Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:02:15

LOGOUT.hu

Külső merevlemezek - USB, eSATA, FireWire HDD
Kérdezés előtt kérjük olvasd el az összefoglalót!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#23352) King Unique válasza rasotamas (#23350) üzenetére


King Unique
titán

Ahhoz el kellene dönteni, hogy pontosan milyen külső merevlemez kell, lásd nemrég mások eseteit. Illetve lehetőleg fixen, nem mindegy alapon. De amúgy 2,5"-os fizikai méretben általánosan nyilván a WD My Passport sorozat, annak 2 TB-os modellje is megfelelhet a szokásos (pl. adattárolás) célra.
Arról pedig nemrég a belső merevlemezekkel foglalkozó topikban is volt szó, hogy manapság a 2,5"-os 2 TB-os belső és külső HDD-k eleve SMR eljárást használnak, illetve a 2-5 TB-os modellek, egyes 1 TB-os modelleknél akad még elvétve CMR/PMR típus. De az utóbbiak használata is külső házas megoldással (példa) lehet opció, nem gyárilag készre szerelt kivitelben, mint pl. az említett WD My Passport sorozat, ami 2 TB-os modelljében manapság eleve SMR HDD van. Illetve ha biztosan CMR/PMR típusú HDD kell, akkor 3,5"-os fizikai méretben eleve nagyobb a választék, a belső merevlemezekkel foglalkozó téma topikjában lehet érdeklődni ez ügyben a HDD felől, majd ahhoz egy megfelelő 3,5"-os USB 3.0-s külső házat (példák) venni.

"Gondolom ezekböl nem lehet kiszedni pár év mulva a vinyot és átrakni gépbe, vagy igen?"

Az max. a külső házas megoldásnál lehet opció, ellenben a gyárilag készre szerelt modelleknél nem javasolt, mivel a házilagos szétszerelés eleve garanciavesztéssel járhat. Illetve a 2,5"-os WD My Passport sorozatnál értelme sincsen, mivel a külső házban lévő HDD eleve integrált USB-s és emiatt nem lehet pl. asztali PC-be / laptopba téve a szokásos módon SATA-n csatlakoztatni.

[ Szerkesztve ]

(#23562) King Unique válasza KisApám (#23561) üzenetére


King Unique
titán

A kettő közül a WD-vel van itt több tapasztalat, illetve a Seagate kapcsán lásd egy korábbi esetnél leírtakat. Dönteni, választani a kettő közül meg úgy lehet legjobban, ha tisztázva van, hogy pontosan milyen külső merevlemez kell.

+ Ha a PMR (CMR) / SMR is szempont, illetve pl. az ilyen, 6 TB-ig a WD egyes 3,5"-os merevlemezeit is érintő esetek elkerülése végett biztosan PMR (CMR) HDD-t tartalmazó külső meghajtó kell, akkor a külön vásárolt külső ház + belső merevlemez = külső merevlemez (példa) megoldás lehet az előnyösebb. Az utóbbinál ugyanis adott egy biztosan CMR belső HDD kiválasztásának lehetősége, ellenben a gyárilag készre szerelt külső merevlemezeknél gyakran lutri mikor éppen milyen belső HDD-t tesz a külső házba a gyártó.

[ Szerkesztve ]

(#23566) King Unique válasza melbourne (#23563) üzenetére


King Unique
titán

Nemrég egy másik esetnél le lett írva mi a különbség az egyes 2,5"-os Seagate sorozatok között, meg ugyancsak egy másiknál az is, hogy a megbízhatóság, tartósság az ilyen tárolóeszközöknél (is) összetett téma, több dolog függvénye, stb. Ahol egyrészt ha a külső házban lévő HDD eleve ugyanaz (ST5000LM000) az 5 TB-os modelleknél, akkor nyilván annak élettartama megegyező, ilyen téren nincsen közöttük különbség, max. a körítés (mellékelt szoftverek, külső ház anyaga és dizájn, stb.) más. Másrészt ha ezen gyártónál a legtöbb sorozat modelljeire van összvissz 2 év gyártói garancia - jó esetben és megfelelő használat mellett azon túl is működhetnek - , akkor nyilván nem feltétlen reális itt pl. 5-10+ éves biztos élettartamról és hibamentes működésről beszélni, azt okvetlenül elvárni, ezért is javasolt több helyen tárolni az adatokat, biztonsági másolatokat készíteni, időnként új tárolóeszközöket vásárolni a régiek mellé/helyett, stb.
A WD egyes 2,5"-os külső merevlemezeiről szintén van összehasonlítás, ahol a My Passport sorozat a 3 éves gyártói garancia miatt is előnyösebb, ellenben a külső házban lévő HDD ott szintén állagos, konzumer típus hasonlóan a Seagate előbb említett termékeihez.
Ha esetleg az egyes külső hatásoknak jobban ellenálló 2,5"-os külső merevlemez is érdekel, akkor nemrég egy másik esetnél ilyenekre is említve lettek példák. Ahol fontos megjegyezni, hogy ezeknél csak maga a külső ház ellenállóbb, részlegesen ütésálló, vízálló stb., ellenben a külső házban lévő HDD átlagos típusú, 5 TB-os tárolókapacitásnál gyakran ugyanaz a Seagate modell (ST5000LM000), ami pl. a Basic és Expansion Portable modellek belsejében is van.
Ha a PMR (CMR) / SMR is szempont, akkor viszont a 3,5"-os külső HDD-k előnyösebbek, mivel manapság 1-2 kisebb tárolókapacitású kiviteltől eltekintve kb. mindegyik 2,5"-os belső és külső HDD SMR-es, lásd ugyancsak más eseteknél leírtakat. Példák: [link], [link]. Ahol ha például gyakran történik a külső HDD-n törlés és másolás, illetve gyakran nagy mennyiségű adat másolása (írása), meg sok torrent fut egyszerre nagy le- és feltöltési sebesség mellett stb., akkor előnyösebb lehet a PMR/CMR típusú, ellenkezelő esetben megfelelhet a célra akár az SMR is.

Az evidens, hogy intenzívebb használatnál (pl. folyamatos, tartós olvasás/írás) nyilván jobban melegednek a külső merevlemezek is, pláne passzív hűtéses és zárt, műanyag külső ház esetén, + maga a külső házban lévő HDD is, ha nagyobb tárolókapacitású, többlemezes (több db lemeztányér) típus. Vagyis igen, ilyen alapon az említett 2,5"-os, 5 TB-os modellek is melegedni fognak intenzívebb használatnál. Viszont ez 40-45 °C-ig még általában elmegy, meg akár 45-50 °C-ig is úgy-ahogy, viszont élettartam szempontjából a kedvezőbb nyilván az alacsonyabb üzemi, működési hőmérséklet (pl. 30-40 °C), nem feltétlen javasolt 0-24-ben az előbbi értékeken, pláne 50 °C körül, felett járatni a külső merevlemezt.

