Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#251) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#249) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A kérdésed még mindig nem világos. Ami disztrón elfut egy QT creator, azon lehet fejleszteni ARM-re.
A Mint-re azért esett a választásunk, mert a Debian vonal előnyös beágyazott téren, valamint normálisan van összerakva.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#252) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#251) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Bohóckodni meg próbálgatni egy másik terméket jó a közember számára, de ennyi, aki nem fan, vagy nem kénytelen a munkája miatt használni a pingvint, az nem nagyon fog felé szagolni.

Ebből indult ki a dolog és ezt írtam reakcióként:

A kolléga desktop Linux területén különösen jól tájékozott lehet, mert én még olyat nem hallottam, hogy valaki a munkája miatt használ desktop disztrót, nem sok értelme van ennek így. Olyat már elég sokat hallottam, hogy valaki kizárólag a munkája miatt van Winhez kötve a spéci programok miatt.

Én úgy értettem, amit a kolléga írt, hogy szerinte sokan csak kényszerből, a munkájuk miatt használnak desktop Linuxot. Nem Linuxot! Kifejezetten a desktop Linuxról van szó ebben a topikban.

Én is a Mint alatt végzem a melót, de nem azért, mert csak ez alatt tudom végezni, hanem mert ebben már minden elem kézreáll, ami kell a melóhoz, nem kell külön odafigyelnem, hogy mit hol találok. Akár Win alatt vagy bármilyen oprendszer alatt menne ez, ahol böngésző van.

Erre utaltam a hozzád intézett kérdésemmel is..... ;)

(az is lehet, hogy a kolléga nem desktop Linuxra gondolt, de az az ő baja, itt most a Manjaro és hasonló home user oprendszerről van szó)

A Mint-re azért esett a választásunk, mert a Debian vonal előnyös beágyazott téren, valamint normálisan van összerakva.

Azért jó hallani, hogy a Debian vonalnak is van valami használati értéke még...... :D

[ Szerkesztve ]

(#253) vadkörte válasza ubyegon2 (#252) üzenetére


vadkörte
addikt

"Bohóckodni meg próbálgatni egy másik terméket jó a közember számára, de ennyi, aki nem fan, vagy nem kénytelen a munkája miatt használni a pingvint, az nem nagyon fog felé szagolni."

Ordas nagy baromságot írt a kedves idézett kolléga.
Nem vagyok fan, (bár a linux nem ismeretlen teljesen) olyannyira nem, hogy a munkahelyi gépen W10 van (az infósnál is, a többi gépen W-Xp) bár, ha rajtam múlna már rég linux-on dolgoznánk.
Az itthoni asztali gépemen ragaszkodok a W10-hez - végre van egy legális Windows-om :DDD - a laptopomra telepítettem tegnap este a Manjaro-t. Kb. ezekben a pillanatokban fejezem be ~90%-ra a gép belakását, a szükséges programok telepítését (sajnos a PS-t a GIMP nem váltja ki, de a laposon nem nagyon szerkesztgetek)
A NAS-omhoz - OMV :) - kb. 3 kattintással hozzáfértem (sajnos csak CIFS-szel, az NFS-t még át kell szabnom a NAS-on)
Az a gép, ami eddig lecsupaszított W7 kezelőfelülettel 50-60 °C-on járt, most 40-45 °C-on.
Kapott egy új esélyt a vén lapos, amíg nem tudom lecserélni.

Szerintem megérte.

Üdv. V. Körte

(#254) Dave™ válasza Frawly (#250) üzenetére


Dave™
nagyúr

Az oem licenc feltételeket nem sértem meg, a laptopon fut a Windows, csak van köztük egy hypervisor - a hardver ugyanaz. Ebbe még a MS sem tudna belekötni. A wine pedig jó, 2010-ig, a 13-as nekem nem jött össze stabilan és akkor még van vele jó pár limitáció. De a virtuális gépben más is futhat, a wine pedig azért korlátozott. Nyilván nem jókedvemből használom a VM-et, hanem egy szükségszerű kényszermegoldás - de működik.

