Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  Milyen RAM-ot vegyek? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:38:04

LOGOUT.hu

Milyen RAM-ot vegyek?

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#27151) veréb válasza peterson79 (#27143) üzenetére


veréb
tag

szia
a proci max 2133 ramot támogat

nézzél jobban szét hátha csak a fától nem látod az erdőt

(#27152) makoss válasza Formaster (#27150) üzenetére


makoss
addikt

Rendben, akkor linkelek én :B
Ez megfelel a fentebb említett konfigomhoz?
Azért Corsair, mert most is az van, és ha valami nállam sokáig jó, a mellett kitartok. :K
Előre is köszi! :R

Külföldről nem rendelek semmit, csak itthoni boltból! Vagy újat, vagy semmit! "A kötözködés a bunkóság melegágya!"

(#27153) Formaster válasza makoss (#27152) üzenetére


Formaster
addikt

Ramból tökmindegy mit veszel, mind sokáig jó lesz ;] Nem véletlen adnak sokszor élettartam garanciát. Nekem a Kingston is 7 évig ment hibátlanul és most is szolgál más valakit. Nem látok konkrét árat, csak valami diagrammost, ebből jól gondolom, hogy 38k? Szerintem ennyiért kapnál CL9-et is. Másrészt, ha K procid van gondolom húzod is, akkor meg nem ártana, ha magasabb órajelen is menne. :U

(#27154) makoss válasza Formaster (#27153) üzenetére


makoss
addikt

Nem valószinü, hogy húzom, de az sem, hogy nem.
A CL 9 jobb mint a 10?

Külföldről nem rendelek semmit, csak itthoni boltból! Vagy újat, vagy semmit! "A kötözködés a bunkóság melegágya!"

(#27155) Formaster válasza makoss (#27154) üzenetére


Formaster
addikt

Persze, alacsonyabb a késleltetése. Nekem is 1600Mhz van, az sem rossz mondjuk.

(#27156) dudi6


dudi6
senior tag

Sziasztok!
Egy ismerősömnek kellene a laptopjába 8 gb ram. Dell Latitude E4310. Azt mondta próbálgatták, de nem volt jó benne semmi. Ezt néztem ki: CORSAIR 8GB Notebook DDR3 1066MHz CL7 KIT CM3X8GSDKIT1066
Viszont a corsair oldalán ehhez a laptophoz egy 1600 mhz ramot ajánl. Tudnátok ajánlani olyat amivel tuti megy? Ha nem megy, visszaveszik 3 napon belül?

(#27157) fgordon


fgordon
senior tag

Sziasztok! Egy i7-7700K-hoz, ami 4200 Mhz-en, azaz 42x100-on fut, milyen sebességen futó memória a legoptimálisabb? Mennyire van jelentősége a DRAM : FSB ratio-nak ebben az esetben? Melyik a legjobb arány? 1:1? Ha az nem érhető el, akkor mi az optimális? Nem akarom húzni a processzort, a RAM-ot sem lehetőleg.

A lenti memóriák közül melyiket vennétek, és miért?

2400 Mhz, CL15: Kingston 32GB/2400MHz DDR-4 HyperX FURY fekete (Kit 2db 16GB) (HX424C15FBK2/32)
2400 Mhz, CL14: Kingston 32GB/2400MHz DDR-4 (Kit 2db 16GB) HyperX Savage Fekete XMP (HX424C14SBK2/32)
2666 Mhz, CL15: Kingston 32GB/2666MHz DDR-4 (Kit 2db 16GB) HyperX Savage Fekete XMP (HX426C15SBK2/32) memória ( #117578 )
3000 Mhz, CL15: Kingston 32GB/3000Mhz DDR-4 (Kit 2db 16GB) HyperX Predator XMP (HX430C15PB3K2/32) memória

Az, hogy a Z270-es Asus TUF Mark I max 2400 Mhz-et kezel, az fölött min O.C., van jelentősége?
Van értelme ebbe a lapba, az i7-7700K mellé 3000 Mhz-es RAM-nak?
Vagy minél kevesebb CL, és legyen CL14 2400 Mhz? Vagy minél magasabb Mhz, és akkor 3000? :F

