Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Arch Linux

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2019-02-28 11:06:49

LOGOUT.hu

Arch Linux topik

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#301) chab7 válasza Siriusb (#300) üzenetére


chab7
addikt

Rootként futtatom, Openbox alatt másképp nem is engedi. Lecsatolni le tudom (el is tűnik a csatolás a fájlrendszerből, és lesz is menüpont ami szürkéből fekete lesz, de a cimke az nincs köztük. Illetve a leválasztás menüpont helyett is csatolás lesz.
Nem szükséges nekem a gparteddel mert ezt ha egyszer megadom neki akkor az marad. Szóval ha találok egy parancsot rá amivel működik nekem az is jó.

Az ntfslabel pedig természetesen nem talál partíciót hisz fat32-ről van szó:

[root@chab7-arch chab7]# ntfslabel -v /dev/sdc data1
NTFS signature is missing.
Failed to mount '/dev/sdc': Érvénytelen argumentum
The device '/dev/sdc' doesn't have a valid NTFS.
Maybe you selected the wrong device? Or the whole disk instead of a
partition (e.g. /dev/hda, not /dev/hda1)? Or the other way around?
[root@chab7-arch chab7]# ntfslabel -v /dev/sdc1 data1
NTFS signature is missing.
Failed to mount '/dev/sdc': Érvénytelen argumentum
The device '/dev/sdc' doesn't have a valid NTFS.
Maybe you selected the wrong device? Or the whole disk instead of a
partition (e.g. /dev/hda, not /dev/hda1)? Or the other way around?
[root@chab7-arch chab7]#

De egy ugyanilyen parancs mint ez az ntfslabel jó lenne fat32-re is ;) Meg is keresem van -e fat32label vagy valami hasonló.

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#302) chab7 válasza chab7 (#301) üzenetére


chab7
addikt

mlabel -i /dev/sdc1 ::data1

lenne a megoldás, csak épp ekkor is DATA1 lesz a label :W

Sőt, még súlyosabb a helyzet

mlabel -i /dev/sdc1 ::data5 esetén is DATA1 marad, tehát nem írja át.
A parancssor pedig lefut hibaüzenet nélkül, a hdd ledje villan is kettőt, de ha felcsatolom akkor újból csak DATA1 marad bármit adok meg labelnek.

[ Szerkesztve ]

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#303) chab7 válasza chab7 (#302) üzenetére


chab7
addikt

Gondoltam egyet, KDE alatt gparted próba. Ott nem szürke a cimke rész :Y
Viszont:
Megadom data1 -> DATA1 lesz. Megadom data5 -> DATA5 lesz.
Ezek szerint tényleg nem lehet kisbetűset (még ha gyárilag olyan volt akkor se.)

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#304) Siriusb válasza chab7 (#302) üzenetére


Siriusb
veterán

Arról volt szó hogy ntfs is van.

A megoldás az utolsó hozzászólás: https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=89713

(#305) chab7 válasza Siriusb (#304) üzenetére


chab7
addikt

Igen, van. De azon rendesen kisbetűs, azért került szóba.
És ott az utolsó hsz-ból vettem én is, hogy valószínűleg csak nagybetűs lehet. De azért érdekes, hogy az eredeti label "My Passport" volt - csak a kezdőbetű volt nagy.

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#306) Siriusb válasza chab7 (#305) üzenetére


Siriusb
veterán

Próbáld meg windowsban átnevezni, ha már mindenképp ilyen fájlrendszert akarsz használni.

(#307) chab7 válasza Siriusb (#306) üzenetére


chab7
addikt

Úgy indultam elsőre, mert azt sem tudtam Linuxon hogy kell. De ott is ha beírom neki a data1 -et akkor is DATA1 lesz.
Nem szándékosan használok ilyen fájlrendszert. Ilyen volt eredetileg rajta, és gondoltam hagyom fat32-n mert ha windowsos géphez csatlakoztatom akkor az ext4 nem lesz szerencsés, ezért nem formáztam át. Az már nekem is meglepetés, hogy egy másik ugyanilyen vétele után azon már nem fat32 volt hanem ntfs. Most vettem észre csak Arch alatt :B
Most meg már hiába akarok formázgatni, rengeteg adat van rajtuk, aminek ugyan egy része megvan mentésben, de ami nem azt nem tudom hová áttenni ideiglenesen sem mert nincs annyi üres helyem.
Ez már így marad, míg a jövőben nem lesz újabbra pénzem. Majd akkor lesz megint üres hely ahová áttegyem.

