Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2020-02-27 09:43:31

LOGOUT.hu

--- Még az új vizsgarendszer előtti információk, majd frissítjük! ---


Gyakran ismételt kérdések
Olvasd el a cikkeket itt.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1451) Tsory válasza zsolti.22 (#1448) üzenetére


Tsory
tag

Fordítsuk át ipv4-re a kérdést. A 200/3 (200.0.0.0/3) mit jelent? Binárisan 1100 1000 0000 0000 0000 0000 0000 0000. Ebből kell az első 3 bitnek egyezni, vagyis 1101 1111 1111 1111 1111 1111 1111 1111, így 223.255.255.255-ig mehet a cím. Az, hogy decimálisan mi változhat, az a bináris alakból látszik. Itt is feltennéd ugyezt a kérdést? Változhatnak a nullák? (Igazából sántít a péda, mert itt 192-223 közötti a hálózat)

Ez ipv6 esetében sem változott, így a 2000::/3 tartomány binárisan

0010 0000 0000 0000 - 0011 1111 1111 1111

hexában: 2000 - 3FFF-ig tart.

Részletesen:

IPv6 address 2000:0000:0000:0000:0000:0000:0000:0000
Prefix length 3
Network start 2000:0000:0000:0000:0000:0000:0000:0000
Network end 3FFF:FFFF:FFFF:FFFF:FFFF:FFFF:FFFF:FFFF
Netmask E000:0000:0000:0000:0000:0000:0000:0000

[ Szerkesztve ]

(#1452) zsolti.22 válasza Tsory (#1451) üzenetére


zsolti.22
senior tag

Így már világos, de hogy jött ki az E000:: maszk?

(#1453) zsolti.22


zsolti.22
senior tag

Valószínűleg az zavart meg, hogy a cím hexában van, a maszk pedig binárisan.

(#1454) Tsory válasza zsolti.22 (#1452) üzenetére


Tsory
tag

A maszk eleje binárisan: 1110 0000 0000 0000, hexában: E000. Gyors átváltáshoz minden 4 bitet kell egy hexa számra alakítani, így 1110 = decimális 14 = hexa E, a többi meg végig nulla.

[ Szerkesztve ]

(#1455) f_sanyee


f_sanyee
senior tag

nade mi ertelme maskot szamolni amikor nem hasznaljuk csak prefix length?

(#1456) Tsory válasza f_sanyee (#1455) üzenetére


Tsory
tag

Így nem sok, de jól néz ki hexában ;) . Arra azért jó, hogy látszik belőle, hogy minden 4 bit egy hexa szám, így pl. 2000::/4 esetében már a kettes sem változhat, 2000::/8 esetében a 20 marad változatlan, 2000::/12 esetében 200 változatlan, 2000::/16 esetében meg már 2000 is változatlan kell maradjon.

(#1457) zsolti.22 válasza Tsory (#1456) üzenetére


zsolti.22
senior tag

Kösz, minden világos :D

(#1458) Lokids válasza zsolti.22 (#1457) üzenetére


Lokids
addikt

Nekem egyre sötétebb. :D
De majd egyszer utána olvasok ennek az ipv6-nak, mert az a jelen. :P

If you chase two rabbits you will lose them both.

(#1459) zsolti.22


zsolti.22
senior tag

Az ip default-network mikor jön jól, és mire van?

(#1460) tusi_ válasza zsolti.22 (#1459) üzenetére


tusi_
addikt

Alapértelmezett átjáró hirdetés egyik fajtája, ha jól emléxem

[ Szerkesztve ]

eat, sleep, play, replay

(#1461) FecoGee válasza zsolti.22 (#1459) üzenetére


FecoGee
Topikgazda

EIGRP-ben default route-nak hirdetsz be.

