Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2020-02-27 09:43:31

LOGOUT.hu

--- Még az új vizsgarendszer előtti információk, majd frissítjük! ---


Gyakran ismételt kérdések
Olvasd el a cikkeket itt.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#14001) soma314 válasza FecoGee (#13995) üzenetére


soma314
tag

gratulálok! :R

(#14002) fogi


fogi
tag

Sziasztok,

Van egy néha droppolgató MAN linkünk, és egy kis vitánk a szolgáltatóval, aki szerint nagyjából minden rendben van.
Megoldható-e valahogy pl. IP SLA-val, hogy több napra visszamenőleg meg lehessen nézni, hogy mikor mennyit dobált? IP SLA-vel tudok pingetni, ad is egy statisztikát, nagyjából, hogy X ping sikeres volt, y meg sikertelen, de valami olyasmit szeretnék, hogy napi, esetleg órás bontásban éppen mennyit dobált.
Van nem igazán működő monitorozó rendszerünk és a gépeinkre nem telepíthetünk pl. SNMP-s rendszereket, jó lenne CLI-ből megoldani.
Csinált valaki ilyet, van esetleg ötlete valakinek, hogy merre induljak?

(#14003) FecoGee válasza fogi (#14002) üzenetére


FecoGee
Topikgazda

Szia!

Szerintem egy smokeping szervert dobjatok be, az tok jo riportokat csinal. Mar ha eleg az ICMP alapu teszt persze.

(#14004) crok válasza fogi (#14002) üzenetére


crok
Topikgazda

Ha csak a router all rendelkezesre, akkor ip sla de a def. 2h-ro a history-t vedd fel 24h-ra meg mivel ez a dropok idejet nem igazan logolja csinalj ra egy track-et hogy logban lasd mikor volt sla sertes. Esetleg kron vagy eem es timestamp-el file-ba mentett crafted ping-ek? Kamu BGP peer prefix hirdetes nelkul, 1sec-es keepalive-al? Esetleg BFDvel? Kamu GRE tunnel 1sec-es keepalive-al?

[ Szerkesztve ]

Ha egy hozzászólásomban linket látsz az hasznos referencia, hivatkozás vagy leírás és erősen ajánlott vagy minimum érdemes elolvasni. A Logout bejegyzéseim tele vannak hasznos Android tippekkel-trükkökkel, alkalmazásajánlással..

(#14005) fogi válasza crok (#14004) üzenetére


fogi
tag

Köszönöm, IP SLA track-el (hogy logolja) lesz a megoldás, minimális konfig módosítás is szempont.

(#14006) fogi válasza FecoGee (#14003) üzenetére


fogi
tag

Nem lehet erre külön gépet beállítani, sajnos,

(#14007) stfreddy

400-201 pass :)) éppenhogy... Durva volt. Június Brüsszel. ;]

(#14008) crok válasza stfreddy (#14007) üzenetére


crok
Topikgazda

Neked is grat! ( :

Ha egy hozzászólásomban linket látsz az hasznos referencia, hivatkozás vagy leírás és erősen ajánlott vagy minimum érdemes elolvasni. A Logout bejegyzéseim tele vannak hasznos Android tippekkel-trükkökkel, alkalmazásajánlással..

(#14009) olloczky válasza stfreddy (#14007) üzenetére


olloczky
senior tag

Wow grat :)

Úgy még sosem volt, hogy valahogy ne lett volna!

(#14010) FecoGee válasza stfreddy (#14007) üzenetére


FecoGee
Topikgazda

Grat!

(#14011) soma314 válasza stfreddy (#14007) üzenetére


soma314
tag

gratulálok! :R

(#14012) FeRkE


FeRkE
őstag

Hogy alltok a Cyber Ops kurzussal, volt mar valaki vizsgazni SECFND-bol? En nemsoka vegzek a videokkal, most jarok a 13-as fejezet kozepen. Jo lenne a study guideba is belenezni, kivancsi vagyok az mennyivel ad melyebb tudast. En a vizsgat feb 19-20 korul tervezem.

(#14013) kowika87 válasza FeRkE (#14012) üzenetére


kowika87
tag

Epp most setaltam ki a vizsgakozpontbol. SECFND Pass. Passing score 825 - nekem 825/1000. Makom volt nem tagadom. A vizsga azt mondanam hogy konnyu de sajnos nem tudtam rendesen felkeszulni. Majd irok kicsit tobbet kesobb.