Ha meg nem lesz ebből sehogy data1 akkor marad DATA1. Kellemetlen, de lehet vele élni.

szerk.: Mondjuk lehet hogy van valami wines program amivel meg lehetne oldani, na de arra, hogy windowsos dolgok után is keresgéljek már nem szánok időt :U - egyedi/egyszeri eset, marad DATA1

[ Szerkesztve ]

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#308) Siriusb válasza chab7 (#307) üzenetére


Siriusb
veterán

Nagyon hurcolászod ezeket a HDD-ket?. Ha nem, én biztos nem adnék ki ennyi pénzt érte. Inkább vennék egy dokkolót és belső merevlemezt, s úgy használnám. Milyen jó a dokkoló, ha idegen géppel kell foglalkozni, s pl. gyorsan tudsz egy rendszermentés csinálni.

(#309) chab7 válasza Siriusb (#308) üzenetére


chab7
addikt

Ehhez a régi géphez nem veszek dokkolót már. Előbb (de inkább utóbb) csak le lesz cserélve. Viszont az adataim olyanok amik jó ha nálam vannak, és van mikor megyek velük sokat.
Legutóbb is külföldön voltunk a húgoméknál és jó volt, hogy minden nálam volt.
Zenei slágerlista gyűjtő bogarasságom van amúgy és sokat pepecselek a listákkal. Mind a szöveges változattal mapparendszerekben, mind a ritka régi zenékkel valójukban. Ezeket pedig ilyen pici de nagy kapacitású vinyókon jobb tartani mint lemezeken. (Más korszerűbb változatokat pedig még nem tudok megfizetni.)
Plusz rengeteg minden elfér még rajta míg az adott listák/vagy zenék nincsenek beszerezve a helyükre az üres mappákba. Pl aktuális filmek amiket megnézzek, mentések akár a telefonról vagy másik vinyóról fontosabb mappák, stb.
Na de ez a topic nem a felhasználói szokásokról szól hanem a rendszerről ;)

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#310) F34R


F34R
nagyúr

Halihó valaki használta már a mutt-t ? nem akarja az igazságot a muttrc konfigurálása után sem.

(#311) Rimuru válasza F34R (#310) üzenetére


Rimuru
veterán

Mond mi nem sikerült. Gyorsan felraktam imap gmail működött.

Vigyázat, csalok!

(#312) F34R


F34R
nagyúr

Hi kellene egy életmentő segítség egy hdd-n véletlenül töröltem a /home mappa tartalmát amiben voltak a filmjeim zenéim.

találtam egy ext4magic és undelete progit aur-ból felraktam de nem tudom hogy lehetne visszahozni őket.

(#313) Siriusb válasza F34R (#312) üzenetére


Siriusb
veterán

Szerintem kicsi az esélyed. Én régebben ezeket próbáltam:
http://www.cgsecurity.org/wiki/PhotoRec
http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk

Sajnos csak azt tudtam visszaállítani annak idején, amire nem volt szükségem...
Próbáld a Nagy Linux topikban megkérdezni.

(#314) #40553216 válasza F34R (#312) üzenetére


#40553216
törölt tag

Egy dolog, amit mindenképp ajánlatos: NE a rendszeren belülről próbáld javítani, hanem felcsatolt fájlrendszert mondjuk livecd-ről.

(#315) Siriusb válasza #40553216 (#314) üzenetére


Siriusb
veterán

Na igen, ezzel kellett volna kezdenem, hogy addig semmiféle írási művelet, csak read-only módban használatos.

