Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Fedora Linux

Hozzászólások

(#5401) inf3rno


inf3rno
nagyúr

Sziasztok! Kellemes Ünnepeket!

A Fedora 23 mennyire stabil? Szeretnék egy Win7-et leváltani vele. Workstation-t töltöm le éppen kipróbálásra. Ha programozok érdemes lenne kipróbálni a Server-t is? Milyen DE van ezekhez a disztrókhoz?

Buliban hasznos! =]

(#5402) whbear válasza inf3rno (#5401) üzenetére


whbear
senior tag

Teljesen stabil, de ha van bármi probléma azt meg lehet oldani. Default a Gnome 3, szerintem az XFCE fork is jó, igaz ott sokmindent kell még finomítani. A Soas nem nekünk való. Mate / Cinnamon nem tudom mert kerülöm a Linux mintes dolgokat nagy ívben. A Plasma 5 még nem annyira stabil szerintem. Bátran kezdj neki a Fedorának, nosztalgiából én is nyúzok egyet.
Szerk: A workstation jó lesz. Erős gépre Gnome 3, gyengébbre XFCE.

[ Szerkesztve ]

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#5403) inf3rno válasza whbear (#5402) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Köszi! Kipróbálom Gnome3-al, aztán meglátjuk. :-) XFCE-t próbálgattam már Mint-el, elviselhető volt az is. Nekem eddig az jött le, hogy mindegyik DE-nek vannak előnyei meg hátrányai is. Jól tudom, hogy ezen a Fedora-n már nem x-server, hanem valami újabb dolog van? Ez jelent valami pluszt?

Buliban hasznos! =]

(#5404) whbear válasza inf3rno (#5403) üzenetére


whbear
senior tag

Wayland van, de csak Gnome 3-mon. Nekem az nincs, majd csendes vagy vladi ft
. tud ebben segíteni.

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#5405) brugo


brugo
aktív tag

Milyen ujdonsagot hoz a fedora 23 a 22-höz képest ?

(#5406) Vladi válasza inf3rno (#5401) üzenetére


Vladi
nagyúr

Stabil kiadás, nyugodtan felteheted. Annyi, hogy 1 év a támogatása, tehát min. évente cserélned kell.

szerver szerverre van, felteheted persze, de csak csomagválasztékban különbözik a desktoptól.
Egyébként minden épkézláb desktopból van hozzá kiadás: spinek, ezeket is megnézheted.

Programozáshoz egyébként kifejezetten ajánlott, mert újak a programok benne és viszonylag stabil.

"Jól tudom, hogy ezen a Fedora-n már nem x-server, hanem valami újabb dolog van? Ez jelent valami pluszt?"

Jól tudod, most az új rendszerrel kísérleteznek, valószínüleg sokáig megy majd párhuzamosan. Sajnos ilyenkor sok a bug lehetősége. :(

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#5407) inf3rno válasza Vladi (#5406) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Köszi, felszórtam. Még állítgatom. Nekem tetszik a gnome3, az egyedüli dolog, ami nagyon zavar, hogy nem lehet letenni egy ablakot a tálcára. Majd még tesztelem, aztán biztosan lesznek további kérdéseim. :-)

Az évente cserélned KELL szerintem kicsit túlzás. Elég stabil, hogy milyen szoftvereket használok, és nem látok rá sok esélyt, hogy pont azért törik fel a gépet, mert nem váltottam az új verzióra. Azért úgy raktam fel, hogy az adatok külön vinyót kapnak.

Hmm. Esetleg arról tudnátok valamit mondani, hogy hogyan tudom beállítani úgy, hogy a lemeztitkosítást mindegyik winchesteren ugyanazzal a jelszóval unlockolja, és hogy csak egyszer kelljen beírni?

A másik, ami érdekelne, hogy hogyan lehetne DPI-t növelni 120-ra, mert így elég aprók a betűk? Menüben egyelőre nem találtam semmit rá.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#5408) gery2123 válasza inf3rno (#5407) üzenetére


gery2123
őstag

telepítsd a gnome-tweak-tool, és be tudod állítani, hogy legyen minimalizálás és maximalizálás gombod.