(#14014) crok válasza kowika87 (#14013) üzenetére


crok
Topikgazda

Hehhe, azért grat! ( :

Ha egy hozzászólásomban linket látsz az hasznos referencia, hivatkozás vagy leírás és erősen ajánlott vagy minimum érdemes elolvasni. A Logout bejegyzéseim tele vannak hasznos Android tippekkel-trükkökkel, alkalmazásajánlással..

(#14015) soma314 válasza kowika87 (#14013) üzenetére


soma314
tag

a lécet az olimpián se egy méterrel felette ugorják át! :)
amúgy is
hogyan szólítják a medikust, aki kettesre vizsgázott le az államvizsgáján?
hát hogy doktor úr!

gratulálok

(#14016) kowika87 válasza kowika87 (#14013) üzenetére


kowika87
tag

Kicsit részletesebben.

1. Felkészülés:
Dec 21.én megkaptuk az early bird accesst a tananyaghoz és pont ezen a napon kezdődött a szabim is úgyhogy neki is álltam. A cél az volt hogy január 2. hetében vizsga mivel utána költöztem haza és nem akartam ezzel foglalkozni. Egy apróság kerülte el a figyelmemet, jan 28-tól kezdték kiküldeni a vizsga vouchereket...
Az online tananyag nagyon jól ki van dolgozva, föleg hogy vannak gyakorlati labok is, sokat segít a gyakorlatiasabb embereknek mint én jobban megérteni a témát. Megnéztem Safarin a Livelessions video anyagot is - ez nagyon gyenge - érdekes hogy az egyik szerzője a SECFND könyvnek oktat a videókban de csak prezentáció felolvasásról szól. Ennek ellenére viszont az OCG jól ki van dolgozva. Ennek a 3 forrásnak a kombinációjábol készültem fel.

2. Kérdések
Cisco oldal szerint:
Understanding Cisco Cybersecurity Fundamentals
Exam Number 210-250 SECFND
Associated Certifications CCNA Cyber Ops
Duration 90 Minutes (55-60 questions)

Certification FAQ szerint:
What does the SECFND exam cover?
The Understanding Cisco Cybersecurity Fundamentals (SECFND) exam (210-250) is a 90-minute, 60−70 question assessment that is associated with the Cisco CCNA Cyber Ops certification.

A kérdések darabszáma a 70-hez volt közel ami kicsit meglepett. Nem tudom hogy elirás van-e Cisco oldalán vagy csak a programban résztvevőknek van ez a változat. Nem kaptam extra időt bár egyáltalán nem is kell. 50 perc alatt végeztem, nincs LAB es viszonylag gyorsan lehet haladni. Nagyon sok elméleti kérdés szokás szerint 1-2 amiről még nem is hallottam.

825/1000 - Pass score 825 - Óriási mázlim volt a network concept rész mentett meg. Nem volt időm rendesen átnézni mindent a vizsga előtt és 3 hét alatt sokminden kiment de azt mondom aki végigmegy a tananyagon + OCG akkor nem lehet gond.

Nekem ez egy új terület és sokmindent tanultam belőle, persze még nincs vége de mindenképpen érdekes. Mindenesetre nem gondolom hogy ezt magas szinten fogom űzni :)

(#14017) FecoGee válasza FeRkE (#14012) üzenetére


FecoGee
Topikgazda

Nagy hibaja ennek az elearning anyagnak hogy nem lehet bele jelolni es kommentelni. Ezert a lenyeget ki kell jegyzetelni. En most ennek a felenel jarok, az anyagot mar vegigporgettem. Vizsga februar vege, marcius eleje szerintem.

(#14018) FeRkE válasza kowika87 (#14016) üzenetére


FeRkE
őstag

Koszi szepen a beszamolot! Az OCG mennyivel adott melyebb tudast mint az elearning cucc? Hetvegen befejeztem en is, most varom a vouchert, meg elkezdtem olvasni az OCG-t.

Feco: Jaja az nem lenne rossz, meg egyszeruen is kivitelezheto lenne ennel a digitalis anyagnal.