(#255) schawo válasza zoltanz (#245) üzenetére


schawo
titán

OS/2, jézusom, hónapokig kizárólagosan használtam (a Pentium P60 gépem gyárilag azzal jött 94-ben), és a mai napig még a gondolatától is elkap a sugárhányás.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#256) schawo válasza Frawly (#250) üzenetére


schawo
titán

ha OEM, adott hardverre szól, virtuális gépre nem érvényes
Ez hatalmas tévedés. Egy OEM licenc egy adott gépen egy idejűleg egy példány futtatására jogosít, függetlenül attól, hogy hány réteg van a rendszer és a hardver között. Tehát feltehetsz belőle egyet fő rendszernek, és mellette egyet linux alá virtuálisba, mivel sosem futtatod őket párhuzamosan, mindkettő jogszerűen van használatban. De Win gazda alatt egy Win vendég egyidejű futtatása egyazon licenccel nem megfelelő licenszelés (hacsak nem windows server licencről beszélünk). De több (a példában kettő) oem licenc együtt megfelelő erre a struktúrára is.

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#257) bexxter


bexxter
tag

Köszi a cikket, hasznos!

Rég hallottam a manjaroról, bár 2002 óta ímmel-ámmal követem a különböző linux disztrók életét.. :) szerencsére általános suliban kötelező volt a számtech és annak keretében alap programozás ismeretek (lol.. basic es pascal) és ha már ilyenek, akkor a tanár állandóan előjött a linuxszal. Redhat volt a gépeken win95, később 98 mellett. A verzióra már nem emlékszem. Otthon a suse fogott meg (kde) akkor járt a 7.1nél.

.. később sok ideig nem foglalkoztam linuxszal, míg nem a korábban említett vírus téma miatt (is) elegem lett a családi gépen futó winből. Igaz a megjelenéstől a win10ig futott rajta a win7, újratelepítés nélkül(!). Sok év.. na mindegy.
Családnak mindegy volt, max az office jelentett gondot, de hála égnek nem használnak bonyolult képleteket stb így a libreoffice is elegendő.
Szóval azon a gépen most ubuntu 16.04. Tesóm gépén Mint 17 és a saját irodai/otthoni laptopon is ubuntu 16.10.

Viszont ez a cikk kiváncsivá tett, úgyhogy a sajátra megy az ubuntu helyett (eleinte csak virtual). Igaz van win10 is, de az csak néhány ügyviteli sw kipróbálása miatt.
Még az annyira háklis program is mint a unixautó szoftvere is simán fut wine-al. Néha ugyan rossz helyen érzékeli a kurzort, de az belefér, billentyűkombinációkkal amúgy is gyorsabb.

Az ssd miatt nem tapasztaltam sebességkülönbséget a különböző asztalkezelők között. Most az ubuntun gnome 3 fut, 3 monitort használva.
Kdet akkor láttam utoljára amikor megjelent a 3 és állandóan rengeteg hibája volt, a dizájn se tetszett (hiába témázható). Most kiváncsi vagyok a 4re.

Jó, hogy említetted a programokat (zene, képek, fájlkezelő, böngésző) ezekből mindig jó, ha van több alternatíva.
Ja a terminaltól nem félek, de azt hiszem az elmúlt 2 ubuntus évben talán 3x kellett.. :)

(#258) zoltanz válasza schawo (#255) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Én meg a Windows-tól öklendezek, nem vagyunk egyformák. Viszont a lényegen nem változtat a Win egy gány, instabil cucc volt. Mára javult a helyzet, csak 4 víruskeresőt kell futtatni, meg 2 kémprogram, kártevő irtót, +hw-es tűzfalat stb. :DDD

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#259) Syl válasza bexxter (#257) üzenetére


Syl
nagyúr

>Kdet akkor láttam utoljára amikor megjelent a 3 .... Most kiváncsi vagyok a 4re.

Pláne, hogy 5.12-nél tartanak :B

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#260) jeni


jeni
félisten

Üdv!
Telepitésnél nem volt magyar nyelvezet lehetőség. A bill beállitásoknál igen. Igy angolon futot. Most,hogy fent van a gépen,van lehetőség magyarositani a rendszert? Van ehhez applikációs progi ami magyar helyesirást korrigálja?
Ráppilantva hajaz a Window 10 felé a kinézete. Ebből kiinulva jobbnak igérkezik az Ubuntuval szemben.
U.i.:
Frissiteni nem tudok mert jelszót kér.