-- PSN_ID: GerY2123

(#5409) Lenry válasza inf3rno (#5407) üzenetére


Lenry
félisten

de, cserélned kell, mert amikor egyszercsak telepítenél valamit, aztán kell valami dependency, annak egy másik, aminek kéne valami frissebb, aztán már ott is vagy, hogy frissítheted az egész rendszert, és ha pont valami nagyobb átállásról maradtál le 2-3 verzióval, onnantól tátott szájjal a faszerdőben rohangálás...

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#5410) Vladi válasza inf3rno (#5407) üzenetére


Vladi
nagyúr

A hivatalos támogatása a fedoraának +1 verzió +1 hónap. Tehát kijön a 24, utána a 25, utána 1 hónap és a 23 támogatása leáll. De az utolsó 1 hónapban már csak a legfontosabb biztonsági réseket foltozzák.
Ezért is kell cserélni. Namármost ha felfedeznek egy kernel hibát, amit távolról ki lehet használni nincs gond, mert pár óra és frissítik, javítják. Kivéve, ha a rendszered már nem támogatott. Akkor tutit ráállítanak robotokat, hogy pásztázzák a neten a nem frissített linuxokat. Mivel elég sok szerveren is fedora van.

Hosszú távon ha megtetszik, akkor ránézhetsz a centos-re is. Mivel az lényegében Red Hat linux, ami meg lényegében a fedora xy kiadására épül. Viszont régiek rá a csomagok, meg kevesebb, de cserébe 10 év az életciklusa. :Y

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#5411) inf3rno válasza gery2123 (#5408) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Megvan köszi! DPI-t is tudok állítani valahonnan? Nagyon kicsik a betűk... :S

Driverekkel is szopok, nvidia proprietary-t kellene felszórni, mert a nouveau-val hajlamos lefagyni. Találtam tutorial-t hozzá, blacklist-re kell tenni a nou-t, aztán telepíteni a másikat, de hónapokkal ezelőtti leírás, úgyhogy lehet, hogy közben már változott a dolog. Írtak olyat is múlt hónapban, hogy az új gnome nem támogatja az nvidia drivereket, mert azok régiek, és vár a ?.18-as verzióig az nvidia, viszont közben már kijött a ?.18-as verzió dec 7-8 körül, úgyhogy elvileg már jónak kell lennie az nvidia drivernek is. 3.40.x kellene nekem, de egyelőre nem tettem fel. Megszoktam már az ubuntus driver managert, hogy két kattintás a driver telepítés, nem nekem való ilyen szempontból a parancssor. Nem tudom miért nem lehet erre egy GUI-s alkalmazást összerakni...

A másik, ami nem működik, az a gnome shell extensions telepítése a weblapról. Kiírja, hogy install, de nem telepíti hiába kattintok rá. Futtattam firefox-ot sudo-val, hátha úgy megy, de akkor meg ki se teszi az on/off toggle-t. Ami külön érdekes, hogy valahogy sokadszori próbálkozásra így is felment az egyik extension.

@ Lenry : Oké, akkor cserélem, nem halok bele, ha évente rá kell szánnom egy napot.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#5412) BoB válasza Vladi (#5406) üzenetére


BoB
veterán

Még mindig xorg fut a Fedora 23-on alapbeállításként. Wayland csak a 24-essel tervezett.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#5413) gery2123 válasza inf3rno (#5411) üzenetére


gery2123
őstag

Azt is tudsz a tweak-tool -on belül, nézz szét :P

-- PSN_ID: GerY2123

(#5414) inf3rno válasza gery2123 (#5413) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Ja találtam olyat, hogy text scaling factor, de valahogy nem ugyanaz, a firefox-ra nincs különösebb hatása. Mindegy azt meg a zoom-ot kombinálva egész olvasható az eredmény. Azért nem egy cleartype.