A Seagate Rescue Data Recovery Services szolgáltatással kapcsolatban fel van tüntetve a Seagate weboldalán, hogy mely régiókban, illetve országokban és városokban vannak szervizközpontok, ahol látható hogy hazánkban nincsen. Ahogyan az is, hogy a 2,5"-os méretkategóriában névlegesen pl. a Backup Plus Ultra Touch és Expansion Portable sorozatok adatlapján van ez a szolgáltatás feltüntetve, ahol az előbbinél csak 1 és 2 TB-os modellek vannak, az utóbbinál viszont 5 TB-os is. És nem, nem számolt be itt eddig senki arról, hogy ezt a szolgáltatást igénybe vette volna. De amúgy sem feltétlen erre kell alapozni, hanem arra, hogy több helyen legyenek tárolva a fontos adatok és legyenek biztonsági másolatok, lásd a már linkelt korábbi esetnél leírtakat, ennyi.

[ Szerkesztve ]

(#23569) King Unique válasza Sal Borghese (#23568) üzenetére


King Unique
titán

Itt nem arról van szó, hogy egyáltalán nem alkalmas semmilyen torrentezésre az SMR belső / külső HDD, hanem arról, hogy ha pl. nagyüzemi torrentezés megy (0-24-ben) egyszerre sok torrenttel és magas letöltési / feltöltési sebesség mellett, akkor pl. írásnál az esetleges belassulás, media cache szöszmötölés elkerülése végett előnyösebb (gyorsabb) a CMR belső / külső HDD, az utóbbi javasolt. Ha megoldható a használata, akkor meg egy belső / külső SSD nyilván még jobb ilyen téren. Ha csak alkalomszerűen menne pár torrent, illetve "koca torrentezés" lenne, akkor nyilván megfelelhet ilyen célra egy 2,5"-os, SMR külső HDD is. De ez ügyben elsődlegesen a Bittorrent topikban javasolt érdeklődni a tapasztalatok felől.

Az 50 °C körüli hőmérséklet értelemszerűen intenzív használat (és magas szobahőmérséklet) esetén értendő, nem arra, hogy alapból annyi lesz pl. üresjáratban is a külső házban lévő HDD hőmérséklete. Tűz és leolvadás meg azért normál esetben nyilván nem lesz, de attól még javasolt odafigyelni a HDD hőmérsékletére, ne legyen gyakran és tartósan (nem pl. rövid időre pár alkalommal) 50 °C körül/felett járatva, ennyi.

Ha mindenképpen USB-s tápellátású külső merevlemez kell, akkor értelemszerűen a 2,5"-os fizikai méret jöhet szóba, illetve 5 TB-os tárolókapacitásnál az SMR HDD-vel szerelt típusok. Ha 3,5"-os is opció és inkább CMR kell, akkor az előző válaszban linkelt eseteknél arra is vannak példák, linkelve a társtopikok, stb.

[ Szerkesztve ]

(#23644) King Unique válasza bugizozi (#23643) üzenetére


King Unique
titán

A Seagate esetében a Basic és az Expansion Portable sorozat kb. egykutya, ugyanolyan fapados, műanyag házas modell mindkettő 2 év gyártói garanciával, a HDD (ST4000LM024) is ugyanaz bennük stb., amiről már volt szó itt.
A WD-nél az Elements Portable és a My Passport sorozatok között vannak bizonyos különbségek az utóbbi javára, ahol ha a szoftveres extrák esetedben nem is lényegesek, attól még a + 1 év gyártói garancia jól jöhet. A külső házban lévő HDD (WD40NMZW) viszont ezeknél is azonos, olyan téren nincsen közöttük különbség. Valamint az előbbi két Seagate-hez hasonlóan ezeknél is műanyag a külső ház, Micro-B fizikai csatlakozót használnak stb., vagyis ilyen téren nem jobbak a WD-k sem.
Az egyéb ajánlást, más gyártók hasonló termékeit illetően lásd pl. az alábbi blogbejegyzésben leírtakat, ott ki van fejtve a téma konkrét példákkal és árakkal.

A megbízhatóságot illetően egyrészt lásd egy másik esetnél leírtakat, a külső merevlemezen kívül milyen egyéb dolgok függvénye, mire érdekes odafigyelni hosszú idejű adattárolásnál, stb. Másrészt a felsorolt 4 db külső merevlemez között nagy különbség ilyen téren nem nagyon van, a kétfajta belső HDD is kb egykutya, max. a 2 év ellenében a 3 év gyártói garancia szólhat elvileg a WD My Passport mellett. A 2 gyártót összehasonlítva a WD-knél viszont kontra lehet az integrált USB-s kivitel - lásd a blogbejegyzésben kifejtve - , ellenben a bennük lévő SMR HDD támogatja a TRIM-et (példa) míg a 2 Seagate-ben lévő merevlemez nem (példa), ahol az előbbi kicsit kedvezőbb az írási sebességnél esetlegesen bekövetkező lassulás kompenzálása szempontjából. Ahol egyébként az SMR manapság kb. mindegyik 2,5"-os belső és külső HDD-t érinti, ilyen téren nincs sok választási lehetőség, max. az egyes 3,5"-os típusuk, ha mindenképpen PMR (CMR) megoldás kell, amiről már ugyancsak volt szó itt.
Ha csak havonta 1x lesz használva a külső merevlemez, akkor viszont ilyen ritka használatnál egyrészt a tartósság is kevésbé téma és pláne megfelelhet a célra az említett 4 db modell közül akármelyik. Másrészt az SMR is és azzal sem kell különösebben foglalkozni, ha csak havonta 1x történik másolás és nem cél a jóval gyakoribb törlés + másolás, valamint egyszerre nagyobb adatmennyiségek mozgatása (írása), stb.

[ Szerkesztve ]

(#23717) King Unique válasza bugizozi (#23715) üzenetére


King Unique
titán

Az előző válaszban le lett írva világosan + linkelve a szükséges formációk, hogy az SMR kb. az összes 2,5"-os belső és külső HDD-t érinti manapság, pláne nagyobb tárolókapacitásnál. Vagyis ilyen téren a 4 TB-os Toshiba külső merevlemezek sem jobbak, mint a Seagate-ek. + Az is, hogy ha biztosan CMR megoldás kell ekkora tárolókapacitással, akkor 3,5"-os fizikai méretben érdemes nézelődni. + Még az is, hogy ha eleve ilyen ritkán lesz használva az USB-s tárolóeszköz, azaz havonta csak 1x, akkor a CMR / SMR sem feltétlen téma, valamint ilyen alapon a most felsorolt modellek is majdnem kb. az említett "olymindegy" kategória.