[ Szerkesztve ]

(#14019) Sárpac


Sárpac
nagyúr

Sziasztok!

Nem tudom, hogy a megfelelő topicban kérdezek-e rá, de érdekelne, hogy létezik-e a cisco-ban olyan switch ami 24 vagy 48port mellett 6db 1gb-es optikai portot is tartalmaz? Ha igen akkor milyen?

Köszönöm!

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#14020) stfreddy válasza Sárpac (#14019) üzenetére

szerintem pont ilyen nincs. 4db SFP-s tuti van. Vgay nagyon sok SFP-s. De cisco.com -> products-> Switches :)

(#14021) stfreddy

urak, aki volt már ccie lab-on: a putty-ban működik a jobbklikk-paste funkció? Illetve a kijelölésre a copy?

(#14022) FecoGee válasza stfreddy (#14021) üzenetére


FecoGee
Topikgazda

Nem tudom mennyire relevans az en 3 eves tapasztalatom.
Jobb klikkre menu jon fel, nem egybol paste. Copy OK volt.

[ Szerkesztve ]

(#14023) FecoGee válasza Sárpac (#14019) üzenetére


FecoGee
Topikgazda

Milyen celra kellene? Data centerben ugy remlik van. Campusban nem remlik.

(#14024) crok válasza Sárpac (#14019) üzenetére


crok
Topikgazda

Nincs ilyen. 2 vagy 4 uplink van ebben a kategóriában ami gigabit, mert e felett már nem fogalkoznak csak SFP+ (10Gbps) linkekkel, jellemzően az ASIC úgy működik, hogy 2x10G (és a másik két SFP aljzat nem is él, ekkor jellemzően a 24 portos a másik ASIC) vagy 4x1G (és lehet 1 vagy két 24 vagy portos, vagyis 1 vagy 2 24 portos ASIC van benne és mindegyik SFP aljazt él) vagy 4x10G (ez viszont csak akkor ha eleve 48 portos..de ezek már a 3660/3850-ek), és akkor még ott van hogy stack-elhetőség kell-e, az uplink rész FRU legyen-e.. Ami ennél többet tudna az már moduláris (4500 Sup. 6/7/8 mondjuk) csak akkor kell külön chassis, linecard-ok, supervisor.. vagy 6500, 6800 széria szintén zenész. Ja, 9300-as szériában van network modullal C9300-NM-8X 8 portos SFP+ 10G lehetőség. De írt le mi a cél és mi a keret, hátha találunk valamit neked.

[ Szerkesztve ]

Ha egy hozzászólásomban linket látsz az hasznos referencia, hivatkozás vagy leírás és erősen ajánlott vagy minimum érdemes elolvasni. A Logout bejegyzéseim tele vannak hasznos Android tippekkel-trükkökkel, alkalmazásajánlással..

(#14025) soma314 válasza Sárpac (#14019) üzenetére


soma314
tag

moduláris switch-eknél tudsz olyat, hogy 8 SFP modulos modult teszel bele.
https://www.cisco.com/c/en/us/products/collateral/switches/catalyst-9300-series-switches/datasheet-c78-738977.html

(Az SFP small port format modul ami lehet a legkülönbözőbb optikai, vagy akár direkt kábeles, esetleg hagyományos RJ45-ös port is.)

Vannak olyan swithc-ek amik nem modulosak, de van bennük sok SFP hely (például az ipari IE 5000-es) ahol az igénynek megfelelően variálható, hogy az aSFP-kbe valamilyen optikát, vagy rezes modult teszel be.

Ezek drága jószágok, ezért is kérdezik a hozzáértők, hogy mire kell?

Ha csak az a lényeg, hogy 6 optikai kapcsolatod legyen, akkor lehet olyan megoldás is, hogy 4 SFP modulos switch + 2 db media konverter. A media konverter olyan "állat" aminek egyik oldala egy optikai port, a másik oldala pedig rezes. Utálni szoktuk, mert plusz hibaforrás, nem menedzselhető és a primitívebbeknél volt olyan, hogy az optikai oldal megszakadása után a rezes oldal Up-ban marad. Vagyis a rendszer nem észeleli egy optikai link kiesését. Ma már 10 e Ft-os TP-Link-ek között is van olyan, ami tudja, hogy ha az optika dawn-ba esik, akkor dawn-ba ejti a rezes oldalt is. Ha media konverter mellett döntötök csak olyat szabad vanni, ami tudja ezt a feature-t.

