Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Fedora Linux

Hozzászólások

(#6251) BoB válasza Neil Watts (#6250) üzenetére


BoB
veterán

Valószínű csak bizonyos esetekben, mert nálam is DP kábel van, de nincs ilyen problémám.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#6252) Neil Watts


Neil Watts
veterán

Sziasztok!

Ujabb ket kerdesem lenne:

- Hogy tudok a rendszerbol egy COPR repot eltavolitani?

Hozzaadtam a rendszerhez de a dnf disabledre rakta. Ez idaig oke, de hogy tudom eltavoltani?

- A GNOME Software bebugolt vagy nem tudom mit csinalt, mert most ez fogad:

Ugyanazt a ket kategoriat sorolja a vegtelnsegig.

Koszi!

Udv.

(#6253) BoB válasza Neil Watts (#6252) üzenetére


BoB
veterán

"Hogy tudok a rendszerbol egy COPR repot eltavolitani?"

Kitörlöd a /etc/yum.repos.d/ könyvtárból.

"A GNOME Software bebugolt vagy nem tudom mit csinalt, mert most ez fogad"

Megpróbálhatod megjavítani a packagekit-et:

- töröld a db fájlokat innen: /var/lib/PackageKit/
- PackageKit daemon újraindít
- pkcon repair

Atom szövegszerkesztőt meg vagy a hivatalos repóból tedd fel, vagy flatpak-el.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#6254) Neil Watts válasza BoB (#6253) üzenetére


Neil Watts
veterán

Szia!

Hivatalos repo? Mire gondolsz?
A szoftverkozpontban nem talalom, az Atom oldalan egy RPM fajl van, am az gondolom nem updatelodik automatan. Reporol meg az oldalon nem irnak. :)

Udv. core2

(#6255) BoB válasza Neil Watts (#6254) üzenetére


BoB
veterán

https://flight-manual.atom.io/getting-started/sections/installing-atom/#platform-linux

"To install Atom on [...] Fedora [...], add our official package repository to your system by running the following commands:"

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#6256) Neil Watts válasza BoB (#6255) üzenetére


Neil Watts
veterán

Juj-juj, mea culpa. Ez reszemrol az RTFM minositett esete. :B
Bocsanat, es koszonom szepen! :R

Udv. core2

(#6257) Vladi válasza Neil Watts (#6252) üzenetére


Vladi
nagyúr

27'be mi van dnf guinak? dnfdragora, vagy még dnf-yumex? Erősen ajánlok egy normális guit.

Vagy egy évtizedig boldogok voltunk a yumexszel.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#6258) kovaax válasza Vladi (#6257) üzenetére


kovaax
őstag

dnfdragora. Én amúgy sosem voltam boldog a (dnf-)yumexszel, mert ritkán használom a Fedorát, és ha sok frissítendő csomag összegyűlt, rendszeresen összecsinálta magát. A dragora egyelőre még nem csinált ilyet, csak nagyon lassan történik vele valami, elindítom az update-t, és akkor feljön az ablak, majd vár 1 percet, aztán kezd bármit is csinálni...

-=- There's no place like /home -=-

(#6259) csendes


csendes
őstag

Olvasgatom itt a zárt nvidia meghajtó esetét meg külső tárolók felvételét...
Először is egy Fedora kiadás kb. 13 (16 a csúszásokkal) hónapig támogatott, de már 7-8 hónap után jön az új verzió. Másodszor Fedora csak teljesen szabad forráskódú szoftvert támogat, minden harmadik feles (beleértve a nem 100% GPL licenszeket) egyéb alkalmazás csak külső forrásból telepíthető (rpmfusion, google, adobe, stb).
Ez számomra azt jelenti, hogy egyrészt meg lehet nézegetni, szagolgatni az új dolgokat a legfrissebb Fedora kiadással, illetve alap dogokra elég a hivatalos tároló.
Ha valakinek hosszabb távra speciális igényei vannak, akkor ahhoz célszerű valamilyen LTS vagy rolling release disztribúciót választani, lehetőleg olyat, ami a nem szabad szoftvert is támogatja. Ha viszonylag friss szoftver kell, akkor elsősorban Ubuntu LTS, Mint, esetleg Arch Linux és leszármazottai. Ha inkább stabil, akkor Debian stable vagy CentOS.

Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

(#6260) Lacc


Lacc
aktív tag

Hali.

Hogyan tudom a nautilus/gedit-et sudo-kent elinditani Fedora 27 alatt?
Tudom ott a nano es vim, de a beillesztett szoveget nem tordeli, ugy ahogy masoltam...

En mar hulyet kapok tole :D, nagyom macera. :R

(#6261) Lacc válasza Lacc (#6260) üzenetére


Lacc
aktív tag

lenyegtelen, ez a mysql telepites betett (nincs egy hasznalhato leiras...), hagyom a Fedorat...

(#6262) cigam válasza Lacc (#6260) üzenetére


cigam
félisten

Lehet ez se szereti a wayland-et?

xhost +local:
sudo gedit

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#6263) Neil Watts


Neil Watts
veterán

Sziasztok!

Kensington Expert Mouse Wired Trackball eszkozzel Fedora alatt van esetleg tapasztalatotok?
Mennyire maceras bekonfiguralni a gombokat?

Itthon nem epp ket filler, igy inkabb csak akkor vennem meg, ha tenyleg mukodik. :)

Koszi!

Udv. core2

[ Szerkesztve ]

(#6264) Vladi válasza Neil Watts (#6263) üzenetére


Vladi
nagyúr

Ez amúgy mi a szösz és mi a szöszre való? :Y :D

Passzolok. Elvileg egy egérhez nem kell varázslat, hogy működjön. :U

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#6265) Neil Watts válasza Vladi (#6264) üzenetére


Neil Watts
veterán

Nem tudom. Leszoltak tegnap a USS Discovery-rol, hogy a vezerlorendszer felujitasa varhato, igy viheto az elozo. Meg gondolkozoom rajta, de elegge visszautasithatatlan ajanlatnak tunik.

Na, viccet felreteve:

Van ehhez egy igen reszletes driver Windowsra. Mint lathato, a trackball golyoja korul van 4 gomb. Na ezzel a driverrel ezeket lehet konfiguralni, egermutato sebesseget allitani, meg egyebeket meg. Kerdes, hogy ez Fedota alatt megoldhato-e valamilyen eszkozzel. :)

Ugy nez ki megy OOB, es xinputtal remapelhetok a gombok.

Udv. core2

[ Szerkesztve ]

(#6266) Vladi válasza Neil Watts (#6265) üzenetére


Vladi
nagyúr

Nem mélyedtem el a témában, de nekem minden bill meg egér működött. Sok gombbal, meg multimédia gombban is. Gnome alatt látott mindent és beállította, hogy mit csináljon.

Még olyan esetben is, amikor a win driver se xp-n se 7-en nem működött. A multi gombok winen halottak, gnome meg ki is találta, hogy micsinálnak. :U

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#6267) Neil Watts


Neil Watts
veterán

Sziasztok!

Most nem vagyok Fedora kozelben, am eszembe jutott egy dolog:

A LibreOffice 6 jonni fog F27-be frissiteskent, vagy majd csak az F28-ba varjam?

Koszi!

Udv. core2

(#6268) csendes válasza Neil Watts (#6267) üzenetére


csendes
őstag

Ha sürgős, akkor egyszerűen lehet telepíteni LibreOffice 6.0.0-t: [link]
Normál használatra még azért érdemes kicsit várni, mondjuk a 6.2-ig.

Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

(#6269) BoB válasza Neil Watts (#6267) üzenetére


BoB
veterán

28-ba várhatod, vagy felteszed Flatpak-el, ott ma frissült.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#6270) Di Natale


Di Natale
aktív tag

Sziasztok!

