Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#401) jeni válasza Frawly (#398) üzenetére


jeni
félisten

sajnos jött be,nem értelmezett parancsként értelmezte a fallback beírás után

nomodeset

(#402) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#399) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Fenébe, jobban kell figyelnem, mert már látom, hogy Arch vonalon minden direkte nem úgy van! Ez az Arch meg a származékai biztosan nőből vannak! :)

Valami csak lehet benne, mert pont egy éve is fenti megállapításra jutottam. :DD [link]

Meg az az érzésem is megvan mindig, hogy tutira direkt csinálnak máshogy mindent.

Van jelentősége, hogy nem a /mnt, /media alatt van vagy csaj nehogy már ugyanúgy csináljuk mi is, mint a Debianos kutyák effektus van Archéknál? :D (szintén ugyanabból a hsz-ből)

*********************************
Ezt csak azért linkeltem neked, hogy ne aggódj, láttam már ezelőtt is Arch származékokat. ;)

(#403) ubyegon2 válasza Degeczi (#400) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha laptopot használsz, pl. a touchpad automatikus letiltása bedugott egér esetén elég fontos opció lenne.

Neked lehet, de akkor tiltsd le. :U Rohadt jó lenne, ha a DE eldöntené, én mikor melyiket akarom használni, sokszor ugyanis nem nyúlok az egérhez, csak bal kézzel a tapipadon mozgatok valamit. Ez szerintem teljesen jó úgy, ahogyan van, ha akarod letiltod. Én meg pont így szeretem használni, a lényeg, hogy gépeléskor inaktív legyen a tapipad.

Csak, hogy jobban lépbe légy, ez nem csak Cinnamonnal van így, hanem a többivel is. ;)

[ Szerkesztve ]

(#404) Degeczi válasza ubyegon2 (#403) üzenetére


Degeczi
nagyúr

És Cinnamon alatt hogyan tiltsam le automatikusan?
(hiszen az volt az alapállításod, h nem szenved hiányt testreszabhatóságban. De - függetlenül attól, h neked épp nem hiányzik egy fontos opció)

[ Szerkesztve ]

(#405) zoltanz válasza jeni (#391) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Régebben én is használtam TV kártyát VLC-vel, menni kellene.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#406) jeni válasza zoltanz (#405) üzenetére


jeni
félisten

most az a gondom hogy hiába is próbálom beírni a nomodeset parancsot nem értelmezettként veszi és vissza menve a Grub menübe azutáni indulás után akkor is felbontási hibával a boot indulása után leáll.
a gép megy de nem látok semmit a képernyőn.
ha meg vissza megyek a Windows-ra akkor meg hibátlan a gépem. egyes egyedül a Manjaro HDD-re kapcsolva áll le az egész. úgy tűnik,hogy újra fel kell tennem a cuccot,vagy pihentettem egyelőre.mert így nem okés.

[ Szerkesztve ]

(#407) ubyegon2 válasza Degeczi (#404) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha megnyugtat, nálam az összes DE így kezeli a tapipadot.

És Cinnamon alatt hogyan tiltsam le automatikusan?

Ezt nem értem, vagy automatikusan van valami letiltva vagy a felhasználó által. Te akkor tudnád automatikusan letiltani, ha te lennél maga a rendszer. Az vagy?

Szerintem az elég, ha desktopon alapból letiltja, laptopon pedig nem.

Ha értelmezzük a testreszabhatóságot, akkor arról van szó, amit én állítgatok be kedvem szerint és nem az automatikus detect alapú rendszer defaultról. :)

[ Szerkesztve ]

(#408) Degeczi válasza ubyegon2 (#407) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Ismét: nálad. Ettöl még egy jól testreszabható DE alatt ott az opció az automatikus tiltásra - Cinnamonban azonban nincs rá mód, márpedig az volt az alapállításod, h nem szenved ilyesmiben hiányt.