(#1462) zsolti.22


zsolti.22
senior tag

Ugyanaz, mint a GW of LR 0.0.0.0 esetén, tehát meghatározza, hogy merre menjen a csomag egy bizonyos hálózat esetén (ami nyilván nem a 0.0.0.0 lesz)? Máshogy nem tudom megfogalmazni, így késő este.

(#1463) Tsory válasza zsolti.22 (#1459) üzenetére


Tsory
tag

Ismeretlen hálózat felé tartó csomagokat többféleképpen is kezelhetünk:

ip default-gateway
ip default-network
ip route 0.0.0.0 0.0.0.0

Az ip default-gateway parancsot akkor használjuk, ha nincs ip routing az eszközön. Vagy azért, mert Layer 2-es az eszköz, vagy ki van kapcsolva az ip routing (multilayer switch vagy akár router is lehet).

Ha van ip routing, akkor az ip default-network vagy ip route 0.0.0.0 0.0.0.0 parancsot használhajuk az alapértelmezett útvonal megadására. A két parancs működésében vannak különbségek:

Az ip default-network osztályos működésű.
Több alapértelmezett útvonalat felvéve másképp viselkednek.
Másképp működik a disztribúciójuk dinamikus útválasztó protokollokba.

Az ip default-network az osztályos címzésű ip időkből maradt ránk, én azt mondanám, hogy ha lehet, akkor kerüljük el a használatát.

[link]
[link]

[ Szerkesztve ]

(#1464) aor


aor
tag

Sziasztok!

Egy olyan kérdésem lenne, hogy én sose tanultam hálózat elméletet, mindent amit most tudok (switch, router konfigurálás stb.), azt gyakorlatban tanultam meg a melóhelyen. Viszont szeretném az elméleti részt rendszerezni, tanulni, csak hogy egy hülye példával jöjjek, fel nem tudnám sorolni az OSI 7 rétegét és jellemzését stb.
A kérdés pedig: mit ajánlanátok nekem, milyen kiadványt, könyvet! Ha lehet, kezdésnek magyar nyelvűt!
Cél majd vmikor(ha az angolom is jobb lesz) egy CCNA vizsga.

Helyzet az, hogy amikor a hálózatra kerültem, akkor a kollégám segített mindenben, tanított, mutogatott, na most őt elküldték és a nyakamba szakadt az egész hálózat tokkal-vonóval, és egy több mint 500 eszközből álló hálózatról beszélünk, szóval felelősség nem kevés!

Válaszotokat előre is köszönöm!
Zolio

(#1465) aor


aor
tag

Sziasztok!

Egy olyan kérdésem lenne, hogy én sose tanultam hálózat elméletet, mindent amit most tudok (switch, router konfigurálás stb.), azt gyakorlatban tanultam meg a melóhelyen. Viszont szeretném az elméleti részt rendszerezni, tanulni, csak hogy egy hülye példával jöjjek, fel nem tudnám sorolni az OSI 7 rétegét és jellemzését stb.
A kérdés pedig: mit ajánlanátok nekem, milyen kiadványt, könyvet! Ha lehet, kezdésnek magyar nyelvűt!
Cél majd vmikor(ha az angolom is jobb lesz) egy CCNA vizsga.

Helyzet az, hogy amikor a hálózatra kerültem, akkor a kollégám segített mindenben, tanított, mutogatott, na most őt elküldték és a nyakamba szakadt az egész hálózat tokkal-vonóval, és egy több mint 500 eszközből álló hálózatról beszélünk, szóval felelősség nem kevés!

Válaszotokat előre is köszönöm!
Zolio
ui: pár napja találtam ezt a fórumot, sűrűbben járok majd erre. :)

(#1466) FecoGee válasza aor (#1465) üzenetére


FecoGee
Topikgazda

Hello,

Ccna official certification library. Az angol, de szerintem jol ertheto. 500 eszkoz? Az szep. Routerek vagy switchek?

(#1467) tusi_ válasza aor (#1465) üzenetére


tusi_
addikt

Szia

Hát nem irigyellek, sok erőt és kitartást kivánok.

