Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#29851) cooler-mg válasza AMDFan (#29848) üzenetére


cooler-mg
csendes tag

Az sb - k ár érték arányban jelenleg verhetettlenek, ha a magyar piacot nézzük.

(#29852) szazbolha válasza civicfan (#29846) üzenetére


szazbolha
addikt

Köszi ez jó tipp, nem sokkal drágább mint a másik (BC25TG), ha a külföldi szállítási árat is beleszámolom.
A másik topikban a 19mm-es Seas 19TFF1-et ajánlották hasonló árba, meg a belföldön kapható Visaton G20 SC/8-at. De itt meg a Visaton nem preferált márka, szóval nehéz a választás.
Mélyközépre ez volt a korábbi ajánlat a G20-hoz: Visaton W 170 S
De erre is azt mondták van jobb. Ok, de melyik?
.
Ilyenkor vesztem el a fonalat.....

(#29853) xxlongikaxx válasza AMDFan (#29823) üzenetére


xxlongikaxx
aktív tag

Csak mondom hogy ezek a hangszorok nem 3 ezer Forintosak, hamara mindenkepp az arabol akarsz levonni kovetkezteteseket. gondolom nem tudod de anno 5 eve kb. az AVX nel keszlet kisopres volt es akkor adtak 3eFt ert darabjat, egyebkent 40-50EUR korul vannak. Anno a Morel magasak is felaron mentek el. El is kapkodtak oket eleg hamar mert ezert a penzert igen jo volt az ar ertek arany. Masik ugy hogy nem hallottad a hangszorokat hogy vonsz le kovetkezteteseket? Azert mert valaki akinek erdeke leirni hogy ezek a hangszorok rosszak azert el is hiszed? Csak mondom neked hogy en ossze hallgattam oket bolti 300e Ftos frontokkal (Klipsch)es sokkal jobb hangjuk es teruk volt.
Ettol fuggetlenul nem mondom hogy egy Satori szettbol ne lehetne jobbat epiteni de nem is fog egy front 80k bol kijonni mint ahogy nekem kijott igy ez. Most epitem hozza a centert es a hatsokat, es fele annyi lesz osszesen az egesz mint egy bolti, es hangban is jobb lesz remelhetoleg. Es mielott felre ertened nem ugy epitek mint ahogy ezen a forumon sokan, hanem en merek, szamolok es szimulalok.

(#29854) szazbolha válasza cooler-mg (#29851) üzenetére


szazbolha
addikt

AVX-en volt egy építős teszt. Azt végig olvasva nem tudtam eldönteni mi a szitú. Ajánlott? Nem ajánlott
https://avx.hu/forum/viewtopic.php?f=52&t=98997&start=100
.
2 utashoz nem találtam 20cm-s SB-t, amit az ajánlott 2,5 Khz-en lehetne vágni.

(#29855) xxlongikaxx válasza szazbolha (#29829) üzenetére


xxlongikaxx
aktív tag

En a foliat el felejtenem, MDF et eleg konnyu festeni. Ha van egy kis asztalos affinitasod azert el lehet erni egy jobb minoseget otthon is. Laminalhatsz is ra fa lemezt, nekem is a dio az oldala, nem olyan nehez, es lakk sprayel sem nehez banni ha van kis kezugyesseg. MDF et siman levagjak neked a boltban es ha nem akarsz csapolni akkor ragaszthatod es csavarozhatod es sokkal egyszerubb, csak a hangszoro helyet kell kimaratnod valakivel.

(#29856) xxlongikaxx válasza szazbolha (#29854) üzenetére


xxlongikaxx
aktív tag

Ha mar SB projekt akkor en troels SB 3 utas dobozat epitenem meg, es akkor meg meregetned sem kell mert minden fenn van az oldalan, valtostul, dobozostul. En a kovetkezo 5 evben a Satori verziojat meg fogom epiteni.

(#29857) szazbolha válasza xxlongikaxx (#29853) üzenetére


szazbolha
addikt

Mivel mérsz?
Örülnék ha kaphatnék erre tippet.
Volt már ajánlás egy szettre, de az ahhoz tartozó mikrofont már nem gyártják.
.
A legegyszerűbb lenne egy mobil app....

