Hirdetés

2024. május 22., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#22051) #68216320 válasza KraX (#22049) üzenetére


#68216320
törölt tag

Én hagytam a CS4-et és elővettem a PS 8-at. Elsőre felment :)

(#22052) kertsa


kertsa
senior tag

Sziasztok!

Olyan problémám van, hogy az egér sebességét szeretném csökkenteni, de a egér beállításánál már nem lehet jobban levenni. A görgő is túl érzékeny, egy gördítéssel egy egész oldalt lapoz. Ezt is szeretném annyira levenni amennyire lehet.

Ezekre van valami parancs?

Linux Mint 15 van a gépen.

Előre is köszi a segítséget!

üdv.

(#22053) BoB válasza kertsa (#22052) üzenetére


BoB
veterán

Egy kérdés: az egér beállításánál állítottál a csúszkán, vagy hozzá sem nyúltál mert már a legalacsonyabb fokozaton volt? Mert ez bugos Ubuntu alatt, legalacsonyabbat mutat amikor felteszed, de ha állítasz a csúszkán és lehúzod ugyanoda vissza már sokkal lassabb lesz az egér.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#22054) kertsa válasza BoB (#22053) üzenetére


kertsa
senior tag

Ez így már jó... köszi :) A görgőre szeretnék még megoldást találni.

(#22055) missmarple


missmarple
csendes tag

Sziasztok!

Arra lennék kíváncsi, hogy a milyen paranccsal tudom kilistázni a xinetd-ből jelenleg futtatott folyamatokat.
Előre is köszönöm a választ.

Üdv.
p

(#22056) -PLevi- válasza CPT.Pirk (#21956) üzenetére


-PLevi-
senior tag

A telepítő lemezes javítás lenne a végső megoldás.
Mint írtam az XP egyfajta biztonságot ad, ha valami problémám lenne a linux-szal. :)

(#21958) colomb2
Megnéztem, igen, telepítve van.

Viszont, miután kézzel megadtam működik! :R Ezzel ugyanazt értem el, mintha alapból felismerte volna a telepítő az XP-t? Kell nekem a Debian helyreállítási verzió, vagy törölhetem? (csúfítja a grub menüt :P )

Sűrű volt a hetem, azért csak most válaszolok.

(#22057) sh4d0w válasza -PLevi- (#22056) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Hagyd csak ott, jól jöhet.

https://www.coreinfinity.tech

(#22058) Zoltán


Zoltán
őstag

Sziasztok,

Linux Mint 15, 64 bites MATE rendszer.
Megfigyeltem, hogy a saját software repo-jából telepített, majd ott unistallált programok szerintem nem törlődnek rendesen, mivel gyanúsan gyorsan végez a törléssel és az újra telepítés is tipikusan 1-2 másodperc, szemben az első telepítésekkel amik normális ideig tartanak. Pl.: a Skype 4.2-t letelepítettem, majd vissza és emlékezett az accountomra. Egyrészt miért van ez, másrészt hogyan lehet teljesen letörölni a repo-ból telepített programokat? Már csak a vinyón lévő hely miatt is.
Köszönöm előre is.

(#22059) sh4d0w válasza Zoltán (#22058) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

A letöltött csomagok a HDD-n vannak, ergo nem kell még1x letölteni őket => gyorsul a telepítés. Másrészt ha nem törölteted a konfig állományokat, akkor azok maradnak, ezért emléxik rád a rendszer, ha újra felrakod a korábban már használt programot.

A letöltött csomagfájlok a /var/cache/apt/archives-ban vannak.

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#22060) Zoltán válasza sh4d0w (#22059) üzenetére


Zoltán
őstag

Köszi. Hogyan tudom töröltetni a konfig állományokat?
Az archives tartalmát szabadon törölhetem? Csak mert vannak benne ahogy látom aktuális, feltelepített programok csaomagjai is.

[ Szerkesztve ]

(#22061) #68216320


#68216320
törölt tag

Szivat az elementary os. Elindítok a playonlinux-al a kívánt programot, majd mikor kilépek belőle csak fekete képernyő fogad. Mindegy, hogy hd3000-et használok vagy optirun-al nvidia-t. Ugyanez az eredmény. Mi a fene baja lehet?

