Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-03-11 00:46:52

LOGOUT.hu

Arduino hardverrel és szoftverrel foglakozó téma. Minden mikrovezérlő ami arduinoval programozható, és minden arduino program, board, és hardverrel kapcsolatos kérdések helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#8951) Tankblock válasza _q (#8947) üzenetére


Tankblock
aktív tag

[link] full documentation.

Youtubon is van jónéhány magyarázó videó.

Dióhéjban:
Van egy szerver amit brokernek hívnak és ide iratkozik fel mindenki. A feliratkozott csatornáról kapod az összes információt (subscribe). Küldeni is lehet (publish) amit a feliratkozók megkapnak.

TCP/IP felett is megy, de láttam már Websocket felett is. A lényeges része h a küldő meghatározhatja a Qos (Quality of Service) szintet:

At most once (0)
At least once (1)
Exactly once (2).

Azaz hányszor kaphatja meg a feliratkozó ugyanazt az üzenetet. Erről itt: [link]

A uControllernek nem kell mindig online lennie, de amikor az megkaphatja azokat az utasításokat amik szükségesek a további működéshez. Pl infót h van új Firmware lehet letölteni ha van elegendő energia hozzá.

Release the Beast....

(#8952) Janos250 válasza Tankblock (#8951) üzenetére


Janos250
őstag

Találkoztál MQTT brokerrel ESP-re? Én várom, de nem találkoztam még vele.
Tudom, lehet más, meg felhő, meg miegymás, de én ezt várnám.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#8953) Tankblock válasza Janos250 (#8952) üzenetére


Tankblock
aktív tag

Hello,

csak pár ígéretes kezdeményezést: [ESP8266] ra. ESP32 még nem találtam, pedig jó lenne, most raspi 3 as fut servernek.

Release the Beast....

(#8954) gyulank


gyulank
addikt

Szeretnék (főleg) NET nélkül, Wi-Fi-n át weblapon keresztül jelszó beírása után ki-be kapcsolni 1 relét.
Esetleg másodpercben megadható beállítható négyszögjellel. Esetleg időzíteni automatikus visszakapcsolását.
Van hozzá: Arduino Nano V3; Arduino Pro Mini; ESP-07; NRF24L01
Konkrétan 1 mozgásérzékelő által kapcsolt riasztó autókürtöt akarok kikapcsolni, mielőtt engem dudálna, úgy, hogy akárki ne tudja állítgatni. Melyikkel lehet megcsinálni, és hogy?

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#8955) _q válasza Janos250 (#8948) üzenetére


_q
addikt

Szerver alatt websocet-et érted?

(#8951) Tankblock
Köszi. Jó lenne raspberry nélkül, így az MQTT nem lesz jó.

(#8956) Janos250 válasza _q (#8955) üzenetére


Janos250
őstag

Így:
WiFiServer telnetServer(telnetPort);
WiFiClient serverClients[MAX_SRV_CLIENTS];

if (telnetServer.hasClient()){

if (serverClients[I].connected()){[/I]

[I]while(serverClients(i).available()) {[/I]

Nem akarom részletesebben, mert ismételgetés lenne.

[ Szerkesztve ]

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#8957) Janos250 válasza _q (#8955) üzenetére


Janos250
őstag

Ha tovább kíváncsiszkodsz, itt megnézheted:
[telnet szerver minta]
Ha ennél is tovább, akkor privátban küldök egy IP címet és port számokat. Valami telnet programmal (pl. putty) belépsz duplán, s amit az egyik ablakban begépelsz, a másikban visszajön. A web szerveren meg plusz infókat látsz.

[ Szerkesztve ]

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#8958) _q válasza Janos250 (#8957) üzenetére


_q
addikt

Lehet ez nem az amit én keresek :(
Azt gondoltam egyszerűbb lesz megtalálnom a megfelelő kódot. Köszönöm azért.

(#8959) Tankblock válasza _q (#8955) üzenetére


Tankblock
aktív tag

Applikáció függő kérdés. Nodered nem lesz sosem uControlleren, anélkül nehezen van home automation.

Release the Beast....

(#8960) _q válasza Tankblock (#8959) üzenetére


_q
addikt

Lehet majd erre is sort kerítek, szerencsére jelenleg nem kell még ennyire elmélyednem.

