Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#2751) Bogyi007


Bogyi007
veterán

Rég jártam már itt de olvasom az írásokat, én a jobb oldal 3-4 között szenvedtem el kiszakadást porckoronggal de hála az Istennek Szegeden Barzó professzor Úr műtött meg még tavaly márciusban. Azóta kb negyedévente járok Mórahalmon a száraz gyógytornára valamint vagy vízitornára s most már gyógymasszőrhöz is. Ez utóbbi az egyik legjobb dolog!!! Összesen 15 vehető fel egy kezeléssorozat alatt és egy évben kétszer lehet kérni.

Egyébként meg kocsit tudok vezetni (egy párna van pluszban és a kocsi ülése is tartalmaz gerinctámaszt), egy kisboltban vagyok továbbra is mindenes - azért a súlyokkal ogyógymasszőrhöz is.kosan dolgozok és emelek - otthon gimnasztika labdán ülök a tévé és a számítógép előtt és sokat szobabicajozom.

Azaz összességében jól vagyok, most majd októberben tervezek megint újra gyógy és vízitorngyógymasszőrhöz is.

Xbox GT: Hun Bogyi007; PSN ID: Bogyi007 - TCL 55C735 és 55C645 tévékhez is felhasználható beállítások: https://youtu.be/IgyOiQz8Fzo?si=Zv-LkNcsh7JQ7fE9 valamint https://youtu.be/8nBzpLA-sZw?si=QNRPJ4k8yxtFdzUi

(#2752) Doki-HUN1978 válasza Doki-HUN1978 (#2737) üzenetére


Doki-HUN1978
senior tag

No, akkor ki is derült, mi is okozza a fájdalmat.

Ami a poén, hogy L5-S1-gyel lettem operálva és ez most nekem megint annak tűnik.
(javítsatok ki, ha tévedek)

"A szórakozottság a zsenik erénye"

(#2753) NavySeal válasza Doki-HUN1978 (#2752) üzenetére


NavySeal
senior tag

Ez nekem is annak tűnik sajnos...😞

Több valamit, kevesebb semmit!!

(#2754) G@ß! válasza Doki-HUN1978 (#2752) üzenetére


G@ß!
őstag

Bakker. Jobbulást! :(

(#2755) NavySeal válasza Doki-HUN1978 (#2752) üzenetére


NavySeal
senior tag

Műtét után mennyire figyeltél magadra? (Emelés, ülés, deréktámasz, gerinctorna)

Több valamit, kevesebb semmit!!

(#2756) Doki-HUN1978 válasza NavySeal (#2755) üzenetére


Doki-HUN1978
senior tag

Maximálisan.
Gyógytornászhoz jártam, naponta csináltam a gyógytornát és nagyon vigyáztam magamra.
Csak annyit ültem, amennyit evésnél muszáj volt, különben sétálgattam és feküdtem. (Többet nem is tudtam volna úgy fájt)
Vettem ékpárnát a székekre és deréktámaszt az autóba.

Az volt a furcsa, hogy a műtét után a jobb lábba ugyanúgy éreztem a fájdalmat, amit az orvosoknak mondtam is, amire azt mondták, hogy az ideggyök megpiszkálásától van és el fog múlni.
Adtak is Medrol-t rá, amitől csak a fejem lett nagyobb,de a fájdalom nem múlt el azóta sem.

Éreztem már a műtét utáni napon, hogy valami nem ok.
Annak örülök, hogy nem az ideget sértették meg, amivel nem lehetne mit kezdeni.

(#2754) G@ß!: Köszönöm.

[ Szerkesztve ]

"A szórakozottság a zsenik erénye"

(#2757) Eastman válasza Doki-HUN1978 (#2756) üzenetére


Eastman
őstag

Pontosan mikor operáltak?

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#2758) formasu válasza Doki-HUN1978 (#2756) üzenetére


formasu
tag

Látjátok, én is ilyentől félek műtétre menni. Ki fog bele tartozni a problémás min.30%-ba? Inkább bármit, csak műtétet nem! Ehhez tartom magam már két és fél éve. Nem lehet mindenki olyan szerencsés, mint Bogyi007.

A tapasztalat jó iskola, csak a tandíj magas.

(#2759) Doki-HUN1978 válasza Eastman (#2757) üzenetére


Doki-HUN1978
senior tag

Pontosan Augusztus 9.-én. (6 hete)

(#2758) formasu:
Ha lehetséges kerüljétek a műtétet!

Már én is bánom, hogy bevállaltam.
Mennem kellett volna az alternatív lehetőségek után.

Csakhát mivel Szeptember 1-gyel új munkahelyem lett volna, gondoltam addigra rendbe jövök műtéttel és tudok kezdeni.
Ami egy sikeres műtét esetén abszolválható lett volna.
Most meg se kecske, se káposzta.

[ Szerkesztve ]

"A szórakozottság a zsenik erénye"

(#2760) Eastman válasza Doki-HUN1978 (#2759) üzenetére


Eastman
őstag

Akkor ezek egy műtét utáni kontroll MRI képei? Mert úgy látszik, mintha nem lenne a helyén a porckorong.

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#2761) Doki-HUN1978 válasza Eastman (#2760) üzenetére


Doki-HUN1978
senior tag

Ezt az MR-t tegnap előtt csinálták.

Elküldtek MR-re, mivel a jobb lábon nem érzek javulást a műtét előtthöz képest.

[ Szerkesztve ]

"A szórakozottság a zsenik erénye"

(#2762) Bogyi007 válasza formasu (#2758) üzenetére


Bogyi007
veterán

Azért nem csak a szerencsén múlik ez. Sokat számít az orvos is. Keressetek rá Barzó Pál professzor úr nevére. És ha tetszik amit olvastok akkor tudok elérhetőséget adni hozzá. Amikor műtve voltam volt olyan személy aki Erdélyből jött hozzá más pl Dunaharasztiból.