:R

▏▎▍▋▊▉ Gordon (eleinte azt hittem) ▉ ▊▋▍▎▏

(#27158) peterson79 válasza veréb (#27151) üzenetére


peterson79
őstag

Na, akkor most totál összezavarodtam. Akkor hogy lehet, hogy hozzárakják a tuningolható ramokat is és vígan elmegy 3400 Mhez-esekkel is? Vagy ez most úgy van, hogy lehet a memória tudná fogadni az infót mondjuk 0,5 nanosec alatt, de a proci csak 0,6 alatt nyomja neki, így magyarán várni fog a memória a procira?

(#27159) peterson79 válasza fgordon (#27157) üzenetére


peterson79
őstag

Annyit tudok mondani, hogy a CL és a Mhz aránya a fontos, magyarán itt a legalsó Kingston a legjobb, a CL15 és 3000 Mhz, az 5 nanosec lenne. De mint alább már éppen ezt kitárgyaltuk, nagyon kicsi különbségekről van szó. Mondjuk Én ezt választanám akkor is :)

Az FSB-hez nem tudok hozzászólni :(

(#27160) elektrotank


elektrotank
tag

Üdvözlet!
Egy régebbi típusú gépbe szeretnék DDR2-s ramot vásárolni. Jelenleg 2x2 GB Samsung ram van bent (dual channelbe) (M378T5663QZ3-CF7), ezt szeretném bővíteni plusz 2x2 GB-al. Mindez egy Acer Aspire M1200 alaplapba menne.
Egy ilyet néztem ki: CSX 2x2GB DDR2 800MHz CSXO-D2-LO-800-4GB-2KIT

Szerintetek elviselné egymást a két különféle típusú ram?
Előre is köszi! :)

Az a szóbeszéd járja Amerikában, hogy két intelligens faj létezik a földön: emberek és magyarok. - Isaac Asimov

(#27161) chege


chege
aktív tag

Március körül tudnék egy pc-t összerakni magamnak, elkezdtem vadászni/nézegetni a dolgokat hozzá.
i5 7600k és Gigabyte Z270X-UD5 vagy Asus Maximus XI Hero lapot szeretnék, valamint Noctua D15S hűtöt.

Ramokkal nézegetem most, és azokkal kapcsolatban kérdezném 16GB és 3000Mhz-s 2x8 kitet szeretnék.
- G.Skill Ripjaws V
- G.Skill TridentZ
- Corsair Vengeance LPX
között gondolkodom.
Elöször is melyiket ajánljátok? A legolcsobbat? :))

Másik, pedig ami nem egyértelmű számomra, hogy a G.Skill Ripjaws V a legolcsobb, ami 3000Mhz és 15-15-15-35ös időzítést tud a Corsair picivel drágább és az 15-17-17-35-öt.
Teljesítményben valamint OC szempontjából mennyit jelent ez? Szorosabb időzítésú miért olcsobb?

(#27162) Formaster válasza dudi6 (#27156) üzenetére


Formaster
addikt

A 1600Mhz sztem felejtős, vagy elírás. Annyit ír a Dell, hogy 1 vagy 2 db 4 gigás modul. Na ebből légy okos :F Esetleg próbáld meg dell laptop fórumon.

(#27163) Formaster válasza fgordon (#27157) üzenetére


Formaster
addikt

Az xmp miatt nem kell foglalkozonod az aránnyal. Ha bekapcsolod auton be fogja állítani a 3000Mhz-et. Ez lesz a legjobb ram választás, én a 3000-t venném.

szerk: azért illene azt a procit legalább 45-ös szorzóra rakni :R

[ Szerkesztve ]

(#27164) fgordon válasza Formaster (#27163) üzenetére


fgordon
senior tag

Köszönöm a válaszokat :B :R

+peterson79

[ Szerkesztve ]

