ebben segíteni?

(#8941) AcCEsS


AcCEsS
senior tag

Ha az ESP8266 WAKE_RF_DISABLED beállítással lett deepsleep-be altatva, akkor a következő feléledési ciklusban van bármiféle lehetőség az RF modul bekapcsolására? Vagy csak a WAKE_RF_DEFAULT paraméterrel történő altatás utáni ébredés során fog működni ismét?

[ Szerkesztve ]

AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)

(#8942) vargalex válasza AcCEsS (#8941) üzenetére


vargalex
félisten

Ha jól tudom, csak egy újabb deepSleep hívással oldható meg. Viszont, ha WAKE_RF_DEFAULT-al altatod, akkor kódból te már kapcsolgathatod a wifi-t.

Itt pont ezt tárgyalják.

Alex

(#8943) _q válasza vargalex (#8942) üzenetére


_q
addikt

Hogy ellenőrizhető a kód, hogy valóban deep sleep-ben van az ESP? uA-es műszerem nincs hozzá.

(#8944) vargalex válasza _q (#8943) üzenetére


vargalex
félisten

Vannak, akik rendelkeznek ilyen műszerrel, ők mérték. Youtube-on is lehet róla videót találni. Nekem sincs, így én elhiszem. És természetesen a lényeg, hogy deepSleep hívás után ne húzd semmivel LOW-ra az RST lábat. Majd a timer lejártakor a GPIO16 LOW-ra állításával reset-eli a boardot.

Tuti működik, hiszen a percenként hőmérsékletet mérő cucc 1 Li-Ion cellával (notebookból bontott) elmegy 90+ napot.

[ Szerkesztve ]

Alex

(#8945) _q válasza vargalex (#8944) üzenetére


_q
addikt

Elhiszem én is, de nem látom hogy tényleg jól írtam-e meg a kódot addig, amíg aksiról nem megy hosszabb ideig.

Másik kérdés mindenki felé.
ESPnow tényleg nem megy WIFI-re csatlakozással együtt? Adott 2 db ESP, egyik mér, küld adatot a másiknak, aki netről fogad/küld adatot. Ha nem ESPnow, akkor mivel lenne érdemes a két eszköz közötti küldést megoldani, hogy WIFI-re is tudjon az egyik csatlakozni?

[ Szerkesztve ]

(#8946) Tankblock válasza _q (#8945) üzenetére


Tankblock
aktív tag

[link]

Itt azt mondja hogy ESP32 esetén ha a csatorna a ESPNow és a Wifi kapcsolatra ugyanaz akkor tud csak működni.

Ennyi kapcsolat esetén nem biztos hogy megéri. Tedd fel az egészet a MQTT re és rakd fel Wifire.

Release the Beast....

(#8947) _q válasza Tankblock (#8946) üzenetére


_q
addikt

MQTT értelemzésnek többzör nekifutottam már, de kicsit bonyolult volt nekem. Esetleg egy jó leírást tudsz javasolni hozzá?

Alternatív megoldásnak esp32 socket server ami még jó. Ettől független annyi helyen olvasni MQTT-ről hogy érdekelne az a verzió is, hogy mi ez, mire jó, miért érdemes használni stb.

(#8948) Janos250 válasza _q (#8947) üzenetére


Janos250
őstag

MQTT szerver része - tudtommal - nincs megfelelően kidolgozva ESP-re, csak linux alá, pl. Pi-re.

Küldés:
Én a következőt csinálom:
Van egy ESP32 szerver, amire neten (akár helyi WiFi-ről, akár az ország másik feléből) lehet küldeni adatokat, és minden bejelentkezett kliensnek továbbküldi, azok meg értelmezik, hogy kell-e ez nekik. Nem azt mondom, hogy ez Neked jó, ez csak egy példa, amit én használok. A bejelentkezettek küldhetnek is, és elküldésre kerül a bárki által megosztott adat (Pl. másik ESP32-ről, windows alól putty-al, stb)

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#8949) AcCEsS válasza vargalex (#8942) üzenetére


AcCEsS
senior tag

Érdekes volt a topic amit linkeltél, sok hasznos infóról lehetett olvasni benne, köszönöm! Hasonló okosságokat találtam ezen az oldalon a deepsleep és a power save témáiban közzétett tapasztalatokról/javaslatokról. Egyiket-másikat a tegnapi napon beépítettem a saját projektembe, és - jelenleg úgy néz ki - sikerült komolyabb előrelépést elérnem az energiatakarékosság szempontjából. Pl. a szenzorok által mért értékeket RTC User memóriába tárolom (az tényleg max 512 byte?), majd a kövi mérést összevetem a tárolttal, és csak akkor húzom fel a wifit és küldöm be az infókat a Domoticz számára, ha volt bármiféle változás a mért értékekben. A túl gyakori - és nem igazán hasznos - változásokat a mért érték minimális kerekítésével küszöböltem ki (pl. a lux értéket 10-re kerekítve használom, a hőmérsékletet meg 1 tizedesre), mert minden elsuhanó felhő változtatott a percenkénti adatokon, pl. 1723 ról 1724 luxra módosult a mérés, és csak emiatt indult be a wifi. Kb. 20 órája megy az új algoritmus, de a fogyasztás nagyjából megfeleződött, mert volt olyan időszak éjszaka, amikor 73 percen át nem változott a mért érték, nem kellett wifi-n keresztül beküldeni az adatokat. Ébredés után Wifi nélkül és a delay sorokkal együtt 28 milliszekundum alatt lefut ez értékek begyűjtése és tárolása a szenzoroktól, majd jöhet a várva-várt szundi. Wifi-vel ez kb. 1600-1700ms, de csakis BSSID, meg fix wifi csatorna és statikus IP cím használatával! Képes voltam #ifdef-el megcsinálni a teszt és az éles változat fordítását, hogy még a serial.print() meg a többi fejlesztést segítő csacskaság se vegyen el plusz időt és energiát a végleges változatban. :K Eccerűen ráfüggtem a témára, de nagyon! :))

[ Szerkesztve ]

AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)

(#8950) vargalex válasza AcCEsS (#8949) üzenetére


vargalex
félisten

Igen, a deepSleep érdekes téma, rá tud kattanni az ember, hogy minél optimálisabb megoldást találjon.

Az elérhető memória valóban 512 byte, de ha csak mért értékeket akarsz tárolni, bőven elég.

Alex

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.