Hirdetés

2024. május 12., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Debian GNU/Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:47:06

LOGOUT.hu

Debian GNU/Linux

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#3001) FixY67 válasza sztikac (#2998) üzenetére


FixY67
senior tag

vmware hostod linuxon fut?
Írnak a doksiban valami Virtual network editorról - van ennek valami helyettesítője linux alatt? Vagy nyugodjak bele, hogy torkosborz kategóriába tartozik a linuxos hálózatkonfigurálás?

...

(#3002) sztikac válasza FixY67 (#3001) üzenetére


sztikac
őstag

Linuxon (ubuntu) fut. Ez a virtual network editor mit csinál pontosan? Mert nálam a vmware webes felületén csak a virtuális gépnek átadott hálókártya tulajdonságait tudom beállítani (legalábbis mást nem találtam). De szerintem onnantól fogva, hogy a virtuális gépeid hálókártyáinak van ip-je már szinte bármit be tudsz állítani. Gondolom valami olyasmit szeretnél, hogy 2 virtuális gép csak egymást lássa hálózaton és pl. netre ne tudjanak kimenni. Na de ez már kezd nagyon "vak vezet világtalant" topikba átmenni :DDD

szerk. a help-ben én is megtaláltam a virtual network editor, csak nálam marhára nem úgy működik mint ahogy le van írva. de még nézegetem...

[ Szerkesztve ]

(#3003) FixY67 válasza sztikac (#3002) üzenetére


FixY67
senior tag

Ez kb. 100%-ban fedi a tényeket.
Olyan virtuális hálót szerettem volna, amin kizárólag "én" (=az általam, virtuális gépre telepített dhcp szerver) osztogatom a címeket és egyéb paramétereket, ami totálisan le van választva a fizikai hálózattól, csak a routernek kinevezett gépen át érhető el a külvilág és a külvilág is csak ezen a routeren át látja a virtuális hálózatot.
Közben megnéztem a windows-os változatát és kiderült, hogy ilyet a vmware szerver változata egyáltalán nem tud. :(
Doksi szerint sem.

Maga az editor egy külön kis program, amivel az interface-eket lehet állítgatni, hogy mely fizikai hálókártyára kapcsolódjanak, nat-hostonly-bridged legyen-e stb.

...

(#3004) sztikac válasza FixY67 (#3003) üzenetére


sztikac
őstag

Hát Én ezt úgy csinálnám (de még sose csináltam ilyet), hogy bridged módban fix ip címeket adnék a hálókártyáknak és aztán csomagszűréssel, routeval állítanám be, hogy ki merre kommunikálhat. De mosmá' jó lenne ha valami hozzáértő is megszólalna a témában :) Bár amilyen forgalma van ennek a topiknak, a helyedben Én inkább a hup-on próbálkoznék a segítségkéréssel.

(#3005) bambano válasza sztikac (#3004) üzenetére


bambano
titán

a bridged mode lényege, hogy nem routolt, tehát route-tal nem lehet szabályozni.
a csomagszűrő meg nem biztos, hogy össze van kötve a bridge-vel, ez beállítható kernel paraméter és emiatt lehet disztrib függő.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3006) bambano válasza FixY67 (#3003) üzenetére


bambano
titán

jobban jársz, ha a hoszton fut a dhcp szerver, nem a guestekben. fel lehet úgy konfigurálni, hogy ne mindegyik ethernet kártyán figyeljen, akkor a kifelé menő hálózatba nem piszkít bele. legalábbis az isc dhcpd-t fel lehet.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3007) sztikac válasza bambano (#3005) üzenetére


sztikac
őstag

Ok. De akkor hogy lehetne megoldani?

szerk. természetesen valami kultúrált módszerrel gondoltam :)

[ Szerkesztve ]

(#3008) bambano válasza sztikac (#3007) üzenetére


bambano
titán

Ő ragaszkodik a live cd-hez meg a hardveres vt-hez, ezügyben nem nyilatkozom, még sosem volt a kezemben live cd.