(#22062) MacCaine válasza Zoltán (#22060) üzenetére


MacCaine
őstag

sudo apt-get purge <csomagneve>

(#22063) Zoltán válasza MacCaine (#22062) üzenetére


Zoltán
őstag

Szia, köszi, és honnan tudom, hogy mi a csomag pontos neve, ha hónapokkal korábban letelepített cuccokat szeretnék lepucolni? Vagy ezt az uninstalra javaslod, tehát, hogy ezzel terminálból uninstalláljam, a grafikus csomagkezelő 'uninstal' opciója helyett?

Köszi.

(#22064) LógaGéza


LógaGéza
addikt

Üdv!
Több helyen/videón is láttam, hogy egy parancs futása után kiírja, hogy az adatt parancs mennyi időbe, procterhelésbe stb került, hogy lefusson. Ezt hogyan tudnám előcsalni?

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#22065) #68216320


#68216320
törölt tag

XBMC-t használok média lejátszáshoz. Win ésLinux alatt is előfordul vele, hogy mikor kilépnék belőle gyakorlatilag valami műveletbe kezd, a proci dolgozni kezd, venti felpörög, de a program se előre, se hátra. Win alatt ilyenkor taskmanager (ctrl+shift+esc) és kilövöm a dögöt. Linux alatt hogyan tudnék ilyet előcsalni? A program teljes képernyőn fut, tehát bill. kombinációval kellene megoldanom. Azt már észrevettem, hogy linucon hiába próbálok az xbmc használata közben ablakot váltani, nem megy.

(#22066) pitman válasza pitman (#22034) üzenetére


pitman
őstag

Nagyon köszönöm a segítséget mindenkinek.
A nyelvi beállítás sikerült. A csomagkezelőben kiválasztottam minden olyan csomagot, ami látszólag nyelvi beállításokkal kapcsolatos, ezeket letöltöttem és telepítettem. A rendszert ez után már át lehetett állítani magyarra, amit meg is tart, a billentyűzetkiosztást szintén sikerült. Egy apróbb szépséghiba maradt még, de ez már egyáltalán nem jelentős: bizonyos rendszerprogramok magyarul kommunikálnak (pl a csomagkezelő), mások angolok maradtak (pl. filekezelő) ez így normális vagy még mindig hiányzik naki valami?

A Libreoffice-hoz is letöltöttem minden szóba jöhető nyelvi modult, valamint mindent, ami a helyesírás-ellenőrzéshez volt kapcsolható. Most már ez is tökéletesen működik.

A tvtime beállítása is sikerült, most már van hang is. Tökéletesen működik és gyors is. Ilyen gyorsan működő tv progit még nem láttam, pedig win alatt nem egyet próbáltam ki a kártyámhoz. (Azt azért nem teljesen értem, hogy miért kell konfigurációs állományokat szerkesztgetni ahhoz, hogy egy program rendesen működjön, miért nem lehet az adott szoftvert úgy megírni, hogy a saját beállítómenüjéből minden paraméter állítható legyen. Ennek ellenére örülök, hogy sikerült megoldani.)

Volna viszont egy teljesen új "problémám". Multimédiás billentyűzetem van, melyen extra gombok is vannak. Ezeket nem használom és eddig sem használtam. A minap véletlenül megnyomtam az egyiket, melynek az lett a hatása, hogy a képernyőről eltűnt minden, a fekete képernyő bal felső sarkában kaptam egy villogó kurzort és a gép nem reagált tovább semmire (próbáltam különböző billentyűkombinációkat is, melyek az ismerkedés során előkerültek). Nem fagyott le, mert pl. a zenelejátszás ment tovább a háttérben. Végül ctrl-alt-del hatására a rendszer kilépett és újraindult. A kérdés: mi történhetett és mit kell ilyenkor tenni, hogy visszakerüljek a rendszerbe?

Egyébként kezd tetszeni a Linux (egyedül a sok parancssori mókolás nem igazán szimpatikus - bár kétségtelenül hasznos tud lenni, de miért nem lehet ezt grafikus felületen (is) megoldani?).

(#22067) MacCaine válasza Zoltán (#22063) üzenetére


MacCaine
őstag

Igen, ez egy terminálos parancs, a csomag konfig file-jait is törli.