Sikerült socket szerverrel megcsinálni, hogy routeren keresztül küld egymásnak a két ESP32 egy egyszerű "hello word" stringet.
Az a gond, hogy egyszerre ha bedugom a 2 ESP32-es dev board-ot akkor hiába külön USB porton van, még se ismeri be két külön COM portnak. Régebben TI mikrovezérlőknél nem volt ilyen gondom ott ment 2 panel is külön USB portról. ESP32 dev board (DOIT board ha minden igaz) esetén nem lehet megoldani? Elég rossz így egyesével mindig lehúzni cserélni cilust játszanom.

Még egy kérdés, hogy ESP32-nek fix IP címet lehet adni úgy is, hogy a router gateway, subnet dolgait nem keverem bele, ne kérje? Amit találtam kódot, ott a router paraméterekkel együtt állította be a szerver ESP32 fix IP címét. Másik megoldás, hogy megnéztem serial monitoron az IP címét a szervernek, és manuálisan ezt megadtam a kliensnek. Azt nem tudom viszont, hogy idővel ez az IP vajon változhat-e, azt sejtem igen, attól függően a router milyen IP-t oszt ki.

(#8961) Teasüti


Teasüti
nagyúr

Megérkezett ez a Sim808-as modulom, azzal játszogatok most.
Azt kell mondjam nagyon király kis cucc ez! :K
Egy UART kell hozzá, meg egy-egy gpio port a be-/kikapcsoláshoz, valamint az alvó üzemmódhoz (ezeket fel/le kell húzni és tartani egy kis ideig, kvázi gombnyomást szimulálva).
Powerkey gombbal kézzel is lehet kapcsolni. De ha fixen földre húzzuk ezt a lábat (vagy áthidaljuk a gombot), akkor automatikusan boot-ol amint tápot kap és parancsra le is lehet kapcsolni. Megspórolva egy portot. Akkus üzemhez ez szerintem nem ajánlott, hisz Vbat-ról húzza fel ezt nem tudom mekkora ellenállással. De akkus üzemnél e nélkül is boot-ol magától, ha az akkufesz elég magas. CV/CC töltőáramkör integrálva a modulba. :K
BT3.0-át tud a modul, külső antenna kell hozzá.
És mindent AT parancsokkal lehet elérni, a BT SPP profilnál van transzparens kapcsolati mód is, amikor nem kellenek az AT parancsok, hanem egyszerűen fogad és küld UART portra mindent, mint egy sima HC-06 modul.
Előnye az ESP32-vel szemben, hogy beállítható pin kód a csatlakozáshoz és ugye sima UART, vagyis nem kell betölteni 800 KB-nyi library-t programozáskor. Valamint az erősebb antenna. :K
GPS-t rém egyszerű használni, igazából van rá kb kettő AT parancs ami sűrűn kell (bekapcs, pozíció lekérdez), NMEA mondatokkal próbáltam, de többféle protokoll szerint tud kommunikálni. Tökéletesen működik, még az USB portról is az ESP32 mellett (elvileg 2A-es táp kéne neki). GSM részét nem próbáltam még, kéne vennem egy feltöltős kártyát bele.
Valamint kéne szerválnom hozzá egy mikrofont és egy hangszórót.

AT parancsfeldolgozásra tudtok vmi könnyű módszert? Sima text parsing jut csak eszembe.

Jah és Janos250 köszi a hardware serial tippet, valóban odatehető a port arra a lábra, amelyikre tetszik. :R

[ Szerkesztve ]

(#8962) Tankblock válasza _q (#8960) üzenetére


Tankblock
aktív tag

Hello,

Routeren a dhcp részén ha tudod a MAC címet (szintén kileshető a dhcp listáról) akkor 2 sec alatt lehet beállítani otthoni fix ipt. Ha a szolgáltatótól sueretnél az már más kérdés.

UART szerintem az operációs rendszer szeretné azt a UART chipet mindenáron 1 com portra rendelni. Eszközkezelőben nézd meg mi van akkor ha mind a kettő be van dugva. Az egyik tippem szerint ismeretlen eszköz lesz. Arra telepitsd a drivert megint és rendelj hozzá egy még nem használt com portot

Release the Beast....