Az eredeti baját tisztességesen *SZERINTEM* úgy lehet megoldani, hogy xen hoszton paravirtualizált guesteket futtat, annyit, amennyire szüksége van és a hoszton konfigurál hozzá egy akár routolt, akár bridgelt hálózatot. Azt, hogy melyiket, akkor lehet tudni, ha elénk tárja, hogy mit akar. Én csak annyira emlékszem, hogy fórumot akar futtatni rajta, de ennél azért több kellene.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3009) FixY67 válasza bambano (#3008) üzenetére


FixY67
senior tag

Tévedés, látszik, hogy a tizedét nem olvasod el annak, amit leírok.

Az alap elképzelés annyi volt, (mondom, alap! már rég túl vagyok ezen) hogy a hostot beállítom routernek, dnsmasq segítségével szolgáltatok róla dhcp-t (fix, MAC addresshez rendelt IP-kel) és DNS-t. Ezen futnának hostonly hálózatban a virtuális gépek. (egy log szerver, egy fórum, egy svn és még egy-két apróság)

Aztán addig próbálgattam a különböző virtualizációs szoftvereket, hogy kikötöttem a VirtualBox mellett. Ennek van olyanja, hogy internal networking, ami totálisan elszeparálja a virtuális gépek kommunikációját a külvilágtól. Virtuális routerre felment a bind, a dhcp3, kapott pár virtuális interface-t, amiből egy bridged volt, hogy kifelé is lásson, a többi meg internal.
Ez gyönyörűen működik is.

Szépséghibája, hogy a VirtualBox-ban igen ocsmány bugok jelentek meg a 3.1.2-es verzióval és amúgyis teli volt a hócipőm, hogy egyik helyen -- jellel kellett írni az opciót, a másik anélkül, egyik parancs hdd-nek hívja a diszket, a másik disk-nek, a harmadik hd-nek stb. Itt félretoltam az eredeti játszóteret és elkezdtem újra nézegetni a vmware-t, xen-t, kvm-t.
És most ott tartok, hogy megint végigpróbáltam mindet és megint a VirtualBox maradt a nyerő, mert a sok hülyesége ellenére még mindig az áll kézre leginkább.

--------------
A livecd csak úgy jött képbe, hogy egyszerűbb egy még nem létező virtuális gépet livecd-ről bootolni, mint diszket adni alá, telepíteni és úgy próbálgatni.

...

(#3010) FixY67 válasza bambano (#3008) üzenetére


FixY67
senior tag

HVM meg csak azért jött a képbe, mert hamár virtualizálok, akkor jó lenne kipróbálni mindkét módot és először a hvm akadt a kezembe a xen konfigok közül.

...

(#3011) dabadab


dabadab
titán

Kéretik nem egymást piszkálni a topikban. Délután már csináltam némi takarítást, nem akarom megismételni.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#3012) FixY67


FixY67
senior tag

Valaki azt mondta, ne merjem a Debiant bugosnak nevezni...
Stabil verzió, apt-get update ; apt-get dist-upgrade szerint mindenből a legfrissebb van telepítve.

Xen-3.2.1 - végre sikerült bebootolni egy hvm domaint (úgy, hogy letiltottam rajta a hálózati kommunikációt, mert egyébként egy szó hibaüzenet sem jön ki belőle, de vagy el sem indul vagy még a boot előtt meghal, mindenesetre konzolnak olyankor nyoma sincs és az xm list kimenetében csak néhány mínusz jel virít a domain állapotát jelző mezőben).

