Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Fedora Linux

Hozzászólások

(#6951) csendes válasza drsanya (#6948) üzenetére


csendes
őstag

Alapvetően pénz kérdése. Mekkora kár érhet azzal. ha az adataimat, ellopják, hozzáférhetetlenné teszik, módosítják? Mennyibe kerül egy adott megoldás és milyen a megbízhatósága, mi a annak a valószínűsége, hogy egy éven belül feltörik? Nyilván ezt évente célszerű felülvizsgálni.
Az ingyenes vírusirtókkal a legviccesebb dolog, hogy ezekkel lehet kiválóan mindenféle kártevőt telepíteni, ha valaki ész nélkül az első kereső találatot választja.
Általában egy informatikai rendszerben a legnagyobb biztonsági kockázat az emberi hülyeség.
Ha érdekel ez a terület, akkor néhány kiindulási pont: [link] [link] [link]
Fedora informatikai biztonsági alapok: [link]
És a konkrét kérdésedre a Fedora fórumon adott válaszok: [link]

Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

(#6952) drsanya válasza csendes (#6951) üzenetére


drsanya
aktív tag

Ahogy fentebb is írtam, ez egy virtuális gép a hordozhatóság miatt, illetve alapvetően egy ÁNYK-s, netbankolós rendszernek készül, szóval igen, elég nagy kár érheti a családi kasszát, ezért is érdeklődtem. Nyilván maga a netbankolás is elég biztonságosnak tűnik az x alkalommal elkért jelszó, meg ujjlenyomat, meg SMS miatt, de az ördög az sosem alszik. Nyilván túlaggódom kicsit, de ez van :DDD
A linkeket köszönöm, csak egy pillantást vetettem rájuk, lesz mit olvasgatni. :R

Azért fogok még érdeklődni biztosan pár alkalommal :)

I am iRacer

(#6953) Véreshurka


Véreshurka
senior tag

Sziasztok!

Ha úgy töltöttem le ISO-t a Fedora oldaláról, hogy nincsen benne GPG kulcs, akkor hogyan tudnám ellenőrizni, hogy valós-e az ISO?

A Ferdora-31-XFCE-ről lenne szó, de az ISO-val együtt letöltött "Fedora-Spins-31-1.9-x86_64-CHECKSUM" fájl nem tartalmaz GPG kulcsot. A 32-es verziót simán tudom ellenőrizni.

Van esetleg tippetek erre?

Előre is köszönöm!

El Psy Kongroo

(#6954) BoB válasza Véreshurka (#6953) üzenetére


BoB
veterán

SHA256:

# Fedora-Xfce-Live-x86_64-31-1.9.iso: 1472069632 bytes
SHA256 (Fedora-Xfce-Live-x86_64-31-1.9.iso) = e2b05ee78dc5e4c39258d2d068a5c891366de02440ebcd7bcedf1fa31d15354e

sha256sum iso-fajl

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#6955) Véreshurka válasza BoB (#6954) üzenetére


Véreshurka
senior tag

Köszi!

Ez szépen ellenőrizte is az integritást, minden okés. Viszont most, hogy elolvastam még egyszer a leírást, csak a sememet szúrta ki, hogy nem ISO-t kellene GPG-vel ellenőriznem, hanem magát a CHECKSUM file-t. 32-es Fedora-nál ha megnyitom a CHECKSUM file-t, akkor szépen benne van a nyílvános GPG kulcs amivel tudnám ellenőrizni, hogy minden okés (meg is történt, minden rendben volt vele), azonban a 31-esnél nincsen benne, és nem is tudom honnan tudnám megszerezni azt.

Más:
Az xscreensaver lezárja a képernyőt akkor is, ha teljes képernyős módban video-t nézek (firefox alatt youtube-ot). Itt olvastam, hogy videonézés előtt manuálisan kapcsoljam ki, de nincs ennél azért kicsit szofisztikáltabb megoldás?

