Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2020-02-27 09:43:31

LOGOUT.hu

--- Még az új vizsgarendszer előtti információk, majd frissítjük! ---


Gyakran ismételt kérdések
Olvasd el a cikkeket itt.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1101) Lokids


Lokids
addikt

Húzhatok kábelt, hogy összekössem a distrib switcheket.

Demost belefutottam egy problémába. ugye minden switch alapból Vlan1-el van, amihez minden port van. Ezeknek adtam ip-ket, majd no shutdown. Mind feljött. Pingelik is egymást 1 kivétellel. Az az 1 képes kommunikálni a routerrel, de a router másik interfészét már nem képes pingelni. És ez azért furcsa, mert elvileg mindere ugyanzt a konfigfilet lőttem be, csak a ipcímet és a gatewayt írtam ár. :P

If you chase two rabbits you will lose them both.

(#1102) zsolti.22 válasza Lokids (#1101) üzenetére


zsolti.22
senior tag

Akkor ha ez segít: valami nem kóser.

(#1103) Lokids válasza zsolti.22 (#1102) üzenetére


Lokids
addikt

Közben megvan. Default gw nem stimmel.

[ Szerkesztve ]

If you chase two rabbits you will lose them both.

(#1104) tusi_ válasza zsolti.22 (#1067) üzenetére


tusi_
addikt

A gond az, hogy nem a Mint debianos gépemmel néztem, hanem a Maya-val, amiről panaszkodtam, hogy nem nyit konzol kapcsolatot, van benne valami bug. De lényegtelen, mert megnyitotta a topológiát, csak épp a konzolt nem, rgo semmit nem láttam a konfigokból. De ha láttam volna sem tudtam vona a megoldást, mert itt már komoly redistributok vannak, amiket én még nem tanultam. Viszont a route-mapot kigyakoroltam, gondoltam, hátha abban van a hiba. De erre az ospf point-2-pointra az életben nem jöttem volna rá :D

eat, sleep, play, replay

(#1105) tusi_


tusi_
addikt

Egy napot nem vagyok és 36 hsz. :C

Zsir.

eat, sleep, play, replay

(#1106) zsolti.22 válasza tusi_ (#1104) üzenetére


zsolti.22
senior tag

Hah, vegyél meg egy újabb könyvet 9000-ért (nettó) és ezt is tudni fogod...vicc, inkább megyek nyomdába és kinyomtattatom, csóróság van. :U

(#1107) f_sanyee válasza zsolti.22 (#1106) üzenetére


f_sanyee
senior tag

te sem gondolhatod komolyan hogy egy konyvbe belenyomnak mindent amit az ospfrol tudni lehet es meg az osszes tobbi temat is hasonlo reszletesseggel targyalja?

(#1108) FecoGee


FecoGee
Topikgazda

Az OECG inkább elméleti síkon közelít, ad gyakorlati alapot is, de a Lab Manual végigvezet a témákon.
Elméleti alapoknak Routing TCP/IP vol. I-II, abban minden benne van!
Gyakorlatihoz Lab Guide-k, és sok-sok-sok laborozás.

(#1109) FecoGee


FecoGee
Topikgazda

Az OSPF-ről nagyon részletesen:

[link]

(#1110) Lokids


Lokids
addikt

Újabb kérdés:
A fenti topológiát figyelembe véve amit bemásoltam, minden épület külön vlanban van, 1-6-ig.
Minden vlan más tartományból választhat címet (majd később be lesz állítva a routeren a dhcp, ha odaérek az anyagban, hogy hogyan kell :) ). Ha fogok egy gépet és átviszek az egyik épületből a másikba (vlan 6 ->4), majd azt a portot szintén vlan 6-hoz adom, akkor autómatikusan a vlan6-hoz tartozó poolból fog címet kapni ugye?

[ Szerkesztve ]

If you chase two rabbits you will lose them both.

