Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#2351) cocka válasza RexpecT (#2350) üzenetére


cocka
veterán

(#2352) RexpecT válasza cocka (#2351) üzenetére


RexpecT
addikt

Köszi, a 3×sin(sinx)×cosx -re gondoltam a második felénél én is, de az első részt azt nem tudom hogyan jött ki :S.

(#2353) RexpecT


RexpecT
addikt

Ez így helyes?:

[link]

[ Szerkesztve ]

(#2354) cocka válasza RexpecT (#2353) üzenetére


cocka
veterán

Az elsőre válaszolok először.

Másrészt összetett függvény deriváltját úgy kapjuk, hogy a külső függvényt deriváljuk, majd azt szorozzuk a belső függvény deriváltjával.

Külső: e ad valami
Belső: arctan x

Az integrálás jó, de a formula viszont teljesen rossz, ráadásul ki sem derül, hogy hogy jött ki.

Így kell leírni:

[link]

A C-t meg önkényesen kijelölöm 0-ának.

(#2355) RexpecT válasza cocka (#2354) üzenetére


RexpecT
addikt

Köszönöm szépen!

(#2356) cocka válasza RexpecT (#2355) üzenetére


cocka
veterán

Most láttam meg hogy én is elírtam, a sinusos v-nél lemaradt a deriválásjel. :D

(#2357) RexpecT válasza cocka (#2356) üzenetére


RexpecT
addikt

Igen azt láttam :D.

Ezt megtudnád nézni, hogy jó-e?: [link]

(#2358) cocka válasza RexpecT (#2357) üzenetére


cocka
veterán

Jó.

(#2359) RexpecT válasza cocka (#2358) üzenetére


RexpecT
addikt

Köszönöm :R .

(#2360) hoffman_


hoffman_
nagyúr

Srácok, tiszta égő problémám van. Adott az (1-x/x)^2 függvény, és nem tudom a határozatlan integrálját. Az istennek se jövök rá, pedig elég low :D Valaki tudna segíteni? Előre is köszi :)

"The time you enjoy wasting is not wasted time."

(#2361) RexpecT válasza hoffman_ (#2360) üzenetére


RexpecT
addikt

[link]

[ Szerkesztve ]

(#2362) cocka válasza RexpecT (#2361) üzenetére


cocka
veterán

Jól nyomod. :)

Az lesz a szép majd amikor racionális törtfüggvényeket kell integrálni vagy helyettesítéses szarokat kell megoldani. Na ott már én is töröm a fejem, hogy mizujs.

(#2363) hoffman_ válasza RexpecT (#2361) üzenetére


hoffman_
nagyúr

Bazki, ezaz. *fejrecsapós smile* Hogy azt a kivonást a 2. lépésben hogy nem vágtam le. Omg. Köszönöm szépen! :)

"The time you enjoy wasting is not wasted time."

(#2364) RexpecT válasza cocka (#2362) üzenetére


RexpecT
addikt

Bnőm tesójának a magántanárral vett cuccai között volt :B :DDD .
Holnap rakok fel egy behelyettesítőset is (így séma alapján nem nehéz megcsinálni).

(#2365) hoffman_ válasza cocka (#2362) üzenetére


hoffman_
nagyúr

Amit előbb dobtam az csak bemelegítés volt, azokkal szopok jelenleg, amiket írsz. Hétfőn vizsga, és hát, van baj :D Nameg nem csak integrálni kell tudni :D ....

"The time you enjoy wasting is not wasted time."

(#2366) RexpecT válasza hoffman_ (#2365) üzenetére


RexpecT
addikt

Nekem is Hétfőn lesz :K :U

(#2367) hoffman_ válasza RexpecT (#2366) üzenetére


hoffman_
nagyúr

Hol? :D

[ Szerkesztve ]

"The time you enjoy wasting is not wasted time."

(#2368) RexpecT válasza hoffman_ (#2367) üzenetére


RexpecT
addikt

Debreceni Egyetem

(#2369) RexpecT


RexpecT
addikt

Lenne itt két feladatom egy határozott és egy improprius integrálás.Az egyiket nem tudom hogy kellene befejezni a másikat meg nem tudom hogy jó-e :S.
[link]

(#2370) hoffman_ válasza RexpecT (#2368) üzenetére


hoffman_
nagyúr

Hm, pedig már megörültem, hogy Kandó. Legjobbakat :)

"The time you enjoy wasting is not wasted time."

(#2371) RexpecT válasza RexpecT (#2369) üzenetére


RexpecT
addikt

Megkaptam a helyes megoldásokat.
Itt vannak:
http://kepfeltoltes.hu/view/110102/PC081821_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/110102/PC081822_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/110102/PC081823_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/110102/PC081824_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Csak tudnám hogy honnan jött a 4 meg a gyök7.

