Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Arch Linux

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2019-02-28 11:06:49

LOGOUT.hu

Arch Linux topik

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#651) BoB válasza joecontra (#650) üzenetére


BoB
Topikgazda

Arra gondoltam hogy networkmanager-t, netctl-t, dhcpcd-t, ifplugd vagy wicd-t használsz-e?

Sajnos vagy nem az Arch annak való aki olvassa a wiki-t. Anélkül nem megy.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#652) joecontra válasza BoB (#651) üzenetére


joecontra
addikt

Networkmanager-t és dhcpcd-t használtam.
Ha arra célzol, fellapoztam a Wiki-t a Hálózat konfigurálása résznél. Sajnos nem oldotta meg a gondom.

Csak azt nem értem, ha az egyik nap még megy akkor a másik napon már miért nem (ugyanazokkal a beállításokkal).

Üdv,
J

(#653) Peppermint


Peppermint
csendes tag

Sziasztok!
Melyik a jelenlegi legfelhasználóbarátabb Arc-ra épülő rendszer a linux világában?
Persze a stabilitás is fontos szerepet tölt be!

(#654) MacCaine válasza Peppermint (#653) üzenetére


MacCaine
őstag

Én az XFCE-s Manjaro-t használom. Nekem bejön, stabil is.

(#656) Rimuru válasza Bussmann (#655) üzenetére


Rimuru
veterán

XFCE-ben lehet valahol állítani a billentyűkombinációkat, ott állítsd be ezeket, feltéve ha ALSA-t használsz. [az 5% az tetszőlegesen változtatható és az unmute-t is kiveheted ha nem kell, esetleg a csatornát is állíthatod)

Gomb

Funkció

XF86AudioRaiseVolume

amixer set Master 5%+ unmute

XF86AudioLowerVolume

amixer set Master 5%- unmute

A PH nem akarja az igazat, nem sikerül szépen formázni. :B

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#658) Peppermint


Peppermint
csendes tag

Hol tudom beállítani, hogy a rendszer milyen sűrűn frissítsen? Sehol nem találok ilyen opciót.
Manjaro xfce

(#659) joecontra


joecontra
addikt

Feltettem újra az Arch-t, ezúttal KDE felülettel. Nem mondom, hogy zökkenőmentes volt az indulás de végül sikerült (kopp-kopp) és tetszik a KDE.

Üdv,
J

(#660) Siriusb válasza joecontra (#659) üzenetére


Siriusb
veterán

Fene az ízlésed. ;]
Nagyon régen egy darabig használtam, aztán a 4-es verzió után 2x még kipróbáltam, de fél óránál többet nem bírtam... Igaz a gnome-t is otthagytam a gnome-shell miatt, pedig annak adtam esélyt bőven. Hiába, a jó öreg gnome felület, hejjjj, azok voltak a szép idők :D

(#661) rybank válasza joecontra (#659) üzenetére


rybank
senior tag

Régebben én is elővettem a KDE-t, hiszen elég érdekes. Csillió beállítás és jól is néz ki. Csak az az igazság, hogy nekem túl sok. Túl sokat tud, én elvesztem benne. (:
Tudtam persze használni, csak a sok kihasználatlan dolog idegesített.

(#663) Siriusb válasza Bussmann (#662) üzenetére


Siriusb
veterán

Nem tudom, de konfig fájlt tudsz készíteni, segítség: [link]

(#664) BoB válasza Siriusb (#660) üzenetére


BoB
Topikgazda

Gnome 3 a dockbarx- el tökéletes nekem. Természetesen bal oldalon vertikálisan van elhelyezve.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#666) Siriusb válasza Bussmann (#665) üzenetére


Siriusb
veterán

Pl. LVM használatával, ill a btrfs is támogatja a snapshotok készítését.

