Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 01:37:58

LOGOUT.hu

AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4) topik összefoglaló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#26601) elder troll válasza minilego (#26599) üzenetére


elder troll
senior tag

Milyen programmal nézted a hőfokot? Nekem régebben valamelyik diagnosztikai program nagyon félremért, és az új verziójával már jó értékeket írt ki.
Nálam is 5600+prism kombó van, igaz adtam neki +200MHz-et -19 co-val, de ~70 fokos stressz teszt alatt.

[ Szerkesztve ]

(#26602) jokeph válasza minilego (#26599) üzenetére


jokeph
nagyúr

Ha PBO enabled, akkor lehet annyi, jó a Wraith Prism hűtő, de nem simán rádobott PBO-hoz. :U
Alapon (csak PB) használt 3600X-et szépen fogja havernál (játék, pl. Forza 5, FS19, Asetto Corsa max 65 fokos órák után is).

#26603HSM: jogos észrevétel, lehet simán a VGA fűt be a kérdezőnél, havernál ezt a porblémát már a ház cseréjekor orvosoltuk anno (előtte AM3+ 970 + FX 8320e konfig volt benne, most B550+R5 3600X van)). :K

[ Szerkesztve ]

RyZsa konfig: R5 5600X, Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wifi, LF III 360 Dark AIO, 4*8 GB Patriot Viper Steel 4400 CL19 KIT, TT TGS 650W RGB, Netac 930E 250 GB, Sapphire Nitro RX 480 8 GB, DELL P2417H *2, Thermaltake Core X31 Riing

(#26603) HSM válasza jokeph (#26602) üzenetére


HSM
félisten

Azért a ház hőfoka sem feltétlen mindegy... Játék alatt befűt a VGA, és ha nincs kiszellőztetve csak sül a proci....

(#26604) RetepNyaraB válasza minilego (#26599) üzenetére


RetepNyaraB
veterán

Kicsit elkéstem, de már nem törlöm:

Szakboltnak a neve az. Én is kiírhatom magamra, hogy villanyszerelő, mert bekötöttem már pár lámpát, meg sütőt életemben. Ezzel azt akarom mondani, hogy semmit sem szabad elhinni, csak attól, aki már számodra bizonyítottan ért is ahhoz, amit magáról reklámoz.

Az előző alap kérdésekre nem adtál választ:

OC van rajta? Ha igen, milyen?
Milyen ház?
Milyen alkalmazás/terhelés alatt ilyen magas a fok?

Csomó alapvetés, ami nélkül nincs miről beszélni.

[ Szerkesztve ]

"I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve."

(#26605) bozont


bozont
veterán

Egyelőre eddig jutottam a ram OC-val. Még tesztelem egy darabig stabil e (pár teszt gond nélkül lefutott az már biztató).

XMP:

Kis tuning:

Most csak a tRc, tFAW és tRFC értékekkel játszottam, ha ezeknek megvan az alja melyik időzítésen érdemes még szűkíteni?
Szerintem az órajel az marad 3600, azzal nem akarok feljebb menni, a dram feszültséggel sem szeretnék nagyon elszállni, de kis plusz azért belefér.

(#26606) RetepNyaraB válasza bozont (#26605) üzenetére


RetepNyaraB
veterán

nagyon átmentünk RAM topicba. Van RAM OC thread :U

Rizs OC németül

ángliusul

[ Szerkesztve ]

"I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve."

(#26607) minilego válasza RetepNyaraB (#26604) üzenetére


minilego
senior tag

[kép] [kép] [kép] [kép] [kép]

[kép] [kép] [kép] [kép] [kép] [kép]

Oc nem hiszem,hogy van. Fortnite ment full grafikan. Mattrex 55 v3 ház.

