Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2020-02-27 09:43:31

LOGOUT.hu

--- Még az új vizsgarendszer előtti információk, majd frissítjük! ---


Gyakran ismételt kérdések
Olvasd el a cikkeket itt.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#751) zsolti.22 válasza tusi_ (#750) üzenetére


zsolti.22
senior tag

Ezért sem álltam neki annak a résznek, mert nincs min dolgozni. Aaa je, azt hittem, hogy a könyv 10$, nem pedig az e-book, így már nem is érdekel :B

(#752) zsolti.22


zsolti.22
senior tag

Valaki korábban talán már leírta azt, amit most fogok. Frame-relayt csináltam 3 routerrel, 1-1 (R1-R2) fizikai interfészen, egy pedig multipointon (R3) csatlakozott az FR switchhez. Ez miatt mind a 3 router egy alhálózatban volt. A két fizikai interfésszel rendelkező routeren csináltam Lo0-t, majd meghirdettem a loopbackeket is az eigrp-vel, meg a mindhármójuk által használt hálózatot. Eleinte az R1 és az R2 nem látta egymás loopback hálózatát az irányítótáblájában, csak a multipointos R3. Ez eddig király. Neighbors táblában is csak az R3 látta mindkettőt. Kiadtam az R3 multipointos interfészén a no ip split-horizon eigrp 1-et, így már a két spoke router (R1 és R2) is látta egymás loopback hálózatát az irányítótáblában, viszont mégsem voltak egymás EIGRP szomszédai. Bár látszott az irányítótáblában az egy-egy loopback hálózat, a pingek mégsem mentek. Erről valahol már olvastam, de nem tudom, hogy hol és azt sem, hogy mit :D De rémlik ezzel kapcsolatban, hogy mintha így lenne jó.

(#753) sunyijanika válasza zsolti.22 (#752) üzenetére


sunyijanika
tag

Igen mert 2 fizikai meg egy multipoint intf. létezik, de ha R1 és R2-t is multipoint-ra állítod akkor a pingeknek mennie kell.

[ Szerkesztve ]

(#754) zsolti.22 válasza sunyijanika (#753) üzenetére


zsolti.22
senior tag

Akkor ez ilyen van-de-minek lehetőség? Csak az ICMP dobja le az ékszíjat?

(#755) Tsory válasza zsolti.22 (#752) üzenetére


Tsory
tag

Multipoint frame-relay esetén ahhoz, hogy a pingek menjenek, a spoke routereknek tudni kell pingetni egymást. Ehhez tudniuk kell, hogy az azonos alhálózatban lévő másik router merre van. Ehhez fel kell venni kézzel még egy frame-relay map parancsot a spoke routereken.

Pl. R2 192.168.1.2/24 -- DLCI201 -- FRSW --DLCI102 ---- R1 192.168.1.1/24 --- DLCI103 -- FRSW --- DLCI301 --- R3 192.168.1.3/24

Ilyenkor R2-n ki kell adni:

frame-relay map ip 192.168.1.1 201 broadcast
frame-relay map ip 192.168.1.3 201 broadcast

R3-n:

frame-relay map ip 192.168.1.1 301 broadcast
frame-relay map ip 192.168.1.2 301 broadcast

Így egy traceroute parancsnak érdekes kimenete lehet:

R2#traceroute 192.168.1.3

Type escape sequence to abort.
Tracing the route to 192.168.1.3

1 192.168.1.1 29 msec 28 msec 28 msec
2 192.168.1.3 64 msec * 56msec

Ekkor már a ping is meni fog.

A routing update-ek általában broadcast vagy multicast forgalommal mennek. Ezt alapból a routerek nem továbbítják. A frame-relay map parancs végén kiadott broadcast kiegészítéssel azonban ezeket a forgalmak is továbbításre kerülnek, így elvileg kiépülhet a szomszédsági viszony is a spoke routerek között, habár ezt ki kellene próbálni.

(#756) Tsory válasza zsolti.22 (#752) üzenetére


Tsory
tag

Itt van még néhány példa és magyarázat:
[link]

(#757) sunyijanika válasza zsolti.22 (#754) üzenetére


sunyijanika
tag

Végül is igen. most szerintem valós helyzetben úgy is vagy point-to-point -ot használsz ahol csak a dlci kell megadnod vagy multipoint-ot ahol ahogy "Tsory" írta hub és a spoke routereken is ki kell adnod a frame map ip parancsot a "broadcast" kiegészítés meg akkor kell amikor az updateket akarod engedélyezni azonban ez nem mindig kötelező gondolok itt az ospf-re mivel az egész más mint az eigrp.

