Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Debian GNU/Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:47:06

LOGOUT.hu

Debian GNU/Linux

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1401) Forest_roby válasza ragazzo (#1396) üzenetére


Forest_roby
őstag

Na, végre megtudtam nézni a dolgot. A zip tökéletes, legalábbis linux alatt, ha igény van rá betömöríthetem windows alatt is. ( lehet, hogy ez vmi újabb zip )

:DDD új smile: :W

-=Legyél Laza!=- __ ''Have you tried turning it off and on again?'' __ ''Is it definitely plugged in?'' /o\ :D:D

(#1402) Eperfa válasza ngabor2 (#1392) üzenetére


Eperfa
tag

én sem olvastam, de a főoldalon:
Utolsó frissítés: 2005.03.12
persze lehet h csak az utolsó frissítés feliratot felejtették el frissíteni ;]

(#1403) Steve-S


Steve-S
tag

Hi!
Segítség kéne! Debian Linuxra szeretném feltennia gnome-bt bittorent progit.
Ezen a linken van rajta leírás és le is töltöttem már: [link]
A ./configure parancsig eljutottam, azt megcsinálta, de utána van az hogy make és make install. Beírom de kell neki vmi paraméter vagy mittomén micsoda. Annyira nem vágom a linuxot azér kérdem hogy mit kell csinálni!? Ha valakinek van tippe írjon! Köszi! :R

Set The World On Fire!!!

(#1404) Sianis válasza Steve-S (#1403) üzenetére


Sianis
addikt

Csomagok között nincs meg? Ubuntuban ez a progi benne van, tehát nagy eséllyel Debian tükrökön is ott kell lennie.

Sianis

(#1405) Tottu


Tottu
senior tag

Hi all!
Lenne egy kisebb gondom amihez kellene egy kis HELP: sikerült beszereznem egy Debian telepítőt (2DVD), azonban nem sikerül be bootolni vmiért a telepítőt, mert ezt a hibaüzenetet kapom: ''No bootable CD in ATAPI CD-ROM''.- Azt nem értem miért nem láttja a DVD-t?
Megnéztem a 2-es telepítő DVD-vel is azt felismeri, csak kéri az install DVD-t.
Megpróbáltuk egy másik gépen hogy megy-e, hogy sikerül-e be bootolni és ott minden ment gond nélkül. (Ezt egy PC-n próbáltuk ki, nekem meg laptopom van, habár nem tom hogy lehet-e ennek köze a hibához.)
Megnéztem a BIOS-ban hogy miről akar bootolni, és minden jól be volt állítva (1st: floppy, 2nd CD-ROM és végül a HDD). Megpróbáltam az XP-ben megnézni, hogy mi van a DVD-n de nem sikerült megnyitni, próbáltam parancssorban is de ott sem ment. (Csak a 2-es számú DVD)

Nah ez lenne a problémám, ez mitől lehet? A 2DVD-nek ugyan az a márkája (Fuji), úgy hogy olvasnia kellene mind a 2-t ha már az egyik megy. :F
Várom az 5leteket és a tippeket!

"A legnagyobb hiba, amit az életben elkövethetsz, az a folyamatos rettegés attól, hogy hibázni fogsz.“ - Elbert Hubbard

(#1406) Forest_roby válasza Tottu (#1405) üzenetére


Forest_roby
őstag

sztem írd ki az első dvd-t újra (max 2szeresen) és próbáld újra!

-=Legyél Laza!=- __ ''Have you tried turning it off and on again?'' __ ''Is it definitely plugged in?'' /o\ :D:D

(#1407) Tottu válasza Forest_roby (#1406) üzenetére


Tottu
senior tag

Nekem nincs meg a gépen a lemezkép mert a suliban írták ki nekem, de akkor lehet megpróbálom azt, hogy lementem lemezképre és úgy írom ki.