[ Szerkesztve ]

(#26608) RetepNyaraB válasza minilego (#26607) üzenetére


RetepNyaraB
veterán

Milyen a VGA?
Az a ház sajna eléggé fojtott elölről, az idióta üveglap miatt. Felül van valami a rácson? Ha nincs, egy kifele húzó venti jót tesz, de teljesen nem oldja meg.

"I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve."

(#26609) minilego válasza RetepNyaraB (#26608) üzenetére


minilego
senior tag

6600 fighter powercolor, hazban nincs semmi plussz venti.

[ Szerkesztve ]

(#26610) RetepNyaraB válasza minilego (#26609) üzenetére


RetepNyaraB
veterán

Az is tud fűteni (sőt, a fighter pláne, mert gyenge a hűtése), ha nincs megregulázva a hőtermelése kis undervolttal, plusz hatékonyabb ventiprofillal, mint a gyári, ami zéró hatásfokú. Persze annyira meg nem fűt, mint egy tripla teljesítményű cucc.

Szerintem első körben szedd le a ház oldalát és nézd meg úgy mi a helyzet. Nyilván nem a legjobb ötlet, így sem lesz optimális a légáramlás. De a fojtott ház+gyengécske cpu hűtés a befűtő vga felett pont elég lehet a kialakuló kellemetlen hőfokokhoz. Próbát megér. Ha nem változik észrehevehetően, akkor könnyen lehet, hogy nem jól van fent a hűtő/nem jó rajta a paszta. Nyilván nem fogja egy Noctua teljesítményét hozni, de OC nélkül a 95 fok simán játékkal terhelve egy 65W max. fogyasztású procit nem okés.

"I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve."

(#26611) Biga123 válasza minilego (#26609) üzenetére


Biga123
addikt

Lassan éri el a 95 fokot ? Vagy egyből felugrik?
Mert ha lassan akkor valszinüleg tényleg a VGA fűt be a házba. De szvsz akkor se kellene 95 fokosnak lennie.
De ha egyből felugrik, csak megnézném a hűtő pasztázást illetve, hogy a venti forog e a hűtőn.

---- Elméletileg, az elmélet és a gyakorlat egy és ugyanaz. Gyakorlatilag nem.----

(#26612) bobalazs


bobalazs
nagyúr
LOGOUT blog

Egy illetve két dologtól hogy lehet ekkora latency különbség?

(#26613) sfknasty válasza bobalazs (#26612) üzenetére


sfknasty
aktív tag

Úgy,hogy az aidában mért eredmények nem konstansak.Állandóan változik valamelyest.Windows háttérfolyamatok nagyban befolyásolják az eredményt.Ha feladatkezelőben kilősz pár futó alkalmazást és úgy mérsz,akkor hoppá már is 2-3-4 ns-el kevesebb a késleltetés.

(#26614) bobalazs válasza sfknasty (#26613) üzenetére


bobalazs
nagyúr
LOGOUT blog

Volt egy ilyen sejtésem. Azt hiszem jobb SOTRal mérni, de elég időigényes minden subtiming után mérni egyet :D
Amúgy úgy látom tÍRRDS meg tRRDL meg tFAW tudja befolyásolni a cpu eredményeket.
Tippre, TRC és vagy tWTRS és tWTRL ill tWR nagy hatással lehet még rá?

(#26615) hokuszpk válasza minilego (#26607) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

biosban f12, windowsban print scrn ; miert nemvagytok kepesek hasznalni ?

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#26616) ETOM válasza hokuszpk (#26615) üzenetére


ETOM
addikt

Van olyan billentyűzet amin nincs.

:DDD

(#26617) Viktor77 válasza ETOM (#26616) üzenetére


Viktor77
titán

Jobb alul, ahol az értesítések megjelennek, képernyőmetszet? :)

Csinálni kell. Kész. Pont.

(#26618) fejesg2 válasza venom8888 (#26582) üzenetére


fejesg2
aktív tag

Egyébként igen. :K Szerencsére az itt lévők zöme hozzáértő és segítőkész.