▏▎▍▋▊▉ Gordon (eleinte azt hittem) ▉ ▊▋▍▎▏

(#27165) Formaster válasza elektrotank (#27160) üzenetére


Formaster
addikt

Kicsit lutri, nem sok info van a bent levő ramról, se fesz, se időzítés. Elég lutri. Ha webshopból rendeled, vissza tudod küldeni, persze a posta a te terhed :U

(#27164) fgordon :R

(#27166) Formaster válasza chege (#27161) üzenetére


Formaster
addikt

Ram vagy proci OC? A RipjawsV nem túl OC barát, melegedősebb fajta, de a ram OC elég komplikált. Szerintem bőven elég a 3000Mhz és nyugodtan veheted a RipjawsV-t, hacsak nem akarod túlhajtani, de nem tudom a Vegeance pl mennyire tud 3000 felett.

(#27167) inf3rno


inf3rno
nagyúr

Sziasztok!

Lesz nem sokára egy Intel i5-4670k-m, és hozzá Corsair Vengeance 1600Mhz 2x4GB ddr3 (nem tudom, hogy a CL mennyi). A processzor órajele alapból 3.4GHz, turbo-val 3.8GHz, de 4.2GHz-ig simán kihúzható. Nyerek vele valamit sebességben, ha turbon használom, és veszek hozzá mondjuk ilyet: [link] (2400MHz, CL11), a régi memóriát meg eladom?

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#27168) Formaster válasza inf3rno (#27167) üzenetére


Formaster
addikt

Milyen lapban lesz?

(#27169) chege válasza Formaster (#27166) üzenetére


chege
aktív tag

kicsit utána olvastam a dolgoknak mielőtt valami hülyeséget válaszolok :)
előző konfigom egy E8400, P45-UD3R volt, ott még az FSB emeléses téma volt, korlátozottabbak voltak a lehetőségek úgy tűnik nekem. Most ezzel a szorzó variálással jóval több a variáció.

Egypár tesztet néztem és úgy tűnik, hogy ennek a 2. és 3. időzítésnek nem nagyon van hatása még a tesztekben sem, jól látom?
CAS,tRFC és a Command rate hoz valamit teljesítményben.

Tudom, hogy tuningra nincs garancia, de igazából azért kérdeztem, mert 2-3e ft nemszámítana, és inkább azt választanám amelyikben szerinted nagyobb lehet a potenciál.

[ Szerkesztve ]

(#27170) Formaster válasza chege (#27169) üzenetére


Formaster
addikt

Jaja igazából az xmp rendezi a dolgokat. Mondjuk kiadhatsz ŕa pár ezret az már nem oszt, viszont így időtállóbb. De szerintem egyenlőre nem éri meg mókolni az OC-vel.

(#27171) inf3rno válasza inf3rno (#27167) üzenetére


inf3rno
nagyúr

asus z97-p

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#27172) Formaster válasza inf3rno (#27171) üzenetére


Formaster
addikt

Támogatja az xmp-t szóval kell az a ram!

(#27173) inf3rno válasza Formaster (#27172) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Okés, akkor az lesz, a régit meg megpróbálom eladni. Amúgy ez az XMP micsoda, kell majd külön állítanom valamit emiatt az új ramoknál?

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#27174) Formaster válasza inf3rno (#27173) üzenetére


Formaster
addikt

Csak be kell kapcsolnod és hozza a ram sebességet. Nem a proci szerintit.

[ Szerkesztve ]

(#27175) inf3rno válasza Formaster (#27174) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Wow, szóval akkor jól értem, hogyha alacsony órajelen járatom a procit, akkor sem korlátozza majd le a RAM-ot? Hát ez király! :-)

Az, hogy ez CL11 és nem CL9 jelent majd bármi problémát sebesség terén?

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#27176) Formaster válasza inf3rno (#27175) üzenetére


Formaster
addikt

Majdnem ;] Alapból a procid mem vezérlője 1600Mhz, de az xmp beállítja a szorzót 2400-ra. Az mindegy a procid min jár, de jobban jársz ha kiveszed a boostot és fixálod az órajelet, mert idle akkor sem fogja pörgetni viszont kiküszöbölöd a mikro laggokat. Amúgy nyugodtan adhatsz rá egy kis kakaót, ez a proci arra való ;)

Szerk: gyerekjáték, csak a szorzót kell növelni, 4Ghz meg se kottyan neki.