"A legnagyobb hiba, amit az életben elkövethetsz, az a folyamatos rettegés attól, hogy hibázni fogsz.“ - Elbert Hubbard

(#1408) rii


rii
nagyúr

na ... jöttem lamerkedni ....

ha veszek egy minimal gépet [link], (vagy valami PII-es szotyvadékot .... )rá debian-t ... bele 2 db 100 mbps-es net card ...

akkor könnyen routerré lehet varázsolni a kicsikét? mármint hogy itt megaszongyja valaki, hogy mit kell csinálni mihez .... kb egy hét alatt csak sikerülne nem?

van itthon egy SGI-m, és lehet arra is szeretnék NET-et .... :-/


Előre is köszke !!!!!!!!!

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#1409) ivjoe


ivjoe
tag

A kernel mennyire szereti a dupla magos procikat?
Pl.: Intel Core Duo?

http://lorem.hu

(#1410) Jester01 válasza ivjoe (#1409) üzenetére


Jester01
veterán

SMP kernel kell hozzá. Minden bizonnyal gond nélkül megy bár nekem csak dual-core opteronokkal van tapasztalatom.

Jester

(#1411) Jester01 válasza rii (#1408) üzenetére


Jester01
veterán

Igen, pont ilyenem van nekem is :C
Igaz kicsit tuningolva. Nagyon fincsi a célra.

Jester

(#1412) Papy87


Papy87
csendes tag

Hello!

A napokban telepítettem egy gépre a debiant, ő akar lenni egy szerver.
Van hozzákötve egy másik gép, amiröl ha pingelem, nem érkezik válasz.
Ugyan ez a szitu, ha serverröl pingelem a gépet.
Az IP cím és a hálózati maszk rendben van.
Mi lehet a gond??

(#1413) Jester01 válasza Papy87 (#1412) üzenetére


Jester01
veterán

route tábla?

Jester

(#1414) Papy87 válasza Jester01 (#1413) üzenetére


Papy87
csendes tag

Azt hogy lehet elérni??

(#1415) escie válasza Papy87 (#1414) üzenetére


escie
őstag

/sbin/route

I'm back, baby!

(#1416) Harti


Harti
senior tag

Sziasztok!

Uj vagyok a Linux világában,a fősulin kezdtem el tanulni,szeptember óta!
Az lenne a kérdésem hogy hogy tudnám feltelepiteni az ATI vga drivert???
az apt-get install parancsot már megismertem,de a vga-ra vonatkozoan nem jutok előre!

(#1417) ngabor2 válasza Harti (#1416) üzenetére


ngabor2
nagyúr

apt-cache search fglrx

itt lesznek a szükséges csomagok.

mod: lehet, hogy a debben alapból nincs benne. akkor az ati oldaláról kell leszedni a cuccot.

(#1418) pawee


pawee
tag

Hello

nagyon nagy a problémám!!! Ha ezen tud vki segítani akkor uhhh...nagyon megleszek lepve
szval telepítettem linuxot és a grub/lilo-ba még felismeri a ps/2es billentyűzetemet, de amikor elkezd betöltődni a rendszer akkor már semmi és amint entert nyomok a lilo/grub-ban abban a pillanatban, meg áll a dolog, nem tom miért van ez így.
a fura az egészben az hogy régebben volt már telepítva linux(debian) és akkor működött, bár akkor megunta magát és újraraktam, nahh azóta se kép se hang a linuxxal kapcsolatban.
a rendszer általában faszán betöltődik, de billentyűzet az nincs, sőt néha egér sem, pedig minden ps/2es (régen usb-set használtam és akkor arra gyanakodtam hogy az usb miatt de nem)
a kipróbált disztribúciók:
ubuntu 5.10
suse 10.1
mandriva
debian
ezeknél nem működött a dolog...lécci segíítsen vki, nagyon szeretnék lint használni!!!!

Minden input az ördögtől érkezik!