Doki-HUN1978: Neked kiváltképp javasolnám a professzor urat - egyébként a professzort megkörnyékezték Németországból is a hírek szerint, ahol konkrétan saját műtőt kapott volna teljes felszereltséggel de nemet mondott mert itthon akar GYÓGYÍTANI.

[ Szerkesztve ]

Xbox GT: Hun Bogyi007; PSN ID: Bogyi007 - TCL 55C735 és 55C645 tévékhez is felhasználható beállítások: https://youtu.be/IgyOiQz8Fzo?si=Zv-LkNcsh7JQ7fE9 valamint https://youtu.be/8nBzpLA-sZw?si=QNRPJ4k8yxtFdzUi

(#2763) Doki-HUN1978 válasza Bogyi007 (#2762) üzenetére


Doki-HUN1978
senior tag

Köszi, de már nincs magyar TB-m így marad az itteni kezelés.
Egyébként a német szomszédaimtól megtudtam egy érdekes infót, mivel a fiuk is volt már műtve.
A normál rehabilitáció után -ha nincs még minden rendben- van még egy reha, ahol számítógéppel nézik a tartásod és annak függvényében folytatódik az erősítés. Persze az orvosok ezt nem reklámozzák.

"A szórakozottság a zsenik erénye"

(#2764) Daler válasza NavySeal (#2748) üzenetére


Daler
csendes tag

Szerintem olyan mozgásformák kerülendők amik rázkódással, ütődésekkel, esésekkel járnak, hirtelen, nagy erejű erőkifejtést igényelnek (irányváltás, elindulás-megállás gyorsan, stb).
Alapvetően egyetértek Eastmannel, ALAPFELTÉTEL, hogy megfelelően működjenek a mélyebben elhelyezkedő hátizmok, amik a leginkább segítenek tartani a gerincet és leveszik a terhet a passzív elemekről (porckorongok, szalagok). Ha ez megvan, jobban terhelhető, ha nincs, akkor hosszú távon nem lesz problémamentes a gerinc. Ebben a videóban elmagyarázza a gyógytornász (32:30-tól):

https://youtube.com/watch?v=ntPLxR-BPs0

Azon kívül megnézetném a TELJES gerincet, van-e egyéb betegsége (ferdülés, Scheuermann, fokozott/csökkent görbület, nyitott gerinc, stb) ami problémát okozhat.

Itt van pár videó, ha így mennek a dolgok, akkor szerintem lehet sportolgatni, különben előbb a mozgékonyságon, rugalmasságon célszerű dolgozni. Tartáskorrekció (4. perctől a teszt)

https://youtube.com/watch?v=uono1koBbEU

ill. pl. FMS (különösen a guggolás és a lábhajlító teszt)

https://youtube.com/watch?v=ZxjKe-goqQI

Véleményem szerint nem érdemes tartósan az adott gerinc/ember terhelhetősége fölé menni, sem sportban, sem munkában, mert rossz vége lesz. :/

(#2765) mh197


mh197
senior tag

Szép napot mindenkinek!

Nos pár évvel ezelőtt (2009) nekem is fájt a derekam, vagyis keresztcsontom. Volt MR meg minden, és a szokásos L4-L5, valamint L5-S1 közti részen voltak kidomborodások centrális irányban. Aztán mindenfélét kipróbáltam, de legvégül csak az egyszerű gyógytorna segített. Ez a szokásos hason fekvés, kézemelés, lábemelés, és hasprés kombóból állt. Minden reggel, 1x8 darab mindegyikből szépen kitartva, és közte ellazítva. (Láb és kéz kombináció is volt, de ezt most nem részletezem). Emellett, ahogy időm engedte, heti egy-két alkalommal úsztam is, igaz csak fej kint és mellúszásban. Aztán a panaszok a torna elkezdésétől számítva fél év múlva elkezdtek enyhülni, majd elmúlni. Utána persze jó szokáshoz híven gyérült a torna végzése, az úszás is elmaradt, és a végére már csak hébe-hóba csináltam rendszeresebbnek mondható úszós heteket. Mondhatni teljesen tünetmentessé váltam. Időnként előjött, de persze azok is emelgetéstől voltak. Aztán minden ment szépen, még autót is tudtam szerelni elég sokszor, vagy bármi, még favágás is volt, na persze nem huzamosabb de egy 50 cm-es törzsű fa derekát is szét tudtam ékkel baltával darabolni. Ezek csak amolyan példálózások, de ezt minden fájdalom vagy következmény nélkül tudtam.

Aztán most jópár évre az előbbiektől csináltam egy hülyeséget, és azt hiszem azt is tudom, hogy mit. 4 hónapja elkezdtem fogyózni, vagyis keveset enni. Emellett eleinte semmi sport nem volt, max napi séták. Aztán később kondi terem, gyúrás, de addigra a szervezetem ledobott 12 kilót, és maradt a kevés adag ennivaló, nem is kívántam többet. Nos az evés csökkentése volt az első hiba! Aztán jött az, hogy legyengült izomzattal és kevés ennivalóval nekiálltam sportolni, és pont nem hátizmot (derék részen) erősíteni. A baj megtörtént, minden előjel nélkül, ugyanaz az ismerős fájdalom, és láb bizsergés előjött mint régen. Most ismét elkezdtem az akkori gyógytornát, de nagyon nehezen tudom újra felvenni a ritmust. A kitartás megvan, de ennek idő kell! Nincsenek ábrándjaim biztos most is minimum fél év, de most már segítséget is adok hozzá. Vélhetően a tápanyaghiány miatt gyengültek le a hátizmaim, és ez okozta a derék instabilitását, mivel más emelés, vagy ami ott bajt okozhatna nem volt. Érdekes, hogy pont séta közben vettem észre a fájdalmat... Pedig azt mondják, hogy a séta jó.. Igaz én némileg gyorsított verzióban sétáltam ez tény, és járdákon melóból hazafelé. Szóval a segítség most annyi, hogy vettem fehérjeport (csak fehérje, semmi más!! - ha érdekel valakit, az elmúlt hónapban reklámozott terméket próbáltam ki, de szerintem ez nem érdekes) is a gyógytornák mellé. Minden reggel iszok egy adagot, és utána torna. Jobban is megy a torna tőle és remélem segít is a gyorsabb izom építésben. Aztán most gondolkodom azon is, hogy izületvédő anyagot is kellene bevinni. Azt olvastam, hogy a porcok felépítésében a glükózamin, és nem utolsó sorban a kollagén is részt vesz. Hát nem vagyok biológus, de ilyesmi a zselatinban is van, és érdekes mód nem egy porcvédő készítményben is. Szóval lehet kiröhögnek páran most, de jelenleg nem akarva minden nap zselatint főzni, vettem gumicukrot addig, amíg nem szerzem be a megfelelő kollagén tartalmú porcvédőt. Nem mondom, hogy ez utóbbi segít, az előbbinek nagyobb értelmét látom, de remélem utóbbival sem ártok majd, max nem hat rá.. de próbát megér.