(#29858) szazbolha válasza xxlongikaxx (#29855) üzenetére


szazbolha
addikt

Köszi a tippet. MDF-et használok, vágatom, és a lyuk kivágást megoldom 120mm-ig körkivágóval felette szúrófűrésszel, de marni már nem tudok, pl. sűllyesztéket. Amcsi módra ragasztom és csavarozom.
A borításnál elakadtam. A festés megoldható lenne, de ahhoz az illesztéseket és éleket szépre kéne csiszoljam a csavaroknál meg gittelni vagy valami sikra hozó megoldást alkalmazni.
Prototipusokat készítettem.
Az asztalos a végső állapothoz kéne, amikor mér jól szól.
.
Megfordult a fejemben hogy MDF helyett rétegelt lemezt használok. Az MDF-nek tényleg van egy kis tompa hangja, de a rétegelt meg lehet csattani, zengeni fog.
És nem olcsó... ráadásul aból táblát kéne vegyek.
A fenyőt nem láttam hogy használnák, pedig olcsó. talán túl puha.

(#29859) shalafi66 válasza xxlongikaxx (#29853) üzenetére


shalafi66
veterán

Dehogynem. :) Az egész középtartomány tiszta rezonancia, még ott is gyengén teljesít (1k környéke), ahol a fémmembránnak legalább jónak kellene lenni.

(#29856) xxlongikaxx
"Méregetni" mindig kell. A hangszórók gyártási eltérései és az eltérő körülmények nem teszik lehetővé többnyire, hogy nálad is ugyanaz legyen jó, ami egy messze élő idegennek bejött. :) És a Troelsz tervek eleve nem teljesen dokumentáltak. Többnyire szándékosan. :)

(#29857) szazbolha
Az akusztikai-elektromos mérés nem a klikkelésről szól. :) Nem olyan, mint amilyenné a fotózás lett mostanában. Alapvetően meg kell értened a hátterét, annak, amit a méréseken igazolva látsz, akkor tudod felhasználni az információt.

(#29854) szazbolha
:) Ez sem tesztelhető dolog szerintem. Az AVX-en mindent IS teszteltek már, a kávétól a diódarálóig. Kb nulla értelme volt. :)

(#29858) szazbolha
Túl sokat írsz, és túl gyorsan. :)
Rendszerben kellene haladni, és nem így, kapkodni százfelé. :)
A legjobb, nyilvánvalóan többféle anyag kombinációja. Illetve a párhuzamosságok csökkentése. És a süllyesztés sem megúszható.
A fólia, ha vékony, szintén szép felületet igényel, mert átlátszik rajta minden. Azt a vastag PVC fóliát, amivel a VT-nél laminálták a TV kávákat és hangdobozokat, nem láttam még kereskedelmi forgalomban (max. árverésen, megmaradt készletben).

[ Szerkesztve ]

12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

(#29860) shalafi66 válasza szazbolha (#29858) üzenetére


shalafi66
veterán

Egyébként. :) [link]

(#29845) szazbolha
Akkor rendben van. Ha tényleg fontos, hogy H-V irányban is hasonló legyen az iránykarakter, tarts ki az elképzelés mellett.

Azt a magasat, a Hertz közepén, még 3,5kHz-en sem lehet váltani, elsőrendű szűréssel, normálisan. Biztos, hogy a keresztezés sem jó így, de maga a hangszóró sem. Igazi magasa eleve nincs, csak 10k környékén emel rá valamit, és a diffúzor is rosszul tervezett. A mélyközép meg túl magasan rezonál, túl nagy jósági tényezőkkel. A középtartománya szétesik egy rezonancia miatt. Szóval borzasztóan néz ki az egész átvtieli sáv, de konkrétan az egész, még a gyári adatlap nagyon gyenge felbontású mérésén is.

Igazából autóban működik tűrhetően, látszik, hogy a 45°-os mérésen sokkal egyenletesebb. És feltehetően ez is volt a cél, hogy utastérben, ajtóba építve, nagyjából a hallgatási pozícióban jó legyen.

[ Szerkesztve ]

12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

(#29861) xxlongikaxx válasza szazbolha (#29858) üzenetére


xxlongikaxx
aktív tag

Ha en csinalnam akkor ugy oldanam meg hogy oldalrol felulrol csavaroznek sullyesztve, kiiglettelnem, kezzel megcsiszolnam, majd fa laminalast csinalnek az oldalan, majd csiszolas, oldalt lakkozas, es elol felul festes. En anno az enyemet kezzel csiszoltam, melos volt de siman megoldhato. Festek sprayel ha az MDF eredeti feluletet megorzod szepen festheto, minden mas a laminalas ala fog kerulni, tetejet is fa laminalhatod. Regen feltettem ide qaz en frontjaimat azokat megnezheted.

(#29862) shalafi66 válasza xxlongikaxx (#29861) üzenetére


shalafi66
veterán

"fa laminalast"
Az micsoda? Furnérozásra gondolsz?

12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

(#29863) shalafi66 válasza cooler-mg (#29851) üzenetére


shalafi66
veterán

Ez mondjuk pont a magyar piacra nem igaz, :) legalábbis 250mm alatt.