A szavakkal ökörködést pedig lehetőleg mellőzzük, légyszi. Elég egyszerű, sokak által igényelt funkcióról van szó, hiszen egy laptopot rengetegen használunk asztali környezetben munkára, bedugott egérrel is, de úton, egér nélkül is. A többség pedig nem örül annak, ha kézzel kell tiltogatnia/engedélyeznie a touchpadet minden alkalommal.

[ Szerkesztve ]

(#409) vadkörte válasza jeni (#406) üzenetére


vadkörte
addikt

Írd le lépésről lépésre, hogy mit csináltál.
Talán tudunk segíteni

Üdv. V. Körte

(#410) jeni válasza vadkörte (#409) üzenetére


jeni
félisten

a menüből ide belépve és a fallback után a parancssort beírva nem értelmezettként vette.

(#411) Dave™ válasza ubyegon2 (#407) üzenetére


Dave™
nagyúr

Nem az összes.

(#412) Rimuru válasza Degeczi (#408) üzenetére


Rimuru
veterán

Ez szerintem egy felesleges vita, uby-nak jól testreszabható neked nem (ez szubjektív vélemény) ő használja te nem és még van oldva 🙂

Egyébként írsz rá udev szabályt ha nagyon hiányzik.

Vigyázat, csalok!

(#413) ubyegon2 válasza Degeczi (#408) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem tudok olyan tesztreszabhatóságról, amit a Cinnamon ne elégítene ki

Bocs, de én pontosan ezt írtam. Ez mást jelent, amit írtál, hogy én állítottam:

márpedig az volt az alapállításod, h nem szenved ilyesmiben hiányt.

Nem ökörködök a szavakkal, de a jelentésüket mégis célszerű lenne figyelembe venned!
Ez van. Egyrészt a nem tudok is jelentéssel bír, másrészt a ne elégítené ki azt jelenti, hogy eddig az én igényeimnek megfelelt. A tiednek nem, de én ezt nem is állítottam.

A többség pedig nem örül annak

Ezt én nem tudhatom, de megkockáztatom, hogy te sem. ;)

(#412) colomb2 Ja, főleg, hogy desktopon használom, de a laptopon is minden DE alatt működik az egér és a tapi is. Pont így jó ez, gépelés közben ne kavarjon be a tapi, ez fontos.
Fenét se érdekli, ha valaki szerint sz*r a Cinnamon. Erre( főleg a fentire) külön ki fogok térni a Cinnamonos cikkemben.....ha egyáltalán ezen a felületen meg tudok jelenni bármilyen írásommal. :D Valamibe tuti bele tudnak majd kötni.....remélem Apollyon kolléga fogja konnektorozni.

[ Szerkesztve ]

(#414) Syl válasza ubyegon2 (#413) üzenetére


Syl
nagyúr

Ne már! Végre rászántad magad egy kiadós Cinnamon cikkre? Éljen! :C

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#415) ubyegon2 válasza Syl (#414) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ja, jó lenne már egy jó kis De írás, amit lehetne gyapálni! :DD

Amúgy már többször rászántam magam, de lehet, hogy most is meg kéne várni, mi jön ki májusban a Mint-tel.....mivel szorosan a Mint Cinnamon lesz a téma, a saját X-es programok bemutatásával értelemszerűen. Így az is ráugorhat, aki a Mint-et nem szeresse meg az is aki a Cinnamont utálja. :P

(kicsit az is akadály lehet, hogy nem vagyok egy írékony alkat, elmegyek egy témával nagyon akár, ilyen jól felépített, összeszedett cikket nem tudnék írni, mint Dave kolléga és a többiek, reménykedem is mindig, hogy megelőz valaki)
(másik gond lehet a megjelenés, márpedig csak a saját nickemen tudnám csinálni, ami aztán igencsak népszerű) :D

[ Szerkesztve ]