Ha magyar nyelvű, akkor a cisco discovery-t ajánlanám. Nagyon jó kis könyv, az egyik srác itt az alapján tette le a vizsgát, tehát elég alapos. Ha később angolul is belemésznál, akkor az CCNA Official Exam Certification Guide-t.
kb 1000 oldal, de elég részletes.

[ Szerkesztve ]

eat, sleep, play, replay

(#1468) aor válasza FecoGee (#1466) üzenetére


aor
tag

Köszönöm a gyors választ!

Hűha...Van LAN és WAN, így kb. 200 router, a többi switch. Van minden, mit a csokiboltban: 2650, 2811, aztán 2950, 2960 és G, 3550, 4500 és 6500 :)
És valszeg vmit kihagytam. :D

(#1469) aor válasza tusi_ (#1467) üzenetére


aor
tag

Köszönöm, az angolra nem rég kezdtem gyúrni, de még messze a világosság! :)

(#1470) FecoGee válasza aor (#1468) üzenetére


FecoGee
Topikgazda

Es most egymagad kell csinalnod? Level1-3-ig?

(#1471) aor válasza FecoGee (#1470) üzenetére


aor
tag

Tulajdonképp igen, de van a cégnek cisco supportja, ha vmi megoldhatatlan számomra. Szerencsére igen jó a kapcsolatom velük, relatív bármikor zaklathatom őket.
Azért az én tudásom elég kevés még ahhoz, hogy mindent meg tudjak csinálni. 2 éve nyomom az ipart. Csak eddig az ex-kolléga sokat segített, meg a nagy falatokat ő csinálta...na ez most megszűnt és egyelőre nem úgy néz ki, mintha kapnék új kollégát, inkább a support-tal lett szorosabbra fűzve a kapcsolat, ami kell is. Csak így valós 7/24 órás ügyeletet látok el. Szerencsére többszörösen redundáns a hálózatunk (anno jól kitalálták és építették fel), így alszom eleget. :D
Ez miatt is, meg más miatt és szeretnék fejlődni, tanulni, elméleti alapon is!

(#1472) FecoGee válasza aor (#1471) üzenetére


FecoGee
Topikgazda

Az jo. En is 24/7-ben nyomom. Csak nalunk nem full redundancia van.
Routing mennyire mely? OSPF van? Esetleg redisztribucio?

(#1473) aor válasza FecoGee (#1472) üzenetére


aor
tag

spannig-tree van :D
redisztribucio alatt mit értesz?
routing/router: na ott van ám minden: crpyto-k, acces list, L2 és L3 vlan-ok, alinterface-ek, meg a jó isten tudja még mik. :)
telephelyeken 2 router(2 bérelt vonal) min. 2 switch, a LAN meg dupla gyűrűben.

[ Szerkesztve ]

(#1474) FecoGee válasza aor (#1473) üzenetére


FecoGee
Topikgazda

Switcheken nincs is routing csak STP-t hasznaltok?

[ Szerkesztve ]

(#1475) aor válasza FecoGee (#1474) üzenetére


aor
tag

Switchek többsége csak L2 és a routingot a router oldják meg, ez a WAN-ra igaz leginkább.
A LAN-t meg úgy kell elképzelni, hogy a gyűrűben van 1-1 6509-es és azon lógnak a többiek.
Még a 4500-nek van L3 funkciója(mármint amit használunk is).
Ahhoz most késő van, hogy a topológiát leírjam. :) Meg nagyon nem is lenne szabad. ;)

Szóval igen stp. :)

[ Szerkesztve ]