(#8963) csadi0011


csadi0011
őstag

Megint vannak könyvek HumbleBundle-n. [link]

(#8964) Janos250 válasza Tankblock (#8962) üzenetére


Janos250
őstag

"ha tudod a MAC címet (szintén kileshető a dhcp listáról)"
vagy

Serial.println(WiFi.macAddress());

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#8965) tvamos válasza _q (#8960) üzenetére


tvamos
nagyúr

Én kiíratom az ip-t lcd kijelzőre.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#8966) _q válasza Tankblock (#8962) üzenetére


_q
addikt

Jól tippelted, mert ismeretlen eszköznek látja a 2. csatlakoztatott ESP32-es modult. Megpróbálom felrakni a drivert újra.

A MAC címes megoldás hogyan működne. Ha meg van a MAC cím, akkor az mindig fix, mert hardverhez van rendelve, tehát sose változik, így ezt kell megadnom a kliens eszköznek? Azaz MAC cím alapján csatlakozna a kliens a szerverhez hasonlóan mint ha IP-t adnék meg?

(#8964) Janos250
Köszi :R

(#8965) tvamos
Nem szeretném mindig újra megadni a kliensnek, hogy melyik IP-re csatlakozzon. Az lenen a jó, ha bekapcsolom akkor az ismert cím alapján a szervert egyből felismerje mindenféle plusz felhasználói beavatkozás nélkül.

(#8967) vargalex válasza _q (#8966) üzenetére


vargalex
félisten

A MAC cím alapján a routeren tudsz (általában) statikus DHCP lease-t beállítani (azaz statikus IP címet rendelni a MAC címhez, tehát az az eszköz mindig ugyan azt az IP-t fogja kapni minden DHCP kérés esetén).

Alex

(#8968) Janos250 válasza _q (#8966) üzenetére


Janos250
őstag

"Nem szeretném mindig újra megadni a kliensnek, hogy melyik IP-re csatlakozzon. Az lenen a jó, ha bekapcsolom akkor az ismert cím alapján a szervert egyből felismerje mindenféle plusz felhasználói beavatkozás nélkül."
Ha nem akarod valami miatt Vargalex által írtat alkalmazni:
Nem akarom ide ismét bemásolni, de ami linket korábban küldtem, abban:
31-33. sor
62-71. sor
:)

[ Szerkesztve ]

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#8969) _q válasza Janos250 (#8968) üzenetére


_q
addikt

Na ez az amit el akarok kerülni, hogy a router egyéb paramétereit is meg kelljen adni. Sajnos korábban se sikerült rájönnöm arra, hogy mi a gateway és subnet szám. Ha a router beállításaiban megnézem, ott ezt látom.
Ha viszont ESP-vel lekérem, a következővel:

Serial.print("IP: "); Serial.println(WiFi.localIP());
Serial.print("Subnet: "); Serial.println(WiFi.subnetMask());
Serial.print("Gateway: "); Serial.println(WiFi.gatewayIP());

akkor meg 192.168.2.1-et kapok IP-nek, amivel a router beállításait is elérem, illetve 255.255.255.0 subnet címet.
Ha összehasonlítjuk az ESP-vel lekért és a router beállításai alatt látható címeket, látható hogy különbözik. Na most melyik a jó és miért látok teljesen mást?

(#8967) vargalex
Köszi, megpróbálok keresni ilyen beállítást a routeren.

[ Szerkesztve ]

(#8970) vargalex válasza _q (#8969) üzenetére


vargalex
félisten

Szia!

A router felületéről lementett kép a WAN kapcsolatod, az ESP pedig LAN IP-t kap. Közben pedig van egy címfordítás. Gondolom a routered 192.168.2.x tartományból oszt IP-t, ami 255.255.255.0 tartomány.

Alex

(#8971) _q válasza vargalex (#8970) üzenetére


_q
addikt

Ja, tehát hogy nekem nem a vezeték nélküli kapcsolat címét kell néznem, hiába Wifin csatlakozok, hanem a LAN címet? Mondjuk nem értem miért, de akkor kezdek közelebb kerülni a megoldáshoz. LAN bellításnál láttam 255.255.255.0 subnetet meg 192.168.2.1-es IP-t. Köszi. :R

(#8972) vargalex válasza _q (#8971) üzenetére


vargalex
félisten

Ahogy írtam, amiről a képet készítetted az a WAN, azaz Wide Area Network (tehát a routered külső lába, amin az internet felől látszik). Az most más kérdés, hogy a Digi a WAN oldalra is privát IP címet adott neked (100.x.x.x tartomány), tehát ezt az internet felől sehogy nem fogod elérni (lehet, hogy nem is akarod, tehát nem biztos, hogy gond neked).