[ Szerkesztve ]

(#261) Dave™ válasza jeni (#260) üzenetére


Dave™
nagyúr

Szia! Ott volt rögtön a legelső lépésnél, csak átlépted.

Megnyomod a super keyt (windows billentyű), settings, majd ott local settings.

Azt a jelszót te adtad meg telepítéskor, azt kéri.

(#262) Degeczi válasza jeni (#260) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Magyarosítás = nemzetiszín pántlikával, madárkás motívumokkal díszítés, paprikával megszórás :D
Magyarítás amit szeretnél, ami persze minden rendszeren megoldható utólag is.
Libreoffice-hoz persze van magyar szótár.

(#263) ubyegon2 válasza jeni (#260) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ráppilantva hajaz a Window 10 felé a kinézete. Ebből kiinulva jobbnak igérkezik az Ubuntuval szemben.

Ha ez alapján ítélsz, az elég érdekes, de nagyon semmi köze nincs a kinézetnek az alap működéséhez. Azért nincs, mert nagyon testreszabhatóak az asztali kezelőfelületek. Itt linkeltem is két különböző disztró képét.

Az Ubuntu KDE és a Manjaro KDE ugyanúgy fog kinézni, ha akarod, most akkor melyik a jobb disztró? ;]

Egyébként ha úgy telepítesz, hogy el sem olvasod, mit ír ki a telepítés során a telepítősegéd, akkor nem lesz egyszerű dolgod egyik disztróval sem.

[ Szerkesztve ]

(#264) jeni válasza ubyegon2 (#263) üzenetére


jeni
félisten

Sose használtam 2 napnál többet az Ubuntut korábban.
Windowshoz vagyok szokva.
A Manjaro ma elindítva és elsőre a látvány és a kezelhetősége jobbnak tetszett.
Mivel nekem angolban jelent meg még ismerkednem kell vele.
Én amit láttam az a hosszabb futtatásokat az a "DOS"-n belül.
Alapból mielőtt elindítottam volna kerestem magyar OS felületi kiválasztás de nem találtam a nyelvek közt. Cseh,Lengyel,Török stb... ezek voltak.
Ha alapból van ott a magyar kiválasztás akkor más a tészta. Egyedül a billnél láttam a magyart.

[ Szerkesztve ]

(#265) vadkörte válasza jeni (#264) üzenetére


vadkörte
addikt

"Ha alapból van ott a magyar kiválasztás akkor más a tészta. Egyedül a billnél láttam a magyart."

Mert az a live rendszer (=telepítés nélkül is kipróbálható a rendszer, értelem szerűen korlátozásokkal, illetve hibajavításra, mentésre is felhasználható)

A live rendszerből az "Install Manjaro" ikonnal lehet telepíteni. Ot taz első panelen a legördülőből tudod kiválasztani, a magyar nyelvet. A teljes nyelvi csomagot a telepítés után lehet telepíteni.

Üdv. V. Körte

(#266) ubyegon2 válasza jeni (#264) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Sose használtam 2 napnál többet az Ubuntut korábban.

Nyilvánvaló számomra, de gondolom ott is az alap Unity felülettel telepítetted, az tényleg nagyon más kinézetre, mint a KDE, Cinnamon, Mate és az XFCE.

Alapból mielőtt elindítottam volna kerestem magyar OS felületi kiválasztás de nem találtam a nyelvek közt. Cseh,Lengyel,Török stb... ezek voltak.

Ez sajnos a live-ból indításbál ilyen elszabott, a régi felületű indítóképernyőnél még az F2 billentyűvel lehetett választani az összes fenn lévő nyelvből. Live-ból ennél az új felületnél csak az a pár nyelv van, de amikor telepíteni kezded, akkor már választható, ahogy Dave is írta.

(#267) jonyibandi


jonyibandi
csendes tag

Az nvidia kártyám miatt mindig is problémás volt a KDE használata, a KWIN-t egy sokat zabáló, szaggató compozitornak tartottam. A cikket olvasva viszont kedvet kaptam hozzá újra, felraktam előbb zárt nvidia driverrel, majd nouveau-val, nekem a nouveau jobban megy, pedig kb. mindenütt a zárt drivert javasolják.
Van esetleg valakinek tapasztalat arra vonatkozóan mi a legjobb választás/beállítás a KDE és az nvidia párosításához? Nekem GTX 950-em van.

