Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#601) sziku69


sziku69
senior tag

Közben eszembe jutott, hogy a FőGáznál dolgozik egy ismerősöm. Tehát felhívtam.
Szóval, a fővezetékekbe, a tárolóból jut el a gáz. A gáz áramlását, a belső nyomás mozgatja. Ha az oroszok elzárnák a csapot, még akkor sem lenne baj, mivel Magyarországon is vannak tárolók, ahonnan jó ideig lenne utánpótlás. A gáznyomás csökkentését, a főágról leágazó vékonyabb keresztmetszetű csövek végzik. Minden ilyen "leágaztatásnál vannak elektromos mérők, és ezeken az állomásokon szagosítják a gázt. Ha az áram elmegy, akkor biztonsági okokból az elektromos mérőknél található szelepek lezáródnak. Tehát nem megy tovább a gáz. Az utána következő szakaszokban a gáznyomás csökkenni fog, ezért az almérőkben található szelepek is lezáródnak, vagyis megszűnik a nyomás. Valószínűsíthetően erre a problémára is találnak majd megoldást később, de addig marad a fatüzelésű sparhelt, sütésre főzésre.

(#602) Crystalheart válasza sziku69 (#601) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Hogyhogy addig? Én úgy használom inkább ezt, hogy van/volt gáztűzhelyünk és villanysütőnk is. Viccelsz, azóta tudok sütni-főzni, amióta ez van. :)

Lehetőségként felmerült az alábbi sparhelt is, de nem volt rá félmillánk...

És egyszer még egy ilyet szeretnék, mert rendkívül funkcionális. Egyszerűbb kipucolni belülről (amit elég gyakran kell), és van benne vízmelegítő is kis csappal. :)

De sebaj, mert a mienk is elég jó, csak lehetne egy kicsit nagyobb a sütője. A nyári konyhába egy nagy sütőjű, sima zománcozott mamisparheltet kellene venni.

(#603) sziku69 válasza Crystalheart (#602) üzenetére


sziku69
senior tag

Gyönyörű darabok. :) Régen nagyon szép dolgokat csináltak. Manapság kevesen becsülik meg ezeket sajnos.

Ha egyszer lesz rá időm összekalapálok egyet. :) Az a baj, hogy vannak öntvény részei is. Azokat kellene legyártatni hozzá.

Gyerekkoromban nekünk salgó volt.
Valami ilyen.

Emlékszem, mikor anyám nyújtotta a levestésztát, mindig vágott nekem belőle. A tésztadarabot rátettem a platni tetejére.ott sütöttem meg ropogósra. "Régi szép idők" :)

Hát azt nem tudom, a sütő része mekkora volt, de arra emlékszem, hogy édesanyám abban sütötte a kacsát, egyben, finom ropogósra.

Nekünk is volt egy nyárikonyhánk, ahol le volt választva a sarokrész. Oda volt beépítve egy kályha szerűség. Volt beleépítve egy üst szerűség. abban melegítették a vizet az állatoknak a kajához. A kályha fölött, ahol kiment a füst, be volt építve egy hús füstölő. A kályha jobb oldalán pedig egy kis kenyér sütő kemence volt.
Jól ki volt találva.

[ Szerkesztve ]

(#604) Eastman válasza sziku69 (#591) üzenetére


Eastman
őstag

Kicsi OFF: [link] :D

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#605) Crystalheart válasza sziku69 (#603) üzenetére


Crystalheart
senior tag

A vizet én is sparhelten melegítem, 2 db 30 literes zománcozott fazékban (egyik örökség, másik lomtalanításból van, de ugyanolyanok :D), szóval azt még megoldom, a kenyeret jobban szeretem a sütőjében sütni, mert a kemencét nem lehet szabályozni közben. Csak kicsit kicsi, egy 40 centis közepes tepsi fér bele.

Valóban sok öntöttvas része van, meg a mienknek réz részei is. A lemezek az oldalakat és a sarkok illesztését teszik ki, de a főzőlapok, a lábak, a rezek tartói, a mozgó részek többnyire öntöttvasak.

