Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Arch Linux

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2019-02-28 11:06:49

LOGOUT.hu

Arch Linux topik

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#4001) whbear válasza _Dumber_ (#3999) üzenetére


whbear
senior tag

Akkor sem kell beírni csak egyszer aztán fel le nyíl vagy history parancs után !szám. Sokmindent így használok mert terminál úgyis van nyitva és akkor két ujjmozdulat. Most így a legjobb:

--disk-cache-dir="/dev/null"
--media-cache-dir="/dev/null"
--process-per-site
#--single-process
--start-maximized
#--disk-cache-dir=/dev/shm
#--media-cache-dir=/dev/shm
#--disk-cache-size=104857600
#--media-cache-size=104857600
#--start-maximized

[ Szerkesztve ]

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#4002) whbear válasza spammer (#4000) üzenetére


whbear
senior tag

Köszi, ezt is mint a terminál history használatát is tőled tanultam.

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#4003) Istju


Istju
senior tag

Sziasztok.

BUÉK az Arch Linux topicnak.

Tiling WM gyönyörűségemmel kívánok mindenkinek Boldog Újesztendőt:-)
DELL Latitude E6530 nálam így muzsikál:-)
kép1
kép2

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#4004) whbear


whbear
senior tag

Boldog Új Évet Kívánok az Arch topik minden lakójának!

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#4005) spammer válasza Istju (#4003) üzenetére


spammer
veterán

BÚÉK!

Jóság, csak elég nagy a gap. Rangert nem próbáltad Thunar helyett? Geany helyett vim? :)

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#4006) Istju válasza spammer (#4005) üzenetére


Istju
senior tag

Rangert használom. Ikonok miatt mutattam pcmanfm -et, és nem geany, hanem medit volt a képen. Egyébként nano párti vagyok, tudom a vim sokkal jobb, csak sajna azt nem tudtam még megszokni:-) A lényeg, hogy a FrankenWM configjában van élesítve a gyorsbillentyűk, és a harveres billentyűk is itt vannak felhúzva bill kód alapján saját kis scriptekkel.

[ Szerkesztve ]

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#4007) Raynes válasza Istju (#4003) üzenetére


Raynes
tag

Hogyhogy FrankenWM-re cserélted a PekWM-et? Pedig már azt akartam kérdezni, hogy írmál-e részletes ismertetőt, tapasztalatokat a PekWM-ről.

(#4008) spammer válasza Raynes (#4007) üzenetére


spammer
veterán

Már több, mint 1 éve cserélte. :)

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#4009) Istju válasza Raynes (#4007) üzenetére


Istju
senior tag

Szia.

Beleszerettem a tiling ablakkezelőbe. Ezért cseréltem. DWM -el kezdtem, azóta FrankenWM:-)
Ha van kérdésed a PekWm-el kapcsolataban, szívesen válaszolok.

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#4010) _Dumber_


_Dumber_
őstag

Lenne egy kis gondom, és nem tudom hogyan induljak el.
Bekapcsolás követően egy kis chromium használat után (cc 5 perc) totál belassul a chromium. Hiába nyitok egy új ablakot, az is hasonló lesz.. sőtt ha operát indítok ezután, akkor azzal is ez van. Lassulás alatt az oldalbetöltést, azon való navigálást , chromium menük, fülek kinyitását értem. Ugyanakkor ha firefoxot indítok a lassulás után, akkor az fut rendesen.
Merre induljak el?

[ Szerkesztve ]

(#4011) Fritz Teufel


Fritz Teufel
addikt

Sziasztok!

Először is Boldog Új Évet mindenkinek! Jó régen jártam erre... most megint akadt egy problémám, de nem találok rá számomra biztonságos megoldást. A Manjaro pár napja frissített és azóta a Chrome nem enged semmilyen Google oldalhoz csatlakozni SSL problémára hivatkozva:

SSL kapcsolódási hiba

ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR

Nem szívesen töltögetnék le máshonnan SSL-t, nektek biztosan van egyszerűbb megoldásotok. Előre is köszönöm a segítséget!

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#4012) spammer válasza _Dumber_ (#4010) üzenetére


spammer
veterán

Hardware acceleration (settings), GPU beállítások (chrome://flags alatt). Nézd meg, pörgeti-e a CPU-t, emeli-e a loadot. Pluginok letiltása is megérhet egy próbát, ha van valami (chrome://plugins).

