Hirdetés

2024. május 22., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#21651) CPT.Pirk válasza dodopek (#21650) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Csomagot először a csomagkezelőben keresünk, ha ott nincs, akkor jönnek ezek a kézi módszerek. Az a .ch valszeg .sh, ami egy shell script, ezért nyílt meg a szövegszerkesztőben.

Futási jogot kell neki adni, majd futtatni. De mint mondtam, először a csomagkezelőben keresd meg amit használni szeretnél, sokkal egyszerűbb és azért van.

*Érdemes lenne átolvasnod a téma összefoglalót itt.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#21652) McSzaby


McSzaby
őstag

A Parted Magic fizetős lett? :Y 1 hónapja kb. még nem volt az...

[link]

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#21653) dodopek


dodopek
addikt

Sziasztok!
Megint én.:)

Ahogy segítetek, úgy tudom egyre jobban belakni az ubuntu 13.10 rendszerem. :) Ezt nagyon köszönöm.

A Samu EH6030 LCD tv routeren keresztül hálózatba van kötve a gépekkel. Letöltöttem, és sikerült beállítanom az XBMC programot úgy, hogy ha fut (teljes képernyőben a pc-n), akkor a tv eléri a megosztott mappákat. De ugye a cél az lenne, hogy én tudjak gépezni, amíg a család filmet néz.
Tehát a problémám az, hogy ha fut az XBMC, akkor nem tudok pl netezni, hiszen foglalja a full képernyőt, ha viszont nem fut, akkor nincsenek elérhető mappák a tv-n.

Szóval vagy egy alt+tab jellegű billentyű parancs kellene, vagy megoldás, hogy a háttérben magától fusson a szoftver.

Láttam a futtatás standalone módban, de akkor is fullscreen megy...

Köszi!

(#21654) Jester01 válasza dodopek (#21653) üzenetére


Jester01
veterán

Pedig el lehet indítani ablakos módban is, xbmc-ben a system settings->video output részben állítsd be, hogy windowed legyen és persze indításkor ne add meg a -fs kapcsolót.

Mondjuk az nem teljesen tiszta, minek kell xbmc ahhoz, hogy a tv lássa a mappákat :F

Jester

(#21655) dodopek válasza Jester01 (#21654) üzenetére


dodopek
addikt

Ha egyszerűbben is meg lehet csinálni, mondd nyugodtan. Tegnap kezdtem Linuxot használni, így teljesen ösztönből csinálom, meg ami infót itt kapok. Szóval ha van könyebb módja, örömmel meghalgatom.

Másik gondom, hogy szépen beállítom a deluge-ban az mappa eléréseket, gyönyörűen megy is addig, amíg a progit, vagy a gépet újra nem indítom, ekkor minden torrentre hibát jelez, az összes elérési útnál pedig "nincs" szerepel. Hiába nyomok alkalmaz/ok-t a beállítás után...

Nagyon idegen ez nekem, de AKAROM!!!! :D

(#21656) Hintalow


Hintalow
senior tag

Közben én is csinálom a linuxot a netbook-ra projektemet (pár hsz-el feljebb) Mint 15 xfce a kiszemelt, viszont az első koppanás ott jött, hogy a kis ganaj gép nem bootol a pendrive-ról. Ha be van dugva bármelyik portjába, akkor indításkor leragad az acer logónál, és semmire nem reagál. Ha kihúzom az usb-t akkor megy tovább
Viszont ha jól emlékszem próbáltam már rajta live linux-ot, és az elindult (szerintem akkor is LiLi-t használtam)
Az a gyanúm, hogy a 8gb-os pendrive-ommal nem tud mit kezdeni, délután szerzek egy kisebbet.

Ha a multiverzum teória igaz, akkor van egy univerzum, ahol nem az.

(#21657) Cyrin válasza Hintalow (#21648) üzenetére


Cyrin
addikt

én eddig xubuntu-t és elementaryOS-t raktam fel több ilyesmi netbookra (nekem is van), és mindenütt jól működik, mindenki nagyon szereti a windows után.

