Hirdetés

2024. április 16., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Arch Linux

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2019-02-28 11:06:49

LOGOUT.hu

Arch Linux topik

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#751) Siriusb válasza Rimuru (#750) üzenetére


Siriusb
veterán

Elírással már nem egyszer én is megjártam, rendkívül nehéz kiszúrni.

(#752) Bodz


Bodz
nagyúr

Lehet csak én vagyok béna és nem látom... :B Hol lehet Manjaroban beállítani az órát?
Semmi, oké, megvan. :D

[ Szerkesztve ]

(#753) Siriusb válasza Bodz (#752) üzenetére


Siriusb
veterán

Miért nem használsz ntpd-t?

(#754) McSzaby


McSzaby
őstag

Sziasztok,

Megint nekiálltam az Arch-nak virtuálisban, mert bejön(ne) az építkezős stílus, de megint az X-nél elakadtam. Gnome-t raknék/raktam fel és erre ezt kapom...

Ez miiiii? Startx és ezt kapom.. Gondolom a x driver a hibás, de InnoTek - VirtualBox gyártót kapok lspci-re, szal csont nem vágom mit kéne felraknom... próbáltam intelt (ez van a gépben), próbáltam vesa-t, próbáltam vmware-t.. Any idea?

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#755) McSzaby válasza McSzaby (#754) üzenetére


McSzaby
őstag

Bocs,elment a szerkesztés gomb... megoldottam, de így is fagy az egész X. Gondolom itt driver gond van.

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#756) Siriusb válasza McSzaby (#755) üzenetére


Siriusb
veterán

Ezt olvastad?

(#757) BoB válasza McSzaby (#754) üzenetére


BoB
Topikgazda

Nem elég felrakni a gnome csomagokat, be is kellene állítani hogy az induljon. Amit látsz úgy hívják twm, ez az x alapértelmezett ablakkezelője.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#758) McSzaby válasza BoB (#757) üzenetére


McSzaby
őstag

Megvan,megvan. Azzal nem volt baj. Minden megvan. :R

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#759) BoB válasza McSzaby (#758) üzenetére


BoB
Topikgazda

:)

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#760) korobi


korobi
aktív tag

Hello.

Szeretnék egy kis segítséget kérni.

adott egy manjaro64bit-es rendszer (openbox)
szerettem volna alá real time kernelt. mivel a saját tárolóban nem volt, így az AUR-ból kezdtem el felrakni.
kiadtam a parancsot, el is kezdi csinálni. majd jó sok idő múlva megáll azzal a hibával hogy nincs elég szabad hely a lemezen...
egy komplett 80gb-os merevlemez áll rendelkezésére amiből 64gb szabad. 3gb rammal gazdálkodhat és 2 gb swappal.

mi lehet a gond?

(#761) MacCaine válasza korobi (#760) üzenetére


MacCaine
őstag

Hogy van felpartícionálva?

(#762) korobi válasza MacCaine (#761) üzenetére


korobi
aktív tag

elsőkörben egy 15gb particiót kapott. plusz egy 2gb swap.

majd én is arra gondoltam, hogy kevés lehet neki a hely, s megkapta az egész merevlemezt.
átnéreteztem a 15gb particiót 72gb ra...

közben felttem az xfce verzióját próbálok azzal is egyet, bár jobban tetszett az openbox...

(#763) F34R válasza korobi (#760) üzenetére


F34R
nagyúr

melyik kernelt akarod feltenni ra ?

(#764) korobi válasza F34R (#763) üzenetére


korobi
aktív tag

AUR tárolóbol a linux-rt 3.10.10_rt7-1

egy ismerősnél rendben végigment.
( nem tetszett az xfce, újra az openbox-on próbálom. )

(#765) F34R válasza korobi (#764) üzenetére


F34R
nagyúr

probaltal manualisan kernelt forditani ?

(#766) korobi válasza F34R (#765) üzenetére


korobi
aktív tag

nem. nem értek én még annyira hozzá.
csak egyszerűen nem értem. míg az ismerősöm gépén gond nélkül végigment, és működött is nálam nem akar menni.
most is megállt. itt egy kép a hibárol:
[link]

na majd még keresgélek mi lehet a gond. vagy majd utánaolvasok a manuális fordításnak...