(#14026) Sárpac válasza soma314 (#14025) üzenetére


Sárpac
nagyúr

Köszönöm mindenkinek a segítőkész válaszokat! Próbálok mazsolázni belőlük! :)
Szívesen leírnám pontosan hogyan is áll össze, de mivel rendvédelmi szervnek kell ezt szigorúan tilos kitenni az ablakba.

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#14027) FeRkE


FeRkE
őstag

Ha vkit esetleg erint, Cisco Press akcio van:

Buy 2, Save 55% in the store when you use discount code PD2018 during checkout. Offer ends Feb. 23rd!

(#14028) bump3r111


bump3r111
tag

Szuper az akció, ha ehhez hozzádobok valami olcsó cuccot akkor durván féláron lenne:

[CCNA Routing and Switching 200-125 Complete Video Course with Practice Tests
By Kevin Wallace ]

Megéri ez a videós tananyag az OCG mellé? Ismeri valaki? Augusztusig valahogy le kéne vizsgázni.

[ Szerkesztve ]

(#14029) Methionyl


Methionyl
senior tag

Hali

Hálózati topológiát (berendezés, port számokkal, ip címekkel mindennel együtt) ki mibe rajzol?

They can break you but not your promise, even death won't keep you apart. Through this darkness you will find him in your sword still beats, a heart.

(#14030) FecoGee válasza Methionyl (#14029) üzenetére


FecoGee
Topikgazda

Visio vagy draw.io

(#14031) crok válasza Methionyl (#14029) üzenetére


crok
Topikgazda

Cégnél Visio sajnos
Magamnak draw.io

Ha egy hozzászólásomban linket látsz az hasznos referencia, hivatkozás vagy leírás és erősen ajánlott vagy minimum érdemes elolvasni. A Logout bejegyzéseim tele vannak hasznos Android tippekkel-trükkökkel, alkalmazásajánlással..

(#14032) Methionyl válasza crok (#14031) üzenetére


Methionyl
senior tag

Óóó ez a draw.io valami nagyon állat :D köszönöm :R

(#14033) crok: Danke :K

[ Szerkesztve ]

They can break you but not your promise, even death won't keep you apart. Through this darkness you will find him in your sword still beats, a heart.

(#14033) crok válasza Methionyl (#14032) üzenetére


crok
Topikgazda

Ajánlom figyelmedbe, hogy ne ments hanem exportálj - mert úgy pl. PNG-be tudod menteni amibe bele tudja rakni az XML infokat is, vagyis ha utána szerkeszteni akarod akkor vissza tudod tülteni a PNG-t és benne lesz az info ( :

Ha egy hozzászólásomban linket látsz az hasznos referencia, hivatkozás vagy leírás és erősen ajánlott vagy minimum érdemes elolvasni. A Logout bejegyzéseim tele vannak hasznos Android tippekkel-trükkökkel, alkalmazásajánlással..

(#14034) B.A.T.


B.A.T.
tag

Sziasztok! NTP segítségével szeretnék időt szinkronizálni, de nem tudom megadni, hogy melyik eszköz adja a referencia időt, mert nem elérhető az ntp master parancs. PT 7.1-et használok, és routerre próbálom beállítani.

Valami ötlet?

"A vízipipa bölcsességet húz ki a filozófus ajkai közül, és befogja a száját a bolondnak."

(#14035) soma314 válasza Methionyl (#14029) üzenetére


soma314
tag

Én a DIA-t javaslom, mert ingyenes, megy windowsban, Linux-on, OSX-en van portable verziója is. Ja és eleve vannak benne Cisco objektumok.
https://en.wikipedia.org/wiki/Dia_(software)

[ Szerkesztve ]

(#14036) crok válasza B.A.T. (#14034) üzenetére


crok
Topikgazda

Routerre próbálod beállítani de mit? Azt akarod, hogy a router NTP-n kapjon időt vagy azt, hogy a router másnak tudjon szolgáltani időt?
PT 7.1.0.0222, random router egy szerverrel összekötve cross kábellel, IP-k kiosztva egy alhálóba esve, szerveren NTP szolgáltatás elindítva, routeren ntp server [szer.ver.ip.címe] parancs kiadva és a router gyakorlatilag azonnal szinkronizált.
De egyik router se lehet PT-ben NTP master mert nincs clock calendar se, a PT-ben levő routerekben nincs implementálva ez a funkció. Használj GNS3-at esetleg ha ezt szeretnéd tesztelni.

