Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 01:37:58

LOGOUT.hu

AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4) topik összefoglaló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#27301) Peace válasza Alpi. (#27298) üzenetére


Peace
nagyúr

És hogy éred el ezt a kikapcsolt mag állapotot BIOS-ból? Most be kéne lőni rendesen ezt a masinát, mert tegnap óta csak felba**.... :(

szerk: #27296 Aljasvip Úgy néz ki pedig, hogy ez a Pure Rock 2 ilyen: [link]
"On idle or windows my CPU will go up to 50c and the lowest i have seen it is 45c something. While gaming its going to easily hit 60c to 75c.."

[ Szerkesztve ]

(#27302) Robi_73 válasza Gabrikovics (#27295) üzenetére


Robi_73
őstag

A 4.06.10.651-es chipset driverig ez volt az energiatakarékos energiasémában "legalacsonyabb" órajele a processzornak. ;)

Robi73

(#27303) tasiadam válasza Peace (#27301) üzenetére


tasiadam
veterán

Ha minden is ki van kapcsolva és all core oc-n megy a géped, akkor nem lesz kikapcsolva a mag, de kb 0.2w-ot fog fgyasztani. Kvázi ki van kapocsolva, hiába pörög mag frekin, ha nincs igény munkára, nem vesz fel több áramot.

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#27304) HSM válasza tasiadam (#27303) üzenetére


HSM
félisten

A 0.2W/mag fogyasztáshoz szvsz elengedhetetlen a C6-os sleep state engedélyezése. Allcore-on is működik...

(#27305) tasiadam válasza HSM (#27304) üzenetére


tasiadam
veterán

persze, nem akadnék fenn ezeken

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#27306) Gabrikovics válasza Robi_73 (#27302) üzenetére


Gabrikovics
aktív tag

Elkezdtem kisérletezni a WIN 10 energiasémáival :F
Tehát ha energiatakarékos módban van a min proci freki 2350 MHz és a CPU-Z pontszám 3537

Ha kiegyensúlyozott akkor a min proci freki 3200 MHz a CPU-Z pontszám 4777

Ha teljesítméncentrikus akkor a min proci freki 3560 MHz és a CPU-Z pontszám 4778

Tehát a WINDOWS komolyan belekavar a CPU órajeleibe !

[ Szerkesztve ]

A teljesítmény csak pénz kérdése ! https://valid.x86.fr/1x0hag

(#27307) Peace válasza Gabrikovics (#27306) üzenetére


Peace
nagyúr

És nem lehet sehogy elérni, hogy Win újra visszavegyen a proci teljesítményből, ha a PSS support ki lett lőve BIOS-ban? :F

(#27308) PuMbA válasza Gabrikovics (#27306) üzenetére


PuMbA
titán

"Tehát a WINDOWS komolyan belekavar a CPU órajeleibe !"

Ha elállítod az alapértelmezett Kiegyensúlyozottról, akkor belekavarhat :)

[ Szerkesztve ]

(#27309) tasiadam válasza Peace (#27307) üzenetére


tasiadam
veterán

de nem fog fogyasztani, hiába megy. Sokkal jobban fogsz aludni, ha nem figyeled, és hagyod, ahogy most van.

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#27310) jokeph válasza Gabrikovics (#27306) üzenetére


jokeph
nagyúr

Nem újkeletű a dolog. :)
Azért nálad van ott difi bőven, a kiegyensúlyozott és a teljesítménycentrikus között, ne a multiscore-t nézd, hanem a single-score-t. :U
Játék előtt az i5-7600k-s gépemen is teljesítménycentrikust lőttem mindig, stabilabb volt a min FPS-em SC2 multiban. :D

RyZsa konfig: R5 5600X, Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wifi, LF III 360 Dark AIO, 4*8 GB Patriot Viper Steel 4400 CL19 KIT, TT TGS 650W RGB, Netac 930E 250 GB, Sapphire Nitro RX 480 8 GB, DELL P2417H *2, Thermaltake Core X31 Riing

