Hirdetés

2024. május 22., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#74701) CPT.Pirk válasza Véreshurka (#74700) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Még nem fordult elő, mert jellemzően inkább meghalnak a HDD-k idővel, mintsem h. eladnám őket és aggódnom kellene a letörölt dolgok miatt. :)
Ha el is adtam használt hdd-t valakinek, az olyan helyre került, ahol ilyesmi miatt biztosan nem kell aggódnom.

szerk: eszköz leválasztást GUI-ról, mindegyikben ott van az eltávolítás lehetősége, pont min Windows alatt. Felesleges ezért terminálozni.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#74702) BalanceR válasza CPT.Pirk (#74683) üzenetére


BalanceR
addikt

Mindenképp! :K
Már csak egy kérdés:
Tudnál javasolni valami részletes, szájbarágós leírást a grep, awk, sed, cut, pontos használatáról?
közöm nincs a linux CLI-hez, eddig ha kelle valami szétszedtem egy scriptet, és addig "foltoztam" ameddig nem volt jó, de jó lenne átfogó képet kapni róla.
:R

#Raspberry #Orangepi #HassOS #Esp32

(#74703) Véreshurka válasza CPT.Pirk (#74701) üzenetére


Véreshurka
senior tag

Pont most reggel fordult elő, hogy formázás után már nem láttam a GUI-ban a lemezt, se mount-olva, se unmountolva, mintha már le lett volna választva, de hallottam, hogy még pörög. Ezért merült fel hogyha már úgyis a terminalban vagyok, akkor onnan hogyan tudnám leválasztani. Egyébként én is a GUI-s megoldást szoktam használni.

A lemezt inkább amolyan első használat előtt formáztam le, hogy minden rendben legyen. Sajnos pont nemrég olvastam egy másik topikban, hogy volt akinek egy teljes teleírásos formázás segített, hogy minden jól működjön első használatba vételt követően, kibontva az új lemezt nem úgy muzsikált ahogy kellett volna. ezért gondoltam én is erre.

A bleachbit kérdésem inkább arra vonatkozott, hogy bárki használja-e pl. memória és swap tisztításra? Esetleg böngésző adatainak törlésére, vagy pl. csomagkezelők karbantartására. Szoktam használni az apt clean apt autoremove parancsokat, de nem tűnik rossznak ez a megközelítés sem. Kicsit olyan CCleaner érzésem van a programmal kapcsolatban.

[ Szerkesztve ]

El Psy Kongroo

(#74704) cigam válasza BalanceR (#74702) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

man a barátod
A 3. napon Zahy mesél a reguláris kifejezésekről, keresésről.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#74705) rin33 válasza májkimiki (#74673) üzenetére


rin33
senior tag

Valóban, Mint Xfce-nél és időnként a Windows 10-nél is stabilabb az MX nálunk.

[ Szerkesztve ]

(#74706) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Októberben kiadja a Microsoft az Edge böngészőt Linuxra. [link]

Kíváncsi vagyok, hogy vajon menni fog-e vele a Netflix 4K-ban Linux alatt, mert az PC-n jelenleg csak W10 és Edge alatt elérhető, semmi más böngészőben nem...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#74707) lck válasza CPT.Pirk (#74706) üzenetére


lck
senior tag

Végre egy jó hír !! :)

(#74708) peterattila válasza CPT.Pirk (#74706) üzenetére


peterattila
aktív tag

Magánvéleményem szerint magasan a legjobb böngésző mind közül, legalábbis w10 alatt. Gyors, vajsima a működése, egy ideje nem is használok mást windowson. Most hagyjuk a "nagy testvér figyel"-t, mert aki gépet, telót használ, az ne ringassa magát álomvilágban, hogy ő elrejtőzik. Lóf@szt. Na, nagyon kíváncsi vagyok rá. Remélem meg tudja oldani a hardveres gyorsítást yt-on, a többieknek ez nem sikerül 2020-ban sem :W .

(#74709) Balerik válasza peterattila (#74708) üzenetére


Balerik
aktív tag

+1 :K

[ Szerkesztve ]

Elmúlik.

(#74710) CPT.Pirk válasza peterattila (#74708) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Annak hardveres háttere is van, hogy nem megy a Youtube gyorsítása mert kell hozzá VC-1 támogatás a videokártyába (most tekintsünk el attól, ha pluginnel bekorlátozod 1080p x264-re a Youtube-ot). Radeon téren pl. csak az új kártyákban van ez meg.