Ha egy hozzászólásomban linket látsz az hasznos referencia, hivatkozás vagy leírás és erősen ajánlott vagy minimum érdemes elolvasni. A Logout bejegyzéseim tele vannak hasznos Android tippekkel-trükkökkel, alkalmazásajánlással..

(#14037) Methionyl válasza soma314 (#14035) üzenetére


Methionyl
senior tag

Köszi, kollégám is ezt javasolta (linux-os) csak nem tudtam, hogy van windows-ra is :B

They can break you but not your promise, even death won't keep you apart. Through this darkness you will find him in your sword still beats, a heart.

(#14038) Stingie


Stingie
tag

Srácok,

a CCNA vizsgához tudtok ajánlani valami olyan tudásbázist, stb. (lehet fizetős online is), amely tartalmaz a vizsgához tesztfeladatsorokat, vagy összefoglalja a vizsga anyagát ?

Korábban voltam már CCNAX bootcampen, de látom, hogy azóta változtattak a témakörök összetételén és kellene egy rendszerező anyag, amivel fel tudok készülni vizsgára. Nem mennék el mengint egy tanfolyamra csak ezért... Ismertek ilyeneket ?

Köszi!

Cerberus. Humanity First. #gamer365 #retroid #staytuned

(#14039) Orionhilles


Orionhilles
senior tag

Bookdepository.com

Tőlük rendeltem meg február 7-én ICND1 100-105 Official Cert Guide-ot 7079 Ft-ért, ingyenes szállítással, szóval nagyon jó áron sikerült megszereznem.
Azt írták, hogy 2-3 munkanapon belül küldik, de eltelt már egy hét, ezért írtam nekik, hogy mi a helyzet a könyvvel. Kaptam választ, hogy nagyon sajnálják, a beszállítójuktól nem tudták időben megszerezni. Úgy voltam vele, hogy na bumm, akkor szépen kivárom. :U

Hétfőn elküldték és ma kaptam egy újabb üzenetet, ahol is ismételten elnézést kérnek, és kárpótlásként küldtek egy 10%-os kupont.

Gondoltam megosztom veletek is, mert a topikban alig volt hozzászólás a boltról, pedig 1-1 könyv esetén jobban megérheti tőlük beszerezni. :K

– Yet, thou serves with thine eyes clouded in chaos. Thou, bound in the cage of madness. I am he who commands those chains – Fate/Zero Berserker Mad Enchantment

(#14040) Viktorius94


Viktorius94
csendes újonc

Sziasztok!

CCNP SWITCH vizsgára készulok, és nem igazán akar a fejembe férni a multilayer switching.

Addig megvan hogy minden bemeno frame az Ingress Queue-ba megy. Utána megnézi a Layer 2 és Layer 3 destination address-t és az alapján kuldi az Egress Queue-ba? Valamint a FIB table hasonló a CAM table-hez, csak Layer 3? A CEF-t sem értem igazán :F

Aki jól ismeri, nagyjábol eltudná mondani mi a lényeg itt?

Koszonom,
Viktor

(#14041) FecoGee válasza Viktorius94 (#14040) üzenetére


FecoGee
Topikgazda

Szia!

Nagyon egyszerűsítve:

Az MLS-t képzeld el úgy mint egy olyan switchet ami tud route-lni.
A CEF egy Cisco-s megoldás a csomagok gyors továbbítására.
A FIB a forwarding information base. Gyakorlatilag innen megy a routing, a routing tábla ide van leképezve.

MLS leginkább a VLAN L3 végződtetésére van kitalálva. Tehát nem egy routert kötsz egy sima L2 switch után, hanem a L3 switch képes elvégezni a routingot. Nagyon alacsony szinten az MLS egy olyan eszköz ami routel-ni és switcheln is tud. Azért nem router mert azért más architektúra, nem tud általában NAT-t, csak Ethernet interface van rajta, stb.

