Hirdetés

2024. június 14., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-23 16:02:28

LOGOUT.hu

FIGYELEM, ez nem politika topik, ennek megfelelően ide nem kérünk a rezsicsökkentéshez kapcsolódóan sem ilyen posztokat, linkeket. Amit várunk, ötletek, tapasztalatok a spórolással kapcsolatban, praktikus javaslatok az energia megtakarításhoz.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2051) Frankie50 válasza sambenez (#2049) üzenetére


Frankie50
tag

Üdv!
Az áram a kisebb gond, már több mint egy éve van fent naplopó rendszer :DD Kicsit többet termel, mint a fogyasztásunk, ezért ebben az irányban indultunk. Van egy minimális bővítési lehetőség még, de először az azonnal eredményt hozó változtatást csináljuk meg.
Aztán spórolunk a következő lépésre :F

(#2052) leslieke válasza Frankie50 (#2048) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Klímával hatékonyabban tudsz fűteni, energia szempontból, még napelem mellett is.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#2053) leslieke válasza Frankie50 (#2048) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Milyen hőszivattyús villanybojler vettetek?

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#2054) Donki Hóte válasza Frankie50 (#2048) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Nekünk a ház (nettó 81 nm alapterület) leszigetelése 15 cm-es grafitos EPS-el 2500 köbm-ről 1600 köbm-re csökkentette a gázfogyasztást.

Ha csak azzal számolok, hogy 2500-1729, azaz 771 köbm gáz szabadpiaci árát, azaz közel 600 eFt-ot spórolok meg ezzel évente, akkor 4-5 év alatt megtérül a szigetelés (az persze igaz, hogy 2 éve a mai árak feléért ment fel a szigetelés).

A következő évben került sor a tetőtér beépítésével egyidejűleg a tetőszigetelés felrakására (15 cm közetgyapot + 10 cm EPS), ami annak ellenére, hogy a ház hasznos alapterülete 125 nm-re növekedett, 1340 köbm-re csökkentette a gázfogyasztást. Ez most nem akkora megtakarítás, de ha majd 1500 köbm-re csökkentik a fogyasztási plafont, akkor azért számítani fog :K

A lényeg az, hogy szerintem a szigetelés felrakása is fontos, nálad az 1000 köbm gáz szabadpiaci ára 750 eFt, ha ezt megspórolod, akkor 6-8 év alatt megtérül a hőszigetelés, akár még hitelt is érdemes felvenni a beruházásra.

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#2055) Syl válasza Frankie50 (#2048) üzenetére


Syl
nagyúr

Hasonló cipőben járok. Havi 1200 m3-t kell megspórolnom.
Gázos hőtárolós bojler havi 50 köbmétert jelent (lemérve), megy fel helyette egy vezérelt áramra kapcsolt villanyos szörnyeteg.
Régi gázkazánt ideje cserélni valami modern, fancy kondenzációsra. Itt újabb 600 m3 megtakarítást várok.
Így már be is férek a rezsicsökkentett határ alá. (Már csak a diktálással kapcsolatos kérdéseket kell megválaszolnia az MVM-nek :((( )
A tetőt megrakom napelemmel.
Ezzel a trióval a következő egy-két hónapban 5 milkát fogok eltapsolni, cserébe évente 1,5-1,7-et spórolok.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#2056) erdey_a válasza Syl (#2055) üzenetére


erdey_a
őstag

+szigetelj (ha még nem...)

[ Szerkesztve ]

Vérboci

(#2057) exoduss


exoduss
tag

Egy kazáncserével 600m3 meglehet spórolni? Szerintem az elég durva szám.