Az jobban zavar, hogy mesterséges alapon korlátozzák be a 4K tartalmak elérését Netflixen. Fizetek érte, ne mondják már meg, hogy csak az Edge a jó nekik 4K-ra...

Úgy amúgy az Edge pont olyan szögletes és semmilyen, mint a W10. Én maradok Firefoxnál, igaz lassabb, de stílusos. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#74711) anorche1 válasza CPT.Pirk (#74710) üzenetére


anorche1
őstag

Ha valami kieggel atirod a user agented edge -re? Meg linux helyett win10 -re? Akkor nem jo a netflix 4k?

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#74712) CPT.Pirk válasza anorche1 (#74711) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem, widevine drm támogatás valamilyen szintje is kell hozzá. Az is csoda, hogy pluginnel 1080P-t enged.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#74713) Geripapa válasza CPT.Pirk (#74698) üzenetére


Geripapa
aktív tag

Hát én a synapticot használom.

Amúgy olyant lehet csinálni hogy letöltöm a legfrissebb verziót és azzal "felülírom" a régit és akkor a friss verzió fut majd tovább de minden eddigi telepített progi, beállítás megmarad?

Segítségkéréshez: NSA320+FFP; Raspberry Pi2 Openelec/Kodi ;

(#74714) CPT.Pirk válasza Geripapa (#74713) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Synaptic az jó cucc, de nem disztró frissítésre, az inkább itt maradt az előző 20 évből.

Azt mondja a neon, hogy a plazma discover-rel kellene frissítened, ami a tálcán szokott megjelenni:

[link]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#74715) rin33 válasza zodo (#74668) üzenetére


rin33
senior tag

Próbáld ki az AntiX-ot. Nálam egy ősrégi , XP-s Sony PCG-7D1M laptopon megy mint a villám. (Ezen a gépen a népszerű Xfce disztrók is már lassúak)

(#74716) urandom0 válasza CPT.Pirk (#74706) üzenetére


urandom0
aktív tag

Linux alatt a böngészők nem tudják a hardveres videógyorsítást.

(#74717) anorche1 válasza _Dumber_ (#74694) üzenetére


anorche1
őstag

Vissza raktam az sddm es az sddm-kcm packagebol is regebbit, de ugysem jo :(

(#74716) tiobe
Kiveve firefox es a vaapi -s chromium.

[ Szerkesztve ]

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#74718) urandom0 válasza anorche1 (#74717) üzenetére


urandom0
aktív tag

De Firefoxnál is mókolni kell valamit, nem? Engedélyezni kell about:config-ban, mert alapból nem megy. Legalábbis amikor utoljára próbáltam, még így volt.

(#74719) CPT.Pirk válasza urandom0 (#74718) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Alapból nem aktív, mert pl. az nVidia driverei elég vackok. Intelnél se minden frankó ezen a téren.
Feldobtam a témát a Manjaro fórumában, hogy legyen alapból aktív a gyorsítás, de főleg nVidia tulajok jelezték, hogy náluk mindenféle gondjuk van.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#74720) urandom0 válasza CPT.Pirk (#74719) üzenetére


urandom0
aktív tag

Nálam is problémás volt i915-tel. Vastag fekete keretek voltak a menük körül, görgetésnél szétesett a kép, volt hogy a fél ablak teljesen feketévé változott, úgyhogy ki is kapcsoltam.

(#74721) CPT.Pirk válasza urandom0 (#74720) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Konkrétan mit kapcsoltál ki? Mert a felületek renderelésének két megoldása kapcsolható be, lehet csinálni OpenGL-lel és lehet Webrendererrel is. Ezek egyikét engedélyezve tudja használni a VAAPI-t videók gyorsítására, de azt is külön engedélyezni kell. Részletek: [link]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#74722) urandom0 válasza CPT.Pirk (#74721) üzenetére


urandom0
aktív tag

Utoljára 2018 körül szórakoztam vele, szerintem akkor még a Webrender ki sem jött.
Ha jól emlékszem, ez alapján csináltam.

(#74723) CPT.Pirk válasza urandom0 (#74722) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Csak most 1 hónapja került be a VAAPI támogatás X11 alatt a Friefoxba. Wayland alatt kicsit korábban volt, de ott se 2018-tól.

