Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Debian GNU/Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:47:06

LOGOUT.hu

Debian GNU/Linux

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1751) ngabor2


ngabor2
nagyúr

érdekes problémába ütköztem... megpróbáltam egy etch-et átköltöztetni... nem hagyta magát.

eredetileg egy via epiára lett feltéve (full via), és egy c2d konfigba akartam áttenni (full intel). grub bejön, bootolás elnindul, megy egy darabig, amjd:

waiting for root filesystem... ...

és megáll. sata vinyón van, a via sata150-et tud csak, az intel tudja a sata2-t. a vinyó sata2-s, de jumperrel vissza van állítva sata150-re. sehogy nem hajlandó intelen tovább menni. az epiával természetesen továbbra is megy.

a / a /dev/sda1-en van, más eszköz nincs is a gépben.

lehet, hogy nem is itt áll meg, hanem a köv. lépésnél, de azt még nem tudtam megnézni, hogy mi az. ha a videokártyát akarja piszkálni, akkor az is lehet az oka, mert jelenleg egy s3 trio van benne... (pci-os). nem szívesen pakolnám teljesen újra a rendszert, bár nem sokminden van rajta.

(#1752) Jester01 válasza ngabor2 (#1751) üzenetére


Jester01
veterán

Hülye kérdés, de intel sata driver van?

Jester

(#1753) ngabor2 válasza Jester01 (#1752) üzenetére


ngabor2
nagyúr

valószínűsítem, hogy vagy a kernelben, vagy az initrd-ben benne van. bár -486-os a kernel... úgyhogy lehet, hogy mégse.

asszem feldobom rá a generic kernelt, és holnap megpróbálom azzal belőni.

(#1754) Osiris


Osiris
őstag

ITE 8212-es IDE raid kártyára kötött winchestert nem sikerül mountolnom. A kártyát pedig a linux ismeri. Honnan lehet megtudni, hogy melyik /dev/valami eszköz tartozik a ITE kártyán lógó hdd-hez? :F

(#1755) Jester01 válasza Osiris (#1754) üzenetére


Jester01
veterán

A /proc/ide vagy a /sys/bus/pci alatt nézz körül.

MOD: illetve ha scsi-nek látszik, akkor /dev/sdX lesz. Egyébként legegyszerűbb a syslogból kinézni.

[Szerkesztve]

Jester

(#1756) bnss


bnss
veterán

Üdv!

Szeretnék én is csatlakozni a Debian csapathoz, mert nagyon megtetszett ez az op rendszer az egyetemi gyakorlatokon. Kérdésem lenne egy pár, de majd idővel, fokozatosan. Első az lenne, hogy honnan tudom beszerezni a Debiant? :) [link] Itt nem láttam telepítőféleséget. Jah igen, a Debian ''válogat'' architektúrák között, gondolok itt a legegyszerűbb különbségre: intel vagy AMD.

Köszönöm előre is a segítséget! :R

"Ép hardverben ép szoftver..."

(#1757) bnss válasza bnss (#1756) üzenetére


bnss
veterán

Sok kérdésemre kaptam választ utánaolvasás után, Debian GNU/Linux 3.1 sarge verziót szemeltem ki. hamarosan letöltöm, aztán minden kiderül! :)

A partícionálásra leszek főleg kíváncsi! :B

"Ép hardverben ép szoftver..."

(#1758) VladimirR válasza bnss (#1756) üzenetére


VladimirR
nagyúr

innen a leggyorsabb => Bovebben: [link]

es ha jol tudom, akkor intel/amd kozt csak kernelben tesz kulonbseget akovetkezok szerint:
486 - bármi, ami Pentium előtti, illetve ide tartoznak még a Pentium I-es gépcsodák is (ilyen volna az én 166MHz-es MMX processzorom is)
686 - Pentium Pro/Celeron/Pentium II/Pentium III/Pentium 4 és fölötte
k7 - AMD K7 és fölötte


image-bol az i386-os kell neked, mind intel, mind amd procira

esetleg nezz be a logout irasaim koze

(#1759) bnss válasza VladimirR (#1758) üzenetére


bnss
veterán

Köszi szépen, megfogom nézni a logoutos írásaid! :R

"Ép hardverben ép szoftver..."

(#1760) bambano válasza bnss (#1757) üzenetére


bambano
titán

Etch. A sarge olyan régi, hogy nem érdemes már letölteni.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#1761) bnss válasza bambano (#1760) üzenetére


bnss
veterán

Oké, de számomra erről nem derül ki, hogy melyik verzió: [link] :B

"Ép hardverben ép szoftver..."

(#1762) VladimirR válasza bnss (#1761) üzenetére


VladimirR
nagyúr

mar a link-bol latni
3.1: sarge (ez van a link mogott)
4.0: etch

(#1763) bnss válasza VladimirR (#1762) üzenetére


bnss
veterán

Értem, viszont 4.0-át én nem találtam, tudom, az én készülékemben van a hiba! :D

"Ép hardverben ép szoftver..."

