Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Fedora Linux

Hozzászólások

(#6501) Vladi


Vladi
nagyúr

Érdekes, én azért ennyire nem örülök. :U A fő kérdés itt a red haton kívüli foss világ helyzete, azért rh elég szép lóvét pumpált a szabad szoftver világba. Na majd most a zubunusok megmutathatják. :DD

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#6502) cigam


cigam
félisten

Próbáltam frissíteni a crypsertup-ot a testing repo-ból, egy bizonyos hibája miatt.
A dnf update --enablerepo=updates-testing lefut, de nem engedem hogy bármit is frissítsen, hiszen nem akarok áttérni a testing ágra, csak ezt az egy programot szeretném, de a sudo dnf install cryptsetup --enablerepo=updates-testing parancs nem rakja fel a 2.0.5-ot.
[link] Mit csinálok rosszul?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#6503) Vladi válasza cigam (#6502) üzenetére


Vladi
nagyúr

1: Az első paranccsal az egész cuccot akarod frissíteni.

2. kettő dolgot teszet:

A: Engedélyezed a repót a /etc/yum.repos.d könyvtárban és utána updateled csak azt a csomagt. Aztán kikapcsolod vissza. Csak ne downgradelje neked.

B: Csak azt a csomagot updateled install helyett a repót engedélyezve.
sudo dnf update cryptsetup --enablerepo=updates-testing

Tulajdonképpen a két megoldás ugyan az.

C: nem sudózol redhat cuccokon. :O

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#6504) csendes


csendes
őstag

A 29 megérkezett és 30% kedvezménnyel az Öné lehet. Persze ingyen van, de milyen jól hangzik, hogy 29...30.
Ismét egy gyönyörű tapétával, ez most valami térhálós műanyag vagy mi, fogalmam sincs :C
Valamit babráltak a plymouth-tal, amitől állítólag kevesebbszer kapcsol képernyő módot UEFI-vel ha grub nélkül használják, de nekem így BIOS-sal ez baromi ronda, a grub háttérkép fele ott marad, valami 3 pötty világít, úgyhogy le is szedtem. Persze elérhetők a mára már legendás régi plymouth témák is (a solar-tól akkoriban teljesen leesett az állam), de én meg már lusta vagyok ezzel foglalkozni.
Nagyon lassan jut el a login-ig, nem tudom, hogy miért... :U
Gnome-mal és mate-val is pont ugyanúgy működik, mint az előző verzió, bár állítólag a Gnome-on valamit gyorsítottak, ez azért nem annyira érződik.
A grub akasztott ki jó alaposan. Először is a configjaimat szó nélkül átnyomta .pacsave-nek, ami azért a grub-nál nem udvarias. Ami még nem lett volna olyan nagy baj, de ráadásul az os prober random összeakad a gvfs-sel (de tényleg) és a grub telepítésekor 1-2 OS-t az időjárástól (vagy ki tudja mitől) függően nem vesz észre. Mondjuk voltak ezzel már régebben is bajok. Visszaraktam az eredeti config-ot és így már be vannak drótozva a lényeges dolgok.
Majdnem kihagytam a szuper fícsört. Itt a modularitás [link] . Nincs ezzel baj, csak akinek ez kell, az nem fog olyan OS-t használni, amit csupán 13 hónapig támogatnak. Dehát nyilván ez majd a következő RHEL-ben lesz nagy durranás, már megunták a vöröskalaposok a rendszergazdák sirámait a csomagfrissítések után. Én egyből letiltottam a két modular repót, minek vigyen el az életemből értékes perceket, hogy azokat is frissítgeti a dnf. Bocsi :DDD
Szóval, nem érdemes elkapkodni a telepítést, lesz ez még jobb is, ha javítják a hibákat.

Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

(#6505) cigam válasza Vladi (#6503) üzenetére


cigam
félisten

Hát pedig én csak az itt leírt lépéseket követtem. Persze az "apróbetüs részt" nem olvastam el. will update the entire system using packages from the updates-testing repository De akkor miért "Enabling the repository temporarily" a fejezet címe?!

Ez nekem így már bonyolult, megvárom míg magától frissül.