A belső kliensek (legyen az vezetékes, vagy vezeték nélküli) a LAN, azaz Local Area Network-hoz kapcsolódnak, azaz abból a tartományból kapnak IP-t.

Ezek egy része a wifi kliensek, WLAN

A Wifi kapcsolat a WLAN, azaz Wireless Local Area Network, ahogy írtam a LAN része.

Remélem így tisztább lesz.

Alex

(#8973) _q válasza vargalex (#8972) üzenetére


_q
addikt

Nagyon köszönöm, keveredtek bennem a fogalmak. :R Remélem a türelmed nem fogyasztottam el teljesen :D

Első körben nem akarom kifelé az adatokat küldeni, ha majd mégis szeretném akkor a korábban szóba került módon meg tudom tenni (digit felhívom és megkérem intézkedjenek, vagy nyitok egy portot kifelé a routeren).
Erre majd még visszajövök kérdezni ha eljutok oda.

[ Szerkesztve ]

(#8974) vargalex válasza _q (#8973) üzenetére


vargalex
félisten

Kifelé küldéshez semmit nem kell tenned (most is tudsz netezni), menni fog. Ha kívülről szeretnél egy belső eszközt elérni, akkor kell kérned a publikus IP címet.

[ Szerkesztve ]

Alex

(#8975) Teasüti válasza _q (#8973) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Azt tegyük hozzá, hogy a LAN oldalon a kliensek gateway címnek a router LAN oldali címét látják, vagyis a router címét kell megadni, ugyanazt amin a webes felületet nyitod meg.
Ezt is minden eszközön be kell állítani a saját IP cím és subnet mellett, ami nem dhcp-vel kapja meg a kapcsolati adatokat.
Egyszerűbb lenne az életed, ha olvasgatnál kicsit a helyi hálózatokról, ahogy korábban javasoltam. :U

[ Szerkesztve ]

(#8976) _q válasza vargalex (#8974) üzenetére


_q
addikt

Rosszul fogalmaztam, igen a kívülről történő elérésre gondoltam, hogy még nem tudom kelleni fog-e. Ha thingspeak-re szeretnék valamit feltenni oda gondolom nem kell. Más mondjuk nem jut eszembe hogyan tudnám megoldani az adatok megjelenítését grafikonon.

(#8975) Teasüti
Igazad van hogy jó lenne olvasni, csak jelenleg nem sok fogalmam van arról, hogy mit is olvassak. Azt tudom mit szeretnék elérni és rá tudnék keresni virágnyelven, de az kevés ahhoz, valahogyan szakmaibban kellene keresgéljek. Viszont most már pár szakmai kifejezés szóba jött, ezek menték keresgélek. Csak megint előrébb járok fejben, mint gyakorlatban :D

(#8977) dew28 válasza _q (#8976) üzenetére


dew28
aktív tag

viragnyelven hogy ertsd az atjaro ( gateway ) az az ip amit beirsz a bongeszobe hogy megjelenitsd a routered config oldalat (pl. 192.168.2.1) az ehhez tartozo alhalozat( subnet ) pedig a 255.255.255.0

kezheted mondjuk itt az olvasast [link] / [link]

[ Szerkesztve ]

[ Szerkesztve ]

(#8978) _q válasza dew28 (#8977) üzenetére


_q
addikt

A gateway az meg volt, összefüggések hiányoztak. Köszi olvasgatom :R

(#8979) Attix70


Attix70
aktív tag

Szeretnék majd csinálni egy villanyos bicikli monitorozó egységet ami Bluetooth-on kommunikál egy androidos eszközzel és ezzel kapcsolatosan az lenne a kérdésem, hogy ESP32-vel lenne ez a legegyszerűbb (vagy nano+HC-05) ?
Áram, gázkarállás, feszültség, sebesség lenne monitorozva.