Ha esetleg megcsináltad ezeket a beállításokat [link], próbáld ezek nélkül is.

Bár ha az Opera is csinálja, akkor necces. Elvileg ugyanaz a motor hajtja őket, lehet, hogy valami bug került bele és úgy frissültek a böngészők. :F

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#4013) Istju válasza Fritz Teufel (#4011) üzenetére


Istju
senior tag

Ha használsz valami zen mate bővítményt, akkor kapcsold ki.

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#4014) _Dumber_ válasza spammer (#4012) üzenetére


_Dumber_
őstag

Az az érdekes, hogy nem mindíg csinálja.
Most pl a postolás óta rendben megy .. pedig térképszerkesztést csinálok azóta vele. (4 órája)

Letiltottam akkor a /etc/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf-ot nem tudom van e köze hozzá...

#Section "Device"
# Identifier "Intel Graphics"
# Driver "intel"
# Option "AccelMethod" "glamor"
# Option "DRI" "3"
# Option "TearFree" "true"
#EndSection

Egyébként ott hogyan látom a procipörgetést? Ott én csak engedélyezés/letiltás részeket látok

[ Szerkesztve ]

(#4015) spammer válasza _Dumber_ (#4014) üzenetére


spammer
veterán

Procit/loadot kiírja a htop. Vagy bármilyen más task manager.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#4016) _Dumber_ válasza spammer (#4015) üzenetére


_Dumber_
őstag

Azt néztem mikor belassult, de nem mutatott semmi problémát, semmi túlfogyasztást.
A gép is rendben volt. Minden más rendben futott.

A journalclt sem adott értékelhető bejegyzést. Délelőtt kétszer is belassult, de egyforma bejegyzések nem voltak a log-ban

[ Szerkesztve ]

(#4017) Fritz Teufel válasza Istju (#4013) üzenetére


Fritz Teufel
addikt

Nem használok ilyesmit. Érdekes, hogy nem csak a Google oldalai nem működnek, hanem a Youtube stb. sem. Firefox szépen működik. Lehet, hogy vissza kellene tenne a korábbi Chrome verziót?

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#4018) Istju válasza Fritz Teufel (#4017) üzenetére


Istju
senior tag

Szia. Nekem fenn van a legújabb opera, chromium, google-chrome, google-chrome-dev, firefox is de az általad írt hibával sohasem találkoztam.

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#4019) vargalex válasza Istju (#4018) üzenetére


vargalex
félisten

Ahogy én sem (chromium, chrome), igaz nem manjaro, hanem arch.

Alex

(#4020) Istju válasza vargalex (#4019) üzenetére


Istju
senior tag

Nekem is arch, épp arra akartam utalni, lehet a hiba manjaro specifikus.

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#4021) spammer


spammer
veterán

Amúgy van Manjaro topik is.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#4022) Istju válasza spammer (#4021) üzenetére


Istju
senior tag

Többnyire ismerős arcok vannak ott is:) Bár ott még nem jártam, csak most pillantottam át:-)

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#4023) tibor23


tibor23
senior tag

Üdv srácok! Goflexnet-en futó Archlinux NAS-om a pacman -Syu parancs kiadása után lefrissítette a már 1 éve futó rendszert, ezután sikerült telepítenem a minidla servert (rsz. frissítés előtt hiba kód volt). Azonban miután kiléptem, és újra próbáltam bejelentkezni ssh-n, megtagta a root-ként való belépést (felhasználóként be bírtam jelentkezni, de azzal nem nagyon lehet birizgálni a rendszert). Ezután kihúztam a tápját és újraindítottam. Na ez után már csak a hálózaton látom, hogy felcsatlakozik, de nem működik semmilyen funkció (ssh, samba, transmission). Gondolom most már csak egy újrainstallálás segít, ami nem nagyon hiányzott egy többé kevésbe belakott NAS után. Ha esetleg van valami más lehetőség, nagyon örülnék neki. Még egy kérdés: mennyire jellemző ilyen Linuxos rendszereknél, hogy rendszerfrissítés után összeomlik a rendszer? Jártam már így Ubuntu-s laptop-pal is, csak az annyira nem zavart, mivel egy ritkán használt gépről volt szó.