(#316) F34R válasza Siriusb (#315) üzenetére


F34R
nagyúr

Áhh mindegy annyira nem érvágás mert ez csak egy hónapja van benne a gépbe vagyis a rengeteg dolog egy másik sata-s vinyón van.

Ami fontosabb dolog volt annak egy része egy 80gb-s usb-s vinyón van.

Ergó pár giga film és zene van amit 3 nap alatt visszatöltök.

köszi azért a segítséget.

A baj abból származott hogy ranger-el (nem is tudom miért azt nyitottam most mc helyett ) töröltem a .Trash mappát , itt meg kérdezy hogy serously deleted ? és y-t kell nyomni . Ekkor valamiért belaggolt amire én azt hittem hogy nem adta ki a parancsot ismét entert üttem vagyis már a home-ban lévő mappákra értette a törlést :(

(#317) F34R


F34R
nagyúr

Nha megint egy probléma:

Frissen felkpakoltam ssd-re az archlinuxot , viszont nem frissíti a csomagokat .

ugye pacman -Syu erre mikor felugrik a kérdés y- helyett n-t nyomok ugyanis csak ekkor akarja frissíteni/leváltani a kmod/module-init-tools-ra , stbb.
mindegyiknél y-t nyomok . nem fut le mert /etc/mtab /etc/profile.d/locale.sh-t törölni kell előtte. Ez is megvan ekkor filesystem hibára hagyatkozik.

Amire ez lenne a megoldás :

pacman -Syu --ignore filesystem && pacman -S filesystem --force

Nah így már frissíti a checking is végigmegy azonban mikor a filesystem frissítése következne kidobja hogy nem megfelelő néhány kulcs .
Aham erre jön a pacman-key --init amire végtelen ciklusú várakozási idő következik be.

hmm nah hát akkor hogy is egészen pontosan ?

(#318) Siriusb válasza F34R (#317) üzenetére


Siriusb
veterán

Bevallom, nem értem.
Azt mondod, friss telepítés. A /etc/mtab jó ideje csak egy symlink, miért akarná törölni?
/etc/profile.d/locale.sh ezt miért kellene törölni?
module-init-tools Ilyen nincs is a repoban.

(#319) Lenry válasza F34R (#317) üzenetére


Lenry
félisten

pacman-key --init alatt véletlenszámot generálna a közben történt műveletek segítségével. ha nem csinálsz semmit, nem lesz miből számot generálni :)

netezz, másolj valami ide-oda, egy másik terminálban játszadozz valamit, és meg fog indulni.

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#320) F34R válasza Siriusb (#318) üzenetére


F34R
nagyúr

looler :DDD mert ha nem törlöd akkor csak letölti a csomagokat felrakni nem fogja , direkt meg is kér hogy töröljed.

[link] az x86_x64-es van letöltve.

(#319) Lenry

pont ez jön elő [link]

fel sincs rakva semmi se , még a xorg-t sem rakja fel anélkül hogy frissítené a rendszert.

[ Szerkesztve ]

(#321) Lenry válasza F34R (#320) üzenetére


Lenry
félisten

For this initialization, entropy is required. Moving your mouse around, pressing random characters at the keyboard or running some disk-based activity (for example in another console running ls -R / or find / -name foo) should generate entropy. If your system does not already have sufficient entropy, this step may take hours; if you actively generate entropy, it will complete much more quickly.

wiki

mod-ra: pacman-key --populate archlinux megvolt már?

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#322) F34R válasza Lenry (#321) üzenetére


F34R
nagyúr

megvolt az is fel van írva a kis füzetkébe , valamikor megoldottam csak nem emlékszem hogy :D .

mindegy most nem esedékes anyira mert a régi gépen szépen meg a i368-as , az újon meg majd megcsiálom most amúgy is 1 hét elfoglaltság lesz.

(#323) Rimuru válasza F34R (#322) üzenetére


Rimuru
veterán

Gondolom nem netinstall-t csináltál azért van most sok változás, szerintem így nem is érdemes telepíteni ahol van normális net.