Próbáljuk meg a mondatokat NAGYbetűvel kezdeni

(#8980) Teasüti válasza Attix70 (#8979) üzenetére


Teasüti
nagyúr

ESP32 egyértelműen. :K
Viszont a HC-05-tel lehet barkácsolni egy auto-reset áramkört és akkor lehet programot is feltölteni vele kényelmesen. ESP32-nél egyelőre még nincs BT OTA programfeltöltés (bár elméletileg lehetséges), így ott marad az USB.

[ Szerkesztve ]

(#8981) AcCEsS


AcCEsS
senior tag

Egy BH1750 szívat. Breadboard-on összerakva hibátlanul működik egy Wemos D1 Mini-vel, de ha kicserélem egy Wemos D1 Pro vagy egy Wemos D1 Lite-re, egyik sem tudja inicializálni a szenzort. Van mellette egy másik I2C szenzor, egy BME280 is, de nem hiszem, hogy bekavar. Egy I2Scanner-t rátöltve látom mindkét eszköz címét,

Found address: 35 (0x23) // Ez a BH1750
Found address: 118 (0x76)

de a végleges sketchet rátöltve, a bh1750.begin()-re ezeket a hibaüzeneteket kapom:

[BH1750] ERROR: received NACK on transmit of address
[BH1750] ERROR: received NACK on transmit of data
[BH1750] ERROR: other error
[BH1750] ERROR: undefined error
BH1750 device error!

Kivéve a D1 Mini-vel, mert azzal megy jól. :K A leírás alapján az ADDR lábat VCC-re húzva próbáltam címet váltani 0x5C-re, de semmi változás.

Ezmiez? Van valami ötletetek?

AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)

(#8982) Janos250 válasza AcCEsS (#8981) üzenetére


Janos250
őstag

Az én gyanúm:
rossz lábat használsz, mert a lábak elnevezése enyhe káosz.
Én elsőként megpróbálnék ugyanazon a lábon egy ledet villogtatni, aztán ha az megy, akkor meg megnézném a forgalmat
https://www.ebay.com/itm/24MHz-USB-Logic-Analyzer-24MHz-8-Channel-Compatible-to-Saleae-ARM-FPGA-M100/253558684848?hash=item3b09467cb0:g:uoQAAOSwHdVa5UkK

Vagy tennék be részeredmény kiíratást a 94-96 sorokhoz.
https://github.com/claws/BH1750/blob/master/BH1750.cpp

[ Szerkesztve ]

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#8983) Teasüti válasza Janos250 (#8982) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Tudnál mutatni egy képernyőmentést egy ilyen logic analyzer kimenetről? Kíváncsi volnék miben más, mint egy oszcilloszkóp.
Köszi!

Amúgy jól értem, h ezzel a fogadó eszközt helyettesíted? Ugye szkópnál csak belehallgatsz a csatornába nagy impedanciás bemenetekkel, de a dupoint arra enged következtetni, h ezt meg direktbe kell kötni a portra. Milyen bemenetek vannak ezen? Open-drain, open-collector?

[ Szerkesztve ]

(#8984) Janos250 válasza Teasüti (#8983) üzenetére


Janos250
őstag

Elég sokban. Mindkettőnek megvan a maga területe. Az analizátor csak digitális jelek értelmezésére képes, de arra igen jól. Van benne néhány protocol, ezért aszerint is ki lehet íratni a jobb oldali képernyő részleten.
Régebben egyszer a címezhető leddel kapcsolatban tettem fel egy képernyő képet, de most nem találom, de a Saleae videója elég jól mutatja. Viszont vigyázni kell, hogy melyik verziójú szoftvert teszed fel, mert a legújabb végleges verziók nem mennek a klónnal. Az eredetivel persze igen.

https://www.saleae.com/

A szkóphoz hasonlóan kell használni, bekötni. Itt is csak belehallgatsz. Szintén elég nagy a bemeneti impedancia, pontosan nem tudom mennyi, de nekem eddig nem okozott gondot.

" Open-drain, open-collector?" Azok kimenetek.

