Hirdetés

2024. május 21., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-23 16:02:28

LOGOUT.hu

FIGYELEM, ez nem politika topik, ennek megfelelően ide nem kérünk a rezsicsökkentéshez kapcsolódóan sem ilyen posztokat, linkeket. Amit várunk, ötletek, tapasztalatok a spórolással kapcsolatban, praktikus javaslatok az energia megtakarításhoz.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1801) Gabesz25


Gabesz25
tag

akkor olvassa el mindenki ezt a cikket is. mindenhol a jelleggörbét nézik.

(#1802) sambenez válasza Gabesz25 (#1801) üzenetére


sambenez
addikt

Nem biztos hogy az indexnél vannak a leghozzáértőbbek.

(#1803) Gabesz25


Gabesz25
tag

ezzel akár egyet is lehet érteni. de az MVM oldalán is egyértelmű számomra az a mondat, amiből kiindult az egész beszélgetés. részemről azonban lezárom, én még vagy 2-3 hónapig biztosan nem fogom észrevenni a gázszámlán az esetleges változást, addig is követem majd a topikot, hátha jelzik azok, akik fölé mentek a jelleggörbe által meghatározott fogyasztásnak és fizetik a drága felárat.

(#1804) Alex91


Alex91
félisten

Ha éves szinten belefér a kedvezményes mennyiségbe, számít, ha télen használok sok földgázt?
NEM.
A kedvezményes mennyiség éves szinten, de időarányosan biztosított felhasználási helyenként 2022. augusztus 1. és 2023. július 31. között. Ettől függetlenül az adott számlában az idő-és fogyasztási jelleggörbe szerint adható kedvezményes mennyiség feletti mennyiséget hirdetményi áron kell fizetni.

Azert irnak ilyet is…

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#1805) Alex91


Alex91
félisten

Nincs itt egyebkent egy jogot vegzett ember, aki tud jogszabalyt ertelmezni? :D

Mondjuk azok is mindig odateszik, hogy ez az o ertelmezesuk, de vitas ugyben a jogszabaly alapjan a birosag dont, hogy hogyan is kell vegulis ertelmezni… :DD

[ Szerkesztve ]

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#1806) Floyd80


Floyd80
addikt

Gazdaság: Követhetetlennek és embertelennek tűnik a feltöltőkártyás villanyórásoknak kitalált rezsiszabály | hvg.hu

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#1808) Alex91 válasza Floyd80 (#1806) üzenetére


Alex91
félisten

At lett itt szokas szerint minden gondolva… :U

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#1810) asdf_ válasza Alex91 (#1805) üzenetére


asdf_
veterán

Nem értelmezni kéne tudni jogszabályt. Írni... :U

(#1811) Degeczi válasza asdf_ (#1810) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Komolyan, mintha szándékosan lenne ennyire hülyén megfogalmazva... nyakatekerten bonyolítva, amitől kétféleképp is értelmezhető.

(#1812) Alex91 válasza Degeczi (#1811) üzenetére


Alex91
félisten

Lehet szavazni :D :

1. Az osszes felsorolt szamlanal alkalmazzak a jelleggorbet.
2. Egyiknel sem alkalmazzak a jelleggorbet, csak az egyeb resszamlaknal.
X. Csak az azonos mennyisegrol kiallitott reszszamlak eseten nem alkalmazzak a jelleggorbet.

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#1813) asdf_ válasza Degeczi (#1811) üzenetére


asdf_
veterán

Nemtom, szerintem én értem, mit írtak :)

Az összes nem standard rész- és zárószámla esetén (ehhez az iparban kéne dolgozni, hogy tudja az ember mik lehetnek ezek, de józan paraszti ésszel új bekapcsolás első számlánál, ahol nem diktált az ügyfél és nem is átalányos, valamint elköltözés, fogyasztóváltozás, szolgáltatás megszüntetése eseténi zárószámla esetén) a görbe szerinti mennyiségre jogosult az ember, mert pl. ha valaki október 16-án elköltözik, akkor nyilván a havi görbe 16/31 része jár csak neki kedvezményesen nem a teljes 31 nap, de természetesen az is, amit korábbról felhalmozott, ha tett ilyet.