Vigyázat, csalok!

(#324) F34R válasza Rimuru (#323) üzenetére


F34R
nagyúr

nem, core image volt .

(#325) F34R


F34R
nagyúr

Nem sikerült. Sehogy se akar felmenni a 2011.08.19- core image-ből. (ezt tartalmazza a netinstall részt is azzal is próbálkoztam de minden áron dhcp-zni akart nekem meg nincs routerem [hétfőn jön]. ) Akkor nekiestem, miután bekonfiguráltam a pppoe-t : egy rm /etc/mtab és /etc/profile.d/locale.sh még mielőtt valaki azt mondaná hogy minek kellett törölni [link] ez nem engedi lefutni a frissítést és amúgy is grub elhagyása után újra keletkezik.

nah akkor jöhet ez : pacman -Syu --ignore filesystem && pacman -S filesystem --force

ugye ha lehagyom && -t akkor még a filesystem frissítése előtt ki kellene osztanom ezeket:

pacman-key --init
pacman-key --populate archlinux

első végbe is megy első kérdésnél n-t kell nyomni mert különben csak a header-t frissíti a régi csomagat nem váltja le az úja. nah ha nem-et nyomtunk akkor egyessével megkérdezi le akarom e régi csomagokat az újra váltani természetesen y-t nyomok mert különben megint nem fut le a folyamat.
117 bejegyzést ellenőriz felrakja őket , kéri is hogy futtassam a fentebb írt két parancsot, mire az --init -re előjön a tegnapi ominózus eset . Látszólag teszi a dolgát de percek után is ugyan ez megy.
Ameddig ezt nem csinálom meg nem is tudom a filesystem-et frissíteni hiába adogatná hozzá egyesével amit kér utána , nem sikerül (error halmaz).
Mindkettővel ugyan ez jön elő i686 , és x86_x64- el is.

2 Dologra gondolok :
1. Egy elég kula SSD-m van az lehet a ludas
2. Esetleg a pacman.conf-ban kellene a SigLevel-t módosítani mert lehet azért nem tudja létrehozni a masterkey-t.

Jah igen még egy ilyet is próbálkoztam nagy elkeseredésemben : mielőtt a két pacman-key parancsot kiadnám rm -R /etc/pacman.d/gnupg -t is lefutattam , --init-el ezt is újra generálja , a probléma még mindig fenn áll.

ha valaki tud valami valódi megoldást azt nagyon megköszönném.

üdv

mod2: találtam egy ilyet is :
SigLevel = Optional TrustAll

rngd -f -r /dev/urandom

[ Szerkesztve ]

(#326) F34R válasza F34R (#325) üzenetére


F34R
nagyúr

áhh ameddig nem jön meg a router addig nem próbálkozok , ideinglenesen Fedora van fent mert nem akarta Chakra-t sem LiveCD-ről. Nem az igazi főleg Arch után akarom vissza :W

(#327) F34R


F34R
nagyúr

Nah core-remote-al sem sem sikerült (routerrel dhcp-vel netinstall ) valami van az tuti leszedi a legújabb kernelt a csomagokat , de ha pacman-ből akarok valamit felrakni a checking integry után error méghozzá a gpg trustdb miatt , kulcsokat kellene importálni , de hiába nyomkodom egyesévek a yes-t. Egyszerűen nem ez a megoldás. pacman-key --initre ugyan az az anomália. nem hinném hogy órákig készítene egy trustdb file-t.

Volt valakinek hasonló esete 1 hónapon belül ?

(#328) F34R


F34R
nagyúr

Egyelőre ezzel megy [link] viszont ez nem biztonságos

(#329) F34R


F34R
nagyúr

Nah végre megvan a megoldás leírom hátha más is beleesik ebbe a hibába.