Szóval neked az OpenGL renderer okozott gondot.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#74724) urandom0


urandom0
aktív tag

Az lehet. Nem nagyon mentem bele a dologba, csak láttam, hogy van ilyen lehetőség, bekapcsoltam, majd a hibák láttán ki is kapcsoltam :)

(#74725) _Dumber_ válasza anorche1 (#74717) üzenetére


_Dumber_
őstag

Nem hiszem hogy azzal lenne a gond.
Én megadtam az SDDM-nek, hogy csak tükrözve jelenjen meg. Ezzel bejelentkezés után a 2es képernyön minden OK, de az egyesen nincs se háttérkép, se jobb gombos menü, se semmi..
2es lehúz, majd ujracsatlakoztatva meggyógyul. Szóval előrébb nem lettem.
Ez alapján állitottam be a SDDMet
https://blog.victormendonca.com/2018/06/29/how-to-fix-sddm-on-multiple-screens/

Az Xsetup-ban egy sorom van, megfelelő kimenetekkel behelyettesítve
xrandr --output HDMI1 --same-as eDVI

(#74726) CPT.Pirk válasza urandom0 (#74724) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Szerintem nyugodtan próbáld ki ismét, a 2 év alatt nagyon sokat fejlődött a grafika Linux alatt (és a Firefox is). Ráadásul ha legalább a felület gyorsítását be tudod kapcsolni, akkor kicsit simább lesz pl. a görgetés mert nem a proci fogja azokat a dolgokat is számolni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#74727) coco2


coco2
őstag

Sziasztok!

Windows mellé linux partíciót is raknék a gépre. Találtam blogot, ami mondja, elsőnek win-t, utána linuxot, meg blogot, ami a grub helyreállításáról szól "nem EFI-s" boot esetén. Hát ránéztem a hdd-m darabjaira, és az első partíció egy 1 gb-s efi. A linuxnak azt biztosan grub-ra kell cserélnie, vagy van olyan distrib, amit szeret az efi is?

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#74728) Rimuru válasza coco2 (#74727) üzenetére


Rimuru
veterán

Az osszes modern distro szereti az efi-t es altalaban grub a default rendszerbetolto, a ketto nem zarja ki egymast. ;)
Sot, efi eseten nincs ilyen hogy "grub-ra kell cserélnie", az efi particion elfer tobb rendszerbetolto.

Vigyázat, csalok!

(#74729) coco2


coco2
őstag

Ami install image-et találtam, az egy 2 és fél gigás amd64 ubuntu iso ( itt találtam ). Intelem van. Használhatom ugyan azt, vagy egyszer csak misztikus problémáim lesznek miatta?

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#74730) CPT.Pirk válasza coco2 (#74729) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az Inteled is AMD64-es processzor. :) Ez az AMD64 jelölés az iso-ban csak annyit jelent, hogy 64 bites az oprendszer, a 32 biteseket meg általában i386-ként hívják.

A 64 bitet meg anno az AMD vezette be a processzorokban elsőként, aztán a keresztlicenc megállapodások miatt az Intel is átvette (csak nem hívja AMD64-nek).

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#74731) growler válasza coco2 (#74729) üzenetére


growler
őstag

Amit az általad linkelt oldalról letölthetsz, az az Ubuntu 20.04.1
Gnome Shell felületű verziója. Ha más felülettel is érdekel, akkor pl.
ezen az oldalon válogathatsz.: [link]

(#74732) coco2 válasza growler (#74731) üzenetére


coco2
őstag

Nem igazán tudom, mi lesz a különbség.

Az ubuntut azért választottam, mert blogok szerint annak van legnagyobb közössége. Reményeim szerint legalább elfogadható szintig dokumentáltak a scriptjei. Ha ebben tévedtem volna, egy jelzésnek örülnék. Desktop csak annyira kell, hogy tudjak konzolt meg szövegszerkesztőket indítani. Maximum egy desktop háttér kép, és slussz. Nem igénylem, hogy 3D csicsa egye a gpu-t és fűtse fel a laptopot.

Használatát tekintve egy website prototípus fejlesztésének fog otthont adni. Kicsi teljesítményen kellenek mysql, apache, php7, gcc (lamp környezet elemek + script építéshez minimális bináris cuccok adat áradat szerkesztéshez, arra kell az ansi c). Szerverrel kompatibilis környezetet be kell tudjak állítani rajta (hogy utána mozgatható legyen az eredmény), de konkrétan ezen a laptopon nagy teljesítménnyel soha semmi nem fog futni.