(#1764) VladimirR válasza bnss (#1763) üzenetére


VladimirR
nagyúr

Bovebben: [link]

(#1765) bnss válasza VladimirR (#1764) üzenetére


bnss
veterán

Köszi szépen, bocs a sok hülye teszetosza kérdésért, megtaláltam, csak én eddig a stable verziókat néztem! :D

"Ép hardverben ép szoftver..."

(#1766) VladimirR válasza bnss (#1765) üzenetére


VladimirR
nagyúr

jajj, egen, ez itt nem volt emlitve
szoval a stabil, az a 3.1-es sarge
a 4.0-as etch az jelenleg testing statuszban van
viszont neve ellenere otthoni hasznalatra tokeletesen megfelel (stabil az, ha neveben nem is, es legalabb ujabb csomagok vannak benne)

(#1767) WN31RD válasza VladimirR (#1766) üzenetére


WN31RD
addikt

(''viszont neve ellenere otthoni hasznalatra tokeletesen megfelel''
Tulajdonképpen kellő körültekintés mellett még szerverre is tökéletesen megfelel (használom éles rendszereken itt-ott), már biztonsági frissítések is vannak rá jó ideje.)

''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

(#1768) bnss válasza VladimirR (#1766) üzenetére


bnss
veterán

Olvastam, hogy a stable a stabil verzió, a tetsing meg a nem, első használatra ezért gondoltam a stabil verziót (nem jó indok :D), de most épp a 4.0-s verziót töltöm! :D

"Ép hardverben ép szoftver..."

(#1769) bambano válasza bnss (#1768) üzenetére


bambano
titán

Mert most abban a szerencsés/peches helyzetben vagyunk, hogy erősen verzióváltás van/kellene lenni. A debianosok legutoljára tavaly decemberre ígérték, hogy kiadják az etch-et. Ezért én azt mondom, hogy már meglehetősen közel van a kiadás dátuma, olyan nagy hibák nem szoktak benne lenni. Inkább ezt ismerd meg, a sarge-ba energiát fektetni kidobott idő.

Egyébként valóban, a stable a stabil, de ahogy közeledik az új kiadás kiadási határideje, egyre jobban stabilizálódik a testing is.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#1770) bambano válasza WN31RD (#1767) üzenetére


bambano
titán

Karácsony környékén az összes szerveremre feltoltam az etch-et, mert a sarge annyira régi és kellett egy-két cuccból új. Nekem nem volt működési bajom vele, a telepítés pár dolognál másabb, de azt megoldja az ember.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#1771) bnss válasza bambano (#1769) üzenetére


bnss
veterán

Oké, már csak azzal van bajom, hogy elkezdtem utorrenttel szedni, és ~300mega jött le, ebből ~4mega hash hiba miatt elveszett. Kezdjem el http-n kersztül leszedni? :B

"Ép hardverben ép szoftver..."

(#1772) ngabor2 válasza bnss (#1771) üzenetére


ngabor2
nagyúr

http-n keresztül nem érdemes. jigdo nincs belőle? azzal egyszerűbb, pontosabban majdnem a torrent és az ftp előnyeit egyesíti, ha tudja.

(#1773) bnss válasza ngabor2 (#1772) üzenetére


bnss
veterán

De van, csak nem igazán ismerem a jigdo-t! :B

"Ép hardverben ép szoftver..."

(#1774) WN31RD válasza bambano (#1769) üzenetére


WN31RD
addikt

Pontosan így van szerintem is. Aki most kezdi, felejtse el a Sarge-ot, és foglalkozzon csak az Etch-csel.

''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

(#1775) bnss válasza bnss (#1773) üzenetére


bnss
veterán

Kicsit olyan érzésem van, mint amikor egy általam írt program végtelen ciklusba keveredett, mert ez a jigdo csak tölt és tölt és még mindig csak tölt. Az adatforgalmam (tűzfal szerint), 4 giga környéki. De türelemes vagyok, várok! :B

"Ép hardverben ép szoftver..."

(#1776) ngabor2 válasza bnss (#1773) üzenetére


ngabor2
nagyúr

én se ismertem, tartottam tőle. aztán kipróbáltam... pofátlanul egyszerű.
kell a jigdo-lite program, kell egy .jigdo file és egy .template, ami az adott image-hez tartozik. ezeket letöltöd, majd (emlékezetből, majd valaki kijavít, vagy a readme-ben elolvasod):
jigdo-lite *jigdo

kérdezni fogja az elsődleges letöltési forrást (deb mirror), én általában a ftp.de.debian.org-ot szoktam mondani neki, elég gyors. utána wgettel szépen egyesével leszedi a csomagokat, amit egy ''üres'' cd/dvd-image-be belepakol. a végén leellenőrzi, hogy sikerült-e a teljes image-t helyesen megcsinálni.