El Psy Kongroo

(#6956) BoB válasza Véreshurka (#6955) üzenetére


BoB
veterán

curl https://getfedora.org/static/fedora.gpg | gpg --import

[link]

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#6957) Véreshurka válasza BoB (#6956) üzenetére


Véreshurka
senior tag

:R Köszi, a linkelt oldalról letöltött CHECKSUM érdekes módon tartalmazta azt ami kellett. Furcsállom, hogy egyébként a torrenttel letöltöttben nem volt benne, de lényeg, hogy meg van. Az oldalt elmentettem! Egyébként mennyit kerestem egy ilyen oldalt ahol meg van minden.

[ Szerkesztve ]

El Psy Kongroo

(#6958) brugo


brugo
aktív tag

Jó estét kivánok,
Összeraktam a fedorának egy vadiúj gépet DVD nélkül . Fedora Media Writer-el csináltam egy Bootolható PenDriwot felment gyorsan az SSD-re minden szép csak konzolból nem tudok rootként bejelentkezni. Letörőlném az egésze és esetleg ideiglenesen csatlakoztatnék egy dvd -ét telepitésre de sajnálom a vadiúj SSD-ét leborotválni esetleg árt neki ?
Nem tudnátok valami elegánsabb mególdást?

(#6959) csendes válasza brugo (#6958) üzenetére


csendes
őstag

És a sudo sem működik?

Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

(#6960) brugo válasza csendes (#6959) üzenetére


brugo
aktív tag

Sajnos nem.

(#6961) brugo


brugo
aktív tag

Sikerült !!!
Nem irtam a sudo utan" -i " betüt.
Nagy örömöt szereztél Nekem. Köszönöm !

(#6962) brugo


brugo
aktív tag

Rövid volt az öröm, minden szép és jó de a Youtub -on a videók szétesnek az egész képernyő széttörik (még a gép is lefagyott egyszer) . Driwer hiányra gondoltam de sajnos az AMD oldalán nincs linux driver . Gigabyt B450M DS3H az alaplapom.

(#6963) csendes válasza brugo (#6962) üzenetére


csendes
őstag

Tiltsd le a hadveres gyorsítást. Ha a gyári drivert akarod, akkor először RPMfusion-ban keresd.

Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

(#6964) csendes válasza brugo (#6962) üzenetére


csendes
őstag

Bocsánat, hardveres gyorsítást. Azt ellenőrizted, hogy az amdgpu drivert használja és nem a radeon-t?
RPMfusion nem jó.
Itt le van írva a dolog [link] , de az amdgpu elvileg jól működik és fedora csomag is van. [link]

Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

(#6965) brugo válasza csendes (#6964) üzenetére


brugo
aktív tag

A hardveres gyorsitas kikapcsolasa nem segitett.
Nem tudom hogyan lehet ellenőrizni hogy milyen drivert használ.

(#6966) brugo válasza brugo (#6965) üzenetére


brugo
aktív tag

Most jött egy frisités csomag ami tartalmazott X11 -es filokat és sokat javult a kép stabilitás. Ugylátszik tudják ők is hogy valami nem stimmel.

(#6967) Amartus


Amartus
senior tag

Letöltöttem a BaseMarkGpu, gondoltam kipróbálom, hogy mit bírnak a videokártyák a fedora32-s laptopban. Viszont nem tudom az AMD gpu-t kiálasztani a tesztprogiban. Nem értem, hogy miért nem látja az amd-t, hanem csak az intel prociban lévő gpu-t? Nem egy mai csirke a gép, nem is csúcsokat akarok döntögeni, hanem csak kiváncsiság hajt. A gép i5-3xxx+HD Graphics 4000 és mellette egy AMD HD 7670M.

Pontosan ezt írja:
lspci -k | grep -A 2 -i "VGA"
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 3rd Gen Core processor Graphics Controller (rev 09)
Subsystem: Dell Device 056a
Kernel driver in use: i915
--
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Thames [Radeon HD 7500M/7600M Series]
Subsystem: Dell Radeon HD 7670M
Kernel driver in use: radeon

Valamit kéne még telepítenem, hogy működjön az AMD is?