Aztán ha google chrome (youtube), torrent (filmsorozat részeket leszedni), vlc player (meg is nézni azokat a sorozat részeket) meg egy oracle virtual box is fel tud települni rá (win xp image-et futtatni), már szórakozásra is jó lesz.

Apropó gondoltam adni 60 gigát rendszer alapnak a fenti elvárásokhoz. Blogok szerint bőven elégnek kell lennie, de ha át kellene gondolnom, egy jelzésnek örülnék. Mellé 150 gigát adnék adatoknak (sorozat évadok fognak legtöbbet elvenni, talán 20 giga lesz összesen használatban, meg az "apraja"). A laptopban van 8 giga ram, blogok 16 gigát javasolnak swap-ra (ram x2).

Összességében jó lesz nekem az az image, vagy valamivel nagyon mellé lőttem?

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#74733) CPT.Pirk válasza coco2 (#74732) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az Ubuntu elérhető több grafikus felülettel, alapból a Gnome Shell verzióval kapod ami vagy tetszik, vagy nem. Ha nem, akkor van Kubuntu, Lubuntu meg Xubuntu is, mindegyik másik felhasználói felülettel. Nézd meg őket a google-ben, amelyik jobban tetszik, azt próbáld ki.
Meg még a Linux Mint verziókat is nézd meg, rokonok és a népszerűségük kb. azonos.

60/150 az príma. Swap a leírt felhasználás mellett valszeg nem is nagyon lesz használva, pár GB swap partíció is elég, de adhatsz neki 16-ot.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#74734) coco2 válasza CPT.Pirk (#74733) üzenetére


coco2
őstag

Jó sok időt töltöttem windows alatt, már elszoktam azoktól az egykori kényelmességektől, mint például egérrel képernyő szélén tolom tovább, és akkor mozog az ablak. Anno a 640x480-as időkben első linuxok X-window-ja volt olyan. Az létezik még mindig? Esetleg specifikus valamelyik ubuntuban?

YT videón lubuntu desktop példánál láttam bal alsó sarokban 4 szám, azok vélhetően külön desktopok és klikkentéssel átvált rá?

Alap gnome shell majd rájövök, micsoda, de a kérdéses pont, hogy ha az nem tetszik, akkor tudok install csomag formájában desktopot cserélni, vagy egész distribet mindenestül kell kályhától újraépíteni?

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#74735) CPT.Pirk válasza coco2 (#74734) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, ha nem jön be az egyik felület, akkor pár csomag felrakása után elérhető lesz a másik, a login képernyőn lehet köztük választani. Btw, érdemes elolvasni a neten, hogy mit kell feltenni egy DE cserénél, esetleg szükség lehet 1-2 szövegfájlban módosításra is.

A mozgó ablakok, meg asztalváltás, meg 3D-s asztalváltó kocka amiket említettél, azok leginkább KDE alatt vannak (asztali effektusok néven, minden hülyeség bekapcsolható külön-külön), sőt Windows után igazából a KDE-t javasolnám, vagy a Linux Mint Cinnamont. A Gnome az nagyon eltér a megszokott dolgoktól.

1. találat a KDE desktop effektekre: https://www.youtube.com/watch?v=EzK9sKfNP6s

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#74736) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#74735) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha már ezekről az effektekről esik szó, nekem durván a legpörgősebb eddig az XFCE Compiz compozitorja tetszett, az amúgy is piszok pörgős Mint XFCE-n nagyon éltek ezek a haszontalan ugrabugra effektek.

Találtam is egy XFCE effektes videót.

Szóval akinek ezek bejönnek, érdemes az XFCE+Compiz duót is kipróbálni!

[ Szerkesztve ]

(#74737) coco2 válasza CPT.Pirk (#74735) üzenetére


coco2
őstag

A linkelt videón 1:57-nél volt a "cube", a bemutatott effektek közül részemről azt értékelem valamennyire, a többit nem igazán. +1 desktop, ami handy módon váltható. Alap gnome shell ad valami desktop extrát?

