Hirdetés

2024. május 11., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  HDD probléma (nem adatmentés) (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#49501) pjen válasza badabum (#49500) üzenetére


pjen
félisten

Nem vagyok guru, de évekig ment 4 HDD m így és bírták.

(#49502) SP4C3 válasza badabum (#49500) üzenetére


SP4C3
veterán

Szintén 4 HDD ment egymás alatt/fölött...

Hôfokokra nem árt figyelni, meg állítólag (tudom nem vártál feltételezést) vibráció okozhat lassulást.

-JNA- Yugoslav National Army // ⍟T-34-85⍟ // MSI H81M-P33 / Intel Xeon E3-1220 v3 @ 3.5GHz / 16GB DDR3 @ 1600MHz / Gigabyte RX470 4GB. sp4c3.speedtestcustom.com

(#49503) bot1978 válasza badabum (#49500) üzenetére


bot1978
senior tag

Szerinted?
Egyébként a kérdés úgy van feltéve "okozhat -e" persze. Nagyobb kimutatásokból olyasmi is kiderül, hogy egyes hőmérséklettartományon belül magasabb a hibaráta, mint felette, azaz a túl hideg hdd sem volt jó. Pl. láttam olyan kimutatást, amiben a 34 fokos HDD-k sokkal hamarabb hibásodtak meg, mint a 41 fokosak. Szóval ha így teszel fel egy kérdést, hogy okozhat e, akkor persze. Miért ne? Egyébként meg sok nagykapacitású tárolószerverben nem hatot szoktak egymás mellett használni ahogy a képen látod... aztán ott sem hülyék vannak...

(#49504) Jarod1


Jarod1
addikt

Én a több kissebb winyó tárolási rendszert használok. + dvd re is kiírok ami kell, fotók videók, ha 6 terrán tárolnák mindent és megdöglene akkor bukta. Ja és felhőbe is tolom

(#49505) ShadowDragon


ShadowDragon
csendes tag

Sziasztok!
Adott egy 3 év 2 hónapos (a garancia 2 hónapja lejárt) WD30EFRX (3TB-os WD Red) adattárolásra használt HDD. Két nappal ezelőttig rendesen működött, majd egy videofájl nézése közben egyszer csak megállt a lejátszás, a lejátszót és a fájlkezelőt is a feladatkezelőből kellett leállítani és ezután már semmit nem lehetett indítani erről a lemezről. A windows hosszú (4-5 perc) leállása és kábelcsere után a merevlemez rendesen működött, még meg nem próbáltam az adott videofájlt folytatni. Ekkor megismétlődött az előbb leírt jelenség. A HD Sentinelben a kondíció 100%-ról 94%-ra csökkent, a 'Current Pending Sector Count' értéke pedig nulláról tízre nőtt. Visszakerült a saját kábelére és egy tartalék lemezre megtörtént az adatok átmásolása gond nélkül, normális sebességgel. A kérdésem az, hogy van e valami lehetőség a problémás területek kizárására, hogy a többi részét továbbra is használhassam a HDD-nek?
Köszönöm!

(#49506) lodel73


lodel73
csendes tag

Sziasztok ! Adott két merevlemez. Az egyik 2 a másik 3 Tb. Beraktam a nasba. Leformáztam ahogy kell. Működött is rendesen az első áramszünetig. Kivettem hogy átnézzem. A 2 terrás rendben de a 3 terrásból csak 754 Gb látszik és sehogy nem tudom visszahozni az eredeti tárhelyet. Ötlet ?

[ Szerkesztve ]

"Mielőtt megszólalnál, gondold végig, hogy amit mondanál, szebb-e, mint a csend, amit meg akarsz törni."

(#49507) krealon válasza lodel73 (#49506) üzenetére


krealon
veterán

Jarj utana, hogy mi az az MBR es a GPT, es utana gondold at, hogy milyen eszkozzel mit csinaltal a HDD-vel. A kusza es hianyos leirasodbol nem derulnek ki a reszletek.
Kezdesnek nem artana tudni, hogy milyen tipusuak, illetve hogyan csatlakoztak az eszkozok.

(#49508) zojev


zojev
csendes tag

Sziasztok!
Egy üres winchesterre írtam adatokat majd áttettem egy másik gépbe.
A meghajtót látja, de a ráírt adatokat nem.
Mi lehet a probléma?