Apt-nél is működik a TAB billentyűre a kiegészítés, ha nem tudod a csomag pontos nevét.

(#22068) kispx válasza #68216320 (#22065) üzenetére


kispx
addikt

Általában Alt+F2 kombóval tudsz programot indítani. Már csak a disztró és grafikus környezet függő feladatkezelőt nevét kell megtudni. Ubuntu alatt task-manager. (Többi alatt fejből nem tudom).

Vagy a beállításokban a billentyűzet résznél hozzá tudsz rendelni egy program indításához egy billentyűzetkombinációt.

(#22069) Zoltán válasza MacCaine (#22067) üzenetére


Zoltán
őstag

köszi!

(#22070) Zoltán


Zoltán
őstag

Linux Mint 15 MATE 64 bites rendszer.

Hogyan tudok uninstallálni egy progit, amit nem a csomagkezelőből/software managerből tettem fel?
Konkrétan az Urban Terror42-t, amit a játék honlapjáról töltöttem le. Software managerben értelemszerűen nincs benne, apt-get purge -val is próbálkozok parancssorból, de hiába nyomkodom a TAB-ot, még csak hasonló nevű progit se talál, és a desktop bal alsó sarkában lévő menü sem találja, pedig az eddig mindig minden progit kidobott amit kerestem. Érzem én, hogy banális a kérdés, de akkor se találom. Megnéztem a progi mappáját, de ott se látok 'uninstal'-t tartalmazó file nevet.
Köszi!

(#22071) MacCaine válasza Zoltán (#22070) üzenetére


MacCaine
őstag

Hát hogyan tetted fel?

(#22072) Zoltán válasza MacCaine (#22071) üzenetére


Zoltán
őstag

Letöltöttem innen:
http://www.urbanterror.info/downloads/
a UrbanTerror42.tar.gz filet. Kitömörítettem, majd futtattam valamelyik UrTUpdater file-t a kettő közül, ha jól emlékszem.
:B

(#22073) Vladi válasza Zoltán (#22070) üzenetére


Vladi
nagyúr

Szierntem ha letöltötted installáltad, akkor az nem cisnál mást, mint kicsomagolja magát és kalap.
Ha futtatod valahová a /home-ba csinál magának beállítások fájt, vagy mappát, de lehet, hogy a saját gyökerébe rakja.
Ha megvan akkor törlöd és kész. :)

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#22074) kispx válasza Zoltán (#22072) üzenetére


kispx
addikt

Az Urban Terror csak kicsomagolja magát és egy ikont csinál magának. Szóval egy sima törlés elég neki. Nem emlékszem, hogy hova csomagolja magát, de a home mappában létvő .q3a mappa tartalma is hozzátartozik.

[ Szerkesztve ]

(#22075) Zoltán


Zoltán
őstag

Köszi, mindhármótoknak!

(#22076) Zoltán


Zoltán
őstag

Akkor most telepíteni kellene egyet:
A Mint software managerében nem találom a Trigger Rally-t, ezért letöltöttem innen:
http://sourceforge.net/projects/trigger-rally/files/trigger-rally/trigger-0.6.0/
a trigger-rally-0.6.0.tar.bz2 filet, kicsomagoltam, majd a readme file-ja ezt írja:

If you wish to install trigger you'll need to specify the
--prefix and --datadir options to configure. The prefix
directory controls where trigger will be installed.

Here is a full example, adjust the paths to suit:

./configure --prefix=/home/$USER/local/trigger-rally \
--datadir=/home/$USER/local/trigger-rally/data
jam
jam install
rsync -av --exclude='.svn' data/ /home/$USER/local/trigger-rally/data

Ezt is próbáltam, csak persze a $USER helyett a valódi usernevemmel (a dollárjelet is kivettem). De nem működik. Valszeg én írom rosszul a parancsokat, pl. nem értem, hogy a második sor (--datadir...) az magában áll, vagy kell elé a ./configure megint...

Megírnátok, hogy pontosan mit pötyögjek be?
Köszi!