Hurrá, akkor játsszunk vele egy kicsit: a bebootolt rendszer egy grml live cd. Karakteres módban működni látszik, csak pl. az mc képernyője szemetes lesz (vélhetőleg valami nincs rendben a képernyő frissítéssel).
Elindítom a grafikus felületét... igaz, elindul, de a xenwatch következetesen dob egy hátast ennek örömére:

# xenwatch
Desktop: Gnome
The program 'xenwatch' received an X Window System error.
This probably reflects a bug in the program.
The error was 'BadValue (integer parameter out of range for operation)'.
(Details: serial 36778 error_code 2 request_code 145 minor_code 3)
(Note to programmers: normally, X errors are reported asynchronously;
that is, you will receive the error a while after causing it.
To debug your program, run it with the --sync command line
option to change this behavior. You can then get a meaningful
backtrace from your debugger if you break on the gdk_x_error() function.)

Ugyanez vncviewer-rel már majdnem jó, mert legalább megjelenik a konzol. Igaz, amint az egérhez érek:
# vncviewer
Connected to RFB server, using protocol version 3.8
No authentication needed
Authentication successful
Desktop name "Xen-grml"
VNC server default format:
32 bits per pixel.
Least significant byte first in each pixel.
True colour: max red 255 green 255 blue 255, shift red 16 green 8 blue 0
Using default colormap which is TrueColor. Pixel format:
32 bits per pixel.
Least significant byte first in each pixel.
True colour: max red 255 green 255 blue 255, shift red 16 green 8 blue 0
Same machine: preferring raw encoding
Rect too large: 96x768 at (1280, 0)

------------------
Készséggel elhiszem, hogy van ahol működik és stabilnak, bugmentesnek látszik, de ne csináljunk már úgy, mintha tökéletes lenne... mi a ...-t csináljak vele, ha nekem történetesen hvm konfigurációra van szükségem, grafikus felülettel?

...

(#3013) FixY67 válasza FixY67 (#3012) üzenetére


FixY67
senior tag

Egyébként készséggel elhiszem, hogy nem a debian tehet róla (ha jól emlékszem, ez a hiba a vnc működésére lett visszavezetve), de amikor az ember rendszeresen ilyenekbe ütközik... Hát no comment. Ilyen szempontból lényegesen elégedettebb vagyok a MS szoftverekkel. :(

...

(#3014) bambano válasza FixY67 (#3012) üzenetére


bambano
titán

ugye nem két monitoros gépen dolgozol?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3015) bambano válasza bambano (#3014) üzenetére


bambano
titán

csak a próba kedvéért felraktam egy hvm-es alap debiant... ennyi időbe tartott.
most tölti a gnome-ot hozzá.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3016) bambano válasza bambano (#3015) üzenetére


bambano
titán

[link] [link]
Q.E.D.

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3017) FixY67 válasza bambano (#3014) üzenetére


FixY67
senior tag

Nem. Bár a vga-nak két kimenete van.

...

(#3018) FixY67 válasza bambano (#3015) üzenetére


FixY67
senior tag

Miután kikapcsoltam a bridged interface-t a konfigban, nekem is kb 30mp volt, mire működőképessé vált a grml karakteres felülete.

Gáz csak akkor van, ha ott X-re váltok. És hangsúlyozottan a friss grml live esetében (bár ez asszem telepítve is lehetne), mert az kicsit másképp működik, mint egy normál debian!
(valami framebufferes eszköz rémlik az X alatt, de nagyon rég néztem ilyen szempontból).
Lenny-re épül a Dom0, azon van a (hibás???) vncviewer, ami nem bírja a gyűrődést bizonyos esetekben. Már nem emlékszem pontosan, kissé álomkóros voltam, mikor abbahagytam a játszadozást, de mintha az xm new-val létrehozott guesten kiakadna, az xm create-tel elindított viszont működik normálisan... :F

Kíváncsiságból felraktam egy XP-t is, az kb. annyi idő alatt ment fel, mintha nem is virtuális gépben lenne és működik... pardon: elindul.

Ami még kiakasztott: van a Xen-nek is live cd-je, amivel lehet próbálgatni a rendszert, előre telepített virtuális gépekkel. Ez a desktop gépemen emlékeim szerint gond nélkül működött. Este még beraktam a notebookba úgy, hogy nem volt hálózatra (ethernetre) dugva a gép. Egyik virtuális konzolt sem tudtam elérni a virt-managerből, de hibaüzenet sem jött. Egyéb úton már nem próbáltam, mentem aludni.