(#49509) Doky586 válasza zojev (#49508) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

mutasd

(#49510) krealon válasza zojev (#49508) üzenetére


krealon
veterán

"Egy üres winchesterre írtam adatokat majd áttettem egy másik gépbe.
A meghajtót látja, de a ráírt adatokat nem.
"

Had tippeljek!
Win10-es gepen irtad a HDD-t, majd kikapcsoltad es atszerelted egy masikba.

Ha ez a helyzet, akkor nem vetted figyelembe, hogy Windows 8-ota alapertelmezett a gyorsinditas (Fast Startup), ami leallas elott a memoriaban tarolt irasi gyorsitotarat nem irja ki a lemezre.
"Kikapcsolas"-kor a rendszermag hibernalasra kerul, hogy a gepindulas gyorsabb lehessen, viszont a hattertarolok emiatt inkonzisztens (ellentmondasos, atmeneti) allapotban maradnak.

Megoldas 1:
Hibernalas teljes kikapcsolasa (adminisztrativ parancssorban):
powercfg -h off

Megoldas 2:
Vezerlopult --> Energia --> A fokapcsolo modjanak.... --> A nem elerheto elemek modositasa --> Gyorsinditas elol pipa ki

Megoldas 3:
Egyszer ujrinditod a gepet HDD kiszereles elott, igy a rairt adatok biztosan kiirasra kerulnek

Megoldas 4:
USB-n csatlakoztatod a HDD-t (atalakitoval) majd a normal, USB eszkoz eltavolitasa ikonnal valasztod le a rendszerrol.

(#49511) ontheground


ontheground
tag

Sziasztok. Ma délután történt egy kis malőr. Adott egy WD10EZEX 1TB winyó. Tartaléknak használtam.

Bekötöttem egy gépbe, egy Molex->SATA táp átalakítóval. Szépen felpörgött, de a BIOS nem találta. Másik gépben sem.

Utána vettem észre, hogy az átalakító csatijában a piros +5V csatlakozószem kijjebb volt csúszva, így csak 12V-ot meg GND-t kapott.

Szétszedtem, szemrevételeztem az elektonikát, rámértem a biztikre, meg ellenőriztem a TVS diódákat. A képen a bal alsó sarokban, a tápcsati mellett balról és felette: D3-D4 a két "nagy" kétkivezetéses cucc az. Köztük meg a két bizti [000]-ás felirattal, egyik alatt "R67" jelölés.

Semmi bajuk, úgy néz ki.
Lehetséges, hogy az 5V hiánya megölte a vezérlőt? Mit érdemes még megpróbálni ezen a NYÁK-on? Vagy felejtsem el?

Külön öröm, hogy a nyák oxidálódik mint a veszedelem(fej csati, csavaroknál a GND pontok), pedig szinte csak tokban volt tartva. Meg a főchip hővezetőjén rajta a piros fólia. A gyárban levehették volna :)
[kép]

[ Szerkesztve ]

(#49512) ontheground válasza ontheground (#49511) üzenetére


ontheground
tag

Közben úgy voltam vele, futok még egy kört. Egy gondolattól vezérelve kipróbáltam, hogy működő gépre dugom rá. A SATA úgy tudom, engedi a hot-swap-et. Először rá az adatkábel, majd a táp. ÉS felpörög, és működik. Fájlrendszereket látja a gép, minden adat megvan,másolás is megy. HD Sentinel szerint is hibátlan(A képen az alsó winyó). Biosban meg továbbra is ugyanez, a gép nem indul, mert nem tudja detektálni(2. kép).Valakinek van ötlete?

Külső táp+SATA-USB átalakítóval szintén nem megy :(

[ Szerkesztve ]

(#49513) SunMount3r


SunMount3r
nagyúr

Hello, itt is felteszem a kérdés, ez a Topic legalább "élő": [link]

Köszi!

(#49514) ontheground válasza SunMount3r (#49513) üzenetére


ontheground
tag

Hello. Aida64/Everest-ben az Alaplap/Lapkakészlet fülön milyen chipsetek vannak? Abból megállapítható a SATA verzió is.

Fizikailag meg egy slimline SATA harddrive SATA átalakító kell.
Ezeket általában az ilyesmik tartalmazzák(eenél tuti vannak sokkal olcsóbbak, ez most csak illusztráció gyanánt van itt):[link]
Az adatcsati megegyezik, a táp tér el.