Még egy apróság, a Latte dockot én is szeretem, de sajnos azt nem tudja, hogy az alap plasmoid tálcán jelenjen meg. Pontosabban rá lehet tenni, csak mindig elfelejti a kitűzött alkalmazásokat, és teljesen más a beállító felülete.

(#268) Dave™ válasza jonyibandi (#267) üzenetére


Dave™
nagyúr

Mit is szertnél pontosan? Az alap panelre tenni a latte dockot? Miért? Csinál magának sajátot, amivel sokkal több opciód van. Mit nyernél vele?

[ Szerkesztve ]

(#269) taiji


taiji
junior tag

Sziasztok,

Feltettem én is a Manjaro KDE-t, és az lenne a kérdésem, hogy a Dolphin-nak van olyan pluginja, hogy ftp-zni lehet vele? Nagyon szeretm Windows alatt a Total Commander FTP funkcióját, mert azt szoktam használni vezetéknélküli átvirelre a mobilomra. Mobilomon nyitottam egy ftp szervert, és Total Commanderre rácsatlakoztam. Dolphin amúgy tökéletes lenne fájlkezelőnek, nagyon sok mindent tud, és praktikus, de ez az FTP-zés nekem nagyon hiányzik.

Taijiquan

(#270) vadkörte válasza taiji (#269) üzenetére


vadkörte
addikt

Esetleg a Double Commnander?

Üdv. V. Körte

(#271) Dave™ válasza taiji (#269) üzenetére


Dave™
nagyúr

Alapból is tudja, a cím mezőbe ftp://felhasznalonev@cím és kész. De van plugin is, a KDE services. Beállítások - beállító ablak - szolgáltatások - új szolgáltatások letöltése. Arra készülj fel, hogy tele fogja pakolni a kontext menüt, utána azt valószínűleg szerkeszteni kell (kiszedni a számodra felesleges dolgokat), mert a MEGA feltöltőtől kezdve a youtube pluginon át az FTP elérésig minden van benne.

De lehet egyszerűbb a filezillát használni, az mindent tud, ami FTP.

(#272) taiji válasza vadkörte (#270) üzenetére


taiji
junior tag

vadkörte

Köszi, megnézem, hogy milyen.

Dave™

Filezillát használom céges szinten, de nem akarok pár alkalmas adatátvitelre még egy programot használni. TC-ben is azt tetszett, hogy két kattintás, és már rá is csatlakoztam, és ugyanúgy az ablakban tudtam másolni, mintha egy másik meghajtó lenne. Egyszerű volt és nagyszerű. Ilyen érdekelne itt is.
Kipróbálom a címmezőt, bár azt mindig beirogatni nem túl kényelmes, illetőleg megnézem a KDE services felrakását. Gondolom nem lehet nehéz a context menüt szerkeszteni :)

Taijiquan

(#273) Dave™ válasza taiji (#272) üzenetére


Dave™
nagyúr

A felhasználónevet írhatod utólag is, a címet meg bármit is használsz mindenképpen be kell írni (másolni), tehát alap dolgokra bőven jó a Dolphin is. Pl. Forpsi esetén ftp://ftpx.forpsi.com és már kéri is az azonosítást, ezt TC alatt sem tudod megpsórolni.

[ Szerkesztve ]

(#274) taiji válasza Dave™ (#273) üzenetére


taiji
junior tag

Ezt hogy érted? TC alatt el lehetett menteni az FTP-s kapcsolatokat is. Tehát a listában csak rákattintottam a mobil-ra (ezt a nevet adtam neki), és a megfelelő ip-re megfelelő user/pass-al (ezek mind el voltak mentve) már rá is csatlakozott, tehát összesen két kattintás volt az egész. Most nézem a weben ezt a Double Commandert, és gyakorlatilag külsőre mindenképp egy Total Commander, csak linux-ra. Otthon kipróbálom, de szimpi, az átállást megkönnyíti :)
Viszont a telepítőből van qt-s és qt5-ös is. Nyilván a QT a fejlesztői környezet lenne, csak nem tom hogy a sima qt, vagy qt5-öt érdemes-e telepíteni.