(#1111) Tsory válasza Lokids (#1110) üzenetére


Tsory
tag

Igen. Tipikusan DHCP relay agent-et kell beállítani az adott VLAN default gateway-én (ip helper-address address). Ez elkapja a broadcast üzenetben küldött DHCPDISCOVER üzenetet, majd unicastban továbbküldi a beállított DHCP szervernek. Ebben a csomagban benne van a relay agent IP-je, innen tudja a DHCP szerver, hogy milyen pool-ból kell címet osztania. Természetesen az adott pool-nak léteznie kell a DHCP szerveren. Gyakorlatlag a relay agent közvetít a DHCP szerver és a kliens között.

[ Szerkesztve ]

(#1112) J0shu4M1ll3r


J0shu4M1ll3r
senior tag

Sziasztok!

Ismét felmerült egy kezdő kérdésem:

Ez a könyv:
http://bookline.hu/product/home.action?id=3150421&type=200&_v=Odom_Wendell_CCNA_640_802_Official_Cert_Library

ugyan az, mint

ez:
http://www.ciscopress.com/bookstore/product.asp?isbn=9781587204388

?

Mert akkor nem szenvedek a külföldi rendelgetéssel, hanem megrendelem itthoni bolttól.

"There are things you can't fight. Acts of God. You see a hurricane coming, you get out of the way. But when you're in a Jaeger, suddenly, you can fight the hurricane. You can win."

(#1113) zsolti.22 válasza J0shu4M1ll3r (#1112) üzenetére


zsolti.22
senior tag

Ugyanaz, kinézetre is, ISBN-re is.

(#1114) J0shu4M1ll3r


J0shu4M1ll3r
senior tag

Köszönöm!

Akkor megrendelem :D

"There are things you can't fight. Acts of God. You see a hurricane coming, you get out of the way. But when you're in a Jaeger, suddenly, you can fight the hurricane. You can win."

(#1115) tronic válasza J0shu4M1ll3r (#1112) üzenetére


tronic
tag

Kicsit erős az ára.... :(
Amazonon jelenlegi árfolyamon kb 12500 pénz..... de sajnos nem'tom, h az Amazon mennyiért szállít Magyarországra.

Összességében király könyv! Vannak benne elírások, de annyira nem zavaróak. Megvettem a Lammle könyvet is, de miután megszereztem a Cert Library-t elő sem vettem..... ;)

A kulcsfontosságú paraméter: "Edition: 3rd"

'Tipikus esete annak, amikor génmanipulálgatanak össze-vissza és a végén kijön belole valami véletlenül...:)''

(#1116) tronic válasza J0shu4M1ll3r (#1112) üzenetére


tronic
tag

Itt: http://www.swsbooks.hu/ kb 1 rugóval kevesebb.

'Tipikus esete annak, amikor génmanipulálgatanak össze-vissza és a végén kijön belole valami véletlenül...:)''

(#1117) Tsory válasza tronic (#1115) üzenetére


Tsory
tag

Még mindig azt mondom, hogy az amazon.com-ról kell rendelni, sokkal olcsóbb:

CCNA 640-802 Official Cert Library, Updated, 3rd Edition

Itt kb. 8300 HUF, szállítás eddig nekem 13-15 USD volt, az kb még 3500 HUF, így kb. 11800 HUF-ra jön ki. Bár érdemes egyszerre több könyvet rendelni, úgy jobban megéri.

[ Szerkesztve ]

(#1118) zsolti.22 válasza J0shu4M1ll3r (#1114) üzenetére


zsolti.22
senior tag

Vaagy, csak elolvasod párszor a CCNA Discovery tananyagot és akkor megúsztad könyv nélkül :D

(#1119) J0shu4M1ll3r


J0shu4M1ll3r
senior tag

Elkezdtem ciscoppressről rendelni, ott 70 pár dollár jött ki szállítással. 200 fölött a dollár, így 15körülre jön ki szállítással (20 dollár körül volt).
Most az a plusz 1000 forint nálam még belefér, és így legalább bemegyek az üzletbe, és meg tudom venni.