Összefoglalva: Mindenki gyógytornázzon! Nem akárhogy, hanem keressen egy olyan tornászt (nem feltétlen a jól csengő nevű tornákra gondolok, mert azt is próbáltam, azok nem értek semmit számomra). A lényeg, hogy az MR kép alapján állítsa össze azt a gyakorlatsort, ami segíthet!! Ennyi! Ehhez viszont érteni is kell, és sajnos némi szerencse is kell szerintem, amellett, hogy a beteg igencsak kitartó! Ha nem izzadsz bele a reggeli gyógytornákba úgy, hogy a pólód elől vizes, akkor szerintem felejtős is, hogy tornásztál-e vagy sem. Sajnos nekem ez a tapasztalat. Fél óra reggeli aktív tornának ezt ki kell hoznia. A mosógéped is örül majd a plusz mosnivaló reggeli pólóknak. Igaz, hogy speckós eset vagyok, mert nem fájt (relatív) nagyon (szokásos keresztcsonti fájdalom, meg derék), és csak bizsergett néha a talpam, meg húzódott a vádlim, de nekem ez volt a tapasztalat. Szóval most második körben is bízom benne, hogy megjavítom magam, és remélem véglegesen! Mert egy tuti, ha ezt másodjára is helyrehozom, utána soha nem hagyom abba már ezt a gyógytornát! Remélem lesz ennyi kitartásom, nem úgy mint az első gyógyulás után.. Ha jobban leszek akkor írok, hogy mennyit gyorsítottak a fenti dolgok, vagy sem. A kaját pedig erőltetem most, hogy a régi mennyiségben egyem, mert szerintem ez is alapvető a felépüléshez.
Kitartást mindenkinek!!!

(#2766) G@ß! válasza mh197 (#2765) üzenetére


G@ß!
őstag

Szerintem a fehérjét normális étrendből vidd be, és ne fehérjeporból. Tudom, ismerem, én is ittam...jó pár évig. Így utólag felesleges pénzkidobásnak tartom. Helyette egyél magas fehérjetartalmú ételeket, és ne idd azt a vacakot. Az, hogy jobban megy a torna az attól is lehet, hogy már annyit erősödtél az idő alatt. Vagy placebo. Ki tudja.

(#2767) Eastman válasza mh197 (#2765) üzenetére


Eastman
őstag

Aranyba kellene foglalni a szavaid!

Nagyon örülök, hogy ezeket leírtad. A gumicukrot kiikszelném (csakis a fogak egészsége miatt), de ráéreztél a zselatin témakörre. Nem kell mélyen zsebbe nyúlni érte. Jellemző a visszaesés a kvázi panaszmentes állapotból - férfiak vagyunk, sajnos nekiugrunk néha felemelni valami nehezet amikor kell -, de ha másodszor is legyőzöd a zsibbadást és a derékfájást, megemelem előtted vagy a Stetson kalapom, vagy az ausztrál krokodilvadász kalapom, ez opcionális. Mégpedig a szorgalmad és az akaraterőd előtt! Én drukkolok, és ha megengeded, ezentúl példaként említem az eseted. Maroknyi ember gyógyult meg a látókörömben, és jellemzően az általad leírt módszerrel. Szorgalommal.

Több passzív megoldást ismerek, alkalmazom is őket, de ez a célzott és optimális mennyiségű aktivitás a kulcsa a panaszmentességnek a porckorong kiboltosulások esetén. Persze egy nagyobb sérv, nagyobb feladat, de amit leírtál az

10/10!

Inspiráló, motiváló, reménykeltő, köszönöm!

.

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#2768) Doki-HUN1978 válasza mh197 (#2765) üzenetére


Doki-HUN1978
senior tag

Kitartást és mielőbbi gyógyulást!
Itt a kemény tornához szólnék hozzá.
Én eddig itthon egy normál 20 perces tornát nyomtam és odáig eljutottam, hogy nem muszáj fájdalomcsillapítót szednem.
Aztán tegnap a gyógytornász azt mondta, hogy gyenge a hátizmom.
Mondom neki, én már ezt pedig elég erősnek érzem, ahhoz képest, amilyen korábban volt.
Mondtam neki, hogy a gyakorlatok is már elég jól mennek, emelem az ismétlésszámokat és tovább kitartom őket.
Erre a tornát már súlyokkal csináltatta, elég jól megkínzott.
Azt mondta számoljak be róla, hogy javult-e.
Sajnos mára szarabb lett.
De amint megcsináltam újra az itthoni -kevésbé erőteljes- tornámat, kicsit jobb lett.
Vagyis nekem nem jött be a vizes pólós edzés.
Elég ha csak a homlokom izzad egyenlőre.
Most kezdtem el -2 hónap után- kis javulást érezni.
De legalább érzek...