C:Hanem mit csinálok?

csendes
Nekem egy fokkal jobban tetszik, mint a 28-as kék optikai(?) kábelei. Egyszer(kétszer?) sikerült elindítani a Gnome Disks programot, de azóta homokórázik egy ideig, aztán:
[ 7350.781642] do_trap: 6 callbacks suppressed
[ 7350.781646] traps: gnome-disks[3831] trap int3 ip:7f94ad67d3c5 sp:7ffd7ea9b5e0 error:0 in libglib-2.0.so.0.5800.1[7f94ad644000+7f000]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#6506) Vladi válasza cigam (#6505) üzenetére


Vladi
nagyúr

Jajj ne rinyálj már. :O

sudo dnf update cryptsetup --enablerepo=updates-testing

és kész vagy.

Attól átmeneti, hogy csak a parancs lefutásának idejére engedélyezi. Ha végigolvasod a parancsot akkor megérted:

sudo: szuper júzer, do, vagyis a szuperfelhasználó csinálja. (Mondjuk ettől a hajam az égnek áll. Az ubuntusok találták ki, a többiek meg közösségi szinten átveték. Én su - parancsot alkalmazok, az rendes root terminált nyit neked.)

dnf ezzel indítod a csomagkezelőt

update vagyis frissítést kértsz.

cryptsetup a csomag neve amire frissítést kérsz.

--enablerepo=updates-testing: Ezzel meg átmenetileg engedélyezed az updates-testing tárolót.

(#6504) csendes:

Teccik a marketing dumád. :DD

Igen, a modularitás. Most hallom először, de nem rossz elképzelés. Hogy maradna a core kiadási ciklusokra, a többi csomag meg egy közös tárolóban használva, akár kiadásokon átívelve. Így a disztró update is biztonságosabb lenne. :K Tehát lenne core tároló mondjuk meg egy fő fedora tároló. Core és FEdora.... hm... :F

Vagyis Fedora Core. spanyol viasz... anyám. :DDD

De ez régóta probléma, hogy van fél évente a fedora, max 1 év életciklussal, meg van a rhel 10 éves ciklussal, mostmár 4-6 éves kiadási ütemben és a kettő között semmi. :U

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#6507) BoB válasza Vladi (#6506) üzenetére


BoB
veterán

" Az ubuntusok találták ki, a többiek meg közösségi szinten átveték."

Ebben igen nagyot tévedsz, 1980-ban még nem nagyon volt Ubuntu, de még linux sem :U

Most hogy tudod hogy a sudo már 38 éves, lehet jó is, mert régen minden jobb volt, nem?

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#6508) Vladi válasza BoB (#6507) üzenetére


Vladi
nagyúr

Nem. Az ubuntusok azt találták ki, hogy desktopon a user sudozik, ezzel kap teljes jogkört, nem rootként.
A sudo-t rész jogokra találták ki. Pl egy kiszolgálón ha több rendszergazda dolgozik, mindegyik más területen. pl: ftp szervert az egyik tartja karban, akkor csak ahhoz a részéhez fér hozzá. Erre van a sudo.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#6509) Lacc válasza csendes (#6504) üzenetére


Lacc
aktív tag

En egyszer veletlenul a Raw-ot irtam ki live USB-re (a 30-as verziot) a 29 beta helyett, es meglepodtem, hogy a 30-as raw stabilabb volt mint a 29 Beta :DDD - egyedul az tvolt a problemam vele, hogy lassu volt az etherneten a net.
Lehet nagyot fog durrani a 30-as ha csak el nem rontjak.

(#6510) body007 válasza Vladi (#6506) üzenetére


body007
addikt

Én sudo su-zok, én nyertem :DDD

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#6511) Vladi válasza body007 (#6510) üzenetére


Vladi
nagyúr

Az majdnem ugyan az, mint a suma su -
csak user jelszóval kapsz root terminált...

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#6512) kovaax válasza body007 (#6510) üzenetére


kovaax
őstag

SU vagy SUDO?

-=- There's no place like /home -=-

(#6513) Vladi válasza kovaax (#6512) üzenetére


Vladi
nagyúr

Akkor téged keverlek cigammal.! :Y

3 éve ugyan ez volt a helyzet/véleményem stb.
Részben értünk egyet.

Második háesz. :C

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#6514) kovaax válasza Vladi (#6513) üzenetére


kovaax
őstag

Egyforma az avatarunk, valószínűleg azért.

Mint már korábban említettem, Janit az anyukám tanította írni-olvasni, ezért nekem mindig igazam van! :B

-=- There's no place like /home -=-

(#6515) Vladi válasza kovaax (#6514) üzenetére


Vladi
nagyúr

Nezavarjál össze! Ki a Jani? :DDD

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#6516) kovaax válasza Vladi (#6515) üzenetére


kovaax
őstag

Fajta János, aki a kompon maradt.