[ Szerkesztve ]

(#2372) RexpecT válasza RexpecT (#2371) üzenetére


RexpecT
addikt

Azóta már megvan :).

(#2373) #56474624


#56474624
törölt tag

Éppen analízis vizsgára készülvén volna egy kérdésem. Egyik tétel bizonyításánál a tanár felhasználta a lagrange-féle középértéktételt, de egy [0,1]-ből R^m-be képző függvényre. Lehetséges ez? :U

(#2374) Alg válasza #56474624 (#2373) üzenetére


Alg
veterán

Koordinátafüggvényenként szerintem lehet...

[ Szerkesztve ]

"I love not man the less, but Nature more" // Giant TCR Adv. '16 Di2 // Fenix 7 SS // FiiO BTR3 + Truthear ZERO

(#2375) vans?


vans?
őstag

Sziasztok,

halasan megkoszonnem, ha valaki segitene ezekben... van, amelyikhez hozza tudok szolni, de nem erdemlegesen.. :D pedig nemreg meg meg tudtam ezeket csinalni.. :(

hábm bábm

(#2376) #56474624 válasza Alg (#2374) üzenetére


#56474624
törölt tag

Inkább belinkelem a pdf-et: [link]
A második oldalon kezdődik rögtön a szóban forgó tétel.

(#2377) RexpecT


RexpecT
addikt

Hátha tanul vagy tanult itt valaki logikát.Nincs valakinek jegyzete gyakorlati részből(nullad és elsőrendű logika kellene).Thx!

(#2378) Alg válasza #56474624 (#2376) üzenetére


Alg
veterán

Az lesz az - persze ki kell találni hogy jön ki a többváltozós derivált, de ki fog jönni...

"I love not man the less, but Nature more" // Giant TCR Adv. '16 Di2 // Fenix 7 SS // FiiO BTR3 + Truthear ZERO

(#2379) róbert gida


róbert gida
tag

Sziasztok
Újabb feladatban kéne egy kis segítség :B .
Egy sakkversenyen mindenki mindenkivel egy mérkőzést játszik.Eddig 25 partit fejeztek be,és még mindenkinek hátra van négy partija.Hány sakkozó vesz részt a versenyen ?
Előre is köszi ha valaki tudja a megoldást. :R

Nyugalom ,a hosszú élet ritka ! Ne igyál bele a medve sörébe!

(#2380) concret_hp válasza róbert gida (#2379) üzenetére


concret_hp
addikt

x*(x-1)/2 = 25 + x*4/2

azért ez annyira nem bonyolult :U

vagy fullba vagy sehogy :D

(#2381) róbert gida válasza concret_hp (#2380) üzenetére


róbert gida
tag

Köszi közben meglett, hogy 10 a megoldás ! Biztosra akartam menni ! Sorry de 21 éve érettségiztem és már régóta nem mélyültem el a matematika rejtelmeibe :U.

[ Szerkesztve ]

Nyugalom ,a hosszú élet ritka ! Ne igyál bele a medve sörébe!

(#2382) bsgy


bsgy
csendes tag

Sziasztok!

Segítség kellene a gyökvonás elvégzéséhez amihez sem számológépet sem függvénytáblát nem lehet használni. A lányomtól 8. osztályban kéri egy Erdélyből származó tanárnő, de egyszeri elmagyarázás után nem adott több segítséget. Ha valaki tudna egy egyszerü példán keresztül bemutatva elmagyarázni azt megköszönöm.

Legyen mindig vidám az ember, nem baj ha akasztófa alá viszik csak fel ne húzzák!

(#2383) bandus válasza bsgy (#2382) üzenetére


bandus
veterán

szia!

kicsit konkrétabban? négyzetgyök,köbgyök, tetszőleges gyök? amúgy általánosan elmondható, hogy számológép nélkül gyökvonásos feladatokat hatványalakban szokás megoldani.
példák a wiki oldalon is vannak [link]

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#2384) bsgy válasza bandus (#2383) üzenetére


bsgy
csendes tag

Szia!

Négyzetgyökvonás lenne a feladat a wiki oldalt nézte, de nem érti!

Legyen mindig vidám az ember, nem baj ha akasztófa alá viszik csak fel ne húzzák!

(#2385) cocka válasza bsgy (#2382) üzenetére


cocka
veterán

Szia!