(#1419) Harti válasza ngabor2 (#1417) üzenetére


Harti
senior tag

Már leszedtem az ATI oldalról!
És itt vagyok meglőve!
Mit kéne a parancssorba irnom?
Vagy hova kéne másolnom a file-okat?

(#1420) ngabor2 válasza Harti (#1419) üzenetére


ngabor2
nagyúr

biztos van valami readme. azt olvasd el, nálam csomagból van fenn. biztos valamelyik unofficial repóban itt is megvan a deb, csak ezeket már nagyon régóta nem követem.

(#1421) Tottu


Tottu
senior tag

Hi!
Én is most kezdek el foglalkozni a Linuxal, és felakarom rakni a Debian-t ami sikerült is, de a grafikus felületet nem sikerült behozni. Telepítettem ROOT-ként is de nem jön össze. Valakinek ötlete?

"A legnagyobb hiba, amit az életben elkövethetsz, az a folyamatos rettegés attól, hogy hibázni fogsz.“ - Elbert Hubbard

(#1422) ngabor2 válasza Tottu (#1421) üzenetére


ngabor2
nagyúr

kicsit részletesebben...
milyen gépre, milyen vidkártya, melyik változat, mit állítottál, mi a hibaüzenet, /etc/apt/sources.list tartalma, stb.

(#1423) Tottu válasza ngabor2 (#1422) üzenetére


Tottu
senior tag

Most nem vagyok otthon ezért a source.list tartalmát nem tudom megmondani.
DE: ez egy laptop lenne,915GM-ös, integrált videokártyával.
Még elég kezdő vagyok ezen a téren (tudom nem a debiannal kell kezdeni....), de hiba üzenetet nem vettem észre hogy kiírt volna. Amikor kész van a bootolas akkor keri a felhasználó jelszavát. Eddig jutottam, de ha otthon leszek akkor megnézem a source file-t.

"A legnagyobb hiba, amit az életben elkövethetsz, az a folyamatos rettegés attól, hogy hibázni fogsz.“ - Elbert Hubbard

(#1424) ngabor2 válasza Tottu (#1423) üzenetére


ngabor2
nagyúr

akkor lehet, hogy nincs fenn a graf felület (x szerver), bár ezt elég nehezen tudom elképzelni.

apt-get install xserver-xorg

ha azt mondja, hogy már fenn van, akkor 3 dolog lehetséges:
- nincs jól beállítva az x: dpkg-reconfigure xserver-xorg, és drivernek válaszd ki az intelt.
- nincs fenn desktop-manager (kdm, gdm,xdm valamelyike, apt-get install gdm),
- vagy az alap runlevel karakteres konzolra szól (hogy 2, vagy 3... mindig keverem). ez a /etc/inittab-ban van, initdefault: kezdetű sorban, utána van egy szám. ha 2, írd át 3-ra, ha 3, akkor 2-re, és indítsd újra. ha ezután sincs graf felület, akkor továbblépünk.

az meg már egy ideje szerencsére urban legend, hogy kezdő ne tegyen fel debiant. igenis tegyen, azon tud tanulni, ha van, aki tanítsa ;) sok kitartást hozzá, fog ez menni.

(#1425) Tottu válasza ngabor2 (#1424) üzenetére


Tottu
senior tag

Köcce a help-t! Most haza jöttem és csak Hétfőn megyek vissza Szegedre, de ha ott leszek és kipróbáltam akkor fogok jelezni, hogy hogy állok. (Ha lesz net, mert most azzal is akadtak gondok, router ügyelig...)

"A legnagyobb hiba, amit az életben elkövethetsz, az a folyamatos rettegés attól, hogy hibázni fogsz.“ - Elbert Hubbard

(#1426) Tottu válasza pawee (#1418) üzenetére


Tottu
senior tag

Hi Paw, te is PH!-s lettél? :P
Sokat nem tudok segíteni de itt talán választ találsz a kérdésedre: [link]

"A legnagyobb hiba, amit az életben elkövethetsz, az a folyamatos rettegés attól, hogy hibázni fogsz.“ - Elbert Hubbard

(#1427) Capricornus


Capricornus
aktív tag

Üdv!