[ Szerkesztve ]

(#49515) SunMount3r válasza ontheground (#49514) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

North Bridge: Intel Cantiga GL40
South Bridge: Intel 82801IM ICH9M

A HDD-re SATA II-est ír, tehát ezt valószínűleg tudja a lapka, de nekem az a port kellene, amire most a DVD író van kötve. És attól még a noti alaplapjára rakhattak oda sima SATA I-est is, nem?

Szerk: akkor egy tápcsati átalakító kábel is kell hozzá, ha jól értem.

[ Szerkesztve ]

(#49516) Peterhappy


Peterhappy
őstag

Sziasztok,

Van egy céges Western Digital 2tb Silver My Passport vinyóm és a HP8560b notim egyik USB csatin sem hajlandó felismerni (Win10).
WD Drive Utilities felment régebben, azt követően felismerte, majd megint nem. Legutóbb hiába volt telepítve a WD DU, megint nem ismerte fel, reinstall után valahogy csak sikerült neki (nem emlékszem már, hogyan.
Most ismét nincs adás, hiába van fent a WD DU... reinstall és semmi.

A céges gépen (Win7) működik, másik notin (Win10) úgyszintén, de itt semmi.

Dokkolót használok, de arról levéve sem szokta felismerni.

Van ötletetek, mitévő legyek? Mivel céges cumó, a "vágd ki az ablakon!" dolog sajnos nem megoldás :)
Most gyorsan átmentettem pár cuccot a másik notiról, PD segítségével, de jó eséllyel most napi rendszerességgel kell majd hoznom-vinnem a külső vinyót, sokkal jobb volna, ha felismerné a HP.

Előre is köszönöm a segítséget!

(#49517) King Unique válasza Peterhappy (#49516) üzenetére


King Unique
titán

A WD gyári szoftvere ahhoz nem szükséges, hogy a Windows rendesen felismerje és kezelje az eszközt. Max. a WD SES Driver kell a megfelelő működéshez, de azt a Windows Update elvileg automatikusan telepíti a 10-esnél, illetve az eszközkezelőben is le lehet csekkolni. Apropó eszközkezelő, akkor nem ismeri fel a Windows 10 a külső merevlemezt, ha sehol, sem az eszközkezelőben, sem a lemezkezelőben, sem a fájlkezelőben nem jeleníti meg. Illetve még akkor van gond, ha már az eszközkezelőben elakad a detektálás és ismeretlen eszközként jeleníti meg a külső meghajtót. De ez esetben lenni szoktak ott hibakódok és azokhoz tartoznak megoldási javaslatok.

Aztán első körben USB-n a fizikai csatlakozást is érdemes ellenőrizni, vagyis kipróbálni az eszközt másik USB-porthoz csatlakoztatva, valamint másik USB-kábellel is. Aztán lehetőleg normál módon használva a laptopot és nem dokkolóval. Továbbá mivel itt 2,5"-os külső HDD-ről van szó, ezért USB-n a tápellátás is lényeges. Vagyis ilyen szempontból az USB 3.X portok használata javasolt, USB 2.0 portok esetén viszont Y-kábelre lehet szükség a stabil tápellátás biztosításához.

[ Szerkesztve ]

(#49518) ontheground válasza SunMount3r (#49515) üzenetére


ontheground
tag

Igen, átalakító mindenképp kell, de sok winyó fiók tartalmazza.

SATA 2-es mindkét port a vezérlőben, [40. oldal: "Data transfer rates up to 3.0Gb/s (300MB/s)"].
A vezérlő 2-es, a port meg ugye ugyanolyan fizikai kialakítású minden verziónál. Ha asztali platformon 2-es porton megy a SATA 1, SATA 2, SATA 3 winyó is(mint nálam: P35/ICH9R), akkor mobilon is kellene neki.

[ Szerkesztve ]

(#49519) Doky586 válasza Peterhappy (#49516) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Csak a PC alaplapi hátsó USB csatlakozóin teszteld, a ház előlapi konnektorai annyira kontaktosak általában hogy ne foglalkozz velük.

(#49520) Peterhappy válasza King Unique (#49517) üzenetére


Peterhappy
őstag

+Doky586:

Köszönöm szépen a segítségeteket!