(#606) neduddki válasza Crystalheart (#605) üzenetére


neduddki
nagyúr

HI!

azert nyaron nem egy truvaj a sparhetl.... de ha nicns mas:- )

udv

neduddki

https://facebook.com/bestwax.eu, mailto: bestwax.eu@gmail.com hamarosan: www.bestwax.eu a lustasag fel egesseg, en tejjesen egesseges akarok lenni

(#607) sziku69 válasza Eastman (#604) üzenetére


sziku69
senior tag

Nagyon eredeti :) Traktor, mint metronome :), vagy dobgép? Picit oda kellet volna lépni a gáznak. :)

Crystalheart: Igen, az öntöttvas kevésbé vetemedik, jobban bírja a hőt. Sajnos, ridegebb, és törékenyebb.
A kemencére visszatérve. Akkor még tényleg kicsi voltam, és minden nagynak tűnt. A nyári-konyhánk nem volt túl nagy, és nagy részét elfoglalta a kályha és a kemence. Azt hiszem apámék építették, saját kezükkel. De tényleg, amolyan minden egyben stílus. A kályhán platni, mellette a beépített üst (gondolom az égéstér egyik felébe volt beépítve) Kályha fölött a füstölő (szerintem füstöléskor csak a megfelelő anyagot használták a kályhánál.) ennek lehajtható ajtaja volt úgy emlékszem, és ugye a másik oldalon a kemence rész. :)

Szerintem az egész nem foglalt el 2 négyzetmétert.

(#608) Crystalheart válasza neduddki (#606) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Hát ja, de a nyári konyha azért nyári konyha, mert nincs a lakásban. :) De a mi egyetlen sparheltünk egyelőre a nappaliban van, egy másikat, nagy sütős zománcozottat akarunk majd venni egy leendő nyári konyhába. De igazából amikor nyáron az ember 6 órán át az égető, sugárzó hőben kavarja a tejet vagy lekvárt, akkor lehet akármilyen meleg a szobában a sparhelttől pár méternél távolabb, szinte hűsnek fog tetszeni. :D Kánikula ellen jó edzés a sparhelten való nyári főzés. :D

(#609) sziku69 válasza Crystalheart (#608) üzenetére


sziku69
senior tag

Ez igaz. Dolgoztam eleget hevítőkemence mellett. Majdnem ráégett a kezünkre az azbeszt kesztyű. Mellette a 40 fok is felüdülés volt :)

(#610) HuMarc


HuMarc
addikt

Az lenne az ötletem, hogy a sztori több szálon fusson, tehát tanya, falu, város, stb. Nyilván az fog kiderülni, hogy a tanyán, ahol lehet, hogy korábban sem volt áram (van még ilyen, nem?) simán megvan magában, míg a nagyvárosban, ahol az emberek nagy része nem kétkezi munkából él meg, el lenne veszve, hogy jaj, mi lesz most, nincs munka, nincs pénz (szó szerint) és nincs remény. Nem hiszem, hogy fosztogatások kezdődnének, vagy hogy ezek nagymértékűek lennének, mert a falak nem dőlnek össze, és az ajtók sem nyílnak ki attól, hogy elment az áram.

Szerintem gáz az lenne, mert azt a nyomás viszi el a lakásokig, bár ki tudja, mi lenne áram nélkül.

Szerk.: Amúgy király a sztori, de nálunk áramszünetben is ugatnak a kutyák ;)

[ Szerkesztve ]

(#611) Dany007 válasza sziku69 (#609) üzenetére


Dany007
veterán

Azbeszt kesztyű? : o Használnak még valami azbesztet? : o

(#612) sziku69 válasza Dany007 (#611) üzenetére


sziku69
senior tag

Nem állítom, hogy amit mi használtunk, az tartalmazott azbesztet, De amíg engedélyezve volt a használata, addig azbesztkesztyűnek hívták. Lehet hogy ez már nem tartalmazta, de a név az rajta maradt.

HuMarc: Magam is hasonlóra gondoltam, és ez rendben is van. Én falun nőttem fel, és leginkább oda tudnám hitelesen beleélni magam, ezy ilyen helyzetbe. Aki városon nőtt fel, az nyilván oda. stb
Szívesen venném, ha többen is megírnátok a saját kitalált történeteteket, abban a környezetben, ahol otthon érzitek magatokat. Ha ez megvan, akkor bemásolom a blogba, vagy csinálhatnánk egy közös cikket erről.

