Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Debian GNU/Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:47:06

LOGOUT.hu

Debian GNU/Linux

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#301) Cathfaern válasza Cathfaern (#300) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

:O Sehol senki?

(#302) rii válasza Cathfaern (#300) üzenetére


rii
nagyúr

a'ppp ... ezt nem debian alol irod akkor ..... mongyuk az e'kezetbol gondolom .....
profi vagy, ha csak ugy feltoltad. .... nem voltak bakkano'k....?
:)

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#303) Cathfaern válasza rii (#302) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Nem volt semmi különös. Kellett volna, hogy legyen :F Persze lehet, hogy gyakorlatilag nagyon elbaktam valamit, csak nem vettem még észre :D
Ja, és lenne egy problémám: ati R9000-em van, illetve egy 15''-os TFT monitorom. A problema az az lenne, hogy olyan érdekes csíkok vannak a képernyőn :( Úgy tudnám leírni, hogy olyan, mint amikor a nagy melegtől a beton fölött ''hullámzik'' a levegő. Mindezt 2-3 1 karakteres csíkban :( (win alatt tökéletes, szóval nem hardver hiba).

(#304) Cathfaern válasza Cathfaern (#303) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Na legyen még egy UP...

(#305) steveetm válasza Cathfaern (#303) üzenetére


steveetm
őstag

A csíkok : A radeon fbjével tuti vannak gondok, próbálj más drivert.
A net: a via-rhine modullal működik, ha 530tx+ van akkor realtek8139 el megy.
Üdv.: steveetm

(#306) Cathfaern válasza steveetm (#305) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Egy apró kérdés: ezt te hol nézted meg/honnan tudod? Gyanítom nem fejből vágod, hogy az összes hálókártyához, milyen modul kell.

(#307) steveetm válasza Cathfaern (#306) üzenetére


steveetm
őstag

www.google.com --> ''D-Link dfe-530tx debian howto''
De tudok már egy párat fejből is:)
Üdv.: steveetm

(#308) Cathfaern


Cathfaern
nagyúr

Na szóval próbálgatom ezt a debian-t...nos nem vagyok meggyőzve.
Először is, szerintem borzalmas az, hogy mennyire nyomul a régi, de stabil verziókkal. Szvsz ez felesleges. Jobb lenne ha nem a stabil verzió lenne az alapverzió, hanem fordítva.
apt-get : hát érdekes ez is...alapvetően nem lenne rossz, csak ha az ember nem tudja a csomagok nevét, akkor esélye sincs. A dselect meg szvsz egy átláthatatlan akármi. Ráadásul elég érdekes csomagfüggőségeket bír kialakítani :U (eddig azt hittem, hogy ez az MDK sajátossága. Most látom, hogy az is csak a profiktól tanulta :U :DD)
Szvsz a Slackware jobb volt :B :P :)
Na mindegy, erre legalább csak 1 db CD-m ment rá :) Lassan már lesz egy egész linux gyűjteményem :D (jelenleg van: Debian, Slackware, UHU-ból 3-4 verzió, MDK-ból 3 verzió, Knoppix)

(#309) Cathfaern válasza Cathfaern (#308) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Ja, azt elfelejtettem hozzátenni, hogy szvsz bennem van a hiba, s nem a linux disztribekben ;) De nekem eddig még csak a MDK volt az, ami igazán tetszett.

(#310) zrubi válasza Cathfaern (#308) üzenetére


zrubi
senior tag

Először is, szerintem borzalmas az, hogy mennyire nyomul a régi, de stabil verziókkal.

A debiannak három párhuzamosan futó verziója van:
- stable: Woody
Ez a hivatalos stabil kiadás, amiről te is beszélsz. Itt a maximális stabilitás és biztonság az első szempont.

- testing: Sarge
Ebben azok a csomagok (verziók) vannak, amik a Sid ben megállták a helyüket, megfelelően stabilak, stb. de még nem állt össze az egész egy hivatalosan stabilnak mondható disztribbé

- unstable: Sid
Ebben vannak a legfrissebb, ám nem garantáltan stabil és kiforrott csomagok

Ebből a user azt választhatja, amelyik neki legjobban megfelel. Egy kis viszonyítási alap:
- a woody-t már láttad :)
- Sarge: kb egy friss mandrake, redhat-nak felel meg (frissesség szempontjából)
- Sid: Ez lehet bármilyen, de a gyakorlat azt mutatja, hogy bőven használható munkaállomásként gond nélkül...

zrubi.hu

(#311) zrubi válasza Cathfaern (#308) üzenetére


zrubi
senior tag

Ha mindig friss, és jól működő csomagokra vágysz:
Gentoo, Slackvare (ahogy ezt már tapasztalatad is...)

