Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2020-02-27 09:43:31

LOGOUT.hu

--- Még az új vizsgarendszer előtti információk, majd frissítjük! ---


Gyakran ismételt kérdések
Olvasd el a cikkeket itt.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1651) tusi_ válasza tusi_ (#1650) üzenetére


tusi_
addikt

Ilyen a mesében nincs. Most ugyanazokkal a parancsokkal megy. 3389-en betudok lépni a másik gépbe, de nem megy a ping, ahogy akartam is. Fáradtak voltak a switchek? :DDD

eat, sleep, play, replay

(#1653) tusi_ válasza FecoGee (#1652) üzenetére


tusi_
addikt

csak ne legyen áramszünet, mert akkor lehet consolozni :D

eat, sleep, play, replay

(#1654) FecoGee válasza tusi_ (#1653) üzenetére


FecoGee
Topikgazda

Yepp!

(#1655) tronic válasza FecoGee (#1652) üzenetére


tronic
tag

Minap az egyik este volt időm picit játszani :). Gondoltam frissítem a 3560-as switchen az IOS-t (web admin felülettel > c3560-ipservicesk9-tar.150-2.SE.tar). Sajnos ami a routereken megy "archive tar /xtract tftp://...." az a switchen nem megy :(. Kis kutakodás után találtam az alábbi pofás parancsot "archive download-sw /overwrite /reload tftp://192.168.1.27/c3560-ipservicesk9-tar.150-2.SE.tar". Kicsit iterált a kitömörítéssel és a CRC ellenőrzéssel, majd miután lefutott a vas ellenőrzése (hogy egyáltalán támogatja-e az adott IOS verziót) reload és kész. A boot paraméterek beállítása is automatikusan megtörtént, mivel tar fájlok esetében nem a flash gyökérben van az img, továbbá az /overwrite szerintem magáért beszél :)).

'Tipikus esete annak, amikor génmanipulálgatanak össze-vissza és a végén kijön belole valami véletlenül...:)''

(#1656) zsolti.22


zsolti.22
senior tag

Ma reggel próbálkoztam egy EIGRP hálózattal, amin passive-interface default és ip authentication-ok vannak konfigurálva. A gyakorlás kedvéért még az 5 meglévő EIGRP routerhez hozzácsaptam kettőt, amin IPv6 tunnelinget akartam csinálni, de az AUTH miatt valószínűleg nem megy. A tunnel source interfészen van ip authe, és biztos ami biztos a tunnel0-ra is állítottam be. Működhet ez így?

(#1657) tusi_


tusi_
addikt

Beüzemeltem Windows alatt is a GNS3-t. Hát nagyon régen nem volt windowsom, de már nem is csodálom, hogy nem hiányzott.

Nemsokára elkezdem - folytatom - a routingot, jövök majd én is, ha elakadok. Az én gyengeségem a frame-relay, ott zaklatok majd mindenkit.

eat, sleep, play, replay

(#1658) robesz87


robesz87
tag

Sziasztok!

CCNA discovery elég a vizsgára vagy az exploration is kell?
Esetleg Exploration anyaga van valakinek?

(#1659) robesz87


robesz87
tag

Egyáltalán van valami különbség köztük? :)

(#1660) f_sanyee válasza robesz87 (#1659) üzenetére


f_sanyee
senior tag

van kulonbseg. CCNA Curricula Overview
de ha nincs netacad accod akkor egy konyvvel jobban jarsz.

(#1661) robesz87 válasza f_sanyee (#1660) üzenetére


robesz87
tag

Hogyan lehetek netacad tag, illetve mivel jár ez? Elérhető lesz az összes CCNA, IT Essentials, CCNP tananyag?

(#1662) f_sanyee válasza robesz87 (#1661) üzenetére


f_sanyee
senior tag

ugy lehetsz tag hogy olyan suliba jarsz ahol van cisco akademia pl, es nem ferhetsz hozza minden temahoz, csak azt amit neked oktatnak ha ccna akkor ccna tananyagot elered online, ha mas akkor mast.