[ Szerkesztve ]

(#27177) inf3rno válasza Formaster (#27176) üzenetére


inf3rno
nagyúr

4.2 vagy 4.4-re gondoltam fokozatosan emelve, de még várom az SSD-t meg az oprendszert, aztán csak utána rakom össze a gépet. Egyelőre még az is kétséges, hogy a régi hűtőm (ISGC-300) jó lesz e rá, vagy venni kell újat.

Ha tényleg így van ezzel az XMP-vel, akkor megéri fullos memóriát venni? Úgy nézem 3200-at is bír a lap. Nem igazán értem, hogy ez hogyan növeli a sebességet, ha a CPU alacsonyabb órajelen van.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#27178) Formaster válasza inf3rno (#27177) üzenetére


Formaster
addikt

Elvileg jó lesz a hűtő, ugyanazok a felfogatási pontok. Hogy mennyire melegedős az új chip azt nem tudom :U

Úgy megy, hogy már nincs köze az FSB-nek a procituninghoz. Az fsb-t berakod fix 100-ra és csak a szorzót húzod. Ezzel a ramokat könnyedén oszthatod/szorohatod fel/le. De a bekapcsolt xmp ezt elintézi helyetted. :R

(#27179) Formaster válasza inf3rno (#27177) üzenetére


Formaster
addikt

Amúgy nekem a i7 880 first gen megy 4.2-n ;] :DDD Prime alatt felugrik 90 fokra is, de az se számít. Úgyis throttlingol, ha már sok neki, akkor majd visszaveszek :C Talán idén, ha kijön a 8.gen akkor nézek valamit. :U

(#27180) inf3rno válasza Formaster (#27179) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Okés, akkor nézek még memóriákat, hátha van gyorsabb ennél a linkeltnél is. Gondolom nevesebb gyártóktól - mint Kingstom, Corsair, Adata, Crucial - jó lesz bármelyik dual channel, ami ebbe a kategóriába esik.

Amúgy ha különböző memóriákat rakok bele párban, akkor a gyengébb lehúzza a másikat? Érdekelne, hogy van e értelme 8g-nél több memóriát beletenni, mert ha igen, akkor lehet, hogy megtartom a régit is.

Látom nem veszed fél vállról a tuning-ot. :D

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#27181) F34R


F34R
nagyúr

Sziasztok, rossz topikban tettem fel a kerdesem [link]

Szoval Intel Pentium G4560-hoz lenne 2x4GB DDR4-kit melyiket valasszam?

(#27182) Formaster válasza inf3rno (#27180) üzenetére


Formaster
addikt

nem ám

Ne nagyon keverd, illetve max 2 mem legyen bent, különben bukod az xmp és jobban terheled a mem vezérlőt. Dual channel kit kell neked és olyan 3000 körül elég.

(#27183) inf3rno válasza Formaster (#27182) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Tehát érdemes nagyot venni egyben, mint sokszor kicsit. Ok. Micsoda szakmai titkok derülnek ki. :R

Buliban hasznos! =]

(#27184) Formaster válasza inf3rno (#27183) üzenetére


Formaster
addikt

Igen, vannak ilyen buktatók. Másrészt azért ma már sok játék kéri 8 giga felett. Ja és a régit azért sem tudod meghagyni mert az új csak 1600-on menne, de lehet a fesz sem ua.

F34R az olcsóbbat venném... :R

[ Szerkesztve ]

(#27185) inf3rno válasza Formaster (#27184) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Ok. Nézegetem közben a 16g memóriákat, de nem nagyon van jó áron ennél a 2400-asnál jobb, úgyhogy ez marad. Írtak comment-be valamit hozzá szaknyelven, le tudnád fordítani nekem? Lesz ennek bármi hatása rám?