Buliban hasznos! =]

(#5415) inf3rno válasza BoB (#5412) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Erről tudsz valami linket adni?

Buliban hasznos! =]

(#5416) inf3rno


inf3rno
nagyúr

Megpróbáltam feltenni rpmfusion.org-ról a 340.x-es nvidia drivert, mert a nouveauval 20 percenként lefagyott a gép. Sajna nem kompatibilis fedora 23-al, legalábbis teljesen kinyírta a GUI-t, és csak parancssorból tudtam gépelni. Kétszer nekifutottam, egyik sem jött be, és visszaállítani sem tudtam a rendszert, nem vagyok annyira még superuser Linux-ban. Azt hiszem visszatérek az ubuntu vonalra. Annak is megvannak a hülyeségei, de legalább egy driver-t ki tudok cserélni rajta. Majd később visszanézek, ha vettem új videokártyát, viszont úgy néz ki, hogy az is nvidia lesz. Talán az újabbakkal már nem hal meg a nouveau, nem tudom.

Buliban hasznos! =]

(#5417) BoB válasza inf3rno (#5415) üzenetére


BoB
veterán

[link]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#5418) inf3rno válasza BoB (#5417) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Közben sikerült mégiscsak felszórnom az nvidia driver-t. Mint kiderült az RPM Fusion repo-ban lévő cucc totál hibás, nem véletlenül hasalt el tőle a rendszer. Helyette érdemes inkább ezt követni: http://www.if-not-true-then-false.com/2015/fedora-nvidia-guide/.

Ha jól értem a linked szerint a Wayland nem is elérhető nvidia-val. Erősen elgondolkodtam, hogy az új kártyám nem nvidia lesz, hanem inkább valami olyan, ami képes Linux-al együttműködni. Azt hiszem jobb lesz, ha újra írok a video kártyás topicba, hogy mondjanak valami amd-t.

Buliban hasznos! =]

(#5419) Vladi válasza inf3rno (#5418) üzenetére


Vladi
nagyúr

mire kell a vga? A helyedben valami használtat néznék amd/ati vonalon. ;]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#5420) BoB válasza inf3rno (#5418) üzenetére


BoB
veterán

Csak nyílt driver-el megy még. Zárt mikor fogja támogatni, senki sem tudja.

Szóval menni megy, csak nvidia-hoz a nyílt driver annyira nem jó.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#5421) inf3rno válasza Vladi (#5419) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Egyszerűen csak elérte az 5 évet a régi kártya, és szeretnék egy erősebbet. Ugyanarra használnám, mint eddig, sok programozás, kevés játék, akkor sem feltétlen a legújabb játékokkal. Erősségben ez a GTX 750 kategória, ami nagyjából kellene. Nem szeretnék nagyon erőset, mert a táp meg a hűtés sem bírná, de azért jó lenne haladni a korral, pénzem meg van rá 30k. A használton én is agyaltam, de attól tartok, hogy valami túlhúzottat kapnék, ami ha tönkremegy még talán garival sem cserélik vissza. Inkább rászánok még pár ezrest egy újra. Sosem volt amd/ati kártyám, idegenkedek tőle ennyi év nvidia után, dehát ha Linux-hoz az a jobb, akkor legyen úgy. Ez is csak megszokás kérdése.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#5422) inf3rno válasza BoB (#5420) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Ja gondoltam, hogy emiatt van. Jól sejtem, hogy az AMD csinált nyílt drivereket is, aztán azért működik rendesen a Linux-al, ellentétben az nVidia-val, ami csak zárt drivert ad a GPU-hoz?

Buliban hasznos! =]

(#5423) Vladi válasza inf3rno (#5422) üzenetére


Vladi
nagyúr

Bonyolultabb a helyzet. Elvileg az nvidia zártja jobb, mint az atié, ha ez utóbbinak fedorára van egyáltalán. A nyíltnál meg fordítva. Én azt szoktam mondani, hogyha a nyílt driver mindent tud, ami neked kell, akkor legyen ati kártyád.