[ Szerkesztve ]

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#8985) gyapo11 válasza Teasüti (#8983) üzenetére


gyapo11
őstag

Régebben elmentettem egy prell mérést, a két verzió kicsit másképpen néz ki.
1.1.18:

1.2.14:

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#8986) AcCEsS válasza Janos250 (#8982) üzenetére


AcCEsS
senior tag

A Wemos Mini sorozat tagjai esetében egyező a lábkiosztás, ráadásul az I2C scanner pozitív eredménye és a végleges sketch futtatása között nem távolítom el a boardot. Emiatt gondolom hogy a bekötés ok, ráadásul a működő lap ugyanoda van dugványozva., Viszont a LED villogtatását megpróbálom, hátha rájövök valamire, köszi a tippet!

AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)

(#8987) Janos250 válasza AcCEsS (#8986) üzenetére


Janos250
őstag

Akkor tanácstalan vagyok :-(

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#8988) Janos250


Janos250
őstag

Srácok!

Használta már valaki a CH341A chipen alapuló eeprom programozó valamelyik fajtáját?
Nagy nehezen sikerül letöltenem drivert és programot is, de egymást nem szeretik win 8.1 alatt
https://www.ebay.com/itm/EZP2010-USB-Highspeed-Programmer-SPI-Support-24-25-93-EEPROM-Flash-Bios-Chip/262770540506?hash=item3d2e583fda:g:AXAAAOSwZW5aOehf
valamint
https://www.ebay.com/itm/1PCS-USB-Programmer-CH341A-Series-Burner-Chip-24-EEPROM-BIOS-Writer-25-SPI-Flash/223021931206?epid=16020495169&hash=item33ed249ac6:g:kgMAAOSwi0RbJrOz

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#8989) AcCEsS válasza Janos250 (#8987) üzenetére


AcCEsS
senior tag

Nem jutottam előbbre, de többen írnak hasonló problémáról. Tuti a BH1750 lib lehet a ludas, mert ha a nem működő cuccra feltöltök egy ESPEasy firmware-t, rögtön életre kel a BH1750, azonnal érkeznek a lux értékek. De ha visszarakom a BH1750 example fordítását, nem éled fel a szenzor. :( Az összes lehetőséget végigjátszottam...

AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)

(#8990) AcCEsS válasza Aryes (#8747) üzenetére


AcCEsS
senior tag

Most már stabilan megy az időjárás-állomás, de az akku aktuális állapotát továbbra sem tudom monitorozni, ebben szeretném a segítségeteket kérni. A bekötési vázlathoz képest annyi változtatás történt, hogy a TP4056 után - aryes javaslatára - bekerült egy boost-buck 3v3 konverter, és a 3.3voltos lábon van megtáplálva a Wemos. Gondolom ott nem lehet mérni, mert az nem az akkufesz. Ebben a kiépítésben hogyan tudnám monitorozni az akku állapotát? Ez a "két ellenállásból csinálsz feszültségosztót, ami leosztja az akku feszültségét, és azt méred meg az analóg porton" tanács nekem nem tiszta, mert totál nem értek ezekhez a dolgokhoz. :( Mekkora ellenállásokat kellene beszereznem és pontosan hová, mit és milyen módon kell bekötnöm? :)

[ Szerkesztve ]

AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)

(#8991) _q


_q
addikt

Wifi Client és Server kódokat próbálgatok. 8 byte küldése az alap mintákban meg van, de ha több adatot akarok küldeni, illetve tört számot akkor azt hogyan tudnám megoldani? Konkrétan egy hőmérséklet és egy feszültség szint lenne küldve a szerver felé és jó lenne egy minta küldésre és fogadásra is.

(#8990) AcCEsS
Én a következő képpen tenném (bal ábra): [link]
Az ellenállással pedig leosztanám mondjuk 2 V-ra az aksi feszültségét, majd a mérésnél a képletbe korrigálnám az eredményt.

[ Szerkesztve ]

(#8992) Aryes válasza _q (#8991) üzenetére


Aryes
nagyúr

Hát én tudom mi a feszültségosztó, de ezzel az ábrával engem is összezavarsz. :)
Ha jól tippelek, akkor a bal oldali ábrán a fet "alá" (fet és a föld közé) kell mondjuk két egyforma 10k ellenállás sorba kötve, az analóg lábat, ami a mérést végzi, pedig a két ellenállás közé kell kötni? Ebbe bele kell számolni a fet-en eső feszültséget is, nem lesz egyszerű számolni, bár igazság szerint én azt csinálnám, hogy az alsó határértékre merített akksira kötném az egészet, csinálnék egy mérést, és azt az értéket hardcode-olnám a programba, mint kikapcsolási/riasztási határértéket.
Vagy a [Load] helyére kell a feszültségosztó?
A Vdd pedig ez esetben nem a táp (3,3V), hanem az akkumulátor + ága.