(#2058) Syl válasza erdey_a (#2056) üzenetére


Syl
nagyúr

Vagy ez vagy a szigetelés, a kettő együtt most nem megy. Egyébként nem azért lógok túl a rezsicsöki határán, mert vacak lenne a fal/ablak/födém/stb. Hanem mert nagy a ház. Kétgenerációs kutyaól, 170 m2 lakótérrel, plusz (részben)fűtött pince+garázs, valamint qrvára kényelmesek vagyunk. Télen 22, nyáron 24 fok az igényünk :B

(#2057)

Gázszaki megnézte a régi (Frédi és Béni kora) gázkazánt és azt mondta, cserével garantált a 30% gázspórolás. Az akkor nálam 650-690 köbméter lenne.

[ Szerkesztve ]

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#2059) leslieke válasza Syl (#2055) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Napelemet 1-2 hónapon belül csak akkor raksz fel, ha már folyamatban van. Ha most indítod, idén mér szinte esélytelen, hogy felkerüljön. Ráadásul tavasszal egy 8-as rendszer volt 2,5 milla, most egy 6-ost adnak 2,7-29 között.

[ Szerkesztve ]

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#2060) pjen válasza Syl (#2055) üzenetére


pjen
félisten

Ha kazánt cserélsz azokban van átfolyós bójler is. Villany bojler felesleges.

(#2061) Syl válasza leslieke (#2059) üzenetére


Syl
nagyúr

Már elindítva. 8,51 kWp 4,2 MFt.

(#2060) pjen

Az előző lakásomban átfolyós kazán volt, nem kell! :( Ha ingyen adják se! Ott rohadjon meg aki kitalálta!

[ Szerkesztve ]

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#2062) leslieke válasza pjen (#2060) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Gázt akar spórolni, átfolyóssal nem fog.

#2061Syl
Nem semmi áremelkedés van a piacon.

[ Szerkesztve ]

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#2063) tototos válasza leslieke (#2062) üzenetére


tototos
őstag

Kereslet kínálat. most hirtelen mindenki napelemet rakatna akinek van valamennyi pénze, gondolom a napelem piacot is érinti mindenféle gyártási/szállítási válság.

(#2064) leslieke válasza tototos (#2063) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Igen, látom én is. A korábbi példa pont családon belül van. Későn ébredtek én meg hiába szóltam. Most kisebb rendszert vesznek drágábban, mint az enyém volt.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#2065) himpike


himpike
aktív tag

Én némi rágódás és pár régi háztartási gép cseréje után úgy döntöttem hogy nem csinálok semmi mást csak visszább veszem a kazánt. Esetleg rásegítek légkondival.
Ezek az árak nem maradnak fenn sokáig ha mindenki átáll légkondikra és napelemre. Nem indokolja majd semmi, nem kell majd senkinek.
Napelemet majd rakatok én is, mivel az unió egy halom energetikai pályázatot fog erőltetni a jövőben. Egyre hatékonyabbak vannak, gyorsan fejlődik ez az egész. A villanynak szerintem alatta tudnék maradni, a gáznak meg kb 15%-al felette vagyok állandó 22,5 C°-os beállítással és 2000 köbös fogyasztással.

(#2066) Floyd80 válasza exoduss (#2057) üzenetére


Floyd80
addikt

Lehetséges, 19-ben cseréltünk egy kb. 12 éves átfolyós kazánt kondenzációsra, azóta az éves fogyasztás 1200 m3 körül van. 2010-18 között ez 1700-1800 volt.

Megjegyzem 15 környékén a szomszéd telket beépítették, azt hiszem 2020 körül készült el, a nyugati falunk így védve van, de nem hiszem, hogy csak emiatt csökkent a fogyasztás.

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#2067) pjen válasza leslieke (#2062) üzenetére


pjen
félisten

Hát szerintem a villanybójlerhez képest igen. Mi most egy Ariston classicot használunk. A bojler része sokkal jobb mint egy sima átfolyósnak, tudom volt előtte 3. A meleg víz és a gázzal főzés havi átlagban nálunk 4000ft olt eddig es mindíg volt meleg víz. Mult évben egy hónapig használtunk egy 80 literes vill bojlert +10K volt a villany számla es még figyelni kellett, hogy mindenkinek jusson víz.