Istenem, tele van csillagokkal...

(#6968) Vladi


Vladi
nagyúr

Egy ideje már nem követem az amd fejlődését, de nagyon régóta nyílt driver van. Ha nem működik, akkor valami bétabugolással küzdötök.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#6969) Amartus


Amartus
senior tag

Utána olvastam, és az jött le nekem, hogy a radeon helyett amdgpu-nak kéne lennie a kiírásnál. El lehet érni valahogy, hogy megváltozzon?

Illetve lehet értelme felrakni az amd-nél letölthető driver-t? 2015--ös.

[ Szerkesztve ]

Istenem, tele van csillagokkal...

(#6970) csendes válasza brugo (#6966) üzenetére


csendes
őstag

és (#6967)-re is:
A legjobb leírás az Arch Linux oldalán van [link] , ha az nem elég, akkor tényleg csak a csoda driver frissítése segíthet.

Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

(#6971) cigam válasza Amartus (#6967) üzenetére


cigam
félisten

Laptop? BIOS-ban nem lehet kijelölni melyik VGA legyen az elsődleges?
A dual VGA és főleg annak menetközbeni átkapcsolása necces, még Windows alatt sem mindég jön össze, gyakran a spéci gyári driver-nél kell maradni.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#6972) brugo válasza csendes (#6970) üzenetére


brugo
aktív tag

A legjobban Hardware hibától félek mert a gép zsír új a múlt héten raktam össze az alkatrészeket neten rendeltem be se tudnám határólni hogy melyik hibás. A legjobb lenne ha felteném a windows 10-et ha ott is csinálja akkor sajnos géphiba.

(#6973) Amartus


Amartus
senior tag

Működik a dolog, bár ennek ellenőrzéséhez le kellett töltenem a radeontop nevű kis progit. Ez csak annyit csinál, hogy megmutatja a kártya részegységeinek terhelését. És ott csodásan látni még azt is, amikor visszavált a kártya energiatakarékos üzembe. A trükk az, hogy az indító ikonon jobb gombot kell nyomni és akkor megjelenik a menüben az a pont, hogy indítás a dedikált videokártyával. A chrome-t elindítottam simán(HD4000) és így is, és a progi a HD-nél nem jelezett terhelést, a dedikáltnál meg ugráltak az értékek bármelyik youtube videónál, mint a parancsolat. Kipróbáltam a teszt progit is, és bár nem lehetett kiválasztani az amd kártyát a tesztnél, de amikor dedikálttal futtattam elkezdtek ugrálni az értékek. Persze diavetítés volt, de nem is az volt a cél. Úgyhogy jól működik a gyorsítás, csak úgy kell indítani.
Elégedett vagyok a Workstation-nel.

Istenem, tele van csillagokkal...

(#6974) brugo válasza brugo (#6972) üzenetére


brugo
aktív tag

Úgy néz ki,hogy a most érkezett Kernel ( 5.8.4-200fc32 )megoldotta a problémámat . :DD

(#6975) cigam


cigam
félisten

Mi a helyzet a 33-al? Elég nagy változás lesz az alapértelmezett fájlrendszer. Vajon a magyar nyelv visszakerül az anaconda-ba?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#6976) brugo


brugo
aktív tag

Tudnátok ajállani egy web kamerát ami jól megy Fedorán ?
ilyenekre gondolok : Logitech C615, C525, C920

(#6977) BoB


BoB
veterán

Lenovo releases first Fedora Linux ThinkPad laptop

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#6978) cigam válasza BoB (#6977) üzenetére


cigam
félisten

Fél milláért? Kösz nem!