(#667) DragoX


DragoX
tag

Most látom hogy megnőtt az érdeklődés az Arch iránt. Amikor utoljára néztem eléggé be volt halva a topik. Én már vagy másfél éve használom XFCE felülettel, és teljesen meg vagyok vele elégedve. Mondjuk a systemd-re való váltás nem volt zökkenőmentes, összesen vagy fél nap biztos rá ment. Egyébként ha jól összerakja az ember, nem túl karbantartás igényes az Arch, de azért kezdő linuxosok szerintem jobban járnak, ha bemelegítenek egy könnyebben belakható disztróval. (ez csak az alap Arch linuxra érvényes)

[ Szerkesztve ]

(#668) #19617792 válasza DragoX (#667) üzenetére


#19617792
törölt tag

én is kóstolgattam az Archot, Manjaro formájában, nem jártam sok sikerrel. édesanyám Dell D610-én elsőre felment és pöccre ment minden, még a noname wifi stick is (kontaktos a miniPCI :( ). mondtam is, hogy lehet hogy mi egész jó barátunk leszünk... :DDD amíg nem jött egy update és borult az X és akárhányszor X indítás, relogin, stb. mindig kis idő után borult. és az Arch-vonal még egy kicsit zavaros víz nekem. Debian - Ubuntu vonalon már elboldogulgatok... most kapott egy Linux Mint-et, egyelőre jó lesz neki. Windows 7 után hasít azon az öreg csatalón.

[ Szerkesztve ]

(#669) Siriusb válasza DragoX (#667) üzenetére


Siriusb
veterán

Ellenben ha valaki kezdő, de jól meg akarja ismerni a linuxot belülről, kifejezetten ajánlott neki ez a disztró, mert a telepítés során, ha mindennek utána néz, rengeteg ismeretet szerezhet.

(#670) F34R


F34R
nagyúr

Franc a pofajat ennek az intel drivernek :D

naszoval nagy meleg van, diszkret videokartya 54 fokos en is megdoglok a gep mellett. jo oke csinaljuk azt kivesszuk a kartyat es megy az igp. fel az xf86-video-intel , intel-dri -t xorg.conf-bol kiszedem az elozo driverrel kapcsolatos dolgokat (noaveau driver) csinalok egy

mkinitcpio-ba is megvolt ez MODULES="i915" ujrageneralom leellenorzom modinfo i915 | grep power
majd modprobe ba is beteszem i915.conf ala ezeket : options i915 i915_enable_rc6=7 i915_enable_fbc=1 lvds_downclock=1

csinalok egy /etc/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf (most megy is elozoleg az volt a baj hogy a xorg-ba hagytam a noaveau-s dolgokat.)

ime igy nez ki

Section "Device"
Identifier "Intel Graphics"
Driver "intel"
Option "AccelMethod" "uxa"
EndSection

betolt az X de fasza szep 640x480 felbontas fogad egy 1920x1080-as helyett.

Oke akkor jojjon a xrandr babralas

cvt 1920 1080 >>>>

"1920x1080_60.00" 173.00 1920 2048 2248 2576 1080 1083 1088 1120 -hsync +vsync

xrandr --newmode "1920x1080_60.00" 173.00 1920 2048 2248 2576 1080 1083 1088 1120 -hsync +vsync

xrandr --addmode VGA1 1920x1080_60.00

xrandr --output VGA1 --mode 1920x1080_60.00

megjelenito kiloki out of range (koszi , az anyucikadat azt :DDD )

1280x1024-es el megy de nem allandoba

ugy is probaltam hogy xorg.conf-ba a Display-nel megadom modline-al azt amit fentebb beszurtam es [I]xrandr -q[/I]-val hatha mar benne lesz a valaszthatok kozt. (de sajnos nem)

mi a menydergos menykot lehet vele kezdeni :W

(#672) DragoX válasza Siriusb (#669) üzenetére


DragoX
tag

Szerintem előtte nem árthat látni azt, hogy egy kulcsrakészebb disztró esetében kb. hogy működnek a dolgok. Abból is lehet azért ihletet meríteni. Arról nem is beszélve, hogy ha valakit mély vízbe dobunk, megnő a "linux sokk" esélye. Ellenben ha valaki nagyon elszánt, és nem bánja, hogy a tanulási folyamat során még lóghat a lába egy-két/több dolognak, annak én is ajánlom.

(#673) #19617792 válasza F34R (#670) üzenetére


#19617792
törölt tag

megmondom én mit csinálj, dobd ki a 'csába az Intel GPU-t :DDD az még Windows alatt se működik, se tud semmit.

(#674) BoB válasza F34R (#670) üzenetére


BoB
Topikgazda

Nekem Sandy Bridge-nel annyi tortent hogy feltettem az altalad is emlitett ket csomagot (intel-dri, xf86-int...).