Az élet egy szar játék, de a grafikája nagyon ott van!

(#26619) MaddeNNNN válasza ETOM (#26616) üzenetére


MaddeNNNN
őstag

Windows gomb + bal shift + s
ezek minden billen megvannak

To protect the sheep you gotta catch the wolf. And it takes a wolf to catch a wolf.

(#26620) jokeph válasza MaddeNNNN (#26619) üzenetére


jokeph
nagyúr

:K
Vagy a WIN beépített képmetszője.
Újabb verzióban Metszet és vázlat.

RyZsa konfig: R5 5600X, Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wifi, LF III 360 Dark AIO, 4*8 GB Patriot Viper Steel 4400 CL19 KIT, TT TGS 650W RGB, Netac 930E 250 GB, Sapphire Nitro RX 480 8 GB, DELL P2417H *2, Thermaltake Core X31 Riing

(#26621) minilego válasza hokuszpk (#26615) üzenetére


minilego
senior tag

En special csak telefonon vagyok ide belepve...ezert fenykepeztem igy.

(#26622) hokuszpk válasza minilego (#26621) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

tehat akkor a gep be sem volt kapcsolva ;]
no mind1, ezen nemveszunk ossze, reszemrol a jovoben aki többedszerre is hasonlo fotokat kuld segitsegkeresben, mint itt a masodik sor ; annak felfuggesztem a supportot.

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#26623) minilego válasza hokuszpk (#26622) üzenetére


minilego
senior tag

Gepen nem vagyok bejelentkezve es jelenleg net sincs rajta. Igy nekem egyszerubb volt. Sorry, ha valami szabalyt nem tartottam be. :R

(#26624) Biga123 válasza minilego (#26623) üzenetére


Biga123
addikt

Tedd már meg , hogy dobsz be egy képet amin látszik a cpu venti fordulat. aida, hwinfo , bármi.

---- Elméletileg, az elmélet és a gyakorlat egy és ugyanaz. Gyakorlatilag nem.----

(#26625) ScomComputer


ScomComputer
veterán

(#26626) fejesg2 válasza ScomComputer (#26625) üzenetére


fejesg2
aktív tag

Köszönjük Uram! ;)

Viszont Kívánok Boldog Új Évet Minden Fórumtársnak! :DD

Az élet egy szar játék, de a grafikája nagyon ott van!

(#26627) gaben88


gaben88
őstag

Felig off: 5800x3D-t hut valaki Noctua NH-D15(S)-el vagy U12A-val? Mik a tapasztaltai? 280-as AIO-rol fogok visszavaltani es nem nagyon tudok donteni.
:R

iPhone 13 Mini, PS5, PC, iPad Pro 10.5, Switch OLED, Steam Deck, Quest 2

(#26628) MaddeNNNN válasza gaben88 (#26627) üzenetére


MaddeNNNN
őstag

mi a baj a silent loop 2-vel?
ha jó a házad légszállítása akkor egyikkel sem kellene, hogy gond legyen. plusz ugye van a cpu-n egy kis CO

[ Szerkesztve ]

To protect the sheep you gotta catch the wolf. And it takes a wolf to catch a wolf.

(#26629) Peterhappy


Peterhappy
őstag

Sziasztok!
Remélem jó helyen járok és viszonylag kevésbé hülye kérdéssel kopogtatok...

Ryzen 3 3200g processzorom van, Vega 8 radeonnal. A legújabb szoftverrel.
Mellé SSD és 16GB ram.
Win10 Pro.
A gyári hűtő helyett Arctic Esport 34 duo-t használok, a proci tuningolva nincs.

Youtube-n alig-alig tudok lejátszani 1080p videókat és újabban már a gépről is csak szakadozva játsza le az állományokat.
Tudom, hogy nem egy vaskos IGP ez és jól jönne egy videókártya, de eddig azért a "mezei" 1080p videókat még gond nélkül le tudtam játszani, YT-n is.