(#1814) sajtos365 válasza asdf_ (#1813) üzenetére


sajtos365
tag

Lehet, hogy neked van igazad, de ez így le van írva valahol az MVM oldalán?

[ Szerkesztve ]

(#1815) asdf_ válasza sajtos365 (#1814) üzenetére


asdf_
veterán

Ott a képen.

(#1816) Degeczi válasza asdf_ (#1813) üzenetére


Degeczi
nagyúr

"Földgáz felhasználói adatszolgáltatáson vagy elosztói leolvasáson, leolvasást helyettesítő becslésen alapuló számlázása, valamint az azonos mennyiségről kiállított részszámlákon kívüli egyéb részszámlák esetén az egyetemes szolgáltató üzletszabályzatában rögzített fogyasztási jelleggörbe alapú kedvezmény meghatározást kell alkalmazni."

Ritka szerencsétlen módon van fogalmazva, mert a túlbonyolított, sokszorosan összetett mondatban a jelölt -on végződésekhez a "kívüli" illeszkedne első ránézésre - amivel azonban pont a fordítottját jelentené... (vagyis hogy a diktálásra és a leolvasásra nem vonatkozna a jelleggörbe)
Nem véletlen, h annyian így értik, még az ügyfélszolgálatos is.

Jobban megnézve persze az "alapuló számlázása" kapcsolódik ezekhez, és úgy már csak fix átalányszámlák esnek ki, minden másra vonatkozik a jelleggörbe - de ha vki nem szándékosan ennyire hülyén fogalmazta, az kereshetne jobb munkát is magának, hiszen egy ilyen rendeletnél alapvetően fontos lenne a közérthető, egyértelmű szövegezés.

(#1817) asdf_ válasza Degeczi (#1816) üzenetére


asdf_
veterán

Az istennek nem találtam meg a szöveget a weboldalon, mert akkor így szemléltettem volna, csak tagmondatokra kell osztani, de így most tudok copypastelni:

Földgáz felhasználói adatszolgáltatáson vagy elosztói leolvasáson, leolvasást helyettesítő becslésen alapuló számlázása, valamint az azonos mennyiségről kiállított részszámlákon kívüli

tehát ha a fentibe beleesik valaki, nem kell vele foglalkozni, rá nem vonatkozik és tovább sem kell olvasnia a mondatot (diktálás:pipa, átalány:pipa)

egyéb részszámlák esetén az egyetemes szolgáltató üzletszabályzatában rögzített fogyasztási jelleggörbe alapú kedvezmény meghatározást kell alkalmazni

ez meg a lényeg. Tehát módosítva amit írtam korábban, aki eddig is görbe alapúban volt, annak görbe alapúan lesz a kedvezmény is. És akkor talán most már tényleg sikerült megfejtenem, remélem, jól :).

[ Szerkesztve ]

(#1818) Degeczi válasza asdf_ (#1817) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Dehogynem, vonatkozik rá!
Nézzük pl. a diktálásra lecsupaszítva: "Földgáz felhasználói adatszolgáltatáson (...) alapuló számlázása (...) esetén az egyetemes szolgáltató üzletszabályzatában rögzített fogyasztási jelleggörbe alapú kedvezmény meghatározást kell alkalmazni."

Amire nem vonatkozik a jelleggörbe, az kizárólag a fix mennyiségű átalányszámlák, ezért teszi hozzá, h azokon kívüli egyéb részszámlákra már szintén kell alkalmazni.

Ha a diktálást és a leolvasást a "kívüli"-hez akarta volna párosítani a bikkfanyelvet beszélő jogalkotó, akkor a becslést úgy írja, h "becslésen alapuló számlázásán", h az is a "kívüli"-hez kapcsolódjon.
De mivel ott "becslésen alapuló számlázása" szerepel, muszáj, h a diktálás és a leolvasás is ehhez kapcsolódjon.

Ez így tényleg agyrém, ennél hülyébben aligha lehetett volna megfogalmazni.

(#1819) #71496704 válasza Degeczi (#1818) üzenetére


#71496704
törölt tag

Csak megkéne tanulni végre magyarul...
Azért ez a mondat alsótagozatos szint.