Viszont ha több szervert kell üzemeltetned, akkor kijön a Debian sok előnye is ám ;)

apt-get:
van olyan is ám, hogy:
- apt-cache search amitakarszkeresni

És ez jól megmondja a tutit. Meg aztán egy idő után az ember nagyjából tudja mi kell neki... :)
De van olyan is, hogy
- tasksel itt lehet ''nagy'' csomagcsoportokat kiválasztani...

a függőség kezelés pedíg példátlanul jó, nem tudom a MDK milyen, de igen nagy előny az apt-nek, hogy korrektül lekezeli a függőségeket, és nem neked kell kézzel installálgatni, ha más is kell egy általad kívánt csomaghoz.
Mellesleg RH, MDK, SUSE ezeken NEM lehet folyamatában frissíteni, csak az újabb vezriók megjelenésével lehet verziót ugrani, és ahhoz pedig leállítás, telepítő CD, és jó szerencs kell :))
Míg egy Debian Woody ból percek alatt lehet leállás nálkül Sid-et varázsolni (de vigyázat visszafele már nem olyan triviális!)

zrubi.hu

(#312) rii


rii
nagyúr

hmmmm .... az elozokehez: en meg csak dselect-et lattam ... nekem nagyon bejon ... el se tudom kepzelni, hogy van jobb is ... mar nagyon kiismertem az alapkezelsest .... polo kereses .... / \

mas>
lassan masol a debian.... tudna ez gyorsabban is .. mint polo az UHU .. meg mint a win98+alaplapi driver-el .....

szal hogyan lehetne rabirni, hogy kpacsoljon mas sebessegi fokozatba...?
most 1.5-2 Mbyte/sec-el masol, de az UHU 3Mbyte/sec .....

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#313) steveetm válasza Cathfaern (#308) üzenetére


steveetm
őstag

Na akkor ehhez én is szólok:)
''szerintem borzalmas az, hogy mennyire nyomul a régi, de stabil verziókkal''
de azok tényleg úgy mennek ahogy kell!
vannak egyébként újabbak is(sarget-testing, sid-unstable, sőt egy experimental is, de apt nem tud szedni olyat, csak kézzel tudod).
Ha szeretnéd ezeket használne, akkor a /etc/apt/source.list ben a stable-t írd át testingre , vagy unstablera, majd apt-get update, apt-get upgrade, és van egy FRISS! rendszered(nekem volt, hogy egy nap alatt többször is frissült a sides disztribem!)

'' hát érdekes ez is...alapvetően nem lenne rossz, csak ha az ember nem tudja a csomagok nevét, akkor esélye sincs.''
Már hogyne volna: apt-cache search ideírdhogymitkeresel. és már keresi is neked a csomagokat.
Ha esetleg nem találna vmit, akkor www.debian.orgon is lehet keresni, csomagok tartalma alapján is akár.
Üdv.: steveetm

(#314) steveetm válasza zrubi (#311) üzenetére


steveetm
őstag

''Míg egy Debian Woody ból percek alatt lehet leállás nálkül Sid-et varázsolni''
SŐT akár egy potato ból is lehet tökéletes sid et varázsolni percek alatt(már ha gyors neted van:)) )
Üdv.: steveetm

(#315) steveetm válasza rii (#312) üzenetére


steveetm
őstag

az én trükköm erre:
hdparm -a64c1d1k1K1m16W1X70 /dev/hda
DE! mielött ezt beírnád, olvad el a paraméterek leírását, hátha a vinyód vmit nem támogat, ezzel _el_lehet_cseszni_ a vinyót!!!
Üdv.: steveetm

(#316) Cathfaern válasza zrubi (#311) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Részben nálam is lehetett valami gond, mert nekem az apt-get install sose futott le hiba nélkül :( Mindig kiírta ugyanazt a hibát (most meg nem mondom már, hogy mi volt a baja).

Az van olyan is ám, hogy:
- apt-cache search amitakarszkeresni

Nekem ezt is teletűzdelte error-okkal, lásd fentebb :( Gyakorlatilag átláthatatlan lett az egész.

tasksel:
Ezzel meg az a baj, hogy túl nagy csoportokat lehet választani ;)

stabilitás erőltetése: ez alatt azt értem, hogy nagyon sok ftp serveren nincs rajta más, csak a woody. Tudom, ez nem közvetlenül a debian hibája, de akkor is...

Az MDK-t igenis lehet frissíteni menet közben!!! Nem kell ehhez sem új kiadás, sem gépleállítás!