(#416) taiji


taiji
junior tag

Sziasztok. Belefutottam pár problémába, és hátha tud valaki segíteni:

- még mindig van az a probléma, hogy nem jegyzi meg az ablakok helyét és nagyságát, sőt ha vannak cikés oszlopok amik alatt értékek vannak, és széthúzom, hogy látszódjanak, akkor a következő indításkor azt sem. Ugyan azt beállítottam, hogy minden program közel középen nyíljon meg, de arra nem találtam beállítást, hogy ezek az ablak-beállítások működjenek akkor is, hogy ha egy programból meg akarok nyitni egy file-t és erre ugrik fel egy ablak, ahol tallózhatok, no az mindig kicsi, mindig nagyítgatnom kell az ablakot, majd az oszlop fejléceket (pl filenév) széthúzni, hogy lássam a teljes filenevet. Azért így használni eléggé fárasztó, és kiábrándító mindennapos használatban. Biztos van erre valami megoldás, mert nem hiszem, hogy a mai világban erre egy oprendszer ne lenne képes, főleg úgy, hogy másban meg tele van jó ötletekkel :)

- Be van állítva, hogy az adott felhasználómnak bár van jelszava, de maga a bejelentkezés automatikusan törtéjen meg, ennek ellenére mégsem jelentkezik be automatikusan, mikor elindul a Manjaro. Mi okozhatja ez? Van még valami trükk?

- Mivel sajnos a notebookom csak 1366*786-as felbontású - ami bár otthoni használatra nekem elég lenne -, és miatt szívok ha dolgoznom kell otthonról, így tervezem, hogy notebookot váltanék ha találok egy jót, jó áron, de ugye felmerül az a kérdés, hogy ha az új notiba átpakolom majd az SSD-met, és bebootolok, akkor mit fog szólni a Manjaro? Mert azt tudom, hogy a Windows 8.1 óta ez a Windowsnak nem probléma. A drivereket újra felkonfigolja 1-2 perc alatt és kész (max egy rebootot kér), de mi újság ezen a téren a Manjaro-val? Ő is képes arra, hogy ha érzékeli, hogy a komplett hardver réteg megváltozott, akkor automatikusan újra felnyomja a megfelelő drivereket, és minden megy tovább?

Taijiquan

(#417) Rimuru válasza taiji (#416) üzenetére


Rimuru
veterán

3. kb gond akkor lehet ha valtozik video kartya es nincs fent a driver, es/vagy EFI/legaci boot kozti kulonbsegek
amugy alapvetoen a lepesek roviden: atrakod a hattertarat, bebootolsz fallback modban (rendszerbetoltoben lehet valasztani), csinalsz egy initramfs generalast, ha kell felrakod a video drivert (letorlod a regit) -> reboot es orulsz.

Vigyázat, csalok!

(#418) taiji válasza Rimuru (#417) üzenetére


taiji
junior tag

Az EFI/legacy nyilván gond, és ez miatt a BIOS-t ugyanúgy kell beállítanom ez nyilvánvaló.
A többit nem értettem, de majd ha eljön az idő rákeresek a gugliban :)
Bár sanszos, hogy a köv. notebook is olyan lesz, hogy alap Intel HD videókártya + Nvidia.

[ Szerkesztve ]

Taijiquan

(#419) Dave™ válasza taiji (#416) üzenetére


Dave™
nagyúr

Írtam korábban, hogy általános ablakszabály kell. Megcsináltam a kedvedért (értéket nem kell beírni, csak azért van ott mert már aktív):

A bejelentkezés lehet megtörténik, csak valamiért lezár a képernyő, ezt az SDDM beállításainál tudod kiszedni (automatikus képernyőzár vagy micsoda).

[ Szerkesztve ]

(#420) Rimuru válasza taiji (#418) üzenetére


Rimuru
veterán

Majd ha aktualis terj be a kezdo topicba. ;)

Vigyázat, csalok!