Összeraktam egy Mini-ITX gépet egy LG full hd 80 cm-es TV-hez:

Chieftec FI-02BC-U3 250W számítógép ház
Intel Pentium G4600 BX80677G4600 processzor
Asus H110I-PLUS alaplap
Kingston 8GB DDR4 2133MHz KVR21N15S8/8 memória
Kingston 120GB SA400S37/120G SSD meghajtó
Western Digital 1TB 64MB WD10EZEX merevlemez

A kérdésem, hogy ezen futna normálisan a Fedora 27? Mármint a TV-t felismerné? Nem fog elcsúszni a kép?

Illetve még annyit, hogy mivel csak egy év a támogatottsága, ezért mennyire megbízható az állandó frissítés?

(#6271) b3Ro válasza Di Natale (#6270) üzenetére


b3Ro
senior tag

Szia. Gond nélkül kell mennie azon a gépen.
Rolling distro, szoval 6 honaponta jon az uj verzio, es az aktuális támogatott 13 hónapig.

(#6272) BoB válasza b3Ro (#6271) üzenetére


BoB
veterán

Nem rolling disztró....

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#6273) Rimuru válasza BoB (#6272) üzenetére


Rimuru
veterán

Pedig tokeletesen felepitett erveles volt, "Rolling distro, szoval 6 honaponta"... ;]

Vigyázat, csalok!

(#6274) Vladi válasza Di Natale (#6270) üzenetére


Vladi
nagyúr

A gpu a kérdés, nem a tévé. Ez valami intel nem? Azokhoz van nyílt driver, amit az tud, annyit fog neked tudni.

Kérdés csak az, hogy a hardveres gyorsítás megy -e.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#6275) Neil Watts


Neil Watts
veterán

Ugy velem rajottem az itt emlitett GNOME Softwares bug nyitjara:

Nyisd meg az alkalmazast, majd azonnal kezdj el lefele tekerni mint az orult, a fentit lathatod.
Ha varsz 1-2 mp-et, addigra behuz minden indexfajlt es nem jon elo a fenti. :)

Udv. core2

[ Szerkesztve ]

(#6276) kovaax


kovaax
őstag

Sziasztok,

Dnfdragorában hogy lehet az összes frissíthető csomagot kijelölni???

-=- There's no place like /home -=-

(#6277) csendes válasza kovaax (#6276) üzenetére


csendes
őstag

Nem használok csak dnf-t de innen [link]:
A második lenyíló menüből kiválasztod a "to update" (Frissítendő?) szűrőt és utána alul középen megnyomod a "Check all" (összes kiválasztása) gombot, utána pedig az "Apply" (Alkalmaz) gombot.

Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

(#6278) kovaax válasza csendes (#6277) üzenetére


kovaax
őstag

Jaja, így kénytelen vagyok én is parancssorból frissíteni mindig. Köszi a linket, megnézem este (magyarul használom a linuxaimat, és guglizáskor be is szopom mindig, mert nem találom el, hogy angolul mit akarok keresni). :R

-=- There's no place like /home -=-

(#6279) kovaax válasza csendes (#6277) üzenetére


kovaax
őstag

Ha kiírja fent balra, hogy x frissítés van, és jobb klikkre azt választom, hogy Frissítés, úgy jön föl, hogy a frissíthető csomagok vannak csak a listában. Viszont a Check all-t úgy magyarosították, hogy "Összes ellenőrzése", ott van szépen középen... Gratulálok nekik! :C Mondjuk én meg egy gyáva nyúl vagyok, hogy eddig nem mertem megnyomni... :B

-=- There's no place like /home -=-

(#6280) csendes válasza kovaax (#6279) üzenetére


csendes
őstag

Ez egy önkéntes, ingyenes magyar fordítás és csak a környezetből derül ki, hogy itt a check nem ellenőrzést jelent, hanem bepipálást, kiválasztást. A kedvencem az SAP-ban a "Költségmegszakítás" volt, mint magyar fordítás németről. Elnézte a fordító, németül eredetileg Kostenabrechnung, vagyis költségelszámolás, viszont a hasonló Abbrechung németül valóban megszakítást jelent. De hogy ez senkinek nem tűnt fel évekig... :U
Ezért is használok WIndows-t és Linuxot is angolul...

Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

(#6281) cigam válasza kovaax (#6279) üzenetére


cigam
félisten

Meg kéne találni a fordítócsapat magyar tagját.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#6282) Vladi válasza cigam (#6281) üzenetére


Vladi
nagyúr

Nem nagy meló amúgy.
Ez már 10 éve téma. Ha lenne 3-4 elég jól fordító ember, aki heti 10 órát beletesz... akkor jó lenne.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#6283) cigam válasza Vladi (#6282) üzenetére


cigam
félisten

Rosszul fordítok, inkább fedrdítek, és havi 10 órát tudok beletenni. Hol kell jelentkezni?
Hogyan működik? Hogyan épól fel egy nyelvi csomag? Az alapokat (ablakkezelők, és programjaik) fordítását felülvizsgálat nélkül átveszik? A Fedora specifikus anyagok fordítása hogyan történik?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#6284) Vladi válasza cigam (#6283) üzenetére


Vladi
nagyúr

Holnap megnézem neked.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#6285) csendes válasza cigam (#6283) üzenetére


csendes
őstag

Itt megtalálod az utolsó módosítást a magyar fordításban és a fordító(k) E-mail címét is: [link], a po/desktop/hu.po 10-12. sorában.

Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

(#6286) cigam válasza csendes (#6285) üzenetére


cigam
félisten

Köszi!

Ott nincs "Check all". Akkor honnan veszi?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#6287) csendes válasza cigam (#6286) üzenetére


csendes
őstag

Amit ott látsz, azok patch file-ok (foltozás, hibajavító csomag) a legfrissebb, január 3-i "commit" (módosítás, véglegesítés) részei, illetve lehet, hogy elnéztem és van már frissebb is :U.
Maga a fordítás itt van:[link]
Ebben szerepel:
#: dnfdragora/ui.py:451
msgid "Ch&eck all"
msgstr "Összes ellenőrzése"

[ Szerkesztve ]

Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

(#6288) cigam válasza csendes (#6287) üzenetére


cigam
félisten

Meg is jött a válasz, és nem örülünk neki:

A dnfdragora fordítása a Mageia linux része. itt lehet fordítani: https://www.transifex.com/MageiaLinux/mageia/
A dnfdragora nincs kész. Teljes átnézésre van szükség.
Egyébként a komplett Mageia honosítást megszüntettük és feloszlott a Magyar csapat a blackPanther Nagy Magyar OS hülyeségei miatt.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#6289) csendes válasza cigam (#6288) üzenetére


csendes
őstag

Ettől még javításokat lehet beküldeni a fordításhoz a fent bemutatott patch file formátumban [link], legfeljebb nem fogadják el.

[ Szerkesztve ]

Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

(#6290) cigam


cigam
félisten

Már a 26-on elkezdte, és a 27-en folytatja a segfault-olást a Gnome desktop. Maxi gáz, hogy véletlenszerűen kilép, és bezárt minden futó programot. Csak engem tisztel meg, vagy Ti (már) nem Gnome-ot használtok?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#6291) csendes válasza cigam (#6290) üzenetére


csendes
őstag

Így elsőre arra tippelnék, hogy Wayland-del használod a GS-t és nem Intel videókártyával. A szabad forráskódú driverekben vannak hibák, a gyáriak meg nem mennek Wayland-del. Erről a Gnome fejlesztők nem nagyon tehetnek. Talán Xorg-on stabilabb lesz.
A másik lehetőség, hogy valamelyik rosszul megírt extension-t le kellene tiltani, esetleg frissíteni kellene, ez próba-szerencse alapon tesztelhető.

Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

(#6292) cigam válasza csendes (#6291) üzenetére


cigam
félisten

Ja igen, ez lemaradt: Alap "workstation", szóval Wayland, és integrált Intel VGA (945). Egyedül a NASA APOD plugin volt +ba telepítve, ill. az rpmfusion repok lettek feltéve.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#6293) rokefeller válasza cigam (#6292) üzenetére


rokefeller
senior tag

Gyanús a wayland. Nekem is csinált hasonlót a 27, de főled akkor amikor nvidia optimus ment nouveau+intel driverrel, nem volt túl gyakori, de előfordult. Aztán most upgrade-eltem 28 bétára, és érezhetően lassabb volt a gép, melegedett, hangos volt a ventillátor, szaggatott az egér. Átnyomtam gnome on xorg-ra belépésnél, és azóta minden jobb. Szóval én a waylandra gyanakodnék, bugos(abb) az még.