(#317) rii válasza steveetm (#315) üzenetére


rii
nagyúr

JUJJJJJJ ..... :o
azannya mindenit ....... :o

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#318) rii válasza steveetm (#315) üzenetére


rii
nagyúr

mi alapjan tudom meg a megfelelo parametereket....?
a ?
c cyilnder?
:)

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#319) steveetm válasza rii (#318) üzenetére


steveetm
őstag

hdparm, simán beírod az listáz mindent.
Off
Tetü lassú ez a köcsög net, már tököm kivan vele... minimum 60% os packet lossom van akkor is ha a szolgáltatót pingelem..jeee, ez 13K HUF!!!:(
On
Üdv.: steveetm

(#320) steveetm válasza Cathfaern (#316) üzenetére


steveetm
őstag

stabilitás erőltetése: ez alatt azt értem, hogy nagyon sok ftp serveren nincs rajta más, csak a woody.

De ez pont az apt miatt tökmind1. Akár potatoet is feltehetnék, 3 sort átírsz, és upgradeli sidre.

apt-get nél meg valszeg azért írja a sok hibát, mer megadtál neki egy olyan src, ami nincs, vagy megszünt, futtass egy apt-get update et, az kiirja ha vmelyik csomah listát nem tudja leszedni.
Off
1.2 kilóval töltök, 384 es adsl. lehet visszadugom a modemet mingyá.
On
Üdv.: steveetm

(#321) Cathfaern válasza steveetm (#320) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Hhmm...úgy látom nekem alapvetően az volt a bajom, hogy az apt-get nem ment...Leírná nekem valaki, hogy pontosan mit, és hova kell ahhoz beírnom, hogy utána az apt menjen rendesen, és sid-re (ez a legújabb, ugye?) frissíthessem az egészet?

(#322) Cathfaern válasza Cathfaern (#321) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Jaj, ma egész nap ráérénék, szóval valaki súgja már meg nekem a megoldást...:U

(#323) zrubi válasza Cathfaern (#316) üzenetére


zrubi
senior tag

Az MDK-t igenis lehet frissíteni menet közben!!! Nem kell ehhez sem új kiadás, sem gépleállítás!

Ez igencsak meglepne...
Mondjuk van egy 7.0 mandrake a gépeden. Ezt fel tudod frissíteni a netről 9.1-re menet közben:F

Ha ez tényleg így van akkor +2 pirospont a mandrake-nek ;)

zrubi.hu

(#324) Cathfaern válasza zrubi (#323) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Ja, sorry félreértettelek. Így tényleg nem lehet netről frissíteni. Én arra gondoltam, hogy ha kijön egy újabb dolog (pl. új Mozilla), azt simán lehet frissíteni.

#322?

(#325) zrubi válasza Cathfaern (#321) üzenetére


zrubi
senior tag

Igen a sid a kegújabb, viszont én inkább javasolnám a Sarge-t, mert a sid-et sűrűn kell frissíteni
+ lehetnek benne nagyobb problémák (főleg mostanában)

Először is:
apt-get install apt-utils

ezután :
tedd ezt (és csak ez legyen benne) az '/etc/apt/sources.list' -fájlba

deb http://debian.inf.elte.hu/debian sarge main contrib non-free
deb http://debian.inf.elte.hu/debian-non-US sarge/non-US main contrib non-free

Ha mindenképpen sid-et akarsz, akkor értelemszerűen srage helyett sid ;)
De én nem javaslom!

majd:
apt-get dist-upgrade

ha megakad valahol:
apt-get install -f
majd ismét:
apt-get dist-upgrade

És így tovább ;)

zrubi.hu

(#326) zrubi válasza zrubi (#325) üzenetére


zrubi
senior tag

majd:
apt-get dist-upgrade


persze ez helyesen:
apt-get update
apt-get dist-upgrade

Sorry.

zrubi.hu

(#327) Cathfaern válasza zrubi (#326) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

OK, kösz. Megyek (ismét) Debian-t telepíteni ;)

Egyébként most az MDK 9.1 van fenn, de ezt már nem engedi netről frissíteni, azt írja ki, hogy már nem támogatott :o Pedig 9.2-ből még csak beta van :U