Én az ismerősömet kérdeztem meg a gázról, aki a főgáznál dolgozik.
A gáz elég veszélyes üzem. Ha elmegy az áram, akkor elzárják a szelepeket, mivel az elektromos mérőórák nem mutatják a nyomást. Ilyen rendszereknél elég nagy a rizikófaktor. szóval senki sem akar a levegőbe repülni, még ha áramszünet van akkor sem. Persze ha kitalálnak a nyomásmérésre más eszközt akkor már mehet a gáz.

(#613) sziku69 válasza sziku69 (#612) üzenetére


sziku69
senior tag

Jó érzem, hogy nagyon ki lett tárgyalva ez a téma? Pedig szerintem még semmit nem oldottunk meg. Ennyire kihalt mindenkiből a fantázia szárnyalásának lehetősége? Az a baj sajnos, hogy ilyenkor nekem is elmegy a kedvem az egésztől. Tudom, hogy sokszor, és sokan írtatok hozzászólást, és számtalanszor írtatok nagyon jó dolgokat, elméleti megoldásokat. De ez olyan volt, legalábbis úgy érzem, mint a szalmaláng. Nagy volt a téma iránti fellobbanás, de aztán gyorsan el is halványult.
Ennek ellenére, mindenkinek nagyon köszönöm a hozzászólásokat. Később, ha lesz elég időm, és energiám, írok róla egy összefoglalót.

Addig is Üdv mindenkinek!
sziku

(#614) Crystalheart válasza sziku69 (#613) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Ha valaha is ennél jobban ki fogom fejteni a dolgot, az nem fórumban lesz, hanem irodalmi műben. De szerintem az inkább az olaj elfogyása - vagy extrém drágulása - lesz, ami sokkal reálisabb téma, mert egyszer mindenképp bekövetkezik, talán még életünkben.

(#615) sziku69 válasza Crystalheart (#614) üzenetére


sziku69
senior tag

Bizony. Az olaj egyre fogy, ráadásul a fogyás mértéke hatványozódik. Remélem kitalálnak addig valami alternatív energiát. Nem a biodízelre, vagy a bioetanolra gondolok. Viszont az olajnagyhatalmak éppen erre "gyúrnak" hogy ez minél később következzen be.

(#616) Crystalheart válasza sziku69 (#615) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Nem tudom, kitalálnak-e, mert annak a hidegfúziónak kellene lennie - ellenben én komálnám a lovaskocsikat. :)

(#617) sziku69 válasza Crystalheart (#616) üzenetére


sziku69
senior tag

Bioenergia :DDD

Megvan a hangulata annak is. És mint tudjuk, a lovak elég univerzálisak.

(#618) Crystalheart válasza sziku69 (#617) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Az a necces, hogy ha a közlekedésre mindenki hirtelen elektromosságot kezdene használni, az olyan szinten megnövelné az elektromos energia fogyasztását, hogy a meglévő erőművek, de még azok többszöröse sem volna képes azt kiszolgálni, avagy a hasadóanyagok is hamar elfogynának - ergo vagy egy esetlegesen kifejlesztett hidegfúzió maradna, ha továbbra is akarunk számítógépet használni, vagy ló meg bicaj. Olajat/dízelt/bioüzemanyagot valószínűleg csak a mezőgazdaságban lehetne/szabadna használni, mert a mai gépek nehezen helyettesíthetők régi technológiával

(#619) sziku69 válasza Crystalheart (#618) üzenetére


sziku69
senior tag

Valószínű, hogy az olajkészlet fogyatkozásával, a felvevőpiac szűkülni fog a magas árak miatt. Ha addig nem találnak megoldást az alternatív hajtóerőre, akkor az autókázás jelentősen visszaesik. Vagy mindenki vonattal, esetleg tömegközlekedéssel utazik.
Minden drágulna, hiszen az áruszállítás is drágább lesz. Itt van nálunk a jó példa erre. Bevezettek egy új útdíjat a teherforgalom megcsapolására, máris emelkedett minden.

Ha a végleteket nézzük, akkor csak az lenne hatékony megoldás, ha helyben, mondjuk egy városon belül mindent megtermelnének, amiatt, hogy ne legyen szükség áruszállításra.