(#1663) FeRkE válasza robesz87 (#1658) üzenetére


FeRkE
őstag

Érdemesebb az Official Exam Certification Guide-ból tanulni. Én külön csinálom a CCNA-t, ICND1+ICND2. Az első részre elég volt a Discovery 1-2 része, viszont utólag átolvastam az első részhez tartozó könyvet, és hát volt 1-2 újdonság számomra. A második részt már egyből az Official Guide-ból tanulom (úgy hogy korábban már áttanultam a Discovery ide vonatkozó 3-4 fejezetét), és itt már jóval több az újdonság a Discoveryhez képest, ez részletesebb meg olyan dolgok is vannak benne, ami Discoveryben nem volt.
Persze vannak kivételek, az egyik srácnak sikerült a fórumról a CCNA úgy, hogy csak a Discoveryből tanult, de ha biztosra akarsz menni, akkor inkább ebből a vizsgára felkészítő könyvből tanulj szerintem.

Ja és olvasd át a fórumot is, annyira nincs sok bejegyzés benne, de nagyon sokat lehet belőle tanulni szerintem.

[ Szerkesztve ]

(#1664) FeRkE


FeRkE
őstag

Tegnap én is frissítettem IOS-t a két 2950-esen (még 2001-es volt rajta, gyári állapotú volt). Az elsőn sikerült simán, a másodiknál meg egy ideig nem látta egymást a laptop meg a switch, pedig mindent pont ugyanúgy csináltam, mint az elsőnél. Aztán rájöttem, hogy az AVG tűzfala kavart be, letiltás után már nem volt gond, úgyhogy erre is érdemes figyelni a folyamatnál (persze ez gondolom csak nekem "kezdőbb" usernek okozott gondot, de azért gondoltam leírom :)

(#1665) Funthomi


Funthomi
aktív tag

Sziasztok!

Egyszerű és alap kérdés, de nem tiszta. A CDP alapértelmezett vagy nekünk kell azt nekünk engedélyeztetni a konfigban?

YOLOska

(#1666) sunyijanika válasza Funthomi (#1665) üzenetére


sunyijanika
tag

Cisco Routereken és Switcheken - Cisco IOS-sel - a CDP alapértelmezetten engedélyezve van.

[ Szerkesztve ]

(#1667) Funthomi válasza sunyijanika (#1666) üzenetére


Funthomi
aktív tag

Köszönöm! Az az igazság, h én is így tudtam, de volt, ahol rossz infókat találtam. :(((

YOLOska

(#1668) klambi


klambi
addikt

szevasztok!

Tanulmányozza az ábrát! A hálózati rendszergazda az ábrán látható parancsokkal konfigurálja az R1 és R2 forgalomirányítót. adminisztrátor meggyőződik arról, hogy az 1. rétegbeli kapcsolat a két forgalomirányító között megfelelően működik. Ennek ellR1 nem képes az R2 soros interfészét pingelni.
ebben szeretnék megerősítést kérni, erre én azt a választ adtam hogy:

A két forgalomirányítón különböző beágyazást konfiguráltak.
ez ugye igaz?
:R

"Mond szépen angolul: Gyors róka!"

(#1669) sunyijanika válasza klambi (#1668) üzenetére


sunyijanika
tag

Igen igaz. - A cisco routerek a hdlc-t használják alapértelmezetten - A beágyazásnak mindkét oldalon egyezni-e kell, különben a szomszédsági viszony sose épül fel.

[ Szerkesztve ]

(#1670) klambi válasza sunyijanika (#1669) üzenetére


klambi
addikt

köszönöm!
a ppp az elvileg jobb nem?

[ Szerkesztve ]

"Mond szépen angolul: Gyors róka!"

(#1671) klambi


klambi
addikt

na megint 1 olyan kérdésbe ütköztem amiben nem vagyok 100% biztos...