(#421) robogos10


robogos10
aktív tag

Jól néz ki de az lenne a kérdésem hogy aki még életében nem használt linuxot annak érdemes egyik napról a másikra erre váltania? :DDD :DDD

Szép igényes cikk gratulálok hozzá :R

[ Szerkesztve ]

(#422) Rimuru válasza robogos10 (#421) üzenetére


Rimuru
veterán

Megertehi, kerdes hogy mennyire akarod (es van-e ra szukseged). Ha komolyak a szandekaid akkor igen, pl nincs dual bootban windows akkor nincs biztonsagi jatek, meg kell oldanod linux alatt a dolgokat (ezzel pedig tanulsz).
A legfontosabb dolog, ez nem windows, ne akard ugy kezelni.

Vigyázat, csalok!

(#423) jeni válasza robogos10 (#421) üzenetére


jeni
félisten

nem mert:

én nekem nincs ilyen szerencsém :(((
1. kör.demó ment és egy két lépést átléptem,lásd angolul ment a rendszer
2. kör. most úgy vagyok vele,hogy nem tud a rendszer fel állni feltehetőleg VGA driver hibára hivatkozva.
3. vagy törlöm és újra megpróbálom majd
vagy
hagyom most így hátha találok majd infót a hibára.

tény,hogy tapasztalat, és ismeret nélkül bármilyen egyszerű is a Manjaro egy-két problémába beleesik valaki akarva akaratlanul.

(#424) Tanisz


Tanisz
senior tag

Nekem VirtualBox-ba miért nem hajlandó települni?
KDE verzió
Beállítok mindent, install és ott megáll (feketet képernyő):D

Nem egy linuxot telepítettem már VirtualBox-ba, de ilyen gondom még nem volt.

Ötlet?

[ Szerkesztve ]

http://projekt.azigazikincs.hu/ ''Homo loquax nonnumquam sapiens''; "Nam et si ambulavero in valle umbrae mortis, non timebo mala, quoniam tu mecum es. Virga tua et baculus tuus, ipsa me consolata sunt. "

(#425) Degeczi válasza Rimuru (#412) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Pontosan ezt tettem, saját és ismerősök gépén is - de valljuk meg, ez nagyon nem felhasználóbarát megoldás (amit ráadásul az egértípusokhoz kell igazítani, hiszen ahány egér, annyi azonosító)

Nem szeretem a KDE-t, de míg ott ez egyetlen kattintással megoldható (és Gnome3 alatt sem sokkal nehezebb), Cinnamonban nincs rá mód, ez elég objektív tény.

[ Szerkesztve ]

(#426) Dave™ válasza robogos10 (#421) üzenetére


Dave™
nagyúr

Én így tettem, nekem bevált. Bő két éve használok kizárólag Linuxot (otthon is, munkában is). Viszont amit colomb2 mond, azt érdemes megfontolni, csak tudsz jól kijönni a váltásból ha nyitott és kellően érdeklődő/elszánt vagy.

Tanisz: nincs Windows hostom, passz. Valaki másnak is volt vele gondja, talán a TLP-hez kötődik. Tudom nem vígasztal, de Linux hoston simán megy :)

jeni: semmi sincs ingyen, legalább egy kis minimális tanulást/energiát azért bele kell rakni, különben nem lesz sikerélmény. Ha nem tudsz legalább alapszinten angolul (nem tudom így van-e), sokkal nehezebb keresni a megoldásokat, a magyar források nem a legjobbak. A fórumos kérdések sem a legjobbak, mert sokkal gyorsabban meg lehet találni a legtöbb problémára a választ, ha proaktívan keresel. Türelem és nyitottság nélkül garantált a kudarc, mint az élet legtöbb területén, bármiről is legyen szó.