(#620) Crystalheart válasza sziku69 (#619) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Ez a '60-as évekig így is volt itt a vasfüggönytől keletre, de végtére is a rendszerváltásig is fontosak maradtak a helyi TSZ-ek a lokális elosztásban. Persze az egyéb ipari cikkek mindenképp drágulnának, Kína fő bevételi forrásától elesne. (Nem tudom, hogyan adnak el itthon 9000-be kerülő pH-mérőt 1800 forintért, postaköltség nélkül. O.O Még ha gagyi utánzat, akkor is, hogy a rákban juttatják el ide 1800 alatt? Na szóval ennek tuti vége lenne.) A vasúthálózatot száz év után újra fejleszteni kellene... :) Mert terményt és cikkeket azért már száz éve is országok közt adtak-vettek, csak azóta nem fejlődött a vasút az igényekkel, sőt nálunk még a sugár-vasutakat összekötő vonalakat le is vágták Trianonkor.

[ Szerkesztve ]

(#621) sziku69 válasza Crystalheart (#620) üzenetére


sziku69
senior tag

Hát ezen én is csodálkozom. Kína, a sok kicsi bevételre épít. Meg ugye fillérekért dolgoznak ott az emberek, a legmodernebb gyártósorok mögött.

Igen, vasúton megoldható az áruszállítás. Sajnos nálunk, mindent tönkrevágtak az esztelen privatizációkkal

(#622) sziku69


sziku69
senior tag

Jó volt ez a téma. Kár hogy "behalt".

(#623) Vladi válasza sziku69 (#622) üzenetére


Vladi
nagyúr

Igen, pár napja nekem is eszembe jutott, egyszer csak elhalt a téma.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#624) -conrad- válasza sziku69 (#622) üzenetére


-conrad-
addikt

Nahát én meg még csak most találtam ide, mert felül volt a cikk. :)
Nyilván sokan leírták már, de minden krízishelyzetben a következő lenne a prioritás:
- self defense
- self preservation
Magyarul a konkrét helyzetben biztosan szereznék magamnak fegyvert, amivel meg tudom védeni magam és a családom (érteni értek hozzájuk), majd elmennék vidékre (szerencsére lenne hova) és ott növénytermesztés+állattenyésztésre berendezkedés, hogy meglegyen az élelmiszerforrás.

Fura olvasni, hogy sokaknak itt a "nem lenne net" meg "nem menne a gépem" a legfőbb problémája, közben meg a túlélésre kellene játszani, ebben biztos vagyok.

Vidéki öregek mesélik, hogy 2. vh. után jöttek a "Pestiek" és hozták az aranyékszereket amiket el akartak cserélni egy csirkére, stb. Persze nem adtak nekik, mert a gyereknek hiába adja oda az aranyat, azzal jóllakni nem fog.

A mai világban szerintem nem az lenne, hogy jönnek és kérnek, hanem el akarnák venni, és ezért kellene egyből arról gondoskodni, hogy ne tudjanak megtámadni, vagy legalább valami visszatartó erő legyen.

(#625) sziku69 válasza -conrad- (#624) üzenetére


sziku69
senior tag

Vannak nagyon jó, és érdekes hozzászólások. Érdemes átböngészni.
A korgó gyomor hatására sok ember kezében kinyílik a bicska. Főleg ha a gyerekéről van szó.

Vladi: Ez elég érdekes téma ahhoz, hogy újraéledjen. Sokan nem látták még.

[ Szerkesztve ]

(#626) -conrad- válasza sziku69 (#625) üzenetére


-conrad-
addikt

Nem olvastam még végig, de ahogy látom 2 "párt" van, az egyik azt mondja, hogy nem sok minden változna csak be kell állni áram nélküli gazdaságra, a másik szerint pedig ennyi embert nem lehetne eltartani modern ipar nélkül.
Én az utóbbi vélemény mellett tenném le a voksom: népességnövekedés Ahogy itt is látszik, hatalmas ugrás következett be a népességben az utóbbi 50 évben. Áram nélkül - és ugye kitermelni, finomítani az üzemanyagot ilyen tételben, hogy minden elektromos eszközt kiváltsunk szerintem lehetetlen.
Ha tippelnem kellene úgy gondolom olyan 1930-as állapotokra állnánk vissza.