(#758) FecoGee válasza sunyijanika (#757) üzenetére


FecoGee
Topikgazda

Igen, ott a DR/BDR-t kell okosan megválasztani (hogy kialakulhassanak a kapcsolatok)

(#759) Tsory válasza sunyijanika (#757) üzenetére


Tsory
tag

Nem csak az update-ek, de a szomszédsági viszony kiépítéséhez szükséges hello csomagok is multicastban mennek ospf és eigrp esetében is, így itt is szükség lehet a broadcast kiegészítésre.

(#760) zsolti.22 válasza FecoGee (#758) üzenetére


zsolti.22
senior tag

Most az ékszíjat a FD és RD résznél dobtam le.

(#761) Krix


Krix
őstag

Sziasztok,

Teljesen kezdő vagyok a Cisco-s témában és szeretnék nekiállni a CCNA-nak. Aztán majd tovább is, ha lesz rá lehetőségem. Ehhez szeretnék valami cuccot otthonra is, hogy tudjak gyakorolni. Találtam egy eladó készletet ami így nézne ki:

Routers - 1 X 2621, 1 X 2610, 3 X 3620
Switches - 1 X 2924XL, 2 X 2924M-XL

Az lenne a kérdésem, hogy ezek a modellek jók-e tanulásra? Támogatják-e azokat a funkciókat amik kellenek? Vagy pl. a 8-ból 4 használhatatlan, mert elavult, nem támogat bizonyos dolgokat stb.

150eu lenne az egész ami kb. 45eFT. Ennyit biztos áldoznék rá, ha ezekkel el lehetne indulni és esetleg még a későbbiekben CCNP-re is jók lennének.

If it is not broken then don't fix it!

(#762) tusi_ válasza Krix (#761) üzenetére


tusi_
addikt

A routerek jók lesznek, de a switchek lehetnének kicsit combosabbak. Nekem is van egy 2924-esem, de ha lehet, akkor inkább a 2950-el konfigolok.

2924 csak a sima stp tudja, ether chanelt egyáltalán nem, a "do" parancsot nem ismeri és a range-t sem, ha sok interfészt akarsz konfigolni, akkor egyesével kell...
Előnye, hogy tudja mind a 802.1q és isl trunkokat is és persze az ára is jobb.
Bár ennyiért szerintem simán megéri, nekem az egyik routerem került ennyibe.
Azt nézd meg, hogy wic serial modul van e bennük, mert a 2621-esen kívűl mindnek csak egy fe portja van. (back-to-back hez kelleni fog a serial)

CCNP-hez egyik sem jó, ahhoz kicsit mélyebben kell a zsebbe nyúlni

[ Szerkesztve ]

eat, sleep, play, replay

(#763) f_sanyee válasza Krix (#761) üzenetére


f_sanyee
senior tag

szerintem meg a routerek sem jok, a 3620asokra nincs 12.3astol ujabb ios, nincs fe port. a 2610esen pedig van egy 10megas port ami nem sok. a 2621-es az elmegy. a switchekrol meg fent leirtakkal egyetertek, nem a legjobb valasztas.
ha ezekkel fel is keszulnel CCNA-ra esetleg, de CCNP-re mar nem jo hardverek.

(#764) tusi_ válasza f_sanyee (#763) üzenetére


tusi_
addikt

A 3620-s ban igazad van, ténnyleg nincs fe portja. A 12.3 IOS ccna ra meg szvsz még elég. A 10 mb port meg tényleg nem jó filmeket letölteni, de ahhoz hogy működő képes legyen egy virtuális háló, ahhoz bőven elég. Ha használni is kéne, akkor tényleg gáz lenne. Van két 1900-s switchem otthon, azok is 10 mb-sek, hát nem szívesen kötném be VOIP-on kívűl bármire is :)

eat, sleep, play, replay

(#765) f_sanyee válasza tusi_ (#764) üzenetére


f_sanyee
senior tag

router on a stickhez szerintem kell a fe.