(#29850) troll81
:) Nem szabad kidobni hangszórót. :) Melyiket akarod elhajítani?

(#29849) civicfan
Pedig 1,6kHz-es szűrésel már emelkedik bőven a THD. :) Igazából, 3kHz alatt az a dóm sem működőképes, biztonságosan, sajnos a terhelhetősége miatt is. De egy negyedrendű szűrés, (persze csak imp. kompenzációval) segíthet valamit.

(#29848) AMDFan
:) 300 000,- HUF az nem igazán budget kategória már. :) Amúgy az olcsó SB-knek (műanyagkosarasok), szinte mindegyikénél baj van az 1-2k közötti tartományban. Van ott egy kellemetlen berezgés, ami látszik a fr. hangnyomás diagramon, és THD-ben, dinamikus viselkedésben is.
És az a baj, hogy, ha kisebb mértékben is, de a sokkal drágább, rezezett verzióknál is megmarad ugyanez a hiba. Kiegészülve egy passzív szűrővel nagyon nehezen kezelhető felső-középtartománnyal.
A magasaiknál meg a felső oktáv átvitele, a 25mm-es dómoknál furán formázott, a Peerless-Vifa vonal, itt is jobb, azok egyenletesebbek. Kb. azonos áron.

(#29846) civicfan
Nem egyeznek meg. :) A SEAS azért sokkal drágább (kb. 2,5-szer). És egy fél fokkal jobb is. :) Sajnos nem annyival, amennyivel többe kerül.

[ Szerkesztve ]

12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

(#29864) troll81 válasza shalafi66 (#29863) üzenetére


troll81
addikt

seas 27tff u dimension 165 autos mely közép 3 12 subot mar kidobtam... Egy idő utan megunod pakolni őket..szerintem a szobai állók is erre a sorsra jutnak es veszek újat

[ Szerkesztve ]

(#29865) shalafi66 válasza szazbolha (#29852) üzenetére


shalafi66
veterán

A Visaton hangszórók tényleg borzalmasak. Főleg azért az árért, amit elkérnek értük. :) 19mm-es dóm, 4-5kHz fölötti frekvenciákon használható jól, szóval inkább háromutas hangsugárzókban van értelme, kisebb (mély)középhangszórókkal (130mm alatt inkább).

A W170S 1kHz fölött elég gyengén teljesít, több frekvencián is berezeg, nehéz hozzá normális hangváltót készíteni, közben mélyben meg kevés, gyenge a mágneskör, a terhelhetőség alacsony... Szóval ne. Teljesen racionális okokból.

"az ajánlott 2,5 Khz-en lehetne vágni."
Nincs olyan, hogy ajánlott 2,5kHz. :) Ez a hangszóróktól-koncepciótól függ.

(#29845) szazbolha
Visszatérve erre. 3kHz alatt a BC25TG sem igazán jó. Ahhoz nagyobb dóm kellene, nagyobb lengőcséve. Vagy átmérőben nagyobb (30 és 37mm-es dómok), vagy lineáris tartományban (ScanSpeak classic 25mm-esei).

Én innen szoktam venni hangszórót, [link] mert van némi kedvezményem. De mostanában elég lassú a szállítás, átlagosan két-három hét is beletelik, mire megérkezik.

Mélyközép. Az első, legolcsóbb és jó mélyközép a 18W/8424G00. Nagyobb terhelhetőséggel, jobb mélyátvitellel a következő az U18RNX/P. Aztán a szeletelt 18W/8531G00. Ezek viszonylag biztonságos, könnyen kezelhető, egyszerű hangváltóval összehozható mélyközép hangszórók. Ezekkel te is tudnál boldogulni, kevés szenvedéssel.

A 200mm-es mélyközép nehezebb ügy, a régebbi Vifák jók voltak, de azok csak használtan elérhetők. Ami maradt, az a 22W/8534G00. Nem annyira egyszerű eset, mint a kisebb 18W, de még lehet belőle kétutast faragni, egy jobb dómmal, DX25TG vagy 810921-el.