[ Szerkesztve ]

(#427) Skullwipe válasza Degeczi (#425) üzenetére


Skullwipe
senior tag

Ó, az egér témát ne is feszegessük, aki tudja mi az a smoothing egereknél annak bizony bele kell merülnie a témába, hogy ezt ki kapcsolja és egy valós szenzor teljesítményt kapjon. Nem bántani akarom a linux rendszereket, de ez is örök probléma lesz bennük, mivel sokan irodai szenzorral ezt nem veszik észre és ha kikapcsolnák használhatatlanná válna az egerük, ablakosban csak pár apró kattintás és már meg is szűnik ez a rásegítés.

Billentyűzeteknél szerintem viszont jó a helyzet, mivel a óccó kínai mechák is simán mennek NKRO és hasonló dolgok gond nélkül.

[ Szerkesztve ]

(#428) Rimuru válasza Degeczi (#425) üzenetére


Rimuru
veterán

Az hogy ott van-e objektiv ahogy hogy kinek mi a testreszabhato szubjektiv.
"Rossz" szabalyt irtal ha kulon megadtad az eger azonositojat, archwiki

#427) Skullwipe: en pl windows alatt nagyon utalok touchpadot hasznalni olyan rosszul mozog ott a kurzor, linuxon pedig teljesen kenyelmes (na nem libinputot hasznalva ez utobbi hasonlo elmenyt ad mint a win).

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#429) CPT.Pirk válasza Tanisz (#424) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mit állítottál be Linux típusnak? Ha nem a "generic" vagy min van, akkor tedd át arra.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#430) vadkörte válasza Tanisz (#424) üzenetére


vadkörte
addikt

Melyik drisztribúciót választottad ki a vm létrehozásakor? ISO megfelelő volt? Egyáltalán elindult a VM, jó booteszközt állítottál be?
Tényleg csak egy tipp, mert nálam VB-on ment a KDE install - az más kérdés, hogy maga az OS nem (hw probléma) - de próbáld ki VmWare Player-ben is.

Üdv. V. Körte

(#431) Dave™ válasza CPT.Pirk (#429) üzenetére


Dave™
nagyúr

Ja igen, vagy Archra leginkább (alapból a Mandrake-et ajánlja fel a Manjaro névre).

robogos10: ez nem Windows. Ha úgy akarod használni mint azt, akkor nem sok jövőt jósolok. A cikkben le van írva sok minden, pl. a játékok kérdése is érintve van (Steam, PlayOnLinux), de ez nem azt jelenti hogy minden menni fog, főleg nem ugyanúgy. Viszont van rengeteg pozitívuma, aminek egy része szintén benne van a cikkben. Innentől mérlegelés kérdése az egész. Nekem megérte, nem hiányzik a Windows.

[ Szerkesztve ]

(#432) robogos10 válasza Dave™ (#426) üzenetére


robogos10
aktív tag

Ezen is mindent ugyan úgy lehet min win-nél? Játék stb..? Bár ahogy elnézem kisebb a rendszerigény lehet belevágok :))
Honnan lehet beszerezni? :B Már meg is van
Apropó...
Régebbi alaplapok driverével mi a helyzet?

[ Szerkesztve ]

(#433) CPT.Pirk válasza Dave™ (#431) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Chakránál is volt ebből gond, hiába Arch leszármazott, általános Linuxra kellett beállítani a Virtualbox.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#434) ubyegon2 válasza robogos10 (#421) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

[link]

Inkább a Kezdőben válaszoltam.

(#435) Dave™ válasza CPT.Pirk (#433) üzenetére


Dave™
nagyúr

Lehet host függő, én mindig Archra rakom, tökéletesen megy.

(#436) Skullwipe válasza Rimuru (#428) üzenetére


Skullwipe
senior tag

Á én arra gondolok, hogy a használt szenzor és annak implementációja és fw-je határozza meg az egeret, most hagyjuk a formát, anyag minőséget, vezeték, stb. témát.