"There are things you can't fight. Acts of God. You see a hurricane coming, you get out of the way. But when you're in a Jaeger, suddenly, you can fight the hurricane. You can win."

(#1120) f_sanyee válasza J0shu4M1ll3r (#1119) üzenetére


f_sanyee
senior tag

arra nem fogadnek :) nem hiszem hogy raktaron lenne naluk, de biztos be tudjak szerezni.

(#1121) J0shu4M1ll3r


J0shu4M1ll3r
senior tag

Én se fogadtam, ezért írtam, hogy megrendelem. 3-5 munkanap alett beszerzik. Beszéltem az ügyfélszolgálatukkal.
Míg a grandós oldalon meg kb 3 hét a beszerzési idő.

"There are things you can't fight. Acts of God. You see a hurricane coming, you get out of the way. But when you're in a Jaeger, suddenly, you can fight the hurricane. You can win."

(#1122) tusi_


tusi_
addikt

Na most nyúltam bele az LSA typeokba. :((

eat, sleep, play, replay

(#1123) tusi_ válasza FecoGee (#1058) üzenetére


tusi_
addikt

Na most bele futottam ebbe :)

Visszaolvastam, beálitottam úgy, ahogy irtad és még sem ment a filter-list. Már mindent állitgattam és úgy sem. Felkonfigoltam a f0/0-t és egyből szűrte a routot, amit ki akartam szedni. Ez mitől lehet? Miért nem akarta a lo 1-t szűrni, pedig point-2-point volt?

eat, sleep, play, replay

(#1124) tusi_ válasza tusi_ (#1123) üzenetére


tusi_
addikt

Area 1 ben lévő lo 1 meg szűri. Be...ok ezen. Szerintem megyek meccset nézni. :)

eat, sleep, play, replay

(#1125) zsolti.22 válasza tusi_ (#1124) üzenetére


zsolti.22
senior tag

Na, most már átérzed a nyavalyámat :K

(#1126) FecoGee válasza tusi_ (#1123) üzenetére


FecoGee
Topikgazda

Biztos jó subnet mask-ot adtál meg a Lo1-nek?
Látod az én konfigom ment, tehát nálad is mennie kell :)

(#1127) tronic válasza Tsory (#1117) üzenetére


tronic
tag

Vérszemet kaptam a kommenteden és mivel " Celebrate summer with another special offer from Cisco Press! From print books and eBooks to video training and network simulators, we have a wide range of options to help you learn technologies or prepare for certification exams.Save when you stock up—buy any two eligible titles and save 30%, or buy any three eligible titles and save 50% with discount code JULY4CP." akció fut (kupon lejárat: Saturday, July 07, 2012), elkapott az ékszíj :DD

4 könyv jött ki 148 dollárra (CCNP Cert Lib + Routing TCP/IP, Volume 1) szállítással (21 dollár) együtt Németországba. Kíváncsiságból megnéztem, hogy a grando mennyiért vesztegeti a "Routing TCP/IP, Volume 1" könyvet, s hirtelen dobtam egy hátast :Y , átszámolva mai árfolyamon 102 dollár lefele kerekítve.....
Amazon.com-on olyan185+ dollárra jött volna ki.

'Tipikus esete annak, amikor génmanipulálgatanak össze-vissza és a végén kijön belole valami véletlenül...:)''

(#1128) Tsory válasza tronic (#1127) üzenetére


Tsory
tag

Jó lesz ez az akció, de csak náhány napig tart. Az árakat te számoltad ki, vagy látszott a felületen? NMekem kérdéses, hogy az általad kiválasztott két tétel miatt esetleg csak 30% kedvezmény jár, illetve hogy a kedvezményt az eredeti árból számolják-e. Mert úgy már nem olyan jó az ár.