[ Szerkesztve ]

Taijiquan

(#275) jonyibandi válasza Dave™ (#268) üzenetére


jonyibandi
csendes tag

Tegnap már késő este bennem is megfogalmazódott ez a kérdés, csak már fáradt voltam a latte dockban létrehozni egy teljes értékű panelt, ezzel kiváltva a default tálcát. Valahogy olyan gyári érzés lett volna úgy :)
Mindegy, ma este kipróbálom. A cikket pedig köszönöm!

(#276) vadkörte válasza taiji (#274) üzenetére


vadkörte
addikt

Nem teljesen TC. Más. Nem jobb, nem rosszabb, más.
Az alkalmazásboltból telepítsd, akkor nem kell foglalkozni ilyenekkel.

Üdv. V. Körte

(#277) taiji válasza vadkörte (#276) üzenetére


taiji
junior tag

Igen azt látom, hogy külsőre kicsit nagyobb sortávok vannak, meg linuxra jellemző dolgok benne vannak, mint linkek, mountolási lehetőségek, de még a beállításon belül is nagyon hasonló dolgok vannak. Tetszik, köszi :)
Meg kipróbálom a Dolphin alatt a KDE services it, mert nagyon tetszik a Dolphin. Gyakorlatilag olyan, amilyennek egy gyári fájlkezelőnek kell lennie.

Taijiquan

(#278) Dave™ válasza taiji (#274) üzenetére


Dave™
nagyúr

És mi akadályoz meg abban, hogy könyvjelzőzd az adott mappát? Nem értem mi hiányzik innen, egyszer megadod a címet, aztán elmented.

Lásd kijelölés:

jonyibandi: ja értem, tehát nem értetted eddig hogy működik. A latte dock egy dockot (panelt) hoz létre, hogy milyet azt te választod ki, az alap olyan mint a macOS dockja, de vannak előre konfigurált dockok is, pl. Plasma (ez a KDE paneljére hasonlít), meg Unity (ez egyértelmű). Aztán ezeket át is lehet szabni. A latte sokkal többet tud, mint a gyári panel, tehát semmi értlme nem lenne vegyíteni a kettőt. Bőven elég, ha csak latte-t használsz. Nálam is csak latte van.

[ Szerkesztve ]

(#279) vadkörte válasza Dave™ (#278) üzenetére


vadkörte
addikt

Ha már dock...
Lehet amatőr a kérdés, de az alsó panelt, hogy tudom felülre helyezni (XFCE) a Mint Mate-ben a palel opciói között volt egy felül opció, vagy egérrel felhúztam. Itt ilyet nem találok.
Vagy töröljem és hozzak létre egy felső panelt? (OK, ez se nagy kunszt)

Üdv. V. Körte

(#280) taiji válasza Dave™ (#278) üzenetére


taiji
junior tag

De ezzel a könyvjelzőbe mentéssel elmentődik a felhasználónév és a jelszó is titkosítva?

[ Szerkesztve ]

Taijiquan

(#281) Rimuru válasza vadkörte (#279) üzenetére


Rimuru
veterán

panel tulajdonsagok, kiveszed a lock-ot, utana tudod mozgani (helyere rakod, majd visszarakot a lockot).

Vigyázat, csalok!

(#282) Rimuru válasza taiji (#280) üzenetére


Rimuru
veterán

Csak egy tipp, ha hasznalsz kulcstartot akkor oda menti el, ott titkositva van, ellenkezo esetben valsz plain text.

Vigyázat, csalok!

(#283) taiji válasza Rimuru (#282) üzenetére


taiji
junior tag

Igen, logikusan hangzik. Köszi.

Taijiquan

(#284) Rimuru válasza Dave™ (#246) üzenetére


Rimuru
veterán

Mennyi memoriat adsz a virtualis gepnek?

Vigyázat, csalok!

(#285) Frawly válasza ubyegon2 (#263) üzenetére


Frawly
veterán

„Egyébként ha úgy telepítesz, hogy el sem olvasod, mit ír ki a telepítés során a telepítősegéd, akkor nem lesz egyszerű dolgod egyik disztróval sem.”