Épp most kapcsoltam vissza a gépet, eddig tesztelgettem. Dokkolóról levéve, a hátsó porton valóban sikerült csatlakozni, az oldalsók pedig valóban nem működnek - azokra dugva az eszközkezelő sem hozza fel a vinyót (a diskmgmt.msc alatt sem találtam).

Más kütyük, telefon, pen drive azonban szokott működni az oldalsó portokon is, így gyanítom, hogy inkább driver probléma lehet (nem tudom, ezek 2.0 vagy 3.0 USB-k-e az oldalán).
A Windows szerint a legfrissebbek az USB driverek, de pár hónapja megpróbálkoztam egy driver frissítő programmal (Easeus vagy EasyDriver vagy ilyesmi), az talált az USB-hez (is) újabb verziót, a vége Windows reinstall lett...

(#49521) Peterhappy válasza Peterhappy (#49520) üzenetére


Peterhappy
őstag

Nem tudom, fura véletlen-e vagy a driver uninstall-reinstall és újraindítás miatt, de a 360 Total Security most dobta fel, hogy egy driver frissíthető (máskor is szokta, de az előbb említett múltkori eset miatt eddig mindig ignoráltam).

A Renesas Electronics USB 3.0 Host Controller-t szeretné frissíteni. Merjem neki engedni? Nagyon nem szeretnék belesétálni egy múltkorihoz hasonló Windows reinstallba...

[ Szerkesztve ]

(#49522) ontheground válasza Peterhappy (#49520) üzenetére


ontheground
tag

Ha nincs külső tápja, maga az USB kábel táplálja, akkor lehet, hogy csak a hátsó portok tudnak neki elég áramot adni. Ez esetben a driver frissítés se fog segíteni, szerintem. Ha van, akkor passz. Lehet öregek, oxidáltak kissé az oldalsó portok/a dokkolóé is, sok notiban az oldalsó portok eleve csak szalagkábellel csatlakoznak, limitálva lehet az áramerősség.

(#49523) King Unique válasza Peterhappy (#49520) üzenetére


King Unique
titán

Asztali PC-k esetében javasolt inkább a hátlapon (alaplapi) lévő USB-portok használata, egy notebook viszont más dolog. De az utóbbinál is célszerű másik portot kipróbálni, ha nem ismeri fel az OS az eszközt. Ami ezek szerint megoldotta a problémát. A többi USB-portnál lehetett csatlakozási (érintkezési), vagy tápellátási probléma is, azért nem ismerte fel a Windows rendesen a külső merevlemezt. Az USB 3.0 aljzatnál egyébként a belső, műanyag betét kék színű szokott lenni, míg az USB 2.0 esetében fehér, vagy fekete. De a kék szín amúgy nem kötelező az előbbinél, lehet akár szürke, vagy fekete is. Viszont ilyenkor rendszerint fel szokták tüntetni a portoknál a képen is látható "SS" feliratot, ami = SuperSpeed, vagyis USB 3.0.

A Windows 10-ben natív USB 3.0 támogatás van, vagyis nem szükséges hozzá ahhoz külön driver. Legalábbis az Intel (Renesas) és a VIA alaplapi vezérlőknél rendszerit nem, de pl. az ASMedia esetében már szükség lehet rá. Az XY driver updater programok használata pedig max. nagyon indokolt esetben javasolt, de amúgy nem, mert könnyen reinstall lehet a vége... Az pedig csak hab a tortán, hogy manapság már egy túlbuzgó külső AV is erőlteti az ilyet. :D

[ Szerkesztve ]

(#49524) Peterhappy válasza King Unique (#49523) üzenetére


Peterhappy
őstag

+ontheground: Értem és nagyon köszönöm a segítségeteket! Azt hiszem igazatok lesz.

Oldalt 3.0-s portok vannak, azok nem működnek. A hátsó, 2.0-s portok viszont igen. És valóban, nincs külön tápja a külső vinyónak, így lehet, hogy tényleg itt lesz a gond!

Marad akkor a kidokkolásos verzió, ez még mindig egyszerűbb, mint ide-oda rohangászni és ide-oda másolgatni a cuccokat gépről-gépre, külső vinyóról-PD-re.

Még egyszer köszönöm!