(#2068) Donki Hóte válasza Castell (#2050) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Probléma azoknál lesz, akik havi leolvasás alapján fizetik a rezsiszámlájukat.

Ők ugyanis a rendelet főszabálya szerint azokban a hónapokban, amikor a napi kedvezményes mennyiség felett fogyasztanak, az e fölötti részt már piaci áron fizetik. Hiába vannak más hónapokban a kedvezményes mennyiség alatt, az ezekben a hónapokban ki nem használt kedvezménymennyiséget elvesztik.

Hát, ha valaki olyan lüke, hogy beír augusztusra 20 köbm-el magasabb fogyasztást, mint a megengedett 15 köbm fogyasztás, majd szeptemberben 20 köbm-el kevesebbet ír be, mint a megengedett 30, az meg is érdemli, hogy fizesse a felárat.

Kinyomtattam a havi fogyasztási táblázatot, én annál mindig pár köbm-el kevesebbet fogok diktálni, de hogy többet diktáljak, az kizárt :K

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#2069) #73959936 válasza Donki Hóte (#2068) üzenetére


#73959936
törölt tag

ki tudnád tenni ide a táblázatot ? :U

(#2070) pjen válasza Donki Hóte (#2068) üzenetére


pjen
félisten

Szerintem a leolvasási időszak végén beszámítják, hiszen a kvóta 1 évre vonatkozik.

(#2071) Syl válasza Donki Hóte (#2068) üzenetére


Syl
nagyúr

Csakhogy az MVM oldalán nincs egyértelműen leírva, hogy a diktálós számlát hogy kalkulálják. Egyik pontban a jelleggörbére hivatkoznak, a másikban pedig az éves keres 1/365-öd részére. Na bumm. Akkor augusztusra mennyit diktáljak? Vajon a jelleggörbét veszik majd alapnak és 15 a rezsicsöki határ, vagy az éves mennyiség havi átlagát és 144-ig nyújtózkodhatok?

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#2072) leslieke válasza pjen (#2067) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Neki lesz napelem is, így az áram nem számít. Anélkül biztosan igazad van.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#2073) TheMarci válasza pjen (#2070) üzenetére


TheMarci
addikt

Én kb elképzelhetetlennek tartom, hogy a leolvasási időszak végén azt mondják, hogy 'Szeptemberben 15m3-al többet fogyasztottál, mint az ahavi mennyiség, akkor tessék, itt van x Ft, ami az akkori áron a kedvezményes mennyiség feletti fogyasztásod, visszautaljuk'.

Do You Dream?

(#2074) leslieke válasza #73959936 (#2069) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

B oszlop.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#2075) #73959936 válasza Syl (#2071) üzenetére


#73959936
törölt tag

valahol fentebb írták válaszként, hogy az átalányt fizetők kivételével gáznál a jelleggörbét alkalmazzák....

(#2076) pjen válasza leslieke (#2072) üzenetére


pjen
félisten

Lesz napelem, kérdés mikor és lesz e még akkor szaldó.

(#2077) Syl válasza pjen (#2076) üzenetére


Syl
nagyúr

Ha nem lesz napelem, nekem akkor sem kell átfolyós vízmelegítő! Évekig használtam ilyet, ingyen sem kell!

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#2078) pjen válasza TheMarci (#2073) üzenetére


pjen
félisten

Pedig aki átalányt fizet annál most is úgy van. Tesómnak lejjebb vették a havi díjat és valamit jóvá is írtak.

(#2079) tototos válasza leslieke (#2064) üzenetére


tototos
őstag

Én még 2019-ben kértem a családi házra ajánlatot. Akkor lehetett 10 éves kamatmentes hitelt felvenni rá. 1,5 millió forint lett volna 3,5kW. Sajnos nem erőltettem a témát eléggé, szüleim meg azt mondták, hogy tönkremegy meg mennyi idő mire megtérül. Hát most elég gyorsan megtérülne...