Mely útvonalak kerülnek automatikusan a szomszédos forgalomirányítók irányítótábláiba, ha az irányító protokollal a közvetlenül kapcsolódó hálózatokról cserélnek információt? (1 válasz)
a dinamikus útvonalak
b statikusútvonalak
c alapértelmezett útvonalak
d közvetlenül kapcsolódó útvonalak

namármost én úgy emlékszem, hogy a szomszédos irányítók táblát cserélnek egymással, de a saját táblájában ezek mind benne vannak, de akkor ezekszerint valamit félreértettem... :W

"Mond szépen angolul: Gyors róka!"

(#1672) FecoGee válasza klambi (#1671) üzenetére


FecoGee
Topikgazda

Komolyan mondom szabalyosan idegesito ez a magyaritas... Iranyito protokoll, iranyitott protokoll... Csak vizsgan majd me legyen gond a routing/routed protocol megkulonboztetese. :)

(#1673) klambi válasza FecoGee (#1672) üzenetére


klambi
addikt

amúgy borzasztó az igaz... elég értelmetlen, néha nem értem elsőre mit is akar mert ugye az angolhoz szokik hozzá az ember...

ja végül te mit mit mondasz? :)

[ Szerkesztve ]

"Mond szépen angolul: Gyors róka!"

(#1674) sunyijanika válasza klambi (#1670) üzenetére


sunyijanika
tag

A PPP standard tartalmaz egy protocol field-t ami azonosítani tud egy csomag típust egy kereten belül, azonban a HDLC standard nem rendelkezik ilyen mezővel. Így a cisco fogta és készített egy cisco proprietary HDLC-t ami csak cisco eszközökön használható és tartalmazza a protocol field-t.

Végül is jobb mivel tudsz hitelesítést beállítani.

[ Szerkesztve ]

(#1675) tusi_ válasza Funthomi (#1665) üzenetére


tusi_
addikt

Alapból van. Ha le akarod tiltani a no cdp run global paranccsal lehet, illetve interfészen a no cdp enable. Ez utóbbi jobb megoldás, mert az első minden int-en letiltja.

eat, sleep, play, replay

(#1676) Funthomi válasza tusi_ (#1675) üzenetére


Funthomi
aktív tag

Ezért járok ebbe a fórumba :D Ezt nem tudtam teljesen (mármint h interfészenként is lehet tiltani a cdp-t). Köszi az infót!

YOLOska

(#1677) klambi válasza klambi (#1671) üzenetére


klambi
addikt

na valaki?

"Mond szépen angolul: Gyors róka!"

(#1678) crok válasza klambi (#1671) üzenetére


crok
Topikgazda

Szerintem ennek a kérdésnek épp csak van köze a hálózatokhoz, ez
csak szövegértelmezés. Ha a közvetlen kapcsolódó utakról cserélnek
információt akkor a szomszédoknak a saját közvetlen kapcsolódó út-
jaidat küldöd el. Alapból ebben benne van a szomszéddal összekötő út,
de ha több utad is van akkor azokat is átküldöd, nem?

Ha egy hozzászólásomban linket látsz az hasznos referencia, hivatkozás vagy leírás és erősen ajánlott vagy minimum érdemes elolvasni. A Logout bejegyzéseim tele vannak hasznos Android tippekkel-trükkökkel, alkalmazásajánlással..

(#1679) f_sanyee válasza klambi (#1671) üzenetére


f_sanyee
senior tag

ha automatikusan cserelnek utvonalakat akkor dinamikus utvnalak kerulnek a tablaba. legalabbis en igy ertelmeznem.