[ Szerkesztve ]

"A szórakozottság a zsenik erénye"

(#2769) mh197 válasza G@ß! (#2766) üzenetére


mh197
senior tag

Nos, a fehérjebevitelt amolyan plussznak szánom max 2-3 hónapra. Nem is vettem sokkal többet. Ez csak a saját hülyeségem ellensúlyozandó a gyorsabb izomépítést elősegítendő gondoltam. Annyi rántottát meg nem tudok enni, hogy ennyit pluszban bevigyek. Ismerem a mellékhatásait is, pl vesében le tud rakódni, meg ugye még bátyám (9 évvel idősebb) testépítős tizenéves korában (90-es évek eleje) itta sport robit. Na az is valami hasonló ízű volt, ahogy emlékszem, de a fene tudja már, hogy az is csak fehérje volt-e. Neki a gyomrával lettek gondok, savtúltengés ritkán, de nem vészes. Lehet enélkül is az lett volna. A cucc hatása nagyon pozitív volt, ő több évig használta azt. Rengeteg doboz összejött. Én biztos nem e célból vettem most, de mint említettem a hülye fogyókúrámmal minden apró izmot is leépítettem, meg még ki tudja mi mást (szalagok, stb..). Ugye a szervezet ha nincs energia elkezdi lebontani az izmaid is, vagyis ha jól tudom ezt hangoztatják sokan, hogy hasról csak a legvégén fogysz, de addigra ha az izmoknak nincs fehérje, akkor azok is szépen lebontódnak... Hát én valami ilyesmit hoztam össze. A lényeg, hogy képzelj egy egy 100 kg-os embert, jó kondiban, aki meg tudott enni egy helyben egy 45 -ös pizzát mindennel megrakva, vagy épp egy komplett csülköt, nem a kisebbik méretből, a következő módon kezd el étkezni: reggelre 1 joghurt, majd utána egy szelet hús, és némi krumpli, és még az este (18-19 óra) előtt max egy csirke comb zöldséggel. Na kb. erre redukálva, napi 6-7 km gyaloglással két hónap alatt lement 10 kg, majd utána fél hónapig heti 3-4 kondi, ami 20 perc elliptikus gép kéz nélkül, fekvenyomás, hátizom gép (persze ez csak a felső hátizmot erősíti, az a lehúzós fajta), és némi hasizom, de csak présként. Mindez ugyancsak az előbbi ennivaló bevitel mellett, semmi kiegészítéssel, további mínusz 2 kg. Na most ez után egyszer a hazaúton kezdtem érezni, hogy opsz, a régi gondok. Teljesen ismerős volt, jól megjegyeztem. Mondhatja valaki, hogy biztos a kondiban húzódott meg valami, de annyira figyelek már magamra, hogy hülye módon nem emelek, meg testtartás, meg minden egyéb. Rossz mozdulat sem volt. Ami maradt az az izomzat leépülése, amit a derék méret mínusz kb. 7 cm-re is jelez. Nem a has méret, mert az szinte megmaradt, hanem a derék rész.. Na akkor kezdtem el filózni, hogy mi lehet a hasonlóság az első idők gondja, és a mostani közt. Hát eszembe jutott, hogy akkoriban is valami fogyózási dologba kezdtem (szénhidrát mentes diéta vagy mi a fene), és utána egy hosszabb megfázás után ágyban töltött idő elteltével volt az első gond. Ülőmunkám van, bár lehet mászkálni bármikor, a gerinc panaszok oka eredendően biztos az ülés, de a lényeg, hogy akkoriban is adhattam egyet a gerincet körbevevő izomzatnak, és most is sajnos.. Akkor sem emlékszem rossz mozdulatra vagy bármi másra, és most sem. Szóval az összefüggés szerintem így második alkalom után nem lehet véletlen. Szóval a súly karbantartása fontos, csak ne így csinálja senki mint ahogy én próbáltam most!! Ezért akartam leírni az előbbieket.

(#2770) mh197 válasza Eastman (#2767) üzenetére


mh197
senior tag

Köszi a pozitív hozzászólást! :)
Én is remélem, hogy sikerül másodjára is, ezért keményen nyomom a tornát (na persze csak ésszel).
Az első alkalomból sok tapasztalat van, mi jó, mi nem. Csak néhányat említve, lordosys párna a székre, vagy épp a székre tehető görgős masszírozó, de pl most beszereztem egy denevérpadot is már. Utóbbival csak ismerkedem, de a lényeg, hogy torna után tervezek rajta nyújtani.
Amint lesz fejlemény, beszámolok róla, nem ígérem, hogy hamar, de azért igyekszem gyógyulni. A lényeg szerintem itt is a pozitív hozzáállás, ahogy Te is írtad! Ezt persze nap mint nap nagyon sok minden alá tudja ásni. Az aktivitás nagyon nagyon fontos. Ha a fekvés helyett csak egy sétát tesz az ember a szobában az is jó már. Ja és itt említeném meg, hogy a szokásos őszi náthát is elkaptam, amin már szerencsére 4 nap után túl vagyok, de így végigvészelni, hogy közben még a derék is offon van, hát nem kellemes..
Amúgy azon is elmélkedtem, hogy a lordosys párnát fekve is lehet, hogy jó használni.. Mivel ha a gerinc azon görbületét alátámasztja valami, a fenék súlya is szétfelé húzza az ágyon háton fekve a csigolyákat nem? Tévednék ebben?
Tényleg kitartást mindenkinek, és ha egyszer meggyógyul valami, akkor nem szabad a tornát abbahagyni!!