...

(#3019) FixY67


FixY67
senior tag

xen0:~# xm list
Name ID Mem VCPUs State Time(s)
Domain-0 0 3529 2 r----- 129.1
grml 4 128 1 ------ 0.0
xp 2 263 1 -b---- 106.6

Kb. ez a jelenlegi állapot. Ebből a grml a ciki, mert amíg nem akarok hozzáadni egy network interface-t, addig működik. Amikor hozzáadok (akár konfig file-ban, akár utólag xm network-attach segítségével), totálkárossá válik. Mivel jelenleg a xend kezelésében van, nem tudom eltávolítani sem. Ha xm delete-tel próbálkozom, akkor az a baja, hogy nincs halted állapotban. Ha destroy-jal irtom ki, akkor ott marad a név, eltűnik mellőle az ID, de eltüntetni a rendszerből csak reboottal lehet. Az xm log-ban debug üzenet van rengeteg, de hibát nem látok.

Szerencsére annyira működik távolról is a virt-manager, hogy le tudtam kapcsolni (xm help-ben nem találtam hirtelen forced poweroff-t - gondolom, valahol van, mert valahogy a virt-manager is meg tudta csinálni)

---
Az már csak nüansznyi probléma, hogy míg az ubuntu-n ha elindítok egy vnserver-t, akkor gond nélkül rá tudok jelentkezni, ha ezen a debian-on (a Dom0-n) indítom, akkor egerészni tudok a vncviewer ablakban (windows-ról), de a billentyűzet megbolondul: a legtöbb billentyűre csak egy backslash a reakció. Közben kipróbáltam linuxos vncviewer alól is, ott is ez a helyzet. Mondjuk ezt okozhatja, hogy eltérő billentyűzet kiosztással működik a vncserver és a vncviewer (?) .
Megpróbáltam egér segítségével átállítani a debian desktopon a bill. kiosztást, de valamelyik gnome démon elhasalt. :(
Az eltérő kiosztás még lehet az én hibám, de hogy megdöglik a gnome-setup (?) démon, azt azért nem vállalnám magamra.

----

Szóval amikor anyázok itt szép csendben, hogy bughalmaz, akkor ilyesmikre gondolok.
Ezek a normál napi üzem során nem jönnek elő, mert ha egyszer elindult a környezet, akkor viszonylag ritkán cseszteti az ember és megvannak a kipróbált kerülőutak, ha másképp nem megy.

...

(#3020) FixY67 válasza FixY67 (#3019) üzenetére


FixY67
senior tag

Billentyűzet probléma megoldva: másik vncserver kellett, mert a tightvncserver finoman szólva nem 100%-os, ahogy a fórumokat böngésztem.

...

(#3021) bambano válasza FixY67 (#3020) üzenetére


bambano
titán

Azt nem teljesen értem, minek vnc szerver?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3022) FixY67 válasza bambano (#3021) üzenetére


FixY67
senior tag

Mert kissé beteg vagyok (egyéb esetekben meg lusta), a desktop gépem a lakás egyik végében, a laptopom és az ágyam a lakás másik végében. :)

---

network probléma megoldva (a'la bambano és tsai :) ) : szar a mintakonfig, az eth0 helyett a már elavult(???) és nem létező xenbr0-ra hivatkozik. Ha ezt átírom eth0-ra, akkor már megy a bridged networking. Mondjuk az még nem teljesen tiszta, hogy miért hívják eth0-nak a bridge eszközt... de ez valószínűleg a hiányos ismereteim következménye (én általában br0 v. hasonló névvel szoktam illetni)

"a'la ..." = ugye ki lehetett javítani, de ez nem magyarázat arra, hogy az elkefélt konfiggal miért fagy ki ennyire, szinte kipusztíthatatlanul a guest/domU ? Miért nem ismeri fel a xen, hogy rossz a konfig és kapcsolja ki a gépet? Bennem meg ez marad meg, hogy már megint szoptam valamivel, pedig nem kellett volna, ha...