Nekem volt egy Romániából átjött csoporttársam a fősulin, ő mondta, hogy náluk nagyon jó a matematikai alapozás. El nem tudom képzelni, hogy mit tanulnak akkor az ottaniak középiskolában. Egyetemi dolgokat? Nem hiszem, hogy pl. polinomok irreducibilitása középsulis tananyag. Bár az eltés hozzáállás mindig egy fokozattal alacsonyabb kategóriába sorolja a tananyagokat.

Pl. Amit átlagember általánosban tanult azt szerintük már óvodában tudni kellett, amit nekik kéne tanítani, azt meg már középsuliban tudni kellett. Sőt hát előadásra is úgy menjél, hogy azt te már tudod, amit a tanár mondani fog. Csak akkor felvetődik a kérdés, hogy minek az előadás, ha a tanulj magadnak koncepció erősebb, mint a segítünk megtanítani. :D

Na de hogy érdemben is hozzászóljak a témához, inkább nézd meg ezt a linket, itt van egy segédlet pl. a gyök 2 kiszámításához:

[link]

Plusz ebben a csodálatos könyvben a 35-38. oldalon le van írva hogy hogyan lehet iterációs eljárással meghatározni a négyzetgyök 80-at.

[link]

Én még a 90-es évek végén fejeztem be az általános iskolát és akkor még örültünk, ha egyáltalán szóba került a négyzetgyök, a közelítő eljárásokról meg max. megemlítés szintjén szóltunk.

Annyi biztos, hogy a fenti könyvben leírt iterációs eljárás nem általános iskolai tananyag.

Jó hogy nem már azt adja fel házinak, hogy keressétek meg a pí tizedesjegyei közül a 2867.-et.

(#2386) bsgy válasza cocka (#2385) üzenetére


bsgy
csendes tag

Köszi a segítséget! Ez megmagyarázza, hogy miért nincs mindez leírva a tankönyvben!

Legyen mindig vidám az ember, nem baj ha akasztófa alá viszik csak fel ne húzzák!

(#2387) #56474624


#56474624
törölt tag

Ha adott Q1 és Q2 ortogonális mátrixok (n x n-esek), veszem mondjuk Q1 transzponáltnak és Q2-nek a szorzatát, az miért lesz ortogonális?

Világos, hogyha mondjuk Q2 ugyanaz, mint Q1, csak más sorrendben vannak az oszlopai, akkor az egységmátrix oszlopainak (vagy sorainak, mindegy) egy permutációját kapom, az meg ortogonális. Ennél általánosabban azonban még nem sikerült belátni, pedig próbálkoztam. :B

[ Szerkesztve ]

(#2388) adam_


adam_
senior tag

Ebben a feladatban, főleg a b, részénél amikor az inverzét kérdezi, azt hogyan kell megoldani?

Valamint valaki ezt megcsinálná nekem?

Előre is köszönöm szépen! Én is megcsináltam, csak kíváncsi vagyok, hogy jól oldottam-e meg a feladatot.

[ Szerkesztve ]

(#2389) #56474624 válasza adam_ (#2388) üzenetére


#56474624
törölt tag

x = A^-1 b

Gondolom, ezt kérik. De jelen esetben amennyi idő alatt kiszámolod az inverzét, megvagy Gauss-eliminálással is, vagy sima középiskolai módszerrel. :)

Amúgy mi a leggyorsabb módszer inverzszámításra? Van egy olyan képlet ugye, hogy a mátrix transzponáltjának veszem az előjeles aldeterminánsaiból álló mátrixát, és azt leosztom detA-val.
Aztán még a pszeudoinverzből ismert képlet van, A+ =V S+ U*
Ami kvadratikus mátrixnál épp az inverz. Csak hát megcsinálni az SVD-jét sem tűnik valami rövidnek időben. :U
Ugye itt eleve kellenek A* A-nak a sajátértékei, azért az eddig birtokomban lévő módszerrel (felírom a karakterisztikus polinomot) ez sem tűnik valami gyorsnak, sőt ha kijön egy magasabbfokú egyenlet, akkor csak nézek. Talán még mindig az az aldeterminánsos a legegyszerűbb... :)

(#2390) adam_ válasza #56474624 (#2389) üzenetére


adam_
senior tag

Köszi szépen! Én 1 / detA-ként ( adj A = A ^-1 )ismerem, de ergo ez is ugyanaz. :)

Valamint erre mi a válasz? :B

10. a.) Az A mátrix (fentebb) determinánsától függően hány megoldása van az Ax = b lineáris egyenletrendszernek?

[ Szerkesztve ]

(#2391) #56474624 válasza adam_ (#2390) üzenetére


#56474624
törölt tag

Hú, hogy is van ez. Ha a determináns nem nulla, akkor a sorok, oszlopok függetlenek, asszem ilyenkor egyetlen megoldás van.
Ugye Ax az A oszlopainak egy lineáris kombója, na most ha ezek függetlenek, bázist alkotnak R^n-ben, akkor a b vektor egyértelműen áll elő.