(#2771) mh197 válasza Doki-HUN1978 (#2768) üzenetére


mh197
senior tag

Kitartás, és hidd el, ez nem egy két hét, de még csak nem is egy két hónap.
Majd ha már egy fél évet lenyom az ember, na akkor lesz ténylegesen érezhető javulás. Hidd el, ez tapasztalat. :) Az első, hogy megtaláld, hogy mit kell tornászni, aztán pedig csak kitartás. Az hogy szarabb vagy jobb, azt te érzed, de fokozatosan emelni kell a gyakorlatok ismétlését. És a rendszeresség, és a pontossága a gyakorlatoknak sokkal fontosabb, mint az ismétlésük! Ha pont úgy csinálod és tartod ki az egyes lépéseket ahogy azt megtanultad, előírták, hidd el sokkal nehezebb is ugyanannyi belőlük. Tök egyszerű példa, mint amikor valaki fekvőtámaszozik és gyorsan felnyomja magát és vissza. Próbáld meg nagyon lassan engedni le a fekvő támaszt, és utána fel.. Hát kíváncsi lennék melyik verzióból megy több darab.. Valószínűleg a lassabb kitartott és pontos gyakorlatok is célzottan a meglévő de gyenge, vagy a még nem meglévő izomcsoportok kifejlődését, vagy épp statikus tartó képességét hivatottak erősíteni.
Szóval két hónap után a fájdalomcsillapítóról való leválás már szép eredmény, de kitartás, lesz ez jobb is, csak nem ellógni a gyakorlatokat, figyelni a mindennapi mozdulatokra, és szép lassan fejlődni. Amúgy a mostani időjárás is meg tudja bolondítani az embert. Nem beszélve arról, hogy ilyenkor sokan csak a négy fal közt tudnak lenni, mivel vagy esik, vagy havazik, na meg hideg van.. Szóval nincs sok kedve az embernek egy laza sétához sem..
Fel a fejjel, meg lehet ebből a dologból is gyógyulni, de tenni kell érte és nem is keveset! ;)

(#2772) Doki-HUN1978 válasza mh197 (#2771) üzenetére


Doki-HUN1978
senior tag

Igen, ehhez valóban sok türelem és kitartás szükségeltetik. (ami nekem nincs sok, mármint türelmem)

Egy gyógytornász ajánlotta az Evminov féle tornát az egyik fórumon.
Azt írta, elég jó eredményekkel segít azoknál a betegeknél, ahol a csípőhorpasz rövidült.
Néztem mennyibe kerül az a pad, amin tornásznak, aztán inkább úgy döntöttem, hogy a denevérpadot fogom használni, mégpedig úgy, hogy a másik végét, lánccal rögzítem, hogy ne tudjon visszabillenni.
Máris használható erre a célra is.

Meg csináltam magamnak egy gerincbarát helyet a gépnél:

"A szórakozottság a zsenik erénye"

(#2773) mh197 válasza Doki-HUN1978 (#2772) üzenetére


mh197
senior tag

A pad fixálásának okát nem igazán értem, de a lényeg megvan, van min nyújtani, így csak torna kell mellé, :) Kitartóan! Gondolj bele, hogy egy testépítő sem egy hónap alatt lett olyan amilyen. A feladat itt majdnem ugyanaz..

(#2774) Doki-HUN1978 válasza mh197 (#2773) üzenetére


Doki-HUN1978
senior tag

Azért fixáltam, hogyha esetleg a testsúlyom mozgás közben áthelyeződne a másik oldalra, ne csússzak feljel előre le a padról + így nem kell minden egyes feladat előtt ill. után "libikókázgatni".

Régebben én is gyúrtam, de a hátizmok erősítése sajnos sosem került előtérbe.
Soha nem olvastam, vagy hallottam ezek fontosságáról érdekes módon, pedig most látjuk, hogy mennyire fontos izom is, főleg ha valaki sokat emel vagy ül.

"A szórakozottság a zsenik erénye"

(#2775) Eastman válasza Doki-HUN1978 (#2772) üzenetére


Eastman
őstag

Szia,

három dolog jutott az eszembe a hozzászólásodról:

- Nagyon köszi az infót az Evminov féle tornáról! Én még nem hallottam róla, most már olvasom és mindent el fogok olvasni róla. Évekig passzív gerincnyújtással foglalkoztam. Az Evminov láthatóan ötvözi a gyógytornát a gravitációs nyújtással. Mélyen belelátok ez utóbbiba, úgyhogy számomra izgalmas! Örülök, hogy előkerült a csípőhorpasz, nagy horpasz rövidülése. Évek óta szajkózom, örülök, hogy kezd ennek a nagy erejű izompárnak a "felelőssége" fórum szinten is látótérbe kerülni. Rengeteg bajt okozhat. Az Evminov féle torna a műtétet követően 6 hónapig nem alkalmazható. Tehát a Te esetedben még négy hónapot várni kell.

- A Denevérpados gerincnyújtás a műtétet követően 6 hónapig nem alkalmazható! Mert először "vissza kell tapadniuk", munkába kell állniuk a műtét során bolygatott izmoknak. Aztán lehet, ha lehet az ízületeket passzívan nyújtani. Addig célzott gyógytorna!

- A térdeplőszék leginkább _megelőzésre_ alkalmas (szerintem arra sem), remélem, hogy augusztus 6. óta nem ülsz rá! Én kivinném a kuka mellé, vagy fel az ebayre. Komolyan.

Bocs, ha erősen fogalmazok.

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#2776) Doki-HUN1978 válasza Eastman (#2775) üzenetére


Doki-HUN1978
senior tag

Örülök, hogy újdonságot tudtam írni.

- A Denevérpados gerincnyújtás a műtétet követően 6 hónapig nem alkalmazható! Mert először "vissza kell tapadniuk", munkába kell állniuk a műtét során bolygatott izmoknak. Aztán lehet, ha lehet az ízületeket passzívan nyújtani. Addig célzott gyógytorna!