A felsorolt Toshiba 2,5"-os külső merevlemezeknél a pontosan melyiket értelemszerűen függ attól is, hogy pontosan milyen kell. Azaz pl. műanyag- vagy fémházas, bónusz szoftverekkel ellátott vagy azok nélküli kivitel, 2 éves vagy 3 éves gyártói garanciával, Micro-B vagy Type-C fizikai interfésszel szerelt, valamint milyen árkategóriában, stb., fel vannak tüntetve a jellemzők mindegyik sorozatnál a gyártó weboldalán. A belső, azaz a külső házban lévő HDD viszont elvileg ugyanaz tárolókapacitásról függően mindegyik sorozat modelljénél, vagyis olyan téren nincsen közöttük különbség.
Az utolsóként említett Canvio Advance esetében meg egyrészt a 32 MB cache nyilván csak a szokásos elírás, pontatlanság az adott árukeresős és webáruházas találatoknál - soha nem kizárólag csak azokat kell nézni ilyen téren, hanem elsődlegesen mindig a gyártó weboldalát - , amikor eleve 128 MB a 4 TB-os modellnél (is), lásd pl. a The HDD Platter Database adatait. Másrészt az USB 3.2 ennél nyilván csak Gen 1 = USB 3.0 alapon értendő és érdemlegesen (Gen 2x2) semmi köze nincsen az USB 3.2 szabványhoz, meg ugye azt az adatátviteli sebességet egy M.2 PCIe NVMe alapú külső SSD tudja csak kihasználni (példa), nem egy ilyen pláne ahhoz képest elég lassú 2,5"-os külső HDD.

[ Szerkesztve ]

(#23757) King Unique válasza sith7 (#23753) üzenetére


King Unique
titán

Ez egy dolog, de a tévé topikjában azt pont nem kérdezted meg, hogy kezeli-e a készülék a GPT partíciós sémát, mások ugyanolyan tévéhez milyen külső HDD-t használnak - ha van ilyen irányú tapasztalat - ami bevált, stb.

De akkor ám legyen, íme szájbarágósan még egyszer a lényeg:

A GPT-t magad is le tudod tesztelni - sőt javasolt is, mert ki tudja mit kezel és mit nem a tévé, az azon lévő buta OS - , ha aszerint inicializálsz vagy konvertálsz egy már meglévő külső HDD/SSD meghajtót, vagy akár egy pendrive-ot (akár a Rufus is megoldja), majd arra másolod rá PC-n a filmeket és utána csatlakoztatod a tévéhez. Ha GPT alapon kezeli a tévé a külső meghajtót és lejátssza arról a tartalmat, akkor 512e szektormérettel elvileg a 4 TB-os külső HDD-ről is le fogja, ha nem, akkor viszont szívás, akkor max. 2 TB-ot tud kezelni MBR alapon. Vagy másik megoldás olyan külső HDD vásárlása és használata, ami gyárilag 4Kn (4Ke) szektorméretet használ USB-n vagy utólag beállítható, annál az MBR korlátja kitolható egészen 16 TiB-ig és ilyen alapon kezelni fogja a 2+ TB-os USB-s meghajtót a GPT-t nem támogató OS is (példa).
A tápellátást illetően azt szintén meg tudod nézni, hogy van-e a tévén "HDD 5V 1A" jelölésű USB-port, vagy egyéb jelölésű, nagyobb áramerősségű port. Ha igen, akkor értelemszerűen rendben lesz egy 2,5"-os külső HDD tápellátása, ha nem, akkor 2 db 0, 5 A-es port esetén opció az Y-kábel használata. Ha csak 1 db 0,5 A-es USB-port van a tévén, akkor viszont kérdéses lehet a megfelelő tápellátás, ez esetben megfontolandó a külső tápellátású 3,5"-os külső HDD használata.
Ha már 3,5"-os külső merevlemez, akkor olyat akkor érdemes venni, ha a tévén nincsen egy 2,5"-os külső merevlemez számára megfelelő tápellátást biztosító USB-port, valamint ha pl. biztosan CMR HDD-vel szerelt megoldás kell SMR helyett, amely utóbbi témáról is volt már szó itt többször (példa).
Külső SSD-t akkor érdemes venni és használni ilyen célra, ha USB-n egy 2,5"-os külső HDD tápellátása bizonytalan ellenben a kisebb energiaigényű külső SSD tápellátásához elég lehet akár egy 0,5 A-es USB-port is, aztán ha nagyobb adatátviteli sebesség kell PC-n USB 3.X porton a filmek másolásánál, szempont a közel zajtalan működés, van megfelelő anyagi keret a külső SSD vásárlására, stb. Ellenkező esetben viszont nem igazán indokolt és értelemszerűen megfelelhet a külső HDD is a célra (+ akár egy pendrive is).
A minél nagyobb adatátviteli sebesség max. a filmek külső meghajtóra történő másolásánál lehet lényeges pl. PC-n és USB 3.X porton, ott jöhet jól a 2,5"-os SMR külső HDD-nél valamivel gyorsabb 3,5"-os CMR külső HDD, vagy az eleve jóval gyorsabb külső SSD. Ellenben a filmek lejátszásánál nem igazán, meg ha csak USB 2.0 portok vannak tévén, sőt a 4K UHD filmek lejátszásához sem kell nagy adatátviteli sebesség, amiről már volt szó itt egy másik esetnél.
A tévé gyártójának topikjában egyébként azért is javasolt érdeklődni a tapasztalatok felől, mert az elsődlegesen támogatott (PC, Mac & desktop OS) helyett az ilyen "egyéb" hardver- és szoftverkörnyezetben - lásd tévé - nem feltétlen garantált minden esetben a megfelelő kompatibilitás és működés, lásd az előző válaszban linkelt hozzászólást, az ott lévő példákat. Ha erre a tévé topikjában nem jött egyértelmű válasz, akkor jobb híján marad a vásárlás és az éles kipróbálás, aztán vagy / vagy, ennyi. :))

[ Szerkesztve ]

(#23788) King Unique válasza DamianB (#23787) üzenetére


King Unique
titán

A tévén történő használattal kapcsolatban lásd nemrég egy másik esetnél, a routeren történő használattal kapcsolatban egy korábbi válaszban, a torrentezést illetően pedig az ennél és ennél az esetnél leírtakat. Azaz ha van a routeren és a tévén megfelelő USB-port egy 2,5"-os külső merevlemez stabil tápellátásához, valamint a rajtuk lévő OS-ek kezelnek 2 TB+ tárolókapacitású és GPT partíciós séma szerinti USB-s meghajtókat - amit majd azon téma topikjaiban megmondanak, mivel azok témája - , továbbá nem gond számodra az SMR adatrögzítési eljárást használó HDD, akkor elvileg igen, megfelelhet a linkelt külső merevlemez a célra. Ha nem teljesülnek a felsorolt feltételek, akkor marad értelemszerűen a max. 2 TB-os, külső tápadapteres és CMR (PMR) adatrögzítési eljárást használó 3,5"-os külső merevlemez.