(#27311) Robi_73 válasza Gabrikovics (#27306) üzenetére


Robi_73
őstag

Az energiatakarékos üzemmódnál nem ugrik, nő olyan gyorsan a processzor órajele ami jól lekövethető a Cpu-Z bench mérése alatt. Szinte a teszt közepénél kezd el nőni a pontszám és nem tudja magát kipörögni a proci a teszt végéig, ezért kapsz alacsonyabb pontokat és ezért sem ugrál annyira a ventilátorok sebessége ha ezt az üzemmódot használja a felhasználó. Viszont aki a biosban a PBO beállításoknál használja a plusz megahertzeket, akkor az alapórajel is változni, nőni fog a sémákban.

A kiegyensúlyozott üzemmódnál még a csúszkával lehet variálni az alapórajeleken és a teljesítményen, erről sokan nem is tudnak.

Robi73

(#27312) Peace válasza tasiadam (#27309) üzenetére


Peace
nagyúr

A silent profil elvesztése sokkal jobban aggaszt, ha letörlöm ezt a dragon centert. Én nagyon jól elvoltam a szinte hangtalan masinával, mert folyamatosan be van kapcsolva. Arról megy a Plex meg a muzsika, ha otthon vagyunk. Viszont a PSS kikapcsolása óta ugye visszaállt automatára a venti kezelés és azért érezhetően hallhatóbb, mint eddig volt.

(#27313) Csupingo válasza Peace (#27312) üzenetére


Csupingo
veterán

Az az 57 fok azért nem normális ilyen hűtővel. Nem terheli valami azt a cpu-t idle is? Ott lesz valami a háttérben, ha nem lehet némán hűteni. Nekem is ki van kapcsolva a pss de visszaállnak az órajelek és a cpu teljes teljesítmény is lemegy 16W-ra.

Villám Shakesespeare... Főnök, ha zavarja a fogsora, vegye ki! (M-N)

(#27314) Alpi. válasza Peace (#27312) üzenetére


Alpi.
addikt

Bios-ba nincs venti profil szerkesztőd ?
Tuti állítható. Ott bekonfigurálod és kalap, kabát. :)

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#27315) Peace válasza Csupingo (#27313) üzenetére


Peace
nagyúr

Nem tudom....jó lenne rájönni, mert msot ezen kattogok tegnap óta. Viszont nem tudom mikor lesz időm ezzel szórakozni. Gyanítom csak szombaton.....

(#27316) Peace válasza Alpi. (#27314) üzenetére


Peace
nagyúr

Tuti van! Megnézem majd. Nekem olyan egyszerű volt rákattintani sárkány centerben a silent-re. :P

(#27317) Alpi. válasza Peace (#27316) üzenetére


Alpi.
addikt

Most nézem, Msi B550. Abba van, jó kis grafikus felületü profil szerkesztő.
Ha elfogasz egy tanácsot, akkor a pirossal (sacc / kb.) megjelölt sávba óvatosan emelj fordulatot. Mert a cpu ezen a 15-20 fokon belül szinte minden, minimális terhelésre felugrik, majd vissza. Böngészés közben, stb. Igaz nagyban függ a ventitől, de eséllyel meg fog bolondítani a folyamatos felpörgő, lelassuló venti ha aggresszíven növeled a fordulatot itt.
Én személy szerint egy ilyen 50 fokig nem is emelek szinte. Az gyakorlatilag üresjárat vagy nagyon minimális terhelés. Az, amikor felugrik 45-50 fokra, majd ugyan olyan gyorsan vissza is esik lóf@x hőtermeléssel jár, totál felesleges gyorsítgatni a ventit, nem emeli a borda hőfokát észrevehetően.

szerk. : Ha még fent van a "sárkány center", akkor lopd le a hőfok / ventifordulat adatait annak a profilnak, ami bejött. Nagyjából legalább tudni fogod, hogy merre indulj a saját görbével.
Nekem mindig az a leghosszabb, mire rátalálok arra a fordulatra, ahol nem mondja, hogy "munyumunyumunyu" vagy egyéb zavaró hangtónusa. :DÉs olyankor kezdődik a 3%-ot fel, 2%-t le. :D

[ Szerkesztve ]

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#27318) Peace válasza Alpi. (#27317) üzenetére


Peace
nagyúr

Meglesem mindenképp, köszi!