(#29864) troll81
Pedig a 27TFF-el nincs semmi baj. :) Kidobás helyett, el is adhatnád. pl. olcsón szazbolha-nak. :D

"es veszek újat"
És azok miért lesznek jobbak? :)

[ Szerkesztve ]

12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

(#29866) szazbolha válasza shalafi66 (#29859) üzenetére


szazbolha
addikt

Túl sokat írok?
Sok a kérdésem, és igen kevés a konkrét válasz. Néha ismétlem.
.
Tételezzük fel van műszaki diplomám, tételezzük fel tanultam méréstechnikát pár évig a múlt évezredben, tételezzük fel 5-6 évig olyan munkakörben dolgoztam ahol mérni kellett, tételezzük fel tudok RLC kört számolni, tételezzük fel megértem ami a szakirodalomban le van írva.
.
Tételezzük fel, hogy azért vagyok veled ennyire türelmes, mert fontosnak tartom a tapasztalást, és minden kis morzsát hasznosnak vélek, amit az adott témában egy tapasztalattal rendelkező elejt.

FOTÓ: 10 évvel ezelőtti korban találkoztunk fotós témában? Index? Képtárak?
Sokak érzékenységét sértetten meg,,,,
.

(#29867) shalafi66 válasza szazbolha (#29866) üzenetére


shalafi66
veterán

:DDD Ezek szerint minden rendben van.

12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

(#29868) troll81 válasza shalafi66 (#29865) üzenetére


troll81
addikt

az a baj hiába szeretném én megcsinálni ujjá építeni ha kellő tapasztalat nincs Így marad az egyszerű ez kuka és keresek vagy uj vagy használt komplett dobozt... és itt hiába van rá pénzed nem lehetsz okosabb se szebb.

elég mesze lakunk egymástól egyik oka az :)

(#29869) cooler-mg válasza shalafi66 (#29863) üzenetére


cooler-mg
csendes tag

Nem tudom honnan veszed a müanyag kosarat. Múlt héten vettem 2 parat, egy közép és egy melysugárzót. Hihetettlen merev öntvény kosara van mindkettőnek. Tovabbra is tartim. Hogy hozza az ss szintjét.

(#29870) shalafi66 válasza cooler-mg (#29869) üzenetére


shalafi66
veterán

Nem én veszem, ők veszik. :D És természetesen Kínából. Az olcsó SB, mindig műanyagkosaras. A baj nem ezzel van persze, mert alapvetően nem a kosár szól, hanem a rezonáns rendszerrel.

Ránézésre biztosan. :) Dehát világosan látszanak a hibák.

(#29868) troll81
Azért, ha tudok valamit segíteni, kérdezz nyugodtan.

[ Szerkesztve ]

12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

(#29871) troll81 válasza shalafi66 (#29870) üzenetére


troll81
addikt

szia műhelybe melyik lenne opció?Heco Pro 500 Magnat Monitor Supreme 800 JBL TLX 40 Jamo D 165 Technics SB EX 3 kb 16- 20 m2 sima sztereo erősítő mellé.

(#29872) civicfan válasza shalafi66 (#29863) üzenetére


civicfan
tag

(#29849) civicfan
Pedig 1,6kHz-es szűrésel már emelkedik bőven a THD. :) Igazából, 3kHz alatt az a dóm sem működőképes, biztonságosan, sajnos a terhelhetősége miatt is.

Hogy érted azt hogy nem biztonságos a terhelhetősége 3kHz alatt?
2 erősítővel próbálkoztam, az egyik 4ohmon 35w, na ez gyenge volt 2-3kHz-es vágáson
Másik 4ohmon 120w, ami 8ohmon fele lehet, ezzel nincs torzítás 2kHz-en (mostanában próbálom 1,6-on)
Seas specifikáció szerint 90w RMS

(#29873) troll81 válasza civicfan (#29872) üzenetére


troll81
addikt

szia mivel próbáltad meg melyik típusokkal?

(#29874) szazbolha válasza shalafi66 (#29867) üzenetére


szazbolha
addikt

Fotóval mindenképp.

(#29875) civicfan válasza troll81 (#29873) üzenetére


civicfan
tag

Seas 27tfff

(#29876) troll81 válasza civicfan (#29875) üzenetére


troll81
addikt

milyen erősítővel hajtottad meg? a magassal tisztában vagyok van nekem is. :) :DD

(#29877) civicfan válasza troll81 (#29876) üzenetére


civicfan
tag

Audison VR404 és LRX4.1K

(#29878) troll81 válasza civicfan (#29877) üzenetére


troll81
addikt

adj neki bírja simán a magas volt rajta steg 75.4 aq qm 105.4 qm steg k4.01 mosconi 130.4 meg egy 1000 éves Sony-ból 2 típus.

(#29879) shalafi66 válasza civicfan (#29872) üzenetére


shalafi66
veterán

Nem erősítőfüggő. Ha megvan ugyanaz a THD-vel határolt kimenőteljesítmény.

Mivel a lengőcséve nagyon picike, a névleges terhelhetősége kb. 2W, ezért vigyázni kell rá, és minél alacsonyabb frekvenciákat bízol rá, annál nagyobb a túlmelegedés esélye is.