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#6979) csendes válasza cigam (#6978) üzenetére


csendes
őstag

Ja, akciósan ÁFA-val kb. annyi. Mondjuk a cikkben a 8MB RAM elég vices elírás. De egyébként is, aki ennyi pénzt hajlandó elkölteni egy notebookra, az miért pont Fedora OS-sel venné meg? Akinek meg ez a notebook kell és mellé Fedora, az megveszi OS nélkül és felrakja.
Az tényleg érdekelne, hogy egy ilyen notebook-on hogy működik az automata frissítés. Egy Fedora verzió csak viszonylag rövid ideig támogatott, az upgrade-nél meg mindig törtlnhet valami váratlan. Vagy lemaradtam a Fedora LTS-ről? :DDD

Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

(#6980) cigam


cigam
félisten

A 33 újdonságai dióhéjban: [link] Alapértelmezett lett a
- nano
- btrfs
- zRAM-os swap
- systemd-resolved (Hiszi a pisz, majd pont ez fogja megoldani a néveloldás problémáját)
- 64bites ARM támogatás (Az új Apple gépeken is?!)
- GNOME 3.38
- animált napszakfüggő háttér (hol is láttam már ezt? :D)
- talán ez lesz az utolsó/első legacy BIOS támogató/nem támogató kiadás :Y

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#6981) cigam válasza cigam (#6980) üzenetére


cigam
félisten

Ja, és a Telepítő(az Anaconda) ismét tud magyarul ;-)

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#6982) Vladi válasza cigam (#6980) üzenetére


Vladi
nagyúr

"animált napszakfüggő háttér"
uhu 1.2-ben is volt, úgy emlékszem.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#6983) cigam válasza Vladi (#6982) üzenetére


cigam
félisten

Kellett mint egy falat emoji ;]
Azért az maxi gáz, hogy a fejlesztők azt tartják munkájuk kiemelkedő eredményének, hogy már van szakállas nő emoji, vagy napszakfüggő dinamikus háttér.

Még elégedetten csettintenék is ha mindeközben nőne a stabilitás, csökkenne az erőforrásigény, és 1-1 új kiadás érezhetően fürgébb lenne ugyanazon a HW-en. Helyette már ott tartunk hogy látom hogyan rajzolja ki apránként egy ablak tartalmát.

Amúgy mi indokolja a Legacy megszüntetését? Most tényleg vegyek egy másik gépet, mert olyan régi hogy BIOS-os, nincs benne elég RAM,... És nem, nem lesz választás, ahogy a Systemd-t, úgy a legacy megszüntetését is átveszi a többi bisztró.

Brim bram brum. A gépemnek már véres a torka, de nem gondoltam volna, hogy a Fedora teszi lapátra.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#6984) Véreshurka válasza cigam (#6983) üzenetére


Véreshurka
senior tag

Nem túlzottan jó hír ez azoknak sem akik coreboot-ot használnak.

El Psy Kongroo

(#6985) Vladi válasza cigam (#6983) üzenetére


Vladi
nagyúr

Sajnos régóta érződik, hogy fejlesztenek, hogy fejlesztve legyen. Kicsit májkroszoftosodik a dolog. :(

Lassan érik nekünk egy bsd-re váltás. :DD Nekem is 10+ éves gépem van. 8 procmag 16 szál, meg amikor épp működik 16 giga ram. Ne nézzenek már hülyének! Ebbe férjen bele az összes szarom + 4 féle cad program amit szoktam használni. :Y

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#6986) csendes válasza cigam (#6980) üzenetére


csendes
őstag

A legacy BIOS támogatás két hivatalos (és egy nem hivatalos) okból fog megszünni: egyrészt Intel sem fogja támogatni [link] , másrészt nem biztonságos. A Secure Boot viszont valószínűleg ezután sem lesz kötelező (UEFI Class 3+).
Mivel Ubuntu 20.04 LTS támogatja a Legacy BIOS-t [link] , ezért még majdnem öt év még biztosan van a hivatalos támogatásból és így gyakorlatilag a Fedora indítása is elvileg megoldható, attól függöen, hogy mennyire keményítenek be az UEFI mód ellenőrzésénél az indításkor. Várhatóan Ubuntu nem fogja két év múlva sem megszüntetni a támogatást, hiszen nekik kiemelten fontosak a reménytelen helyzetű, szegény és elmaradott fejlődő országok. És egyébként a FOSS közösségben biztosan lesznek még akik felkarolják a régi hardvereket.
Fedora most már közvetetten IBM tulajdona [link] . Addig rendben van, hogy Fedora a RHEL teszteléshez hasznos, de egyébként nyilvánvalóan a költségcsökkentés ott is a zászlóra van tűzve.