(#1820) #71496704 válasza Degeczi (#1818) üzenetére


#71496704
törölt tag

Bakker miért vonatkozna a jelleggörbe a diktálásra ?!
Vagy a leolvasásra.

Gondolkodj el ezen... mi lenne abban a logika?
Miért kéne felülírni a TÉNYT!!!! amit diktált vagy leolvasott.
Egy saccolt jelleggörbével, ugyanmár.

[ Szerkesztve ]

(#1821) Alex91 válasza #71496704 (#1820) üzenetére


Alex91
félisten

A kedvezmenyre vonatkozik a jelleggorbe…

rögzített fogyasztási jelleggörbe alapú kedvezmény meghatározást kell alkalmazni

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#1822) totron


totron
addikt

Mostanra talán letisztult és infók is vannak, árammal való fűtés, H-tarifán kívül: a gázzal pont ellentétesen napi szinten túl lehet lépni a keretet? Hogy lesz?

(#1824) Alex91 válasza totron (#1822) üzenetére


Alex91
félisten

Nem ertem a kerdest :F Meg nem ertem el az also tagozatos szintet…:DD .

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#1825) totron válasza Alex91 (#1824) üzenetére


totron
addikt

A gáznál dinamikusság van: más a limit télen és nyáron, a fogyasztás tükrében, ugye, ezt már biztosan tudhatjuk. Az eddigi infókból viszont nekem az jött le, hogy áram esetén az 1/365 vissza-, felszorzottsága és az abból való számlakiállítás egy statikus eljárás. Ezt sejteti ez a cikk is, de nem teljesen ugyanaz: [link] Nagyon nem mindegy, mert napon belül nem tudok eleget fűteni a hidegben, időben oda pozicionálnám a felhasználást amikorra kell, csakhogy ezt árammal nem tehetem meg (vagy de? vagy nem? ez lenne a kérdés) Értjük? H-tarifás eszközre való átállás pedig egy combosabb beruházást ad ki. Konkrétan 750 Wattal a napi 8.4 órán felüli rész már emelt áron tud csak menni, márpedig a 12-14-16 óra szokott kelleni.

[ Szerkesztve ]

(#1826) Alex91 válasza totron (#1825) üzenetére


Alex91
félisten

Nagyon nem mindegy, mert napon belül nem tudok eleget fűteni a hidegben, időben oda pozicionálnám a felhasználást amikorra kell, csakhogy ezt nem árammal nem tehetem meg (vagy de? vagy nem? ez lenne a kérdés)

Na, most ekkor ezt hogy :F :D

Egyebkent most itt pont azon megy a vita, hogy gaznal is mikor van vagy nincs jelleggorbe…

Szerintem aramnal nincs jelleggorbe. Ha valaki valamelyik honapban nem hasznalja ki a kedvezmenyt, akkor viszi magaval tovabb a kovetkezo honapra.

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#1827) totron válasza Alex91 (#1826) üzenetére


totron
addikt

Nem viszi sajnos, épp ez az.

Időben: téli időszakra.

[ Szerkesztve ]

(#1828) Alex91 válasza totron (#1827) üzenetére


Alex91
félisten

A kedvezményes mennyiséget a felhasználó időarányosan jogosult igénybe venni. Ennek érdekében az egyetemes szolgáltató naparányos elszámolást alkalmaz, amely alapján a felhasználó számára kiállított számlában a kedvezményes mennyiség 1/365-öd részének és a számlázási időszak napjainak szorzata kerül érvényesítésre, és az e feletti rész számlázása történik lakossági piaci áron. Amennyiben a kedvezményes éves időszakon belül kiállított (jellemzően havi) számlában elszámolt energiamennyiség nem éri el az adott időszakra kiadható kedvezményes mennyiséget, úgy a kedvezmény nem vész el! Az elszámolás az éves időszakban biztosítja 2022.08.01-2023.07.31. között a kedvezményes sáv mennyiségig az alacsonyabb árat. (pl. ha valaki diktálás alapján kérte az elszámolását, nyáron nyaralás miatt nem fogyaszt energiát és így a diktálás alapján kiállított számlájában nem jelenik meg fogyasztás, akkor az erre az időszakra eső kedvezmény mértéket nem veszíti el, azt később ki tudja használni az éves időszakon belül!)