(#1476) crok válasza aor (#1468) üzenetére


crok
Topikgazda

C4500 és C6509.. remek jószágok, nagy kedvenceim.. hiába, a Sup720-ra
ha rákap valaki.. megérzi az MSFC, az MLS, a Netflow, a PFC, a dCEF,
a hardverben megoldott QoS- és akár NAT-olás lehetőségét az már mást
nem is akar használni.. talán Nortel 8600-ast :D Jó kis munkád van neked
is ezek szerint. Sok sikert, ha kellünk kérdezz nyugodtan :) c6500/4500-
akban CatOS/hibrid/IOS fut? "..mint a csokiboltban" -- ez jó volt :)

Ha egy hozzászólásomban linket látsz az hasznos referencia, hivatkozás vagy leírás és erősen ajánlott vagy minimum érdemes elolvasni. A Logout bejegyzéseim tele vannak hasznos Android tippekkel-trükkökkel, alkalmazásajánlással..

(#1477) zsolti.22


zsolti.22
senior tag

Hah, a sors iróniája, hogy nekem sose lesz közöm ilyen munkahelyhez, pedig "szeretném, ha nyakamba szakadna ennyi eszköz". :(((
És igen, a CCNA Discovery magyarul tanít meg mindenre (kivéve Frame Relay-ra), én voltam az, aki csak abból tanulva CCNA-zott le. Egy jó 4-5× átolvasod és kész is. Ha kell PDF-ben, szóljál :)

(#1478) aor válasza crok (#1476) üzenetére


aor
tag

QoS-t használunk a WAN-ra, az eszközökben IOS fut, 1éve lett országosan ios frissítés a NAC miatt, élmény azt is üzemeltetni, amit még "imádok" azaz FWSM-ben matatni, ha ott vmit félreütsz, megáll minden. :)

Háááát, nem unatkozok az biztos :), társosztályok is meg tudnak találni olyan kérésekkel, hogy csak vakarom a fejem. :)
Nyilván így sokkal többet tanulok, de azért....
Pl. múlt héten 3 napot szívtam, mire összetudtam rakni egy switchet. Megcsináltam a konfigot, erre aszondja, hogy az router eigrp parancsot nem eszi meg, na akkor ios frissítés, azzal is szívtam mire sikerült rá tftp-znem, aztán beüzemeltem, csodás a két eszköz látja egymást...igen ám, de nem lát ki a külvilágba, na miért nem, megint fél nap motorozás, mire kiderült, hogy csak be kell kapcsolni a routing-ot, csak a L3 vlanok ehhez kevés....
Magamtól valszeg sose jöttem volna rá, na ezért (is) van a supportunk. :)
4500-öst használtam mintának egy 3550-hez, ami evidens a 4500-ben, na az a 3550-ben nem, hááát, végül is így is tanulhat az ember. :)

(#1479) aor válasza zsolti.22 (#1477) üzenetére


aor
tag

Tegnap kutakodtam a pc-ben és találtam egy progit, aminek CCNA Discovery 4.0 a neve!
Ez lenne az??
Telepítés után 4 modult ad:
I. Otthoni és kisvállalati hálózatok kezelése
II. Hálózati feladatok kis- és középvállalatoknál vagy internetszolgáltatónál
III. Forgalomirányítás és kapcsolás nagyvállalati környezetben
IV. Számítógép-hálózatok tervezése és támogatása

Ha nem ez lenne, akkor privátba megkeresnélek!

(#1480) zsolti.22 válasza aor (#1479) üzenetére


zsolti.22
senior tag

De az, de kinek a kinyomtatott, kinek a monitoros olvasás.
Á, én szívesen frissítgettem volna TFTP-vel, jól ellennék ott. Ez a fórum is felfogható egy mini supportnak, de a cisco srácok biztos jobban tudják a dolgukat, bár van itt köztünk LVL 3 supporter fiú :)

[ Szerkesztve ]

(#1481) zsolti.22


zsolti.22
senior tag

Azt hiszem, hogy letisztult már ez az IPv6 dolog :) Könyvből kicsit száraz volt, de rámenve a konfiguráció részhez egyből minden világossá vált :C

(#1482) sunyijanika válasza zsolti.22 (#1481) üzenetére


sunyijanika
tag

Akkor jól érzem, hogy a könyv végére jutottál? :) next step?