A SEAS-nál azért írtak 90W-ot, mert ilyen terhelhetőségű rendszerbe illeszthető kb. problémamentesen.

(#29874) szazbolha
Ahhoz nem értek, csak tudom mi az a fényérték, aranymetszés, és filmessel bohóckodok néha.

(#29871) troll81
Ha az egyenletes fr-hangnyomás válasz a fontos, akkor egyértelműen a Heco.

[ Szerkesztve ]

12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

(#29880) #71562240 válasza cooler-mg (#29869) üzenetére


#71562240
törölt tag

Azt írta, "Amúgy az olcsó SB-knek (műanyagkosarasok)...".

Ha a tied nem műanyagkosaras, akkor a drágábbakból vettél. De az se lehetetlen, hogy a műanyagkosarasokból vettél, csak nem olyannak érzed, mert az is "öntvény", és viszonylag merev, amely merevséget érezhetsz "hihetetlennek" is. Az alap SB-knek jellemzően műanyagkosaruk van, "öntvény" műanyag, még kocogtatásra is viszonylag merev érzetű, ha nem is hihetetlen. Aztán más kérdés, hogy működés közben mennyire merev - közepesen, sajátos rezonanciákkal, ugyanis műanyagból is vannak sokkal jobbak, mint ezekben az olcsó SB-kben, amely olcsó SB-k általában nem rossz ár-érték arányúak, de csak az olcsóságukhoz képest. Az SB-knél is, mihelyst ugrasz a fémöntvény szintre, máris ugrott az ár is kétszeresre, aztán onnan továbbugrálva felfelé. Nincsenek csodák, az SB is megkéri a minőség árát - nem csak Satoriként.

(#29881) szazbolha válasza shalafi66 (#29865) üzenetére


szazbolha
addikt

"az ajánlott 2,5 Khz-en lehetne vágni."
Nincs olyan, hogy ajánlott 2,5kHz
.
Nem én találtam ki, a gyártói adatlapra van írva (lásd pdf). Lehet be kéne ezeket a fickókat íratni egy PH fórum gyors-oktatásra. Legközelebb nem irkálnak majd hülyeségeket.

Ettől függetlenül köszönöm a tippjeid, a jövőben is figyelni fogom, csak le kell róla hámozni a lehámozandót.

(#29882) troll81 válasza shalafi66 (#29879) üzenetére


troll81
addikt

akkor annyi lenne még a kérdés hogy 28 k megér kb?Heco Pro 500 :)

(#29883) #71562240 válasza szazbolha (#29881) üzenetére


#71562240
törölt tag

Én egyébként nagyon egyet tudnék érteni, hogy belevágj a koncentrikus hangszórókkal foglalkozásba. Rengeteg előnyük van, kár, hogy kevesen fejlesztenek és gyártanak ilyeneket.

(#29884) cooler-mg válasza #71562240 (#29880) üzenetére


cooler-mg
csendes tag

Biztosan igazad van, akkor csak én nem láttam, fogtam műa sb-t, pedig jopár volt a kezembe, és nem satori. De hogy megbizonyosodjak jövő héten beugrom az akusztikaba és megkérem Gábort, hogy mutasson műanyagot is...... Szerintem nem lesz. 😁

(#29885) shalafi66 válasza #71562240 (#29883) üzenetére


shalafi66
veterán

Azért, mert igazán jót nem lehet. :) A magashangszóró eleve nem tud normálisan működni a körülmények miatt. :) Illetve, nem is fér el többnyire egy rendesebb dóm, mert nincs hely a lengőcsévén belül. Egy előnye van, az azonos középpont.

(#29882) troll81
Nagyjából igen. Ha nincs vele semmi probléma.

(#29881) szazbolha
Ömmm, szerintem nem kellene belemenned ebbe. :) Amit én írok, arról aztán semmit nem kell lehámozni, az úgy van jól, ahogy leírtam. :)

A 27TFF adatlapon nincs ajánlott keresztezési frekvencia. Csak a terhelhetőségmérés adatait közölték. Erre gondoltál? :) Mert akkor félreértetted.

Nyilván az egész logikai képtelenség lenne, hiszen egy hangszórót, önmagában, nem lehet keresztezni :) ugyanis nincs mivel. Ahhoz legalább egy másik kellene még.

(#29884) cooler-mg
:DDD Dehát minden SB Acoustics PFC műanyag kosaras. :DDD Plastic Frame.