De mondok egy érdekeset, és ezt nem tudom mi határozza meg. Szóval tudva levő, hogy zowie-nál javítottak a kapcsolási delayen idővel, és nekem még az a revisiom van aminél elvileg elég nagy ez az érték, de valójában ezt te sose érzed meg, hiszen töredék másodpercről van szó, nagyon picike érték. Na, de a lényeg, hogy youtube w10-en elég hatalmas delay-el reagál egér bal klikkre, fura, mert billentyűzeten fogjuk rá, hogy azonnal megy (nem vagyok villám, de látványos a különbség). Na de Mint-en ugyan ez van, csak annyi a különbség, hogy az egér is gyors reagálású... hoppá. Nagyon érdekes jelenség. Szerintem valamilyen rejtett beállítás lehet ablakosban hogy ez így működik (vagy szokásos, kikerülhettlen dolog a rendszer magjában), mivel Mint-en kiiktattam azokat a tényezőket amik a gyenge szenzorokat segítik. Már rég mondani akartam csak így érdekességből.

(#437) vadkörte válasza CPT.Pirk (#433) üzenetére


vadkörte
addikt

Én így állítottam be (a fizikai gép egy Intel Core2Duo E8400, 4GB RAM)

Tökéletesen működik

Üdv. V. Körte

(#438) robogos10 válasza ubyegon2 (#434) üzenetére


robogos10
aktív tag

Azt hiszem maradok a winfosnál :DDD
Nekem ez kész szenvedés lenne :(((
De tulajdon képen a linux mire is való/jó?
Tényleg sík hülye vagyok hozzá :C

(#439) vadkörte válasza robogos10 (#438) üzenetére


vadkörte
addikt

Pontosan ugyanarra, mint a Windows.

Nem akarlak győzködni, mert pont le****m, mit csinálsz, de egy virtuális gépben adj neki egy esélyt, mielőtt lemondasz róla. Mármint a Linux-nak. Persze, csak ha a géped alkalmas rá.
Én az otthoni asztalimon W10 Pro-t használok, a munkahelyi gépen szintén (a fenti képmetszet is arról készült) de mint látod VB-ban van pár linux is az otthnin mégtöbb. Ismerkedésre, tanulásra, hisz az sosem késő.
Az laptopomon - ami egy 9 éves igazi hisztis p***a MSI PR210X - Manjaro fut XFCE ablakkezelővel. Előtte W7 volt rajt W2000-re lebutított felülettel, hogy alapból ne 70 °C-on menjen szerencsétlen CPU.

Nem nagyzolásból mondom, de kaptam egy új gépet...

Üdv. V. Körte

(#440) robogos10 válasza vadkörte (#439) üzenetére


robogos10
aktív tag

Értem végül is 1 próbát megér :R
Tehát leszedem és hogyan tovább?
Társítom az iso-fájlt?
Van ott benne virtuális valami? :B

[ Szerkesztve ]

(#441) Dave™ válasza robogos10 (#438) üzenetére


Dave™
nagyúr

Én viszont azt mondom, hogy hagyd. A motivációnak nem kívülről, hanem belülről kell jönnie, ez nálad szemmel láthatóan nincs meg (ami nem baj, később még jelentkezhet, most ez a helyzet). Nyitottság/motiváció nélkül garantált a kudarc.

(#442) Skullwipe válasza robogos10 (#438) üzenetére


Skullwipe
senior tag

Szerintem nyugodtan tedd fel a wint és majd utána a Mint-et (Cinnamon mondjuk). De fontos, hogy lehetőleg üres meghajtóra, mert követned kéne LinuxMind, leírását vagy videóját ezzel kapcsoltban hogy kell pár alapvető partíciót létre hozni linuxhoz, mert nem úgy működik mint a win. Mondjuk elkerítesz 30GB-ot formázatlanul, azon vígan el lesz második rendszerként, és azt felosztogatod ahogy javasolják, bőven lehet próbálgatni, nem foglal sok helyet, van idő szokni, ismerkedni és lazán át lehet variálni az indítási sorrendet, és ennek idejét is bármelyik rendszeren. Nem kell egyből érteni hozzá, csak ezt a pár dolgot csináld jól az elején, aztán majd ahogy kedved van hozzá kitapogatod, csak időt kell hagyni az embernek erre.