Úgyhogy a fene se tudja ezt neked korrekt módon megválaszolni, még mindig lehet ezzel szívás.

Én a játékokról már leszoktam, ezért a mostani 4670 több, mint elég. A nyílt driverrel nagyon stabil és minden megy, ami kell. Minimumra van levéve a kártya így nem fogyszt, nem zajol, nem kopik. :DD

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#5424) Vladi válasza Vladi (#5423) üzenetére


Vladi
nagyúr

amúgy az rpmfusion miért dob 404-et minden 23-as csatornára az updates-testing kivételével? :Y
Mi a fene van itt, mióta nem fedorázok? :W

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#5425) gery2123 válasza Vladi (#5424) üzenetére


gery2123
őstag

Nekem nem dob hibát. Most változott valami a 22-23 tarolója, mert a múltkor a régi parancsot használva gondolom volt nekem is. Csak után néztem, hogy módosult.

-- PSN_ID: GerY2123

(#5426) inf3rno válasza Vladi (#5423) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Utánajártam közben én is. Az van, hogy az nVidia nyílt driver az reverse engineered, az AMD meg dokumentáció alapján készült, azért nem hemzseg a bugoktól. Az Intel-re azt mondják, hogy nem rúg labdába ezek mellett. [link]

A cikk szerzője belinkelt egy tesztet, amiben játéknál mérik a vidkártya teljesítményét, és kb a 3x olyan drága AMD-s kártyák muzsikálnak hasonló szinten, mint az nVidiások. [link] Ezek alapján jobb nVidia-t venni, aztán megvárni, amíg támogatják a Wayland-et rendesen. Az AMD már most támogatja a nyílt driverben, de árban sokat kellene fizetnem a hasonló teljesítményért Linux alól. Windows alól érdekes módon ugyanolyan árban ugyanúgy muzsikál az nVidia és az AMD. Mégiscsak az nVidia kártyát veszem meg, aztán majd várok, amíg a zárt driverüknek lesz Wayland támogatása. Valszeg Fedora 24-nél már lesz, és az (remélhetőleg) default Wayland-el fog kijönni. Na legalábbis sok helyen azt írják. Lehet tudni valamit, hogy mikorra jön ki a Fedora 24 stable release?

Egyébként így gnome 3-al az eddigiek alapján jó kis distro ez is. Nem nagyon látok még bele, hogy egy ubuntutól miben más, de gondolom majd menet közben kiderül. A driver csere kicsit nehézkesen ment, de teher alatt nő a pálma. :-)

Buliban hasznos! =]

(#5427) csendes válasza inf3rno (#5426) üzenetére


csendes
őstag

Steam ide vagy oda, aki játszani akar, ne Linuxot használjon :( . Másra meg az Intel integrált kártya elég és sokkal kevesebb gond van vele. Egyébként még a TORCS is eldöcög a 2008-as GMA4500-zal.

Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

(#5428) inf3rno válasza csendes (#5427) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Nálam nem feltétlen a játék a szempont, inkább az, hogy ugyanazért a teljesítményért nem szívesen fizetek kétszer annyit, csak hogy elmondhassam, hogy opensource drivereket használok. Ha hasonlót hozna az AMD Linux-on, mint Windows-on, akkor egyértelműen azt választanám én is. Integrált kártya nem jön szóba, az alaplap már megvan jópár éve.