(#766) tusi_ válasza f_sanyee (#765) üzenetére


tusi_
addikt

Megint ott a pont :)

eat, sleep, play, replay

(#767) zsolti.22


zsolti.22
senior tag

Szerintem egyelőre nem kell venni semmilyet, ott a Packet Tracer, az "mindent" tud, ami a CCNA-hoz bőven elég! A csóró szólt belőlem :D

Amúgy meg a CCNP ROUTE-hoz meg egyelőre jó a GNS3 (remélem, hogy az egész ROUTE tananyaghoz elég), majd csak a SWITCH modulhoz kell venni 80ezerért 2 db 3550-es switch.et. Összességében én amondó vagyok, hogy a mai pénzsóher világban egyelőre bőven jó a szimuláció :)

Sőt, azt mondják egyesek, hogy még a SWITCH-hez kellő dolgokat is lehet szimulációval megcsinálni .D

[ Szerkesztve ]

(#768) FecoGee


FecoGee
Topikgazda

CCNA: Packet Tracer
CCNP ROUTE: GNS3
CCNP SWITCH: Catalyst 3560 (vagy 3550), Catalyst 2960 (vagy 2950)

3550-es jóval olcsóbb mint a 3560-as és CCNP-hez elég (CCIE-hoz nem a Layer2-es QoS-ek miatt).

Egyébként érdemes kiindulni egy CCIE laborból:

INE CCIE Lab

(#769) FecoGee válasza zsolti.22 (#760) üzenetére


FecoGee
Topikgazda

Reported distance es feasible distance. FD alapján számol a router, ha RD<FD egy olyan routertől ami nem successor akkor feasible successor a route. Dióhéjban ennyi. :)

[ Szerkesztve ]

(#770) Krix


Krix
őstag

Köszönöm a segítséget mindenkinek. Akkor ezt a vásárlást most elnapolom. Megkérdezem, hátha tudok szerezni kölcsön pár cuccot bentről.

If it is not broken then don't fix it!

(#771) tusi_ válasza FecoGee (#769) üzenetére


tusi_
addikt

Tehát a feasible distance a megvalósítható távolság, a reported distance pedig a másik routertől kapott "jelentett"távolság, amihez még hozzá jön ugye a két router közötti költség.

[ Szerkesztve ]

eat, sleep, play, replay

(#772) tusi_ válasza FecoGee (#768) üzenetére


tusi_
addikt

A 2950 is jó lenne CCNP-hez ?

Mac address listet nem tud. Illetve újabb IOS-ekkel nem próáltam, azokkal lehet menne?? Egyszerűbb lenne a 2950, mind árban, mind beszereezhetőségben.

[ Szerkesztve ]

eat, sleep, play, replay

(#773) sunyijanika válasza tusi_ (#772) üzenetére


sunyijanika
tag

Nem jó a 2950-s ccnp-hez, mert az Layer2 switch neked meg Layer3-s kell! (nem támogat olyan funkciókat amikre neked szükséged lenne ccnp switchez)! Persze ha már van akkor azt remekül felehet használni pl. egy 3550 mellé, de akkor is fog kelleni legalább 2db Layer3-s. ha teljes mértékben szeretnél felkészülni, akkor nem tudod megúszni.

(#774) zsolti.22


zsolti.22
senior tag

Ez az FD és RD (AD) világossá vált, csak a könyvben úgy fel van vezetve, hogy pont a lényeget téveszti el az ember. Tehát: az EIGRP router a szomszédjai közül a legkisebb FD-jűt fogja beletenni a route táblájába, majd a (legkisebb FD-jű szomszédját kivéve, mivel az lett a successor - és itt kavarodtam be) megkeresi a legkisebb RD-jű (AD-jű) szomszédját, és az lesz a feasible successor, ami successor lesz, ha az éppen aktuális successor út elhal.
Volt itt még a bandwidth paraméter, meg az ip bandwidht-percent parancs. A könyv szerint először a bandwidth parancs által megadott értéket fogja figyelembe venni a router, majd elossza annyival, ahány PVC osztozik egy interfészen, és csak ezután veszi figyelembe a %-os beállítást. Na most, mivel osztásról van szó, tök mindegy, hogy mi a sorrend, hiszen ha a 300-at osztom (a beállított sávszél) 3-mal (3 PVC miatt) és annak veszem a 20%-át (beállított sávszél), az ugyanannyi, mint a 300-nak a 20%-a osztva hárommal.
Ez az offset-list még tök érdekes. Belemanupulálok az EIGRP FD és RD-jébe egyszerre, interfészre kiadott iránytól függően megadott értékkel, és ezzel az értékkel növelődik ez az összetett mérték (FD + RD).
Szerintem ezt a delay dolgot, hogy egyik mikrosec-ben írja, a másik meg 10 mikrosecben, eléggé bekavar :)