Ez meg nekem teljesen új info.
A doktornő a kórházban a kérdésemre azt válaszolta, hogy szabad használni a denevérpadot akár már a műtétet követő héten :F

A térdeplőszéket csak lenyúltam az asszonytól és csak arra ,használom, hogy rátegyem különböző pozíciókban a lábam.
A gépnél csak fekszem.

Téged minek kell elképzelni, csontkovácsnak, vagy gyógytornásznak, esetleg természetgyógyásznak?

"A szórakozottság a zsenik erénye"

(#2777) Eastman válasza Doki-HUN1978 (#2776) üzenetére


Eastman
őstag

Műszaki pályáról fordultam az egészségügy felé, 2007-ben gyógymasszőr képesítést szereztem, kb. azóta foglalkoztatnak a gerincízületi megbetegedések, igyekszem mindent elolvasni a lehetséges megoldásokról. 2009. óta használom és alkalmazom az eredeti Denevérpadot. Mélyen belelátok az "egyéb" gravitációs állványok szerkezeti megoldásaiba és forgalmazásába. A "csontkovácsolást" soha nem hittem, soha nem alkalmaztam és soha nem szerettem. Extrém terhelésnek gondolom az ülő életmódot és a városi létet. Mostanában evezek vissza műszaki pályára.

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#2778) mh197 válasza Doki-HUN1978 (#2776) üzenetére


mh197
senior tag

Egyetértek én is Eastman -el. Műtét után egy ideig nem feltétlen jó a pad. Gondold végig, szalagok, izmok, mind lefejtve, átvágva, a maradék meg próbál többletterhet tartani. Ha használja is az ember, nagyon minimális nyújtási fokon. Én még így is csak így is fokozatosan állítgatom, és erősítem körülötte a területet. Kb olyasmi jut eszembe, mint a térdszalagok nyúlása, az sem jó ugye.. ott is erősíteni kell a területet.

(#2779) attiati


attiati
veterán

eastman: látom nagyon otthon vagy ezen a területen.
Szék témakörben mi a meglátásod?

Nincs valami egyszerű, olcsó megoldás az aktív ülésre? (ékpárnán és gimnasztika labdán kívül)
Egy szék, amit lehet hajtani / "csingálni"?

(ha ismeri ezt a szót egyáltalán valaki, mert a google sem nagyon :D )

Rosszul vagyok attól, hogy 1-200e ft-ot székre költsek.
Az ötletes, ergonomikus megoldások sajnos nagyon túlárazottak, mert nem tömeggyártásban készülnek, nincs rá igény :(

[ Szerkesztve ]

(#2780) NavySeal válasza Eastman (#2775) üzenetére


NavySeal
senior tag

Szia,
Kiszakadt és nem műtött gerincsérv esetén alkalmazható és ha igen mikortól a gerincpad? (Nem denevérpad, hanem KiroMed)

Több valamit, kevesebb semmit!!

(#2781) Eastman válasza NavySeal (#2780) üzenetére


Eastman
őstag

Ismerem innen az eseted, olvastam a hozzászólásaidat. Én nem használnám, mert kvázi „jó helyen” lehet most az a kitüremkedett rész ami a nagyobb galibát okozhatja. Nem bolygatnám, nem „mozdítanám ki” onnan.

--
Azt be kell látnotok, hogy nehéz, szinte lehetetlen egy fórumon keresztül konkrét tanácsokat adni. Ettől el is zárkóznék. Nem szoktam gyakran hozzászólni itt. Csak olyan esetben amikor egyértelmű választ tudok adni. Leginkább azt, hogy tanácsos olyan szakemberrel találkozni aki alaposan feltérképezi a betegutat, átnézi és értelmezi a problémával kapcsolatos leleteket. Orvossal, gyógytornásszal.
--

attiati

„Nincs valami egyszerű, olcsó megoldás az aktív ülésre? (ékpárnán és gimnasztika labdán kívül)...”

Dinamikus (levegővel töltött) ülőpárna? Megelőzésre illetve probléma esetén gyógytornász ajánlására.

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#2782) Daler válasza attiati (#2779) üzenetére


Daler
csendes tag

Hello!

Miért akarsz ennyire ülni? :)
Valaki korábban írta, max. 2-3 órát egyhuzamban, szerintem az nagyon sok... inkább 20-30 perc, aztán felállni, sétálni egy kicsit (pl. telefonokat így intézni) nyújtózkodni, pár domborító homorító, egész gerincet megmozgató gyakorlat. Amennyire lehet kerülni a huzamosabb ülést. Sajnos az ülés kevés mozgással gerincgyilkos. :/
Nekem leginkább a testre szabott deréktámasz jött be, olcsó tornamatracból profil kivágva, összeragasztgatva, erre alkalmas széken használva.

(#2783) attiati válasza Daler (#2782) üzenetére


attiati
veterán

nem szeretnék, csak ha már ülök, akkor lehessen ülés közben mozogni, erősíteni, tornázni

már korábban is linkeltem a salli székeket, nagyon tetszenek, de drágák (200e felett)

vagy ez a wooble stool 200 usd-ért, de itthon sztem nem kapható és erősen túlárazott ez is ennyiért.
Ikeának van hasonló megoldása olcsón, de állítólag túl kemény az ülőfelület és púposabb a kelleténél.

Párnán kívül semmi olcsó megoldás nincs aktív ülésre?
(gimnasztika labdás is kihagynám)

[ Szerkesztve ]

(#2784) Doki-HUN1978 válasza attiati (#2783) üzenetére


Doki-HUN1978
senior tag

A fiaméknál a suliban van néhány valami ilyesmi, mint ez a wooble.
A szülőin ilyenen ültem a múltkor 1,5 órát.

Félgömbölyű az alja, hogy folyton egyensúlyban kell magad tartsd vele.
Azt nem mondom, hogy nagyon kényelmes volt, de ezek nem is arról híresek.
Praktikusnak viszont azok.