(#767) Siriusb válasza korobi (#766) üzenetére


Siriusb
veterán

Egy df -h kimenetet mutass légyszíves.

(#768) F34R válasza korobi (#766) üzenetére


F34R
nagyúr

Az a wacoom tabla most is be van dugva ? nezd meg anelkul is. Frissitsd a make-t a pacman -S base-devel-el

hirtelen ennyire tudok gondolni, ha nem megy akkor jon a manualis. Azt ugye tudod hogy ehhez a kernelhez masfajta illesztok kellenek ?

(#769) korobi válasza Siriusb (#767) üzenetére


korobi
aktív tag

itt a kimenet: [link]

jól gondolom, hogy a fordítás a tmp mappába történik, és ott csak 1.5gb a max hely?
ha igen akkor hogyan állítom nagyobbra?

(#768) F34R: make a legfrisseb van fenn.

[ Szerkesztve ]

(#770) Rimuru válasza korobi (#769) üzenetére


Rimuru
veterán

Ne yaourt-tal próbált lefordítani vagy növeld a tmp-t.

Vigyázat, csalok!

(#771) korobi válasza korobi (#769) üzenetére


korobi
aktív tag

közben rájöttem hogyan adhatok meg másik mappát a yaourtnak. szóval az tárgytalan...

(#772) F34R válasza korobi (#769) üzenetére


F34R
nagyúr

uritsd a tempet, ekkoranak elegnek kell lennie.

pacman -Scc

(#773) Rimuru válasza korobi (#771) üzenetére


Rimuru
veterán

Az is egy megoldás.

F34R: Biztos vagy benne? Nekem a git-es kernel végeredménye 2,6Gb lett. (minden fájlal együtt)

Vigyázat, csalok!

(#774) F34R válasza Rimuru (#773) üzenetére


F34R
nagyúr

egy 76MB-s kernel miert csinalna akkora dump-t ? nekem 9GB mindennel egyutt a home + root

(#775) F34R


F34R
nagyúr

pacman -Rns $(pacman -Qtdq) de ha Rdd-t hasznalok is teljes faszsag jon , attol hogy nem hasznalom en a csomagot meg a masik alkalmazas fogja

::file-roller optionally requires p7zip: 7zip compression utility
:: hostsblock optionally requires p7zip: allows the use of 7zipped downloads
:: luarocks optionally requires cmake: for building rocks that use the cmake build system
:: luarocks52 optionally requires cmake: for building rocks that use the cmake build system
:: mc optionally requires p7zip: support for 7zip archives
:: thunar optionally requires xfce4-panel: for trash applet
:: zathura-cb optionally requires p7zip: cb7 support

stb stb. a masik hogy lehet a legegyszerubben tisztogatni a tempet es a flash cache-t stb... (nem akarok bleachbit es hasonlokat felrakni)

(#776) buca84


buca84
őstag

Van Seagate GoFlex Net kütyüm. Ezen lóg 2 hdd. Arch arm van rajta. Fut rajta a transmission.
Jelen pillanatban nem tudom elérni a webes felületét, mert hibát ír.
Ugyan ezt látom böngészőben is a 192.168.1.214/9091/transmission -ra is. Fix IP van beállítva.
Mi lehet a gondja? Semmit nem csináltam vele. Már újraindítottam párszor de semmi.
Ha nézek egy futó folyamatokat, akkor azt írja, hogy a transmission deamon fut.

Illetve a napokban elkezdett egy másik hibát is. Unable to save resume file: No such file or directory
Ez mi lehet?

(#777) Siriusb válasza buca84 (#776) üzenetére


Siriusb
veterán

Ott írja a problémát és a megoldást is az üzenetben, vagy ne használj whitelist-et, vagy add hozzá azt az IP címet, amiről kapcsolódni próbálsz.

(#778) buca84 válasza Siriusb (#777) üzenetére


buca84
őstag

Rendben. Köszi! Megpróbálom.

(#779) Rimuru válasza F34R (#775) üzenetére


Rimuru
veterán

Hol használtál Rdd-t? Csak mert így nem kéne függőségekkel foglalkoznia.

Vigyázat, csalok!