Közben kiderült, hogy az új telepítéssel gond nélkül felmennek a gnome shell extension-ök, úgyhogy az a gondom is megoldódott. Találtam egy tök jót: https://extensions.gnome.org/extension/898/mmod-panel/. Megszoktam már nagyon a Win7-es indítómenüt, és ez gyakorlatilag ugyanazt be tudja lőni nekem pillanatok alatt. Szóval most teljesen elégedett vagyok. :-)

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#5429) BoB válasza inf3rno (#5426) üzenetére


BoB
veterán

Fél évente van Fedora megjelenés, szóval tavasz-nyár eleje + ősz - tél eleje. Most május 17-re van kiírva a 24.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#5430) csendes válasza inf3rno (#5428) üzenetére


csendes
őstag

Nemcsak, hogy hasonlót hoz az AMD Linux-on, hanem az open source driver is ugyanolyan gyors, mint a Catalyst: [link] És a legjobb, hogy nem kell kétszer annyit fizetni az open source driverért :DDD

Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

(#5431) Vladi válasza inf3rno (#5428) üzenetére


Vladi
nagyúr

Na csakazért is kötekedek veled. Ha nem szempont a játék, akkor mit kezdesz a teljesítménnyel? ;]
most veszel egy 3.0 v6-ot a városban szaladgáláshoz, vagy egy 1.0-t? :P

(#5425) gery2123:

A tároló oké, csak a weboldalon nem tudom megnézni.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#5432) inf3rno válasza csendes (#5430) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Nem akarom nagyon offolni a topic-ot, de ha már így alakult... A linkeden csak annyit bizonyít, hogy bizonyos benchmarkoknál bizonyos kártyákkal az opensource driver jobban teljesít. Ezt el tudom fogadni, mert írták is, hogy nagy különbség nincs AMD terén a catalyst meg az opensource között. Azt mire alapozod, hogy Linux alatt is ugyanolyan teljesítményt nyújtanak ezek a kártyák, mint Windows alatt? Amit előzőleg linkeltem az pont az ellenkezőjét támasztja alá. Az nvidia-hoz képest a Windows-on hasonló teljesítményt nyújtó amd pocsékul teljesített Linux alatt. Fele meg harmad pontokat hozott...

@Vladi :
Nyilván a játék egy mércéje a dolognak, hogy mennyire gyorsan fut. Ezen kívül pl videokat is szoktunk nézni, ahhoz is kell a GPU. Aztán bele szeretnék kóstolni WebGL programozásba, amihez szintén kell. De legyen, a játék miatt kell. Azért fura azt hallani egy Linux-os topic-ban, hogyha játszani akarsz, akkor használj inkább Windows-t... :N

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#5433) csendes válasza inf3rno (#5432) üzenetére


csendes
őstag

Ezeknek a játékoknak a portolásánál az Intel és Nvidia kártyákra jobban odafigyeltek, talán az openGL-t jobban támogatják, ennyi. A benchmarkoknál ezt a különbséget nem látni. Most akkor Windows-os játékgéphez keresel videókártyát, ami működik Linux-szal is, vagy linuxon akarsz játszani, nem egészen értem, hogy mi a lényeg. :F

Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

(#5434) inf3rno válasza csendes (#5433) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Váltok Linux-ra, a Fedora tetszik. Ezen kívül veszek egy új video kártyát, mert a régit már gyengének érzem a gép többi részéhez képest. Agyaltam rajta, hogy amd-t vegyek e, mert hogy azzal kevesebb a szívás driver téren, de látva ezeket a siralmas teljesítmény adatokat az nvidia-hoz képest, inkább maradok az nvidia-nál. Nagyjából ennyi a történet. Egyébként én sem tudom hogy jutottunk ide, már tényleg nagyon off. :-)

Fedora-hoz tudtok javasolni valamilyen full system backup megoldást? Szeretnék kísérletezgetni olyan dolgokkal, amik tönkrevághatják teljesen a rendszert, és nem szeretném hatodszor is újrarakni, és mindent nulláról beállítani, ha nem muszáj...

Buliban hasznos! =]

(#5435) Vladi válasza inf3rno (#5432) üzenetére


Vladi
nagyúr

"hogyha játszani akarsz, akkor használj inkább Windows-t..."