@Syl: Külső tároló? Szüleimnél külső tárolót raktunk a bojler helyére és olyan kazánt vettünk ain van külön tároló kör és azzal melegíti a HVM-t.

[ Szerkesztve ]

(#2080) Floyd80 válasza leslieke (#2074) üzenetére


Floyd80
addikt

Csak az MVM szabályzata szerint mindenkinek saját görbéje kellene hogy legyen. :) Persze a fogyasztót lehet egy nagy csoportnak tekinteni, de akkor szerintem fogyasztók lenne a szövegben.

Havi mérőállás-diktálás alapján készített számla esetén a fogyasztóra jellemző fogyasztási jelleggörbe alapján kerül elszámolásra a számlában szereplő kedvezményes árú mennyiség.

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#2081) Syl válasza Floyd80 (#2080) üzenetére


Syl
nagyúr

Tipikus maszatoló szöveg. A dolgozó ember nem szabad, hogy tudja hogy számol az MVM. Diktáljon osztán a hivatal majd eldönti mennyire szopatja meg az embert... :W

De a legnagyobb gennyesség, hogy nem adnak lehetőséget a váltásra! "Éves leolvasás után 30 napon belül" lehetséges. Ez nálunk március vége volt. Úgy lenne korrekt, ha most mindenkinek megadnák a lehetőséget a váltásra.

[ Szerkesztve ]

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#2082) Castell válasza Syl (#2081) üzenetére


Castell
aktív tag

+1 a feltöltős mérőórásokat már megszívatták. Ez alól szerintem a normál mérősök sem lesznek kivételek, szerintem azt a maszlagot, amit az mvm tol az emberek elé a számítással, fizetéssel kapcsolatban senki nem érti. És majd erre fognak hivatkozni, hogy pedig le van írva.

Gyakorlatilag semmire nem hagytak időt, lehetőséget, hogy megértsük, hogy mi vár ránk.

(#2083) TeebyKay


TeebyKay
őstag

Sziasztok!

A ház szigetelésével le lett zárva a szuterénbe vezető szellőző nyílás. Arra gondoltam légbeeresztőket tennék a műanyag ablakokra, kérdés, hogy ezekből gyakorlatilag mindegy milyet veszek, vagy van itt is márka/hely amit érdemes venni? Vagy mire kéne figyelni?
Illetve akkor már a földszintre is tennék még, hogy meglegyen a rendes keringés, érdemes minden ablakra pakolni ilyet, vagy tök felesleges, 2-3db bőven elég?

(#2084) Donki Hóte válasza Floyd80 (#2080) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Nem logikus, hogy minden fogyasztóra külön fogyasztási jelleggörbét határozzanak meg.

Aki éves limit alatt fogyaszt, annak miért vennék alacsonyabbra a havi limiteket, mint az 1729 köbm fogyasztásból következne?

Aki meg többet fogyaszt, az havi limitek feletti többletfogyasztást fizesse havonta (így jobban jár, mintha az év végén kapna egy sokszáz ezer forintos számlát).

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#2085) Ringman válasza Donki Hóte (#2084) üzenetére


Ringman
nagyúr

az éves (és a havi) inflációt nézve az ember akkor jár jól, ha utólag fizet és nem előre.

(#2086) bigdady válasza Frankie50 (#2048) üzenetére


bigdady
nagyúr

Akkor nem jól írtad be. 24 ezerből nem
lesz 80

(#2087) e.vid válasza Ringman (#2085) üzenetére


e.vid
senior tag

Ez akkor lesz igaz, ha mostani árakon menne az elszámolás. Van egy olyan érzésem, hogy ezek emelkedni fognak.