(#49525) Peterhappy válasza King Unique (#49523) üzenetére


Peterhappy
őstag

A dokkoló két, hátsó portjából az egyiken működik a külső vinyó (erre eddig a hangfal volt rádugva), így már-már egész jól sikerült orvosolni a problémát, még egyszer köszönöm a segítséget :R

(#49526) King Unique válasza Peterhappy (#49524) üzenetére


King Unique
titán

Ha az oldalsó portok USB 3.0-sak, akkor azok tápellátása pláne elég szokott lenni egy 2,5"-os külső merevlemez számára. Vagyis marad az érintkezési probléma a kábel csatlakozója és a laptopon lévő USB 3.0 aljzatok között, vagy a Windowsban lett valami elállítva, ha ezekhez csatlakoztatva egyáltalán nem ismeri fel az eszközt. Az utóbbi esetben lehet a driver frissítő program gányolt össze valamit. Ha más nem megy, akkor ilyenkor esetleg meg lehetne próbálni az eszközkezelőben az USB 3.0 alaplapi vezérlő és a gyökérhub letiltását, majd újraengedélyezését. Vagy az eltávolításukat és a Windows újraindítása után az újratelepítésüket, újraengedélyezésüket. De ha be van kapcsolva a rendszer-visszaállítás és van egy jól működő korábbi állapotról visszaállítási pont, akkor akár az arra történő visszaállítás is megoldás lehet. Legalábbis ha az oldalsó portokban USB 3.0-s sebességgel akarod használni a külső merevlemezt a hától lévők USB 2.0-s tempója helyett. Valamint ha működnének az oldalsó portok, akkor kidokkolni sem feltétlen kellene mindig.

Egyébként szívesen!

[ Szerkesztve ]

(#49527) Peterhappy válasza King Unique (#49526) üzenetére


Peterhappy
őstag

Az érintkezési problémát csak azért nem gondolom, mert telefont és pen drive-t simán tudok ott csatlakoztatni (és tölteni is tudja a telefont). Driver frissítőt a legutóbbi Windows reinstall óta nem használtam, a vezérlő+gyökérhub letiltást+újraengedélyezést (újratelepítést) csak részben próbáltam, nem tudtam, melyiket kell eltávolítani, így végül csak a Renesas 3.0-t távolítottam el és hagytam, hogy újratelepítse (de az nem vált be).
Mindet el kell távolítani?

Ennyit látok:

(#49528) King Unique válasza Peterhappy (#49527) üzenetére


King Unique
titán

A fizikai csatlakozásnál nem feltétlen csak maga az USB 3.0 port, illetve aljzat lehet gond, hanem az USB-kábel csatlakozója is. Mármint van amelyik portban stabilan és szorosan illeszkedik, míg a másikban kevésbé, avagy akár még lötyög is. Az utóbbi esetben van hogy már a csatlakoztatáskor fel sem ismeri rendesen az OS az eszközt, vagy elég utána egy minimális elmozdulás és máris megszakad az adatkapcsolat. Ilyenkor célszerű másik kábelt is kipróbálni.

Az eszközkezelőben az USB 3.0 Host Controller és gyökérhub eltávolítását lehetne megpróbálni, majd az újraindítás után elvileg automatikusan újratelepíti a Windows 10, ha natívan támogatja és nem kellett hozzá külső driver. Illetve előtte a gépházban a külső HDD eszközillesztőjét is, ha szerepel ott valamilyen formában. Aztán hogy nálad ez megoldje-e a gondot, az más dolog. De az mindenképpen abnormális, ha az USB 3.0 portok nem működnek megfelelően, nem ismeri fel a Windows az azokhoz csatlakoztatott eszközöket.

[ Szerkesztve ]

(#49529) Peterhappy válasza King Unique (#49528) üzenetére


Peterhappy
őstag

Igazad lehet, tény hogy valóban nem annyira stabil a csatlakozás, mint amikor pl. egy PD-t dugok a portba. Lötyög, bár hiába mozgattam a csatolót, változás nem történt.

Próbáltam most (kétszer is) a host controller és a gyökérhub eltávolítását, sajnos nem jött be. A gyártói eszközillesztő eltávolítása után sem.

Maguk a portok működnek, minden mást felismernek, csak ezt a külső vinyót nem. (más külső vinyóval még nem próbáltam, de telefon és PD kivétel nélkül mind működik). Feleségemnek hasonló gépe van, ott az oldalsó portok is gyönyörűen működnek, talán tényleg az áramfelvétellel lehet gond és simán működne a vinyó, ha külső tápja lenne.