[ Szerkesztve ]

(#627) sziku69 válasza -conrad- (#626) üzenetére


sziku69
senior tag

Beszéltük anno, hogy lenne az elején egy kaotikus időszak, amíg az emberek feldolgozzák a helyzetet. Alapesetben mindenki túl akarja élni. Sokan a másik ember kárára. A Bűnözés nagy mértékben előretör. A gazdag emberből szegény lesz, Főleg ha bankban tartja a pénzét, elektronikus számlán. Elég összetett dolgok ezek. :)

(#628) creation válasza -conrad- (#624) üzenetére


creation
senior tag

Pontosan ugyan ezt mesélte nagyapám is.

Ő a háborúk alatt rádiókat szerelt (oké, volt áram, már ahol). Gyakorlatilag abban az időben lett szerepe a falusi parasztnak, mert hirtelen eszébe jutott a pestinek, hogy bizony éhen döglik, ha az a paraszt nem ad.

Én szerencsémre jelenleg is falun lakok, bár tenyésztéssel és földműveléssel nem foglalkozok (inkább csak a kertem bérbe adásával), de ha beütne a neadjIsten, akkor biztosan én magam is átállnék a kertem feltúrására és az állattartásra.

A pénz mint fizetőeszköz igencsak megremegne. A piacgazdaságban jelenleg fennálló értékbeli különbségek kicsit átrendeződnének. Az eddig számunkra értékesnek hitt dolgok(szifon, tv, gép, autó, helikopter, repülőút, nyaralás), mind szépen lassan elértéktelenednének. Rengeteg gyereknek kéne szembesülnie a ténnyel, hogy amit eddig megszoktak a világon, az már nincs. Viszont van helyette házi munka. És ha tanulni akar, akkor bizony azért mennie kell. Vagy tekernie.

A tömegközlekedés átállna a jelenlegi technikák által ismert módokra. Szekér, néhány gözgép, páran fát gázosítanának, Stirling motort alkotnának. A fejlett megmunkálástechnikának lőttek, a CNC gépek haszontalanokká válnának, megannyi szakmával együtt. Néhányan biztosan megpróbálnák a hagyományos gépeiket használhatóvá tenni diesel vagy gőz hajtással. Üzemanyag fogytával csak gőz... Majd amikor rájönnek, hogy a szén és a fa kitermeléséhez szükséges energia sem adott, s ezzel az az alapanyag is drága, lassan nagyon kevésre csökkenne az ezzel foglalkozók száma.

Az első időkben a legnagyobb átszervezést a rendőrség/csendőrség/polgárőrség/katonaság berkein belül tapasztalhatnánk. Szinte megyei szinten. A korábbi állam és megyehatárok őrzése megerősödne, nem kizárt a szabad EU látogatás eltűnése sem.

Szóval lenne bőven gond... Milliónyi halott és menthetetlen beteg ember. Gyógyszer hiány és élelem hiány az első időkben mind falun, mind városban. A városok lakói az emeletekről a földre kényszerülnének. Halottaink szaporodnának.

És ami a legszörnyűbb.... Nem lenne PH, se LogOut, se HA ;]

Amúgy a film nem rossz. Próbáltak egész jó cselekményt bele vinni. Ha lesz folytatása ncore-on akkor biztosan én is tovább nézem majd. Nálam ott lett vége, hogy visszakapcsolták az áramot... :DDD

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#629) creation


creation
senior tag

Sokan írjátok, hogy az ember a másik életére törne. És ez lenne a legnagyobb gond, ez ellen kéne védekezni.

Sajnos elfelejtitek, hogy a gyógyszer gyártás leállna. A cukros, magas vérnyomásos és egyéb folyamatos gyógyszerezéssel kezelt betegek (és nem csak idősek), igen nagy veszélybe kerülnének. Az hogy a lakossága most kicsiny hazánknak ~10m fő, az csak eddig a pontig lenne igaz. Ez napok/hetek/hónapok alatt csökkenne közel a 3/4-re majd tovább. Pesszimista vagyok? Lehet. De ami tény az tény.