Ezt irja a szolgaltato az aramra...

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#1829) TeebyKay


TeebyKay
őstag

Sziasztok!

Szerintetek jó befektetés wifis dugaljakat vásárolni és beállítani nekik egy éjszakai időszakot mikor lekapcsolnak (tv, média box, asztali pc, hangfal), vagy ezek az eszközök kikapcsolt állapotban nem sok áramot vesznek fel?

(#1830) totron válasza Alex91 (#1828) üzenetére


totron
addikt

Príma, de az én esetemben a kedvezményes sávból való kifutásról lenne szó, a szöveg pedig az el nem érést taglalja, értem, hogy az tologatható. Így amit bemásoltál az pont inverz esete annak amire én vagyok kíváncsi. Esetemben ez kulcskérdés, ettől függ kell- H-tarifás történet felé mozdulni vagy el lehet maszatolgatni továbbra is ezen a szinten.

Kinek mennyi volt a H-s villanyóra kialakításának költsége? Konkrét példával, cakumpakk ár elektromos eszközzel?

(#1831) Tapsi válasza TeebyKay (#1829) üzenetére


Tapsi
addikt

Ez ilyen 20 év alatt megtérülő befektetés kategóriája. :)

(#1832) bigdady válasza TeebyKay (#1829) üzenetére


bigdady
nagyúr

Az is fogyaszt annyit amennyit a standby..

(#1833) TeebyKay válasza bigdady (#1832) üzenetére


TeebyKay
őstag

+ Tapsi

Rendben, köszönöm :)

(#1834) sh4d0w válasza TeebyKay (#1829) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Nem. Egy kikapcsolt PS4 fogyaszt fél wattot óránként, éves szinten kicsit több, mint 4 kW. Ennyit az okos konnektorod is fogyaszt, tehát kb. semmivel nem vagy előrébb.

https://www.coreinfinity.tech

(#1835) Degeczi válasza #71496704 (#1819) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Picit eltévedtél:
- lehet, h a kultúrkörödben bejön ez az érvek nélküli kocsmai stílus, de itt nincs helye
- a jelleggörbe diktálásnál nem "ír felül" semmit, pusztán az igénybe vehető kedvezményre vonatkozik
- a rendelet ebben a formában azt jelenti, amit alább kielemeztem
- a jogalkotó hülye fogalmazását ne rajtam kérd számon

(#1836) Degeczi válasza TeebyKay (#1829) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Teljesítménymérő dugaljt érdemes beszerezni, és azzal megnézni, van-e olyan eszközöd, ami sokat vesz föl készenlétben. Egy TV alapban semmiképp, azokra már nagyon régóta 1W alatti készenlét jellemző, ám egy mai okostv esetén lehet olyan beállítás, amivel ez megugrik akár 15W környékére is. Régebbi hangfal is képes hasonlóan sokat enni, és jó eséllyel az asztali számítógéped is - de meg kell nézni.

(#1837) Barret001 válasza TeebyKay (#1829) üzenetére


Barret001
addikt

Hosszú évek óta ilyeneket használok,megelégedésel. Ez nem fogyaszt pluszban :)

[ Szerkesztve ]

(#1838) cappa72 válasza Barret001 (#1837) üzenetére


cappa72
nagyúr

Kivéve a glimmlámpát (persze ha kikapcsolod, akkor nem)

Selenia 5w-40 motorolaj eladó! Na meg 4db Ford Kuga TPMS szenzor, 12k-ért

(#1839) Barret001 válasza cappa72 (#1838) üzenetére


Barret001
addikt

Ennyi pocsékolás belefér :D

(#1840) Alex91 válasza totron (#1830) üzenetére


Alex91
félisten

Nincs jelleggorbe az aramnal, tehat minden honapban ugyanannyi a kedvezmeny. De ami marad esetleg az egyik honapbol azt viszed tovabb. Kovetkezo honapban mar nagyobb lesz a kedvemenyed. De ha atleped az adott honap kvotajat (ami a gorgetett kedvezmeny miatt lehet 210 kWh/ho felett is), akkor az adott honapban emelt aron fizeted a kvota feletti reszt.