Mivel elég ritkán videózok a gépről, pár hete-hónapja kezdődhettek a gondok - nem tudom pontosan -, de korábban azért az ilyen minőségű filmeket még csont nélkül vitte a gép.

Van esetleg ötletetek, mitévő legyek (túl azon, hogy vegyek egy videókártyát)?
Előre is köszönöm a segítséget.

(#26630) RetepNyaraB válasza Peterhappy (#26629) üzenetére


RetepNyaraB
veterán

Kapcsold ki a hardveres gyorsítást a böngészőben!

"I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve."

(#26631) Peterhappy válasza RetepNyaraB (#26630) üzenetére


Peterhappy
őstag

Szia!

Nagyon szépen köszönöm, működik :R Basszus, ez ennyi volt? Betojás... :)

A gépen lejátszott állományokra van esetleg ötleted?

(#26632) RetepNyaraB válasza Peterhappy (#26631) üzenetére


RetepNyaraB
veterán

Ha olyan lejátszód van, amelyik támogatja a beállítást, akkor abban is el lehet ezt játszani (pl jRiver), hátha megoldja. AMD leszarja a driverben ezt a részt, hosszú évek óta. Sose javították ki :(((

"I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve."

(#26633) Peterhappy válasza RetepNyaraB (#26632) üzenetére


Peterhappy
őstag

Ehh... nagyszerű :W
Kipróbálom akkor ezt a jRiver-t, nagyon szépen köszönöm a türelmes segítégedet! :R

(#26634) freddirty válasza gaben88 (#26627) üzenetére


freddirty
senior tag

Szia, pár hete cseréltem 3600-at 5800x3d-re. Noctua D15-el hűtöm. Mi a kérdés? Teszi a dolgát, pbo -30, játékban sem megy 65 fok fölé, idle 35-40 között 24 fokos szobában. Jól szellőző ház minimum ventifordulaton. Videokartya is alul van feszelve, szinte hangtalan a gép, mind idle mind játék alatt. Ennél jobb hűtésben nem gondoloznék.

fred

(#26635) HSM válasza kiszpista900 (#26587) üzenetére


HSM
félisten

Az a gond, Metro-ból csak a régi Redux verziók vannak meg, az rdr2 meg egyáltalán nincs...

(#26636) BullKoxa válasza gaben88 (#26627) üzenetére


BullKoxa
őstag

Szia! Nekem is -30 és játékok alatt 75-85 fok. Prime95 teszt alatt 90 perc max 92 fok. Házam Raven3 90°-l elforgatva a lap a sima házakhoz képest.

freddirty ; Milyen házat és pasztát használsz??

(#26637) Comes


Comes
tag

Sziasztok!

Nem tuti, hogy a megfelelő fórumba írok, de hátha..

Jelenlegi x470-es alaplapot szeretném lecserélni egy x570 chipsetes alaplapra.

Amivel használnám: Ryzen 9 5950x, RTX 4080, 32GB DDr4 3200Mhz, 850W PSU, BQ DRP4.

Semmit sem szeretnék húzni, alapon ketyegnek most is.

A kérdésem: Megfelelő lehet erre a célra a Dark Hero alaplap -lévén, hogy passzív (szempont volt)-? A CPU miatt kérdezem leginkább.

Válaszotokat köszönöm :R B.U.É.K.!

[ Szerkesztve ]

ASUS ROG 850W - ASUS Crosshair VIII Dark Hero - Ryzen 9 5950X - 128GB Kingston 3200Mhz DDR4 RAM -ASUS TUF RTX 4080 16GB

(#26638) BullKoxa válasza Comes (#26637) üzenetére


BullKoxa
őstag

Búék mindenkinek!