(#443) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#399) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

....azt még elfelejtettem említeni, hogy az öreg Toshibán vígan elvan most a Mate változat két Arch klónon is. A Mabox helyett Mate verziót tettem fel, mert az az Openbox nem véletlenül nem volt elég fapados, nagyon öszvér volt, akkor már inkább egy Mate felület legyen.

(#444) vadkörte válasza robogos10 (#440) üzenetére


vadkörte
addikt

Előszöris döntsd el, hogy fizikai gépre szeretnéd, vagy virtuálisra (én az utóbbit javaslom, ha elcseszel valamit az éles fizikain, lesz sírás rívás)
Ha fent van a Virtualbox, létrehozol egy új virtuális gépet, ha nem letöltöd a VB-ot, telepíted, majd létre hozol egy új VM-t.
letöltöd a számodra szimpatikus linux disztribúciót - én nem feltétlenül a Manjaro-t javasolnám, inkább egy Mint-et - majd a VM optikai meghajtójához társítod az ISO-t, majd elindítod. Először egy memóriából futó "virtuális "virtuális"" géppel fogsz találkozni, ez lehetőséget biztosít az alapok kipróbálására - ugyaezt megteheted a fizikai gépeddel is - ha tetszik amit látsz, keress egy olyan ikont, hogy **** telepítése, ahol a "****" a kiválasztott linux neve.
Ezzel elkezded telepíteni. Ha az elején magyart állítasz be, ékes magyar nyelven fog Veled kommunikálni a telepítő.
Ha a Manjaro-t akarod kipróbálni, a cikkben a telepítés minden lépését megtalálod.
Ha elakadsz, nem kell csapkodni, feladni rögtön. Kérdezz bátran. Akár itt, akár a kezdős topikban.
Mindenki volt kezdő, a Windows-t sem az anyatejjel szopikáztuk.

(#441) Dave™:
Nálam jobban nem hiszem, hogy bárkivel is megutáltatta magát a linux - korai Mandrake, RedHat és UHU linux-ok után szerintem ne csodálkozz - ehhez képest a változás óriási. :)

[ Szerkesztve ]

Üdv. V. Körte

(#445) ubyegon2 válasza Skullwipe (#442) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

max 20GB és nem kell felosztogatni, elég a / partició is, próbálgatáshoz meg főleg. Én 5 éve csak / particiót használok, de ez függ a felhasználó szokásaitól és a meghajtói számától is.

Videóktól függetlenül, egy alapvető partició van és az a / . Felesleges bonyolítani, a rendszer megoldja a többit.

(#438) robogos10

Mi a kínszenvedés? Az írás hosszú? Én igazán hülye voltam a számtech-hez, mégis Linuxot használok.
Kiírod az iso-t rufus-szal Win alól, bedugod a gépbe, kiválasztod az USB-ről való bootolást és utána szinte értelemszerűen következnek a lépések, egyszerűbb telepíteni, mint a Windowst. A cikkben képek is vannak, le is vannak írva a lépések.

[ Szerkesztve ]

(#446) Skullwipe válasza ubyegon2 (#445) üzenetére


Skullwipe
senior tag

Na igen, nem is nagyon van baj a rendszerrel ilyen kis helyen. Inkább a sok frissítés utáni dolog kitakarítás amit már egy ideje meg kéne csinálnom :DDD

(#447) ubyegon2 válasza Skullwipe (#446) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

5 perc max a takarítás. [link]

Akár ez a két parancs is elég:

sudo apt-get autoremove
sudo apt-get clean sudo apt-get autoclean

(bocs, ezt rutinból írtam, Arch alapúnál más a parancs)

Egyes disztróknál ez nem minden kernelt szed le, ami feleslegessé vált, de ezekre meg rá lehet keresni az aktuális csomagkezelőben linux-image és linux-header névvel, a verziószámból látod, mit kell leszedni. Így már akát 10-15 perc is lehet. ;)

Nekem a fő rendszerem, amit használok megjelenése óta, most mindennel együtt 12GB. Letöltésre külön HDD van persze.