-=- There's no place like /home -=-

(#6517) body007


body007
addikt

LXDE alatt, hol kapcsolom be, h a tapipad koppintásra klikkeljen? :U
Egy öreg thinkpad-ra lett feltéve, de a kollegák nem szeretik a gombot nyomkodni, nekik a tapipados klikkelés kell :D

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#6518) cigam válasza body007 (#6517) üzenetére


cigam
félisten

[link]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#6519) body007 válasza cigam (#6518) üzenetére


body007
addikt

:R

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#6520) drup válasza BoB (#6507) üzenetére


drup
junior tag

1980-ban még nem nagyon volt Ubuntu, de még linux sem :U

Persze, akkor meg a DOS es Unix volt csak, a Linux csak az 1990-es evekben indult a m$-os es hasonlo jogi es kereskedelmi akciok miatt.

A "free sw" pedig a Netscape hattyudalahoz kothetoen valt nepszeruve, ha meg valaki emlekszik ra.;)

(#6521) BoB válasza drup (#6520) üzenetére


BoB
veterán

A Netscape-et használtam, amíg volt...

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#6522) drup


drup
junior tag

Fedora korabbi telepito verzioit hogyan lehet bongeszni?
Csak a legujabbra van link.

(#6523) BoB válasza drup (#6522) üzenetére


BoB
veterán

[link]

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#6524) Vladi válasza BoB (#6523) üzenetére


Vladi
nagyúr

Isten áldja a fedora core-t! :C

Az elsőnek még dvd isoja se volt. :Y

Mire kell amúgy archive cucc?

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#6525) drup válasza BoB (#6523) üzenetére


drup
junior tag

Koszonom, 27-est megprobalom.;)

(#6526) cigam


cigam
félisten

Elképzelhető, hogy a 29-es XFCE kiadást elfelejtették kitenni torrentre?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#6527) Vladi válasza cigam (#6526) üzenetére


Vladi
nagyúr

Jah. De béta van. Felhúzod frissíted, akkor végleges.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#6528) brickm


brickm
őstag

Sziasztok!

Fedora workstation x64-et telepítettem ma Dell vostro 3460-as notebookomra, de sajnos a wifi nem megy. Egyszerűen azt írja, hogy nincs elérhető wifi kártya.
lspci látja mindkét ethernet eszközt.
Gondoltam egyszerű lesz, a pontos típussal rákeresek a neten.... hát nem :)

Broadcom bcm43412 azt hiszem a tipus.
rendszerfrissitést ráküldtem, sudo dnf install -y broadcom-wl kmod-wl -tpróbáltam de sajna nem jött össze.
Esetleg valaki jártas ebben?

(#6529) cigam válasza brickm (#6528) üzenetére


cigam
félisten

Mit értesz azalatt, hogy "nem jött" össze? Mi a parancsod kimenete? Nem lehet, hogy még nincs engedélyezve az rpmfusion repo?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#6530) brickm válasza cigam (#6529) üzenetére


brickm
őstag

Kiírta a végén, hogy completed. Ezen kívül semmi nem történt, restart volt, semmi.
Ezt az RPM-et nem ismerem. Debianoztam eddig, ilyennel nem találkoztam.

(#6531) lev258 válasza brickm (#6528) üzenetére


lev258
veterán

Az biztos, hogy a zárt driver kell hozzá. Ubuntu alatt ez könnyen megtehető, Fedora-n nem tudom, hogyan zajlik.
Egyébként nem 43142?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#6532) Bici válasza brickm (#6530) üzenetére


Bici
félisten

Itt a vegen szereplo megoldast probaltad?

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#6533) brickm válasza Bici (#6532) üzenetére


brickm
őstag

Ezt még nem.
Viszont előző restrat előtt cisnáltam egy ilyet:

sudo dnf remove broadcom-wl
sudo dnf install linux-firmware-20171009-78.gitbf04291.fc27
And edit /etc/dnf/dnf.com adding the next line:
exclude=linux-firmware*

ez hibára áll ki sajnos, viszot azóta a kábelen se jön net. Hálózat van, IP-t kap a tartományban, de ki nem megy. Sajna lehet nem a fedora lesz az én rendszerem.

(#6534) cigam válasza brickm (#6530) üzenetére


cigam
félisten

Ott a linken van az rpmfusion repo. Abban van a kártyádhoz tartozó driver. Böngészőből, és parancssorból is engedélyezhető ez a csomagtároló:
sudo dnf install https://download1.rpmfusion.org/free/fedora/rpmfusion-free-release-$(rpm -E %fedora).noarch.rpm https://download1.rpmfusion.org/nonfree/fedora/rpmfusion-nonfree-release-$(rpm -E %fedora).noarch.rpm

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#6535) Vladi válasza brickm (#6533) üzenetére


Vladi
nagyúr

27-es fedórát használsz?

