Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Debian GNU/Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:47:06

LOGOUT.hu

Debian GNU/Linux

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1001) tierbatyo válasza WN31RD (#1000) üzenetére


tierbatyo
senior tag

Aha. Szóval, akkor azért frissített a testingből kb. 150 csomagot, mert új testing változat van.

Take a look to the sky just before you die

(#1002) T. Almeida


T. Almeida
senior tag

Gondoltam, letöltöm a netről az új Debiant, de 14 CD a full...
melyik CD-ket kell letölteni, hogy fel tudja telepíteni? A többit meg (ami kell) majd csomagkezelővel...
Thx!

(#1003) AlBundy válasza T. Almeida (#1002) üzenetére


AlBundy
aktív tag

Bővebben: link

Ma bejött egy kövér nő a boltba...

(#1004) T. Almeida válasza AlBundy (#1003) üzenetére


T. Almeida
senior tag

Köszönöm!

Valaki kipróbálta már az új kiadást? Tapasztalatok?
Mennyivel lett felhasználóbarátabb, mint az előző kiadás (ez szinte semennyire nem volt az :D )

(#1005) mobal


mobal
MODERÁTOR

sziaszto! szeretnék uhuról debianra váltani csak nemtom létezik e olyan cd íro progi mint a k3b de b alá? ha igen mi a neve? hát sajnso parancssorból gyér vok ezért kéne graf fel is. (gyk oan eccerű és könnyen kezelhető de nagy tudású cd író progit akarok)

2. mplayer van alapból a debben?

3. hány cdt töltsek le ,hogy jól tudjam használni? (alapprogi + felhaszprogik)

"Ott szimatol a sarkadban vasfogait csattogtatva, minden egyes hétköznapod: kirúzsozott medvecsapda."

(#1006) tierbatyo válasza mobal (#1005) üzenetére


tierbatyo
senior tag

Termeszetesen van k3b Debaian ala. Mplayer-t forrasbol kell feltenni. 1 CD eleg, ha utana tudsz netes install-t nyomni.

Take a look to the sky just before you die

(#1007) mobal válasza tierbatyo (#1006) üzenetére


mobal
MODERÁTOR

ok. akkor a k3b alap a deb alatt. jah az új 3.0 r00 -ra gondolok.

"Ott szimatol a sarkadban vasfogait csattogtatva, minden egyes hétköznapod: kirúzsozott medvecsapda."

(#1008) tierbatyo válasza mobal (#1007) üzenetére


tierbatyo
senior tag

Legujabb 3.1. De igazabol lenyegtelen, mert ha netrol frissitesz, akkor ugyis a legujabbra frissit.

Take a look to the sky just before you die

(#1009) Andrix


Andrix
csendes tag

Hello!
Sry ha volt már máshol ez a kérdés, de amit találtam ehhez kapcsolódót a hozzászolásokban az rajtam nem segített.
Szóval a problémám debian (kernel: 2.6.8-2-386) alá nforce4-hez tartozó driver telepítésével kapcsolatos. A drivert letöltöttem az nvidia honlapjáról, elindítottam az ''sh NFORCE......'' paranccsal, és végül is kaptam egy ERROR üzenetet az audio és a net telepítésénél is:
If you are using a Linux 2.4 kernel .... (ugyebár ez engem nem érint)
If you are using a Linux 2.6 kernel, please make sure that you have configured kernel sources matching your kernel installed on your system. If you speciefied a separate output directory using either the ''KBUILD_OUTPUT'' or the ''O'' KBUILD parameter, make sure to specify this directory with the SYSOUT environment variable or with the appropriate nvidia-installer command line option.
Eztán még leírja hogy nem sikerült az audio/net driver installálása és hogy a log fileba tudok bövebben utánna nézni, amiben igazából error ként csak ugyanez szerepel.
Előre is thx a helpet.

(#1010) tierbatyo válasza Andrix (#1009) üzenetére


tierbatyo
senior tag

Ebbol azt veszem le, hogy szerinte nem az a kernel fut, ami a kernel source config alapjan kellene futnia.

Take a look to the sky just before you die

(#1011) T. Almeida válasza mobal (#1005) üzenetére


T. Almeida
senior tag

A deb alapban nem tesz GUIt, úgyhogy jobb, ha hozzászox a parancssorhoz :)
Én kipróbáltam, azt visszatértem az UHUhoz...majd pár év linux gyak. után megpróbálom.
Meg aztán igazából az UHU tök jó...ok nincs, hogy váltsak, max. a kiváncsiság hajt más disztribek fele.

(#1012) raszputyin


raszputyin
senior tag

üdv!
hogy kell a gdm-et újraindítani?
a ''man gdm'' ír valami ''gdm-stop'', ''gdm-restart'' meg ''gdm-safe-restart'' parancsokról, de nem találok sehol semmit...