"A fő időzítések (főleg a Command rate és CAS Latency, nem állíthatóak szigorúbbra a gyári XMP időzítésekhez képest (11-13-13-31) 2400MHz (DDR) órajelen kicsit emelt (1. 68V-os) tápfeszültségen sem, mert MemTest86+-ban már hibázik, amúgy elindul. De természetesen a gyári XMP időzítésekkel tökéletesen működik!"

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#27186) Formaster válasza inf3rno (#27185) üzenetére


Formaster
addikt

Ezt nehogy megvedd. A tested voltage 1.65V ami már sok a procidnak. Max 1.5V ram feszt adhatsz neki. Hirtelen ezt találtam de nézz még szét.

(#27187) inf3rno válasza Formaster (#27186) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Hát pedig az Intel azt mondja, hogy 1.65V-ot is bír memórián ez a proci: [link] Függ még ez bármi mástól? Mondjuk a Haswell-re meg azt mondják, hogy csak 1.5V-ot bír, úgyhogy teljes a káosz. :)) Itt azt írják, hogy 2133MHz felett az 1.65V mehet, alatta inkább 1.5V ajánlott. [link]

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#27188) Formaster válasza inf3rno (#27187) üzenetére


Formaster
addikt

A tiéd Haswell. Érdekes ez a táblázat, merthogy a gyári soecifikációkban meg 1.5V-t ír... :U

Minden esetre már rég óta nem javallott az 1.65V talán Sandy óta, de Ivy óta tuti nem :N :R

(#27189) inf3rno


inf3rno
nagyúr

Van egy olyan laikus kérdésem, hogy a CL9 -> CL11 kioltja e amit az órajelen nyerünk? Sok helyen írnak ilyesmit, illetve itt is az 1866MHz CL9 kombinációt ajánlják inkább, mint a magas órajelű CL11-et. [link]

szerk:
Ja látom, kevesebb, mint 1.5V van az újabb foglalatoknál, csak az 1150-nél használnak 1.65V-ot. Én ezek alapján inkább maradnék a 1.5V, 1866MHz, CL9-nél, ha igaz, amit fent írtam. Ha nem, akkor meg veszem azt, amit az előbb linkeltél. Egy hangyafasznyival fontosabb nekem a tartósság, mint a sebesség. :DDD

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#27190) Formaster válasza inf3rno (#27189) üzenetére


Formaster
addikt

Most nem tudok visszakeresni, mert telen vagyok. De ha visszanézel 1-2 oldallal ezelőt volt linkelve egy számítás. Ott már kiszámolták h pl az 1866Mhz CL10 jobb mint az 1600Mhz CL9. Itt még kicsi a differencia, de ha feljebb mész mondjuk 2133Mhz CL11 már erősebb kell legyen, mint az 1866Mhz CL9. Ráadásul sztem az sem olcsó. Ha tudsz várni estig jobban beleásom magam.

Szerk: tartóssággal nem lesz baj, a sebesség is csak azért fontos h időtálló maradjon a konfigod. Pl 1-2 év múlva emelni akarsz, cserélsz egy i7-re ne a ram legyen majd a szűk.

[ Szerkesztve ]

(#27191) inf3rno válasza Formaster (#27190) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Ok. Találtam közben egy tök jó tesztet 2013-ból. Gondolom ma is ugyanúgy érvényes lehet az eredmény. Ebben is 1.65V-al használták a ramokat Haswell-en, szóval tényleg nem gond. Nem is ez az érdekes mondjuk, hanem hogy milyen eredményeket hoztak a különböző ram-ok: [link] Sajna csak g.skill-t teszteltek, úgyhogy bizonytalan ez mennyire igaz a többi gyártóra, mindenesetre csináltam egy táblázatot az árukeresőből elérhető dual channel-es g.skill-ekről, és elég egyértelmű az eredmény. Tulképp sokat nem is kell számolni, mert mindegyik 38-39k-ba kerül, úgyhogy elég a legjobb pontszámút választani.

Nem tudom, hogy más gyártókra is igaz e ez az összefüggés, mindenesetre mivel nincs túl sok adatom, ezért ebből indulok ki, aztán osztok szorzok, kíváncsi vagyok, hogy kijön e 30-ból jó teljesítmény, vagy muszáj 40 közelébe menni.

