Hirdetés

Miért azt a diplomamunkát írom amit?

Ez volt az első kérdés a mai számítógép-hálózatok órámon. :Y

Hát, elég kómás voltam, nem aludtam túl sokat, csak néztem ki a fejemből, hogy most mi a fene van, mit kéne mondani.

Tudni kell, hogy a témám: Fotonszám-fázis minimális bizonytalanságú állapotok. Elsőre csúnyán hangzik. Kvantumoptika :B
Maga a dolgozat arról szól, hogy egy magyar kutató, most már 3 éve talált egy olyan olyan határozatlansági relációt, amivel jobban tudjuk az elektromágneses hullám (fény) tulajdonságait vizsgálni.

Az én feladatom csak annyi, hogy az ismert dolgokból számolgatva eredményre jussak (csak.... ), illetve, hogy az MTA egy kutatójának munkáját felhasználva megnézzem, hogy mennyire jó amit számoltam.

A kérdés arra irányult szeretnék-e a doktori iskolába menni. :) Nálunk a kvantum nem dívik, inkább a lézeresek mennek nagyon.....

Battlestar Galactica

Tegnap végeztem a sorozattal :( Gondolkodom rajta, hogy elkezdtem, legalább az utolsó évadot újra.

Furcsa, hogy vége van, akkor is, ha végül teljes lett a történet.

Hirtelen nem tudok mást mondani, pedig szerettem volna... csak annyit, hogy ez a sorozat is besorakozott a kedvencek (Star Trek, Star Gate..) közé :)

Tiszta laptop

Tudom ma elememben vagyok (3 bejegyzés alig fél napon belül), de ez megakasztott.

Vasárnap ki lett pucolva a laptopom, elég nehézkesen, mert nem tudtuk hogy kell szétszedni, és ez az a fajta laptop, amiben minden el van rejtve és mindennel összefügg. Azért sikerült :))

De nem is ez a lényeg. Még januárban kellett valamit számolnom, nem olyan vészes, 6000 sornyi adat lett belőle, viszont sok sok számolással jár, 200ig szummáz, stb... szóval jó kis móka... (elvben végtelenig kéne), akkor ennek kiszámolása 3-4-5 óra volt, de inkább 5, nem emlékszem pontosan.

Most, ugyanaz a számolás, csak plusz két mennyiség kiszámolása, ez már csak összeadás-kivonás szintű a meglévő mennyiségekkel, 37 perc :Y :Y :Y Ezen nagyon nagyon nagyon meglepődtem. A különbség, csak a tisztaság a két állapot között, semmi más.

Miket nem talál az ember

A neten böngészve találtam ezt az oldalt: GUI a GNUplothoz :) nem ártott már, bár elveszti a varázsát a dolog, de könnyebben kezelhető lesz minden :)

Ecigi, jókedv, mosolygás

Történt egyszer, hogy apu ecigi patronja beadta a kulcsot. Tulajdonképpen rájöttünk, hogy a fűtőszál adta meg magát 1 hónap után... mondhatni szuper :W

Kedves ismerős szólt, hogy ne rendeljünk már BP-ről van Pécsett is bolt, én meg a hét nagy részében úgyis itt vagyok...

Nosza múlt héten lejöttem... megvettem a V3-as kazánt, persze nem volt jó, mert a megrendelt V3-as helyett V2-es van, amit nem egyszerű cserélni.
Ma megint ellátogattam a boltba, és kedves rendesek voltak :) Kaptam egy szipka nélküli V3-ast ajándékba. :C Helyből megjött a kedvem.

Persze ezelőtt jött a kérdés: Neked lesz, vagy a párodnak? Nézek... , mondom egyik sem, apunak... az eladó néz: és nincs senki???, válaszolok: nincs, válasz: öreg hiba..
Ettől megjött a kedvem a mai naphoz.

The Show Must Go On!

Ez a dal mutatja jelen hangulatomat. Tönkrement egy kapcsolat, és nem hagy békén, nem tudok tovább lépni, mert nem engedik. A szép fehér lapom jelenleg sötétszürke

Változások

Nem olyan régen voltam gimis, 5-10 éve.... De eszembe nem jutott volna, hogy matek órán fogjam magam és sminkeljek (mondjuk egyébként sem sminkeltem), vagy bármi hasonlót műveljek.

Húgom meg mutogatja a szemét, hogy a padtársa matek órán kifestette neki...

Szép.... :Y

Mire jók a komputeralgebra rendszerek?

Alapesetben azt mondaná az ember, minek kell ilyen, ha ügyesek vagyunk, akkor tetszőleges programnyelvben ugyanúgy meg tudjuk írni a kívánt algoritmusokat. Ebben van valami.

Én mégis előszeretettel használom az egyetemen ezeket a rendszereket, egyrészt mert valamilyen minimális szinten megtanítják, másrészt meg egyszerűbb a világ velük.
Példának okáért mostanában elég sokszor számolok olyanokat, ahol a 200 faktoriálisát kell kiszámolni.
Ezt a c, c++ nem tudja magától kiszámolni. Két választási lehetőségünk van:
1. Fogom magam és kiszámolom, ami az egyébként 0-200-ig való szummázás mellett újabb időt igényel.
2. Bepakolom a faktoriálisok értékét egy tömbbe, és onnan használom, ez memóriát eszik.

Magam részéről két ilyen rendszert használok, mindkét program képes szimbolikus és numerikus számításokra.

Az egyik a Maxima keretrendszeren belül a wxMaxima grafikus felület. Ez egy ingyenes program, elég sok mindent tud, beépítve tartalmazza a GNUPlot grafikus megjelenítő programot.
A wxMaxima sok olyan lehetőséggel rendelkezik, grafikus felülettel, panellel, ami megkönnyíti az adatok bevitelét, pl.: mátrixbevitel, kiválaszthatjuk a mátrix méretét, és ablakos felületen bevihetjük az elemeket is.

Google Drive

Érdekes dolog. A diplomamunkához már meglévő file-okat egy külön erre létrehozott google fiókhoz tartozó drive-n tartjuk. Szeptemberben felmentek a cuccok, azóta próbáltam többször leszinkronizálni, ha úgy tetszik letölteni a gépemre... eddig minden alkalommal nem volt neki elég 1 éjszaka, most kicsit több mint 2 óra alatt lent van az egész, ha minden igaz.
A file-ok száma és mérete azóta több lett, a sebesség sem lehet indok a kollégiumban gyorsabb net van mint itthon, és mégsem.
Minden esetre ez jó, így nem kell mindig net, ha kellenek az adatok :)