(#1483) zsolti.22 válasza sunyijanika (#1482) üzenetére


zsolti.22
senior tag

Még nem, csak végre megy az IPv6. Még csak ezután jönnek a tunnelek, meg a forgalomirányítás (bár nem hinném, hogy ott lenne jelentős különbség az IPv4-hez képest), 17. fejezet következik, tehát még 3 és elkezdek csak laborozni.

(#1484) shd válasza aor (#1465) üzenetére


shd
csendes tag

Nálunk itt egyetemen "Andrew S. Tanenbaum: Számítógép-hálózatok" című könyvre épült a tananyag és a tanáraim szerint ez egy úgymond alapkönyv ebben a témában. Na ebbe aztán tényleg csak elmélet van szinte, közel 1000 oldalon :D
Érdekes, h az én esetembe pedig pont fordítva van, sok elméleti tudás mellé csak nagyon kevés gyakorlati tapasztalat, bár ezt megszokhattuk már a magyar felsőoktatástól :W
Szerencsére sikerült most elhelyezkedni nyári gyakorlaton egy helyen ahol vannak bőven eszközök, most már csak attól parázok, h ne égjek majd be valami teljesen triviális dolog miatt :F :D

(#1485) FecoGee válasza shd (#1484) üzenetére


FecoGee
Topikgazda

Suliban nekünk is az volt, de az alapkönyv az ez:

[link]

[link]

Esetleg ez ha nem Cisco-ról van szó:

[link]

(#1486) aor válasza shd (#1484) üzenetére


aor
tag

A tartalomjegyzék alapján ez egy full általános könyv, amiből valszeg nem sokat tudsz kamatoztatni egy full cisco hálózat üzemeltetésében. Én nem tudom, hogy hogyan oktatnak fősulin, de általánosságban igaz, hogy túl elméleti oktatás folyik. Hiába államvizsgázol le szín ötösre, ha bekerülsz egy melóhelyre és sikerül az egész országot lefagyasztanod (nekem sikerült "clear vlan", vtp stb. :) ), akkor az fog számítani milyen gyorsan javítod a hibát. Nekem mákom volt, mert csináltam egy mentést, így csak vissza kellett tennem, de ha nincs, akkor a ciscoworks-ben hol találod a archív konfigot stb.
A napi gyakorlat semmilyen suli nem tudja pótolni, ugyanakkor az sem szerencsés, ahogy én kerültem bele a hálózatba. Eredetileg windows felé akartam menni, csak épp erre volt nálunk lehetőség és "próbáljuk meg" alapon bólintottam, pedig addig 0 tudásom volt. Ennek 2 éve, most meg szólóba nyomom. :)

(#1487) FeRkE


FeRkE
őstag

Ma sikerült szert tennem két Catalyst 2950-re. Hogyan tudok rá csatlakozni console porton keresztül? Rollover kábelt csináltam már, aminek mindkét vége RJ45. Ebből egyik megy a gépbe, másik a switchbe, ugye? No és milyen program kell hozzá? Win7 alól próbálnám. Köszi!

(#1488) aor válasza FeRkE (#1487) üzenetére


aor
tag

pl. putty vagy hyper-terminal, de az elvileg fizetős win7re ;)
Én e kettőt ismerem.

(#1489) FeRkE válasza aor (#1488) üzenetére


FeRkE
őstag

és puttyban melyik részénél kell csatlakozni és milyen beállításokkal? köszi

zsolti22: de olyan rollover kábel is van nem, aminek mindkét vége RJ45? Neten találtam ilyet, meg ebayen is lehet kapni.