[ Szerkesztve ]

Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

(#6987) kovaax válasza Vladi (#6985) üzenetére


kovaax
őstag

Nekem is 12 éves gépen van a Fedora...

-=- There's no place like /home -=-

(#6988) BoB válasza Vladi (#6985) üzenetére


BoB
veterán

Milyen gép az amelyik több mint 10 éves és a proci benne 8 mag 16 szálas?

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#6989) Vladi válasza BoB (#6988) üzenetére


Vladi
nagyúr

hp z600. 2009-ben adták ki először. 2 proc van benne, 2x4 mag 16 szál. xeon x5550. 24 giga rammal jött, de már 2 modul megdeglett. :DDD

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#6990) cigam


cigam
félisten

A BIOS támogatás kérdése nálam megoldódott. Meghalt a D630-as notim :(

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#6991) kovaax


kovaax
őstag

Sziasztok,
Örömhírt hoztam! F33-ban működik a dnfdragora! :C

-=- There's no place like /home -=-

(#6992) csendes válasza kovaax (#6991) üzenetére


csendes
őstag

Az működött eddig is, inkább a KDE-s PackageKit-tel voltak bajok, már a yum időszakában is.

Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

(#6993) kovaax válasza csendes (#6992) üzenetére


kovaax
őstag

XFCE Spin alatt nekem nem működött a 32-ben soha (mondjuk nem próbáltam kitalálni, hogy miért nem).

-=- There's no place like /home -=-

(#6994) drsanya


drsanya
aktív tag

Sziasztok,

Akit érint, 33-ra frissítés után nem működik valamiért az ÁNYK. Indítom, de semmi, újratelepítem, semmi. Ha meglesz a megoldás, megírom. Ha esetleg valakinek meglesz a megoldás... :))

I am iRacer

(#6995) Vladi válasza drsanya (#6994) üzenetére


Vladi
nagyúr

Terminálban ha indítod ír valami érdemit?

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#6996) csendes válasza kovaax (#6993) üzenetére


csendes
őstag

Visszalapoztam, ennyit találtam róla: [link] De most már akkor úgyis mindegy, mert megy. :C

Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

(#6997) drsanya válasza Vladi (#6995) üzenetére


drsanya
aktív tag

Java alapú, elvileg az openjdk-nak kellene indítania, terminálból nem próbáltam. Meg nem is vagyok terminál guru, őszintén szólva nem tudom hogy mit kellene ott csinálnom :B :))

Egyébként nem bosszant annyira, amíg nincs megoldásom, visszament az update előtti állapot snapshotból és majd foglalkozom vele.

[ Szerkesztve ]

I am iRacer

(#6998) csendes válasza drsanya (#6994) üzenetére


csendes
őstag

A JRE telepítve van? Ha igen, akkor ezt érdemes átolvasni, mert az írják, hogy OpenJDK 11-gyel gondok voltak: [link] . Ugyanakkor 33-tól, ha minden igaz, akkor alapból ezt használja Fedora. Vagyis: próbáld meg leszedni a 11-et és visszatenni az 1.8-at. [link]

Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

(#6999) drsanya válasza csendes (#6998) üzenetére


drsanya
aktív tag

Csak az OpenJDK van telepítve. Abból is az 1.8. Ez a szoftverboltból ment fel az IcedTea WebStart-al együtt.

Köszönöm a tippet, meg fogom majd nézni.

I am iRacer

(#7000) csendes válasza drsanya (#6999) üzenetére


csendes
őstag

Az elvileg jó, de nem lehet, hogy a 33-ra való frissítésnél a 11-es verzió lett telepítve? Az OpenJDK-ben benne van a JRE (runtime environment).

Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Fedora Linux
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.