(#21658) sh4d0w válasza McSzaby (#21652) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Mivel GPL alatt van, ezért kérésre simán oda kell adniuk a forráskódot, azt meg lefordítod magadnak, oszt kész.

https://www.coreinfinity.tech

(#21659) Jester01 válasza sh4d0w (#21658) üzenetére


Jester01
veterán

Különösebben kérni sem kell mivel ott a link a honlapon.
Már csak az a kérdés, hogy abból valóban össze lehet-e rakni.

Jester

(#21660) rii


rii
nagyúr

sziasztok

azt szeretném megkérdezni, hogy régebbi laptopokra mi az a linux diszribúció, ami a legkebesebb erőforást emésztené fel?

a Lubuntu?
vagy egy másik disztribúió, egyedi telepítéssel, kis CPU-t igénylő ablakkezelővel?

net - youtube - echotv -s hiradók - skype webcammal - Xvid -es filmek
ezekre lennének használva a laptopok

[ Szerkesztve ]

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#21661) Claude Leon válasza rii (#21660) üzenetére


Claude Leon
senior tag

Esetleg valmi openboxos?
(Archbang, Manjaro az archvonalról)

(#21662) Claude Leon válasza Hintalow (#21656) üzenetére


Claude Leon
senior tag

Így én is jártam, csak az volt a hézag, hogy a bootpartíció előtt túl sok szabad hely volt gyárilag kihagyva.
Gparteddel kihúzva a partíció elejét 2MB-ig már bootolt (acer 3050 őskövület)

bocs a dupláért, nem figyeltem

[ Szerkesztve ]

(#21663) weinmaker


weinmaker
őstag

Urak, és Mesterek! Megtaláltam a wifi hibát. Egy nyomoronc kontakthiba a belső kártyánál. A két leszorító csavart feloldva megjavult z érintkezés, és azonnal látja a kártyát, csatlakozik...stb.
Remélhetőleg egy kis tisztítás, és újra tökéletes lesz megint. Ekkorát szívni vele, hihetetlen.

Www. Kavekorzo.hu - Gyanús vagy nekem, mint a krematórium büféjében a hamubasült pogácsa!

(#21664) Jester01 válasza weinmaker (#21663) üzenetére


Jester01
veterán

Az a lényeg, hogy működik. No és, hogy nem a linux hibája volt :N

Jester

(#21665) dodopek


dodopek
addikt

Sziasztok!
Próbálom elérni, hogy a tv lássa a megosztott mappákat. Odáig már eljutottam, hogy sikerült megosztanom a mappákat, de sajnos a jogosultságokat nem tudom átállítani. Úgy próbálom, hogy belépek a sajátgépbe, kikeresem a mappát, jobb gomb, megosztás beállításai. Itt sikerült megosztottá, és írható, olvashatóvá tenni a szükséges mappát.Viszont ha jobb gomb, tulajdonságok, jogosultságoknál nem tudok semmit átállítani. Bármit próbálok globálissá állítani,írható, olvashatóvá, rögtön visszaugrik. Ha rákattintok a file-ok jogosultságainak módosítására, át tudom állítani, leokézom, elindul egy folyamatjelző, de a végén nem változik semmi.

Az egészet azért csinálnám, hogy a hálózaton lévő laptop, és LCD tv elérje a filmeket.

Ja, és 13.10 Ubuntu....

Köszi!

(#21666) rii válasza Claude Leon (#21661) üzenetére


rii
nagyúr

mennyire bonyolult telepíteni egy ilyen linux disztrib-et?

ha a debian a 10-es nehézségű a dselect-el, az UHU pedig a 1-es nehézségű a maga 45 perces installásával, és mindent felismerésével, akkor az általad említett distribúciók hol helyezhetők el a nehézségi listán?

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#21667) sh4d0w válasza dodopek (#21665) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Nem véletlenül NTFS-ről próbálod?

rii: Semmivel nem nehezebb, mint egy Windows-t.

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#21668) Claude Leon válasza rii (#21666) üzenetére


Claude Leon
senior tag

Liveból guis telepítősek, manjaroba még pacman guit is mellékeltek.

Érdemes pendrájvról kipróbálni többfélét, amíg meg nem tetszik valami a tömegből.