Pedig mióta linuxozom, ez a helyzet. Az "öregek" mindig ezt mondják.
a webgl-t nem tudom, lehet, hogy elég hozzá a nyílt. Az ilyen opengl cucc?
A videó nézéshez uvd kell neked, a 4000-es sorozattól nem nagyon tudsz neki olyan videót adni, amit nem játszik le. A nyílt driver ezt is tudja.

De persze ha akarsz vegyél új kártyát. Segítünk majd, hogy melyikhez van jó driver.

Csak nekem más az elvem. Nem dobok ki semmit ami működik és elég ateljesítménye. :R

"és nem szeretném hatodszor is újrarakni, és mindent nulláról beállítani,"

Pedig azzal tanulsz a legtöbbet, ha hazavágod és kezded előlről. ;]

Bármilyen imagebe mentő megldás jó amúgy.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#5436) inf3rno válasza Vladi (#5435) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Az "öregek" mindig ezt mondják.

Azt mondják 1-2 éven belül már nagyon más lesz a helyzet.

De persze ha akarsz vegyél új kártyát. Segítünk majd, hogy melyikhez van jó driver.

Késő, már rendeltem egy nvidia GTX 750 Ti-t.

Pedig azzal tanulsz a legtöbbet, ha hazavágod és kezded előlről.

Hát én nem tanulásnak érzem. :DDD

Bármilyen imagebe mentő megldás jó amúgy.

Tudsz ajánlani ezek közül valami konkrétat, ami neked bevált?

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#5437) Vladi válasza inf3rno (#5436) üzenetére


Vladi
nagyúr

"Azt mondják 1-2 éven belül már nagyon más lesz a helyzet."
Így van. Mármint az, hogy ezt mondják. Már vagy 15 éve. :DDD
Én ilyenben már nem gondolkodom, van w7-em is, de április óta nem bútolt. :))

"Késő, már rendeltem egy nvidia GTX 750 Ti-t."
Én is azt néztem ki, de rájöttem, hogy nem kell. :D ha az nv driver felment, akkor azzal is mennie kell. csak bepattintod az új kártyát és kész.

Anno fedorán váltottam x1300-as atiról 7600 gt-re. Leszedtem a drivert - futó rendsezren - feltettem a másikat, ugyan akkor. halt. kártyát beszerel. boot. És ment. :)

Mondjuk xp alatt is, csak ott a hangkártya drivert kellett újrarakni. :))

"Hát én nem tanulásnak érzem."
Pedig hidd el, a hibáidból sokat fogsz tanulni.

"Tudsz ajánlani ezek közül valami konkrétat, ami neked bevált?"
Abszolút kezdő topikban keress, 2 hetente valaki megkérdi. Én ilyeneket nem használok. (centos-em van. ;] )

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#5438) inf3rno válasza Vladi (#5437) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Ja hát itt is driver csere kell, a mostani 340.xx-es az új kártya meg a legújabb driver-t használja majd. Hát ja legközelebb jobban odafigyelek arra, hogy ne legyen két egymást ütő videokártya driver fent, mert attól szétfagy a rendszer. :DD

Buliban hasznos! =]

(#5439) csendes válasza inf3rno (#5434) üzenetére


csendes
őstag

Konkrétan a fedoramagazine [link] a Fedora 22>23 frissítés előtti mentéshez a [deja-dup] alkalmazást ajánlja, mert könnyen kezelhető, GS-hez jól illeszkedik, egyszerű, de sokat tud. Egy másik népszerű, de fapados (CL) lehetőség a [backup-manager]

Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

(#5440) inf3rno válasza csendes (#5439) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Köszi!