A télapó nem a régi már...

(#6294) cigam válasza rokefeller (#6293) üzenetére


cigam
félisten

Túl sokáig tart ez a Waylend-es móka(áttérés). 10 évnyi fejlesztés után azért ennél nagyobb stabilitásra, támogatásra számítanék.

Próbaképpen feltettem az xfce spin-t. Elképzelhető, hogy összekeverték/rosszul számolják össze automata partícionáláskor a méreteket? 64GB üres helyet adtam meg neki, és a telepítőre biztam a többit.

Fájlrendszer Méret Fogl. Szab. Fo.% Csatol. pont
devtmpfs 2,0G 0 2,0G 0% /dev
tmpfs 2,0G 0 2,0G 0% /dev/shm
tmpfs 2,0G 1,4M 2,0G 1% /run
tmpfs 2,0G 0 2,0G 0% /sys/fs/cgroup
/dev/mapper/fedora-root 39G 3,8G 34G 11% /
tmpfs 2,0G 60K 2,0G 1% /tmp
/dev/sda3 976M 176M 734M 20% /boot
/dev/mapper/fedora-home 19G 45M 18G 1% /home
tmpfs 394M 12K 394M 1% /run/user/1000

Ebből adódik a következő kérdés: LVM-en belül mivel tudok átméretezni, tili-tolizni a partíciókat?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#6295) csendes válasza cigam (#6294) üzenetére


csendes
őstag

Mi a gond? 64 GB-ot foglalt le a telepítő, 39GB programoknak, 19GB a home könyvtárnak, a maradék mindenféle rendszerpartíció.
Gparted-dal bizonyos korlátozásokkal módosíthatóak a logikai partíciók [link], illetve az lvm CLI utasítással.

Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

(#6296) cigam


cigam
félisten

Hónapokkal a 27-es megjelenése után :(

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#6297) joecontra


joecontra
addikt

Hali!

Az mitől lehet hogy ha egy frissítés folyamán (vagy akár önállóan) feltesz egy új kernelt akkor azt nem listázza a GRUB és a /boot mappában sincs?

Üdv,
J

(#6298) cigam válasza joecontra (#6297) üzenetére


cigam
félisten

Biztos felteszi? Melyik verzió van telepítve?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#6299) joecontra válasza cigam (#6298) üzenetére


joecontra
addikt

A 4.15.17-300.fc27.x86_64 verzióval jártam így.

Szerintem felteszi mert a /lib/modules mappában szerepel valamint a /boot/767ea5f5f85547cea723c84bba93501a/4.15.17-300.fc27.x86_64/ mappában van egy linux és egy initrd fájl.

Ezen kívül van egy /boot/loader/entries/767ea5f5f85547cea723c84bba93501a-4.15.17-300.fc27.x86_64.conf amiben ez van:

title Fedora 27 (Twenty Seven)
version 4.15.17-300.fc27.x86_64
machine-id 767ea5f5f85547cea723c84bba93501a
options BOOT_IMAGE=/boot/vmlinuz-4.15.14-300.fc27.x86_64 root=UUID=99efa795-3fc5-4e13-a2f3-90c379ef11a8 ro nomodeset rhgb quiet
linux /767ea5f5f85547cea723c84bba93501a/4.15.17-300.fc27.x86_64/linux
initrd /767ea5f5f85547cea723c84bba93501a/4.15.17-300.fc27.x86_64/initrd

Próbáltam már kibogozni hogy mi is ez, de nem jutottam sokra. Ezért írtam ide.

Üdv,
J

(#6300) cigam válasza joecontra (#6299) üzenetére


cigam
félisten

Ez furi. A /boot egy külön partíció amit az fstab-al csatol fel? Nálam nincs is loader a /boot könyvtárban.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Fedora Linux
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.