A problémám a következő:vettem egy canon ip4200-es nyomtatót, leszedtem hozzá a canon oldaláról a linuxos drivereket, átkonvertáltam aliennel deb-be, majd a leírásnak megfelelően telepítettem őket. Semmi gond nem volt, CUPS-nak is beadtam szépen, de mikor nyomtatni akarok, a következő hibaüzenetet írja ki a CUPS webes felülete:
''/usr/lib/cups/filter/pstocanonij failed''

A fájl ott van, így nem értem, hogy mi lehet a gond. Ha esetleg valakinek van tapasztalata ezzel kapcsoltaban, szivesen fogadnám a tanácsát.
A rendszer debain etch, 2.6.15-ös kernel.

Per aspera ad astra!

(#1428) Lacika25


Lacika25
tag

Sziasztok!

Debian linuxot telepítettem, viszont a videókártyámat nem kezeli megfelelően. Hogy tudnám a kernelbe rakni a drivert(catalyst)? Köszi

Gigabyte GA-P61-USB3-B3, Intel Core i3 2100, 4GB Kingson RAM, ASUS HD6770 Direct CU 1GB, ACER monitor, 400 GB Samsung winchester, DVD író, FSP 350W-os tápegység, Cooler Master ház, Logitech EX110 billentyűzet és egér.

(#1429) gaben


gaben
aktív tag

Sziasztok!
Azt a feladatoit kellene megoldanom,hogy bejelentkezek 2 szerverre linux alatt,s egyikről a másikra átmásolok egy fájlt.Get és put paranccsal kell,de hoyg néz ki a parancs teljes felépítése?

(#1430) Jester01 válasza gaben (#1429) üzenetére


Jester01
veterán

Mármint mivel? ftp? scp?

Jester

(#1431) ngabor2 válasza Lacika25 (#1428) üzenetére


ngabor2
nagyúr

azt sehol... fglrx-et talán. az ati oldaláról leszeded a linuxhoz való csomagot, elolvasod a leírást, és aszerint cselekszel. ha mázlid van, működni fog. az ati nem csipkedi magát a linuxos driverek terén... ezért váltottam inkább nvidiára.

(#1432) morahill válasza The_Tom (#2) üzenetére


morahill
csendes tag

ftp://ftp.hu.debian.org/pub/CDROM-Images/debian/current/i386/iso-dvd
;-)

Evolution of materia is to be appalled of itself!

(#1433) morahill


morahill
csendes tag

Sziasztok!

Segítség kellene nekem a következőben: adott egy debian linuxos gép, aminek van két hálókártyája, egyikbe érkezik a net, ADSL. A másik hálókártyát a notebook netellátására szeretném felhasználni. Már átolvastam egy rakás erről szóló anyagot, de valahogy nem akar összejönni a dolog. Nagyra értékelném, ha valaki linkelne egy oldalt, ami neki működött, vagy írna instrukciókat, hogy hogyan kéne ezt működésbe hozni...

Evolution of materia is to be appalled of itself!

(#1434) Jester01 válasza morahill (#1433) üzenetére


Jester01
veterán

Tehát az adsl már megy?
Akkor adj ip címet a másik kártyának (/etc/network/interfaces fájlba vedd fel) és engedélyezd az ip forwardot (/etc/network/options fájlban). A laptopon állítsd be default gatewaynak azt az ipt amit az asztali gépnek adtál. Elsõ körben ennyi, a változtatások életbe léptetéséhez:
/etc/init.d/networking stop
/etc/init.d/networking start
(restart nem jó)

Ha a laptopnak dhcp-n akarsz dinamikus ip címet osztani, akkor még dhcp szervert is kell csinálnod, de ahhoz én sajna nem értek.