Majd megnézetem vele mi a márkája, vagy megkérdeztetem honnan szerezték be.

"A szórakozottság a zsenik erénye"

(#2785) Cathfaern válasza Daler (#2782) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Nekem munkám miatt muszáj ennyit ülnöm, programozok. Telefonálni nem telefonálok, ha igen, akkor céges telefonról, az meg csak vezetékes van. Meetingek nem nagyon vannak. Nyilván az ember kimegy WC-re / hoz magának vizet, de mondjuk ezt legjobb esetben is óránként egyszer lehet eljátszani (nem, nincs szabályozva, de ha 20 percenként felpattannék, akkor furán néznének rám), és akkor is pár perc az egész.

Eastman
"Mostanában evezek vissza műszaki pályára."
Meg lehet kérdezni miért?

Amúgy ékpárna vs. dinamikus párna: melyik jobb?

(#2786) Eastman válasza Cathfaern (#2785) üzenetére


Eastman
őstag

Szia!

Nem igazán ide tartozik. Egy életszakasz lezárult.

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#2787) Eastman válasza Cathfaern (#2785) üzenetére


Eastman
őstag

Amúgy ékpárna vs. dinamikus párna: melyik jobb?

Teljesen mást „tud” mindkettő. Az ékpárna egyensúlyban tartja a törzset és fejet (amíg be nem csapod „őt” és magad.) Autóban, régi ülésre téve kitölti azt a helyet ahová a derekad „beesne” a párna nélkül. Az ék „éle” ilyenkor előre néz. Irodában általában az ék „éle” előre néz. (Nálam hátra, de az enyém spec. eset.) A jó működésének alapja az optimális asztalmagasság, székmagasság, monitormagasság, karok hossza, vállak helyzete, távolsága a billentyűzettől.

A dinamikus ülőpárnán egyensúlyozva kvázi hasonló történik, de ez mozgásban tartja, mozgásra készteti a mély hátizmokat, alsó-háti izmokat, ezáltal a testrész vérellátása ülés közben is biztosított. (Autóban nem használható!) A jó működésének alapja az optimális asztalmagasság, székmagasság, monitormagasság. Annak érdekében, hogy pl. a használat első hetében ne okozzon derék és/vagy lapocka vagy vállfájdalmakat, hozzá kell szokni a használatához (mint ahogyan az ülőlabda esetében is).

1. munkahéten: napi 1 óra ülés a dinamikus ülőpárnán / ülőlabdán.
2. munkahéten: napi 2x1 óra ülés a dinamikus ülőpárnán / ülőlabdán.
Reggel 1 óra, du. 1 óra.
3. munkahéten: napi 1+2 óra ülés a dinamikus ülőpárnán / ülőlabdán.
Pl. reggel 1 óra, du. 2 óra.
4. munkahéten: napi 2+2 óra ülés a dinamikus ülőpárnán / ülőlabdán.
Pl. reggel 2 óra, du. 2 óra.
5. munkahéten: napi 2+3 óra ülés a dinamikus ülőpárnán / ülőlabdán.
Pl. reggel 2 óra, du. 3 óra.
6. munkahéten: napi 3+3 óra ülés a dinamikus ülőpárnán / ülőlabdán.
Pl. de. 3 óra, du. 3 óra.
7. munkahéten: napi 4+3 óra ülés a dinamikus ülőpárnán / ülőlabdán.
Pl. de. 4 óra, du. 3 óra.
8. munkahéten: napi 4+4 óra ülés a dinamikus ülőpárnán / ülőlabdán.
Pl. de. 4 óra, du. 4 óra.
Napi kilenc óra hosszan ne üljünk semmin. :) Ha mégis kell, az előzőek szerint emeljük az „adagot”. Térdek kb. derékszögben, tehát a párna használata idején a székmagasságot lejjebb kell állítani! Ezek után bármikor, bármeddig használható. Hosszú szabadság vagy kihagyás után újra „rá kell szokni”!

Jellemző a megveszem, hétfőn reggel ráülök, lenyomom a napot, szerdán már fáj tőle a derekam = „nem jó az eszköz, nem is kell ez nekem, hülye vagyok, hogy megvettem” képlet.

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#2788) Cathfaern válasza Eastman (#2787) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Köszi a részletes választ :R Megelőzésre (jelenleg semmi gerincproblémám, csak ahogy lentebb kifejtettem napi 8+ órát ülök) melyiket ajánlanád inkább?

(#2789) Eastman válasza Cathfaern (#2788) üzenetére


Eastman
őstag

Ez esetben egy nagyobb átmérőjű, levegővel töltött dinamikus ülőpárnát. Tesztelném két hónapig, figyelném a testem visszajelzéseit, azután mérlegelnék, és ha működik akkor maradna.

Ha nem autóval jársz dolgozni, próbálj egy-egy busz vagy villamosmegállót sétálni hazafelé. Télen ez nehezebb, de év közben megvalósítható. Hétvégén kirándulni, túrázni, ha nyitottak vagytok rá. Azonban fontos a mértéktartás, ne két hónapban egyszer 30 kilométert, hegyeken át! Hanem pl. havonta 1x, 2x kb. 5-8 kilométert átmozgatósnak.

A túl lelkes bringa, spinning és az ülőmunka szerintem nem haverok. Lásd nagy horpasz (m. psoas major).

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#2790) Cathfaern válasza Eastman (#2789) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Köszi :R

Biciklivel járok dolgozni... Mondjuk "csak" napi 12km. De már én is gondoltam rá, hogy nem az ideális sport ülőmunka mellé, hiszen itt is ül az ember. A buszmenetrend nem nagyon esik egybe a munkaidőmmel, így elég sokat kell várni (nem Bp, legjobb esetben is félóránként van a busz), szóval nem túl szimpatikus, ráadásul bicikli "menetideje" még rövidebb is, mint a buszé. Legjobb lenne be és/vagy hazafutni (másik irányba meg busz), csak ahhoz fogynom kéne először (folyamatban :B).