A lényeg azután miután felrakta a friss csomagokat core-ból ami a rendszer alapja, a pacman.conf-ban a SigLevel-t Never-re kell átírni ekkor ellenőrzés nélkül lefut a telepítés. Ezután fel kell rakni a haveged nevezetű csomagot pacman-ből és kiadni ezt a parancsot haveged -w 1024 ezután jöhet a pacman-key --init ami most már sikeresen lefut (nem végtelen ciklusban mint a múltkor) végezetül pedig pacman-key --populate archlinux ez is lefut végre normálisan látni a változásokat, ezután visszaírjuk a SigLevel-t PackageRequired-re eltávolítjuk a haveged-t és minden tökéletesen működik :R

Köszi mindenkinek hogy elnézte a bénázásom :DDD

üdv

(#330) Siriusb válasza F34R (#329) üzenetére


Siriusb
veterán

Jó, hogy végül meg tudtad oldani. Gondolkoztam, hogy kipróbálok már én is egy telepítést, hogy lássam a problémád, de nem volt energiám belevágni :)

(#331) Siriusb válasza F34R (#329) üzenetére


Siriusb
veterán

Lehet kár volt annyit kínlódni: [link]

(#332) Rimuru válasza Siriusb (#330) üzenetére


Rimuru
veterán

Én szórakoztam egy kicsit Virtualboxban és egyszer élesben is telepítettem ismerősnek. Netes telepítésnél semmi gond nem volt, viszont ha a régi core-t telepítettem az tényleg egy szenvedés volt.
Ideje volt már az új image-nek, igaz már pénteken is lehetett tölteni. :DDD

Vigyázat, csalok!

(#333) F34R válasza Siriusb (#331) üzenetére


F34R
nagyúr

ohhh ezt nem néztem , nah mindegy amíg routerem nem volt a régi core csomagokat replacelni stb.. áh kínszenvedés.

majd ha lessz időm akkor kiírom egyelőre élvezem hogy megint archlinuxon vagyok <3

(#334) zhagyma válasza Siriusb (#331) üzenetére


zhagyma
őstag

Na pont most estem "újratelepítésbe" és végigcsináltam pendrive-ról. Mivel nincs az új telepítőben /arch/setup ezért e szerint: install scripts

(#335) Siriusb válasza zhagyma (#334) üzenetére


Siriusb
veterán

Tapasztalat?

(#336) Rimuru válasza Siriusb (#335) üzenetére


Rimuru
veterán

Én is telepítettem, csak virtuális gépre.
Egy kezdőnek valószínű rosszabb telepíteni egyébként meg majdnem ugyanaz mint régen annyi különbséggel hogy neked kell begépelni mit csináljon. A rendszert konfigurálni meg annyiból rosszabb hogy régen több komment volt a configfájlokban.
Nekem tetszik az új rendszer is. :K

Mindennek örömére lecseréltem a grub-ot grub2-re. :DDD

Vigyázat, csalok!

(#337) Siriusb válasza Rimuru (#336) üzenetére


Siriusb
veterán

Az nem jó, ha a config fájlokból kiszedték a kommenteket. :(

Én már régóta grub2-t használok, egyrészt az tud iso fájlból bootolni, illetve a /boot lehet ext4 is. Csak az automata grub.lst generálást száműztem.

(#338) zhagyma válasza Siriusb (#335) üzenetére


zhagyma
őstag

Semmi különösebb gond nem volt a scriptes / parancssoros "zöldmezős" telepítéssel. Gyakorlatilag ugyanaz mint amit a menüs csinál. Azzal egyetértek colomb2 kolllégával hogy egy kezdőnek nehezebb dolga lesz de gondolom majd hozzáigazítják az install guide-t.

Viszont a windows-os install pendrive "faragás" nem ment "gombnyomásra" ( windows volt kéznél ). Nekem hamajában ezzel és így sikerült:

Archlinux 2012.07.15 netinstall dual iso
LinuxLive USB creator

A pendrive volume nevet át kellett írni "ARCH_201207"-re és már ment is.

[ Szerkesztve ]

(#339) Siriusb válasza zhagyma (#338) üzenetére


Siriusb
veterán

Én sima dd - t használok ilyen esetben, igaz nekem linux van kéznél. :) Bár az unetbootin is fel van telepítve, régebben használtam azt is, ha jól emlékszem, van wines változata is. A LinuxLive-t nem ismerem, jó?