[ Szerkesztve ]

12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

(#29886) #71562240 válasza cooler-mg (#29884) üzenetére


#71562240
törölt tag

Én a Hangtechnikában "szoktam" ellenőrizni, hogy milyen az a műanyag, amit írnak a gyári specifikációban. És látám, hogy műanyag, amit műanyagnak ír a specifikáció. Elenyésző az esély annak együttállására, hogy a gyári specifikáció a saját hátrányára hazudjon, én pedig éppen akkor hallucináljak, amikor fogom a kezembe a példányt. :)
Egyébként nem rossz az a műanyag, másrészt, a műanyag nem eleve rossz ilyen célra se, csak az igazán minőségiek abból is drágák.

(#29887) szazbolha válasza #71562240 (#29883) üzenetére


szazbolha
addikt

Megtaláltam a a Tannoy x8TF-ben lévő koncentrikus hangszórót. 84.000 Ft + szállítás + ÁFA + vám.
És én is bizonyos vagyk abban hogy a Tannoy jobban megépít mint én.
Ott látok rációt, lehetőséget, hogy egy hasonlót építek, ami xxx ezerbe kerül, és a vele azonos árban lévőtől jobban szól, jobban hasonlít arra amit szeretnék.

(#29888) szazbolha válasza shalafi66 (#29885) üzenetére


szazbolha
addikt

"Amit én írok, arról aztán semmit nem kell lehámozni, az úgy van jól, ahogy leírtam"
-
Szerintem nem vagy tévedhetetlen.
Most kezdhetnénk az ovis szintet, és mondhatnám, ha a gyártói pdf-ben benne van az ajánlott vágási frekvencia akkor futsz három kört a helyi templom körül?
(vagy adsz 3 kérdésemre konkrét és nem általános választ? )
-
ehhh... én nem akarok veled vitázni, mert infó forrás vagy.
hidd el hogy benne van.... de ettől én se leszek okosabb és te sem butább.
Szerk: vagy én sem leszek kevésbé buta és te sem kevésbé okos.

[ Szerkesztve ]

(#29889) cooler-mg válasza shalafi66 (#29885) üzenetére


cooler-mg
csendes tag

Íme a műanyag kosár, kár hogy látszik az alumínium ötvözet öntvény. Bárkit látok szívesen ha szeretne róla meggyőződni. Valószínűleg jövő héten megyek Debrecenb, Mezőkövesd nem nagy kitérő, beugorhatok néhány sb hangszóróval. Csináltam videót is csak ide nem tudom feltölteni.

[ Szerkesztve ]

(#29890) #71562240 válasza szazbolha (#29887) üzenetére


#71562240
törölt tag

Én elsősorban azért csináltam DIY a hangdobozomat (és fogom így a következőket is), mert egy-két milliós szintig nem találok olyan gyárit, amit ne lenne fontos modifikálni. Úgyis bele kell nyúlni, akkor miért ne csináljak nulláról olyat, amilyet én akarok. Másrészt, olcsóbban is kijön, mint a gyári, bütykölni meg szeretek - és mint mondtam, a bütykölést a gyárival se úszom meg.

(#29891) cooler-mg válasza cooler-mg (#29889) üzenetére


cooler-mg
csendes tag

https://drive.google.com/folderview?id=14jnY6H-bxr_BZ9FWv4b6xkhLgFmHLtAB

(#29892) shalafi66 válasza szazbolha (#29888) üzenetére


shalafi66
veterán

Ömmm. Hát, az ovis szintű elektroakusztikában eligazodom. :)

Érdekel a kérdéskör, mert ugyan sok hasonlót láttam már, a Vifa konkrét kapcsolást adott meg, de egyik sem jelentett ajánlott szűrési megoldást. Mivel az, így globálisan nem létezik. :)

És ez nyilván neked is szól, és fontos dolog, mert maga az elképzelés hülyeség, ha a gyártó írta, akkor is. Kezdve ott, hogy egy frekvenciát hiába adsz meg, az semmit nem jelent hangváltó szempontjából, szűrőkarakter nélkül, hiszen végtelen számú lehetséges szűrő írható fel azonos törésponttal.
És minden hangváltót, az adott dobozhoz, hangszórókészlethez,, környezet hatásaihoz, felhasználási körülményekhez, meghajtó erosítőhöz, egyéni igényekhez lehet, és kell is alakítani. :) Ez nincs és nem is lehet benne egyik adatlapban sem.

Szóval az én megoldásom, azt hiszem jobb, mert ha megérted, amit most írtam, biztosan okosabb leszel. :) :)

12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

(#29893) #71562240 válasza shalafi66 (#29892) üzenetére


#71562240
törölt tag

"mert ha megérted, amit most írtam"

De hát nem írtál semmit.