Hmm van lehetőség olyasmire, hogy másik Linux-ról bootolva töröljünk dnf package-eket a rendszerből? Konkrétan az összes fent levő video kártya drivert akarom törölni, aztán elindítani CLI-vel a rendszert, és onnan telepíteni újat. Nem szívesen raknám újra teljesen a rendszert, baromi lassú az install menü. :D

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#5441) spammer válasza inf3rno (#5440) üzenetére


spammer
veterán

Miért kell törléshez másik linux? :F

Kijelentkezel a grafikus felületről konzolba (tty) és legyalulod, ami nem kell. Vagy csak simán átváltasz Ctrl+Alt+F valahányas gombbal konzolra.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#5442) inf3rno válasza spammer (#5441) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Véletlenül felment egy driver a másik mellé, és összeakadtak. A LUKS screen-en nem jutok át, azonnal lefagy, amikor beírom a jelszavam, hogy kikódolja a vinyót, vagy talán még azelőtt. Másik Linux-ról bootolva belelátok a fájlrendszerbe. Nagyjából ennyi van most.

Egész pontosan az történt, hogy feltettem az nvidia drivert ez alapján [link]. RPM fusion-ről nem sikerült, azt hiszem azért (legalábbis azt olvastam), mert az csak a 64bites drivert tette fel, de a gnome-nak kell 32 bites is, illetve nouveau-t nem tettem blacklist-re, bár azt az RPM fusion howto nem is írja, hogy kell, csak a másik guide, ami alapján összejött. Ezek után kiadtam a "yum install xorg-x11-drv-nvidia-libs.i686" parancsot, ami súlyos hiba volt, mert felrakta az akmod-nvidia-t is, ami az RPM fusion-ös zárt nvidia driver, amit már említettem, hogy sosem működött nálam. Elméletileg mindkét driver ami fent van zárt forrású nvidia. Az egyik a 340-es, ami az nvidia oldaláról jött, és rendesen működött, ez meg amit felrakott RPM fusion-ről az új fajta nvidia-khoz való, mert nem tettem bele 340-et a nevébe (szerintem ha beleteszem, akkor is ugyanígy kinyírta volna a rendszert, de mindegy). A dolog pikantériája, hogy elméletileg az alapból fent levő (zárt nvidia) driverben 32 bites dolgok is benne vannak, így amelyik programot fel akartam tenni és ami hiányolta a 32 bites libGL-t, elvileg annak is alapból mennie kellett volna. Na nagyjából ennyi történt. De már 5x újratettem a rendszert az akmodos drivert próbálgatva mielőtt az nvidia-tól töltöttem volna le közvetlenül, és hát nem akarom még egyszer. :DDD

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#5443) inf3rno


inf3rno
nagyúr

Közben megtaláltam az infot: [link]. Mindjárt ki is próbálom, hogy el tudom e indítani grub-ból text mode-ban. Kíváncsi vagyok sikerül e, aztán le tudom e gyalulni a nem kívánt drivereket.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#5444) Vladi válasza inf3rno (#5443) üzenetére


Vladi
nagyúr

Elég régi írás, de 2-es grubon is működhet. MIndjárt megnézem neked.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#5445) Vladi válasza inf3rno (#5443) üzenetére


Vladi
nagyúr

Megnéztem:

Grub menü bejön. Ráállsz az 1. sorra, (fedora valami)
Nyomsz egy e betűt (edit)
Megkeresed azt a sort, amiben /boot/vmlinuz van. A sor végére állj kurzorral. Nagyon hosszú sor, sok írás benne, azok kerenel paraméterek.
A végére szóköz után írod, hogy 3
Ez a 3. futási szintet jelenti, ami posix szerint multiuser, grafikus felület nélküli mód. Az 5-ös a grafikus felületű, ezt használod. az 1.-es pedig single user mód. Ekkor root terminálba bootol. Igen, ezzel fel tudod törtni bármelyik linuxos gépet, aminek látod a grub menüjét. ;]

3-assal indítva belépsz, kérsz egy root terminált:
su -

Utána ha rám hallgatsz, kereséssel kezded:
dnf search xorg-x11-drv

Az nvidiásokat leszed. Ha kézzel tettél fel nvidia drivert, akkor azt kézzel szeded le. Nem tuodm, hogy kell.