CCNP SWITCH-re szerintem ne gondold túl ezt, tudd hogy mi az az SVI, hogy kell létrehozni. A routing protokoll konfig meg gyakorlatilag ugyanaz mint egy routeren.

(#14042) soma314 válasza Viktorius94 (#14040) üzenetére


soma314
tag

Ha szabad még Fecot kiegésziteni pár olyan gondolattal, amitől nekem sikerült megérteni a dolgot.

Első megközelitésben hagyjuk a queue-kat és Multilayer Switch-et és azt gondoljuk át hogyan megy az adattovábbitás egy switch-en, illetve egy router-en.

Egy switch-nél a dolog viszonylag egyszerű: beérkezik a frame, aminek az L2-es header-jében benne van a destination MAC cim. Ezt kiolvassa a switch, majd megnézi MAC Address-table-ben (ami maga a CAM - Contant Adddressable Memory) hogy a cimzet mac cim melyik interfészen érhető el.
Ezt ugye egy switch "hardveresen" csinálja, tehát a CPU-t igazából nem terheli.

Ezzel szemben egy router esetén a frame-ben a destination MAC cim maga a router interfész MAC cime, amire érkezik. A router "leszedi" a frame-ről a L2-es header-t (amiben a source és destination MAC cim van)
és beolvassa (immár a packet-ből) a L3-as header-ből a destination IP cimet. Ha a destination IP cim maga a router valamelyik interfésze (akár loopback) akkor nem kell kifelé továbbitani.
Ha viszont valamilyen más IP cim a cimzett, akkor a router-nek meg kell nézni a route táblában (ami a RIB, azaz Route Information Base) hogy az adott cimzettet hova kell továbbküldeni.
Itt megint két lehetőség van attól függően, hogy mi szerepel a RIB-ben az adott cim-zett IP-hez. Vagy egy kimenő interfész van megadva, vagy egy next-hop cim.
A kimenő interfész lehet point-to-point interfész, ahogy egy adott MAC cimű és IP cimű eszköz van a túloldalon, de lehet broadcast is. Ugye az ethernet interfész (ami a leggyakoribb manapság) alapból broadcast hiszen simán lehet, hogy egy switch van rákötve a túloldalon.
A router-nek, hogy továbbitani tudja az adatcsomagot ismét frame-et kell csinálnia a packet-ből, vagyis új L2 header-t kell az elejére fűznie (no mag trailer-t a végére). Ezt hívjuk encapsulation-nek. Ehhez a router-nek viszont kell tudnia a L3-mas cimzetthez tartozó L2-es cimet. Ezt pedig ugye broadcast szegmens esetén ARP-pal (address resolution protokollal) lehet megtudni. Tehát a router a next-hop-ot beteszi mint L3-as cimzettet és egy ARP-al kideriti, L3-as IP-cimhez passzoló MAC cimet, amit betesz L2-es cimzetként. Ugye a L3-as source marad, ami volt érkezéskór, a L2-es source pedig a saját MAC cime lesz.
(Ráadásul, ha nem next-hop IP cim van megadva a RIB-ben, hanem csak egy interfész, akkor az ARP-ot minden egyes újabb cimzett IP cimre végre kell hajtani.)
(Erre lehet csinálok egy ábrát a könnyebb megértés kedvéért.)
Na most ez elég "hosszadalmasnak" hangzik, ráadásul ezt "régen" a router-ek "szoftveresen" végezték, ami a CPU-jukat terhelte.
A valóságban egy bejövő csomag nem mehet olyan sokfelé tovább egy router-ből, hiszen az interfészei száma (bele értve a loopback-eket és a Null0-ot is) véges. Logikus a gondolat tehát, hogy a lehetséges variációkra létrehoz a router egy FIB-et, vagyis Forwarding Information Base-t. Ebben aztán összerendeli a az aktuális RIB alapján a prefix-eket, az interfészeket és a destination MAC cim-eket. A beérkező frame-ek (packet-ek) alapján aztán egyszerűen ezt a FIB-et nézi és nem kezdi újra elemezni a RIB-et, nem fog minden alakalommal ARP-olni...Gyakorlatilag mindezt lehet "hardverből", "wirespeed-del" nyomni.
Ahhoz, hogy ez működjön egy Cisco eszköz esetén be kell kapcsolva legyen a CEF, ami a Cisco Express Forwarding.
Van még két dolog ezzel kapcsolatosan: az egyik load sharing. Ugye tanultad, hogy egy prefix-hez tartozhat több path is. Tehát egy network több alternatív útvonalon is elérhető lehet. Ennek kezelése is a CEF-el történik.