Főleg a városokban lakó öregek lennének ennek kitéve, mert még a természetes gyógyszerekhez sem tudnának olyan könnyen hozzájutni.

A kórházakban fekvő, a gépektől függő betegek pillanatok alatt vesznének oda.

Azt gondolom az első fennakadások nem a táplálék szerzésben és pótlásban, hanem a halottaink temetésében lennének!

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#630) sziku69 válasza creation (#629) üzenetére


sziku69
senior tag

"Azt gondolom az első fennakadások nem a táplálék szerzésben és pótlásban, hanem a halottaink temetésében lennének!"

Ez nagy probléma lenne. Lennének temetetlen holtestek. Jönnének a járványok sorban. Bár nem hinném, hogy mindenkit külön sírba temetnének. Tömegsírok lennének, mint a háborúk idején.

(#631) Crystalheart válasza -conrad- (#626) üzenetére


Crystalheart
senior tag

A távol-keleti régiók nagy gebaszban lennének, de minálunk nem nőtt annyival a népességsűrűség, hogy az ötven évvel ezelőtti mezőgazdasági technikával (tehát amikor még alig volt elektromosság parasztéknál) eltarthatatlan lenne, vagy egyáltalán jelentősen nélkülözni kelljen. De ha jól rémlik, ezt már leírtam korábban.

A gyógyszer- és egyéb vegyszergyártás fennakadásai valóban problémát jelentenének. Nem sok időre van tartalék, és többjük csak frissen használható. Igen kis idő maradna a gyártósorok átállítására, már amit át lehet.

(#632) sziku69 válasza Crystalheart (#631) üzenetére


sziku69
senior tag

Nem nézek utána, de biztosan leírtad már ezt a dolgot.

Vidéken, falun nem lenne gond. Kenyér, hús sütéshez nem kell áram. Elő kell szedni a régi kályhákat. Fával meg lehet oldani a tüzelést. Mivel ugye, ha jól sejtem gáz az nem lenne sokáig. Menne a cserebere, kinek mije van. Persze csak olyan eszközök lennének értékesek amik nem árammal működnek.
A városok is átalakulnának valahogy. Hiszen mindenki nem mehet vidékre. Hely sem lenne ahol lakhatnának.
Egy biztos. Átértékelődnének bizonyos dolgok.

(#633) Crystalheart válasza sziku69 (#632) üzenetére


Crystalheart
senior tag

A gázellátást lehetne biztosítani, ha a szivattyúkat fosszilisekre (mondjuk gázra) szerelik át. Biztos volna egy-két hét akadozás.

Különben jelenleg kb. annyian élnek Bp.-en, mint 1940-ben.

(#634) Lauda válasza Crystalheart (#633) üzenetére


Lauda
félisten

Hat aram nelkul nem nagyon lenne gazunk, eleve a kitermeles, tarolas, felkutatas nem is mukodhetne nelkule. ;) Rengeteg szelep, meromuszer stb stb, mire eljut hozzad. ;)

(#635) Crystalheart válasza Lauda (#634) üzenetére


Crystalheart
senior tag

A felkutatás valóban gond, de a már kialakított rendszereket szerintem át lehetne szerelni gázüzeműre. Gázt már egy ideje használ az emberiség.

Mondjuk én mindig is elleneztem, háztartásokban abszolút kiváltható. Persze macerásabb vizet melegíteni a fürdéshez, vagy hideg vízben mosogatni, de ez legen a legnagyobb gond.

(#636) Lauda válasza Crystalheart (#635) üzenetére


Lauda
félisten

Igen, egy rovid ideig lehet mukodne, de a gazmezok egyszer csak kifogynak, kell mindig az uj. Masreszt hogy tartanad karban a rendszert, hogy hegesztenel ossze egy csovet? ;) A nagy nyomasu rendszernel nem eleg a teflonszalag. :D

(#637) Crystalheart válasza Lauda (#636) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Több mint száz éve hegesztenek már (kovácsolással, kémiai úton, stb.), és több mint száz éve használnak gázt, de őszintén szólva nem vagyok szakember, nem tudok róla bővebbet. Azért gondolj bele abba, hogy egy gőzmozdony sem egyszerű szerkezet, mégis megépítették valahogy.