(#22077) Tamás008


Tamás008
tag

Sziasztok. Manjaro-xfce linuxot szeretnék telepíteni a laptopomra és a kérdésem az lenne, hogy egy kezdőnek jó ez a disztró? Alapfelhasználásra megfelelő ez a disztó egy kezdőnek? Internetezés, filmnézés, torrentezés, zenehallgatás lenne amire használnám.
Szerintetek hogyan futna ezen a hardveren? Asus, 2,4 Ghz TurionX2 cpu, 2gb ram, Ati Radeon x2300 128 mb vga

(#22078) Zoltán válasza Zoltán (#22076) üzenetére


Zoltán
őstag

egy kép a terminálról miután a két ./configos sort bepötyögtem:

/dl/upc/2013-11/11/5223_zkv3oe8vldxwvs9e_screenshot.png

(#22079) LógaGéza válasza Zoltán (#22076) üzenetére


LógaGéza
addikt

A \ jelzi a sortörést, a $USER-t pedig nem kell kivenned, mivel ez egy változó, és betölti a saját userneved (próbáld ki terminálban: echo $USER ).
Próbáld meg egy-az-egyben bemásolni, hátha.

[ Szerkesztve ]

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#22080) Zoltán válasza LógaGéza (#22079) üzenetére


Zoltán
őstag

Most ez lett:

(#22081) LógaGéza válasza Zoltán (#22080) üzenetére


LógaGéza
addikt

Akkor jól gondoltam, hogy csak a forrását szedted le, és most akarja lefordítani. Precomplied verzió nincs fenn?
Ha nincs próbáld meg felrakni a build-essential csomagot, és utánna építeni a forrásból... De ebben nem vagyok biztos, hogy elég lesz, régen csináltam ilyen Ubuntun :B

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#22082) Zoltán válasza LógaGéza (#22081) üzenetére


Zoltán
őstag

a fordítás részről ezt írja a readme:

///////////////
// Compiling //
///////////////

Source dependencies:
Jam
(http://www.perforce.com/jam/jam.html)
PhysFS
(http://icculus.org/physfs/)
SDL
(http://www.libsdl.org/)
SDL_image
(http://www.libsdl.org/projects/SDL_image/)

OpenAL on linux platform
(http://www.openal.org/)

FMOD on windows platform
(http://www.fmod.org/)
(i386-mingw32msvc is the only tested build)

To build trigger open a terminal and, in the top level of
the trigger source directory, do:

./configure
jam

Thanks to Matze Braun for this excellent build system.

To run trigger without installing, copy the trigger
executable to the data sub-directory and run it from
there. That is:

cp ./trigger data
./data/trigger

If you are hacking on trigger and rebuilding often, you may
find it convenient to specify the --datadir option to
configure, then you will not need to copy the executable
after each build. The --datadir option expects a full path.

./configure --datadir=/home/$USER/projects/trigger-rally/data
jam
./trigger

Adjust the path to suit your system. Every time the options
to configure are changed run:

jam clean

before running 'jam' again. This ensures that trigger uses
the new configure settings.

Azt hittem ez nekem nem kell. Kipróbáltam akkor a
./configure
jam
parancsokat, de eredmény ugyanaz.

[ Szerkesztve ]

(#22083) BoB válasza Tamás008 (#22077) üzenetére


BoB
veterán

Szia!

Elfut a Manjaro azon a gépen, de a helyedben xubuntu-t (lubuntu) vagy linux mint-et tennék fel. Nem azért mert nem tudnád használni a manjaro-t, de nincs szoftverközpontja ahonnan egyszerűen telepíthetsz alkalmazásokat (egyrészt). Plussz még egy két dolog előfordulhat amiért abszolút, totál kezdőknek van jobb választás is.

Szerintem.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#22084) Vladi válasza Zoltán (#22082) üzenetére


Vladi
nagyúr

most épp programot fordítasz, tipikusan a játék engine-t. Nem biztos, hogy kell, kész binárist nem találtál?

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#22085) Zoltán válasza Vladi (#22084) üzenetére


Zoltán
őstag

http://trigger-rally.sourceforge.net/ itt csak egy nagy zöld gombot találtam, a hivatkozott oldalon
http://sourceforge.net/projects/trigger-rally/files/trigger-rally/trigger-0.6.0/
meg az elsőt töltöttem le, de nekem egyik sem tűnik jobbnak az 5 közül.