(#775) f_sanyee válasza zsolti.22 (#774) üzenetére


f_sanyee
senior tag

Meg mindig nem erted. szomszedokat nem kell idekeverni.
a route a legkissebb FD-vel lesz a successor, ami bekerul a route tablaba, faisible successor az a route lehet aminel az RD kissebb mint a successor FD-je.

(#776) zsolti.22 válasza f_sanyee (#775) üzenetére


zsolti.22
senior tag

Na jó, de egy routernek a következő ugrás egy megadott hálózatba nyilván egyik szomszédja lesz. Értem én ezt

(#777) FecoGee válasza sunyijanika (#773) üzenetére


FecoGee
Topikgazda

Hello,

access switchnek jó az. A 3550-esek pedig a disztribúciós rétegnek. VTP-t, STP-t, L2 Po-t, DHCP Snoopingot, ARP inspection-t, Source Guard-ot gyakorolni lehet vele. A HSRP/VRRP-t meg 3550-eseken. GLBP-t meg a 6500-ason lehetne jól :).
Ezért szerintem használható a 2950-es a SWITCH-hez.

(#778) FecoGee válasza tusi_ (#772) üzenetére


FecoGee
Topikgazda

Hello,

tudnia kell. A MAC lista a switch működésének alapfeltétele!
Próbáld ki kötőjellel:

ne show mac address-table hanem show mac-address-table. Régi IOS-eken és pl. a 6500-asokon is így működik.

(#779) tusi_ válasza FecoGee (#778) üzenetére


tusi_
addikt

Basszus. Mac ACCESS listet akartam írni. Sorry :D

eat, sleep, play, replay

(#780) tusi_ válasza FecoGee (#777) üzenetére


tusi_
addikt

Ami megy a 2950-en
- sima ACL
- VTP,STP, PVST, RSTP
- DHCP snooping ( bár kijelölve 1 trust portot, elfogad máshonnan is dhcp-t :F )
- Bpdu guard, root guard

Ami nem megy:

- Arp DAI
- Bpdu filter

Sajnos nem úszom meg a 3550-t. Csak bazi nehéz szerezni. 90$ mire ideér vagy 140$. Ezt szorozva 4-el..... :Y

eat, sleep, play, replay

(#781) f_sanyee válasza tusi_ (#780) üzenetére


f_sanyee
senior tag

miert a vilag vegerol rendelsz ha lehet kapni a szomszedba is?

(#782) zsolti.22 válasza f_sanyee (#781) üzenetére


zsolti.22
senior tag

Így igaz, Mo-n is adnak el 3550-eset!

(#783) tusi_


tusi_
addikt

40 ropi /db

eat, sleep, play, replay

(#784) f_sanyee válasza tusi_ (#783) üzenetére


f_sanyee
senior tag

van az 30ert is ha jobban szetnezel.
[link]

[ Szerkesztve ]

(#785) tusi_ válasza f_sanyee (#784) üzenetére


tusi_
addikt

Szupi.

eat, sleep, play, replay

(#786) sunyijanika válasza FecoGee (#777) üzenetére


sunyijanika
tag

Szia!

Persze, hogy használható, de ahogy te is tudod nem mindenre. tusi azt szerette volna tudni, hogy a 2950 típus elég-e a SWITCH-hez, de valljuk be, hogy nem elég. ezért írtam én is h egy 3550 mellett jól lehet használni :)

(#787) FecoGee válasza sunyijanika (#786) üzenetére


FecoGee
Topikgazda

Szia!

Igen, egyetértünk :)!