Install probléma. Pen drive boot eljut addig, hogy hova kérem az install-t, és egyedül a /dev/sda van a listán. Váltottam grafikusra, gparted kijelezte, hogy a /dev/sda történetesen a pendrive, amiről bootoltam. A terás hdd-met pedig nem látom a listában. A partíció választó ablak üres, semmi sincs ott.

A terás hdd előre szét van darabolva célirányosan. Ebek harmincadjára azt mondani linuxnak, rakd magad, ahova akarod, azért egy kicsit azt nem szeretem. Van valami glitch, hogy megtalálja a hdd-t?

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#74738) coco2 válasza ubyegon2 (#74736) üzenetére


coco2
őstag

Az a wobbly neked nagyon tetszik a jelek szerint :) A magam részéről nem vagyok oda olyasmi effektekért. A statikus átkapcsolás pihentetőbb idegileg, amikor nem designer munkát csinálok szépérzékre, hanem adatkezelési problémákban vagyok benne nyakig, és programot / scriptet írok. Azok a hipszterkedések olyankor túl sokat visznek el agyailag, nem tesz jót az analitikus gondolkodásnak azt nézni a képernyőn.

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#74739) CPT.Pirk válasza coco2 (#74737) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ez nem normális, eddig csak akkor láttunk ilyet, ha valami hardveres gond volt (pl. tönkrement sata kábel) és a végén kiderült, hogy már a bioszban sem látszott a cucc.

A gonem shell-t nem igazán ismerem, nekem csak fejfájást okozott eddig, mert én szeretem, ha tudom konfigolni a dolgokat. :)

ubyegon2: kemény :)

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#74740) ubyegon2 válasza coco2 (#74738) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az a wobbly neked nagyon tetszik a jelek szerint

Jól mondod, talán amiatt is próbáltam ki komolyabban a Linuxot 6 éve. Bő 10 éve tesóm a laptopján mutatott valamit, amin elindított sok filmet meg zenéket és mind futott a saját ablakában röccenés nélkül és ahogy megfogta az ablakot egérrel, lengette, mint a zászlót és még úgy se röccent semmi. Elképedtem nagyon ezen, utána ki is próbáltam a Mandriva fizetős full DVD-s verzióját, de valahogy csak elhalt és visszajött a képbe a Win7, persze akkor még MOHAA meg társai nagyon mentek nálam. Első Mint Cinnamonon viszont nem nagyon akart máködni a Woobly, viszont akkor már nem érdekelt, mert maga a desktop Linux fogott meg elég erősen, mivel azóta is Mint Cinnamont nyúzom.

Ha az ember dolgozik a rendszeren, nem nagyon foglalkozik ezekkel az effektekkel, mégis tök jó, hogy van ilyen is. ;]

(#74739) CPT.Pirk

Ja, nagyon tuti, XFCE igazán Compizzal cool! Sokáig volt fenn Mint XFCE és néha lazításképpen szórakoztam a compizos vackokkal. Kikapcsolt. Lássuk be, a Mint Cinnamon unalmas.

[ Szerkesztve ]

(#74741) coco2 válasza CPT.Pirk (#74739) üzenetére


coco2
őstag

Erre a gépre raknám, amin most is vagyok win10-el. Vadi új laptop, kutya baja a hdd-nek. Biosban amit látok, hogy hdd0 csatoló üres, a hdd-m a hdd1 csatolón van. Tud az galibát okozni? Sata mode ahci.

Ha a leszedett install image nem szereti az üred hdd0 csatolót - vagy a fene tudja, mi baja - még hogyan lehet ubuntut húzni? Létezik esetleg valami oldschool network boot mint a régi pár floppys redhat időkben, amikor 3-4 floppy után etherneten lehúzta magát a többi? Tudok olyat csinálni?

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#74742) CPT.Pirk válasza coco2 (#74741) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mikor bebootolsz pendriveról, akkor a telepítés helyett nyiss egy terminált és írd be ezt:

sudo fdisk -l

A jelszó hozzá live vagy ubuntu lesz. Ez kilistázza, hogy milyen háttértárakat lát a gépben. Ennek a kimenete érdekes lenne most.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#74743) coco2 válasza ubyegon2 (#74740) üzenetére


coco2
őstag

Akkor effektekkel lehet téged kellene nyaggassalak :) A wobbly meg a többi nekem nem a kedvencem, viszont kotorászok az után, mi történt a régi x-serverrel? Szöveg szerkesztéshez meg doksikhoz ami segítség tud lenni, az simán egy sokkal nagyobb desktop, mint a fizikai képernyőm. Egy legalább 4k x 2k desktop méret, ami fölött húzhatom a tényleges 1920x1080-as nézetemet (laptop felbontása). És valamikor olyan volt. Azzal mi történt mostanra?