[ Szerkesztve ]

(#26639) gaben88 válasza MaddeNNNN (#26628) üzenetére


gaben88
őstag

Igazabol semmi, nagyon szeretem, csak ajanlani tudom mindenkinek, mert halk es baromi jol hut, de beleszerettem a Fractal Design North hazba es valtani fogok ra, az meg 280-as AIO-val es nagy VGA-val hat nem eppen idealis.

freddirty es BullKoxa: mind a kettotok sima D15? Eleg nagy a difi, ha igen kettotok kozt. Egy CB23 multi teszt alatt mennyi a max hofok x3D-vel?

BÚÉK!

[ Szerkesztve ]

iPhone 13 Mini, PS5, PC, iPad Pro 10.5, Switch OLED, Steam Deck, Quest 2

(#26640) palfitom válasza Comes (#26637) üzenetére


palfitom
félisten

Mégis milyen választ vársz? Most komolyan.
Miért ne lenne jó?

Life is too short to drive boring cars. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Szakmai kérdésekkel NE PRIVÁTBAN keress, annak a fórumon a helye! Köszönöm!

(#26641) Tails111 válasza palfitom (#26640) üzenetére


Tails111
aktív tag

X570 alaplapokból sok küzd chipset melegedési problémával.
Asus modelljei kiváltképpen.
Valószínű ezért a kérdés.

(#26642) Comes válasza Tails111 (#26641) üzenetére


Comes
tag

Igen, köszönöm! Erre irányult a kérdésem, csak nem fogalmaztam pontosan.

Átnyálaztam a teszteket, és semmi problémát nem írnak a passzív VRM hűtéssel kapcsolatban, így megrendeltem :)

Köszönöm a segítségeteket! :R

ASUS ROG 850W - ASUS Crosshair VIII Dark Hero - Ryzen 9 5950X - 128GB Kingston 3200Mhz DDR4 RAM -ASUS TUF RTX 4080 16GB

(#26643) mozso válasza Tails111 (#26641) üzenetére


mozso
senior tag

Hol van errol a melegedesi problemarol valami info? En harom eve hasznalom az Asus C8H-t es nulla melegedesi gond van. Forumokban sem olvastam ilyenrol. Van linked?

[ Szerkesztve ]

(#26644) freddirty válasza BullKoxa (#26636) üzenetére


freddirty
senior tag

Szia, házat is cseréltem mert a cirka 20 éves pöpec házam nem annyira szellőzött, és melegedett mind a cpu mind a gpu. Most egy bequiet silent base 802 van a mesh előlapjával és 3 db 14-es házventivel. A régi házban kettő 8cmes volt és hangtalanra szabályozva ezeknek az új energiaéhes cpu/gpu cuccoknak az már nem elég. Paszta az ha jól emlékszem mx4 vagy 5.
Remélem a jövőben cpu/gpu váltásnál kb 5 év múlva már rámennek a fogyasztás és hőtermelés minimum megfelezésére mert nagyon nem jó ez az irány. Boomer vagyok bőven emlékszem a 386/486/pentium/cyrix korszakra, hát nem kellett a szobában lekapcsolni a fűtést ha ment a gép mint manapság :)

fred

(#26645) HSM válasza freddirty (#26644) üzenetére


HSM
félisten

Pedig épp, hogy ma rendkívül könnyű energiatakarékos rendszerekhez jutni.
Pl. van egy hatmagos laptopom 4650U Ryzennel, 20w körül van netezés közben, és igen fürge is. (Pedig már ez is 1-2 generációval ezelőtti holmi, Zen2-es...)
De az alulfeszelt 6800XT is teljesen baráti az 5600-as CPU-val B550 lapban üresjáratban bő 50, játék közben bő 300W konnektor felőli fogyasztásával, miközben tűéles WQHD grafikát számol realtime RT-vel bőven élvezhető sebességgel, teljesen csendben. ;)
10-20 évvel ezelőtt ilyenekről álmodni sem lehetett. Tudom, mert nekem is 386 volt az első PC-m...
Arról nem is beszélve, sok rendszernek rengeteg paramétere állítható, bármikor kérhetem az 5600-asomtól (PBO), hogy átmenetileg ne boostoljon mondjuk 50w fölé, ha épp nem szeretném.