(#27319) tasiadam válasza Peace (#27316) üzenetére


tasiadam
veterán

inkább biosban nézd meg, mert a nem kell 1 plusz progit indítanod :D

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#27320) hokuszpk válasza Alpi. (#27317) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

ott még érdemes az utánkövetési időket is megemelni, step-up -ot 0.7s -re szoktam tenni, de ha 1s az sem a világ vége, néha ennyi idő alatt ugrik fel és hűl vissza.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#27321) Alpi. válasza hokuszpk (#27320) üzenetére


Alpi.
addikt

Jaja ! Ha az nulla és 35-50 fok közt nő a fordulat, akkor garantált igazán a megőrülés. :D
Azt még Chuck Norris se bírja. :D

[ Szerkesztve ]

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#27322) Alpi. válasza hokuszpk (#27320) üzenetére


Alpi.
addikt

Emlékszem, hány embernél volt probléma a folyamtos fel - le pörgés. Még a korai időkben. És valóban megrágta az agyat. Pedig én nem vagyok érzékeny ezekre, de volt néha, hogy stock ventivel ment és fél óra, óra után éreztem, hogy megzavarodok. :D
Nem is értem, hogy ez hogy nem került bele a "finomítsunk ezen" fiókba a tesztelőknél. Bízom benne, hogy nem amiatt, mert 30 percig senki nem nyúzta a cuccot. :DDD

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#27323) Gabrikovics válasza Robi_73 (#27311) üzenetére


Gabrikovics
aktív tag

Én is BIOS-ban piszkálom , probáltam a Ryzen mestert de gyakorlatilag semmit sem csinált :W
Megvettem a Hydra pro 13A-t de megőrjít hogy a teszteken 4800 MHz-en tekeri a procit és közli hogy 4200 MHz 1,225v-on lessz a legjobb :W

Ezért belőttem a PBO -15 -20 ( tuti ami ziher )

Mááás !!!
Ezekkel szerintetek érdemes szórakozni ? Megőrjít hogy ha manuál álítom be a szorzót és offset a CPU VID-et se a frekit se a feszt nem veszi vissza , lehet ezzel valamit kezdeni ?

A teljesítmény csak pénz kérdése ! https://valid.x86.fr/1x0hag

(#27324) Alpi. válasza Gabrikovics (#27323) üzenetére


Alpi.
addikt

Manual szorzóval nem is fog sehova menni. Csak auto szorzón fogja változtatni.

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#27325) Sir Riccio


Sir Riccio
addikt

Kérdés, az EDC limit és a táp által a 12V-os ágon leadható max áramerősség között van korreláció? Csak mert ahogy nézem a legtöbb táp 100A alatt van (az enyém is csak 104.1A-t tud). Véletlen, hogy pont 100A körüli EDC-nél vált stabillá a rendszer?

Deutsch Richárd Fotográfia - https://www.riccio.hu/ / https://instagr.am/deutsch.richard/

(#27326) Kean_Sorbo válasza Sir Riccio (#27325) üzenetére


Kean_Sorbo
őstag

A processzornak elég kb. 15A a 12 voltos ágon.

Vasvellával nem lehet szilvát aszalni!

(#27327) Viktor77 válasza Alpi. (#27298) üzenetére


Viktor77
titán

Én mikor feltettem az újat, gyorsan visszaállítottam angolra.
Magyarul nem tudom mi mit jelent. :)

Csinálni kell. Kész. Pont.