Ott a puppy, az az összes többinél kevesebb memóriát pazarol.

Debian vonalon a crunchbang openboxos(soha nem próbáltam)
Vagy xfce-re ott a lite, azt is takarékosan szerkesztették össze, de az lxde-s peppermint is szimpatikus.

(#21669) Hintalow


Hintalow
senior tag

Alakulok, most már elindult a live-ként.
Az lenne a kérdésem, hogy linux alá mi a jó fájlrendszer? (alapból ext2-őt ajánl fel)
Illetve még azt kérdezném, hogy itt is megfelel egy windows telepítésnél megszokott logika (kap egy 20-30gb-os partíciót, a maradék, meg megy az egyébnek)

Ha a multiverzum teória igaz, akkor van egy univerzum, ahol nem az.

(#21670) Rimuru válasza Hintalow (#21669) üzenetére


Rimuru
veterán

ext4 legyen a rendszer partíció, és alapvetően jó az logika is ha semmi különlegeset nem szeretnél. Arra figyelj hogy a rendszernek a csatolási pontja / legyen.

Vigyázat, csalok!

(#21671) dodopek válasza sh4d0w (#21667) üzenetére


dodopek
addikt

De igen. Nem mertem átállítani, mert csak win mellett használom, és féltem, hogy a 7 nem ismeri fel utána...

(#21672) Hintalow válasza Rimuru (#21670) üzenetére


Hintalow
senior tag

Mi az a csatolási pont?

Ez izgi este lesz :DDD

Ha a multiverzum teória igaz, akkor van egy univerzum, ahol nem az.

(#21673) CPT.Pirk válasza Hintalow (#21672) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A partíciókat a fájlrendszerben ide-oda tudod csatolni, ez a csatolási pont. A "/" jelenti kb. azt, amit a Windowsnak a C meghajtó. Ez lesz a gyökér fájlrendszer.

De javaslom az estét kezd a téma összefoglaló átolvasásával. :)

weinmaker: akartam mondani, hogy ilyen baja van! :DDD

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#21674) Hintalow válasza CPT.Pirk (#21673) üzenetére


Hintalow
senior tag

Átolvastam én, de szerintem ez konkrétan nem volt benne.
Amúgy arra a döntésre jutottam, hogy nem vagyok sztech analfabéta, az első gépemet jó 15 éve már hogy összeraktam, szépen nekiállok, majd kialakul magától. (gondolom, azért valami mankót csak ad menet közben :) )
Viszont eszembe jutott még egy kérdés: linuxnál lehet nyelvet váltani, vagy a telepített kiadástól függ?
ergó ha én magyart akarok (nem nekem lenne fontos, hanem aki majd használja) akkor a magyar linux mint oldalról kell leszedjem a magyar közösség éppen aktuális verzióját?

[ Szerkesztve ]

Ha a multiverzum teória igaz, akkor van egy univerzum, ahol nem az.

(#21675) CPT.Pirk válasza Hintalow (#21674) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem, egy telepítő van csak. A mostani Ubuntu leszármazottakban nem tudom hogy van mert ilyet nem használok, de anno a telepítés után félig angol volt a rendszer, amíg le nem szedte a lokalizációs fájlokat az első frissítés alkalmával az Ubuntu, meg ha jól emlékszem a Mint is így csinálta anno.

Más disztróknál meg része volt a telepítőnek az összes nyelv.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#21676) Hintalow válasza CPT.Pirk (#21675) üzenetére


Hintalow
senior tag

Köszönöm, ez jól hangzik.

(amúgy most a kolléga ajánlata felkeltette az érdeklődésemet, kipróbálom a xubuntut is)

[ Szerkesztve ]

Ha a multiverzum teória igaz, akkor van egy univerzum, ahol nem az.

(#21677) Siriusb válasza Hintalow (#21676) üzenetére


Siriusb
veterán

Miért nem próbálsz ki egy telepítést virtualboxban? Ismerkedés gyanánt.

(#21678) CPT.Pirk válasza Hintalow (#21676) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nézd meg az én kedvencemet, pénteken jött ki a cikk a logouton róla. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#21679) Hintalow válasza CPT.Pirk (#21678) üzenetére


Hintalow
senior tag

Köszönöm, megnézem azt is. (nem lenne túl kevés neki egy ilyen atomos kis gép?)