[ Szerkesztve ]

(#23895) King Unique válasza ledgeri (#23893) üzenetére


King Unique
titán

Arról már volt szó itt a topikban pl. ezekben a hozzászólásokban és nemrég az egyik társtopikban is újra, hogy manapság már kb. mindegyik 2,5"-os belső HDD SMR pár kisebb tárolókapacitású modell kivételével és ennek okán értelemszerűen az ezekre épülő 2,5"-os külső merevlemezek is eleve SMR típusok szoktak lenni.
Ha biztosan CMR HDD-t használó külső merevlemez kell, akkor egy másik válaszban le van írva az is, hogy ez a 3,5"-os fizikai méretnél valósítható meg inkább és ott is főleg a külön vásárolt külső ház + belső merevlemez = külső merevlemez (példa) megoldással, mivel a gyárilag készre szerelt modellek esetében sokszor lutri a külső házban lévő HDD pontos típusa, meg ennek okán hogy az CMR vagy SMR-e.

[ Szerkesztve ]

(#23933) King Unique válasza shiftac (#23926) üzenetére


King Unique
titán

A linkelt Apacer AC731 külső merevlemez ránézésre jónak tűnik, ahol a részlegesen ütésálló valamint víz- és porálló kivitel, a robusztus Type-A fizikai csatlakozó, a 3 éves gyártói garancia, stb. előnyös lehet, viszont konkrét tapasztalat nincsen itt a topikban ezzel a sorozattal. Ha egyéb, a külső hatásoknak jobban ellenálló 2,5"-os külső merevlemezek is érdekelnek, akkor a téma összefoglaló "Ár, vásárlási szempontok" fejezetén belül lásd a D. pontnál, valamint egy másik esetnél leírt, linkelt típusokat.

Az SMR-t illetően épp nem olyan régen lett kitárgyalva itt újra, hogy 2,5"-os külső merevlemezeknél az SMR nem feltétlen minden esetben, illetve nem feltétlen azonnal hat negatívan az írási sebességre, ahol ha esetedben 1x tele lesz írva a meghajtó és utána csak havonta / pár havonta használva alkalomszerűen és ott is inkább csak olvasásra, akkor nyilván kevésbé téma ez és nem kell túlaggódni.
Ha esetleg olyan megoldás kell, amiben biztosan CMR HDD van, akkor viszont a 3,5"-os külső merevlemez és ott is inkább a külön vásárolt külső ház + belső merevlemez = külső merevlemez (példa) megoldás jöhet szóba, amiről pont nem olyan régen volt szó itt.

(#24033) King Unique válasza Technoman (#24032) üzenetére


King Unique
titán

Kb. annyira, mint amennyire 12 TB-osat, meg a benne lévő HDD is hasonló sorozatból való lehet, ami aztán hogy eredeti WD (Red) vagy átcímkézett HGST ki tudja, valamint ha a 12 TB-os My Book bevált akkor ilyen alapon akár a 18 TB-os is, lásd korábbról a saját példádat.
Ha egyéb gyárilag készre szerelt 3,5"-os külső merevlemezek is érdekelnek, akkor lásd a téma összefoglalóban és egy másik esetnél leírt, linkelt példákat. Ahol egylemezes (1 db HDD) kivitelben 18 TB-os modell jelenleg nem feltétlen van minden gyártó termékkínálatában, de pl. a WD és a Seagate esetében igen, mint azt az előbb linkelt példa is szemlélteti.

Ha olyan megoldás kell, ahol magad választhatod ki az átlagosnál minőségibb és biztosan CMR - mivel az SMR modell ugye belassulhat írásnál - 3,5"-os belső merevlemezt, akkor értelemszerűen adja magát a belső merevlemez + külső ház = külső merevlemez (példa) megoldás, ami a linkelt társtopikok témája.

[ Szerkesztve ]

(#24052) King Unique válasza SonyNex7 (#24051) üzenetére


King Unique
titán

Ha eddig megfelelt a célra egy 500 GB-os WD My Passport, akkor ilyen alapon egy 1-2 TB-os is megfelelhet, meg ha a routernél USB-n a megfelelő tápellátás is biztosítva lesz, lásd egy másik válaszban leírtakat. Ellenkező esetben viszont megfontolandó a bizonytalan USB-s tápellátás miatt a 3,5"-os, külső tápegységgel rendelkező külső merevlemez is, meg ha pl. SMR (+ infó) helyett CMR HDD-vel szerelt megoldás kell.

A milyen külső merevlemezt vegyünk általánosan értelemszerűen attól is függ, hogy pontosan milyen kell, ahol a topik téma összefoglalójának "Ár, vásárlási szempontok" fejezetén belül vannak konkrét példák 3,5"-os mellett 2,5"-os külső merevlemezekre is, valamint a 2,5"-os modellek az alábbi blogbejegyzésben tovább részletezve.

[ Szerkesztve ]

(#24095) King Unique válasza laychi (#24093) üzenetére


King Unique
titán

Manapság pár kisebb tárolókapacitású modell kivételével már mindegyik 2,5"-os belső és külső HDD SMR, a 4 TB-osok alapból SMR. Viszont pl. ebben a válaszban és az ott is linkelt példában az is le van írva, hogy az SMR típusú külső merevlemezeknél nem feltétlen jelentkezik azonnal és nem feltétlen minden esetben a belassulás írásnál, a felmásolt adatok utólagos elrendezése vagy egy meghajtóoptimalizálás után akár újra javulhat az írási sebesség, stb. Ahogyan más válaszokban az is le van írva, hogy ha inkább CMR (PMR) alapú megoldás kell, akkor olyat 3,5"-os fizikai méretben javasolt venni, ott is célirányosan kiválasztani a biztosan CMR belső HDD-t és ahhoz egy külső házat, de az már a hozzászólásokban linkelt társtopikok témája.

[ Szerkesztve ]

(#24119) King Unique válasza alpihun (#24116) üzenetére


King Unique
titán

Azért a fizikai méretformátumot értelemszerűen fixen el kellene dönteni, mert nyilván nem teljesen mindegy, hogy 2,5"-os vagy 3,5"-os külső merevlemez. Ahogyan a tárolókapacitást szintén.

Ha 2,5"-os gyárilag készre szerelt külső merevlemez kell, akkor megfelelhetnek a célra az általad felsoroltak is, bár ha tényleg nem kell semmilyen extra, akkor pl. a PlayStation és Xbox játékkonzolokhoz tervezett WD_Black P10 Game Drive, valamint a Machez tervezett ugyancsak (részben) fémházas és pluszban USB-C ready Toshiba Canvio Flex sorozatok nyilván kissé overkill kategória. + Lásd a téma összefoglalóban, valamint ennél az esetnél és az alábbi blogbejegyzésben lévő példákat.
Ha 3,5"-os gyárilag készre szerelt külső merevlemez kell, akkor pedig a téma összefoglalóban lévők mellett lásd pl. az ennél az esetnél leírt, linkelt példákat. Ha külön lenne megvásárolva a 3,5"-os belső merevlemez és ahhoz a külső ház, akkor az pedig a linkelt társtopikok témája, az ottani téma összefoglalókban is vannak konkrét példák.