(#328) Cathfaern válasza Cathfaern (#327) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Többé kevsébé sikerrel jártam. apt-get megy hiba nélkül...látszólag. Gyakorlatilag a apt-cache-t nem tudom használni, mert egyszerűen nem talál semmit :( pl rákeresek a ''gnome''-ra, erre nem ír ki semmit. ha beírom neki, hogy install gnome, akkor meg felrakja a gnome-ot.
Ami viszont fontosabb: nem tudom a gnome-ot elindítani. A promtom így néz ki (xy nevű user esetén):
(none) xy .Vagy valami ilyesmi, a lényeg a none. Ugyanis erre a gnome azt mondja, hogy nem tetszik neki, és nem hajlandó elindulni. KDE-t nem sikerült feltennem. ''-f'' -el sem. Mindig van egy-két része, amire azt mondja, hogy azt nem lehet instalálni :o
De először azt a ''none''-al kéne csinálni valamit, hogy legalább valami grafikus felületem legyen (őszintén bevallom, ott azért otthonosabban érzem magam)

(#329) zrubi válasza Cathfaern (#328) üzenetére


zrubi
senior tag

(none) xy .Vagy valami ilyesmi, a lényeg a none. Ugyanis erre a gnome azt mondja, hogy nem tetszik neki, és nem hajlandó elindulni.

Hát ezt kifejthetnéd kicsit...

A promt biztos nem számit egyik alkalmazásnak sem ;)

Talán nem adtál nevet a gépnek? De ettől biztosan minden elindul... A gnome ilyenkor kiírja, hogy:
'ajajaj nincs hostname most milesz'

De ez nem számít, ettől a grafikus felület még el kell hogy induljon.

zrubi.hu

(#330) steveetm válasza Cathfaern (#328) üzenetére


steveetm
őstag

deb http://ftp.debian.org/debian/ unstable main non-free contrib
deb-src http://ftp.debian.org/debian/ unstable main non-free contrib

/etc/apt/sources.list be ezt írd be, majd apt-get update, apt-get upgrade.

lehet hogy jó sarge val, meg sid el is, de ezzel tuti mennie kell.
(testinget irj ha sidet akarsz)
apt-cache search gnome al pedig egy rakás csomagot ki kell hogy listázzon, ha nem akkro ott még vmi nem stimmel.
Jah, lehet apt-get et menüböl is konfigolni, base-config, és http-t vagy ftp-t adsz meg neki. usa,osztrák szerverek nekem nagyon gyorsak, a magyarok közül viszont a kfki gyakran le szokott állni.
Üdv.: steveetm

(#331) Cathfaern válasza zrubi (#329) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

jaja, ez a ''nem adtál nevet a gépnek'' dolog lesz az :D Csak kissé hülye vagyok (még) az ilyenekhez ;) Azt én is sejtettem, hogy semmi köze a promp-hoz a gnome-nak, csak ott vol kiírva a ''none'', így azt írtam ide :) (bár inkább ez kéne írnom: :O)
Meg is kérdezi, hogy próbálkozzon a keresgéléssel, vagy mindenképp be akarok lépni. Ha az utóbbit választom, akkor meg feljön a splash-screen, de nem indul el a gnome betöltése :(
Szóval akkor hogyan lehetne a gépet elnevezni?

(#332) steveetm válasza Cathfaern (#331) üzenetére


steveetm
őstag

/etc/hostname
Üdv.: steveetm

(#333) zrubi válasza Cathfaern (#331) üzenetére


zrubi
senior tag

echo valamijópofanév >/etc/hostname

De nem ez lesz a baja a gnome-nak... :(

zrubi.hu

(#334) Cathfaern válasza zrubi (#333) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Sajnos igazad lett :(

Jobban megnézve a hibaüzenetet, rájöttem, hogy tévedtem. Ezt írja ki a gnome:

Could not look up internet adress for debian(ezt adtam gépnévnek)
This will prevent Gnome from operating correctly
It may be possible to correct the problem by adding
debian to the file /etc/hosts.

(#335) rii válasza Cathfaern (#334) üzenetére


rii
nagyúr

/pofatlansag on
kicsit beneznela vmware-s topciba ...? meg kapta az emit-t? A tartalma az volt, amit torolrtek a vmware-s topicbol ..... szal az okoito ... :)
/pofatlansag off

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#336) Cathfaern válasza Cathfaern (#334) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

hogy őszinte legyek, a KDE-nek jobban örülnék, de ott még a telepítésen sem jutok túl :O
Egyébként végül is most sid van fenn, de próbáltam a sarge-ot is. Eredmény: más hibaüzenetek KDE telepítéskor :D :(
A vége az lesz, hogy feltelepítem ''kézzel'' a legújabb KDE-t :U

(#337) Cathfaern válasza Cathfaern (#336) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

megeresztenék egy UP-ot...

(#338) steveetm válasza Cathfaern (#336) üzenetére


steveetm
őstag

az a két sor legyen a /etc/sources.list ben amit, írtam, apt-get update apt-get upgrade ennél ír hibát?
Üdv.: steveetm

(#339) Cathfaern válasza steveetm (#338) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

az van benne, de azok amúgy sem írnak semmi hibát. Azokkal semmi baj. A gond két esetben van:
1. kde-t akarok telepíteni
2. keresni akarok valamit az apt-cache-el.