#1774: igen, tölt, leszed 10 csomagot, majd beírja az eredetielg üres vázba. aztán tölti a többit, addig, míg az utolsót is le nem szedi.

(#1777) bnss válasza ngabor2 (#1776) üzenetére


bnss
veterán

Így már értem! :) Én megadtam neki az elején a jigdo fájl UPL címét, leszedte, majd a template-t is, majd megadtam egy mirrort és azóta töltöget. :)

Viszont 3 DVD-nyi anyagot lehet leszedni, szükségem van az összesre, vagy elég az első a telepítéshez, a többi úgyis csak szoftvercsomagokat tartalmaz? :)

"Ép hardverben ép szoftver..."

(#1778) VladimirR válasza bnss (#1777) üzenetére


VladimirR
nagyúr

''Viszont 3 DVD-nyi anyagot lehet leszedni, szükségem van az összesre, vagy elég az első a telepítéshez, a többi úgyis csak szoftvercsomagokat tartalmaz?''

meg sok is (csak nem talaltam etch netinstall-t, pedig eloszor azt akartam linkelni)
a tobbit majd leszeded netorl menet kozben (foleg, hogy az etch-hez heti 20-30 csomag frissul, csak azok kozul, amit en hasznalok, es az nem sok)

(#1779) ngabor2 válasza bnss (#1777) üzenetére


ngabor2
nagyúr

no, Vladi megint gyorsabb volt... tehát ha olyan helyre telepíted, ahol nincs net, ott az 1. dvd általában elég, meglehetősen ritkán használt cuccok vannak a 2-3. lemezen.

ha olyan helyre teszed, ahol van széles net, akkor viszont 1 dvd-t is felesleges leszedni, hisz ott egy 110MB-os netinst cd, aminek a segítségével csak azt szedi le, amit valóban fel is tesz.

(#1780) bnss válasza VladimirR (#1778) üzenetére


bnss
veterán

1. DVD hamarosan leér, a többinek neki sem állok! :D

ngabor2: mondhatni is-is, az egyk gépnél nincs net, a másik, amelyiken töltöm most a Debiant, ott 8megas DSL van! :B

Köszi a helpet mindkettőtöknek, meg aki még közreműködött! :)

"Ép hardverben ép szoftver..."

(#1781) VladimirR válasza ngabor2 (#1772) üzenetére


VladimirR
nagyúr

miert nem erdemes? normalis download manager ennyi http/ftp mirror-ral hipp-hopp leszedi

jah, kozben megtalaltam az etch netinstall-jat is (Csak google-be kellett volna beirnom) => Bovebben: [link]
direkt link az i386-os valtozathoz => Bovebben: [link] (159.82 MB)

(#1782) ngabor2 válasza VladimirR (#1781) üzenetére


ngabor2
nagyúr

nem hinném, hogy a 2. dvd-ről túl sokminden felkerülne egy átlagos, otthoni gépre. a 3. lemezről nem is beszélve.

(#1783) VladimirR válasza ngabor2 (#1782) üzenetére


VladimirR
nagyúr

ooo...az #1771-re vonatkozott a kerdes, miszerint nem erdemes http-rol tolteni

szerk.: aztan rajottem, hogy a testing-hez nincs is oly' sok mirror

[Szerkesztve]

(#1784) bnss válasza ngabor2 (#1782) üzenetére


bnss
veterán

Főleg számomra, egy kezdő Debianosnak! :D

"Ép hardverben ép szoftver..."

(#1785) bambano válasza bnss (#1771) üzenetére


bambano
titán

Nem, szerintem szedd le az eccs netinstall cd imaget (kb. 150 mega), és rakd fel a többit hálózatról. Teljesen felesleges leszedni 3 dvd-nyi cuccot, amikor 400-500 megát fogsz feltelepíteni belőle. Hacsak nem melóban, suliban töltöd az image-t és otthon rakod fel net nélkül, mert akkor stornó.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#1786) bambano válasza ngabor2 (#1772) üzenetére


bambano
titán

A jigdonak csak akkor van értelme, ha van helyi gyors neten full mirrorja mellette. Ha nincs, akkor szerintem nem hatékony.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#1787) bnss válasza bambano (#1785) üzenetére


bnss
veterán

Csak az első DVD-t szedtem jigdo-val szinte full sávszélen, hamarosan jöhet install! :)

"Ép hardverben ép szoftver..."

(#1788) bnss válasza bnss (#1787) üzenetére


bnss
veterán

Bootolni tudok a DVD-ről, azonban telepíteni még nem telepítettem fel idő hiányában, majd talán holnap!. :R

"Ép hardverben ép szoftver..."