Egyébként mindenképpen az rpm fusionos csomaggal járnál legjobban, mert pl az telepít akmod csomagot. Ez nem maga a drvier, hanem a driverhez fordított kernel modul. Ez kell a kernelbe, hogy a driver amúgy menjen.
Az a jó, hogyha új kerneled van - frissítéssel átlag hetente kapsz egyet - akkor újra kell a kernel modult forgani. Kivéve, ha akmod csomagod van, mert ez bootnál megcsinálja helyetted.

:P

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#5446) inf3rno válasza Vladi (#5445) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Ja próbáltam én is, de nem működik. Elvileg Fedora 19 után már máshogy kell: [link] Kipróbáltam így is, de ugyanúgy lefagyott. Ami viszont feltűnt, hogy 4 hashcode van abban a sorban LUKS-os kikódolásra, ami fura, mert csak egy SSD, azon is 2 meghajtó van titkosítva. Szóval akár még az is lehet, hogy tönkrement valami a grubban és azért nem találja a meghajtót, passz. Ami feltűnt, hogy a LUKS-nál magyar helyett angol billentyűzet van, és most valahogy más. Ha graphical target-el indítom, akkor a jelszó beírása után elkezd villogni, a multi user targettel meg egyszerűen csak megáll és nem reagál semmire. Egyik sem túl jó, inkább az lesz, hogy újrateszem a rendszert. Megpróbálom az akmod-nvidia-t még egyszer, hátha most sikerül.

Buliban hasznos! =]

(#5447) Vladi válasza inf3rno (#5446) üzenetére


Vladi
nagyúr

"inkább az lesz, hogy újrateszem a rendszert. "

Jó.

"Megpróbálom az akmod-nvidia-t még egyszer, hátha most sikerül."

Mostmá ne kapkodjál, juss el odáig, hogy fut a rendszer és az rpmfusion tárolót engedélyezted.
Nem látom a csotornákat, lehet, hogy 23-hoz csak update-testing van? :F
Abban látok 358-as drivert is. Az neked jó? Van hozzá akmod. Megnézem a másik leírást. Elvileg a csomag tudna konfigolást végezni, a csomagnak kellene megcisnálnia. Pl: noveaou blacklist.

többiek ezt megnézhetnék.

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#5448) Lenry válasza inf3rno (#5442) üzenetére


Lenry
félisten

úúúú ecsém, ha előbb nézek ide be, lehet, hogy megspóroltam volna neked némi ideget... :D

itt egy friss leírás, pont a hétvégén pakoltam fel ez alapján egy GeForce 7900GTO-ra jól működő NVIDIA drivert

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#5449) Vladi válasza Lenry (#5448) üzenetére


Vladi
nagyúr

Ha már benéztél, megnézhetnéd, hogy az rpmfusionos módszer működik -e.
Egyébként ez kernel frissítés után is megy?

Mondjuk elég macerás.

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#5450) inf3rno válasza Vladi (#5447) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Ezt próbáltam RPM fusion-el, azt mondják, hogy a gnome3-nak van 32 bites függősége, azért így kell:

sudo dnf install akmod-nvidia-340xx.x86_64 kernel-devel gcc gcc-c++ vdpauinfo libva-vdpau-driver libva-utils xorg-x11-drv-nvidia-340xx-libs.i686

Sajna nem működött, most is kijött az "ouch something went wrong screen", mint előtte, amikor RPM fusion-ös repoból próbáltam. Csináltam egy olyat, hogy

sudo dnf remove akmod-nvidia-340xx

Ezzel visszarakta a nouveau-t, legalábbis úgy sejtem, mert elindult vele a Fedora. Nem tudom, lehet, hogy az akmod-nvidia-340xx.x86 -nak kellene a 32 bites változata is, és akkor menne, passz. Azt tudom, hogy direktbe nvidia oldaláról letöltött driver-ben 32 bites és 64 bites illesztő is van, és azzal ment rendesen, amíg ezzel a szeméttel össze nem akadt.

Buliban hasznos! =]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Fedora Linux
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.