(#27328) Sir Riccio válasza Kean_Sorbo (#27326) üzenetére


Sir Riccio
addikt

Ja, közben eszembejuttatták már az Ohm törvényt. :D

Deutsch Richárd Fotográfia - https://www.riccio.hu/ / https://instagr.am/deutsch.richard/

(#27329) Viktor77


Viktor77
titán

Leírom nálam hogy, hátha valakinek segít.
Konfigom az adatlapomon.

Winben két sémát használok, energiatakarékos és teljesítménycentrikus.
Az energiatakarékosban a procinál a magleállítás 10%-on van, a minimális proci 90%-on (lentebb nagyon már nem lehet nyerni hőfokot), a maximum 100-on.
A teljesítménycentrikusban értelemszerűen minden amit írtam 100%-on.
Az energiatakarékos parancsikonja:
C:\Windows\System32\powercfg.exe -setactive a1841308-3541-4fab-bc81-f71556f20b4a
A teljesítménycentrikusé:
C:\Windows\System32\powercfg.exe -setactive 8c5e7fda-e8bf-4a96-9a85-a6e23a8c635c
Egy tetszőleges mappában csinálsz egy üres parancsikont, elnevezed és a parancsikon fülön a célnál bemásolod a fentieket.
A tálcán csinálsz egy eszköztárat, ahol megadod a mappát ahol a parancsikonok vannak.
Így egy gombnyomással válthatsz profilt.
Energiatakarékoson nálam 3125MHz-en megy a proci, felugorhat 4450MHz-re. 0.9V körül eszik, a hűtőmmel ami 500 pörög ezen a sémán, max 45 fok (de inkább 42 körül), netezés, filmezés, egyéb közben. Olyan 60 fok körül elviszi venti nélkül is.
A teljesítménycentrikus 3600MHz-en indít, szintén 4450MHz-ig mehet.
1.13V fölé nem nagyon megy, 1000-et forog a hűtő, 70 fokot nem nagyon tudok elérni.

Használom még a Fan Control progit, bármilyen ventit vezérel, bárminek a hőfoka alapján.
Itt szintén két séma van, egy netezős meg egy játék. A fenti fordulatokat ebben állítom be. Óra mellett szintén egy kattintás a váltás a két mód között.
A PSS nálam auton van, megy a proci ahogy kell. Ha kikapcsolom maxon megy, ezt nem akarom, ha pedig be, akkor ilyen max 2 fokot nyerek winben.

Így nézek ki idle:

[ Szerkesztve ]

Csinálni kell. Kész. Pont.

(#27330) Peace


Peace
nagyúr

Na most lekaptam Dragon centert, PSS kikapcsolva, Game boost szintén kilőve. Így indul a gép. Ez most jó akkor? Vagy még mindig megy valami feleslegesen a háttérben vajon? Amúgy nem hangos a masina most.

(#27331) hokuszpk válasza Sir Riccio (#27328) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

azt ismerem !
minden bitbe mártott test ateljesítményből annyit veszt, amennyi az általa kiszorított bit súlya !

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#27332) Csupingo válasza Peace (#27330) üzenetére


Csupingo
veterán

Mennyivel teker most a cpu venti? Egy kis cpu offset feszültség beállítással még 3 fokot biztos nyerhetnél.

Villám Shakesespeare... Főnök, ha zavarja a fogsora, vegye ki! (M-N)

(#27333) Sir Riccio válasza hokuszpk (#27331) üzenetére


Sir Riccio
addikt

:DDD

Használ valaki CH VIII lapban 5700X-et? Milyen?

[ Szerkesztve ]

Deutsch Richárd Fotográfia - https://www.riccio.hu/ / https://instagr.am/deutsch.richard/

(#27334) pandras83


pandras83
senior tag

üdv

van itt valaki, aki fixen járatja az 5600-ot (non-x)? mik a tapasztalatok játékokban? érdemes gyötörni vagy jó a pbo?