"3.5-ös külső HDD-nek lenne valami előnye 2.5-el szemben?"

Hát ott van pl. a biztosan PMR (CMR) (és az átlagosnál minőségibb) HDD kiválasztásának és használatának lehetősége főleg egy külön vásárolt 3,5"-os belső merevlemez + külső ház = külső merevlemez megoldásnál, mivel manapság a 2,5"-os belső és külső merevlemezek eleve SMR modellek, amik az írási sebességnél belassulásra hajlamosak. Bár arról már volt szó itt pl. ennél az esetnél, hogy ez a belassulás SMR HDD-k esetén nem feltétlen azonnal és nem minden esetben olyan drasztikus mértékben jelentkezik, az adatok elrendezése és / vagy a Windowsban egy meghajtóoptimalizálás után újra gyorsulhat az írási sebesség, stb.
Ha eleve csak ritkán, félévente 1x lenne használva a külső merevlemez és akkor sem túl nagy adatmennyiség lenne ráírva, akkor viszont nyilván kevésbé téma a CMR / SMR. Ez esetben akár a 2,5"-os SMR külső merevlemez is megfelelhet a célra, meg ha fontosabb az adatátviteli sebességnél a külső tápellátás nélküli használat és egyben a nagyobb mobilitás.

[ Szerkesztve ]

(#24136) King Unique válasza stigma (#24133) üzenetére


King Unique
titán

Ha gyárilag készre szerelt kivitelben kell 3,5"-os külső merevlemez, akkor lásd a téma összefoglaló "Ár, vásárlási szempontok" fejezetében, valamint az alábbi kérdésre adott válaszban leírt, linkelt példákat.
Az általad leírt WD Elements Desktop is megfelelhet a célra, aminél egyébként a "7200 RPM" és "32 MB cache" nem feltétlen reálisak, előfordulhat a különféle árukereső weboldalaknál pontatlanság a termék jellemzőinél.

Ha külön vásárolt 3,5"-os belső merevlemez + külső ház = külső merevlemez (példa) megoldás kell, akkor az a linkelt társtopikok témája, az ügyben szükség esetén ott kellene érdeklődni az ottani téma összefoglalók elolvasása és a linkelt példák átnézése után. + Fixen el kellene dönteni, hogy biztosan 2 db egylemezes külső ház kell-e a HDD-khez, mert lehet akár kétlemezes külső házat (példák) / kétlemezes dokkolót (példák) is venni, amiben 2 db HDD is elfér egyszerre. Bár ha az adatbiztonság a téma, akkor előnyösebbek lehetnek az egymástól fizikailag is elkülönülő offline tárolóeszközök.

Az említett megoldásokat összehasonlítva mindegyiknél lehetnek bizonyos előnyök és hátrányok, amiket értelemszerűen először mérlegelni kellene, majd utána annak megfelelően választani egyiket, vagy másikat.
Ha a kedvezőbb ár a legfőbb szempont, akkor pláne nagyobb tárolókapacitásnál előnyösebb illetve olcsóbb lehet egy gyárilag készre szerelt külső merevlemez.
Ha az átlagosnál minőségibb / tartósabb, valamint SMR helyett biztosan CMR HDD (akár pl. a WD Purple) kiválasztásának lehetősége a fő szempont, akkor viszont a külön megvásárolt belső merevlemez + külső ház = külső merevlemez megoldás lehet a jobb választás.
Ha szempont a fizikai tápkapcsoló megléte, akkor olyan téren a külön vásárolt külső házak előnyösebbek lehetnek, mivel azokon gyakrabban szokott lenni (példa), ellenben a gyárilag készre szerelt 3,5"-os külső merevlemezeken nem minden esetben (példa).
Ha 2 db külső merevlemez kell, akkor lehet akár kombinálni is az említett 2 két megoldást, nem feltétlen muszáj 2 db gyárilag készre szerelt külső merevlemezt, vagy 2 db belső merevlemez + külső ház = külső merevlemez megoldást vásárolni.

[ Szerkesztve ]

(#24197) King Unique válasza eihwaz (#24192) üzenetére


King Unique
titán

Ez értelemszerűen attól is függ, hogy pontosan milyen külső merevlemez kell, lásd nemrég más példáját.
Ha 2,5"-os méretformátumú kell, akkor konkrét ajánlások felől lásd pl. az ebben és ebben a válaszban leírt, linkelt típusokat, ahol esetedben értelemszerűen az említett sorozatok 1 TB-os - ha tényleg elég akkora tárolókapacitású - modelljeit kellene nézni.

"amire torrentel töltenék le"

Ha csak pár-néhány db torrent futna egyszerre alkalmanként és nem túl nagy letöltési sebességgel, akkor SMR alapon egy 2,5"-os külső merevlemez is megfelelhet a célra és nem feltétlen lenne akkora gond az említett adatrögzítési technológiából adódó (átmeneti) belassulás írásnál (letöltésnél). Ellenkező esetben viszont megfontolandó a CMR HDD, illetve 2,5"-os CMR belső HDD + külső ház = 2,5"-os külső HDD megoldás. Vagy 3,5"-os CMR külső HDD, de azt megint 3,5"-os belső HDD + külső ház = külső HDD megoldással lehetne összerakni, mivel ott gyárilag készre szerelt kivitelben manapság 2-3 TB a minimum tárolókapacitás.

(#24224) King Unique válasza Dtamas82 (#24222) üzenetére


King Unique
titán

Az "esetenként vinném magammal, pl. nyaralásra" és "Néha vinném magammal", valamint "Ütésállóság (rázkódásvédelem)" kívánalmak alapján eleve adja magát a 2,5"-os fizikai méretformátum, olyan külső merevlemez vásárlása. Egy 3,5"-os külső merevlemezt eleve macerásabb hordozni már csak a nagyobb fizikai mérete és tömege miatt is, + ahhoz külső (hálózati) tápadapter is szükséges, azoknál ütésálló (és vízálló) sorozatok nem nagyon vannak, stb.
Az SMR-re vonatkozóan le van írva a már linkelt válaszban, hogy nem feltétlen minden esetben gond, mármint ha pl. inkább csak olvasás történik a külső merevlemezről és nem rendszeresen nagyobb adatmennyiség írása, írásnál a belassulás van hogy csak később jelentkezik és nem feltétlen azonnal, valamint lehet csak átmeneti és nem feltétlen tartós állapot, stb.