Persze, lehet venni önmagában 200W-okat fogyasztó CPU-t, meg 450W-os GPU-t is, de nem kötelező. A fogyasztói tudatosság, ugyebár.... :)
Azzal persze messzemenőkig egyetértek, hogy az irány nem jó, hogy mindenhol egyre emelik a fogyasztási limiteket, a hatékonyság gyárilag pedig egyre csökken, és egyre inkább a fogyasztónak kell külön, utólag bütykölni, ha a hatékony működés is fontos, nem csak az, hogy az 'olcsó' csipnek gyárilag ki legyen hajtva a már nem hatékony része is, ami régen ugye az opcionális OC potenciálként benne volt hagyva...

(#26646) gaben88 válasza freddirty (#26644) üzenetére


gaben88
őstag

Teljesen egyetertek, hogy a fogyasztas folyamatos kitolasaval licitalnak az uj desktop cuccok mindig egymasta, ami nem ok. Tolem lassulhatna is a fejlodes, ha ez ho es fogyasztas optimalizalassal/csokkentessel jarna. :/

iPhone 13 Mini, PS5, PC, iPad Pro 10.5, Switch OLED, Steam Deck, Quest 2

(#26647) jokeph válasza HSM (#26645) üzenetére


jokeph
nagyúr

Egyetértek. :K
Nálam B550+5600x+GTX1070 idle-ben 60W körül, filmezés már 80W magassága, játék 300W körül alakul.
Egy újabb VGA-val lehetne még jobb is.
Kíváncsi leszek, a Raptor Lake i5-13600k-val mit tudok majd (reményeim szerint) hétvégén alkotni, VGA szintén GTX 1070 lesz, B660M DDR4-es lapban.

A Modem+Router, illetve alvóban a gépem + készenlétben a monitor+tv páros állandó 16-18W-os fogyasztást generál.

#26646gaben88: ezen még van mit javítani.
Anno az RX 480-on alkalmazott 0,1 Volt Undervolt sokat hozott a fogyasztás/melegedés mutatókon és mindeközben ez nem ment a teljesítmény rovására.

RyZsa konfig: R5 5600X, Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wifi, LF III 360 Dark AIO, 4*8 GB Patriot Viper Steel 4400 CL19 KIT, TT TGS 650W RGB, Netac 930E 250 GB, Sapphire Nitro RX 480 8 GB, DELL P2417H *2, Thermaltake Core X31 Riing

(#26648) palfitom válasza Tails111 (#26641) üzenetére


palfitom
félisten

A kérdésemnek volt előzménye, az alaplapos topikban már tárgyaltunk ezekről. Ha nem olvasod azt a topikot, akkor nem látod a teljes képet.

Life is too short to drive boring cars. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Szakmai kérdésekkel NE PRIVÁTBAN keress, annak a fórumon a helye! Köszönöm!

(#26649) RetepNyaraB


RetepNyaraB
veterán

Sziasztok, félig off kérdés, de régebben is itt volt téma:

Az msi b550 balta bios legfrissebb verzióját (7C91vAB) ki milyen lelkesedéssel használja? Nekem az 1.2.0.3c béta van bő fél éve, mert jóval stabilabb volt az akkori frissnél. Látom augusztusi az utolsó stabil és megint szarakodik az OC-m a tegnapi win update óta. Utálom.
Látom chipset driver is van szeptemberi. Azt érdemes felrakni, vagy csak bekavar?
Kösz.

"I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve."

(#26650) Bib válasza RetepNyaraB (#26649) üzenetére


Bib
őstag

Én msi B550 -a pro-t használok a legfrisebb bios-szal win11. Nem oc-zok, csak Pbo on és co-20 van, meg chipset driver nov 21.-ei a legutolsó amúgy én azt használom.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.