(#1680) crok


crok
Topikgazda

És hogy miért jobb (szerintem) a PPP?
- lehet azonosítást kérni (CHAP/PAP)
- lehet alinterface-eket csinálni (HDLC-n nem lehet)
- az alinterface-eket lehet külön VRF-be tenni
- remekül lehet szabályozni a forgalmat rajta (QoS service-policies)

De sose felejtsétek el a HDLC-t, mert a legegyszerűbb BERT tesztet
HDLC-vel lehet megcsinálni: ha egy serial link-re teszel/tetetsz hurkot
és az interface-t átállítod HDLC-re és adsz egy kamu IP címet hozzá
akkor ha a saját IP címedet pingeled és van válasz akkor a link jó,
megspékelhetitek egy kis ping x.y.z.w data FFFF size 1500 va re 1000
paranccsal és ez csinál 1500 byte-os pinget, amiben minden adat bit
1-es (ez fontos egy soros volnal esetén, mert ellenőrizhető, hogy a
vonalon minden multiplexer és repeater jól forgatja-e a biteket, esetleg
a scrambling jól működik-e), megvizsgálja hogy a küldött csomag
tartalma megegyezik-e az érkezett tartalmával. Még mielőtt megkérdezi
valaki, hogy dehát ha a saját IP-met pingelem akkor csak magamat
pingelem -> nem, soros vonalon nem tudod magadat pingelni, mivel
a router maga nem ismeri a saját IP-jéhez tartozó L2 címet, így a saját
IP-jére kimenő csomagot is kiküldi azon az interface-en, ami a routing
tábla szerint az IP címhez tartozik.

Ha egy hozzászólásomban linket látsz az hasznos referencia, hivatkozás vagy leírás és erősen ajánlott vagy minimum érdemes elolvasni. A Logout bejegyzéseim tele vannak hasznos Android tippekkel-trükkökkel, alkalmazásajánlással..

(#1681) crok válasza f_sanyee (#1679) üzenetére


crok
Topikgazda

"Mely útvonalak kerülnek automatikusan a szomszédos forgalomirányítók
irányítótábláiba, ha az irányító protokollal a közvetlenül kapcsolódó
hálózatokról cserélnek
információt?"

Ha nincsenek feleletek, csak ebből kellene megmondani, akkor mi a válasz?

Szerintem az, hogy ha a közvetlenül kapcsolódókról cserélnek akkor a köz-
vetlenül kapcsolódókról cserélnek információt. A dinamikus az a protokollok
által tanult információ. Ha van RIP és van OSPF is de nincs redistribute sehol
se megadva, akkor mindegy mit tanult dinamikusan az OSPF a RIP-be csak
az fog bekerülni, amit network-el kijelöltél és van beleeső interface up/up -ban.
FIXME. De szerintem nem tudtok meggyőzni másról.

Szerk.
(De ez amúgy egy erősen megfogható kérdés.. ki mondta hogy meg van-e
adva bármilyen route-map, prefix-list.. na mindegy, ez az én hülyeségem.
A kérdés számomra nem egyértelmű.. én vizsgán egy ilyenhez írnék egy
csomó megjegyzést :D)

[ Szerkesztve ]

Ha egy hozzászólásomban linket látsz az hasznos referencia, hivatkozás vagy leírás és erősen ajánlott vagy minimum érdemes elolvasni. A Logout bejegyzéseim tele vannak hasznos Android tippekkel-trükkökkel, alkalmazásajánlással..

(#1682) klambi válasza crok (#1678) üzenetére


klambi
addikt

akkor kérdezek 1 hálózatosabbat :) [link]

Tanulmányozza az ábrát! Minden hálózat elérhető minden forgalomirányító számára. Milyen típusú útvonal kerül be az R3forgalomirányító-táblájába, amely alapján csomag továbbítható az "A" állomásról a "B" állomásra?

én IGP-t mondanék!

[ Szerkesztve ]

"Mond szépen angolul: Gyors róka!"

(#1683) f_sanyee válasza crok (#1681) üzenetére


f_sanyee
senior tag

ha mar cserelnek informaciot a kozvetlenul csatlakozokrol akkor a szomszednak az mar dinamikuskent kerul be a tablajaba.
ez csak vmi belepo szintu kerdes, szerintem kar idekeverni redistribuciot. :) amugy ilyesmi kerdesek miatt nem vizsgaztam en magyrul regen a suliba.