Amit továbbra sem értek, hogy a memória órajel és a processzor órajel milyen viszonylatban van. Nekem az aktuális gépemen a CPU 2.66GHz-et tud csak, ami miatt a ram 1333-ra van lekorlátozva. Az új lapon már nem lesz ilyen gond XMP miatt, hogy a ram-ot lekorlátozza. Ami nem világos, hogy ez fordítva is igaz e, szóval ha a ram alacsonyabb órajelen van, mint a CPU, akkor nem e korlátozza le emiatt?

Buliban hasznos! =]

(#27192) inf3rno


inf3rno
nagyúr

Közben találtam egy másik cikket ugyanazoktól. [link] Tulképp ennél az előzőre hivatkoznak, csak nem volt kedvem végigolvasni az előzőnél az egészet. Azt írják, hogy szerintük a performance index az a MHz/CL, és hogy ez elég jól követi a valóságot minden gyártónál, úgyhogy tulképp ezt alapul lehet venni. Gondolom azért ez se készpénz, de egy próbát megér. Elvileg így illeszkedik a valósághoz:

És a vonal alatt lévő dolgok 1333-as memóriák. Ez sem szentháromság, mert ha jobban megnézzük a 2400-as CL10-es szerepelt Dirt3-ban FPS terén a legjobban mind közül, pedig performance index terén voltak ennél sokkal jobbak is. Olyan +/-5% szórása van ami azért nem rossz. Átszámolom az összes olcsóbb memóriát ez alapján, kíváncsi vagyok mire jutok majd.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#27193) Formaster válasza inf3rno (#27191) üzenetére


Formaster
addikt

Na akkor csak sorjában.

1. Tuning: A processzor sebességednek követlenül nincs köze a ram sebességhez. A front side bus (FSB) az egyik meghatározója a ram sebességnek, ez persze kihatással van az órajelre. A régi tuning úgy nézett ki, hogy felraktad a CPU szorzót amíg engedte (szorzózár) és utána elkezdted húzni az FSB-t, ami persze emelte a ramot is, ezért utána azt manuál vissza kellett osztanod a RAM-hoz megfelelő szintre, vagy amit még elviselt a feszültség/időzítés kombináció. EZZEL neked most nem kell foglalkoznod, mert a K szériás processzorok szorzózár mentesek, ami mellé a referencia FSB 100Mhz, ezt így hagyod és csak a szorzót húzod amíg akarod/tudod. Ezt a lapod + hűtésed + a prociban levő tartalék határozza meg. Mivel az FSB-hez nem nyúlsz, így a proci tuning közben nem is bántod a ram órajeleket.

2. Itt egy egyszerű számítás.

Ez alapján döntsd el mit választanál, tény hogy az 1866 CL9-el szemben a 2400Mhz CL11 nincs nagy előnyben, ellenben ha tudnál venni egy CL10-est ezen az órajelen, az már jelentene valamit. Ez viszont 40K és 1.65V

3. Feszültség... Látom többet is próbálgatják ezt a CPU-t 1.65V ramokkal, de én nem tudok ebben megerősítést adni. Ha bevállalod bevállalod, ha nem-nem. Ebben nem foglalnék állást, mert a referencia az 1.5V, az intel ezt garantálja. Tégy a belátásod alapján, de ha ennyien használják és nincs negatív tapasztalat, akkor talán ok. :U

(#27194) Formaster válasza Formaster (#27193) üzenetére


Formaster
addikt

Még annyi h a táblázatban szereplő értékek nano szekundumok. Ez a ramod késlekedési ideje. :R

(#27195) piero86 válasza Formaster (#27193) üzenetére


piero86
aktív tag

Nálam sincs semmi probléma. 4790k mellett van 2x8 GB G.SKILL TRIDENTX 2133Mhz CL9-es memória 1.6V-on.