(#4024) Istju válasza tibor23 (#4023) üzenetére


Istju
senior tag

Hogy valamit tehess ez ügyben, valamilyen (root) felületen csatlakoznod kell tudni az eszközhöz, amennyiben ez nem lehetséges, még SSH-n sem, akkor sajna csak a gyalu segít szerintem.

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#4025) Istju válasza tibor23 (#4023) üzenetére


Istju
senior tag

A Go Flexnet-re a telepítés hogy zajlik?

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

(#4026) vargalex válasza tibor23 (#4023) üzenetére


vargalex
félisten

Szia!

Ahogy írtam a másik topicban, mountold fel a GoFlex root-ját egy PC-n és nézd meg az ssh config-ot.
Esetleg soros konzolon tudsz csatlakozni is a GoFlex-hez (ehhez persze szét kell szedni), így ott is javíthatod akár.
Az is lehet, hogy csak most valamiért nincs engedélyezve az ssh. Ezt is javíthatod a fenti 2 módszer valamelyikével.

Alex

(#4027) whbear


whbear
senior tag

Folytatva a Chrome Arch alatti gyorsítását itt tartok:

1, Ha a /tmp vagy a /dev/shm (méret korlátozva) a cache és a media cache helye, akkor random belassulások történnek. Ezért külön ramdisk lett létrehozva és mindkét cache oda áthelyezve.

ramdisk létrehozása:

/etc/fstab:

#ramdisk
tmpfs /run/media/ramdisk tmpfs defaults,noatime,size=512M 0 0

cache beállítása:

~/.config/chrome-flags.conf

--disk-cache-dir=/run/media/ramdisk
--media-cache-dir=/run/media/ramdisk
--process-per-site

2, Az Adguard nagyon hatékony, de megduplázza a RAM igényét a Chrome-nak. Másik módszer a host file alapú blokkolás. Célszerű átnézni a host file tartalmát a biztonság kedvéért.

# cp /etc/hosts home/username/.etchosts
# cd /tmp
# wget http://winhelp2002.mvps.org/hosts.txt
# rm /etc/hosts
# mv hosts.txt /etc/hosts
# cat /home/username/.etchosts >> /etc/hosts

3, A felugró cookies warning ellen: Cookies Blocker extension.

[ Szerkesztve ]

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#4028) tibor23 válasza vargalex (#4026) üzenetére


tibor23
senior tag

Szia!

Sajnos rosszabb a helyzet, mint amire számítottam (azt hittem újratelepítem az Arclinuxot és kész). Újraindításnál a led néhány mp. múlva narancs aztán zöld színű, (a HDD hangja is olyan mintha egészségesen indulna) ez azt mutatja h bebootol a linux (?). A hálózaton megkapja a szokásos IP címét "alarm" névvel, de még pingelni sem tudom, ssh-n természetesen nem elérhető. Semmilyen hálózati funkciója sem elérhető. Megnéztem a HDD-n az ssh configot, de nem látok semmi olyant, ami tiltaná a bejelentkezést vagy a modult. Sajnos úgy tűnik, hogy csak egy tartalék Archlinux rendszerrel lehetne bebootoltatni a Goflexnet-et, mivel az U-boot át van írva. Vagy esetleg soros kábelen, de ahhoz meg kellene program és tartalom is. Én sajnos nem csináltam ilyen tartalék rendszert, nem is gondoltam igazán át a működést, mikor lecseréltem az eredeti rendszert. Látom van egy kollega, akinek van egy jó leírása a témáról, de azt nem tudom, hogy ha egyáltalán megkapnám az ő Arch pendrive-jának tartalmát, azzal be tudnám-e indítani az enyémet.

(#4029) vargalex válasza tibor23 (#4028) üzenetére


vargalex
félisten

Szia!

Az archlinuxarm.org-ról (bocs, de csak mobilról vagyok, így nem linkelek) töltsd le a GoFlex Net-hez való image-t, és csomagold ki PC-n (Linux alatt) egy pendrive-ra. Majd ezzel boot-olj a GoFlex-en. Persze ha újra akarod telepíteni, akkor kicsomagolhatod a HDD-re is. De korábban írtam, hogy szerintem egyébként is jobb, ha a rendszer pendrive-on van.

Alex

(#4030) vinibali válasza whbear (#4027) üzenetére


vinibali
őstag

szerintem egyszerűbb az egész /xyz/home/.cache mappát betolni ramdisk alá :)
tmpfs /home/xyz/.cache tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0

BIOS/UEFI írás, helyreállítás, törlés, mentés! https://www.bvinarz.org/bios-iras/

(#4031) whbear válasza vinibali (#4030) üzenetére


whbear
senior tag

Köszi kipróbálom. Miért kell a mode=1777?