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#1841) rasotamas válasza cappa72 (#1838) üzenetére


rasotamas
veterán

Szétszeded, kikötöd :)

https://tinyurl.com/rasoapro

(#1842) Batib


Batib
őstag

Látom itt a standby fogyasztásokrál folyik a szó. Érdekes dolgot tapasztaltam. Mértem a mosógépünk fogyasztását különböző proramokkal, majd benn hagytam a mérőt beledugva a mosógépet. Két nap mulva rápillantva 20W fogyasztás mutatott. Kihúzva a gépet, csak a fogyasztásmérő nem mutatott fogyasztást. Létezik, hogy a mosógép "álltában" is fogyaszt? 10wh per nap tudom nem sok, de azért...

Az optimista az alagút végén a fényt látja, a pesszimista a sötétséget, a realista a közelgő mozdonyt. A mozdonyvezető pedig a 3 hülyét a sineken

(#1843) Simulacrum


Simulacrum
senior tag

Sziasztok!
Az már ki lett dolgozva, hogy aki egyenletes részszámlázással fizet, az ha többet vagy kevesebbet fogyaszt majd a jövő évi leolvasáskor, annak milyen áron kell a pluszt fizetnie, illetve milyen áron fizetnek neki vissza? Az akkori piaci gázárat nézik majd vagy az addigi gázárak átlagát esetleg?
Nyilván azért lenne ezt jó tudni, hogy inkább magasabb részfogyasztást lőjön be a fogyasztó vagy inkább kevesebbet?

(#1844) totron válasza Alex91 (#1840) üzenetére


totron
addikt

Ezt, így, önmagában értem is. De ezzel hogy jön össze? 1/365-öd részének és a számlázási időszak napjainak szorzata kerül érvényesítésre

(#1845) Degeczi válasza Batib (#1842) üzenetére


Degeczi
nagyúr

A mai mosógépeken többnyire nem áramtalanít a ki-be kapcsoló, így valóban van készenléti fogyasztásuk - de ez a fél wattot el sem érő érték teljesen rendben van.

(#1846) Gézengúz válasza Batib (#1842) üzenetére


Gézengúz
addikt

Régebbi Whirlpool felültöltős szintén 5W-ot fogyaszt kikapcsolva. Már rég kapcsolós aljzatban van.
Van pár dolog aminél megéri ez is és a wifis konnektor is.
Én arra is figyelek ha lehet, hogy a cucc a fázist szakítsa meg és ne a nullát.

(#1847) Alex91 válasza totron (#1844) üzenetére


Alex91
félisten

Az eves kvotat osztjak 365-tel, aztan amit kapnak szorozzak a szamlazott napok szamaval (1 honap 30 vagy 31 nap kb.). Ez atlag 210 kWh-ra jon ki 1 honapra. Tehat augusztusra ennyit kapsz kedvezmenyesen. Ha te a honap vegen csak 150 kWh-rat fogyasztasz, akkor a kovetkezo honap 210 kWh-jahoz hozzaadodik az elozo honap maradek 60 kWh-ja, Igy mar 270 kWh-ig fogyaszthatsz kedvezmenyesen. Ha viszont ebben a honapban 280 kWh-at fogyasztottal, akkor 10 kWh emelt aron kerul szamlazasra. A kovetkezo honapban pedig megint lesz 210 kWh-ad kedvezmenyesen.

[ Szerkesztve ]

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#1848) totron válasza Alex91 (#1847) üzenetére


totron
addikt

Értem, hát legyen így...

(#1849) Barret001 válasza totron (#1848) üzenetére


Barret001
addikt

És ha lenne egy nyaralóm,ahol évente egyszeri ott tartózkodásom (2 hét) alatt túllépem az éves keretet,azt kiszámláznák 1 hónapra? Vicces lenne...

(#1850) Batib válasza Degeczi (#1845) üzenetére


Batib
őstag

Oké. Köszi.
Gézengúz, Neked is.
Feleségemet ismerve, innentől kezdve ki fogja huzni a gépet, ha már nem használja.

Az optimista az alagút végén a fényt látja, a pesszimista a sötétséget, a realista a közelgő mozdonyt. A mozdonyvezető pedig a 3 hülyét a sineken

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.