Úgy látom, nem igazán akar ez működni sehogy sem, szerencsére nem kell kidokkolnom sem így, hogy az egyik hátsó port még "engedelmeskedik". Jobb híján ez azért így is közel tökéletes megoldás lesz.

Gyári kábelt használok, de megkérdezem jövő héten az IT-sokat, hátha van hasonló külső vinyójuk és vagy azt kölcsönkérni (más külső vinyó megy-e), vagy legalább a kábelt (azzal megy-e az enyém).

Köszönöm szépen a türelmedet és a segítségedet!

(#49530) King Unique válasza Peterhappy (#49529) üzenetére


King Unique
titán

Ha minden más eszköz tényleg megfelelően működik azokon az USB 3.0 portokon, csak a WD külső HDD nem, az más dolog. Ha a csatlakoztatáskor semmilyen formában nem ismeri fel a Windows, az eszközkezelőben sem jelenik meg semmilyen szinten, akkor esélyes a csatlakozási probléma. Aminél lehet maga az USB-kábel is a gond, ezért érdemes lenne másikkal is kipróbálni. A tápellátási probléma nem valószínű, mert az USB 3.0 portnak nyilván elégnek kell lennie egy ilyen eszközhöz. Ráadásul a hátlapi portok csak USB 2.0-sak, vagyis névlegesen kisebb áramot adnak le, de még azokhoz csatlakoztatva is működik. Valamint ha a laptop USB 3.0-s portjaihoz csatlakoztatva rendesen felpörög a külső HDD, nem kattog, nem csipog, akkor az megint nem arra utal, hogy gond lenne a tápellátással. Na meg itt eleve 2,5"-os külső merevlemezről van szó, amihez normál esetben nyilván nem szükséges külső tápellátás. Kiegészítő tápellátásra Y-kábellel pedig csak USB 2.0 portoknál lehet szükség. Tényleges külső tápellátásra viszont max. csak extrém esetben, amikor maga a gazda hardver egyáltalán nem képes USB-n meghajtani egy ilyen eszközt.

[ Szerkesztve ]

(#49531) Peterhappy válasza King Unique (#49530) üzenetére


Peterhappy
őstag

Értem, ezt nem tudtam.
Magam is jobban örülnék, ha kiderülne, hogy a kábellel van gond és nem a csatolóval, ugyanakkor minden más gépen gyönyörűen működik a vinyó, azonnal felismeri. De az előfordulhat, hogy ott is mindig a 2.0-s portokat használom és 3.0-sokon már szintén gubanc lenne. Na erre még ránézek, ezzel így kvázi ki is lehetne szűrni a hibát.

(#49532) kory24


kory24
őstag

Sziasztok!

Mind a 3 lemezt a win10 saját lemezkezelőjével inicializáltam és formáztam.
A 4Tb-os-on lett egy 16mb-os partíció is.
Ez így ok? A másik 2-őn miért nem lett?

[ Szerkesztve ]

(#49533) krealon válasza kory24 (#49532) üzenetére


krealon
veterán

A 16MB-os particio, az ugynevezett MBR vedoparticio, hogy a GPT-t nem ismero rendszerek nehogy felulirjak a lemez adminisztracios reszeit.

Szerk:
"A másik 2-őn miért nem lett?"

Mert azok kisebbek 2 TB-nal.

[ Szerkesztve ]

(#49534) kory24 válasza krealon (#49533) üzenetére


kory24
őstag

Így már értem.
Köszi szépen infót! :R

(#49535) King Unique válasza kory24 (#49532) üzenetére


King Unique
titán

Az az MSR, ami a 16 GB feletti és GPT partíciós séma szerinti (adattár) lemezeknél alapértelmezetten 128 MB-os szokott lenni. Viszont a Windows 10-nél változtathattak rajta, mert ott valóban csak 16 MB-os lett egyik-másik GPT-s merevlemeznél pl. nálam is. Ha a Windows lemezkezelőjével inicializáltad és particionáltad a többi HDD-t is, akkor amúgy elvileg azoknál is lennie kellene. Akkor nem jön létre, ha pl. külső programmal inicializálod és particionálod a lemezt, mint a screenshoton is látható MiniTool.

Egyébként meg nem kell vele foglalkozni, mert eleve rejtett és meghajtóbetűjele sincsen, valamint rendszerint a Windows grafikus lemezkezelője sem jeleníti meg.