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#74744) coco2 válasza CPT.Pirk (#74742) üzenetére


coco2
őstag

Megpróbáltam, nem jött össze. Nem találok egy nyavajás console-t meg semmit :F Ssh localhost közli, nem tud kapcsolatot építeni. Van valami billentyű kombináció vagy bármi a telepítő alatt ami működik ilyesmire?

2 és fél gigás image tele minden hipszterkedéssel, de egy console, az nincs. Gparted-et tudok indítani, az van - és nem lát a pen drive-on kívül semmit.

Szerintem kukás az az image, amit leszedtem. Kérhetnék tippet valami másikra, ami tuti biztos működik is?

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#74745) ubyegon2 válasza coco2 (#74743) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Akkor effektekkel lehet téged kellene nyaggassalak

Mint a példa mutatja, hiába, mert pár kedvencem volt csak, a többiben nem mélyültem el. Ez amit írsz, teljesen ismeretlen számomra, mintha sok-sok éve láttam volna ilyet, de nem Linuxhoz kötődik az emlék. :N

(#74746) CPT.Pirk válasza coco2 (#74744) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Érdekes... Nézd meg a Linux Mint Cinnamont szerintem. [link]

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#74747) urandom0 válasza coco2 (#74744) üzenetére


urandom0
aktív tag

Hol nem találsz konzolt, Ubuntu live-ban? Bal felső sarokban ott a menü, beírod hogy terminál, ott kell annak lennie.
SSH-val mit szeretnél? Honnan akarsz hova SSH-zni? Ubuntu live-ban nem fut SSH szerver, oda nem tudsz belépni.

Létezik esetleg valami oldschool network boot

Network installer.

Egy legalább 4k x 2k desktop méret, ami fölött húzhatom a tényleges 1920x1080-as nézetemet (laptop felbontása).

Az FVWM pagere volt ilyen, szerintem neked az rémlik. Egy hatalmas nagy X*Y méretű virtuális desktop, amin a fizikai desktop csak egy szelet. Manapság a workspace-ek használjuk (amit láttál az Xfce-s videón, az is az), de azok is beállíthatók így egyes ablakkezelőkben (pl. Xfwm).

(#74748) coco2 válasza urandom0 (#74747) üzenetére


coco2
őstag

Két külön dologról beszélhetünk. Fentebb linkeltem lapot, amiről az image-et szedtem le. Nem ubuntu live, hanem az installer beépített ubunty try opciója az, amit használni tudok perpill. A bal felső sarokban egy szöveg van "Activities", és ha oda kattintok, kereső mező jön be. Alatta ami ubuntu ikon van, az nem menü, hanem az ubuntu install indul el.

Most, hogy fene tudja hanyadszorra indítottam el, változtak meg dolgok az alkalmazás listában (bal alsó sarokban az androidok tipikus 3x3 pöttyös koceka ikonja). Az okát nem értem. Első alkalommal egy lapnyi alkalmazás volt, meg egy pici. Most 3 lap. Automatán bővítette volna magát? Most már találtam temrinal-t is. De előzőleg az nem volt ott. Eskü.

FVWM tippet köszi. Így már tudom, hogy Xubuntu az, ami után nézelődök :R

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#74749) coco2 válasza CPT.Pirk (#74742) üzenetére


coco2
őstag

6 disk drive-ot találtam:

disk /dev/loop0 1.98 GiB
disk /dev/loop1 29.9 MiB
disk /dev/loop2 54.98 MiB
disk /dev/loop3 255.58 MiB
disk /dev/loop4 62.9 MiB
disk /dev/loop5 49.8 MiB
disk /dev/sda 14.56 GiB

device /dev/sda1 ez a boot, w95 fat32

(Szerd disk számok javítva)

[ Szerkesztve ]

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#74750) CPT.Pirk válasza coco2 (#74749) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Itt a probléma, valamiért tényleg nem látja a HDD-t. A loop eszközök azok azt hiszem a ramban léteznek, itt most nem érdekesek.

Milyen laptopról van szó?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.