[ Szerkesztve ]

(#1490) zsolti.22 válasza FeRkE (#1489) üzenetére


zsolti.22
senior tag

Már ne haragudj, de a rollover = konzolkábel, aminek egyik vége DB9, a másik RJ45 :)

PUTTY képek lent.


[ Szerkesztve ]

(#1491) FeRkE válasza zsolti.22 (#1490) üzenetére


FeRkE
őstag

Na igen, de nekem nincs com interface-em, ezért is gondoltam, hogy csinálok olyan rollovert aminek mindkét vége RJ45. Csak így meg puttyban nem tudom, hogy állítsam, mert neki a Connection->Serial-nál COM portot kell megadni :(

(#1492) zsolti.22 válasza FeRkE (#1489) üzenetére


zsolti.22
senior tag

Lehet, de ahhoz kell RJ45-DB9 átalakító, mert a másik végét a COM interfészre kell rákötni, nem Ethernet-be!

Hát nézd, vagy veszel egy COM interfészt, ami PCI-n megy a gépedbe, vagy van az alaplapodon, de szalagkábeles kivezetés kell hozzá, vagy átalakítózol.

Nekem pl van az alaplapon COM1 interfész, de csak tűs, tehát nekem IDE-kábel szerű kis szalagkábellel lett COM portom :D

[ Szerkesztve ]

(#1493) Tsory válasza FeRkE (#1491) üzenetére


Tsory
tag

Ha nincs soros portod, akkor pl. használhatsz ilyen átalakítót:

USB-to-Serial Converter

(#1494) zsolti.22 válasza Tsory (#1493) üzenetére


zsolti.22
senior tag

Akár azt is, de jobb a COM kártya, olcsóbb. Meg néha viccesen szoktak működni az ilyen USB-to-akármi átalakítók :)

@FeRke: ilyenre gondoltam. Meg ilyenre.

[ Szerkesztve ]

(#1495) aor válasza zsolti.22 (#1494) üzenetére


aor
tag

én is átalakítót használok, mert laptopon nincs serial. :) eddig (lekopogom) semmi panasz

(#1496) tronic válasza aor (#1488) üzenetére


tronic
tag

Itt van még a Tera Term és a Secure CRT. Az utóbbinak nemrég jött ki egy új verziója, ami végre már támogatja a session ablakok mozaikos elrendezését.

'Tipikus esete annak, amikor génmanipulálgatanak össze-vissza és a végén kijön belole valami véletlenül...:)''

(#1497) crok válasza zsolti.22 (#1494) üzenetére


crok
Topikgazda

Én is Tsory és aor fórumtársakkal értek egyet: az USB2Serial jó megoldás,
hordozható, laptop/notebook/desktop eszközzel is remekül üzemel.
Ebay- ről lehet rendelni, max. 2 hét alatt megérkezik, 10$ -ért kapsz 5-öt,
ha véletlen el is romlik valamelyik még van 4 másik, és 2800 Forint volt..

Ha egy hozzászólásomban linket látsz az hasznos referencia, hivatkozás vagy leírás és erősen ajánlott vagy minimum érdemes elolvasni. A Logout bejegyzéseim tele vannak hasznos Android tippekkel-trükkökkel, alkalmazásajánlással..

(#1498) tronic válasza crok (#1497) üzenetére


tronic
tag

Itt sem olyan vészes, ha csak 1 db kell...

'Tipikus esete annak, amikor génmanipulálgatanak össze-vissza és a végén kijön belole valami véletlenül...:)''

(#1499) FecoGee válasza tronic (#1498) üzenetére


FecoGee
Topikgazda

+1 szavazat a usb-s megoldasra.

(#1500) tronic válasza FecoGee (#1499) üzenetére


tronic
tag

Utána pedig jöhet egy 2610-es router (jobb sztem fölösleges erre a célra) egy NM-16A vagy NM-32A kártyával.... :))

'Tipikus esete annak, amikor génmanipulálgatanak össze-vissza és a végén kijön belole valami véletlenül...:)''

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.