[ Szerkesztve ]

(#49536) snake1977


snake1977
őstag

Sziasztok!
A következő dologban kérnék segítséget. Kaptam egy 1TB-os WD enterpirse merevlemezt, amit a bios lát, de a hd sentinel, és a lemezkezelő, illetve a partition guru sem lát, a hd sentinelben meg sem jelenik, ellenben az aida64-ben igen ahogy a fotón látszik, a lemez kuka, vagy mi lehet a probléma?

...BRSZK...9...2024.06.28-29... / www.brszk.hu / , https://www.tiktok.com/@brszk_official , https://www.youtube.com/@BRSZK-Official

(#49537) Erwinke


Erwinke
aktív tag

Hello!

Ezt, hogy tudnám úgy orvosolni, h lássam és elérhetőek legyen az adataim a windowsból? Bármelyik gépre szúrom rá a lemezkezelő látja csak. Viszont a sajátgép meg nem látja.
Fájlok jók volnának róla, sajnos teli van, ha ez megoldható.

Köszönöm, szép napot!
Ervin

(#49538) Doky586 válasza Erwinke (#49537) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Adsz neki betüjelet és problem elhárítva..

(#49539) King Unique válasza Erwinke (#49537) üzenetére


King Unique
titán

A fájlkezelőben ("sajátgép") csak a meghajtóbetűjellel rendelkező kötetek és fizikai meghajtók jelennek meg. Az pedig a lemezkezelős screenshoton világosan látszik, hogy a lemez 1-nél a "Játékok" kötetnek nincsen... Tehát értelemszerűen meghajtóbetűjelet kellene hozzárendelni a lemezkezelőben.

"Bármelyik gépre szúrom rá a lemezkezelő látja csak"

Ha más gépeken, másik Windowsnál is ez a helyzet, akkor az pláne abnormális... Ha nem kap automatikusan meghajtóbetűjelet a kötet, akkor annak lehet az oka pl. a kikapcsolt automount, vagy eleve rejtettként (hidden) lett beállítva. Ebben a leírásban mindkettő szemléltetve van. Viszont esetedben az is látszik, hogy BIOS-MBR módban lett telepítve a Windows 10, ellenben nem jött létre az 500 MB-os rendszer számára fenntartott partíció a lemez 0-n és helyette a lemez 1-en lévő kötet meg megjelölve aktívként, arra kerülhettek a rendszerfájlok. Vagyis az történt, ami pl. ennél az esetnél, csak az utóbbi UEFI-GPT alapon lett telepítve. A rendszer számára fenntartott kisebb partíciók pedig eleve nem kapnak meghajtóbetűjelet, vagy éppen rejtettek (hidden) és úgy szintén nem. Tehát ez magyarázná a problémát... Ráadásul ez esetben a grafikus lemezkezelő ezekhez a védett partíciókhoz általában nem is enged hozzányúlni biztonsági okokból és pl. egy meghajtóbetűjel beállításához is parancssorra (DiskPart), vagy külső particionáló programra lehet szükség.

[ Szerkesztve ]

(#49540) King Unique válasza King Unique (#49539) üzenetére


King Unique
titán

Az meg a másik, hogy ha a rendszer számára fenntartott partíció a másik fizikai meghajtóra került és jelenleg használja a Windowst, akkor a HDD-t eltávolítva jó eséllyel nem fog indulni. Valamint ha a Windows 10-nél a gyorsindítás (fast startup) be volt kapcsolva és úgy lett leállítva a rendszer, akkor a HDD-t másik gépbe áttéve probléma lehet emiatt a fájlokhoz történő hozzáférésnél (példa).

[ Szerkesztve ]

(#49541) Nabukin


Nabukin
tag

Sziasztok!

Szeretnék egy kis segítséget kérni. Van egy 1 Tb-os Seagate ST1000LM048 winchesterem. Ezt egy pár hónapig használtam, majd lecseréltem és egy kis ideig pihent a dobozában. Majd most be akartuk tenni egy másik gépbe rendszer meghajtónak, felment rá egy win 7, majd a HD sentinel azt mutatta, hogy a vinyó kondíciója 4%. Mielőtt elment pihenni a HDD, az előtt 100% volt a kondíció. Mi történhetett? Hogyan lehetséges ilyen? Lehet, hogy a másik gép, amibe beletettük, az valahogy kicsinálta? Létezik ilyen?