Ha gyárilag készre szerelt 3,5"-os külső merevlemez kell, akkor adottak a szokásos sorozatok, lásd pl. ADATA HM800, Seagate Expansion Desktop, Seagate Backup Plus Hub, Toshiba Canvio for Desktop, WD Elements Desktop, WD My Book, stb.
Ha olyan 3,5"-os külső merevlemez kell, amelyiknél eleve ismert a külső házban lévő merevlemez pontos típusa és az biztosan CMR modell, akkor a külön vásárolt 3,5"-os belső merevlemez + külső ház = külső merevlemez (példa) megoldás a nyerő, de az már a linkelt társtopikok témája.
Ha olyan 3,5"-os külső merevlemez kell, amihez gyárilag mellékelnek backup (és egyéb) programot, akkor olyanokat gyárilag készre szerelt kivitelben lehet leginkább találni, lásd pl. ADATA HM800, Seagate Back Plus Hub és WD My Book sorozatok. De megoldható akár máshogyan is a backup program illetve az automatikus mentés, Windowsokhoz számos ingyenes 3rd party program érhető el fájlszinkronizálási célra (példák), sőt ott van a beépített biztonsági mentés illetve fájlelőzmények (File History) szolgáltatás is.

[ Szerkesztve ]

(#24228) King Unique válasza Dtamas82 (#24227) üzenetére


King Unique
titán

Előzőleg még az ADATA HM800 3,5"-os külső merevlemezről volt szó, ahol ha nem gond 3,5"-os külső merevlemez lévén a nagyobb fizikai mérete és tömege, valamint hogy eleve külső (hálózati) tápadapter szükséges a működéséhez, akkor igen, akár az is megfelelhet a célra. Amihez ugye backup programot - feltételként lett megadva - is mellékel a gyártó, sőt még One-Touch Backup nyomógomb is van rajta, amivel gombnyomásra indítható a fájlok mentése.
A CMR / SMR merevlemez kérdése viszont passz, mikor éppen milyen merevlemezzel szereli a gyártó, a külön vásárolt belső merevlemez + külső ház = külső merevlemez megoldásnál lehet ilyen téren igazán biztosra menni, ami már szintén le lett írva az előző válaszban.

Ha az ebben a válaszban említett ADATA HD710 Pro 2,5"-os külső merevlemez a kérdés, akkor az szintén megfelelhet a célra és 2,5"-os, csak USB-s tápellátású külső merevlemez lévén nyilván a hordozása is kényelmesebb és egyszerűbb, backup programot ahhoz is mellékel a gyártó, stb.
Viszont abban a 2,5"-os külső merevlemezben ugye SMR adatrögzítési technológiát használó merevlemez van, de ha nem kell gyakran nagy adatmennyiséget rámásolni (ráírni), akkor az sem feltétlen gond, ami az előzőleg már linkelt másik válaszban is le van írva.

[ Szerkesztve ]

(#24232) King Unique válasza Hooper (#24229) üzenetére


King Unique
titán

Konkrét tapasztalat az nincsen ezzel a külső merevlemezzel, vagy legalábbis nem nagyon említette itt eddig senki, hogy ilyet használna, max. a FireCuda SSHD-k voltak előzőleg említve párszor.

A Seagate FireCuda Gaming Hub sorozatnál a 3 éves Rescue Data Recovery Services adatmentő szolgáltatás valóban előnyös lehet, ahogyan a gyárilag mellékelt Seagate Toolkit programcsomag, valamint az USB-A + USB-C csatlakozási lehetőség és hub funkció szintén, + aki szereti annak nyilván az RGB LED is. Aztán az alábbi teszt alapján a 16 TB-os modellben lévő Seagate Exos X16 sorozatú HDD (ST16000NM001G) az átlagosnál tartósabb enterprise kategóriás modell 5 év gyártói garanciával, a belső merevlemezekkel foglalkozó topik téma összefoglalójában is szerepel ajánlottként, az SMR elvileg nem érinti (tehát CMR) vagy legalábbis nem írja a gyártó weboldala hogy olyan lenne, a CrystalDiskMark teszt alapján az adatátviteli sebessége is jónak mondható, stb.
Tehát a felsorolt jellemzők alapján elsőre elég jónak tűnik ez a Seagate FireCuda Gaming Hub gyárilag készre szerelt 3,5"-os külső merevlemez. Bár a 7200 RPM-es Seagate Exos X16 HDD ki tudja mennyire melegedik benne működés közben, alapesetben 5400 / 5900 RPM-es HDD-ket javasolt használni az ilyen passzív hűtéses USB-s külső házakban. Viszont az is igaz, hogy vannak a külső házon szellőzőnyílások a linkelt tesztből vett kép alapján, valamint ha nem lesz nagyon intenzíven használva, nem lesz 0-24-ben járatva, hanem csak alkalomszerűen adatmentésre és utána annak tárolására, akkor nyilván kevésbé / nem téma. Aztán strapabíróbb, robusztusabb megoldás lett volna a képen lévő oldalra is a másik képen szemléltetett USB-A (vagy USB-B / USB-C) fizikai csatlakozót tenni a "gyengébb" Micro-B helyett, de akár az utóbbi is megteszi.

[ Szerkesztve ]

(#24257) King Unique válasza dzsampi (#24256) üzenetére


King Unique
titán

Volt már arról szó itt többször, hogy (pár régebbi modell kivételével) manapság kb. mindegyik újabb gyártású 2,5"-os belső és külső HDD eleve SMR, biztosan CMR modellek a 3,5"-os méretkategóriában vannak inkább és ott főleg belső HDD-knél a választék is jóval nagyobb.
De egyébként az előzőleg linkelt hozzászólásban az előbbiek mellett le van írva az is, hogy 2,5"-os külső HDD-knél az SMR miatti belassulás nem feltétlen jelentkezik azonnal és lehet csak átmeneti állapot is, valamint akkor téma leginkább ha gyakran történik nagyobb mennyiségű adat írása a külső merevlemezre, ellenkező esetben viszont nyilván kevésbé.

[ Szerkesztve ]

(#24357) King Unique válasza FerNandor (#24356) üzenetére


King Unique
titán

Az 1. és 2. pontban leírtakat eleve fixen el kellene dönteni, vagyis hogy 2,5"-os vagy 3,5"-os fizikai méretű külső merevlemez kell-e, a "Minimum 4TB" most pont 4 TB-os vagy pl. 5 / 6 / 8 / 10 / 12 / 16 / 20 TB-os, valamint hogy gyárilag készre szerelt vagy külön vásárolt belső merevlemez + külső ház = külső merevlemez megoldás kell-e.

"ha már tud 70-80MB/s írást, az nekem elég"

Ha fontos az egyenletes írási sebesség, akkor a CMR (PMR) is szempont lehet a kiválasztásnál, mivel az SMR külső merevlemezek írásnál (átmeneti) belassulásra hajlamosak, bár lehet olyan is ami kevésbé (példa).
Ha biztosan CMR-alapú külső HDD kell, akkor a 3,5"-os fizikai méret és ott is a külön vásárolt belső merevlemez + külső ház = külső merevlemez (példa) megoldás jöhet szóba - mivel manapság a 2,5"-os külső HDD-k kb. mind SMR, a 3,5"-os gyárilag készre szerelteknél pedig lutri hogy CMR / SMR-e a benne lévő belső HDD - leginkább, ami viszont a linkelt társtopikok témája.