(#780) fradi81


fradi81
veterán

Hello

Egy manjaro kérdés: Telepítésnél szokta kérdezni hogy edit PKGBUILD, esetleg még a programnév.installra is. Itt nemet kell nyomni úgy fog továbbmenni, mi ennek a lényege ha igen nyomot mit lehet szerkeszteni?

moto g72, Ninebot d28e

(#781) Siriusb válasza fradi81 (#780) üzenetére


Siriusb
veterán

A PKGBUILD tartalmazza, miként lesz regisztrálva a rendszerben a csomag, telepítéskor mik a függőségek/ütközések ill. egyéb utasításokat a telepítéshez Arch Linux specifikusan.
Az install fájlokat a program készítője állítja elő (az előbbit az Arch Linuxos emberke, aki bevállalta az adott csomag karbantartását), szintén a telepítés során szükséges parancsok vannak benne.
A PKGBUILD-et azért érdemes megnézni, mert előre tájékozódhatsz esetleges konfliktusokról, s ellenőrizheted, nincs-e valami csúnya utasítás benne.

(#782) Lenry válasza fradi81 (#780) üzenetére


Lenry
félisten

a PKGBUILD tartalmazza a telepítés alatt lefutó utasításokat, ha bármi miatt bele akarsz nyúlni az installba (checksumot átírni, függőségeket baktatni, stb), akkor azt itt teheted meg. ha Nemet nyomsz, akkor változtatás nélkül lefut az install.

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#783) fradi81


fradi81
veterán

Köszi az infókat, van egy csomag AUR-ban amit nem enged telepíteni, mert nem ellenőrzött, ezekre mennyit kell várni? A shumway-ről van szó.

moto g72, Ninebot d28e

(#784) Siriusb válasza fradi81 (#783) üzenetére


Siriusb
veterán

Be tudod másolni a hibaüzenetet?

(#785) fradi81 válasza Siriusb (#784) üzenetére


fradi81
veterán

[link]

moto g72, Ninebot d28e

(#786) Lenry válasza fradi81 (#785) üzenetére


Lenry
félisten

ez tipikusan pont az az eset, amihez jól jön a PKGBUILD szerkesztése.
a hibaüzenet nyűgje, hogy a letöltött fájl checksumja nem egyezik a PKGBUILD fájlban előre eltárolt értékkel, valószínűleg azért, mert időközben frissítésre került.

a megoldás az, hogy letöltöd az xpi fájlt, végzel rajta egy md5 ellenőrzést, és az eredményt beírod a PKGBUILD md5sums sorába, a régi szám helyére.

bár ebben az esetben sokkal egyszerűbb, ha az xpi fájlt egyszerűen hozzáadod a Firefoxhoz az aur közbeékelése nélkül: Kiegészítők - jobb sarokban a fogaskerék - Kiegészítő telepítése fájlból

(#787) Siriusb :P

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#787) Siriusb válasza fradi81 (#785) üzenetére


Siriusb
veterán

Valószínűleg már egy újabb verziót tölt le. Az xpi-nek generáld le az md5sum-ját és javítsd a PKGBUILD-ben.

Szerk:
És ebben a topikban is beelőznek :)

[ Szerkesztve ]

(#788) fradi81


fradi81
veterán

Kéne egy kis help, hpgy tudnám helyreállítani az mdm-et. A lightdm-et akartam helyette berakni, nem nagyon jött össze. A lényeg újratelepítettem, sudo systemctl enable mdm-el paranccsal beállítottam hogy ezt használja, ez a bejelentkező kép fogad: [link] ha beírom a nevet jelszót akkor meg ez: [link]
ezután csak úgy tudok belépni, hogy átváltok konzolra. Mi lehet a megoldás?:)

[ Szerkesztve ]

moto g72, Ninebot d28e

(#789) fradi81 válasza fradi81 (#788) üzenetére


fradi81
veterán

Kicsi játszadozás után mosmtár be tudok lépni, csak az MDM témáról hiányzik az arckép, tehát kézzel kell beírni a nevet is mert nincs mire rákattintani.

moto g72, Ninebot d28e

(#790) korobi


korobi
aktív tag

szükségem volna egy kis segítségre.
adott egy acer aspire5720z noti. feltette rá a manjarot (openboxos), de sajnos nem hajlandó kapcsolni a cpu ventit.
volna erre valami megoldás?
keresgéltem de eddig sikertelenül...