Jester

(#1435) Cartman002


Cartman002
aktív tag

Sziasztok!

Egy olyan kérdésem lenne, hogy linuxxal létre akarok hozni egy helyi kis letöltő, fájl és internetmegosztó szervert.
Ehez kellene nekem olyan segtség, hogy melyik MIMO-s vezetéknélküli hálókártya megy Linux alatt? (pl. Debian, vagy Suse)
Fontos lenne, hogy tudjak vele AP-t is kialaktani, mert nem tudom már hol, de láttam olyan WiFi kártyát, ami AP-ként nem képes működni, csak AP-hoz tud csatlakozni.
Most a laptophoz, egy Asus típusú USB-s kártyát használok, ez megy Redhat alatt (gondolom akkor más alatt is elfut :)) és ennek a szoftverébe ( Win. alatt) be tudok állítani olyat, hogy AP-ként menjen a dolog, viszont ezt a karit nem gondoltam a szerverhez, mert csak 54mbps-t tud, nem cserélhető az antennája, és elég kicsi a hatótáva. Ebből kiindulva nézegettem Asus kártyákat, de mindnél, a támogatott oprendszerek, az a Win 2000,XP.
Most akkor mit tegyek? Melyik kártyát ajálnjátok?
Előre is kössz

(#1436) ngabor2 válasza Cartman002 (#1435) üzenetére


ngabor2
nagyúr

a támogatott oprendszerek között kiírva nagyon ritkán fogod látni a linuxot. a hozzáértők (nekem is) Atheros chipes kütyüket javasoltak. ennek a legkultúráltabb a linuxos driver-ellátottsága.

(#1437) Cartman002 válasza ngabor2 (#1436) üzenetére


Cartman002
aktív tag

Esetleg tudsz mondani egy-két ilyen kártyát, amin Atheros chip van?

(#1438) ngabor2 válasza Cartman002 (#1437) üzenetére


ngabor2
nagyúr

google-lal eddig egyet találtam, de biztos van még sok. [link]

(#1439) Cartman002 válasza ngabor2 (#1438) üzenetére


Cartman002
aktív tag

Ez a kártya nem hangzik rosszul, ára is elfogadható. És ezzel akkor tudok AP-t is kialakítani?
VAgy az nem kártyafüggő?

(#1440) ngabor2 válasza Cartman002 (#1439) üzenetére


ngabor2
nagyúr

hmmm... passzolom a kérdést.

viszont a guruktól kérdeznék én is:

van/lesz egy helyi háló, gyenge gépekkel. azt tervezem, hogy debiant teszek a gépekre, mert azt remélhetőleg be lehet lőni, hogy ne zabáljon annyit (64MB RAM, 2-300MHz procik, pár GB vinyó). viszont a kifele menő net az igen soványka, 512/128-as. arra gondoltam, hogy otthon kicsit szélesebb nettel leszedem az Etch dvd-ket (lehet, hogy meg is van), azt az ottani szerverre (szintén deb lesz) feldobálom, és azt adom meg elsődleges forrásnak. ezt hogyan tudom megtenni?

(#1441) dabadab válasza Cartman002 (#1439) üzenetére


dabadab
titán

Az AP nem kartyafuggo, azt mar a driver csinalja, Linux alatt minden lehet AP.

DRM is theft

(#1442) Cartman002 válasza dabadab (#1441) üzenetére


Cartman002
aktív tag

Kössz az infót ;)
Más: ha van a gépbe egy hálókártya, és ahoz kötök egy 4 portos switchet, akkor a switchre kötött gépekre ugyanúgy továbbítani tudom a netet, vagy a netmegosztáshoz kell a gépbe gépenként egy hálókártya :F (remélem nem voltam elég zavaros :DDD )

(#1443) ngabor2 válasza Cartman002 (#1442) üzenetére


ngabor2
nagyúr

elvileg osztja.