(#340) zhagyma válasza Siriusb (#339) üzenetére


zhagyma
őstag

Na ja dd. Ez a LinuxLive nem tetszett. Egyrészt telepítős (nem szeretem), másrészt dizájnos egyedi felület ( parancssor jobban bejön) viszont tudott gyártani gombnyomásra telepítőt a korábbi amd64 arch iso-ból ezért gondoltam egyszer jó lesz ez is, de tévedtem. A 2012.07-s "gyártmányt" már faragni kellett :D

(#341) F34R válasza Siriusb (#337) üzenetére


F34R
nagyúr

nah igen a legacy grub száműzve lett, ezért kénytelen voltam syslinuxot felrakni mert az volt a másik lehetőség :DDD . grub2 ugye most grub-common néven fut ?

(#342) Rimuru válasza F34R (#341) üzenetére


Rimuru
veterán

Én is gondoltam a syslinuxra, de úgy voltam vele hogy a grub2 többet tud és ha nem is használom ki legalább megismerem. Nem bántam meg, a ISO betöltése nagyon is tetszik.
Igen grub-common. :K

Vigyázat, csalok!

(#343) Siriusb válasza F34R (#341) üzenetére


Siriusb
veterán

Ha nem akarnék iso-ról bootolni én is azt használnám.

Igen, grub-common.

(#344) F34R válasza Siriusb (#343) üzenetére


F34R
nagyúr

majd ha lesz kedvem akkor meglesem, bár múltkor is elkúrtam nem volt boot loader :DDD

(#345) chab7 válasza Siriusb (#337) üzenetére


chab7
addikt

Ezt én is sajnálattal vettem, hogy nincsenek kommentek. Nekem kezdőnek is jobb volt azokkal.

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#346) Siriusb


Siriusb
veterán

initscript frissítésre figyeljetek. Reggel nyomtam egy rendszerfrissítést, aztán elment egy fél óra, amire életet vertem a rendszerbe. :) Crypttab szivatott. Mondjuk a konfig beáéllításokat is átírogattam, de az nem vészes, csak utána kell nézni, mit és hova.

(#347) F34R


F34R
nagyúr

Hy

Hogyan tudom felrakni a grub--t a syslinux helyere ?

eloszor tavolitsam el utobbit , es rakjam fel a grub-common-t (elegendo ez is vagy kell mag mas csomag is melle ? )

milyen parancs kell meg ?

grub setup /dev/sda

(#348) Rimuru válasza F34R (#347) üzenetére


Rimuru
veterán

Grub2 kell ugye? Wiki De leírom a lényeget.
Első pont mentés. (opcionális, wikiben ;] )
pacman -Rns syslinux
pacman -S grub-bios #ha van más OS akkor kell os-prober: pacman -S os-prober
modprobe dm-mod
grub-install --target=i386-pc --recheck --debug /dev/sda
mkdir -p /boot/grub/locale
cp /usr/share/locale/hu/LC_MESSAGES/grub.mo /boot/grub/locale/hu.mo
grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
Így kapsz egy működő grub-ot további beállítások wikiben, és is e szerint csináltam.

Vigyázat, csalok!

(#349) Siriusb válasza Rimuru (#348) üzenetére


Siriusb
veterán

Ja, működik, ha nem titkosított partíciókat használ. Én amúgy is csak kézzel szerkesztgetem a grub.cfg-t, automatán annyi duplikált sort belepakol.

(#350) F34R válasza Rimuru (#348) üzenetére


F34R
nagyúr

ohh , de nekem nem i386-s pc-m van :DDD
mas os nem kell , amugy is kicsi az ssd-m.
nekem nem hu-ra van allitva a local sot semmire :DDD rc.conf-ba az a sor ures. (meg nem is kell nekem a magyar nyelv csak a bill kiosztas , az sem sokaig )

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Arch Linux
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.