[ Szerkesztve ]

...

(#3023) FixY67


FixY67
senior tag

És ha nem default beállításokkal használom a grml grafikus felületét, akkor a vncviewer sem döglik meg (tehát működőképessé tehető, de... lásd előző... :( )

...

(#3024) bambano válasza FixY67 (#3022) üzenetére


bambano
titán

Bedobja az ember a kugliba a megfelelő kérdést, és kihozza ezt az oldalt. Ezen is eth0 a bridge neve. Hogy miért lett eth0 a bridge neve, azt csak találgatni tudom: hogy a host konfigján ne kelljen változtatni, ha xen-es vagy sima kernellel bootolod be.

A unixoknak van rendes, hálózattranszparens grafikus felülete, amihez képest a vnc egy játékszer. Minek vnc?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3025) FixY67 válasza bambano (#3024) üzenetére


FixY67
senior tag

Én ezt találtam, ebből raktam össze.

Konkrétan milyen grafikus felületre gondolsz?

Környezeti feltételek: vistáról minimális erőfeszítéssel, ingyenes klienssel elérhető legyen, és elfogadható sebességgel működjön. Mivel a vnc kliensre mindenképp szükség van, ha innen el akarom érni a konzolokat, tehát az már telepítve van... ráadásul az egyéb grafikus próbálkozásaim performanciája hagyott némi kívánnivalót maga után. (gondolok itt a lokális X szerverre)

...

(#3026) FixY67 válasza bambano (#3024) üzenetére


FixY67
senior tag

Egyébként köszi a címet, van benne egy-két érdekesnek látszó apróság.

...

(#3027) FixY67 válasza FixY67 (#3025) üzenetére


FixY67
senior tag

Ami az X-et illeti... végülis, ha nem akaszt ki túl sűrűn ez a vistára rakott vmware-be telepített ubuntu, akár még működhet is a dolog. :R
(eredetileg nem állt szándékomban megtartani, de egyelőre nem fogja vissza a rendszeremet olyan mértékben, hogy zavaró legyen)

...

(#3028) FixY67


FixY67
senior tag

Tudom, ez sem a debian hibája, mégis izgalmasan hangzik:

"this function is not supported by the hypervisor: virConnectNumOfDefinedNetworks"

Ezt egy egyébként működőképes hvm guestre kaptam, amikor a Virtual Machine Managerben megpróbáltam a kikapcsolt géphez hozzáadni egy disk image-t... :C

...

(#3029) FixY67


FixY67
senior tag

Az meg továbbra is érdekes, hogy vajon a xend miért nem bírja elviselni a /etc/init.d/xend restart parancsot. Úgy kifekteti a hálózatot, hogy a köv. rebootig nem tudom feléleszteni. :(

...

(#3030) bambano válasza FixY67 (#3029) üzenetére


bambano
titán

meg kellene nézni brctl show-val, hogy mit szerel össze a xend induláskor, az valószínűleg nem lesz jó neked.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3031) FixY67 válasza bambano (#3030) üzenetére


FixY67
senior tag

Lehet, hogy én keféltem el: benne maradt egy sor a xend-config-ban, amit a howtoforge-on talált leírás szerint commentbe kellett volna tenni.(valami '(network-script network-dummy)' ha igaz...) Miután azt kivettem, úgy tűnt, működik a stop/start.
Szóval jó-jó, hogy az ehhez hasonló megakadások a figyelmetlenségemből jönnek, de az ilyen reakcióitól valahogy a falnak tudnék menni... :U

Te tudod egyébként, hogy mit okoz ha a (network-script network-dummy) sor _és_ a (network-script network-bridge) egyszerre vannak jelen a konfigban?
Azon túl persze, hogy felakad a xend szeme egy restartnál... (szerk: itt most nem arra gondolok, hogy megkeresed doksiban vagy neten, mert az nekem is megy... :DD )

[ Szerkesztve ]

...