(#22086) Zoltán válasza Vladi (#22084) üzenetére


Zoltán
őstag

itt
http://packages.ubuntu.com/precise/trigger-rally
viszont nekem úgy tűnik, hogy az ubuntu software repo-jában benen van. HOgyan tudom azt beállítani a Mint-es default software managerem mellé, hogy onnan is tudjak telepíteni?

(#22087) LógaGéza válasza Zoltán (#22085) üzenetére


LógaGéza
addikt

Ebből van complied bináris a Launchpadon:

Terminálba:

sudo add-apt-repository ppa:landronimirc/trigger-rally
sudo apt-get update
sudo apt-get install trigger-rally trigger-rally-data

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#22088) Zoltán válasza LógaGéza (#22087) üzenetére


Zoltán
őstag

Köszi nektek, most megy! :R

(#22089) sh4d0w válasza Zoltán (#22082) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

A readme azért van, hogy elolvassuk, értelmezzük és saját rendszerünkhöz igazítva végrehajtsuk, ami le van írva benne.

https://www.coreinfinity.tech

(#22090) Syl válasza sh4d0w (#22089) üzenetére


Syl
nagyúr

Miket beszélsz? Semmi szükség olvasásra! Csak exe dbl click, agree, next, next, finish... ;]

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#22091) sh4d0w válasza Syl (#22090) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Ja, télleg, én vagyok a hülye... ;]

https://www.coreinfinity.tech

(#22092) #68216320


#68216320
törölt tag

Wine alatt próbáltam használni a laptopomon a GTA IV-et. Nagyon akadozós sajnos. Ez a directx->opengl konverzió miatt lehet vagy valami konfigurálási probléma? Ha utóbbi akkor elbabrálok vele, de ha nem ... akkor marad a win egy partíción játszani (kb. úgyis arra való)

(#22093) Zoltán válasza sh4d0w (#22089) üzenetére


Zoltán
őstag

Szia,

nem érzem jogosnak ezt a kioktató hangnemet. Ugyan nem copyztam be az egész readme-t, de feltételes módban fogalmaz több ponton is, tehát egyáltalán nem volt egyértelmű, hogy mindenképpen fordítani is kell, nem csak telepíteni, főleg, hogy direkt azt a file-t töltöttem le az 5 közül, aminek a neve nem utalt arra, hogy ez a forrás, tehát jogosan gondolhattam, hogy már le van fordítva. Ugyan linux témában kezdő vagyok, de hobbi szintem programozgatok, igaz főleg csak PHP -ben. De ettől függetlenül mint az fent látszik kipróbáltam a fordítást is, de sajnos még két nálam tapasztaltabb linuxos fórumozó segítségével sem ment, végül LógaGéza egy teljesen más irányú javaslata segítet, amit megköszöntem és most mindenki boldog.
Azt hiszem ha nem állna távol tőlem a főleg windows környezetben tenyésző "mindenre csak kattintunk elolvasás helyett" mentalitás, akkor nem menekülnék arról a platformról és nem szenvednék egy olyan rendszerrel amire -legyünk őszinték- máig nem volt senki képes írni egy működő hangkari drivert. Mielőtt megírnád, hogy nálad elsőre ment, kérlek googliz rá, több ezer topikot találsz "miért nem megy a Pulse, miért nem menti el a beállításokat az Alsa, miért nem megy a mikorfon, miért nem megy a skype Ubuntu/Mint/etc alatt" témában. De nem szándékozom feladni, főleg, hogy jelenleg végre minden majdnem tökéletes, részben épp ezen fórumnak köszönhetően.

(#22094) CPT.Pirk válasza #68216320 (#22092) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A Wine ilyen, nézz körül az appdb-n, hogy mások mit tapasztaltak azzal a játékkal wine alatt.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#22095) #68216320 válasza CPT.Pirk (#22094) üzenetére


#68216320
törölt tag

Oké, meglesz, köszi.

Más:

Írtam egy script-et, ami elméletileg leveszi a laptop kijelző fényerejét minimumra. rc.local-ban hívom és índításkor meg is csinálja, de logout-login után már nem. Indítópultban is megpróbálom hívni, de nem csinál semmit. Elméletileg az lefut bejelentkezéskor. Mit rontok el?
Tulajdonos: a user, Jog: 0775

A script:

#!/bin/bash
echo 0 > /sys/class/backlight/acpi_video0/brightness
exit

[ Szerkesztve ]

(#22096) lionhearted válasza #19617792 (#21963) üzenetére


lionhearted
őstag

Nekem is EFI-m van, de mi a gond? Millió leírás van, hogy hogyan kell azokra telepíteni.
Ubuntunál is: https://help.ubuntu.com/community/UEFI
Egyébként ajánlott egy friss telepítő letöltése, pl 12.04.3, és azzal próbálkozás. (Ebben pl 3.8as kernel van) Pont a nagyobb hardverestámogatottság miatt.