[ Szerkesztve ]

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#4032) vinibali válasza whbear (#4031) üzenetére


vinibali
őstag

jogosultságok miatt ajánlott

BIOS/UEFI írás, helyreállítás, törlés, mentés! https://www.bvinarz.org/bios-iras/

(#4033) whbear válasza vinibali (#4032) üzenetére


whbear
senior tag

Végül is így még jobb mert kikapcsoláskor az összes szemét törlődik.

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#4034) tibor23 válasza vargalex (#4029) üzenetére


tibor23
senior tag

Szia!

Bocs, de nem vagyok profi. Ezt töltöm le: http://archlinuxarm.org/os/ArchLinuxARM-kirkwood-latest.tar.gz ? És utána a pendrive-ra ./Arch* paranccsal kitömörítem? A mellette levő file http://archlinuxarm.org/os/ArchLinuxARM-kirkwood-latest.tar.gz.md5 -ot nem kell a lemezre tenni?

(#4035) vargalex válasza tibor23 (#4034) üzenetére


vargalex
félisten

Szia!

Igen, azt a file-t kell kicyomagolni tar-al. Én windows alatt nem tenném...
Az md5 file a letöltött tar.gz ellenőrzéséhez van.

Alex

(#4036) tibor23 válasza vargalex (#4035) üzenetére


tibor23
senior tag

Szia!
Kösz a segítséget, bebootolt az alarm :C Egyelőre pendrive, de nem akarom így hagyni, hátha szükség lesz arra az USB bemenetre, és a pendrive-ot sem hiszem, hogy sokáig bírná, és talán lassú is.
Már többször nekifutottam, hogy mire telepítsem a rendszert, de maradt a 160G Seagate HDD, ami már jócskán futott, ráadásul nincs szükség 160G-re a rendszernek. Te USB-re Pen-re ajánlod a rendszert, de nem nagyon értem ez azon kívül, hogy olcsó miért jó. Meddig fogja bírni egy pendrive ezt? A goflexnet rendszer nem fog elfutni a ram-ban mivel 128MB nem hiszem, hogy elég erre. Talán egy ilyen: https://www.pcx.hu/termek/kingfast-16gb-kf1307mcs03-16g-msata-ssd-meghajt--570466 16GB SSD-t lenne érdemes a célra vásárolni. Mi a véleményed?

(#4037) vargalex válasza tibor23 (#4036) üzenetére


vargalex
félisten

Szia!

Én azért raktam pendrive-ra a rendszert, mert ha valami gond lett volna (ahogy nálad most is van), akkor nem kellett volna HDD keretet kerítenem, csak 1 PC-be bedugni a pendrive-ot. Nálam egyébként több évig ment a rendszer pendrive-ról a GoFlex Net-et. Valamint azért is volt pendrive-on, mert az adatok egy RAID0 tömbön voltak (2x1 TB 2,5" HDD). Így nem volt több sata hely, külső HDD-t pedig nem akartam.

Alex

(#4038) Brogyi válasza tibor23 (#4036) üzenetére


Brogyi
senior tag

Jaj ne mááá. Mi az hogy lassú. Szinte 100% hogy a RAM-ból fut. Mivel szerver soha nem használja a pendrive-od. Kizárólag start-nál. Majd vargalex megerősíti a sejtésemet, mert én nem találkoztam ezzel a hardware-rel.

(#4039) vinibali válasza tibor23 (#4036) üzenetére


vinibali
őstag

nekem van több pendriveos arch rendszerem. f2fs-sel ameddig indul minden villány gyors, gyorsabb usb2-n, mint egy hdd :) egy pacman -Syu viszont már van, hogy tovább tart.
ha sokat nem kell írni, akkor nem fog lassulni a rendszer, és a pendrive sem lesz nagyon igénybe véve néhány GB írt adattól.
egyébként meg tudod nézni iotop vagy iostat-tal, hogy mennyit használja a rendszer a flash meghajtót és esetleg a "swappiness" értéket leveszed. de nálam az arch kikapcsolt swap-pel nem szokott szinte semmit sem írni az ssdre.