(#27196) Formaster válasza piero86 (#27195) üzenetére


Formaster
addikt

"Érdemes odafigyelni arra, hogy LGA1155-ös processzorok és az annál újabb Inteles processzorok esetében a memória maximális feszültség 1,57V lehet az Intel hivatalos specifikációja szerint. E feszültség fölött hosszútávon károsodik a memóriavezérlő, csökken az élettartama. Ez a feszültség határ kitolható, hogy ha QPI/VTT feszültséget megemeljük, mert esetünkben az a lényeges megkötés él, hogy a memória feszültsége és a memóriavezérlő feszültsége között ne legyen nagyobb a különbség, mint 0,5V. A VTT/QPI/VCCIO feszültség maximuma 1,2V lehet, így LGA1155 és az annál újabb Inteles processzorok esetében akár 1,7V-os memóriafeszültségig is elmehetünk."

Ezt azért mindenképp be kell tartani, alapszabály a feszültségben. :R

(#27197) inf3rno válasza Formaster (#27193) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Köszi!

Csináltam egy táblázatot a szóba jöhető ramokról. 40k fölé nem nagyon akarok menni összegben.

A te táblázatod is kb. ugyanazt hozta, mint a performance index az általam linkelt cikkben. Hát itt a nagy kérdés, hogy bevállaljam e az 1.65V-ot, vagy áldozzak be egy 10-est, hogy alatta maradjak. Én sok helyen olvastam, hogy nem lehet gond belőle. Olvastam valahol azt is, hogy nem igazán kell semmit csinálni vele, mert az XMP automatikusan beszabályozza amilyenre kell. Franc tudja mi az igazság. Még bogarászok a témában, de egyelőre arra hajlok, hogy megveszem az 1.65V-osat, amit eredetileg linkeltem, mert annyival olcsóbb.

Úgy tűnik nekem, hogy a minőség egyenes arányban van azzal, hogy ugyanazt a perf-et alacsonyabb volt értékeken meg tudják e oldani, szóval gondolom ez az olcsó corsair nem lesz a legjobb minőség, meg melegedni fog, de ez talán nem számít annyit.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#27198) inf3rno válasza Formaster (#27196) üzenetére


inf3rno
nagyúr

No akkor majd segítséget kérek ennek a beálíltásához, ha megjöttek az 1.65V-os RAM-ok, aztán ennyi volt. :)) :R

Buliban hasznos! =]

(#27199) Formaster válasza inf3rno (#27197) üzenetére


Formaster
addikt

Nincsmit! Szép kis táblázat, ez alapján ez tudod dönteni, hogy akarsz-e +8K-ért +50% memória sebességet magasabb feszültségen, vagy maradsz 1.5V-on fizetsz 7K-val többet, de csak 30% többletet kapsz, esetleg választod a legolcsóbbat, ami a mostani konfigodhoz képest 10% mem sebesség visszaesés.

Azt hiszem megvan a hétvégi rejtvényed ;] Minden esetre, ha az magasabb feszt választod, akkor a QPI/VTT-t 1.15-1.20V-ra kell majd állítanod, ezt el ne felejtsd, ha építesz.

(#27198) inf3rno: nem nagy ügy, írsz egy pü-t és beállítjuk. :R

[ Szerkesztve ]

(#27200) inf3rno válasza Formaster (#27199) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Okés, köszi!

Olvasok közben a témában, azt írják, hogy a CPU-ban van a memória vezérlő, ami 1.5V-ot szereti. Az 1.65V-ot bírja ugyan, de az Intel nem garantálja, hogy nem sérül tőle hosszú távon az évek alatt, és ezzel nem rövidül az életideje a CPU-nak. Tesztek gondolom nincsenek ilyesmiről, ritka a durability test minden témában. Szerintem erre még alszok párat, amíg teljesen letisztul a kép.

szerk:
További vicces dolog, hogy beleolvastam az alaplap manualjába, ami meg azt írja, hogy az intel spec szerint 1.65V-nál alacsonyabb dimm voltage a jó, szóval az 1.60V a corsair és az asus szerint jó, az intel szerint szigorúan véve nem. Az 1.65V a corsair szerint jó, mindenki más szerint nem. Hát már nem tudom kinek higgyek. :DDD :N

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  Milyen RAM-ot vegyek? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.