(#3032) bambano válasza FixY67 (#3031) üzenetére


bambano
titán

gondolom azon akad el az agya, hogy bridge-hez akarja hozzátenni a létrehozott guest virtuális interfészét, de nincs mihez.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3033) FixY67 válasza bambano (#3032) üzenetére


FixY67
senior tag

Lehet... kis időre leálltam a játszadozással, fontosabb lett a fényképezőgépem. :)
Tegnap még annyit bírt csinálni a kis aranyos, hogy boot után nem volt elérhető egyetlen virtuális gép konzolja sem (vnc), miközben a netstat -lntu kimenetében ott volt, hogy rajta ül az 5900-as porton... Reboot és működött... éljen a stabilitás! :(

Ubuntun meg a virtualbox csinál olyan kedves vicceket, hogy a startupkor elindított virtuális gépek indításába 10-ből egyszer belefagy a VB és rebootig max. egy zombie állapotot tudok belőle kicsikarni. :(

[ Szerkesztve ]

...

(#3034) Vitus


Vitus
őstag

Sziasztok!

Lenne egy kérdésem. Szeretnék feltolni egy Debiant már meg is van a netinstall cd azzal nem lesz gond. Viszont Windows 7-et is szeretnék, hogyan érdemes? Milyen sorrendben? Van e lehetőség meglévő Win7 mellé stb..

Vitus

Jobb ma egy túzok, mint holnap!

(#3035) FixY67 válasza Vitus (#3034) üzenetére


FixY67
senior tag

Elméletileg mindegy a sorrend, gyakorlatilag jobb, ha először a windows-t rakod fel és csak utána a linuxot.
Kérdés, hogy mennyire akarod komolyan használni a linuxos rendszert?
Lehet, hogy első menetben érdemesebb felrakni vagy a MS saját virtualizációs szoftverét (régi neve VirtualPC volt, a win7 alatt futtathatóra nem emlékszem, de mintha valami más lenne) vagy egy VMware Playert és abba telepíteni a linuxot. Kevesebb a nyűg vele és nehezebb egy mellényúlással tönkretenni a windows-t.

szerk: arra azt hiszem, még mindig vigyázni kell, hogy a windows alatt ne dinamikus diszkként használd a diszkedet, mert azzal a linux nem boldogul, ha külön telepíted.

[ Szerkesztve ]

...

(#3036) Vitus válasza FixY67 (#3035) üzenetére


Vitus
őstag

Köszi! Csak ismerkedni akarok vele, de most úgy van a gépem, hogy van egy win7 90GB-on ami nekem elég is mindennel együtt, mert csak olvasgatok meg kb. 2db játék van fenn, mást nem csinálok. És van egy 150GB-os ami üres és mondjuk ezt még kettészedném vagy 3 fele és csinálnék egy linuxos partíciót egy swap-et meg még egyet ami a /home lenne. Valami ilyesmi lenne az elképzelés hálóba van egy másik gépem amire minden le van mentve, úgyhogy nagy meglepi nem érhet max. egy win reinstall. Szóval akkor a linuxos boot manager tudja majd indítani a meglévő win-t? Ja és még annyi, hogy mekkora hely kell a debian-nak alap dolgokkal, böngésző, openoffice, lejátszók, képnéző és szerkesztőkkel?

[ Szerkesztve ]

Jobb ma egy túzok, mint holnap!

(#3037) FixY67 válasza Vitus (#3036) üzenetére


FixY67
senior tag

Nagyon alap debian (lenny)... hát nem akarok nagy hülyeséget mondani, de kb. 2GB-ra emlékszem + swap.
Vistát szinte biztosan tud indítani a grub, win7-ről nincs infom.

...

(#3038) FixY67 válasza FixY67 (#3037) üzenetére


FixY67
senior tag

Megnéztem: 4GB-ban már egy gnome is elfért.