(#1684) f_sanyee válasza klambi (#1682) üzenetére


f_sanyee
senior tag

miert mondanal igp-t? egp lesz az.

(#1685) crok válasza f_sanyee (#1684) üzenetére


crok
Topikgazda

Szerintem meg R4 kapna EGP-t, R3 már IGP-t, mert R3-nak (ha belépő
szint...) nemigen van EGP kapcsolata, más kérdés hogy R4 az EGP utat
beteszi az IGP-be, így R3 R4-től már IGP-n kap infót az EGP útvonalakról.

R4<>ISP -> BGP
R4<>R3 -> OSFP

R3 akkor OSPF-ből tanul más AS-ből jövő utakat.

[ Szerkesztve ]

Ha egy hozzászólásomban linket látsz az hasznos referencia, hivatkozás vagy leírás és erősen ajánlott vagy minimum érdemes elolvasni. A Logout bejegyzéseim tele vannak hasznos Android tippekkel-trükkökkel, alkalmazásajánlással..

(#1686) f_sanyee válasza crok (#1685) üzenetére


f_sanyee
senior tag

awww, lent 2 router van, ezt beneztem :B

(#1687) klambi válasza f_sanyee (#1684) üzenetére


klambi
addikt

egp lenne ha nem lenne r4 ugye?

"Mond szépen angolul: Gyors róka!"

(#1688) klambi


klambi
addikt

oh ismét 1 képeshez érkeztem... [link]
elég sok az info benne de szerintem olyan könnyű is de azért ehhez is kérnék 1 megerősítést...

Tanulmányozza az ábrát! Milyen következtetés vonható le az ábrán látható kimenet alapján?

a A PPP engedélyezve van forgalomirányítón.
b Az interfészek sávszélessége megegyezik egy T1 kapcsolat sebességével.
c A 0/0/0 soros interfész felügyeletileg le van kapcsolva.
d A serial 0/0/0 interfészen az alapértelmezett beágyazás érvényes.
e A serial 0/0/0 interfész alhálózati maszkja 255.255.255.255

én erre a d választ adnám....

"Mond szépen angolul: Gyors róka!"

(#1689) jerry311 válasza klambi (#1688) üzenetére


jerry311
nagyúr

OMFG, ezt te fordítottad vagy magyarul van a vizsga?
Utóbbi esetben megbuknék mint a szél. Kb. akkor hallok ilyen szakmai kifejezéseket, ha épp szórakozni akarunk...
Jézus a feszítőfán. :DDD (tudom, pokolra jutok, de legalább lesznek ismerősök)

Ha a beágyazás encapsulation-t akar jelenteni, akkor szvsz jó úton jársz.

a, nem derül ki
b, nem derül ki
c, nincs admin down-ban. Jééézusom, felügyeletileg lekapcsolva :Y
d, emlékeim szerint HDLC az alap és ez látszik is a képen.
e, nem ez a maszkja.

Mellesleg az vizsga kérdéssorok kitárgyalása nem esik a warez kategóriába? :F

(#1690) zsolti.22 válasza klambi (#1687) üzenetére


zsolti.22
senior tag

Itt nem azon van a lényeg, hogy van-e R4 vagy nincs: különböző AS-ek között EGP kapcsolat van (Exterior Gateway Protocol), ami BGP jelen esetben. Az EGP tehát egy gyűjtőnév, ami a külső irányítóprotokollokat jelenti, az IGP meg Exterior helyett Interior-t jelent, tehát belső irányító protokollok gyűjtőneve. EGP-re példa a BGP, IGP-re pedig RIP, OSPF, EIGRP, IGRP, satöbbi.

A másik kérdésednél a B válasz azért kiderül a BW 128 Kbitből, ne gondoljatok itt olyan nagy dolgokra, ez egy mezei CCNA záróvizsga!

[ Szerkesztve ]

(#1691) FeRkE válasza jerry311 (#1689) üzenetére


FeRkE
őstag

Egyébként ma azt olvastam, hogy HDLC-nél az MTU max 1000 lehet, akkor a példában ez hülyeség, hogy 1500?