(#791) korobi válasza korobi (#790) üzenetére


korobi
aktív tag

probléma megoldódott.
Egy bios frissités volt a megoldás...

(#792) LógaGéza


LógaGéza
addikt

Üdv!
Az Arch telepítőjének a Terminál beállításait valahogy át lehet emelni élő rendszerbe? Értem itt pl a felhasználónevek színezését, a parancsok lefutása utáni infókat, a bővített parancskiegészítést stb.
Valahogy jobban tetszik az egész chroot előtt, mint után :DDD

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#793) Siriusb válasza LógaGéza (#792) üzenetére


Siriusb
veterán

/etc/bash.bashrc
Talán a cd-n is itt vannak a beállítások.

(#794) LógaGéza válasza Siriusb (#793) üzenetére


LógaGéza
addikt

Ez teljes mértékben megegyezik azzal amim most van. Azt elfelejtettem említeni, hogy Terminal Emulatort használok (az XFCE4 beépítettjét) - bár mondjuk ha systemctl stop slim-el kilépek a karakteres felületre, akkor se olyan :F

[ Szerkesztve ]

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#795) BoB válasza LógaGéza (#792) üzenetére


BoB
Topikgazda

Szia!

Természetesen igen. Be kell bootolnod a live rendszerbe, majd ki tudod másolni pendrive-ra a következő fájlt:

/etc/zsh/zshrc

Ezt a meglévő rendszerbe olyképpen illeszted be, hogy a tartalmát átemeled a home könyvtárad .zshrc fájlába.
Ilyen fájl már van ha legalább egyszer elindítottad a shellt.

Persze ha még nem tetted fel a zsh-t akkor nincs ilyen. Ha így van fel kell raknod és alapértelmezetté kell tenned.

sudo pacman -S zsh

majd

chsh -s /bin/zsh

Végül logout és login újra.

(#794) LógaGéza: tökmindegy a shell miben jelenítődik meg. Egyébként karakteres felületre sokkal egyszerűbben ki tudsz lépni ctrl+alt+F2 től F6 billentyű kombinációkkal, F1-el meg vissza.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#796) Siriusb válasza LógaGéza (#794) üzenetére


Siriusb
veterán

bob.zxr hozzászólása alapján lásd még: [link]

Szerk: fene belétek, most tehetem fel én is :DDD

[ Szerkesztve ]

(#797) LógaGéza válasza BoB (#795) üzenetére


LógaGéza
addikt

Köszönöm, nagyon jól működik :R

Még egy gyors kérdés:
VirtualBoxban használom az Archot egyelőre (nincs még lehetőségem külön rendszerként feltelepíteni, de tervben van). Van egy megosztott mappám, DatAndroid néven, Automatikus csatolás bennvan, minden megy, csak épp nem csatlakozik.

/etc/fstab-ba írtam egy ilyet:

DatAndroid /media/DatAndroid vboxsf uid=user,gid=group,rw,dmode=700,fmode=600,comment=systemd.automount 0 0

A kernelmodulok be vannak töltve:
root@ExARCH ~ # lsmod | grep vbox
vboxvideo 1965 1
drm 236060 2 vboxvideo
vboxsf 34422 0
vboxguest 185330 6 vboxsf

Ha kiadok egy mount -t vboxsf DatAndroid /media/DatAndroid parancsot, akkor csatlakozik, ergo nem tudom fstab miért nem csatolja :F

[ Szerkesztve ]

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#798) Rimuru válasza LógaGéza (#797) üzenetére


Rimuru
veterán

Virtualboxban így nem csatoltam megosztott mappát, ha bepipálod hogy automatikusan csatolja akkor megteszi /media/sf_Mappa-Neve alá. Kell hozzá a virtualbox-guest-utils és futó vboxservice. Itt minden le van írva.

Vigyázat, csalok!

(#799) _Dumber_


_Dumber_
őstag

Sziasztok
Lenne egy problémám ARCH alapú linux és samba combóval.
Látni látom win alól, de belépni már nem tudok a könyvtárba.
[Eredeti kérdés ]

[ Szerkesztve ]

(#800) BoB válasza _Dumber_ (#799) üzenetére


BoB
Topikgazda

Nézd át az ide vonatkozó wiki-t.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Arch Linux
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.