(#340) steveetm válasza Cathfaern (#339) üzenetére


steveetm
őstag

ha beírod, hogy apt-cache search gnome, kiir sok csomagot? ha igen, akkor megy a dolog, ha nem, akkor nem jó a sources.list.
Üdv.: steveetm

(#341) Cathfaern válasza steveetm (#340) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Vazze, most tudtam meg, hogy a Debian-ok sorra a Toy Story karaktereiről lettek elnevezve :D

Most épp töltök DC++-al, amit nem akarok abbahagyni, de ahogy befejezte, megyek és megnézem mégegyszer. A gnome-ra valami ötlet?

(#342) WN31RD válasza Cathfaern (#341) üzenetére


WN31RD
addikt

''Most épp töltök DC++-al [...] de ahogy befejezte [...]''
Ez, gondolom, arra akar utalni, hogy Windows alatt vagy, és újra kellene indítani a gépet ahhoz, hogy Linuxra válts. Ajánlom figyelmedbe a VMware nevű gyönyörűséget... :D

''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

(#343) rii válasza WN31RD (#342) üzenetére


rii
nagyúr

pont neki mondod ... :DDD

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#344) rii


rii
nagyúr

/off
csinalni kellene egy topicot, ahova be lehetne irni, ki mire hasznalja a ve'emmvare-t .... :)
......eine neime akarok totzikot nyitni ....!!!!!!!!!!!
/on

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#345) Cathfaern válasza Cathfaern (#341) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

A wmware használható így is? Magyarul, hogy létezo oprendszert bootolunk be vele?? :F Ezt nem is tudtam. Egyébként írtó jó lynx alól hsz-t írni :D Csak az a baj, hogy sem a hsz sorrendet, sem a hsz db. számot nem tudom vele megetetni, így meg elég nehéy elmenni a végére :(

(#346) Cathfaern


Cathfaern
nagyúr

Ja, igen: a xdm gnome indítás elott ezt is kiírja (ott alul egy kis ablakban): Can't locate module char-major-1x (x=változó számok, eddig 10-et és 13-at láttam)

(#347) rii


rii
nagyúr

hogyha letezo OS lehet bebootoltatni a VMware-val, akkor felreertettem _Balint_-ot ... es akkor bocsanat .... :U
http://prohardver.hu/rios3_forum.php?mod=40&id=15142&start=#msg113

amugy en win2k pakolol ra, meg emes visual studio .net-et ... mer azt tanuljuk .....

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#348) WN31RD válasza Cathfaern (#345) üzenetére


WN31RD
addikt

Igen, a VMWare használható így is, nézd meg a doksikat alaposabban. ;)
Egyébként igazából én nem erre gondoltam, hanem arra, hogy csinálsz egy kis virtuális Windowst Linux alatt, és minden Windowsos programot abban futtatsz. De meg lehet csinálni azt is, hogy létező Windowst indítasz el, bár én ilyet még nem csináltam, mert tartottam attól, hogy az eltérő hardverkörnyezet (a virtuális gépben más ''alaplap'' van, mint az igaziban) megzakkantja a Windowsomat. Linuxszal viszont tökéletesen működik a dolog, csak arra kell ügyelni, hogy mind az igazi, mind a virtuális géphez szükséges kernel modulok le legyenek fordítva, és az X11 konfig file-ját is cserélgetni kell (lehet, hogy meg lehetne oldani, hogy automatikusan felismerje, milyen videókártyát lát éppen, de ezzel még nem foglalkoztam).

''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

(#349) Cathfaern válasza rii (#347) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Egyébként miért mondtad te azt egy másik topicban (már nem emlékszem hol), hogy azért nem írsz ékezeteket, mert debian alatt nem megy? Mint az alábbi példa is mutatja, nekem van simán ékezet (kivéve persze az ő és ű betűt. Most azért van, mert már Win alatt vagyok).

EGyébként a lynx-en kívűl van valami karakter-es módból indítható böngésző? Valami olyasmi kéne, ami valami minimális szín + oldalformázás megjelenítésére is képes.

(#350) WN31RD válasza WN31RD (#348) üzenetére


WN31RD
addikt

Kiegészítés:
''Linuxszal viszont tökéletesen működik a dolog'' (azaz, hogy ''igazi'' partíción levő OS fut)
Szerinted hogyan fordítottam Gnome-ot, KDE-t meg OpenOffice-t Gentoohoz? ;]

''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Debian GNU/Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.