Most lőttem az Arch topikból:
Egy kis segítség a csomagkezeléshez:

pacman -Sy – csomagadatbázis szinkronizálása (apt-get update)

pacman -Su – összes telepített csomag frissítése a legújabb verzióra (apt-get upgrade)

pacman -Syu – csomagadatbázis szinkronizálása és az összes telepített csomag frissítése

pacman -S csomagnev – csomagnev nevű csomag vagy csoport (pl.: gnome) telepítése

pacman -Ss kifejezes – kifejezes keresése az elérhető csomagok listájában (leírás részben is) (apt-cache search)

pacman -Qs kifejezes – mint az előbbi, de a telepített csomagok között keres

pacman -Si csomagnev – a csomagnev nevű csomag információit írja ki

pacman -R csomagnev – csomagnev nevű csomag vagy csoport (pl.: gnome) törlése

pacman -Rs csomagnev – mint az előbbi, de eltávolítja a továbbiakban nem használt függőségeket is

pacman -U csomag.tar.gz – csomag.tar.gz nevű Arch Linux csomag telepítése (helyi lemezről)

pacman -Sc – a csomaggyorsítótár (/var/cache/pacman/pkg/) tisztítása, azaz a nem telepített csomagok archívumának törlése

[ Szerkesztve ]

(#448) Dave™ válasza ubyegon2 (#447) üzenetére


Dave™
nagyúr

Octopiban ott a cache törlés gomb.

(#449) Solten


Solten
addikt

Hello, eleg kezdo vagyok arch/manjaro linuxban, ez a problemam: [link] A kurzor villog, ugral, "tobbszorozi" magat, egyelore a google sem a baratom, a rendszerbeallitosoknal meg csak a billentyuzetet talaltam semmi eger opciot. Logitech M720 a keszulek de USB-s egerrel is ugyanez.
A masik apro hiba hogy a wifirol lecsatlakozik bejelentkezeskor, ujraiditaskor.

Kubuntunal ezek nem jonnek elo de az 5x lassabb (mar mar Windows 10 -szintu :) ) a kutyumon a Manjaronal.

[ Szerkesztve ]

Saor Alba

(#450) taiji válasza Dave™ (#419) üzenetére


taiji
junior tag

Köszi ablak beállításokat megcsináltam még tegnap, most visszaellenőriztem a te beállításaidat és ezek működnek (a pluszban nyíló ablakokra is, köszi :), de vannak olyan ablakok, ahol nem (pl ilyen a rendszerbeállítások is), plusz ezek nem vonatkoznak az oszlopk beállításaira, hogy mennyire vannak széthúzva. Mivel rendszermérnöki feladatokat is ellátnék, ezért elég gyakran nézegetnék monitorozó programokat, ahol vannak bizonyos oszlopok, amiket széjjelebb húznék, ezért kicsit zűrös. De lehet hogy ez a gond egyszer ki lesz "javítva"/megoldva az újabb kernelben esetleg.

Az SDDM beállításait megnéztem, de ott nincsen automatikus képernyőzár vagy hasonló, viszont ha bejelöltem az újrabejelentkezés kilépés után-t is, akkor már van automatikus bejelentkezés. Most vagy a magyar fordítás rossz, vagy a logika fura, mert ez és az automatikus bejelentkezés nem teljesen ugyanaz :)

[ Szerkesztve ]

Taijiquan

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.