Ha a multiverzum teória igaz, akkor van egy univerzum, ahol nem az.

(#21680) sh4d0w válasza dodopek (#21671) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

NTFS jogokat nem tudsz állítani linux alól, ha mindenkinek elérhetővé akarod tenni, csináld Windows alól a jogosultságk állítását.

https://www.coreinfinity.tech

(#21681) CPT.Pirk válasza Hintalow (#21679) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Azt nem láttam, hogy Atomos gépre kell. Oda minden sok, a melóhelyen egy Atomos gép van, de Debiannal is majd meghal böngészés közben, annyira nem elég semmire. Sajnos az Atomnál csak jobb gépeket lehet venni...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#21682) #19617792 válasza CPT.Pirk (#21681) üzenetére


#19617792
törölt tag

Atomra atomot...

de komolyra fordítva a szót. újra kipróbáltam a Manjaro legfrissebb verzióját és meghozta a kedvet némi próbálgatáshoz. hogyan tudnám fellapátolni Windows 8.1 mellé, UEFI-s gépre?

(#21683) Rimuru válasza #19617792 (#21682) üzenetére


Rimuru
veterán

Arch Wiki kapcsolódó oldalait nézd meg. Én elsőnek raktam fel Arch-ot és utána a Win 8.1. (Legacy BIOS módban)

Vigyázat, csalok!

(#21684) ryori


ryori
senior tag

hy

pár ssd kimélő tipp, egy új telepítésnél megcsináltam ezeket:
[link]
de telepítés előtt csináltam egy ext4 partíciót és rányomtam egy commandot amit ajánlottak ssdre:
sudo mke2fs -t ext4 -O ^has_journal /dev/sda1
innen van: [link]

mit gondoltok, érdemes ssd esetén ezeket? :F

[ Szerkesztve ]

(#21685) Vladi válasza ryori (#21684) üzenetére


Vladi
nagyúr

érdemes, persze. Íme Lenry cikke a témában.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#21686) ryori válasza Vladi (#21685) üzenetére


ryori
senior tag

ó igen, és nem csináltam SWAP partíciót, azt mondták nem lehet gond, csak így a memóriát használja majd... de hát :DD abból van elég :C

(#21687) Syl válasza ryori (#21686) üzenetére


Syl
nagyúr

Én egy éve használom SSD-ről a rendszert (csak egy ssd van a gépemben, vinyó nincs), swap nélkül, temp meg egyéb mókolás nélkül. Az egyedüli amit csináltam, az az fstab-ba beírtam a noatime,discard kapcsolókat. A cucc, köszöni szépen jól van. :K

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#21688) lionhearted válasza CPT.Pirk (#21675) üzenetére


lionhearted
őstag

Az Ubuntu is telepítés közben leszedi netről a többit, ha van net. (Régen a DVD kiadáson volt fent minden nyelv. Ez viszont az alternatív telepítővel együtt, mintha süllyesztőbe került volna a 12.10-től)

De a mostaniakat én se ismerem. :D És net is mindig volt közben.

Tegnap még működött...

(#21689) korobi


korobi
aktív tag

hello.

lehet azzal a hibajelenséggel kezdeni valamit, hogy mikor másolok pendrive-ra/sd kártyára, akkor a folyamatjelző már rég végigszaladt, hogy már kész a másolás? De a háttérben még másol...

manjaro (openbox)

(#21690) sh4d0w válasza korobi (#21689) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

[link]

https://www.coreinfinity.tech

(#21691) LógaGéza


LógaGéza
addikt

Van egy 4Gb-os, Bad Sector mentes vinyóm, arra fel szeretném rakni az Xubuntu 12.04LTS-t, és mellette van egy 80Gb-os, pár Bad Sectorral rendelkező vinyó. Mely foldereket kell átirányítanom, hogy az utólag telepített programok is a 80-asra kerüljenek, illetve melyiket lehet átrakni úgy, hogy ha véletlen Bad Sectorba fut, akkor nem hal le a rendszer?