...

(#3039) Vitus válasza FixY67 (#3038) üzenetére


Vitus
őstag

Annyira fapadot nem akarok mert szeretnék progikat próbálgatni, de akkor kb. 50GB bőségesen elég.

[ Szerkesztve ]

Jobb ma egy túzok, mint holnap!

(#3040) Vitus válasza FixY67 (#3038) üzenetére


Vitus
őstag

Na reggel míg boltba mentem meg havat lapátoltam, fel is toltam a Debiant. Minden flottul ment. Rengeteget fejlődött a linux telepítője és a csomagkezelés komolyan élvezet volt látni, hogy gyakorlatilag mindent megoldott magától. A boot manager is szépen megy igaz Longhornt ír a grub, de viszont működik. Gondolom át lehet írni a grub-ot valahol, hogy mit írjon nem?

Jobb ma egy túzok, mint holnap!

(#3041) FixY67 válasza Vitus (#3040) üzenetére


FixY67
senior tag

persze. Melyik verzió? Ha régi, akkor a /boot/grub/menu.lst file-ban a title kezdetű sorokat kell nézni.

...

(#3042) Vitus válasza FixY67 (#3041) üzenetére


Vitus
őstag

0.97 és ott van ahol írtad csak nem tudom átírni mert nem tudom superuserként editálni gnomeban. Hogyan lehet su-ra váltani? A mások pedig, hogy kde-t felratam nekem az tetszene, de belépek és megnyitok vele egy weboldalt azt villám gyorsan megnyitja és onnantól kezdve lehal a hálókártya. Gnome-al minden rendben volt előtte bár most nem néztem mióta kde is fenn van.

Jobb ma egy túzok, mint holnap!

(#3043) FixY67 válasza Vitus (#3042) üzenetére


FixY67
senior tag

Menüből nem tudom hogy lehet root jogot szerezni, nagyon ritkán használom ilyesmire a GUI-t.
Terminálból valami "sudo vi /boot/grub/menu.lst" - vi helyett talán van nano vagy mintha a gnome-os editort gedit-nek hívnák...
A KDE+hálózat kérdést passzolom.

...

(#3044) bambano válasza Vitus (#3042) üzenetére


bambano
titán

felső menüsorban alkalmazások, kellékek, rendszergazda terminál. ez grafikusan is működik, vagyis ami grafikus programot elindítasz a rendszergazda terminálban, annak látni fogod a kimenetét.

a sudo-t el kellene felejteni, nem debianos megoldás.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3045) FixY67 válasza bambano (#3044) üzenetére


FixY67
senior tag

????????????????????????? mi az, hogy "nem debianos"???

...

(#3046) bambano válasza FixY67 (#3045) üzenetére


bambano
titán

Azt, hogy rendszergazdai belépés nélkül mindent sudoval intézzen, a linux elwindowsosításáért küzdő ubuntus fejlesztők találták ki. A debian, remélem, továbbra is megmarad az "ezt akartad, hát nesze" módszereknél, vagyis pontosan azt csinálja, amit mondanak neki és nem akar beleokoskodni, hogyha tévesen utasítottad.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3047) Lenry válasza FixY67 (#3045) üzenetére


Lenry
félisten

debianon: su root
és ott intézzük az admin dolgokat

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#3048) kovaax válasza Lenry (#3047) üzenetére


kovaax
őstag

su -

-=- There's no place like /home -=-

(#3049) Vitus


Vitus
őstag

Köszike a segítséget mindenkinek! :)

Jobb ma egy túzok, mint holnap!

(#3050) FixY67 válasza bambano (#3046) üzenetére


FixY67
senior tag

Hmmm... még nem is hallottam arról, hogy ubuntu nevű disztribúció létezik (tán nem is létezett), amikor sudo-t használtam.
Miért elwindows-osítás az, ha valaki nem root-ként használja a rendszerét?
Komolyan nem értelek.

...

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Debian GNU/Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.