A dolog alapvetően tovább bővül, ha MPLS-t is használunk, de ebbe most nem mennék bele. Csak annyit érdemes megjegyezni, hogy a FIB, mellett ott az LFIB is és egy router nem csak a destination IPv4, IPv6, hanem a MPLS label alapján is továbbíthat adatcsomagokat akár párhuzamosan egyszerre.

Ez így elsőre biztosan bonyolultnak hangzik (pedig le is van pár dolog egyszerűsítve). Megpróbálok egy ábrát kiizzadni magamból.

Visszatérve a Multilayer Switch-re. Ezeknél bármelyik interészt átállithatod router interfésszé ("no switchport" parancs) illetve logikai vlan interfészeket rendelhetsz minden vlan-hez.
Na most egy switch alapvetően ASIC-ekkel (application specific integrated circuits) dolgozik, nem CPU(k)-ból továbbitja a dolgokat. Ezért egy Multilayer Switch-nél a CAM táblán túl van a TCAM tábla
(Ternary Content Addressable Memory) amiben a routing táblát tartalmazza, ebből sokkal gyorsabban ki tudja aztán olvasni és itt is mehet a "wirespeed".

(#14043) Yeffy válasza soma314 (#14042) üzenetére


Yeffy
veterán

Szia!

en meg csak kis kezdo vagyok hozzatok kepest, ahogy nezegetem a hsz-eket, nemreg kezdtem csak el a CCNA 2-es moduljat, de remek volt olvasni a kis osszefoglalodat, jol jon ismetlesnek az anyanyelvemen is! nagyon jol, "roviden", megis erthetoen foglaltad ossze.
koszi erte, ha lesz egy abrad, azt is megkoszonom! :C :K

[ Szerkesztve ]

Big girls ride harder. ヅ || Kondi powaa'!

(#14044) soma314 válasza soma314 (#14042) üzenetére


soma314
tag

az ígért ábra

(#14045) soma314 válasza Yeffy (#14043) üzenetére


soma314
tag

szívesen :)

(#14046) Yeffy válasza soma314 (#14045) üzenetére


Yeffy
veterán

zsilett az abra is! :C :K

Big girls ride harder. ヅ || Kondi powaa'!

(#14047) Flowtation


Flowtation
őstag

Sziasztok!
Crok keresere jöttem ide a problemam ez lenne (bocsánat, telorol vagyok) :
https://itcafe.hu/tema/halozatokrol_alaposan_melyviz/friss.html#msg8018

Szerk:most kaptam annyi infót, h elvileg jelezték a problemam a szolgáltatonak is, várjuk az eredményeket. Bár azt nem értem miért nem kap IP t a gép attól h szar a net...

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#14048) crok válasza Flowtation (#14047) üzenetére


crok
Topikgazda

Ja, ha már így mondod: mert a DHCP szerver lehet nem is helyi hanem távoli/SUlinet központi - nálad meg csak ip helper van felvéve a router adott interface-e alatt, így a DHCP kérés csak forwardolva van a szervernek majd a válasz a kérő gépnek. Így ha nincs net nincs DHCP.

[ Szerkesztve ]

Ha egy hozzászólásomban linket látsz az hasznos referencia, hivatkozás vagy leírás és erősen ajánlott vagy minimum érdemes elolvasni. A Logout bejegyzéseim tele vannak hasznos Android tippekkel-trükkökkel, alkalmazásajánlással..

(#14049) Viktorius94 válasza soma314 (#14042) üzenetére


Viktorius94
csendes újonc

Nagyon koszonom a választ, sikerult erthetoen megfogalmaznod! :))

(#14050) Flowtation válasza crok (#14048) üzenetére


Flowtation
őstag

Ahha. És ha cserélgetem a két portot, akkor 5 perce hogyan lesz jó? Egyébként azóta sincs válasz, most épp működik, mert átdugtam, de nem tudom meddig..

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.