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#21692) Jester01 válasza sh4d0w (#21690) üzenetére


Jester01
veterán

Az nem azt csinálja. Viszont a sync mount kapcsoló az igen, de csak ezért nem ajánlott (lassít és a flash is jobban elhasználódik).

LógaGéza: ha a bad sectorok nem szaporodnak és nagyjából egy kupacban vannak, akkor partícionáld úgy, hogy azokat nem használod. Ha nem szaporodnak de szét vannak szórva, akkor fájlrendszer létrehozásnál kérj ellenőrzést (-c -c). Egyébként meg kukába vele, szerintem sok helyen ingyen is adnak 40-80 gigás vinyókat csak vidd őket a fenébe ;)

[ Szerkesztve ]

Jester

(#21693) LógaGéza válasza Jester01 (#21692) üzenetére


LógaGéza
addikt

Az a baj, hogy Isten háta mögött lakom olyan 30km-re balra... Itt a 40Gb-os vinyó még nagynak és mindenre elégnek számít :)

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#21694) sanzi89


sanzi89
addikt

Kezdő vagyok Linux témában. Feltettem Virtualboxba egy Debian netinst alap rendszert, direkt kiszedtem belőle mindent. Kezdésnek egy grafikus felületet akartam feltenni, képek alapján az xfce jött be: apt-get install xfce4. Most azt szeretném megcsinálni, hogy mikor elindul a gép a grafikus felület jöjjön be. Ezt hogyan lehetne megcsinálni?

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#21695) Jester01 válasza sanzi89 (#21694) üzenetére


Jester01
veterán

[link]
Ha bejelentkező képernyőt szeretnél akkor fel kell rakni valami display managert, legegyszerűbben xdm-et.

[ Szerkesztve ]

Jester

(#21696) svili


svili
tag

Hi!

Hogyan lehet crunchbang linuxra magyar billentyűzetkiosztást "varázsolni"? Sokféle disztrót próbáltam már, szinte mindenhol egy-két kattintással megoldható volt, a crunchbangnál nem sikerült... :O

''A konyak a szocializmusban a nép itala, amit választott képviselői útján fogyaszt!''

(#21697) dodopek válasza svili (#21696) üzenetére


dodopek
addikt

Azt hiszem le kell mondanom a 13.10 ubunturól, mert több sebből vérzik. Időnként nem ébreszti fel a monitort, a gépet nem lehet leállítani, meg kikapcsolásnál is csak újraindul, időnként szétesik a kép...
Egy hét linux "rutinnal" milyen disztrót ajánlanátok? Gépem az adatlapon.

(#21698) MacCaine válasza dodopek (#21697) üzenetére


MacCaine
őstag

Ha Ubi vonalon akarsz maradni, akkor 12.04 LTS-t érdemes. (Mondjuk Unity helyett inkább Gnome-al.)
Aztán a Debian 7-el is megpróbálkozhatsz, stabil, kiforrott disztró.

Nézelődj a distrowatch.com-on, van elég sok.

[ Szerkesztve ]

(#21699) sanzi89 válasza Jester01 (#21695) üzenetére


sanzi89
addikt

Nem akarok bejelentkezési képernyőt. A végcél az volna, hogy a guest automatikusan jelentkezzen be és grafikusan induljon a Debian. A guest automatikus bejelentkezést ez alapján csináltam:

nano /etc/inittab
1:2345:respawn:/sbin/getty 38400 tty1 --> #1:2345:respawn:/sbin/getty 38400 tty1
1:2345:respawn:/bin/login -f guest tty1 </dev/tty1 >/dev/tty1 2>&1

Az a gond, hogy nem csak bekapcsoláskor jelentkezik be, hanem amikor ki akarok jelentkezni a guest-ből rögtön bejelentkezik magától újra, így sehogy se tudok átjelentkezni a root-ba. Mi lehet a gond?

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#21700) dodopek válasza MacCaine (#21698) üzenetére


dodopek
addikt

Mint mondtam, egy hét rutin. :B Mi a unity, és mi a gnome? Miért jobb az utóbbi,és van 12.04 gnome lts?

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.