BIOS/UEFI írás, helyreállítás, törlés, mentés! https://www.bvinarz.org/bios-iras/

(#4040) vargalex válasza Brogyi (#4038) üzenetére


vargalex
félisten

Szia!

Nyilván a sokkal kevesebb RAM miatt a swap-ot hamarabb igénybe veszi, mint egy PC. De azt nem is mondtam, hogy a swap a pendrive-on legyen. Nálam az a HDD-n volt. Viszont valóban, ha elindultak a szolgáltatások, akkor igazából nem használja a pendrive-ot, csak a logokat írja.

Alex

(#4041) tibor23


tibor23
senior tag

Szerencsére az 1 évvel ezelőtti "ArchLinuxARM-kirkwood-latest.tar.gz" file-ból csináltam rendszert, mert a pacman -Syu kiadása után lefrissült a rendszer, és az sshd_configba is beszúrtam " PermitRootLogin yes" sort, de újraindítás után újra elérhetetlen az arch. Nem is pingelhető ssh-n. Van valami ötlet erre? Lehetséges, hogy bug-os a rendszer?

(#4042) tibor23 válasza tibor23 (#4041) üzenetére


tibor23
senior tag

Megpróbáltam az Arch honlapjáról is letölteni és kicsomagolni a rendszert, de azzal sem él a hálózat. Csak az 1 évvel ezelőtti rendszer indul el normálisan. Ez így elég gáz, lehet hogy az U-boot is megváltozott?, de azzal már nem is mernék próbálkozni, ezek után.

(#4043) vargalex válasza tibor23 (#4042) üzenetére


vargalex
félisten

Szia!

Igen, volt egy u-boot váltás az újabb kernel verzió miatt. De ha jól tudom, akkor az 3.2-es kerneleknél nagyobb verzió esetén volt szükséges. Az pedig biztos, hogy már több, mint 1 éve elérhető volt. De azért ellenőrizheted, hogy a működő image-ban milyen kernel van.
Ha ez a gond, akkor a működő rendszer alól először (vagy legalábbis még reboot előtt) az uboot-goflexnet csomagot tedd fel (és természetesen engedd, hogy frissítse az u-boot-ot), utána frissítsd a rendszert.

[ Szerkesztve ]

Alex

(#4044) tibor23 válasza vargalex (#4043) üzenetére


tibor23
senior tag

Nem U-boot probléma, itt van a fórumon: http://archlinuxarm.org/forum/viewtopic.php?f=57&t=9394 Még nem olvastam végig, de azt írták a systemd-t kell downgrade-elni. Októberi bug, de nem javították úgy néz ki.

(#4045) vargalex válasza tibor23 (#4044) üzenetére


vargalex
félisten

Szia!

Én múlt héten tettem egy pendrive-ra egy friss Arch linux-ot (ami neked elvileg nem működött) és minden ment GoFlex Net-en. De megnézem még egyszer.

[ Szerkesztve ]

Alex

(#4046) tibor23 válasza vargalex (#4045) üzenetére


tibor23
senior tag

Itt: http://archlinuxarm.org/forum/viewtopic.php?f=57&t=9394&start=40 pedig látszik, hogy nem az én egyedi problémám, de érdekes módon nem mindegyik eszközön jelentkezik. A megoldást sem látom igazán, sok mindent írnak, de egyértelmű megoldást nem. Számomra ez elég zavaros.

(#4047) vargalex válasza tibor23 (#4046) üzenetére


vargalex
félisten

Szia!

Azért az u-boot frissítést megpróbálhatod, vesztenivalód nincs. Ha Budapesten elérhető közelségben vagy, akkor szívesen rá is nézek.

Alex

(#4048) spammer válasza vargalex (#4047) üzenetére


spammer
veterán

Te amúgy miért köszönsz minden hozzászólásban, még egymás után, folyamatos társalgásnál is? :DDD

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#4049) vargalex válasza spammer (#4048) üzenetére


vargalex
félisten

Szia!

Gondolom azért, amiért te egyetlen hozzászólásban sem. (Függetlenül attól, hogy folyamatos társalgás, vagy éppen az összes tagnak szóló kérdés...) Így legalább kiegyenlítjük egymást. :)

Alex

(#4050) Istju válasza vargalex (#4049) üzenetére


Istju
senior tag

:R

A bonyolultság elrejtése még bonyolultabb rendszert eredményez, és ezért kerülendő. KISS

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Arch Linux
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.