Mindenfele babralas nelkul, ennyi utan gond nelkul mukodik.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#675) F34R válasza #19617792 (#673) üzenetére


F34R
nagyúr

:DDD

#674) bob.zxr

enyem meg a buta hd1000 ami egy i3 540-ben lappang.

(#676) BoB válasza F34R (#675) üzenetére


BoB
Topikgazda

Az is volt nekem (mobil valtozat), de ott is csak ennyit csinaltam. Viszont nem volt dedikalt videokartyam, az kavar be neked.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#677) F34R válasza BoB (#676) üzenetére


F34R
nagyúr

akkor majd megnezem ugy hogy kitakaritom a xorg-t teljesen.

(#678) matata!


matata!
csendes tag

Megoldható az, hogy a /home csatolási pontom ne tűnjön el csak a / ?
Fel szeretnék tenni egy Ubuntu alapú rendszert a Manjaro helyett de a /home-on vannak adataim (de nem szeretném, hogy bármilyen beállítás bele keverjen a rendszerbe ami a /home-on van).
Vagy lehet érdemesebb lenne úgy formáznom, hogy
/Swap
/
/Home
/Data
?

[ Szerkesztve ]

Elementary Os Luna 0.2 x64

(#679) Siriusb


Siriusb
veterán

Chrootolnom kellet, s lám mit találtam. Mindig fedez fel az ember valami újdonságot.

(#678) matata
Rakjuk tisztába a terminológiát:
Csatolási pont, ahová egy partíciót felcsatolsz.
Partíció, ahol az adatok laknak.

Megoldás:
az új disztrónál létrehozol új partíciót a /home-nak,
avagy nem rendeled hozzá a /home csatolási pontot(!) egy partícióhoz sem, azaz ugyanott lesz tárolva, mint a "/".
Ezután egy tetszőleges csatolási pontra odarakhatod (fstab) a régi /home-odat, tehát elérhető lesz számodra.

(#680) Rimuru válasza Siriusb (#679) üzenetére


Rimuru
veterán

Hát igen lehet tudni hogy a systemd egy nagy dög. egyesek pont ezért nem támogatják.

Vigyázat, csalok!

(#681) F34R válasza Rimuru (#680) üzenetére


F34R
nagyúr

busybox vagy OpenRC jobb lenne ? ;]

Mas kerdes aki ismeri a mutt-t az segithetne felrakni mert sosem sikerult meg.

(#682) Rimuru válasza F34R (#681) üzenetére


Rimuru
veterán

Már az is túl sok. ;]

Kicsit szokatlannak mondható problémám van, laptop lecsukásakor sehogy se tudom állítani mit csináljon. Bármi írok acpi eventnek mindig készenlétbe teszi. :F Ötlet hogy merre indulhatnék el?

Vigyázat, csalok!

(#683) Siriusb


Siriusb
veterán

Ha már ilyen pengék járnak ebbe a topikba, Slim-nél be lehet valahogy állítani, milyen billentyűzet kiosztást használjon? Nekem sehogy sem sikerült magyarra átállítani régebben, amikor próbálkoztam vele.

(#684) F34R válasza Siriusb (#683) üzenetére


F34R
nagyúr

nem hasznalok slimet ;]

xserver_arguments -layout hu (mondjuk ez mar jo regen volt nem is biztos hogy jo lenne.)

vagy

Note: Here is an example configurtion for setting the dvorak keyboard layout system-wide. It works on display managers such as slim and gdm.

/etc/X11/xorg.conf.d/10-keyboard.conf

Section "InputClass"
Identifier "Keyboard Defaults"
MatchIsKeyboard "yes"
Option "XkbLayout" "hu"
EndSection

(#685) Siriusb válasza F34R (#684) üzenetére


Siriusb
veterán

Ezeken túl vagyok.

(#686) BoB válasza Siriusb (#685) üzenetére


BoB
Topikgazda

Az /etc/vconsole.conf -ban benne van?