Túrázásra nyitottuk vagyunk, meg ott gyakorlat is megvan. Bár a rendszerességen lehetne javítani.

(#2791) Eastman válasza Cathfaern (#2790) üzenetére


Eastman
őstag

OK, pont ráhibáztam. Mondjuk sokkal jobb mint az autóból kiszállva rögtön leülni. Napi 6+6 km nem gáz.

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#2792) Daler válasza attiati (#2783) üzenetére


Daler
csendes tag

Próbálj beszerezni (kölcsönkérni) különböző megoldásokat hosszabb tesztre, amelyik beválik (hozzászokás ahogy Eastman írta) megtartod. De lehet kombinálni is, a gyógytornász akihez sokat jártam, elkezdte a 40 perces tornát széken ülve, aztán váltott fitballra de azon is rugózott meg mozgolódott, mutatta egy részét a gyakorlatoknak, ha lehetett.
Én pl. megvettem a 20+k-s tornamatracot, mert minden gyógytornász ezt használta napi sok órában, egy sem ment tönkre, semmilyen körülmények között nem csúszik, nem gyűrődik, nem nyúlik, könnyen tisztítható és örök mint a nyomor. :)
A spórolást ne a gerinceden kezd! :N

(#2793) Doki-HUN1978


Doki-HUN1978
senior tag

Na, megnézettem a fiammal a széket, amiről írtam. VS HOKKI a márkája.
Bocs telóról nem tudtam rendesen linkelni.
https://www.amazon.de/s/?ie=UTF8&keywords=hokki&tag=hydrdespg-21&index=aps&hvadid=47891647381&hvpos=1t1&hvnetw=g&hvrand=15197144725401240503&hvpone=&hvptwo=&hvqmt=b&hvdev=m&hvdvcmdl=&hvlocint=&hvlocphy=9042156&hvtargid=kwd-781274247&ref=pd_sl_1q3zs7ogew_b
A felső kettő az.

[ Szerkesztve ]

"A szórakozottság a zsenik erénye"

(#2794) Cathfaern


Cathfaern
nagyúr

Amugy lehet sokaknak furcsan fog hangzani a kerdes, de ugye tobbedszer felmerul, hogy napi 8 oranal tobbet nem kene ulni. Ahogy irtam munkahelyen nem sokat tudok valtoztatni (tavmunkabol dolgozva lehetne, de az egyelore nem opcio), szoval otthoni dolgokon tudok. De mit lehet otthon csinalni amihez nem kell ulni? :B Foleg igy telen amikor azt se tudom mondani hogy menjek el setalni 2 orat (meg hat azt azert mindennap jo idoben sem lehet). Vagy ha mondjuk egy kenyelmes fotelben ulok az nem szamit ulesnek? (gondolom de)

(#2795) kentucky


kentucky
őstag

Sziasztok!
Most találtam rá erre a topikra, csak pár tanácsot szeretnék adni:
Édesapámat gerincsérvvel diagnosztizálták, de még kifakadás előtti állapotban volt. Egyik napról a másikra nem tudott felkelni, hónapokig nem tudott megmozdulni. Az orvos azt mondta, hogy vagy műtét, vagy pedig torna. Felkerestünk egy gyógytornászt, aki megmutatta az Evminov féle tornát, és vettünk egy denevérpadot is. Hála a kettőnek együtt mára teljesen felépült, műtét nélkül, de a fizikai munkákat óvatosan végzi, és heti öt napot gerincbarát helyen alszik. Csak ennyit megszerettem volna osztani veletek a család tapasztalát. :R

[ Szerkesztve ]

(#2796) Doki-HUN1978 válasza kentucky (#2795) üzenetére


Doki-HUN1978
senior tag

Mennyi idő kellett a gyógyulásához?

"A szórakozottság a zsenik erénye"

(#2797) kentucky válasza Doki-HUN1978 (#2796) üzenetére


kentucky
őstag

Októberben robbant le, és februárban már jobban volt.

(#2798) Daler válasza Cathfaern (#2785) üzenetére


Daler
csendes tag

No, nem kell pattanni, elég szépen felállni. :)
Elvileg szabályozva van a pihenőidő, ha jól olvastam 6 óra után 20 perc, azt ha óránként használod fel mondjuk 3 perc, annyi elég lehet. Én ha szervizelek, sokat dolgozok pl. székre térdelve, állva az asztalra támaszkodva (ilyenkor a kijelzőt hátradöntöm) vagy guggolva térdre/asztalra támaszkodva.

De ha ennyire szigorú az irodai fegyelem/hangulat ill. nem érdekli a céget a dolgozók egészsége, akkor ez nehezebb. Tudok mutatni majd pár gyakorlatot, amit irodában is lehet csinálni (vicces, de a doktor pont azt mondta, ezek akár a WC-ben is végezhetők :D ).

Akármelyik kiegészítőt használod is az ülő pozíció kisebb-nagyobb mértékben megvan. Elég megnézni az ülve készült MR képeket és világos mennyire terheli a porckorong külső gyűrűjét az ülés.

(#2799) Cathfaern válasza Daler (#2798) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

A gyakorlatokat megkoszonnem :R Amugy lehet fonok meg vevo is lenne ra, majd beszelek vele :)

Mas:
Amugy nezegettem ezeket a dinamikus uloparnakat, ket kerdes merult fel bennem:
- Tuskes vagy nem tuskes? Vagy mindegy?
- Arban talaltam 3000 Ft-tol 15000 Ft-ig sokfelet. Nem akarok rajta sporolni, de csak markanevet se fizetnek feleslegesen. Van koztuk erdemi kulonbseg vagy vegyem amelyiket legkonnyebben be tudom szerezni?

(#2800) Daler válasza Daler (#2798) üzenetére


Daler
csendes tag
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.