(#212)-ben ezt írtam mindössze 48 hsz-szel jeni előtt:
„De már olyat is láttunk, hogy Kapkodok Karcsi gyorsan felpattintja a legújabb Mintet vagy Ubuntut, bebootol a Live rendszer, indítja a telepítést, lezavarja. 5 perc múlva jön a fórumra, hogy miazhogy nem magyarul van, meg a billentyűzet sem ír ékezetes karaktereket. Közben meg kiderül, hogy a Live rendszernek, meg telepítőnek ez az első kérdése, hogy milyen nyelv, milyen billentyűzet, csak már ezt sem volt hajlandó türelmesen elolvasni, hanem nyomkodta ész nélkül a Next-Next-Finisht.”

És akkor mindig az van, hogy baromságos litániákat írok, és nem kell pár hsz., be is igazolódik. lev258 mindig megírja, hogy nem értek hozzá, olvassak utána még egy kört. Pedig ezek a kezdő linuxos típushibák annyira sablonosak, hogy már előre meg tudom jósolni az adott topikban a mintát, képernyőcsíkozás, fstab, képernyőcsíkozás, lokalizációelnemolvasása, képernyőcsíkozás, Wi-Fi-driver, fstab, képernyőcsíkozás, stb.., és alig-alig törik meg az ismétlődő minta szabályossága, annyira kiszámítható, hogy x ember ezt szívja meg, y pedig amazt.

Persze nem kárörvendeni akarok, bárkivel előfordul, hogy valamit benéz, velem is, csak a Live telepítő legesdelegeslegelső kérdésénél ciki. OS telepítésénél mindig mocskosul kell figyelni, pláne a fizikai gépre megy fel virtuális helyett és van a gépen más OS, meg éles adatok. Különösen a nyelvi beállítások és a particionálásnál, elég egy /dev/sda3 helyett egy sda4-et félreolvasni, és pá-pá az adatoknak. Rendszeresen aktualizált biztonsági mentésnek mindig kell lennie, de kényelmetlenebb mentést visszahúzni utólag, mint először figyelmesen olvasni. Ha érzi valaki, hogy fáradt, nem tud figyelni, hagyja a telepítést holnapra. Nem lóverseny, hogy fel kell pattintani 3 perc alatt, mert kezdődik a Tetűkettőn az Izaura 398. része. Ha nem tudja az időt rászánni, ne telepítsen.

És itt még azt sem lehet mondani, hogy a Linux szar, mert a Win7-8.x-10 telepítője is épp így kezdi, nyelv és billentyűzet beállítása, csak az annyival kegyesebb ECDL Mancikáékkal szemben, hogy a nyelvnél az adott Windows kiadás nyelve már előre ki van választva (tehát ha magyar Windows, akkor nem kell legörgetni angolról magyarra), és ehhez szintén default opciónak beteszi ugyanazon nyelv billentyűzetkiosztását, így pedig általában hozzá sem kell nyúlni. Kivéve, mikor mégis, aztán jönnek a pokoli kínok, hogy mégis olvasni kell mindenféle grafomán 2 soros beállítást.

(#286) Dave™ válasza Rimuru (#284) üzenetére


Dave™
nagyúr

512MB (Windows 7). Bőven elég neki az Excelhez.

Frawly: tényleg nagyon hosszú hsz-eket írsz (elveszik benne a lényeg).

[ Szerkesztve ]

(#287) Skullwipe válasza Dave™ (#286) üzenetére


Skullwipe
senior tag

Nekem tetszik, szépen tagolja és kerek gondolatok, nem tudom miért de ezt simán elolvasom. Talán a szarkazmus benne amitől nagyon tetszik ;]

(#288) jeni válasza Frawly (#285) üzenetére


jeni
félisten

Ne haragudj!
Neked gondod van (volt) azzal ha én most a Kapkodok Karcsi lévén és kipróbáltam valamit amiben nem vagyok otthon? Addig amíg a boltokban a Manjaro KDE nem lesz kapható vagy bármely Ubuntu változata CD-n,Pendrive-n és könyv formájában,addig ne is várj ilyen fajta tudást a többi felhasználótól akik még sosem próbálkoztak az Ububtu-Linux valamely formájával,mint ami tudásra tettél szert az idők folyamán,s amivel már rendelkezel ilyen téren! Úgy gondolom ez természetes dolog. Amúgy ha a hozzászólás(ok) és kérdés(ek) számodra irritáló akkor Légyszi ha annyira vágod,kened a dolgokat akkor csinálj egy összefoglalót,hogy az abszolút kezdők is elboldoguljanak vele.