[ Szerkesztve ]

(#24364) King Unique válasza Worker (#24362) üzenetére


King Unique
titán

Értelemszerűen a fizikai méretformátumot is fixen el kellene dönteni, mert ajánlás szempontjából sem mindegy, hogy 2,5"-os vagy 3,5"-os külső merevlemez.
Ha a routernél az USB 3.2 Gen 1 (= USB 3.0) port ellenére az USB-s tápellátás bizonytalan a router esetlegesen gyenge tápegysége miatt, akkor nyilván megfontolandó egy külső tápellátással rendelkező 3,5"-os külső merevlemez használata.
Ha a routernél az USB 3.2 Gen 1 (= USB 3.0) port ellenére az USB-s tápellátás bizonytalan a router esetlegesen gyenge tápegysége miatt, akkor a 2,5"-os külső HDD helyett egy kisebb energiaigényű külső SSD ilyen szempontból (is) előnyösebb lehet.
Az "SSD és pendrive felejtős élettartam miatt" kijelentés inkább az utóbbira igaz, ellenben egy SSD illetve külső SSD jobban bírhatja a torrentezést és a 24/7-es üzemet is, meg pláne ha magas az írásterhelhetősége (TBW) és eleve 24/7-es üzemre tervezett sorozatból (pl. WD Red) való, ami a "Milyen SSD-t vegyek?" topik témája.
Ha HDD-alapú megoldás kell és annál fontos az egyenletes írási sebesség, akkor a CMR (PMR) is szempont lehet a kiválasztásnál, mivel az SMR belső és külső merevlemezek írásnál (átmeneti) belassulásra hajlamosak, bár lehet olyan is ami kevésbé (példa). Ahol mivel a manapság kapható 2,5"-os belső és külső HDD-k pár régebbi modell kivételével mind SMR technológiát használnak, ezért CMR kivitelben eleve a 3,5"-os méretformátum opció és az is leginkább külön vásárolt belső merevlemez + külső ház = külső merevlemez (példa) megoldással, ami a linkelt társtopikok témája.
Akár pl. egy SATA HDD / SSD dokkolót (példa) is lehet venni és abba tetszőlegesen tehető 2,5" / 3,5" HDD és 2,5" SSD meghajtó egyaránt, aminél akkor a külső tápellátás is megoldott.
Ha a csendes működés is szempont, akkor egy 2,5"-os belső / külső HDD rendszerint halkabb szokott mint lenni mint egy 3,5"-os, a belső / külső SSD-k meg pláne. Azaz ilyen téren a 2,5"-os külső HDD-k és főleg a külső SSD-k az előnyösebbek, bár van olyan 3,5"-os HDD is ami az egyes beszámolók alapján kifejezetten halk működésűnek mondható (példa).

[ Szerkesztve ]

(#24382) King Unique válasza Zοltta (#24381) üzenetére


King Unique
titán

Azt értelemszerűen fixen el kellene dönteni, hogy most 2,5"-os vagy 3,5"-os külső merevlemez kell, valamint gyárilag készre szerelt vagy külön vásárolt külső ház + belső merevlemez = külső merevlemez megoldás, ahol a 2,5"-osok jelenleg 5 TB-ig opciók.
Ha WD külső merevlemez kell, akkor 2,5"-os fizikai méretformátumban 5 TB-os tárolókapacitásig adottak az Elements Portable és My Passport sorozatok, 3,5"-osban 22 TB-os tárolókapacitásig pedig az Elements Desktop és a My Book sorozatok. Ahol az Elements Portable és Elements Desktop sorozatoknál 2 év, míg a My Passport és My Book sorozatoknál 3 év a gyártói garancia.
Ha fontos az egyenletes írási sebesség, akkor a CMR (PMR) is szempont lehet a kiválasztásnál, mivel az SMR belső és külső merevlemezek írásnál (átmeneti) belassulásra hajlamosak, bár lehet olyan is ami kevésbé (példa). Ahol mivel a manapság kapható 2,5"-os belső és külső merevlemezek pár régebbi és kisebb tárolókapacitású modell kivételével mind SMR technológiát használnak, ezért CMR kivitelben eleve a 3,5"-os méretformátum jöhet szóba és az is leginkább külön vásárolt belső merevlemez + külső ház = külső merevlemez (példa) megoldással, ami a linkelt társtopikok témája.
Ha tévéhez csatlakoztatva is használva lesz a külső merevlemez, akkor ott lényeges, hogy kezelje a tévé a 2+ TB | GPT séma szerinti külső HDD-ket, máskülönben nem lesz használható egy 4-5 TB-os modell, vagy alapesetben max. csak MBR alapon 2 TB-ig.
+ Ha 2,5"-os külső HDD vásárlása és használata a cél, akkor az is lényeges, hogy legyen a tévén megfelelő tápellátást biztosító USB-port (példa), máskülönben tápellátási gondok (pl. felpörgési probléma, akadozó működés) lehetnek.

[ Szerkesztve ]

(#24384) King Unique válasza Zοltta (#24383) üzenetére


King Unique
titán

A külső ház + belső merevlemez megoldás is külső merevlemez (példa), csak külön vannak megvásárolva és utólag összeszerelve az elemek, ellenben a gyárilag készre szerelt külső merevlemezekkel (példa).
Ha kifejezetten olyan külső HDD kell, amiben CMR merevlemez van, mivel egyáltalán nem felel meg az SMR a linkelt példa ellenére sem, akkor marad a 3,5"-os fizikai méretformátum, mivel manapság a 2,5"-osok mind SMR, mint már le lett írva az előző válaszban.
Az előző válaszban már le lettek írva példaként 3,5"-os gyárilag készre szerelt WD külső merevlemezekre az Elements Desktop és a My Book sorozatok. Ahol ha a megadott feltételek alapján legalább 3 év gyártói garancia kell, akkor 2 év gyártói garanciával az Elements Desktop eleve kiesik és marad a My Book 3 év gyártói garanciával.

[ Szerkesztve ]

(#24386) King Unique válasza Zοltta (#24385) üzenetére


King Unique
titán

Ha kisebb alatt a tárolókapacitásra célzol, akkor pl. az említett WD My Book sorozatnál nyilván nem szimplán csak 22 TB-os modell van, hanem 4 / 6 / 8 / 12 / 14 / 16 / 18 / 22 TB-osak, ami egyértelműen fel van tüntetve a termék már többször linkelt weboldalán több helyütt is.

Ha kisebb alatt a fizikai méretformátumra célzol, akkor az előző válaszokban már említve lettek a 2,5"-os WD Elements Portable és WD My Passport sorozatok, de azok akkor az SMR miatt kiesnek, mivel azt írtad, hogy mindenképpen CMR kell.