'' Ne félj a tökéletességtől! Úgysem éred el sohasem.'' - by Dali

(#2088) VIPowER válasza bigdady (#2086) üzenetére


VIPowER
senior tag

De jól írta, és 80 lesz.
Nekem 68 lett volna, de visszavettem a mennyiséget, így marad olyan mint volt kb.

(#2089) fausto válasza Syl (#2081) üzenetére


fausto
addikt

Nekem azt mondták, hogy most lehet váltani, én általányról mennék diktálósra.
Az MVM videochat egész könnyen elérhető, én ott tudtam beszélni velük.

(#2090) Ringman válasza e.vid (#2087) üzenetére


Ringman
nagyúr

jó, de akkor mi alapján tippeli meg a gázszolgáltató, hogy mikor fogyasztottad el a gázt?

(#2091) Donki Hóte


Donki Hóte
veterán

Más is számol ám ezerrel, hogy mi lesz a megszorítások után.

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#2092) Syl válasza fausto (#2089) üzenetére


Syl
nagyúr

Erre gondolsz?

A chatbotot a Nemzeti Közművek NRG-1A Facebook-oldalán keresztül lehet elérni:
https://www.facebook.com/nemzetikozmuvekNRG1A

Nincs fosbúkom, úgyhogy ezt dugják fel oda, ahová soha nem süt nekik a nap ;]

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#2093) fausto válasza Syl (#2092) üzenetére


fausto
addikt

Nem, én itt értem el őket:
https://www.mvmnext.hu/aram/pages/online/video_chat_info.jsf

https://www.mvmnext.hu/foldgaz/Egyetemes-Szolgaltatas/Ugyintezes/ugyfelkapcsolat/videos-ugyintezes

Nem kell hozzá FB, annyi ami nekem furcsa volt, hogy kötelező kamerát is kapcsolni.

[ Szerkesztve ]

(#2094) viharhozo válasza fausto (#2089) üzenetére


viharhozo
addikt

Es valtottal is?

Az app azt mondja, az eves leolvasas utan lehet valtani. Addig a mennyiseget lehet valtoztatni.

Durvasága miatt töröltem - moderátor.

(#2095) Syl válasza fausto (#2093) üzenetére


Syl
nagyúr

Se kamerám, se mikrofonom - úgyhogy ismét lyukra futottam :B Marad a múlt századi technológia - telefonálnom kell.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#2096) e.vid válasza Ringman (#2090) üzenetére


e.vid
senior tag

Szerintem nem fog tippelni. Aki havonta limit körül/alatt fizet egyenletes részszámlát és jövő augusztusban elszámol, majd kiderül, hogy túllépte a limitet, ott az éppen aktuális árat fogja alkalmazni. Az pedig addigra lehet jóval magasabb a mostaninál. De ne legyen igazam...

'' Ne félj a tökéletességtől! Úgysem éred el sohasem.'' - by Dali

(#2097) fausto válasza viharhozo (#2094) üzenetére


fausto
addikt

Nem, mert nem én vagyok a tulajdonos/előfizető. Neki kell majd telefonálni.

#2095 Syl - ahhoz kell türelem, én szívesen tartottam volna a telefont, de 20 perc után lebontott a vonal :( Aztán meg foglalt volt és újra sem tudtam hívni.

(#2098) Stylewars_kp válasza fausto (#2093) üzenetére


Stylewars_kp
senior tag

De ha diktálós leszel és lesz egy durvább téli hónap akkor rá kell fizetned. Ha átalányba vagy akkor ezt megúszod. Vagy nem látom jól?

[ Szerkesztve ]

(#2099) Alex91 válasza e.vid (#2096) üzenetére


Alex91
félisten

De, ra fog huzni egy jelleggorbet… Megtippeli, hogy melyik honapban mennyi pluszt fogyasztottal. Es az akkori arakkal fog szamolni, ami abban a honapban ervenyes volt.

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#2100) Stylewars_kp válasza Alex91 (#2099) üzenetére


Stylewars_kp
senior tag

Te ezeket hol olvasod?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.