Nem a kezdő,nem a rendszerrel ismerkedő felhasználó hibája ha a Windows-al ellentétben nincsenek előre telepített megoldások a Manjaro KDE telepítésnél.

Elhiheted nem lustaságból hagytam ki pár fontos beállításokat a telepítés vagyis a próba/demo verzió felrakása során.

Ha segíteni nem tudsz a topikban bármilyen fel tett kérdésre akkor ne kritizálj másokat. Ezzel csak elveszed a kedvüket-vissza irányítod az általad nem pártolt Windows-ra. Nem lennél jó marketingest ilyen téren.

Tőlem szabad kezet kaptál,a többiek előtt elsőként ezzel,hogy megbirkózz a hálátlan feladattal azzal a címmel? :R
Én sose vállalkoznék rá mert tudom nem is tudnék egy ilyen telepítési összefoglalót megírni. Ha értenék hozzá akkor se vállalnám,mert tudom vannak nálam jobbak,gyakorlatosabbak.

Vagyis:
"Hogyan telepítsünk Manjaro KDE-t"

A többit már tudod pontokba tenni.

Elnézésedet kérem azért,hogy lemertem írni a gondolataimat az írásoddal kapcsolatban. :R

(#289) ubyegon2 válasza Frawly (#285) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

lev258 mindig megírja, hogy nem értek hozzá, olvassak utána még egy kört.

:DDD

Ez jó.

Ezek a kapkodó problémák nagyon jellemzőek, kicsit szégyenlem is magam, mert én is percek alatt akarok végezni a telepítéssel. :B

Hogy legyen mit tárgyalni a visszatérő problémákon kívül is.
Az miért van, hogy ha Debian/Ubuntu alapú disztróra áthelyezem a GRUB-ot, azzal kernel panic-ot kapnak a gépen lévő Arch származékok? A következő Arch klón telepítése után viszont életre kelnek a maradék Arch-ok.
Kicsit hasonló a nem olyan régen volt problémához, ott meg az volt a jelenség, hogy a Manjaro utáni telepítéssel halt be a Manjaro és át kellett valamit írni az initrd-ben. Meg is van a thread.

Amúgy nekem is bejön a hosszú szöveged, még mindig jobb, mint ha ki kéne találni a rövid szövegből még azt is, amit a hozzászóló nem ír le, mert evidensnek gondol. De amúgy miről is írtál? ;]

(#288) jeni

Egyébként a Linux kezdőknek c. topik Összefoglalójában elég sok jó és hasznos, közérthető írás linkje megtalálható, ha valóban érdekel a téma.

egy példa erre:
https://linuxmint.hu/hir/2015/08/a-baratsagos-linux

[ Szerkesztve ]

(#290) Dave™ válasza jeni (#288) üzenetére


Dave™
nagyúr

Ott van a cikkben a második oldalon képenként.

(#291) zoltanz válasza jeni (#288) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Linux köszöni jól van. Amúgy mindenkivel segítőkészek sztem, nem nekünk teszel szívességet ha használod. ;]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#292) fuwiradis


fuwiradis
tag

koszi a cikket :)

mar egy ideje ki akarok probalni egy rolling release distrot (oke a manjaro nem az). egy permanens usb minimal arch telepiteshez mekkora pendrive-ot javasolnatok? 32 gb?

(#293) Dave™ válasza fuwiradis (#292) üzenetére


Dave™
nagyúr

De, a Manjaro rolling, ott van rögtön az első oldalon :)

(#294) CPT.Pirk válasza fuwiradis (#292) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ez nem Windows, hogy eleméssze a háttértárat. A minimál telepítés max pár GB lehet, de azzal már szerintem sokat mondok. :)

A manjaro egyébként épp eléggé rolling, az Arch csomagjait használja. Ezen az ágon ami nem teljesen rolling, az a ChakraOS pl.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#295) Rimuru válasza Dave™ (#286) üzenetére


Rimuru
veterán

Igy ertem hogy nem fogy el annyira konnyen a RAM-od.

Nalam vegtelen RAM is elfogyna. :DDD
mostani pelda
total used free shared buff/cache available
Mem: 7,7G 7,4G 49M 167M 299M 80M
Swap: 11G 2,2G 9,8G

Vigyázat, csalok!