(#1692) FecoGee válasza zsolti.22 (#1690) üzenetére


FecoGee
Topikgazda

Szia! Igen, a BGP EGP, de van olyan routing protocol, hogy EGP. Csak mar teljesen felvaltotta a BGP. Ezt sokszor keverik.

http://en.wikipedia.org/wiki/Exterior_Gateway_Protocol

(#1693) zsolti.22


zsolti.22
senior tag

Nem az a baj, hogy magyarul van a vizsga, hanem az, hogy olyan fordíthatta, aki nem ebben a témakörben jártas. Erre jó példa az, hogy egyik programban hátralevő idő jelző, ami angol verzióban Left: szövegként jelent meg, az ökör meg Bal: szóként fordította. Itt is ez a baj a fordítással.

(#1694) jerry311 válasza zsolti.22 (#1690) üzenetére


jerry311
nagyúr

Olyan nagyon én nem folytam bele a WAN dolgokba, de emlékeim szerint a T1 az 1.5 Mbps környékén van.
Ezért is D, nem B.

#1693
Nekem eleve az a bajom, hogy olyan szakmai kifejezések vannak lefordítva, amit utána soha senki nem fog magyarul mondani. Ennek eredményeképpen, csak nehezebben fog szót érteni a régebbi hálózatos szakemberekkel. Márpedig elég valószínű, hogy nem egy olyan cégbe kerül be, ahol mindenki magyarul használja ezeket.

[ Szerkesztve ]

(#1695) zsolti.22 válasza jerry311 (#1694) üzenetére


zsolti.22
senior tag

Ha megfigyelted, én nem azt állítottam, hogy B vagy D válasz a jó, csak reagáltam arra, hogy a B válaszban lévő marhaságra igenis kiderül, hogy az interfész nem T1 kapcsolatra van állítva, mert akkor nem 128 Kbit lenne a BW, hanem 1544 Kbit.

[ Szerkesztve ]

(#1696) klambi válasza jerry311 (#1689) üzenetére


klambi
addikt

nem én ezt így kaptam, de magyarul vizsgázom ja, ami tény hogy borzalmas,,,

köszönöm a megerősítést! :R

"Mond szépen angolul: Gyors róka!"

(#1697) klambi válasza zsolti.22 (#1690) üzenetére


klambi
addikt

okok köszönöm!

"Mond szépen angolul: Gyors róka!"

(#1698) tusi_ válasza jerry311 (#1689) üzenetére


tusi_
addikt

De kiderül.

- Nem lehet PPP, ha HDLC -t ir.
- A T1 1544 kb/s itt meg 128 van.
- Ha down/down lenne, az is egy állapot m eg az up/up is. Ha administrativly down/down lenne, akkor lenne lekapcsolva adminilag.
- Igen, HDLC az alap
- /30 -as maszkja van, ami 255.255.255.252

eat, sleep, play, replay

(#1699) jerry311 válasza tusi_ (#1698) üzenetére


jerry311
nagyúr

Valaki legalább ért hozzá. :K
Én CCNA óta nem láttam serial configot. Kb. annyi maradt meg, hogy HDLC meg DTE/DCE. :N
Mondjuk most is HLDS-t (Half-Life Dedicated Server) írtam először HDLC helyett. :B

Ettől függetlenül a felügyeletileg lekapcsolva kifejezéstől sikítófrászt kapok, inkább szögeljetek fel egy feszítőfára vagy tévedjek el egy szórási viharban. :W

(#1700) crok válasza jerry311 (#1699) üzenetére


crok
Topikgazda

Spannenbaum, oh, Spannenbaum...? :D

Ha egy hozzászólásomban linket látsz az hasznos referencia, hivatkozás vagy leírás és erősen ajánlott vagy minimum érdemes elolvasni. A Logout bejegyzéseim tele vannak hasznos Android tippekkel-trükkökkel, alkalmazásajánlással..

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.