(#1789) pawee


pawee
tag

Hello

tudja vki hogy hogy kell az LKL keyloggernek megadni a keymap file-t azaz mit kell megadni? mert amiket próbáltam nem fogadta el :(
/etc/x11/xkb/xfree86/keymap.dir
/etc/vga/null.keymap

ezeket nem fogadta el, találtam vmi olyasmit hogy /usr/lib/kbd/keytables/us.map.gz

ezek közül egyikkel sem működött
köszi előre is!
:R :F

Minden input az ördögtől érkezik!

(#1790) bnss válasza bnss (#1788) üzenetére


bnss
veterán

Sikerült feltelepíteni a Debiat, de vmit elbaltázhattam, mert gnome felületet telepített, viszont én KDE-t szeretnék! :B A másik probléma, nem jöttem még rá, hogy hogyan s miként kell beállítani egy ADSL kapcsolatot! Segítenétek?

Köszi előre is!

"Ép hardverben ép szoftver..."

(#1791) ngabor2 válasza bnss (#1790) üzenetére


ngabor2
nagyúr

kde-re: apt-get install kde
lehet, hogy van valami metacsomag is a kde-hez, majd utánanézek. vagy utánanézhetsz te is: apt-cache search kde

az adsl-hez: pppoeconf

(#1792) VladimirR válasza ngabor2 (#1791) üzenetére


VladimirR
nagyúr

pppoeconf (vagy van pppoeconfig is?)

(#1793) ngabor2 válasza VladimirR (#1792) üzenetére


ngabor2
nagyúr

igazad van. mondjuk én a pppo-ig szoktam eljutni, onnan a tab egészíti ki :D

(#1794) pawee válasza Bozz (#1) üzenetére


pawee
tag

sry, megkavarodtam, nem akartam hozz szólni...:D

[Szerkesztve]

Minden input az ördögtől érkezik!

(#1795) bnss válasza ngabor2 (#1791) üzenetére


bnss
veterán

Köszönöm ismét, ezt sikerült is, szépen fel is telepszik, de még mindig gnome... :(

Jah és ha tudotok valaminemű ajánlott irodalmat Debianhoz, azt is szívesen fogadom és akkor nem kérdezősködöm itt ennyit! :D

[Szerkesztve]

"Ép hardverben ép szoftver..."

(#1796) VladimirR válasza bnss (#1795) üzenetére


VladimirR
nagyúr

tegy fel egy xdm-et (vagy kdm, vagy gdm, vagy wdm => Bovebben: [link]), azzal a graf felulet indulasakor tudsz valtani, hogy melyiket akarod hasznalni

szerk.: most nezem, xdm nem jo, abban nem tudsz valtani a wm-ek kozt

[Szerkesztve]

(#1797) bnss válasza VladimirR (#1796) üzenetére


bnss
veterán

Sikerült telepíteni, mindjárt kiderül sikerrel jártam-e. viszont a pppoeconfig parancsot nem ''szereti'', lehet ennek oka, hogy a bootolás során ír egy errort, amikora hálózati eszközökkel bíbelődik?

KDE sikerült, köszi! :D

[Szerkesztve]

"Ép hardverben ép szoftver..."

(#1798) VladimirR válasza bnss (#1797) üzenetére


VladimirR
nagyúr

fentebb irtuk, hogy nem pppoeconfig, csak pppoeconf
es milyen hibat irt?

(#1799) bnss válasza VladimirR (#1798) üzenetére


bnss
veterán

Bocs, kimaradt, hogy ígyis-úgyis próbáltam! Ezt kapom: ''bash: pppoeconf: command not found''

"Ép hardverben ép szoftver..."

(#1800) ngabor2 válasza bnss (#1795) üzenetére


ngabor2
nagyúr

igazán jó, összefoglaló debian, vagy linux olvasnivalót nem tudok ajánlani. van egy, de az már pár éve elavult.

csak a /usr/share/doc könyvtárat, a man oldalakat és a howto-kat tudom ajánlani. esetleg a google-t. nomeg ha valamit nem tudsz, lehet kérdezni itt is.

a pppoeconf-os kérdésedre: apt-get install pppoeconf. a dvd-n rajta kellene lennie, és asszem azt be is veszi elsődleges forrásnak.

ha nem, akkor apt-cdrom add

(elég furcsa, hogy alapból nem teszi fel ezt a csomagot. legjobb emlékeim szerint nálam feltette. az ubuntu biztos, hogy felteszi, az meg a debből nőtt ki.)

progi/csomag keresésére az ubuntu topik 1. hsz-ában leírt módszert tudom ajánlani, apt-cache search kifejezés, vagy apt-cache search kifejezés1 | grep kifejezés2

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Debian GNU/Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.