Hanem ilyen esetben bizonyosan a fogyasztás visszafogására szólítanák fel az embereket. 17-18 fokban is van élet.

[ Szerkesztve ]

(#638) sziku69 válasza Crystalheart (#637) üzenetére


sziku69
senior tag

Szép hosszú téli esték lesznek, az biztos.
Valószínű, hogy a lakosság nagy része életben marad. Az egyik kis probléma az esti, vagy éjszakai világítás. Tudom, a régi világban is megoldották valahogy. Így vagy úgy. Viszont akkor negyed annyian sem éltek a földön mint most. Sok viasz kell. Persze lehet világítani gázégővel is, de az elég gazdaságtalan, és nem biztos hogy világításra használnák.
Azt hiszem menő ipar lenne a gyertyakészítés.

Mivel sok szórakozás nem lenne esténként, ezért talán gyertyafény mellett olvasgatnának sokan. Ennek viszont meg lesz az a hátránya, hogy gyenge fényviszonyok mellett gyorsabban romlik a szem.
Tehát a szemüveg gyártás is fellendül. :)

(#639) sziku69


sziku69
senior tag

......gyorsan defibrillátort ide.....újra kell éleszteni a fórumot..... :)

Bocs, áram nélkül nem működik az sem.... :((

(#640) sziku69


sziku69
senior tag

Kár hogy nem maradt életben ez a téma! :(( Pedig visszaolvasva a hozzászólásokat a témával kapcsolatban, szerintem lett volna még miről beszélgetni.

Ha esetleg még valakinek lennének gondolatai a 100 éves "áramkimaradással" kapcsolatban, az ne tartsa magában.

(#641) #33253120 válasza sziku69 (#640) üzenetére


#33253120
törölt tag

Újraélednének régi kihalt szakmák, mint a biciklis köszörűs, jegesember, stb.

Az elmaradott falvakban élők hirtelen előnybe kerülnének, mert sok olyan dolog van még ott amit ma már elfeledettnek hiszünk. Pár éve még felénk is volt aki lóval vállalt szántást a kertségi részen, a mai napig is vannak klasszikus idénymunkások akik télen az erdőn vannak fát kitermelni, tavasszal mennek építkezésre, nyáron-ősszel meg a földeken vannak. Jellemzően sokkal kisebb mértékben függenek az elektromos energiától mint a nagyobb településen élők, és egy idő után a tudásuk felértékelődne.

Ahogy jártam pár helyen az országban láttam több helyen is ilyen településeket, nem egyedi dolog ez.

(#642) sziku69 válasza #33253120 (#641) üzenetére


sziku69
senior tag

Ez így van. Biztos hogy átképzésekre lenne szükség. A legtöbb embernek nem lenne munkája. Ez legalább 80%-os arány, vagy több lenne. Azok az emberek viszont akik nem függenének annyira az elektromosságtól nem tudnak annyi embert élelemmel, gyógyszerrel stb. ellátni, amennyire szükség lenne. Óriási az aránytalanság. Csak nagyüzemi termeléssel lehet ekkora népességet ellátni. Ami elektromos áram nélkül lehetetlen.

Tulajdonképpen lehetne úgy jellemezni ezt a helyzetet úgy ahogy jelenleg a harmadik világban élnek. Éhínség van, nincs elég egészséges ivóvíz, és a járványok.

(#643) Lauda válasza sziku69 (#642) üzenetére


Lauda
félisten

Szerintem az emberiség fele rövid időn belül kihalna az élelem/vízhiány következtében és az ezekért dúló harcokban/betegségekben. Megszűnne a normális tisztálkodás/wc használat lehetősége is, folyna a fekália és a vizelet az utcákon, pestis és egyéb gyilkológépek is tizedelnék a népet.

[ Szerkesztve ]

(#644) sziku69 válasza Lauda (#643) üzenetére


sziku69
senior tag

Valószínűleg igen.
Azért ezt nem lenne egyszerű lemodellezni. Hiszen minden a helyi viszonyoktól, emberi erőforrástól függ.
Lenne belőle népvándorlás, jobb élet reményében, vagy sem? Hiszen senki sem tudja, hogy máshol mi van. Nincs távíró, telefon, stb.
Lehet elindulnánk nyugat felé, megkeresni a Németországban dolgozókat. Ők meg jönnének hazafele, hátha itt van áram. :) Persze gyalogosan, biciklivel, vagy lóháton, szekéren közlekednénk.