(#1444) dabadab válasza Cartman002 (#1442) üzenetére


dabadab
titán

Igen, ha routerkent akarsz hasznalni egy gepet, akkor abba ket halokartya kell, az egyiket rakotod az ADSL- v kabelmodemre, a masikat meg a switchre, aztan minden megy szepen. (Ill. elvileg egy halokartyaval is meg lehet oldani (ilyenkor a modem is a switchre csatlakozik), ugyanis lehetseges egy fizikai interface-re tobb logikait definialni, de meg soha nem csinaltam ilyet, sot, olyan reszletesen el sem merultem a temaba, szoval a hatranyokrol es a buktatokrol igazan nem tudok semmit.)

Ha helyi halot csinalsz, akkor ajanlom figyelmedbe a dnsmasq nevu (nagyon konnyen es szeleskoruen konfiguralhato) programot, ami egyreszt DNS-t ad (nem csak a kulso cimekhez, hanem a helyi gepek neveihez is), masreszt DHCP szerverkent is remekul mukodik (a doksijabol nem derul ki igazan, de tobb subnetet is ki tud szolgalni, vagyis pl a drotos meg a drotnelkuli halozatot is), raadasul a kettot ossze is tudja kotni, vagyis ha a ketteske.local gepnek kiosztja mondjuk a 192.168.1.2-t, akkor utana a tobbi gepnek meg fogja mondani, hogy a ketteske.local cime az a 192.168.1.2 (ez teljesen magatol ertetodo dolognak tunik, de annyira nem az).

DRM is theft

(#1445) ngabor2 válasza ngabor2 (#1440) üzenetére


ngabor2
nagyúr

a 2. kérdésre valaki? hamarosan mennem kellene telepítgetni.

(#1446) dabadab válasza ngabor2 (#1445) üzenetére


dabadab
titán

Amikor en hasonlo problemaval szembesultem, akkor egyszeruen lementettem az image-eket a kozponti gepre egy NFS-sel kiexportalt konyvtarba, a tobbi gepen meg loopback device-on bemountoltom oket, vagyis gyakorlatilag ugyanazt csinaltam vegig, mintha mindegyikbe bedugdostam volna a lemezeket. Nem tul optimalis megoldas, mert kell ''lemezcsere'', de mukodik.
Gondolom, azt is meg lehetne oldani, hogy kirakni olyan konyvtarstrukturaban, mint amit az apt-get var (a Packages file-okat meg osszecatelni), aztan azt hasznalni ftp-n v http-n keresztul, de olyat meg nem probaltam.

DRM is theft

(#1447) ngabor2 válasza dabadab (#1446) üzenetére


ngabor2
nagyúr

lehet, hogy hülyén gondolom, de pl. felmenne egy apache, a 2 dvd image-ben, vagy egyszerűen felmásolva, és úgy 2 külön ''repository-t'' mondani neki. majd megálmodom, legfeljebb tévedek :D csak azt gondoltam, hogy valakinek van működő, kipróbált megoldása.

(#1448) mgabi


mgabi
senior tag

Hali!

Debian 3.1 R3at akartam a gépre de nem találta a hdd-t. 160 GB vinyó, pariciók: C: 20GB XP sp2 ntfs, D: 120GB ntfs, E: 20GB formázatlan. E: re akartam rakni. Telepítésben eljutok a particionálásig és azt írja ki, hogy nem találja a merevlemezes meghajtot. mi lehet a gond???

(#1449) Jester01 válasza mgabi (#1448) üzenetére


Jester01
veterán

sata?

[Szerkesztve]

Jester

(#1450) WN31RD válasza mgabi (#1448) üzenetére


WN31RD
addikt

Én a helyedben kapásból megpróbálnám egy testing (Etch) telepítő lemezzel, az már talán támogatni fogja a merevlemezvezérlődet, és teljesen jól használható a jelenlegi testing, otthonra főleg, még praktikusabb is a frissebb csomagok miatt.

''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Debian GNU/Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.