Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  CNC topik

Hozzászólások

(#145) BloodPandus


BloodPandus
csendes tag

Hát, Kedves Skacok!

Végigolvastam a topicot, szemgolyóremegést nem nagyon kaptam tőle.
Jelenleg én is Németországban dolgozom, a németet már jobban makogom, mint egy éve, kijövetelkor.

Jelenleg 3 gépen vagyok felváltva, mindhárom Hurco (VMX42, VM50, VMX64).
A gépeken jobbára alkatrészgyártás folyik, szériákkal vegyesen.
A munka úgy megy, hogy pl az egyik gépen indítom a szériát, amikor minden fain, akkor odaintem a Martin német kollégát, megmutatom neki mit-hogyan, és akkor nyomja. Ugyanez a másik gépen egy másik német kölyökkel. Amikor minden faja, akkor elvonulok az aktuális szabad géphez egyedizni.

Minden programot én írok.
A kölyköket már megtanítottam szerszámot bemérni, és már tudják, hogy melyik melóhoz nagyjából hogyan szereljenek fel. A satu órázása valahogyan nem megy nekik, pedig ez otthon alap.

SirTom #73-ik hozzászólására reagálván megemlítem, hogy az első 7 darabhoz én sem használnék CAD-et, de a műanyagokon kívül az összes típusból volt már munka.
Mindez 1-2 satuval, meg egy majdnem kiszuperált osztófejjel(manuális, natürlich).

Hozzáteszem, hogy a Hurco egy nagyon faja 3D-s gép lenne, ha mondjuk erre a háromra fel lenne telepítve ez az opció, de így csak egy(3) nagyon faja 2,5D-s Hurco fölött rendelkezem.

1 éve vagyok itt kint, előtte dolgoztam Fanuc és Mitsubishi vezérlős központon, A fanuc meg az NCT megvolt esztergán is (karusszel is), Vágom az Exeron szikraforgácsoló gépet vezérlőstől (nem ügy, sima G kód-os tömbszikra), valamint nem jövök zavarba a huzalszikrától, a síkköszörűtől, a palástköszörűtől, elvarrogatok AVI-val, CO-val, valamint természetesen az összes hagyományos forgácsológépen dolgozom, csak szerszám legyen a melóhoz.

Ami itt kint nagyon fontos, és egyre fontosabb:
Nem az a lényeg, hogy mennyire vágod a vezérlőt, mert azt hamar meg lehet tanulni.
A fontosabb az, hogy tudni kell forgácsolni, bármilyen gépen, bármilyen szerszámmal.
Hogy te tekered-e oda, vagy a CNC tekeri oda, másodlagos.

Az előző helyemen egyszerre voltam technológus, műszakvezető, gépbeállító, meg tréner a saját gépem mellett, amit természetesen nem bírtam, csak 1 évig, utána betegácsi általános kimerültség miatt. Abban az időben én úgy vettem fel a manust, hogy kapott rajzot, kapott szerszámot, meg a darabot, és irány a hagyományos marógép.

A kész darabot a kezembe vettem, és megmondtam neki, hogy kell-e ide vagy nem.
Egy szót nem kellett mondania, mert a kész darab mindent elmondott.

A tömbszikrás időszakomban egy 2 fejes tömbösön voltam, amiből van vagy 14 az egész sárgolyón, speciel európában ezzel 4. Új fejlesztése az Exeronnak, gyakorlatilag sokszor többet tudott meg tőlem a német szervizes, mint én őtőle.

Ez most a 15.-ödik munkahelyem, 35 éves vagyok, amikor nem szimulátorozok (autó), akkor a CNC marógépemet építem (600x500x300), és jelenlegi órabérem 9€ nettó, amit erősen keveslek, tehát ezirányban lépni fogok hamarosan. A fusimat (a gépet) a cégnél csinálom a tulajdonos teljes támogatásával. Gyakorlatilag azt csinálok a marógépekkel, amit akarok, csak a meló legyen meg határidőre, vagy előbb. :))

Jobbára rozsdamentessel dolgozom (4301, az egyik legtetvesebb fajta), meg aluval.
Néha látok sima vasat is, de az inkább szériában jellemző.

Lehet kérdezni, az oldalt könyvjelzőztem... :K

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  CNC topik
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.