Tegnap még működött...

(#22097) #68216320 válasza #68216320 (#22095) üzenetére


#68216320
törölt tag

Na közben meglett a hiba oka és gyorsan kipróbáltam rá egy megoldást, egyelőre jónak tűnik. Kérem javítson valaki, ha rosszúl kombinálom ki a dolgot. Ugyanis nem értek hozzá még.

Tehát a hiba:
Kilépés-Belépés után a script nem vette lejjebb a fényerőt a laptopon. Ennek az volt az oka szerintem, hogy amíg az rc.local root-ként fut és hívja így meg a script-et, az indítópult a user jogaival.
Namost sudo chmod o+w /sys/class/backlight/acpi_video0/brightness segítségével ugyan át tudom állítani, ez aztám működiki is logout-login közben és már az indítópultból hívott script is jól dolgozik, de mindez egy reboot-ig tart. Aztán megint ugyanaz a helyzet.

A megoldás:
Az rc.local-ba beírtam a script hívása elé a sudo chmod o+w /sys/class/backlight/acpi_video0/brightness sort. Így minden indításkor átállítja az owner-t.

Ez mennyire jó megoldás így?

lionhearted
Ez az EFI dolog már régóta érdekel engem is. A laptopom-on most ki van kapcsolva, de ha bekapcsolom és úgy telepítek fel egy rendszert mennyivel kapok több lehetőséget, mint most?

[ Szerkesztve ]

(#22098) Vladi válasza Zoltán (#22093) üzenetére


Vladi
nagyúr

A pulse az nem driver.

De azért van igazság abban, hogy leszúr.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#22099) lionhearted válasza #68216320 (#22097) üzenetére


lionhearted
őstag

Egyszeri usernek nem sok mindent jelent pluszban.
Gyorsabb boot (mondjuk laposon BIOS-szal is van fast boot szerűség), újfajta boot manager (ezzel megszűnhet a JAJJ, felülírtam az MBRt! típusú gondok), GPT diszkek kezelése (ez igazából win alatt érdekes, linux BIOS alól is tud róla bootolni).
Ezenfelül persze, szebb, interaktívabb felület, ami észrevehető. (Ez igaz akkor is, ha Legacy módban használod.)
Persze, nézhetjük az egészet úgy is, hogy öregrókák nem akarnak 4-nél több partíciót (biztonságosan), nincs is >2TB-s lemezük, így nem kell GPT. Kibírják azt a plusz pár sec bootot, így ez sem izgatja őket. És a biosban sem kell a mókusvakítás.
Ha úgy vesszük, mire lett UEFIm, már nekem sincs többé több, mint 4 partícióm. Persze fordult már olyan, hogy megsérült az MBR ezen része, de tudtam javítani. Ezt a GPT a secondary headerrel önmagában javítja. :)
Mert UEFIs, még nem fogom kidobni a lapomat, de ezért én sem instalálltam mindent újra, UEFI alatt. Mindent lehet szépen használni Legacy boottal. Azt nem tudom, hogy ezzel hogy lehet bárkinek különösebb gondja. Vagy csak én vagyok szerencsés. :)

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#22100) #68216320 válasza lionhearted (#22099) üzenetére


#68216320
törölt tag

Nekem semmi különbség a BIOS-ban, ha bekapcsolom az UEFI-t. Nincs grafikus menü vagy ilyesmi. A boot pedig szerencsére iszonyat gyors. UEFI-nek valami külön felülete van spec. konfigurálható dolgokkal? Vagy hogy kell elképzelnem? Mert desktop alaplapon láttam már UEFI grafikus menüt, de itt a laptopon csak bekapcsolom és lesznek ezzel indítható eszközök. Kb. ennyi látszik belőle.

Nem tudom mennyire linux, ezért inkább off-ba tettem.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.