Meg milyen is a csip amit lát?
lspci léci.

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#6536) brickm válasza cigam (#6534) üzenetére


brickm
őstag

Igen láttam, csak mostmár nincs net sehogy. :D Holnap visszacsinálom a vezetékest és megpróbálom ezzel, köszönöm a segítségeteket! Megírom ha jó lett.

Legújabb, 29(ma töltöttem le)

[ Szerkesztve ]

(#6537) lev258 válasza brickm (#6536) üzenetére


lev258
veterán

Akkor miért régi firmware-rel eteted?
Ha valami nem megy, akkor gondolkodni kell, nem esztelenül csinálni valamit.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#6538) Vladi válasza brickm (#6536) üzenetére


Vladi
nagyúr

Akkor:
1. felveszed az rpmfusion tárolót link.
2. telepíted a drivert: broadcom-wl
3. ellenőrzöd a modult: modprobe wl
4. ennelőrzöd, hogy megy -e a net.
5. ha megy jössz hálálkodni
6. ha nem megy jössz nyafogni.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#6539) brickm válasza Vladi (#6538) üzenetére


brickm
őstag

Repo-t felvettem, pakkot feltelepítettem,
[user@localhost ~]$ sudo modprobe wl
[sudo] password for user:
modprobe: FATAL: Module wl not found in directory /lib/modules/4.18.16-300.fc29.x86_64

lspci:
02:00.0 Network controller: Broadcom Inc. and subsidiaries BCM43142 802.11b/g/n (rev 01)

(#6540) cigam válasza brickm (#6539) üzenetére


cigam
félisten

Indítsd újra a gépet.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#6541) joecontra


joecontra
addikt

Sziasztok!

Itt folytatom amit a haladó topikban kezdtem.

Szóval kitakarítottam a gépet és egy új telepítés mellett döntöttem mert közben elszállt a GRUB. A lényeg, hogy most van 3D gyorsítás az NVIDIA kártyával. RPMfusion-ből tettem fel hozzá a drivert (mint mindig) és kigyomláltam a nouveau drivert a Vladi kolléga által linkelt írás szerint.

Üdv,
J

[ Szerkesztve ]

(#6542) Vladi válasza joecontra (#6541) üzenetére


Vladi
nagyúr

Akkor most jó, vagy van kérdés? :F

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#6543) joecontra válasza Vladi (#6542) üzenetére


joecontra
addikt

Most jó igen, csak megosztottam a fejleményeket. :R

Üdv,
J

(#6544) cigam


cigam
félisten

Tényleg ennyire útálják az xfce-t? nem teszik ki torrentre, a mediawriter (bár az intel64bit van kijelölve), mégis az ARM verziót ajánlja fel:

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#6545) joecontra válasza cigam (#6544) üzenetére


joecontra
addikt

[link] :))

Üdv,
J

(#6546) Vladi válasza joecontra (#6545) üzenetére


Vladi
nagyúr

Ezekszerint kiadásra nem bírták összerakni.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#6547) cigam válasza joecontra (#6545) üzenetére


cigam
félisten

Tudom, hogy ott a letöltési link az spinek oldalán, de pont az ilyen "apróságok" miatt tűnik férc munkának.

Vladi
No és melyik ujjukról esett volna le a gyűrű, hogy amikor elkészül felvegyék a listába? (Ha jól emlékszem egy időben jelent meg a a többivel)

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#6548) csendes válasza cigam (#6544) üzenetére


csendes
őstag

Torrentre azt érdemes kitenni, amit sokan töltenek le, így megspórolhatnak maguknak némi adatforgalmat. Amit kevesen, azt inkább közvetlen letöltéssel érdemes kitenni. Szvsz :R

Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

(#6549) cigam válasza csendes (#6548) üzenetére


cigam
félisten

Soas vs xfce?
Semmi erőforrást nem foglalna kitenni az összeset torrentre. Hiszen ők csak egy trackert üzemeltetnek, töredék sávszélesség(és egyébb erőforrás) igénnyel.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#6550) csendes válasza cigam (#6549) üzenetére


csendes
őstag

Csak ha senki nem seedeli, azért az elég kínos... :U

Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Fedora Linux
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.