Ha a determináns nulla, akkor az oszlopok nem függetlenek. Szerintem akkor vagy végtelen sok megoldás van, vagy nincs megoldás.

Jah amúgy én is erre az adj jelölésre emlékeztem, csak aztán összezavart ez az önadjungált fogalom...

[ Szerkesztve ]

(#2392) Alg válasza adam_ (#2390) üzenetére


Alg
veterán

nem nulla determináns ->invertálható -> egyértelmű megoldás
nulla determináns -> nem invertálható -> van olyan oszlop ami függ a többitől ->vagy nincs megoldás, vagy végtelensok megoldás rang(A) szabad és n-rang(A)
függő változóval

Inverzet számolni szerintem is az aldeterminánsos képlet a legjobb, ha nagy a mátrix többször kifejthető, és viszonylag egyszerűen programozható

Van még ugye az egységmátrix - melléírásos módszer ami egyszerű

[ Szerkesztve ]

"I love not man the less, but Nature more" // Giant TCR Adv. '16 Di2 // Fenix 7 SS // FiiO BTR3 + Truthear ZERO

(#2393) #56474624 válasza Alg (#2392) üzenetére


#56474624
törölt tag

Van még ugye az egységmátrix - melléírásos módszer ami egyszerű

Ez melyik volt?

(#2394) cocka válasza #56474624 (#2393) üzenetére


cocka
veterán

Az alapmátrix mellé írod az egységmátrixot és Gauss eliminációs módszerrel addig alakítgatod, amíg a kettő helyet nem cserél. Vagyis alapmátrix - egységmátrix helyett egységmátrix - alapmátrix lesz.

(#2395) cocka válasza cocka (#2394) üzenetére


cocka
veterán

Bocs hülyeség, tehát alapmátrix | egységmátrixból lesz egységmátrix | inverzmátrix. Így ok.

[ Szerkesztve ]

(#2396) #56474624 válasza cocka (#2394) üzenetére


#56474624
törölt tag

Köszi, ez működik. Ismerős is volt amúgy, csak még tavalyról, illetve azelőttről már. :)

(#2397) Vazallus


Vazallus
tag

70 ember kirándul
-46 kötött biztosítást
-24 nem kötött
Kiválasztunk közülük 4-et véletlenszerűen!
Mekkora, a valószínűsége,hogy a 4 kiválasztott emberből
1.legalább ketten kötöttek
2.nem mindegyik kötött biztosítást.

"Mr. Salieri sends his regards"

(#2398) neduddgi válasza swoody (#1992) üzenetére


neduddgi
aktív tag

A megoldás triviális; :DDD csak az a kár, hogy én már túl rég tanultam, :O és fogalmam sincs hogyan kell elkezdeni... :F

1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

(#2399) Vazallus válasza Vazallus (#2397) üzenetére


Vazallus
tag

Probléma megoldva

"Mr. Salieri sends his regards"

(#2400) neduddgi válasza cellpeti (#2047) üzenetére


neduddgi
aktív tag

A felladat szövegében az a mondat, hogy 4 vízszintes cső van a medencben elhelyezve, nem implikálja azt a tényállást, hogy eme 4 cső a téglatest oldalaival páronként párhzamos lenne. Mindamellett valóban akkor nagyobb a medence térfogata, ha ezek a csövek páhuzamosak a téglaoldalakkal. Feltételezve, hogy páronként párhuzamosak a vízyzintes csövek, könnyen belátható hogy a feladat ekvivalens a 2 vízszintes, + 2 függőleges = 12 méter, és legyen maximális a térfogat. Ui lehet a vízstintes csövek eloszlása 1 - 3 is!!!Szintén könnyen belátható, hogy a vízszintes csövek hosszának összege annyi amennyi, de max alapterületű akkor lesz a medence, ha ezt az értéket fixálva négyzet alakú lesz az alja.
Mivel 2 függőleges cső van, a medence mélysége a függőleges csőhosszúság fele.
A feladat tehát a követkkező: Mikor veszi fel maximális értékét a:
a * a * (( 12-2 * a ) / 2 )=6a˘2 -a˘3
Akkor mikor a derivált függvény értéke 0. Tehát 12a - 3a˘2=0
Innen triviális. Az a=0 szélsőérték a "0" térfogat, mint minimum az egyik szélsőérték.
A 12 - 3a=0 ; => a=4
Nnnnnnnnnnnaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!! :))

[ Szerkesztve ]

1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.