(#296) Dave™ válasza Rimuru (#295) üzenetére


Dave™
nagyúr

A Win7-es gépnek elég annyi is, Linux VM-eknek (asztali környezettel) többet adok, de az ilyen appliance jellegű dolgoknak szintén elég 0,5-1GB. Egyik gépemben sincs forrasztva, tehát a bővítés lehetősége megvan, de még sosem bizonyult kevésnek, meg marha drága is, így elég a 8GB. Nálad mi viszi el?

(pillanatra furcsán festettek a számok, aztán észrevettem hogy elcsúszott :D )

[ Szerkesztve ]

(#297) fuwiradis válasza CPT.Pirk (#294) üzenetére


fuwiradis
tag

oke, de nem bizonyos shifttel veszi at a legujabb csomagokat Arch-tol? Mintha olvastam volna valami ilyesmit, ebben az ertelemben gondoltam, hogy nem rolling (igaz, ha meg igy igaz is lenne akkor is pontatlan megfogalmazas). Lehet hogy keverem valamivel es nincs delay, akkor viszont sztorno az egeszert.

Jolvan, akkor rateszem a legnagyobb szabad pendriveomra, amit talalok :DDD jobban meggondolva azt hiszem nincs is szabad 32-esem most

(#298) Dave™ válasza fuwiradis (#297) üzenetére


Dave™
nagyúr

Ha demagóg lennék azt mondanám, hogy a cikkből minden kiderül (ráadásul rögtön az első oldalon). Bemásolom a kedvedért ;]

A Manjaro mint rolling rendszer csak egyszer kerül telepítésre, utána ezt a rendszert frissítjük folyamatosan, újratelepítés vagy disztribúciófrissítés nélkül. A tárolókban folyamatosan elérhetőek a legújabb csomagok, amik először a tesztelési (testing) ágra kerülnek, ahonnan, ha megbízhatónak bizonyulnak, némi idő elteltével átkerülnek a stabil (stable) ágra. A gyors frissítések miatt sokan tartózkodnak a rolling rendszerektől, azonban érdemes megjegyezni, hogy míg az Arch valóban ún. bleeding edge megközelítést használ (nagyon gyorsan kikerülnek a tesztelési ágból a stabil ágra a csomagok), addig a Manjaro esetén az Arch stabil ágát tekintik tesztelési fázisnak, és csak bizonyos idő elteltével, ha nincs semmi komolyabb hiba (általában 1-2 hét, nagyobb frissítések esetén inkább az utóbbi a jellemző) kerülnek át ebből a stabil ágra a csomagok, ami a gyakorlatban azt jelenti hogy ekkor jelez frissítést a rendszer.

(#299) fuwiradis válasza Dave™ (#298) üzenetére


fuwiradis
tag

oke, szoval megiscsak itt olvastam. mar nem tudtam hogy a te cikkedben vagy egy masikban.

tovabba ugy nez ki a bleeding edge kifejezest kerestem volna fentebb sikertelenul, teljesen jogos a korábbi korrekcio reszetekrol, koszi.

(#300) mave13


mave13
őstag

Sziasztok!

Knoppixon kívül nem volt még dolgom PC-s Linuxal, de ezt a Manjarot gondoltam kipróbálom.

Iso leszed, Rufus, FAT32, GPT séma, dd mode, és go.
A lapos egy HP 8540w i7 Q 720 8 GB RAM, nVidia Quadro FX 1800M. Emellett van még egy Dell U2713 HM monitor. Ezzel használom "asztali gépnek".

Egyelőre nem telepítettem, USB boot funkciót próbáltam. Manjaro szépen bebootolt, megjelent a kezdőlap, majd kicsit pörgött a karika, és félig áttűnően behozta a kezdőlapot, és keményre fagyott. Második próbálkozásra csak a kezdő háttérkép jött be, egér pár másodpercig volt, majd eltűnt, és a gép újraindult.

Vajon, mi lehet a gond? Próbálok utána keresni, de eddig semmi. Pedig adnék neki egy esélyt, a leírás alapján jó. Ja, meg magamnak is a Linux felé... :D
Secure boot opció a BIOS-ban nincs. UEFI be van kapcsolva.

[ Szerkesztve ]

Icewolf || kósza ||

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.