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#687) Siriusb válasza BoB (#686) üzenetére


Siriusb
veterán

siriusb @arch ~ $ cat /etc/vconsole.conf
KEYMAP=hu101
siriusb @arch ~ $ localectl status
System Locale: LANG=en_US.UTF-8
LC_NUMERIC=hu_HU.UTF-8
LC_TIME=en_DK.UTF-8
LC_MONETARY=hu_HU.UTF-8
LC_PAPER=hu_HU.UTF-8
LC_TELEPHONE=hu_HU.UTF-8
LC_MEASUREMENT=hu_HU.UTF-8
VC Keymap: hu101
X11 Layout: hu
X11 Model: pc105
X11 Variant: terminate:ctrl_alt_bksp, grp:shifts_toggle

Egyszerűen nem értem.

slim.conf:
xserver_arguments -nolisten tcp vt07 -layout hu

(#688) BoB válasza Siriusb (#687) üzenetére


BoB
Topikgazda

Próbáld már ki hogy a 101-et kitörlöd és csak a hu marad (mind vconsole.conf, mind locale.conf ). Majd reboot.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#689) Siriusb válasza BoB (#688) üzenetére


Siriusb
veterán

localectl set-keymap hu-nak ez a végeredménye.
Korábban csak hu volt, azonban próbálkoztam a localectl-lel is. :(

(#690) Rimuru válasza Siriusb (#689) üzenetére


Rimuru
veterán

Igaz hogy globálisan van állítva, de xorgban xkblayout-ot állítom magyarra így a slim is azt használja (amúgy már én se foglalkozok DM-el, egyedül használom a gépet, egyszerűbb). Slim fent van, de csak slimlock miatt, az tetszik. :K

Vigyázat, csalok!

(#691) Siriusb válasza Rimuru (#690) üzenetére


Siriusb
veterán

Nos, felraktam a lightdm-et és ugyanaz a probléma. Némi kínlódás után eszembe jutott, hogy a Logitech Unifying-nál van probléma, amit azóta sem javítottak upstream, ezért volt a xinitrc-ben nekem még egy setxkbmap pluszban. Hrrrr.
Viszont most azon agyalok, hogy openbox helyett valami mást is ki kellene próbálni, de nem tudok kitalálni semmi jó indokot, miért ne lenne jó nekem továbbra is az openbox. :)

Milyen ciki, annyira hozzá vagyok szokva a vim-hez, hogy most i betűt nyomtam ahhoz, hogy Geany-ben módosítsak egy sorban :DDD

(#692) F34R válasza Siriusb (#691) üzenetére


F34R
nagyúr

bspwm :DDD

(#693) Siriusb válasza F34R (#692) üzenetére


Siriusb
veterán

Hát bántottalak én téged? :)

(#694) Rimuru válasza Siriusb (#691) üzenetére


Rimuru
veterán

Én találtam indokot, jó lett nekem az Awesome wm. :K

Vigyázat, csalok!

(#695) F34R válasza Siriusb (#693) üzenetére


F34R
nagyúr

miert ?

nem kell tudnod a lua nyelvet egyszerubb kisebb mint az awesome, es dzen-be olyan ertesitest csinalsz hozza amilyet csak akarsz. meg ez is heavy kicsit de jobb megoldas mint a DE-k osszesege.

(#696) Siriusb válasza F34R (#695) üzenetére


Siriusb
veterán

Ennyire nem spórolok az erőforrásokkal, másrészt pedig tiling, s nekem az nem jó.

Talán még a cinnamonra és a matere lennék kíváncsi. Mondjuk egy ideje már megjelent az e17 stabil kiadása is. Az is lehet, hogy továbbra is csak örülök annak, hogy openbox milyen szépen megy. :)

(#697) Rimuru válasza Siriusb (#696) üzenetére


Rimuru
veterán

Engem az LXDE és Razor-qt csapat közös munkája érdekel majd (LXDE-Qt), igaz használni nem hiszem hogy fogom. :P

Vigyázat, csalok!

(#698) BoB válasza Rimuru (#697) üzenetére


BoB
Topikgazda

Ubuntu is QT-ra áll majd át... kíváncsi vagyok mi lesz a GTK jövője.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#699) F34R válasza BoB (#698) üzenetére


F34R
nagyúr

bassza meg a qt :DDD

(#700) Rimuru válasza BoB (#698) üzenetére


Rimuru
veterán

Egy ideig még biztos megmarad, utána legfeljebb jön más. Ez is a szépsége ennek a világnak. Egyébként én is szeretem a Qt-t.

Vigyázat, csalok!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Arch Linux
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.