(#1129) tusi_ válasza FecoGee (#1126) üzenetére


tusi_
addikt

Biztos. Amennyiben /24-st kell adni. Az érdekes az, hogy csak egy router cuccait nem szűri. (R4) . R2-t tökélesetesen tudom szűrni és ott is loopbackok vannak. Egymás mellé tettem a panelt és nyomtam egy sh run int lo 1. Ugyanolyan, mégsem működik rendesen. Ha ugyanezeket a beállításokat áttettem f0/0 f0/1 re, akkor ment a szűrés. Persze ott a net type alapból brcast.

eat, sleep, play, replay

(#1130) tronic válasza Tsory (#1128) üzenetére


tronic
tag

Nem egyben tettem be a Cert Library-t, hanem külön-külön, h a kedvezmény érvényes legyen.

Az alábbi a PayPal számla kivonata a csökkentett árakkal:
Anzahl Artikel Optionen Preis
1 CCNP TSHOOT 642-832 Official Certification Guide $26,99 USD
1 CCNP ROUTE 642-902 Official Certification Guide $26,99 USD
1 CCNP SWITCH 642-813 Official Certification Guide $26,99 USD
1 Routing TCP/IP, Volume 1, 2nd Edition $40,50 USD
Betrag: $121,47 USD
Versand: $21,00 USD
Nettobetrag:$142,47 USD (átváltva + konverziós költség: €116,80)

A CiscoPress levelében említett kedvezmény: Total Discount , ($148.50)

[ Szerkesztve ]

'Tipikus esete annak, amikor génmanipulálgatanak össze-vissza és a végén kijön belole valami véletlenül...:)''

(#1131) FecoGee válasza tusi_ (#1129) üzenetére


FecoGee
Topikgazda

Fel tudod dobni a GNS3 file-t vagy a topológiát és a konfigot, és ha lesz időm megnézem este. Bár most költözés miatt nincs netem otthon, a mobilomról osztott T-Mobile-s 3G-vel tolom ;)

(#1132) zsolti.22 válasza tusi_ (#1129) üzenetére


zsolti.22
senior tag

Erre én is kíváncsi vagyok és ráérek estig, ha kudarcba fulladok, akkor FecoGee megoldja :D

@tronic: te már le is adtad a rendelést, nem csak megnézted, hogy mennyi lesz majd a kártyás fizetés előtt a levonandó összeg? Én attól kezdtem félni, hogy a(zt hiszem, hogy a) szállításnál említik, hogy ebben nincs benne semmiféle adó, tehát erre szerintem még szépen rájön az 1,27-es szorzó, úgy meg már oly mindegy, hol veszed. Én pl. 3 könyvet vennék, Ciscopresstől lenne 121$, ~26-27K Ft, itthon meg darabja 15K, szóval "nyerek" rajta majdnem 20 ezrest. Ezért is kérdeztem, hogy te már megnyomtad a bankkártyás fizetés gombját és annyit vontak-e le, amit a CiscoPress írt, vagy rátolták kis országunk ÁFÁját?!

(#1133) FecoGee válasza FecoGee (#1131) üzenetére


FecoGee
Topikgazda

Megoldjátok ti is szerintem, de szeretem a TSHOOT-olást, így én is nekiállok majd - főleg hogy nem élő hálózaton, időnyomás alatt, hanem otthon, ráérősen lehet csinálni :DD

[ Szerkesztve ]

(#1134) zsolti.22 válasza FecoGee (#1133) üzenetére


zsolti.22
senior tag

Nyomás alatt a víz sem 100°C-on forr :N

(#1135) tronic válasza zsolti.22 (#1132) üzenetére


tronic
tag

Így is van. Rendelés elindítva, s a megadott összeget vonták le a PayPal számlámról (A korábbi hozzászlásban megadott eur-t vonta le a PP a kártyámról). Egy kis eltérés van, Németország a célállomás.

Ha minden igaz csütörtökön meg kell érkeznie..és szombatig van az akció. Ha van vmi, majd frissítek ;)

'Tipikus esete annak, amikor génmanipulálgatanak össze-vissza és a végén kijön belole valami véletlenül...:)''

(#1136) zsolti.22 válasza tronic (#1135) üzenetére


zsolti.22
senior tag

Megvettem én is a 3 könyvet, de én csupasz bankkártyával fizettem, nem PayPalossal, és a 121,47$-t vonta le, se többet se kevesebbet. Közte lesz a CCNA Security is, ami majd csak július 12-től lesz elérhető, hát kíváncsi vagyok, hogy hogy szállítják le.