Cyberfuck Patchrunner

(#27335) zolee0307


zolee0307
őstag

Sziasztok!

Váltottam 3600-ról 5700x-re. A PBO ennel az 5000-es szériánál kicsit másabb lett, mit, hogy érdemes beállítani, hogy optimálisan menjen a cpu?

Előre is köszi a segítséget!

///\\\ Már a jövő sem a régi ///\\\ Magyar égre magyar UFO-t ///\\\ Sose nyomjá full kretént - Kirk Lazarus (Tropic Thunder) ///\\\

(#27336) Peace válasza Csupingo (#27332) üzenetére


Peace
nagyúr

900 RPM, szerintem teljesen jó. Amúgy isten lett minden!!! CP2077 és Darktide hasít maxon mint állat! Megszűntek az FPS bezuhanások, full folyamatos 60-100 között RT-vel. Kicsit le voltam lombozva az elmúlt napokban a kártya teljesítménye miatt, de kiderült, hogy hulladék PSS a BIOS-ban visszafogta a gépet és fél gőzzel ment. :((( :((( :(((

(#27337) ncc1701 válasza pandras83 (#27334) üzenetére


ncc1701
veterán

Igaz, X-esem van, de sztem inkább pbo. Ez itt így elboostol 4.8GHz-ig, pedig a hivatalos az 4.6GHz, igaz, elég nagy hűtő van rajta. Amúgy meg nem hegyeztem, de 4.3GHz all core default feszültségen, feljebb nem próbáltam még.

[ Szerkesztve ]

(#27338) ncc1701 válasza Peace (#27336) üzenetére


ncc1701
veterán

Az sztem sokakat megszivat. :)

(#27339) tasiadam válasza Peace (#27336) üzenetére


tasiadam
veterán

Gondolj beleh h hányan vannak, hogy megveszik a prebuild gépet, XMP és PBO meg minden nélkül járatják :D

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#27340) Peace válasza Aljasvip (#27296) üzenetére


Peace
nagyúr

Kipróbáltam nyitott előlappal, 2 fokkal lett hűvösebb a CPU. Nem sokat ért. A 3 ventit se tudom hogy lehetne szabályozni. Össze lett dugva leírás szerint a gépház controllerével, de se RPM adatokat nem mutatott soha a BIOS, se állítani nem tudom a sebességüket.....

(#27341) Atish19 válasza Peace (#27340) üzenetére


Atish19
őstag

Rosszul kötötted be. Megnéztem a házad leírását. A controlleren csak az egyik venti csatlakozó képes rpm jelet küldeni az alaplapnak.

[ Szerkesztve ]

(#27342) Zsohi válasza zolee0307 (#27335) üzenetére


Zsohi
őstag

Curve Optimizer. Magam részéről úgy kezdtem a PBO limiteket átraktam az alaplap által meghatározott értékekre(magyarul kuva' magasra :DDD ), Auto OC +200Mhz, majd jöhetett az előbb említett Curve Optimizer. Tesztelésre, a Y-Cruncher és a CoreCycler használtam, Cinebench R23 és a 3DMark CPU profil tesztjeivel meg monitoroztam a teljesítményt.

https://ca.pcpartpicker.com/user/Zsohi/builds/

(#27343) Peace válasza Atish19 (#27341) üzenetére


Peace
nagyúr

Mondjuk engem nem is feltétlen az RPM érdekelne, hanem hogy lehessen állítani azokat is. Olyan, mintha a 3 venti igazából mindig állandó sebességgel pörögne. Vagy én nem tudom megállapítani a zajszint növekedésből, hogy most azok fordulatszáma is emelkedik, vagy csak a CPU és GPU coolerek. :F De mindenesetre érdekes, hogy játék alatt 1-2 fok hűlést hozott a ház első ajtajának kinyitása. Cserébe kaptam sok zajt. Ezért vettem ezt a Fractalt, mert szeretem a csendet játék közben, de most már igazából nem is olyan csendes, hogy végre 100%-on használja a CPU-t a játék és minden venti elkezd menni, mint állat. :(