(#49542) Jarod1 válasza Nabukin (#49541) üzenetére


Jarod1
addikt

külső házban volt? mielőtt windows raktatok rá formáztátok?

(#49543) palipa


palipa
csendes tag

Sziasztok!

Adott egy Seagate Barracuda 7200.12 ST3500418AS 7200 rpm 16 MB cache SATAII 3.5" 500 GB merevlemez.

Jelenleg 8 éves.

Az utóbbi időben azt vettem észre, hogy zajos a működése. Miután felpörgött, pár másodpercenként beremegteti a házat és az asztalt is. Lepörgés után néma csend.

Előtte ezt sohasem csinálta, és félek, hogy tönkre fog menni. (Vagyis inkább attól, hogy pontosan mikor...)

Backup van, ez nem probléma. No, de mit érdemes vele csinálnom? Iszonyat zajos.

SeaTools-zal leellenőriztem, kutya baja amúgy.

(#49544) Nabukin válasza Jarod1 (#49542) üzenetére


Nabukin
tag

Pár hónapot SSD mellett volt adat meghajtónak használva optibayben. Majd lecseréltem, akkor leformáztam és betettem egy antisztatikus zacsiban egy ssd dobozba. Pár hétig ott pihent és utána került be most a másik gépbe. Azt hirtelen nem tudom, hogy lett-e formázva telepítés előtt, de a tippem az, hogy nem.

(#49545) Doky586 válasza palipa (#49543) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

A HDDk örökéletűek..! Sose halnak meg.. :D
Lehet valami ventivel összerezonál, tedd gumibakokra.

[ Szerkesztve ]

(#49546) Amacs


Amacs
aktív tag

Sziasztok! Mit csinál olyankor egy hdd, amikor üresjáratban egy ismétlődő ütemet követve folyamatosan fejpozicionálást végez, kicsit néha változtatva az intenzitásán, tehát mintha a teljes felületén végezne valami feladatot.

A hdd nem rendszerlemez, adatforgalmat nem jelez az erőforrás figyelő, a lemez kihasználtsága 0% folyamatosan, frissen van formázva, több pc-vel is próbálva lett, a smart nem jelez semmilyen hibát, és nem csak egy gyártó egy bizonyos termékével tapasztaltam.

Ha elkezdek rá másolni, vagy bármilyen tényleges feladatra kényszerítem, akkor ezt azonnal abbahagyja, és teszi a dolgát.
A gond csupán az, hogy a hang mellett a hdd fogyaszt is rendesen, mintha csak egy random seek tesztet futtatnék rajta.
Bármi ötlet a jelenséggel kapcsolatban, azt előre is köszönöm!

(#49547) ontheground válasza Amacs (#49546) üzenetére


ontheground
tag

Windows: Search indexer? Lapozófájl?
Linux: Swap partíció?

Csak találgatok.

(#49548) ontheground válasza palipa (#49543) üzenetére


ontheground
tag

Nekem anno a 80-as meg a 320-as Samsungom volt ilyen. Doky586-nál a pont, rezonancia. Rém idegesítő volt, ezek is összerezonáltak mindennel, egymással meg főleg. Bad sector viszont egyiken se volt soha. A megoldás az lett, hogy gatyagumiból csináltam nekik tokot az 5,25"-os helyeken. Esetedben valószínűleg öreg lehet már a motorcsapágy is.

[ Szerkesztve ]

(#49549) Amacs válasza ontheground (#49547) üzenetére


Amacs
aktív tag

Első gondolatom nekem is valami ilyesmi volt, de nem tartom valószínűnek, mert az a hdd, ami egyszer elkezdi ezt csinálni, többé azután se hagyja abba, ha teleírom 0-val. Ilyenkor, még particionálatlanul, formázás nélkül áll a hdd, és már akkor elkezdi.

Egyébként az adatok, amiket ráírok, azok tökéletesen visszaolvashatóak, nincs lassulás, semmilyen rendellenes működést nem eredményez.

(#49550) Ghost84


Ghost84
aktív tag

Sziasztok!

Egy olyan kérdésem lenne, hogy Win 8.1 van a gépemen és leálításnál hallom, hogy leáll a HDD utána megint felpörög és úgy áll le a gép ez miért van?

Gondolom a HDD-nek nem tesz ez jót. Eredeti Win 8.1-em van a másolttal nem volt ilyen bajom.

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  HDD probléma (nem adatmentés) (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.