(#1137) tusi_


tusi_
addikt

Ok feldobom. HA jól emléxem, akkor R4 (area2) routjait nem szűri, ha Lo intefészen van, viszont R2 R1 (area1) pedig igen.

A vicces, hogy ugyamolyan prefix listekkel csináltam és area filter litsekkel és ezt szűri azt meg nem :) Sietek vele, bár húzós az estém :)

[ Szerkesztve ]

eat, sleep, play, replay

(#1138) tusi_ válasza tusi_ (#1137) üzenetére


tusi_
addikt

Na szal nem a program szar, hanem én b...m el :)

5 process ID-jű ABR-en szűrtem, de véletlenül egy router ospf 4 be irtam be a szűrést.

Egy párszor megnéztem tegnap a sh run -t, de valahogy nem szúrt szemet, hogy két ospf variáció van egy 4-es meg egy 5-s.

eat, sleep, play, replay

(#1139) zsolti.22


zsolti.22
senior tag

Ezt az email-szeletet kaptam a CiscoPresstől a CCNA Security előrendeléssel kapcsolatban, aki kicsit jobban ért az angolhoz, mint én, lefordítaná?

Pre-ordered items will be fulfilled when they become available. You will receive
an email
notification when an item(s) from your order is available. If we are unable to
deliver your
pre-ordered item by the date originally provided on the website, we will cancel
the item(s) on
pre-order and you will receive an email confirmation of the cancellation. At any
time prior to
fulfillment you may contact customer service to cancel the pre-order.

Your credit card will not be charged until the item(s) is fulfilled. Regardless
of the number of shipments required to fulfill physical products in your order, you
will only be charged shipping and handling for one shipment.

Egész jó ez a BGP (CH 13), tetszik. Pedig eleinte féltem tőle, mint macska a lángszórótól.

[ Szerkesztve ]

(#1140) sunyijanika válasza zsolti.22 (#1139) üzenetére


sunyijanika
tag

A szöveg fordítása:

Amit előrendeltél teljesítésre kerül amint elérhetővé válik a CiscoPressen. Erről fogsz egy értesítő e-mailt is kapni. Ha képtelenek leszállítani a könyvet a megadott időben, akkor törölni fogják a rendelést amiről szintén kapsz egy értesítést. ezen kívül te is bármikor visszamondhatod.

A pénzt nem vonják le a számládról még a könyvet meg nem kapod. Függetlenül attól, hogy a könyv hogy jut el hozzád csak egy teljes körű szállításért kell majd fizetned.

Igen a BGP egy elég jó témakör, nekem is bejön :)

(#1141) FecoGee válasza sunyijanika (#1140) üzenetére


FecoGee
Topikgazda

Igen, a BGP jó cucc. CCNP-ben nem olyan mély, nyilván mert Enterprise környezetben nem kell olyan mély ismeret belőle, az már inkább az SP track.
Internet Routing Protocols könyvben nagyon jól el van magyarázva, ha valakit mélyen érdekel.

(#1142) Lokids


Lokids
addikt

A VTP-t szokták használni céges környezetben?

Most belefutottam abba, hogy felkonfigoltam a switcheket, de úgy, hogy a switcheken más vlanok vannak kreálva. Az egyiken pl: 1 és 7, míg a másikon 2 és 7. 7-es vlan az access pointoknak külön. De maguk az épületek más vlanba vannak. Ha vtp-t szeretnék állítani, akkor az hogy fogja ezt kezelni? Ha jól tudom, a vtp nem összevon, hanem felülír. Szóval ha az egyik szerveren van 1 és 7 és aktiválom a másikon is, akkor oda is beleírja azt, kitörölve a vlan2-t?