[ Szerkesztve ]

(#8993) vargalex válasza AcCEsS (#8990) üzenetére


vargalex
félisten

Nem értek az elektronika részéhez, de az ellenállások nem fogyasztóként fognak működni, igy a saját fogyasztásuk nagyobb lehet, mint az ESP-jé deepsleep-ben. Persze, nem biztos, hogy így van.

Alex

(#8994) Aryes válasza vargalex (#8993) üzenetére


Aryes
nagyúr

Azért írta xboy89 a fettel vezérelt feszültségmérést, mert így csak a mérés ideje alatt fogyasztanak az ellenállások.
Mondjuk ha jól számolok, 3,6V névleges akkufeszültség mellett 2db 10k ellenálláson 0,2mA folyik el, kapcsolgatás nélkül. Az esp deep sleep alatt mennyit fogyaszt? És a boost-buck konverter?

[ Szerkesztve ]

(#8995) _q válasza Aryes (#8992) üzenetére


_q
addikt

Én úgy értelmeztem, hogy az ábrán látható 2 ellenállás adja magát a feszültség osztót nem kell plusz ellenállás. A FET feszültségre nem gondoltam, de akkor csak annyi hogy a max 2 V helyett mondjuk 2.6 V lesz amit arányosítani kell az aksi max feszültségéhez (ha 0.6 V esik a FET-en). De cáfoljatok meg ha nem így van.
Viszont mivel asszem 2.8 V lehet a minimum feszültség amin még biztonsággal működik az ESP32, így az aksit nincs értelme teljesen lemeríteni. Lényeg hogy meg kell nézni mekkora feszültség esik a FET-en, azt pedig hozzáadni az ADC mért feszültségéből, így meg van a tényleges aksi feszültség. Vdd ahogy írod az aksi.

Deepsleep módban 10 uA a fogyasztása az ESP32-nek, egy AMS1117 3v3 LDO 5-10mA körül van terhelés nélkül.

(#8996) Aryes válasza _q (#8995) üzenetére


Aryes
nagyúr

Hát akkor elég rosszul értelmezted. :) Az a két ellenállás nem feszültségosztó, ráadásul nincs rajta az ábrán az analóg bemenet bekötési pontja. Ha a [Load] helyére gondoltad a bemenet bekötését, akkor az szépen rákapcsolná a teljes akkufeszültséget a bemenetre, amiből szépen kijönne a füst. Bár az esp8266 i/o lábai 5v toleránsak, ha jól tudom az adc-re ez nem vonatkozik.

(#8997) _q válasza Aryes (#8996) üzenetére


_q
addikt

Belezavarodtam én is.

Ez lesz az inkább: [link], amivel a FET-et nyitjuk ki-be(M1) azt mondjuk én nem biztos beraknám, de gondolom így a biztonságosabb.

[ Szerkesztve ]

(#8998) Teasüti válasza gyapo11 (#8985) üzenetére


Teasüti
nagyúr

A képen lévő jelen nem látszik a jelalak. Tehát ezen digitális bemenetek vannak? Úgy értem, egy komparátor adja a jelet nem pedig ADC?

(#8999) Teasüti válasza Janos250 (#8984) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Jah hogy ez dekódolja is a jelet. Így már értem a létjogosultságát.

(#9000) Teasüti válasza _q (#8997) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Kell oda az az NPN meghajtás. PNP fetet nem tudsz vezérelni mikrokontrollerrel, mivel az pozitív feszültségre nyit és az akku kapocsfeszültsége nagyobb, mint a GPIO-é. Ha azt közvetlen gpio-ra kötnéd, akkor folyamatosan zárná az áramkört és így merülne az akku, amíg el nem éri a Vcc+küszöbfeszültséget, ha jól tévedek. Mondjuk ahogy nézem a küszöbfeszültség -2 és -4 V közt van IRL9530-nál, így még az is lehet, hogy talán még működne is valamennyire a 4,1 V-os akku esetében. :D

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.