[ Szerkesztve ]

(#645) customer114 válasza sziku69 (#640) üzenetére


customer114
senior tag

"Mihez kezdenél a PH nélkül?" (vagy ezt a topikot instant törölnék? :D

(#646) sziku69 válasza customer114 (#645) üzenetére


sziku69
senior tag

Komolytalan vagy. Nem érzed át a helyzet súlyosságát! :Y :W :DD

(#647) sziku69 válasza customer114 (#645) üzenetére


sziku69
senior tag

Szerintem ez a téma nagyon jó. Rengeteg kérdés felmerülhet ezzel kapcsolatban. Ha egy picit beleképzeli magát az ember egy ilyen helyzetbe, nagyon érdekessé, és egyben ijesztővé is tud válni. Hiszen (ahogy ezt mát nagyon sokszor taglaltuk itt is) az elektromosság, a mai modern társadalmak mozgató rugója.
Rendben, hogy az afrikai bantu törzseket nem vágná földhöz egy 100 éves áramszünet, de Mi nem ott élünk.

Csak képzeljük el. Egyik napról a másikra elmegy az áram. Nem simán csak a lakásodban, házadban, munkahelyeden, vagy épp ahol vagy. Mondjuk az autópályán, mert éppen a fiadat, vagy a lányodat akarod meglátogatni Münchenben, vagy bárhol. Egyszer csak leáll az autód, de nem csak a tiéd, hanem minden autó, amiket körülötted látsz. Rádió elhallgat, és a mobil se ad életjelet. Elég ijesztő.

Főleg mondjuk ugyan ez egy nagyvárosban. Ahol dudálnak az autók a fogalom zajában. innen onnan zenét lehet hallani, vagy épp a híreket mondják a rádióban. Kezd sötétedni, és felkapcsolódnak a köztéri lámpák, kandeláberek. Világítanak a közlekedési fények,és minden autón égnek a fényszórók. Nagy a zaj, mert éppen esti csúcsforgalom van. Az igazi nagyvárosi zaj.
Egyszer csak minden leáll. A fények kialszanak, az autók motorjai leállnak ott ahol éppen vannak. Itt ott karambol zaja hallatszik, mert nem mindenki tud reagálni azonnal a kialakult helyzetre. Aztán csend. Az emberek arcán látszik a tanácstalanság. Pár másodperc, és a jól megszokott reflex szerű mozdulattal a telefonunk után nyúlunk. Sötét a kijelzője, hiába nyomkodjuk a gombokat. Még pár perc és rádöbbenünk, hogy sehol sincs áram, és mindenféle elektromos zaj megszűnt.
Így is kezdődhet a történet.

Mindenkit érintett lenne. Mindegy hogy faluban vagy városban, éjjel történik vagy nappal.

(#648) sziku69


sziku69
senior tag

....lehet hogy csak magamnak írogatok, de mindegy....

Szóval felvetődik egy olyan kérdés is, hogy melyik évszakban történik.
Szerencsés esetben olyan időszakban, amikor nem kell fűteni. Téli időszakban, amikor hideg van, és fűteni kell, akkor gondolom a városiak kerülnének bajba. A panelházak lakói. Valamint a hőszivattyús stb fűtéssel rendelkező családok.

(#649) Lauda válasza sziku69 (#648) üzenetére


Lauda
félisten

A fűtés lenne a legkisebb gond. Szerintem ez senkit sem zavarna. Már az hogy nincs víz , nincs wc totális anarchiát okozna.

(#650) sziku69 válasza Lauda (#649) üzenetére


sziku69
senior tag

Ez is igaz. De egy keményebb tél, amikor -10, -15 fok van, azért nem lenne kellemes elviselni egy fűtetlen panellakásban. Ez egyenlő lenne a halállal. Főleg, ahogy Te is írod, víz nélkül.
Ha lenne összetartás, valamilyen fűthető melegedőket tudnának csinálni esetleg. Előtérbe kerülnének a régi fűtésrendszerek. Bár városokon belül nem nagyon van gravitációs központi fűtés.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.