(#1013) raszputyin


raszputyin
senior tag

Debian Sarge 3.1r0 stable.
ami fura, az az, hogy gdm-binary nevű dolog sincs a wincsin, pedig illene neki, mert működik a cucc!
a processzeket nézegetve találtam 2 példányban is gdm nevűt, pedig állítólag az csak egy szkript, ami a gdm-binaryt futtatja! elavult az infóm? mi lehet?
vlsz le tudom állítani kézzel is, de ez érdekelne...

szerk.: ezt csináltam végül... remélem, nem ****tam el semmit :S
davids:~# kill 3371
davids:~# gdm
úgy tűnik, sikerült, amit szerettem volna... de ez olyan vandál :)


[Szerkesztve]

(#1014) raszputyin


raszputyin
senior tag

na remélem nem én leszek az utolsó, aki ír ebbe a fórumba...
a következő egy általános szituáció: a hivatalos Debian(ok) tartalmazzá(k) egy program X1, X2, ... verzióját. De én szeretnék egy másik, Y verziót telepíteni. felrakom a forrást, lefordítom. nincs valami olyan varázsige, amit a ''make install'' helyett mondva telepítés helyett egy rendes Debian csomagot kapok, amit felismer a csomagkezelő? Már csak a függőségek rendes kezelése miatt is jó lenne, meg amúgy...
Guruk? :R

(#1015) WN31RD válasza raszputyin (#1014) üzenetére


WN31RD
addikt

Nincs. (De a másik verziót tartalmazó Debian csomag forrását leszedve, az alapján, esetleg megcsinálhatod kézzel.)

''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

(#1016) raszputyin


raszputyin
senior tag

ez nagyon debil kérdés lesz, de elnézést, nem tudom...
hol lehet beállítani, hogy milyen daemonok induljanak rendszerindításkor?

(#1017) _Petya_


_Petya_
őstag

Üdv!

Valaki tudna segíteni?

Bővebben: link

Petya

Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

(#1018) dabadab válasza raszputyin (#1016) üzenetére


dabadab
titán

Alapba azok a daemonok indulnak el, amik fel vannak rakva :) (ill. van egy par, ami addig nem hajlando elindulni, amig rendesen be nem konfiguralod oket)

De a dolog ugy mukodik, hogy amikor bootol a gep, akkor belenez az /etc/rc5.d konyvtarba (ill az 5 helyen az a runlevel all, amibe belebootol - a runlevel parancs kiirja, hogy most hanyadikban vagy), es az ott levo, S-sel kezdodo scripteket elinditja (vagyis egy ''start'' argumentummal futtatja) - az inditas sorrendjet a script nevenek masodik es harmadik karakteren talalhato szam hatarozza meg (vagyis eloszor S01qwe fut le, utana az S02asd, stb). Ezek a scriptek csak symlinkek az /etc/init.d-be, vagyis ha vmi nem kell, akkor azt kitorolheted, utana meg ujrarakhatod.

DRM is theft

(#1019) dabadab válasza raszputyin (#1014) üzenetére


dabadab
titán

Ha a csomagot felkeszitettek ilyesmire, akkor a forrasban van egy debian directory.
Bemesz a forras legfelso dirjebe, es kiadsz egy ''debian/rules binary'' v. ''debian/rules package'' v vmi hasonlo utasitast (ha belenezel a debian/rules-ba, akkor latszik, hogy mik vannak), es legyartja a csomagot.
Biztos van vmi algoritmus, ami kiadja, hogy pontosan hogyan hivjak a target-et, de errol nem tudok nyilatkozni.

DRM is theft

(#1020) Tapsi


Tapsi
addikt

Szijasztok!

Most ismerkedem a Debian-al, és az lenne a problémám, hogy a KDE-t angolul rakta fel, és utolag a csomagkezelőben sem láttam hozzá magyar pack-ot!Ez mindenkinél igyvan, vagy énszurtam el valamit?
3.1-es rendszerről van szó!

(#1021) WN31RD


WN31RD
addikt

No, meguntam a Sarge-ot, laptopon frissítettem Etch-re. ;]
stunnel4 beszart, a többi cucc, amit próbáltam, úgy tűnik, működik... meglátjuk... :D

''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

(#1022) dabadab válasza Tapsi (#1020) üzenetére


dabadab
titán

apt-get install kde-i18n-hu

DRM is theft

(#1023) dabadab


dabadab
titán

Ujabban latom, hogy a csomagoknal megjelent egy ''Tag'' nevu mezo is. Ez mire (lesz) jo?