[ Szerkesztve ]

(#24421) King Unique válasza Öcsielvtárs (#24420) üzenetére


King Unique
titán

A szokásos 2,5"-os külső merevlemezeket attól is függően, hogy fapados alapmodell, vagy fémházas és / vagy egyéb extrákkal (pl. hardveres titkosítás, gyártó által mellékelt programok) rendelkező, vagy esetleg ütésálló (és vízálló), vagy SMR helyett CMR (utóbbinál mondjuk csak 3,5"-os jöhet szóba), stb. kell-e, lásd a topik korábbi eseteit, példáit. Példák: [link], [link].

[ Szerkesztve ]

(#24435) King Unique válasza L4D1K (#24429) üzenetére


King Unique
titán

Azt értelemszerűen fixen el kellene dönteni, hogy most 2,5"-os vagy 3,5"-os, 2 TB-os vagy 4 TB-os, gyárilag készre szerelt (egybeépített) vagy külön vásárolt külső ház + belső merevlemez = külső merevlemez megoldás kell-e, majd annak megfelelően választani.
Ha a topik témájához (a 2,5"-os és 3,5"-os külső házakkal a társtopikok foglalkoznak) igazodóan 2,5"-os gyárilag készre szerelt (egybeépített) külső merevlemez kell, akkor lásd pl. az ennél az esetnél és egy blogbejegyzésben említett modelleket.
Ha a topik témájához igazodóan (a 2,5"-os és 3,5"-os külső házakkal a társtopikok foglalkoznak) 3,5"-os gyárilag készre szerelt (egybeépített) külső merevlemez kel, akkor pedig pl. az ennél az esetnél linkelt modelleket.

A torrentezésnél lényeges lehet az is, hogy mennyire intenzív és mennyire fontos az egyenletes írási sebesség, lásd egy másik válaszban leírtakat. Ha kevésbé, akkor 5 TB-os tárolókapacitásig megfelelhet a célra a már említett WD My Passport is, ami az egyes tapasztalatok alapján (egy ideig) egyáltalán nem vagy csak kevésbé lassul be írásnál, bár akkor is SMR külső HDD, aminél ez eleve benne van a pakliban. Ellenkező esetben viszont lehet megfontolandó egy 3,5"-os CMR külső HDD, vagy akár külső SSD is, ha belefér az anyagi keretbe.

[ Szerkesztve ]

(#24514) King Unique válasza Mia-ú (#24513) üzenetére


King Unique
titán

Egy belső / külső HDD a "nagy mennyiségű adatok, főleg videók állandó mozgatásáról" igénybevételt nyilván bírja, ezért ez ezeknél nem különösebben téma. Max. az, hogy közben mennyire melegedik fel, de ha max. 4x °C, meg 50 °C alatt marad, akkor amiatt sem feltétlen kell aggódni.
Az "egyik lassabb, mint a másik- másolásnál, áthelyezésnél" lehet ugye a már említett SMR miatt ha olyan HDD van benne, ami jelenleg kb. minden 2,5"-os belső és külső HDD-t érint, tehát ezzel eleve számolni kell. De akár egy CMR (PMR) belső és külső HDD is belassulhat, ha kevés rajta a szabad terület, nagyon töredezett az NTFS fájlrendszer, stb.
A WD Elements Portable és My Passport sorozatok közötti árkülönbség amiatt is van, ami az előző válaszban már linkelve lett mint összehasonlítás.
Ez a "minél kisebb a tárhely, annál megbízhatóbb a merevlemez" max. olyan értelemben reális, hogy a kisebb tárolókapacitásúnál kevesebb a lemeztányér és az olvasófej, kisebb az adatsűrűség, ami elvileg kevesebb hibalehetőség. Elvileg, mert gyakorlatilag nem feltétlen minden esetben, meg nagyban függ magától az adott HDD-től is, sőt ilyen alapon egy jobb sorozatból való nagyobb tárolókapacitású belső / külső HDD is lehet megbízható és működhet évekig gond nélkül.
Az előbbihez kapcsolódóan az adatbiztonság eleve az előző válaszban már említett biztonsági másolatok meglétének, 3-2-1 mentési stratégia alkalmazásának, stb. a függvénye és nyilván nem a kisebb / nagyobb tárolókapacitású belső / külső HDD-nek.
Azért annyira nem feltétlen "sokunknak kuxus nagyon nagy mennyiségű tárolnivalót több külső merevlemezre is lementeni", ha eddig is sikerült több ilyen tárolóeszközt vásárolni és azokra lementeni az adatokat, valamint még mindig jóval olcsóbb több db külső HDD-t vásárolni, mint probléma esetén egy adatmentő cégnél a profi adatmentés árát megfizetni.

[ Szerkesztve ]

(#24582) King Unique válasza golfvariant (#24573) üzenetére


King Unique
titán

Egy 3,5" külső merevlemez előnye a stabil hálózati adapteres tápellátás lehet a router miatt esetlegesen bizonytalan USB-s tápellátás ellenében, valamint a CMR HDD használatának lehetősége a belassulásra hajlamos 2,5" SMR megoldások ellenében.

Az "akadt néha akadt a kép" problémának lehet több oka is, pl. USB-s tápellátási és adatkapcsolati hiba, a már említett SMR bár ott a lassulásnak nem olvasásnál hanem írásnál kellene jelentkezni, aztán akár lemezhiba ahol lányeges lenne hogy pl. Windowson a HDS mit mutat a külső házban lévő HDD állapotára, ha csak hálózati lejátszásnál jelentkezik a probléma ellenben PC-n USB-s lejátszásnál nem akkor értelemszerűen a hálózati kapcsolat vagy a router hibája, stb. Sőt, az utóbbit eleve jó lenne tisztázni, mert ha direktben, USB-n csatlakoztatva a PC-n oké a lejátszás, ellenben hálózaton (DLNA) a routernél nem, akkor az értelemszerűen az utóbbi hibája és nem feltétlen külső merevlemez specifikus probléma.
A másik válaszban felvetettekhez kapcsolódva, akár a 4K UHD filmek lejátszásához is elég lehet egy 2,5" külső HDD és az USB 2.0 csatlakozás, amiről már volt szó itt korábban egy másik esetbél. Vagyis az akadozás nem feltétlen azért van mert 2,5" külső HDD és okvetlenül 3,5" kellene, meg ha csak USB 2.0 portok vannak a routeren, akkor az úgyis korlátozza az adatátviteli sebességet.

[ Szerkesztve ]

(#24591) King Unique válasza Dagidög (#24590) üzenetére


King Unique
titán

3,5" gyárilag késze szerelt külső merevlemez kategóriában ott vannak pl. a népszerű WD Elements Desktop és WD My Book sorozatok egészen 22 TB-os tárolókapacitásig. Viszont hogy melyikben mikor éppen milyen HDD van, az CMR vagy SMR, az passz.
Másik lehetőség a külön vásárolt 3,5" belső merevlemez + külső ház / dokkoló = külső merevlemez megoldás (példa), ahol tetszőlegesen választható ki a külső házba / dokkolóba helyezett biztosan CMR HDD.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.