(#27344) Aljasvip válasza Peace (#27343) üzenetére


Aljasvip
senior tag

Nem plug&play az a vezérlő.
Kezdjük ott, hogy mindig van rajta egy fő kimenet (általában más színű a csati is), ahonnan a fordulatszám jelet veszi az alaplap, és ezt leosztva vezérli az összeset. Épp ezért nem ajánlott nem ugyanolyan ventilátorok rákötése.
A kettes számú buktató, ha az alaplap nem ismeri fel, hogy PWM vagy DC a vezérlés, így maxon fog pörögni.
PWM: ha 4 pólusú csati van a ventilátoron
DC: 3 pólus
Hármas számú buktató, ha nem tudod melyik venti görbét kell állítani :DDD

Zen procik esetében pedig fontos a run-up és run-down idők állítása.

Én továbbra is azt mondom, hogy nem jó az a paszta, túl vastag lett. Nem olyan rossz hűtő az a Pure rock - és attól se lesz igaz, ha az interneten más is leírta, hogy normális.

(#27345) gulupeti


gulupeti
senior tag

Bestmarktnál elég jó akciós lett az 5700X, már már hihetetlen. :)

[ Szerkesztve ]

(#27346) FireFox1996 válasza gulupeti (#27345) üzenetére


FireFox1996
őstag
LOGOUT blog

73e ft-ért kapható AMD Ryzen 7 5700G.
Itthoni gépben van egy Ryzen 7 2700X + Asus RX570 4GB vidi kártya.
Szerintetek érdemes a 2700X-et lecserélni a 5700G-re?
Játékok néha mennek, de nem a legújabbak. (az erősebbek közül néha a Kerbal Space + MS Flight simulátor megy)

<< Nem szabad félni a kudarctól, játszd végig a játékot ! >>

(#27347) Peace válasza Aljasvip (#27344) üzenetére


Peace
nagyúr

Na majd egyszer erőt veszek magamon és újra szétszedem meglesni a controllert meg pasztát. De magamat ismerve ez addig nem fog bekövetkezni, amíg nem cserélek megint hardware-t. :B Most örömködés van, hogy végre normálisan megy a gép és jól futnak a játékok. A 23-25W idle fogyasztás nem tudom mennyire jó, de nem is érdekel. Ha PSS kikapcsolásával így működik a proci, akkor így működik. :U

[ Szerkesztve ]

(#27348) E.Kaufmann válasza FireFox1996 (#27346) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Érdemes-e? Azzonnal :D, sőt régi játékokhoz még az iGPU is elég lesz :D
Ha ezt tudom, akkor várok és ezt veszem, nem az 5600G-t, csak úgy megörültem, mikor az is beesett 70 környékére...

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#27349) gulupeti válasza FireFox1996 (#27346) üzenetére


gulupeti
senior tag

Én az 5700X-et venném a 32 mb L3 cache miatt, főleg ha videókártyát is tervezel cserélni a későbbiekben. Ha nem, akkor mindegy véleményem szerint. Már a 2700X sem hagyott semmit abban a kártyában.

5700X ára vissza is ugrott 76-ról 80k-ra, túl szép volt, hogy igaz legyen. :D

[ Szerkesztve ]

(#27350) Skfpo válasza gulupeti (#27345) üzenetére


Skfpo
lelkes újonc

Sziasztok!
Szerintetek időtállóság szempontjából érdemes lecserélni egy Ryzen 5 5600-at R 7 5700x re? Üost elég keveset kéne ráfizetni. Köszi a válaszokat :R

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.