DRM is theft

(#1024) WN31RD válasza dabadab (#1023) üzenetére


WN31RD
addikt

Szerintem ez pl. elég beszédes (azaz nyilvánvaló, mire akarják használni): :)
Tag: game::puzzle, use::gaming, uitoolkit::gtk, suite::gnome

Szerk.: Ld. Bővebben: link, Bővebben: link

''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

(#1025) WN31RD


WN31RD
addikt

Enyém az 1024-es hozzászólás! Oh, yeah. :DD :DDD

(Aki a 4096-ot elhappolja előlem, repül... ;) :)))

''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

(#1026) Tapsi válasza dabadab (#1022) üzenetére


Tapsi
addikt

Csomaglisták olvasása... Kész
Függőségi fa építése... Kész
E: Nem található a(z) kde-i18n-hu csomag:O

(#1027) WN31RD válasza Tapsi (#1026) üzenetére


WN31RD
addikt

Valamit elronthattál, mert annak a csomagnak ott kellene lennie: Bővebben: link

''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

(#1028) ngabor2


ngabor2
nagyúr

Itt hátha többen tudják a választ...
Érdekes problémára lettem tegnap figyelmes. Feltettem a GKrellm-et, ami azelőtt gyakorlatilag nem okozott látható/érezhető procihasználtságot. Most viszont egyrészt állandó 20%-os terhelést jelentett, de az egeret is megfogta, alig lehetett használni a gépet. A top szerint is ez használta. Miután leállítottam, a hiba megszűnt, tehát 100%, hogy ehez volt köze. A rendszer friss Debian Sarge, 1. cd-ről feltéve, majd netről frissítve/tovább telepítve. Más is tapasztalt ilyet?
Azelőtt Sid alatt rendesen ment, csak azt a rendszert sikerült hazavágnom.

A másik probléma: Samsung ML1420 nyomtató. Látszólag a CUPS mindent rendben talál, feltesz mindent, viszont mikor mondom neki, hogy próba, a nyomtató csak áll. Tegnap már elég későn estem neki ahoz, hogy ne legyen lelki erőm túl sokat próbálkozni vele. Valaki indulási pontot esetleg? Már eléggé megszoktam a Debiant, nem szívesen váltanék Ubuntura.

(#1029) Tapsi válasza WN31RD (#1027) üzenetére


Tapsi
addikt

Sajna a csomag nemvolt a gépen, de erről a linkről letöltve a deb-t már jó!
Thx a helpért! Lesz majd még pár kérdésem, ha nemnagygáz...még kezdő vagyok linuxban:)

Nnah, itt is lenne a következő: Hol találom a windowsos partíciókat?
a /dev -ben kéne lennie, nem? De ott nincs, vagyis vannak hd-k de file-ok és nem könyvtárak!
Vagy a hozzáféréshez root jog kell? előre is thx a választ!

[Szerkesztve]

(#1030) ngabor2 válasza Tapsi (#1029) üzenetére


ngabor2
nagyúr

Ahoz, hogy elérd őket, mountolni kell egy könyvtárba, pl. /mnt/win alá. A C meghajtóról feltételezem, hogy wines szokás szerint a pri master vinyó 1. partíciója. Ha igen, akkor az a /dev/hda1 lesz. Ha NTFS-es, akkor csak olvasni tudod, ha FAT32, akkor írni is. Tehát:
mount /dev/hda1 /mnt/win -t vfat (vagy ntfs)

Lehet még cifrázni, ha estig nem jön kiegészítés (kizártnak tartom), akkor otthonról egy pár példát felsorolok, ami jól működött.

(#1031) Tapsi válasza ngabor2 (#1030) üzenetére


Tapsi
addikt

Köszi, kifogom probálni a dolgot, NTFS a partíció, amiből mindjárt 2 is van!
A C: a Win Xp , a D: pedig adatok(film,zene,stb..)!
Tehát NTFS-re nemtudok irni Linux alol?

(#1032) ngabor2 válasza Tapsi (#1031) üzenetére


ngabor2
nagyúr

Jelenleg sajnos üzembiztosan nem. Az ms nagyon titkolja a pontos leírását, eddig csak az olvasást sikerült normálisan megcsinálni. Ezlrt használok fat32-t, ha win és Linux között kell szállítani cuccot. Igaz, akkor 4GB-nál nagyobb file-okat nem lehet szállítani.

Olyan fs-ről még nem hallottam, amit mindkettő alapból tud rendesen jrni-olvasni, és nincs méretkorlát. Win alatt is lehet olvasni az ext2/3-t, meg a reiserfs-t, talán egyebeket is, írni viszont a win miatt nem biztonságos.

[Szerkesztve]

(#1033) Tapsi válasza ngabor2 (#1032) üzenetére


Tapsi
addikt

Igen, ezekről tudtam énis, de arrol nem, hogy NTFS-re nemlehet irni!
Áhhh, fos M$!