If you chase two rabbits you will lose them both.

(#1143) FecoGee válasza Lokids (#1142) üzenetére


FecoGee
Topikgazda

Mi használjuk.
Igen, felülírja, a vlan database-t hirdeti. Ha nem használsz vtp-t akkor kézzel minden switchen létre kell hoznod a vlan-okat. Ha trunk allowed listával szűrsz akkor ott is hozzá kell adnod.
A disztribúciót add meg vtp szervereknek, az access switcheket vtp client-eknek minden épületben, és minden épület külön vtp domain legyen, hiszen amúgy is ott route-lod el a VLAN-okat, nem? De még ha nem is, akkor sincs gond, L2-ben elfogyik a forgalom külön vtp domain-ek között is.

(#1144) Lokids válasza FecoGee (#1143) üzenetére


Lokids
addikt

akkor ezt a részt lehet újra kell kreálnom a switcheken. Jelenleg minden switchen kézzel hoztam létre.
A routolást "router on a stick" módszerrel oldanám meg (nincs L3 switch).
De a mostani konfigom szerint, ha átírnám minden épületben az a switch ami a routerhez csatlakozik lenne a server és a maradék access. Routeren keresztül képesek hírdetni a vtp beállításokat? (nem változtattam a múltkor belinkelt struktúrán)

If you chase two rabbits you will lose them both.

(#1145) FecoGee válasza Lokids (#1144) üzenetére


FecoGee
Topikgazda

Nem, a VTP Layer2-es protokoll. Úgy tudod áthirdetni ha L2PT-t csinálsz (Layer2 protocol tuneling), így pl. a CDP-t, LACP-t, STP-t is át tudod húzni egy tunnelen. De szerintem ennyi switchnél maradhat a kézzel felvett vlan, nem feltétlenül kell vtp.

(#1146) Lokids válasza FecoGee (#1145) üzenetére


Lokids
addikt

Akkor nem állítom át vtp-re. Még annyi, hogy nem kell megkreálni egész addig a többi vlant adott switcheken, míg nem akarok oda csatlakoztatni más vlanhoz tartozó gépeket ugye? Vagy érdemes megkreálni az összes vlant az összesen?

[ Szerkesztve ]

If you chase two rabbits you will lose them both.

(#1147) FecoGee válasza Lokids (#1146) üzenetére


FecoGee
Topikgazda

Nem kell. Ha nincs benne port, nem fognak oda eljutni a broadcastok, nem terheled a hálózatot. Plusz a STP-t is könnyíted, mert nem fut az instance a switchen.

(#1148) Lokids válasza FecoGee (#1147) üzenetére


Lokids
addikt

Köszi.
Majd még lesznek idióta kérdéseim, mert az spanning tree-ig még nem jutottam el.
Csak tudnám, hogy ilyen krédések után, hogy lesz ebből ccna valamikor. :)

If you chase two rabbits you will lose them both.

(#1149) tusi_ válasza FecoGee (#1147) üzenetére


tusi_
addikt

VTP pruning ? AZ nem küldi át azokat a vlan br-eket, amelyik vlannak nincs aktiv portja a switchen.

Lokids: Ha nem használsz VTP-t akkor transparent módba állítsd az összes switchet, egy támadási lehetőséggel kevesebb.

[ Szerkesztve ]

eat, sleep, play, replay

(#1150) FecoGee válasza tusi_ (#1149) üzenetére


FecoGee
Topikgazda

Igen, használhatná azt is, de attól még fut a Spanning Tree instance arra a VLAN-ra minndegyik switchen, ami teljesen felesleges. A trunkon átmegy a VLAN, tehát kell rá STP, de mivel pruning-ban közli a szomszéddal a switch, hogy neki abban a vlan-ban nincs portja, ezért nem kéri a broadcast-okat. A legjobb megoldás ez esetben az allowed list használata a trunkon (ráadásul native vlan-t is érdemes változtatni), és - ahogy tusy_ mondta - a VTP transparent mode.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.