Sokminden függ sokmindentől, és még a sokmindenes sokminden is sokmindenes sokmindentől, de attól még egyáltalán nem értelmetlen, és főleg nem hülyeség, ha egy gyártó megad a hangszórójához egy eszmei optimális keresztváltási frekvenciát - akár adott szűrési meredekség mentén. Önmagára a hangszóróra vonatkozólag. Ez értelmes dolog - vagy legalábbis nem értelmetlen. Afféle eszmei javaslat. Idea. Például azért is, hogy aztán lehetőleg olyan körülmények közé tegye a felhasználó, amelyek az eszmei optimális váltási frekvenciát involválják. Hogy ne tegye a felhasználó olyan körülmények közé, amelyek a gyártó által optimálisnak mondottól nagyon eltérő váltást követelnének. Ennyike.

(#29894) #71562240 válasza cooler-mg (#29891) üzenetére


#71562240
törölt tag

Tudunk mi is mutatni egy halom nem műanyagkosaras SB típust, de milyen bizonyítóerejük lennének ezeknek a műanyagkosarasokra vonatkozólag?

(#29895) shalafi66 válasza #71562240 (#29893) üzenetére


shalafi66
veterán

:D Értelmetlen amit írsz, hiszen az első mérésekből látszik, hogy mire lehet használni a hangszórót, és elsősorban a hangsugárzó többi hangszórójától függ majd a szükséges szűrési megoldás.
A végső kompromisszumot pedig mindig te kötöd meg, például lehet, hogy bevállalsz egy alacsonyabb keresztezést, magasabb harmonikus torzítással, valami más cél érdekében.

A gyártó azt mondhatja meg, hogy milyen frekvenciatartományban, és milyen körülmények között érvényesek a megadott adatok. És ennyi.
A többit nem tudja kitalálni helyetted.

(#29891) cooler-mg
Látod rajta a típusszámot? Mert én igen. MNRX. Nem műanyag. A PFC az.

Szóval emiatt a fém-nemfém kérdéskör miatt nem kell megmutatnod egy hangszórót sem. :) Maximum, ha azt akarod, hogy megmérjem, átalakítsam, és korrigáljam a hibát. :)

Mert ahogy írtam, a baj nem ezzel műanyagkosár dologgal van. Amit a képeken mutatsz, SB12-es hangszórót, 1 és 2kHz között az is problémás. Bármelyik alap Discovery ScanSpeak sokkal jobb ebből a szempontból. :) Sokkal tisztább a középtartományuk.

[ Szerkesztve ]

12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

(#29896) Soká


Soká
senior tag

A múltkor már méltatlankodtam kicsit, hogy a topikot olvasva olyan nyögvenyelősnek tűnik a diskurzus, most az jutott eszembe, hogy érdemes lenne onnan megközelíteni a dolgot, hogy miután Házi hangfal építés a topik címe, hány hangfal épül az itteni beszélgetések hatására? Szerintem ez a legpontosabb bizonyítéka annak, hogy konstruktív beszélgetés folyik-e itt vagy csupán szakértelem-bizonygatás.
Oké én csak pár hete olvasom (újra) a topikot, de nem nagyon találkozom épített dobozokkal, legfeljebb rágódásokat látok.
Én is abba a csoportba tartozom, aki szívesen építene, de ehhez nem nagyon kap kedvet, inspirációt az ember. Vajon miért?
Én azon már túl vagyok, hogy a dobozkészítés nehézségeivel megküzdjek, vagy 15 éve készítettem egyet magamnak, amibe a lehető legolcsóbb kütyük kerültek, és a konyhában azóta is vidáman teljesít, de nyilván olyan doboz lenne a cél, ami megfelel annak, amiről AMDFan korábban azt írta, hogy 2-300e-ből fel lehet venni a versenyt a félmillió feletti gyári dobozokkal. ha látnék erre némi esélyt, olyan szívesen "dobozolnék" mint Tóték. :)

(#29897) szazbolha válasza shalafi66 (#29892) üzenetére


szazbolha
addikt

OK, neked van igazad.
Biztos benéztem valamit. Elő szokott fordulni.

(#29898) szazbolha válasza Soká (#29896) üzenetére


szazbolha
addikt

Ma raktam össze a 7. hangfalat mióta ide bejelentkeztem. Pár hét vagy több, nem tudom? Persze én csak barkácsolok, és miután a szélessávú és a TL projektjeim nem hozták a várt eredményt átváltottam az autós hangszórókra. Legnagyobb előnyük, hogy azonnal kaphatók. De szerintem nem ez a követendő út, viszont játszogatni jó .