(#1034) ngabor2 válasza Tapsi (#1033) üzenetére


ngabor2
nagyúr

Ezért repült tegnap, kemény 2 hetet bírt ki a gépen... mármint az XP. Csak az előtte nagyrészt elhalálozott Sidemet sajnálom egy kicsit.

(#1035) Tapsi válasza ngabor2 (#1030) üzenetére


Tapsi
addikt

A 2. particiót nemakarja bemountolni!:(
NTFS ay a filerendszer is!
vmi 5let?

(#1036) Tapsi


Tapsi
addikt

Nnah, az elozo problemat sikerult megoldani, de itt egy ujabb kerdes:
Lehetseges az 5.1-es hangkartyat ugy beallitani, hogy telleg 5.1-en szoljon?

(#1037) dabadab válasza Tapsi (#1035) üzenetére


dabadab
titán

''A 2. particiót nemakarja bemountolni!''

A ''nem mukodik'' helyett altalaban celravezetobb a konkret hibauzenetet ideirni :)

DRM is theft

(#1038) Tapsi válasza dabadab (#1037) üzenetére


Tapsi
addikt

Tudom, de 1 oldalnyi hibauzit dobott ki, es a modok keresztrefeszitenek, ha bemasolok mindent!(Vegulis sikerult megoldani,szoval ezert sem eroltettem)!

(#1039) crab


crab
senior tag

holnap szeretném felrakni a debian-t, és netinstall verzió mellett döntöttem, fogok-e szívni vele? úgyértem, egyszerű a telepítés? tehát mondjuk egy uhu-hoz képest mi a helyzet? mire kell figyelnem? a gépe egy xp-s gépen kersztül éri el a netet. előre is köszi!:)

ja! olyat lehet-e csinálni, hogy már egy meglévő ntfs partícióbol kivágok egy darbot a debiannak? a dolog bonyolultságát fokozza, hogy ez a rendszer partíció, amin ráadásul csak 3 giga szabad hely van.. elég ez neki, már ha egyáltalán megoldható?

(#1040) tierbatyo válasza crab (#1039) üzenetére


tierbatyo
senior tag

3G szabad hely mostanság nem nagyon elég, ha tényleg használni is akarsz rajta progikat.

Take a look to the sky just before you die

(#1041) crab válasza tierbatyo (#1040) üzenetére


crab
senior tag

akkor letúrom a wint-t, és legalább az egész linux partició lesz!:)
erre van mód grafikus felületen telepítés közben?

mod: közben sikerült 5 giga helyet csinálni, de nem marad a win..

[Szerkesztve]

(#1042) tierbatyo válasza crab (#1041) üzenetére


tierbatyo
senior tag

Mármint mód arra, hogy ntfs-t legyaluld? Természetesen telepítés közben megkérdezi, hogy hova akarod telepíteni, mekkora partícióra stb.

Take a look to the sky just before you die

(#1043) crab válasza tierbatyo (#1042) üzenetére


crab
senior tag

ok, nyilvánvaló hogy kérdez, csak (számomra) az nem hogy mindezt graf felületen:)
na holnap meglássuk!:)

(#1044) tierbatyo válasza crab (#1043) üzenetére


tierbatyo
senior tag

Igazából Sarge telepítőt még nem láttam. :B Én még Woody-ról telepítettem, de már ott is megkérdezett mindent. :)

Take a look to the sky just before you die

(#1045) crab válasza tierbatyo (#1044) üzenetére


crab
senior tag

reméljük a legjobbakat, de az biztos, h holnap mindenképpen fent lesz a debian! :)

(#1046) tierbatyo válasza crab (#1045) üzenetére


tierbatyo
senior tag

Szívesen segítek, ha elakadsz. Általában itt vagyok a fórumon.

[Szerkesztve]

Take a look to the sky just before you die

(#1047) crab válasza tierbatyo (#1046) üzenetére


crab
senior tag

ok, köszi!:) holnap délelött fogok rá sort keríteni.

(#1048) _Petya_


_Petya_
őstag

Üdv!

Megpróbáltam feltenni a SUN-féle Java JRE-t és az SDK-t, fel is ment, de nem tudom beállítani hozzáa PATH-t. Ezt írtam:


export PATH=$PATH:/usr/local/java/bin



Így be is jön a javac parancsar a fordító, de csak addig jó, amíg nem zárom be a terminált, vagy nem indítom újra a gépet, mert akkor elfelejti.

Hogyan tudom maradandóvá tenni?

Petya

Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

(#1049) ngabor2 válasza _Petya_ (#1048) üzenetére


ngabor2
nagyúr

pl. a /etc/bashrc-be, vagy profile-ba beírod ezt a sort. Akkor minden belépéskor lefut.

(#1050) _Petya_ válasza ngabor2 (#1049) üzenetére


_Petya_
őstag

Ez OK, de akkor se látom, hogy a PATH többi része honnan töltődik be...

Petya

Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Debian GNU/Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.