(#788) zsolti.22


zsolti.22
senior tag

Valaki írta korábban, hogy nem veszi meg a 640-553-as CCNA Security könyvet, mert megvárja, míg lesz új. Hát van már 640-554-es könyvecske: [link]

(#789) f_sanyee válasza zsolti.22 (#788) üzenetére


f_sanyee
senior tag

en irtam. ez meg nem a vegleges valtozat, ez mar van regen.

(#790) zsolti.22


zsolti.22
senior tag

Tessen szíves lenni valaki, aki CCNP-s leírni, hogy minimálisan milyen eszközök kellene a SWITCH-hez!

Nekem van egyetlen darab 2621XM routerem és ennyi. Arról tudok még, hogy kettő darab 3550-es switch kell még. Mit kellene még vennem (pontos típusokat várnék elsősorban, pl: WS-C3550-48-SMI)?

[ Szerkesztve ]

(#791) FecoGee válasza zsolti.22 (#790) üzenetére


FecoGee
Topikgazda

3550-esbol amennyi lehet. Kettovel is el tudsz indulni, a fhrp-okat ki tudod veluk probalni. 4 db lenne a legjobb, de nyilvan penz kerdese :).
Ha CCIE is szoba johet akkor 3560-asra is szukseged lehet a QoS miatt.
SMI-t vesznek sokan es meghackelik EMI-re; ha legalis akarsz maradni akkor EMI kell.

[ Szerkesztve ]

(#792) zsolti.22 válasza FecoGee (#791) üzenetére


zsolti.22
senior tag

Mi a különbség? Gondolom nem elektromágneses impulzushoz van köze :) És egyébként ez a 2 v. 4 swtich (3550 v. 3560) elég ? Meg mondjuk nekem a 2621XM mellé még egy 2621XM és akkor már jó vagyok teljesen a CCNP-re?

(#793) FecoGee válasza zsolti.22 (#792) üzenetére


FecoGee
Topikgazda

EMI: enhanced, SMI: standard image. Az EMI tud advanced ip service-eket.
4 azert jo mert 2 disztribucio + 2 access switch a topologia amire epul pl. a lab guide is.
En routert nem hasznaltam, csak gns3-at. De TSHOOT-hoz jol jon a fizikai router gyakorolni, hozza tudod kotni a switchekhez es nem kell muveszkedni halokartyaval es gns3-mal.

[ Szerkesztve ]

(#794) FecoGee


FecoGee
Topikgazda

• Advanced IP routing protocols for load balancing and constructing scalable LANs:

–Open Shortest Path First (OSPF)

–Interior Gateway Routing Protocol (IGRP) and Enhanced IGRP (EIGRP)

–Border Gateway Protocol (BGP) version 4

• WCCP to allow switch interaction with a cache for the purpose of redirecting content requests to a cache and performing basic load balancing across multiple caches

• PBR to allow specific policies to be implemented by causing selective traffic to take different paths

• Protocol-Independent Multicast (PIM) for IP multicast routing within a network that enables the network to receive the multicast feed requested and for switches not participating in the multicast to be pruned-support for PIM sparse mode (PIM-SM), PIM dense mode (PIM-DM), and PIM sparse-dense mode

• Distance Vector Multicast Routing Protocol (DVMRP) tunneling for interconnecting two multicast-enabled networks across non multicast networks

(#795) f_sanyee válasza zsolti.22 (#792) üzenetére


f_sanyee
senior tag

2 router meg CCNA-ra is keves, 4-el mar lehet kezdeni valamit.

(#796) zsolti.22 válasza f_sanyee (#795) üzenetére


zsolti.22
senior tag

routerem sem volt, mégis meg van a CCNA

(#797) f_sanyee válasza zsolti.22 (#796) üzenetére


f_sanyee
senior tag

nyilvan hasznaltal valamilyen szimulatort, ami nem egy routert szimulalt.

(#798) zsolti.22 válasza f_sanyee (#797) üzenetére


zsolti.22
senior tag

természetesen, nevezetesen a Packer Tracer-t

(#799) FecoGee


FecoGee
Topikgazda

A Boson-nak is van egy szimulátora (Boson Netsim for CCNP), sok laborral, azt is ki lehet próbálni. Nekem demo alapján nem jött be.

(#800) zsolti.22


zsolti.22
senior tag

NA megpróbálkozok ezzel az SDM-mel

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.