Az utolsó TL-be egy leakciózott Hertz DCX 690.3-at raktam 10.000 Ft/db áron.
A tesztek szerint kristálytiszta hangzás, szép magasak - valahol a középkategória alja írják. Szerintem inkább sok magas és problémás közép. A magasakat megreguláztam, a mélyek egészen jók, de nem megy le eléggé. Kéne alá egy mélysugárzó, ehelyet a párját vágtam be mellé és 600 Hz környékén vágtam. Így már egészen hallgatható. Gondolom borzalmas lehet a SPL diagramja, de tisztábban szól a megmaradt Magnat polcsugárzómnál és a mélyei is jobbak, középen viszont gyengébb.
Hiányzik a mérés, de a durvább hibákat meg az összképet füllel is kihallom.

A X8TF projekt első szörnyedvénye 20cm-s coaxból készült. Leárazva 6.000 /db, T/S paraméterek nincsnenek.
Erre a noname 3 utas coax-ra mondták, hogy öregesen szól. Nálam beépítve egy nagy dobozva nincs elég dinamika, nem elég részletező, de ami a legfájóbb, nem hogy öblös mélyei nincsenek, de nem több mint a 13cm-s alpine hangszórónak, amiből végül egy egészen használható centert faragtam. (jobb mint a meglévő Wharfedale Diamond 9.CC, bár ezzel sokat nem mondtam)
.
Végül a 20cm-s párját is belevágtam az X8TF-ről mintázott dobozba, szintén 600 Hz-en vágva, de alig javult a helyzet. A Hertz-nél legalább karakteressé vált a mély tartomány, de ez elég fakó maradt. Szólni szól, kb. úgy mint a videoton hangfalaim.
Az én tanulságom: lehet jó meg rossz dobozt is barkácsolni, de a minőségi hangszórók nélkül nincs olyan eredmény ami végleges lehetne, azaz kaphatna normális kinézetű dobozt és bekerül a lakásba.
.
Innentől kéne egy jó mélyközép, és egyre drágább/jobb hangszórók. Mindig egy kicsivel jobb. A dobozt mérni kéne és finomítani. Időt és pénzt emészt fel ez a barkácsolás, de szórakozásnak jó, ízgalmas, mikor először megszólal a hangfal. Csalódás vagy több mint vártam? A prototípusokat kidobom, vagy majd a garázsban szólnak, bár eddig sem hallgattam ott zenét..
Nyilván a barkácsolásom nem mérhető azokéhoz akik képesek gyárinál jobbat szebbet alkotni, vagy hivatásszerűen, pénzkeresetként teszik ezt.
Kösz mindenkinek a jó tanácsokat és tippeket. Nem versenypályát kerestem, ahhoz túl melós megépíteni egy hangfalat.

A legnagyobb tapasztalás talán az volt, hogy megértettem az igazán jó gyári hangfalak miért olyan drágák.

(#29899) #71562240 válasza Soká (#29896) üzenetére


#71562240
törölt tag

Csak a PointSource példád miatt szóltam hozzá a minap, és talán nem mindig látszik, hogy mi a célod bizonyos kérdéseiddel, de ha például oda akarsz kilyukadni, hogy konkrétan építs egy hangdobozt, én szívesen segítek konkrétan, amennyire tudok, elejétől végéig. Apránként. Elsősorban VIFA/SEAS/ScanSpeak, Focal hangszórókkal vannak sajáttapasztalataim, főleg a tíz-húsz-harminc-negyven évvel ezelőtti típusaikból, illetve főleg Mundorf, Jantzen zubehőrökkel.
Ha kigondolta az ember a hangszórókészletet, onnan már valamivel könnyebbé válik az útelágazások között választani, persze hályogkovács módszer az ilyesmi, főleg, ha nem tudod mérésekkel ellenőrizni útközben, amit kigondoltál.

(#29900) shalafi66 válasza szazbolha (#29897) üzenetére


shalafi66
veterán

Nem ez a lényeg. :)

(#29896) Soká
Ehhez nem kell a fórum, azt mégsem lehet várni, hogy más csinálja meg helyetted a tervezést. :) Illetve vannak ilyen lehetőségek, de pénzért cserébe. :)

(#29898) szazbolha
Hát ez borzalmas. Ennyi erőforrást elpazarolni valami olyan miatt, ami előre tudható, tervezhető, ráadásul pontosan... Nem egy követendő példa. :)

(#29899) kammerer
Hát. :) Nem hiszem, hogy ide segítség kell. Az elején le lett írva neki, hogy kezdődik egy hangsugárzó tervezése. :) És nem a hangszóróválasztással, hanem a célok-igények tisztázásával. :)

[ Szerkesztve ]

12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.